JIMMY BROWN ALS WIELRENNER WAT ER HEERST, een recht van de sterkste of een eeuwige rechtvaardigheid De wereld is vol onrust. De kranten de radio, zij schijnen geen hogere taak t» hebben, dan de massa in spanning te houden door melding te maken van gebeurtenissen,, die verband houden met de oorlog, welke volgens hen aanstaande is. Zij vertellen ons van de edelmoedig beid van de ene partij, die geen ander doel schijnt na te streven dan de we reld met weldaden te overladen en zü vertellen van de duivelse gemeen heid van de andere. Hitier heeft o.m. acht millioen Jo den vergast Mussolini was ook zo n beste niet. Franco heeft, om maar een kleinigheid te noemen, twee duizend Baskische priesters het levenslicht uitgeblazen, om geen andere reden, dan dat deze de zijde van de Volks regering hadden gekozen. Maar deze Satanische drie-eenheid schijnt in sa disme nog te worden overtroffen door die andere, wiens naam mij niet over de lippen wil komen. In de oorlog, die achter ons ligt is het ons wel eens anders verteld. Atoombommen liggen in voorraad in grote getale. „Wie de vrede wil, berei de zich ten oorlog", is het parooL In Amerika spreken legerautoriteiten over het „ausradieren" van steden als Leningrad, Moskou en Charkow, alsof het de gewoónste zaak van de wereld was. En dat wegvagen van die ste den zou noodzakelijk zijn, omdat an ders en nog groter gevaar de wereld zou bedreigen, t.w het communisme. Nu kunnen wij gevoegelijk aanne men, dat de aanval nooit zo afdoen de zal zijn, of Rusland krijgt nog wel even de tijd van antwoord te dienen. Waarmede de grote catastrofe dan een feit i*. De vraag, die zich aan velen op dringt is deze, of gezien dit alles, het leven nor de moeite waard is om te worden geleefd De misdadige oorlogshitsing heeft toch slechts deze uitwerking, dat de mens door alle ellende heen tot de slotsom komt: „Laat ons eten en drinken envrolijk zijn; want morgen sterven wij". De moderne mens in doorsnee is geeen wijsgeer. Hij voert de strijd* om het bestaan en bepaalt zich daartoe. Hij is ontgroeid aan de romantiek van de bijbeL Hij gelooft niet meer aan 'n zondeval, een moedermaagd, een enig geboren Zoon. Hij wijst er op, dat zelfs de Kerk niet meer vasthoudt, dat de wereld in zes dagen zou zijn gescha pen, zij erkent, dat de zondvloed nimmer de gehele aarde, doch slechts een "klein deel daarvan heeft bedekt- Deze moderne mens ziet echter niet dat hij het kaf niet weet te scheiden van het koren, zodat de schat van er varing en oude wijsheid in dat boek besloten, hem ontgaat. De moderne mens heeft geen wereld beschouwing, geen gefundeerde over tuiging. Hij is een kuddedier. Hem ontbreekt de moed om zich zelf te zijn Hij is cynisch. doch grenzeloos laf. De eerste de beste met zalving sprekende redenaar is in staat hem een wge te doen inslaan, die dwars ineaat tegen zijn werkelijk belang, mits <S eo-'Ven het ook doen, want hij durft niet al leen te gaan. En hij merkt pas, dat hij op een gruwelijke manier is mis leid, als hij voor de afgrond staat en zijn instinct van zelfhandhaving hemt waarschuwt, dat het de hoogste tijd is om terug te kéren van de ^walin gen zijns weegs En zo loopt hij achter de oorlogs hitsers aan en meent de oorlog te ont wijken, tot hij ontdekt, dat de oor. logsvlam reeds overal is ingeslagen. Er zijn gelukkig anderen, die hun eigen weg bepalen. Zij hebben het ge loof der Ouden bestudeerd en zij heb ben Marx doorgewerkt. Zij zijn tot de ontdekking gekomen, dat zelfs de „Godloze" Marx omtrent het begrip „materie" geen definitie weet te ge ven en dit probleem heel voorzichtig en wijs maar niet aanroert. Zy hebben overwogen, dat waar meu zch geen begrip kan vormen van de oneindig heid waar de mens van zich zelf geen verklaring weet te geven, terwijl er voor deze vraagstukken toch geen op lossing moet zijn, uitgesloten moet worden geacht, dat de mens het hoog ste intellect zou zijn. dat de wetenschap ons leert, dat het „niet'' onmogelijk kan voortkomen het „iet" onmogelijk kan voortkomen de redeloosheid, er alzo een hogere rede moet zijn, waarvan de mense lijke rede is afgeleid, dat, terwijl de mens zelfs bij zijn ge ringste bezigheden* zijn hersenen moet gebruiken, het uitgesloten is dat heel die wonderbare schepping zo maar, louter bij toeval uit de chaos is voort gekomen, dat hij, die '#et omgekeerde zou wil len beweren, er prat op gaaiVe in het bovenzinnelijke niet te geloven, zelf in hoge mate méta-fysisch is, omdat hij immers gelooft in het wonder. Zij zijn tot de slotsom gekomen, dat er moet zijn een wereldbewustzijn, waarvan de mens deel uitmaakt en de laatste dus alle elementen in zich heeft om goed mens te worden. Zij zijn tot de wetenschap gekomen, dat al wat de mens wedervaart, hij zich zelf heeft aangedaan. Dat de mens dus goed heeft te over wegen, dat hij is een product van eigen werken en het zinloos is te trachten zijn geluk op te bouwen op het ongeluk van anderen. Hij, die weet, dat zolang hy alle kracht eninspant om het goede te doen hem niets kan gebeuren, is door de ondervinding gestegen boven het ge bied der zintuigelijke waarneming, bo ven het geloof. Hij heerft de overtui ging, dat niet het recht van de sterk ste de wereld regeert, maar de eeu wige rechtvaardigheid. Hij is onoverwinnelijk. MULTAVTCI Zes baby's per uur Nederland i$ een land, waar vrij wel geen analphabeten meer voorko men. Toch ontvangt men zo nu en dan een schrijven van personen, die er een eigen „nieuwe spelling" op na houden. Zo werd deze week een brief van een wanhopig huisvader gezon den aan de Raad van Arbeid te Am stelveen. Het is echter ook mogelijk, dat de man op deze uitzonderlijke manier schreef om de speciale aan dacht van de desbetreffende ambte naar op zijn brief te doen vestigen. Inderdaad slaagde hij hierin. Hier volgt het: „Tot mijn verbazing deel ik u mede. dat ik op 12 Dec. met een hersen schudding in de Ongevallenwet ben gaan lopen. En daar ik vader ben van een vrouw en 4 kinderen, zitten wij automatis om sente te springen. Ik mottoch ook betalen mijn huis huur, kosgeld en verder levensstan den. Maar ik weet mannen met dikke beurzen hebben maling aan Jan Grijpstuiver. Ik wil u mondeling wel bezoeken, maar als ik er niks over hoor, neem in mijn beweging in handen, want m'n vrouw verwacht iedere tien minuten een baby. Geef me dus uitkering, anders kom ik in geldelijke omstandigheden te verde ren. Ik blijf in blijde verwachting die zich noemt de B." Een Enschedese schilder, die voor 1940 vrijwel steeds werkloos was, werd in de oorlog actief: hij arresteerde 176 Nederlanders, waarvan er 03 om kwamen. Hij kreeg levenslang. Zo komt hij er toch nog beter af dan een andere schilder.... Een A'damse visser ving te Wilnis een snoek van 20 pond. Dat ging niet eenvoudig de Mokummer moest in de sloot springen vóór hy het monster van ruim 1 meter lengte op de wal kreeg. Een brug plaatsen Kinderwerk In de doorlaat bij 's Hertogenbosch moest een nieuw brugdeel worden ge plaatst- Om deze operatie zo snel mogelijk te doen verlopen, hebben inge nieurs van de N.S. een zgn. wentel wagen geconstrueerd. Deze bestaat uit 'n balkenstel, dat aan beide zijden met tappen in lagers rust. Om deze tap pen, die op platte wagens rusten, kan dit balkenstel dus draaien. De nieuwe brug wordt omgekeerd hierop bevestigd De wentelwagen wordt nu boven de oude brug gereden en deze wordt onder tegen het balkenstel gehesen, dat met een lier een halve slag wordt gedraaid. De nieuwe brug laat men in de opening zakken ep de wentelwagen kan meteen doorrijden naar de plaats, waar de oude brug gerepareerd moet worden. De hele operatie nam nog geen twee uur in beslag! DEKEN VAN CANTERBURY TOCH NAAR V.S. Dr. Hewlett Johnson, de „rode" de ken van Canterbury, wien een visum om de Verenigde Staten binnen te komen om in Augustus een serie col leges te geven, was geweigerd, heeft medegedeeld, dat hij nu een visum had gekregen en dat hij naar de V.S. zou vertrekken voor een persoonlijk bezoek. Jonhson zeide, dat hij door meer dan 300 porminente burgers was uitgenodigd. „Ik ga om te spreken over de noodzaak van vrede, begrip en vriendschap tussen de landen" zo voegde hij er in zijn verklaring aan toe. DIENSTWEIGERAARS MAG MEN NIET HELPEN Voor de rechtbank te Assen hebben een aantal personen terecht gestaan die op een of andere wijze dienstweige raars hadden geholpen, toen deze aan arrestatie probeerden te ontkomen. Er vielen vrijheidsstraffen van één tot zes maanden, enkele voorwaardelijke straf fen en in een geval een geldboete van f 250. Het waren veeal de ouders van de jongens, die gestraft werden. 92. „Als je het mij vraagt, is die aap opmerkingsvermogen bezat. De twee teriaal en plaatsvervangend startcom- bezig meneer Babbel te kidnappen", andere juryleden, meneer Karei missaris zagen meneer Drikus Drll- zei meneer Drikus Drilboor, die als Crankspie en jhr. de Platte Tube, res- boor bezorgd aan. bochtcommissaris een fijn en geoefend pectievelijk commissaris van het ma- Ne/ ly kon 'i beier dan batlónvaarder Boesman *Een van de hoogtepunten van de viering van de laatste Kor :nginnedag op 31 Augustus was het opstijgen van de luchtballon van de hec. Boes man op het Museumplein te Amster dam. Tegelijk met deze reuzenballon ste gen 550 kleine ballonnetjes op. voor zien van de naamkaartjes van even veel schoolkinderen. De grote ballon landde nabij Den Oever. Het ballonnetje, dat de acht jarige Nelly Manhoudt had laten op stijgen bleek verder gekomen te zijn •Het kaartje werd teruggezonden van Wolffenbuttel uit 345 km. hemels breed van Amsterdam. Nelly won daardoor de eerste prijs RAMP TROF EILAND BIJ AUSTRALIË Waarschijnlijk op 19 personen na is de gehele bevolking van het eiland Bentinck (in de Golf van Carpentaria, Noord-Australië), zijnde 49 zielen, om gekomen. Volgens nog onbevestigende berichten had een vloedgolf de water voorraad weggeslagen. Men neemt aan dat de meesten der 30 omgekomenen van dorst zijn gestorven, terwijl de rest het slachtoffer werd van een ge vecht tussen de eilandbewoners. Straffen van f 10.000 en 20.000 gul den (plus sluiting van een bedrijf) werden er uitgedeeld aan tWee firma's te Barneveld en Putten wegens het clandestien verhandelen van duizen den eieren. Cambridge erkent Én Koningin Elisabeih kreeq hei ere-docioraai Cambridge, de eeuwenoude univer siteit in Engeland, heeft het lang vol gehouden, maar zich nu eindelijk aangepast. Ze is geëmancipeerd! Tot nog toe heeft men de vrouw officieel geïgnoreerd hoewel zij reeds jaren iang colleges volgen en examens af leggen, heeft men thans eerst beslo ten haar toe te laten als lid van de universiteit En daarmee was de weg ook open om de eerste vrouw van Engeland, Koningin Elisabeth, het ere doctoraat te verlenen. Dat is Donder dag j.L gebeurd. Jan Smuts, titulair hoofd der universiteit kon niet uit Z Afrika overkomen en daarom werd de koningin ontvangen door de vice- kanselier dr. Raven. In haar schar- lakenrood-violette doctorsmantel ge huld, de doctorsbaret op het hoofd, hield de koningin een toespraak, waarin zy zeide: „Tot de vrouwen, die na mij lid zullen worden van de ze universiteit wil ik zeggen, dat aan al wat 't beste is in de vrouw, vrien delijkheid, moed, afkeer van wreed heid en liefde voor de jeugd voor de zieken en de zwakken, de wereld op het ogenblik grote behoefte heeft. Bij al deze natuurlijke eigenschappen kan nu het sieraad van een goed gevorm de geest worden gevoegd. De fakkel der wetenschap is aan u overgedragen Breng het licht in uw huizen, laat het schijnen op uw kinderen en allen die gij ontmoet". Zwart schaap was levensmoe De Delltse politie heeft enkele da gen achter een zwart schaap aange zeten. Een zeer zwart schaap. Het was zwart van kleur en bovendien bestond een sterk vermoeden, dat het zwart zou worden geslacht en zwart zou worden verkocht. De politie deed enkele huiszoekin gen, doch het schaap was weg. Op zekere dag liep het weer onschul dig in de wei. Echter maar een dag, want toen kreeg cV politie een t>P, dat het was weggehaald en met een boot je over de Schie was gebracht. Dus: de politie ook naar de overkant van de Schie. En zie, het schaap was er. Nog in het land der levenden. Maar de slachtmessen lagen klaar en dit was voldoende om de slager-in-spé naar het bureau en het schaap naar de schutstal te brengen. Daar, in de eenzaamheid, begon al dat zwart van de laatste dagen te zwaar op het zwarte schaap te druk ken. Men vond het de volgende och tend in een ton met water. Het was verdronken. KRASSE MAATREGELEN Een Engelsman was niet tevreden over de wijze, waarop een kapper het haar van zijn vrouw had geknipt. Met een revolver gewapend drong hij de kapperszaak binnen en maakte de kapper heftige verwijten over de wij ze waarop het haar van zijn vrouw was geknipt. Zijn woede werd zo groot, dat hij de kapper dwong het haar van diens vrouw geheel en al af te scheren. Zij moet nu over straat lopen met een sjaa^ om het hoofd. PUNLIJK INTERMEZZO Een mechanische fout heeft de Ita liaanse filmacteur Giulio Tossi bijna 't leven gekost Hij speelde by opna men de rol van een lid van de Joodse verzetsorganisatie Irgoen Zwei Leoe- mi, dat door de Britse autoriteiten werd opgehangen. Het mechanisme van de galg werkte niet goed en de acteur werd bijna opgehangen. Hij werd snel van de galg gehaald en naar een ziekenhuis vervoerd. VREDESDUIVEN Ter gelegenheid van de herdenking van. de vrede van Munster is gister middag door de Unie van Europese federalisten een manifest door mid del van postduiven over geheel Euro pa verspreid. Het manifest, dat oproept tot de vrede za^ door middel van een rul- terestafette naar Den Haag in het Vredespaleis worden gebracht. POOLSE EX-MINISTER GEARRESTEERD Wlodzimierz Lchowicz, de vroege re Poolse minister van Voedselvoor ziening, is met een groep ambtenaren van ztfn ministerie, beschuldigd van „misdadige onregelmatigheden" ge arresteerd. zo wordt vernomen. Het Poolse ministerie van Voedselvoor ziening was op 7 October ontbonden. De arrestatie van de minister zal wor den besproken bij de opening van het Poolse parlement op 28 October. DWANGARBEID VOOR BELEGERAARS VAN BERLIJNS STADHUIS Drie ambtenaren uit de Westelijke sector, die verleden maand werden gearresteerd tijdens „het beleg van het Berlijnse stadhuis" zijn in de Sov jet sector door een militair gerechts hof tot dwangarbeid veroordeeld. Dit werd bekenu gemaakt minder dan 24 uur nadat de Sovjet autoritei ten in Berlijn hadden medegedeeld, dat de ambtenaren, die tijdens het „beleg" waren gearresteerd, zouden vorden vrijgelaten. Een der mannen is veroordeeld tot een jaar dwangar beid en de andere tot zes maanden. DIENSTPLICHT HEERHUGOWAARD Van de zestig dienstplichtigen de- lichting 1949 wer den er elf voor alle diensten onge schikt verklaard. DRIE MAAL IS SCHEEPSRECHT HEERHUGOWAARD De auto van bakker R., waarvan we in een vorig nummer melding maakten, stond in reparatie en dus trok Vrijdag de chauffeur, die er tweemaal zo goed was afgekomen, er weer met de bak fiets op uit. Maar ook een motorloos voertuig heeft grillen als er een halve storm over de vlakke landwegen giert- De bakfiets ging toen z'n baas bii klant was, op eigen gelegenheid van door en vond een roemloos einde in een sloot, de wielen omhoog.Door omwonenden werd het vehikel weer op het droge gebracht De pechvogel zelf stond bij dit karwei tot aan zijn middel in het water. WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 Hilversum I 301 m 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 9.00 Werken van Sibelius; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Populair non-slop 12.00 Ensemble „Accordeola"; !2 38 The Kilima Hawaiians; 13.00 Nieuws: 13.20 Metropoleorkest; 14.00 Gespro ken portretten; 14.15 Jeug'"conrert; 15.00 De vrouw in de mist, hoorspel: 15.30 De Regenboog; 16.00 De Rood borstjes; 16.15 Het stond in de krant: 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Filmse lecties; 18.00 Nieuws; 18.30 Ncd. Strijd krachten; 19.15 Silvestri-kwar'et; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Lezen in de b<;- bel; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporke.-; 21.15 Dat was Amsterdam, spel van herinnering; 22.15 Jan Corduwener: 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8,00 Nieuws* 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Sympho. nisch conaert; 10.30 Morgendienst; 11.15 De erfgenaam van Eedcliffi hoorspel; 11.50 Celesta-ensemble; 12.33 Gram platen; 13.00 Nieuws; 13.15 Vrolijke plaatjes; 14.00 Zangrecital: 14.vO Sweelinck-kwartet; 15.00 Je""- concert; 16.00 Voor de jeugd; f Orgelspel; 18.00 Fanfare-corps; 18.30 Hedendaagse boeken en schrijvers in Vlaanderen, lezing; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid; 20.15 Radio-Philharinonisch orkest "fee*, hoven-concert); 22.00 rrCtf 22.15 Orgelconcert; 22.45 Avondove' denking; 23.00 Nieuws. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVfER DE MONTEPIN 16). Deze twaalf Louis bewezen hem zonneklaar, dat hij niet gedroomd had, maar wel degelijk de bezitter van de grote som was geweest. Hij klopte tegen het ruitje. De koetsier stopte. Wij zuilen een andere weg nemen, zei Vaubaron. Wij moeten weer naar het Palais-Royal. --Goed mijnheer! Ik heb eenmaal gewonnen, zei Vaubaron, ik zal andermaal winnen. De hemel zal met rnij zijn. Na ei loop van een kwartier ging hij opnieuw de trap op van 113. Als een gewoon bezoeker nam hij aan de speeltafel plaats. Enige hongerige geldjagers, om de ïoulettetafel her kenden dc gelukkige speler, die een uur te voren het publiek ia da speelzalen verlaten had. Zij wisten niet wat er gebeurd was. Zij moesten dus ook in de waatt verkeren, dat deze speler nog al het geld b-i zich droeg, dat hij zo snel gewonnen had. Zij wisselden onder elkaar een veelbetekenende en voor de kassier van het speelhuis alle goeds voorspellende blik. Niet alleen dat Vaubaron wilde winnen, nee, hij wil de ook met spoed winnen. Hoe groter dus de eerste inzet was hoe spoediger hij het vurig gewenste doel bereiken zou. Hij had twaalf Louis in zijn horlogzakje en nam er nu vijf van af, die hij op zette. Le jeu est fait, messieurs rien ne va plus! riepen de croupiers met hun monotone en zonderling klin kende stem. Het rad draaide. Rood won, Vaubaron had verloren. De harken streken het geld dat de»r de bank gewon nen was weg en de croupiers riepen weer: Faites votre jeu, messieurs! De jonge werkman reeds ontmoedigd door dit on gunstig begin, hetwelk hem aantoonde dat de fortuin hem niet begunstigde, wilde ten minste meerdere kansen voor zich behouden. Er bleven hem nog zeven goudstukken over. Hy nam er weer een van af en zette het op rood. Thans was het zwart dat won. Vijf achtereenvolgende wentelingen van het rad de den de ongelukkige vijf goudstukken verliezen. Toen hem nog slechts een enkele Napoleon over bleef, wisselde hij deze tegen klein geld in en lnjjlaats van nu twin.-ig francs op fe ritten, zette hij veertig sous op. Tienmalen had hij zodoende de gelegenheid om zijn geluk- te beproeven. Doch de fortuin bleef onverbiddelijk. De zilverstuk ken verdwenen evenals de goudstukken verdwenen waren. Toen onze wanhopige held zijn laatste geld verloren had ,toen hem geen sous meer overbleef, vatte hij zijn hoofd tussen beide handen en drukte het met een stuipachtige beweging, alsof hij voelde, dat zijn koken de hersenpan uiteen zou spatten. Vervolgens verliet hij de speelzaal, ogenschijnlijk kalm en met een zonderlinge glimlach op de lippen, maar vreselijk verwrongen waren zijn gelaatstrekken. Zijn glimlach geleek op die van een krankzinnige. HOOFI^TUK XH. Het geheimzinnige huis. Het is de avond, waarop de gebeurtenissen, in hst vorige hoofdstuk vermeld, plaats hadden. Bij het begin van de avenue de Neullly, bijna tegenover de Porte Maillot, stonden twee bijna eendere huisjes, oud, maar solied gebouwd. Ieder van die huisjts bestond uit een gelijkvloerse en uit een eerste verdieping. Gelijkvloers had men twee vensters en een deur. Op de eerste verdieping drie ven sters. De ramen waren voorzien van dikke ijzeren tra lies, die stevig in de muur bevestigd waren en de»- noods de al te vermetele pogingen van dieven verijdelen moesten. Men wist half en half dat deze huisjes aan een en de zelfde eigenaar toebehoorden, maar niemand kende die eigenaar. Een van de beide huisjes werd nooit bewoond. Men herinnerde zich niet ooit de deur ervan te hebben zien opengaan. En toch flikkerde er soms des nachts een bleek'licht door de smerige glazen van zijn zo goed verdedigd» ramen. Som s hoorden late voorbijgangers ook zachtjes ia de duisternis kloppen tegen de zware met grote spij kerkoppen beslagen deux en deze deur kraste dan, wan neer zij op hare hengsels draaide, doch daar de voor bijgangers zeldzaam waren en de beide huisjes afzon derlijk lagen, zo verwonderde zich ook niemand over die nachtelijke bezoeken en die geheimzinnigheid, In de verte sloeg het half tien op de toren van Neuilly Aan de hemel, die gedurende het eerste gvdeelte van de avond helder en met sterren tras geweesf hadden zich langzamerhand zware wolken opgestapeld die de stormwind voor zich uit g. Er vielen roede enige lauwe dikke regendr<A*v*ls, die 4 voorboden schenen t« zijn van »eu tWordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3