De Postharmonie concerteerde Actie Wat Alkmaarders verliezen en vinden voor Zwijgend Verkeer Lopende vuurtjes Uitstekend geslaagde avond in het Gulden Vlies De Alkmaarse Harmonie-korpsen weren zich. Schreven wij gisteren over Excelsior, gister-avond konden wij een uitstekend donateursconcert van de Postharmonie meemaken. De Pos tharmonie, die in 1937 is opgericht, heeft het in de elf jaren van haar bestaan weten te brengen tot de terste afdeling een prestatie, het vorig jaar behaald na het winnen van twee eerste prijzen. En gisteravond hebben de mannen van de Post weer eens getoond, iets te kunnen. Het concert, dat door ziekte van de dirigent G. Anderson onder leiding stond van diens zoon ,de heer D. An derson, opende met de mars Jubel- klange van Ernst Uebel in het arran gement van P. J. Molenaar. Het werk je werd fris en vlot gespeeld. Mooier vonden wij echter de Ouverture Ro- manesque van Frits Jakma. Dit bleek een enkele keer de krachten van de uitvoerende iets te boven te gaan en het werd hier en daar wel eens wat stroef gespeeld, maar over het alge meen viel er toch veel van te genie ten. De Vogelkoopman uit de Operette van Zeiler is een zeer bekend stuk en wé hoorden het hier in een uitste kende uitvoering. Vooral de hoorn- obligaten werden goed gespeeld en het bewees eens te meer over welke uit stekende krachten de Postharmonie beschikt. De leiding was straf en wist aan de uitvoerenden het uiterste van hun kunnen te ontlokken. Ook de uit voering van de overige stukken stond op een hoog peil en het was met voldoening dat men de pauze inging, in afwachting van de prestaties van die andere postmensen, de toneelspe-» Iers, die na de pauze aan het woord, zouden komen. TONEEL EN BAL In een niet zeer belangrijk, maar vro lijk en onderhoudend stuk „Hoerah, Dure Pianolessen Gistermorgen werd voor de Alk maarse Meervoudige kamer de zaak behandeld tegen Christr a H uit Den Helder, die daar pianolessen geeft. Zij werd ervan verdacht in de maanden Mei en Juni 1947 verschillende geld sommen te hebben ontvreemd. Be klaagde had aan de politie bekente nis afgelegd, maar kwam thans daar op terug. Zij gaf een uitvoerige uit eenzetting van hetgeen er gebeurd was. In deze zaak traden vijf getui gen op. Als eerste was dan de getuige - R die bij verdachte pianoles had. Op de 10e Mei had zij een schoudertas, inhoudende f 37 in de gang gehangen. Toen zij thuis kwam miste zij het geld. Ook Geertruida V was leerlinge van beklaagde, en ook zij had haar tas, waar haar loonzakje in zat in de gang gedeponeerd. Het bleek,, dat beklaag de tijdens de les meermalen de ka mer had verlaten. Zij vermiste de volgende dag het geld, en was ervan overtuigd, dat alleen beklaagde het kon hebben weggenomen. De derde getuige was Geesje V. die, toen zjj de 18e Juli op pianoles kwam, een tas met f 53 bij zich had Later vermiste zij de portefeuille, met het geld. Als getuige trad x^rder op de heer Rijpma, commissaris van politie te Den Helder. Hij vertelde, dat beklaag de bij het onderzoek m deze zaak eerst ontkende, maar later het feit toegaf. Er was In het geheel geen pressie op haar uitgeoefend. De com missaris had 3 gevallen behandeld. Inspecteur Butter heeft het verhoor afgenomen, en hij deelde mee, dat beklaagde het haar ten laste gelegde pertinent ontkende. De officier van Justitie, Mr. Meiske. nam hierop '.et woord. Hij wees op de tegenstrijdigheid in de houding van beklaagde die bij de politie eerst bekende, en op deze ztting weer ont kent. Zij heeft bovendien de slacht offers schadeloos gesteld. Nu komen de getuigen het bewijs voltooien. De officier oordeelt, dat de verdachte schuldig is aai een meermalen ge pleegde misdaad. Hij eist derhalve een gevangenisstraf van drie maanden Als verdediger treedt op Mr. Jon ker. Ook hij vindt de zaak merkwaar dig. Pleiter gaat de zaak uitvoerig -na, en komt tot de conclusie, dat %r- dachte voor de beide eerste gevallen vrijgesproken .ac-et worden, terwijl voor het derde geval verduistering ten laste gfiegd moet word. j, hetgeen niet is gebeurd. Hij wijst op de mo gelijkheid van een voorwaardelijke srra? of een geldboete. De uitspraak in deze zaak zal over veertien dagen vallen. wij erven" van Tab Moer kwamen zij voor het voetlicht. Onder leiding van de, heer J. Dogger hadden zij het stuk uitstekend voorbereid en zy heb ben dan ook veel succes geoogst bij de aanwezigen. Men heeft genoten van de vrolijke verwikkelingen, die zich om de erfenis heen voordeden. Een feest behoort besloten te wor* den met een bal en inderdaad een bijzonder aardig bal, opgeluisterd door het amusements-orkest van Tonny Willemse werd het vrolijke slot van de uitstekend geslaagde avond. Op 28 en 30 October volgen herha lingen van dit donateurs-concert. Raadsvergadering Heerhugowaard Op Donderdag 28 October a.s. zal de raad van Heerhugowaard bijeenko men tot het bespreken van enkele belangrijke zaken. In de eerste plaats wordt de gemeenterekening over 1946 aangeboden, terwyl er daarna een be spreking volgt over een Kasgeldlening ten bedrage van f 450.000. Het blijk* in verband met de financiering van de bouw van 18 arbeiderswoningen en een R-K. Meisjesschool noodzakelijk, dat er in 1949, evenals dit in 1948, ge schiedde, een kasgeldlening wordt aangegaan Burgemeester en Wethouders stellen verder voor, over te gaan tot het lid maatschap van de ANWB, terwijl er daarna gesproken wordt over de mo gelijkheid van het tussentijds ontslag van een wethouder. De verdere punten, die aan de orde komen, zijn van administratieve aard. Wij zullen u hierover na de Raads vergadering verslag uitbrengen. eens! GEVONDEN VOORWERPEN Soldatenmuts; deksel van melkbus; rozenkrans; meetlatje; paar kinder klompen; gebloemde halsdoek; kin derschoentje; diverse dames- en he renportemonnaies met en zonder in houd; diverse armbandjes; diverse vulpennen; kluwen touw; broche; ceintuur; speldje: diverse dames- en herenhandschoenen; kindermuts; ac te tas; shawl; metalen apparaat; kin derjasje; ring met steen; riem; sleu tel; koperen roede; kinderbril broche: ring met sleutels; tentstok; kindertas je met kerkboekje; kindersokje; di verse ceintuurs; sigarettenkoker! dek sel melkbus; kruisje en hangertje; lipssleutel; schoolatlas; schroeven draaier; parapluie; kralen halsketting- bankschroef je; shawl; haarlint; tas met inhoud; nagelgarnituur en sleu teltjes; snoeksnoer en visnetje; kinder want kindertasje; zadeldekje; horloge, ketting; nummerbord; combinatietang gymschoenen RK kerkboekje; wiel dop. EXCURSIE De Vereniging voor Facultatieve Lijk verbranding te Alkmaar organiseert op Zondag 31 October een excursie naar het Crematorium te Wesvrveld Wij zijn er van overtuigd, dat daar zeer veel interessante zaken te zien zijnhet crematorium immers is 'n hyper-moderne inrichting, en het zien daarvan U zeer leerzaam. Op 31 Oc tober. kunnen leden cn belangstellen den zich dus met de trein van 12.10 naar Westerveld. begeven. Zij komen- terug me. de trri vnn 17.01 uur. Me wordt verzocht, zich tijdig op te geven aat. de secretaris, de heer H. Zweep, wesrerlicht, of telefonisch Onder nummer 4515. Op het politie-bureau treft men een keurcollectie van de wonderlijkste zaken aan Hoe dikwijls gebeurt het niet, lezer, dat U boodschappen gedaan hebt, en met een volle tas huiswaarts bent getogen? Thuis gekomen ontdekte U dan dikwijls dat er iets aan Uw. voor raad ontbrak de ene keer was het een nieuw haarlint, de andere keer een padvindersriem en nog een ande re keer een zonnebril. Ja. dat kon U zo overkomen: de tas was te vol ge weest, en er was ongemerkt iets uitgeglipt Wat was het eerste, wat U dan deed? U ging naar de politie, om 'te melden, dat U iets miste en dikwjjls gebeurde het dan, dat het bewuste voorwerp reeds op bet bureau was ge bracht. Maar dikwijls ook niet. Want er zijn nu eenmaal altijd twee soor ten vinders: de eerlijke en de oneerlijke.... WAT GEBEURT ER MEE? door de vinder. Probeert U het maar Wanneer iemand iets op straat vindt dan gaat hij met dat voorwerp v\ant hij is natuurlijk een eerlijke vinder! naar het Politiebureau in de Ge meente, waar hy het vond. Het zijn dikwijls de wonderlijkste voorwerpen. Wij zijn daarover eens met de Admi nistratiechef van de Alkmaarse Ge- meente-politie, de heer Weel, gaan praten. En hij toonde ons de lijst van hetgeen er als gevonden was binnen gebracht in het tijdvak van 15 Sep tember tot 15 October van dit jaar. Het was voor de Politie natuurlijk haast orfnogelijk, al die binnenge brachte dingen zelf te bewaren. Daar om heeft men voor gewoonte aange nomen, de vinder het voorwerp mee naar huis te geven, om het te bewa ren tot de verliezer op zou komen da gen. Het voorwerp wordt dan uiter aard eer» geregistreerd op het bu reau. Stel dat, U een portemonnaie verliest .een bruine, leren portemon naie met 3 vakjes, inhoudende drie gulden zeven en dertig cent, één post zegel van 10 cent en een ziekenbon- netje Iemand heeft deze beurs gevon den en is er meer naar het bureau gegaan. Alle bijzonderheden omtrent het voorwerp zijn opgenomen en de vinder kan 't ding meer naar huis ne men, tot de verliezer door de Politie bij. hem aan huis wordt gestuurd. Wanneer U thans op het bureau komt, zal de Politie U eerst uit en ter na uithoren over he; signalement van de door U opgegeven portemon naie. Klopt dat precies, dan wordt U ervan in kennis gesteld, dat U het voorwerp op die en die plaats af kunt halen. Maar nu komt het natuurlijk nogal eens voor, dat iemand, die iets vindt, het op het bureau brengt, en verder van de verantwoordelijkheid af wil zijn. Dat is heel goed te begrijpen en het is duidelijk ,dat de Politie op zulke gevallen ook is ingesteld. Hier voor heeft zij nu in een lokaal een groot aantal vakken, waarin die voor werpen na geregistreerd te zijn van een label voorzien worden opgebor gen. KINDEREN VINDEN VEEL Het zijn vooral de kinderen zo vertelde ons de heer Weel die veel vinden. Zij brengen het natuur- lyk trouw op het bureau. En zij zul len het wel leuk vinden, te weten, da: het meeste wat zij vinden weer door de rechtmatige eigenaars wordt opgehaald. Natuurlyk kan de politie maar niet op ieder ogenblik van de dag klaar staan, om iets op te zoeken wat verloren .is. Er zijn daarvoor be paalde uren vastgesteld en zo kan men zich op Maandag, Woensdag en Vrijdag van half twaalf tot half een op het bureau vervoegen. Er zijn voor de politie-mannen dan grote tafels opgesteld, waarop de meeste der aan gebrachte voorwerpen liggen. Alleen de waardevolle dingen (zoals bank biljetten, bijvoorbeeld) houdt men wat achter af, omdat je nooit kunt we ten, of die wel in goede handen zou den komen. Gelukkig komt net maar uiterst zel den voor, dat iets naar de verkeerde eigenaar verhuist. Wèl komt het voor, dat allerlei zaken niet worden op gehaald. Die worden dan bij tijd en wijle onderhands verkocht. U weet nu v/at er mee gebeurt. V'ü laten U hieronder eenvlijstje vol gen, van hetgeen U nu op het bureau kunt bevragen. En behalve dat is er nog héél veel, dat ais verloren staat geregistreerd, en dat bewaard wordt R.A.O.-avond In het gymnastieklokaal van het Gymnasium werd gisterenavond een ontspanningsavond gegeven voor de jongens van de Luchtdoel—artillerie en de Infanterie die gelegerd zijn in het Rochdale-kamp. Na een hartelijk welkomstwoord door de RAO officier werd een begin gemaakt met de Ame rikaanseShowRevue, door een ge- zeischap artisten die de hun opgeleg de taak met succes hebben volbracht. Als eerste trad op de kok van het kamp, de heer Schoneveld met een tweetal aardige liedjes waarbij hij zichzelf op de piano begeleidde. Hij oogstte hiermede een dankbaar ap plaus. De heer Vinkes, ook een kok van het Rochdale-kamp liet de aan wezigen zien dat zijn benen „los" wa ren met een aardig uitgevoerde tap dans zodat de stemming er direct begon in te komen. Jan Untied, die met enkele eenvoudige goocheltoeren de rij van artisten opende bracht wel geen nieuwe trucs maar niette—min waren ze voor de meeste der aanwe zigen toch verbluffend. Jaap Tol kwam met een tweetal schetsjes, die de lach lust bij de bezoekers opwekten. Hij bracht ook enkele liedjes, zodat de sfeer steeds gezelliger werd. De Syl- via's gaven de doorslag met hun sap pige liedjes en een ware ovatie brak los aan het eiiyle van hun optreden zodat zij genoodzaakt waren een num mertje toe te geven. De bekende radio-pianist, Gerard v. d. Woude, speelde enige door hem zelf samengestelde fantasieën die door de bezoekers op hoge prijs werden gesteld. Een drietal Hollanders, een dame en twee heren, die enige tijd in Amerika zijn geweest en daar naam gemaakt hebben, traden als laatsten voor het voetlicht, met echte, onver valste Cowboy-liedjes, die wel het hoogtepunt vormden van deze avond Aan het einde van de avond dank te de RAO officier het kleine gezel schap voop. hetgeen zij deze avond hebben gepresteerd. Dit is werkelijk een avond gewor den van eclne gezelligheid, en zoals de RAO officier in zijn welkomst woord zeide: hier kwamen geen gro: te show's en geen mooie costuums aan te pas, maar alleen burgerpakjes wat niet wegneemt, dat er door de jongens en door de enkele dames die aanwezig waren naar hartelust is ge lachen, wat ook de bedoeling van de ze RAO avond was. Uitspraken Meervoudige Kamer Jan de V. te Zaandam, wegens het in gevaar brengen van het verkeer f 60 of 20 dagen. Frederik L te Alkmaar wegens op lichting 8 maanden voorwaarde lijk met 3 proefjaren en onder toezichtstelling. Ferdinand Joh. Q. te Haarlem wegens diefstal 4 maanden voorwaardelijk f 40 of 20 dagen en reclassering. Wenken voor (ietsers en snelverkeer Wanneer U zich afvraagt waarom men zich zo druk maakt voor „Zwij gend Verkeer", dan is het antwoord, dat geluidsignalen door weggebruikers worden gegeven om hun nadering aan te kondigen en om anderen te dwingen voor hen de weg vrij te la ten. Maar dit kan geen grondslag zijn voor ordelijk en veilig vrekeer! Men moet in de eerste plaats zelf maatregelen nemen door; le. bij wegkruisingen met zodani ge snelheid te rijden, dat te allen tyde aan kruisend snelverkeer voor rang kan worden gegeven. Zodoende zijn geluidssignalen overbodig. 2e. voor het^inhalen momenten te kiezen, waarin men een ander niet hindert. Daarnaast zal men door minder toe teren ook de voetgangers kunnen dwingen beter uit te kijken. Zij moe ten meer op hun ogen dan op hun oren gaan vertrouwen. Geeft alleen signalen in noodgeval- leu, n.1. om anderen te waarschuwen, die aan gevaar bloot staan. Doe het nooit om zelf ongehinderd te kunnen blijven rijden. Weest sportief en ver legt de verantwoordelijkheid door 't geven van signalen niet naar een an der. Toont zelfbeheersing en spaart el- kaars zenuwen door minder signalen te geven en minder lawaai te maken. Zwijgend verkeer is veilig verkeer De stilste rijder is de veiligste rijder. Ook elders Maatregelen Hierboven vindt U dus een com muniqué, waarin kort en zakelijk de redenen van de Actie voor Zwijgend Verkeer worden uiteengezet. Daaraan behoeft niet veel te wor den toegevoegd. Het zal echter van belang zijn, dat deze actie met tus senpozen terugkeert, omdat vaak de resultaten van een bepaalde actie op de duur aan „slijtage" onderhevig zijn. Het is een goed ding. dat deze actie op het ogenblik in vele plaatsen van het land wordt gevoerd. Met na me ook in Amsterdam, waar commis- saris Cohea van de Verkeerspolitie Door Straten en Buurtjes DE FUIK Die Ridderstraat is toch eigenlijk net een fuik. Het verkeer, dat van de Laat afkomt wordt halverwege de straat in een „versmalling" geperst, wat nog al eens gevaarlijke situaties oplevert. Dat komt, doordat een ge deelte van de huizen in de Ridder straat enkele Tneters meer naar voren staan dan wel wenselijk is. Het trot toir is er opmerkelijk smal. Daaraan kan ook geen mens wat doen, maar 'n feit is het, dat er veel wandelaars van de stoep afwijken, wat de veilig heid in de fuik ook niet ten goede komtDe oplossing voor dit pro bleempje? Wel, wanneer wij het ge zamenlijk nu eens wat kalm aan de den op dit gevaarlijke punt, wande laars, zowel als fietsers en autvbe- stuurders? Misschien, dat het dan wel gaatV TEGEN ELKAAR Er zijn toch altijd auto's, die elkaar op de een of andere manier dwars zitten. Niet eens altijd door de schuld van de bestuurders, maar het schijnt nu eenmaal de aard van de motorrij tuigen, zoals die snelle dingen offi ciéél worden genoemd, te zijn. zo af en toe een soortgenoot te rameien. Dat is bijzonder slecht voor innerlijk en uiterlijk van deze wagens, terwijl ook meermalen mensenkinderen de dupe worden. Ditmaal echter waren het geen per sonen, die het .gelag betaalden, d.w.z. tenminste niet met lichamelijke scha de. De vrachtauto reed op de Nieuw- landersingel. Dat was om precies te zijn Maandagmorgen 10.30 uur. De vrachtauto reed in de richting van dè Emmastraat en zoals het een goed autobestuurder betaamt: hij gaf een signaal bij deze straat enkreeg geen antwoord. Juist bij het passeren schoot een auto te voorschijn uit de dwarsstraat. De botsing was niet te vermijden, ondanks plotseling en he vig remmen. "De auto's liepen schade op. ZWARTE MANNEN De kachelsmeden en schoorsteenve gers zitten in het hoogseizoen. Van daag sprak ik zo een man, „Hou me niet op",riep hij nerveus, „ik heb geen tijd. dat ik leef, eet. drink of slaap". Wel, het is toch nog een heel gesprek geworden tussen ons en om eerlijk te zijn: het duurde wel een Frans half uurtje. Nu zult U zeggen, dat het dan wel los loopt met de druk te van die kachelsmedenMaar dat is allemaal maar schijn, want hij was net bezig bij mij thuis de kachel te zetten, zodat ik met hem de over eenkomst maakte, dat hij mocht praten en breien d.w.z kachelzetten en pra ten. Ik karf U verzekeren, dat ik nu heel wat van kachels afweet, meer dan van myn schrijfmachine of zakagen- da. Wat niet wegneemt, dat ik er nief in slaagde de pas gezette kachel zon der hulp van mijn zeer inschikkelijke vrouw aan te maken. Morgen n ag ik het eens alleen proberen. GESCHONDEN Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht; maar als je, als fatsoen lijk beeld een paar vingers van je rechterhand mist, dan is dat toch ook niet alles. Dat is het geval met het alom geliefde Victoriabeeld in het wel licht nog meer geliefde Victoriapark, Ik heb me laten wijsmaken, dat er een nieuwe hand wordt aangezet. Dat is maar goed ook. Want wat is een Victoria-beeld zonder de glorie va** een volmaakte vorm? DAT IS NIET MIS De luister, waarmede de' feestelijk heden der jubilerende AJC werden gevierd, vond reeds zijn vermelding in deze krant. Onze lezers moeten echter weten, dat de foto-tentoonstel ling van de thans dertig jaar bestaan de AJC in de Doelensraat open blijft tot en met as. Zaterdag, 's Avonds van 7—9 uur en Zaterdag an 2—7."** uur. Reeds was er een vrij omvangrijk bezoek aan deze expositie van ouders en oud-leden. De verschillende bevriende organi saties brachten voor de jubilaris een bedrag van f 157,- bijeen, bovendien gaven de ouders f 66.—. Daardoor zul len er wel enkele thans nog onvervut de wensen van de afd. Alkmaar in vervulling gaan VIJF MINUTEN Wat doet een man, die een half uurtje op een perron moet wachten? Hy kruipt in de wachtkamer (Salie des Pas Perdus, noemen de Fransen het zeer treffend). Het beduidt in het Nederlands „kamer van de verloren voetstappen"). Men zit dus een tijdje in de wachtkamer, gaat een beetje drentelen en denkt: „Ik wou, dat die vermaledijde trein maar kwam". Plotseling een gedachteflits (niet bijster intelligent, maar om de tijd te korten wel nuttig). Het station opme ten. Hij loopt naar het einde van het perron (Alkmaar) en gaat kuie ren enis na iets meer dan vijf mi nuten het gehele perron afgewandeld. Dus het perron moet ongeveer een halve kilometer lang zijn. Kan ook meer zijn, want het is een schatting. Wel, in ieder geval gQen verloren voetstappen. zich zeer veel moeite heeft gegeven om deze actie ingang te doen vinden en daarbij unaniem de steun van de grote Amsterdamse dagbladen heeft ontvangen? Wij in Alkmaar mogen niet achter blijven. De redenen van een zwijgend verkeer zijn van dien aard, dat wij hieraan niet zwijgend voorbij moeten gaan, maar met een gezamenlijke in spanning en ook door overleg met on ze naasten, vrienden en kenn'ssen hierover moeten spreken Pas daardoor kan deze actie een levend deel wor den van de Alkmaarse bevolking. La ten wij deze slagzin tot de onze ma ken: Verkeerspolitie bevordert stilte Stilte bevordert veiligheid Moge dit „tweesnijdende" zwaard goede resultaten behalen. Inmiddels zijn van de zijde van de politie een aantal verkeeïspaedagogische maatre gelen genomen, die een goede uit komst beloven. Autobestuurders kunnen op het po litiebureau keurige vignetten krijgen, waarbij op suggestieve wijze propa ganda gemaakt wordt voor de actie. Deze vignetten kunnen op de ruiten van de betreffende auto's worden ge plakt. Tegen de overtreders van deze „ac tie voor minder geluid bij 't verkeer" wordt door de politie de soepele weg van het overleg gebruikt. J5ij krijgen een papiertje in hun handen, waarin op korte wijze wordt uiteengezet, waar om het nodig is zich „Zwijgend" door \fit verkeer te bewegen. Hama 12 jaar in de cel Hama, de schuilnaam voor de journa list H. J. Mari.nus, die gedurende de bezettingstijd een ongure rol speelde en ook nog geruime tijd hoofdredac teur van het in Schagen en Alkmaar verschijnende Dagblad voor Noord holland is geweest, (misschien herin nert u zich de van zijn band versche nen artikelen die de vijand aange naam waren nog wel) is door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam toi 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. schrijvende lezers Naar aanleiding van de reactie van de heer Bommezij op het artikel ..Slokop'' en het naschrift van de re dactie, zou ik graag een paar opmer kingen willen maken. Bommezij heeft m.i. gelijk als hy zegt verzet aan te moeten tekenen te gen de houding van een anti-miütairist die t zi. tóch wapens zal hanteren. Alleen wij staan vaak zo gauw klaar met felle kritiek. Toch geloof ik* dat het goed is om ons „gevoel van innerlijke afkeer" te laten spreken. Maar laten we met voor zichtigheid te werk gaan en niet door onze felle woorden.contactdraden ver nielen. Soms breken we hierdoor meer af dan we zelf kunnen vermoeden dat is vaak onherstelbaar verlies. Het is niet zo eenvoudig als B. beweert, dat ieder die in milit. dienst is, niet anti- militairistisch meer zou kunnen voelen Het is een grote miskenning dit te veronderstellen. Deze mensen leven in een compromis waarin het heel moei lijk moet zün te leven. Dit voorbij te zien is een elementaire fout, waardoor het onmogelijk blijkt verder nog iets van elkaar te begrijpen. De ernstige mens-in-het-comprorais zoekt gestadig en gespannen naar een vonk van heilig vuur dat hem de weg zal wijzen naar bevrijding uit de twee spalt. Want de idealistische mens kan hocg stens berusten in het compromis aanvaarden doet hij het nooit! La- tèn wij niet de oorzaak zijn dat hij teleurgestelt het hoofd van ons af wendt. Bittere woorden kunnen nooit overbrengers zijn van ook maar één klein zuiver-gloeïend vonkje. Met het. geestelijk wapen van ons te felle woord plegen wij mèt ons nnti- militairistisch principe! geweld te gen onze tegenstander. Daarom: het is zo moeilijk èn voor principiële dienstweigeraars én vóór principieel antimllltairisten cn dt goede smalle weg t® gaan. En nu val ik positief de houding van v. Z. aan. die respect zegt te heb ben voor mensen dte rr.et de wapens in dc vui-t tegen de Duitsers hebben gestreden hoewel ze dienst hadden ge weigerd en nu ook weer principieel tegen het militairisme zijn. Begrijpelijk ja! Maar respect voor deze houding? Dat woord zou ik liever mijden. Het lijkt mij vruchtbaarder om ons ernstig te bezinnen op de waarden die waarachtig onze eerbied afdwingen en waaraan wy willen trachten ons te houden nü zodat wij misschien in nerlijke reserve op kunnen doen voor de toekomst. In de gereld waarin wij leven Is er naar mijn vaste overtuiging f.a v. het militairisme maar één houding de goe de: vastbesloten neen zeggen tegen alle meedoen aan oorlogsgeweld. Slechts dit éne mogen wij er niet bij vergeten: wij hopen vurig dat we niet in verzoeking mogen komen om verraad te plegen aan wat ons leven het leven waard maakt. M. Jongejan-Jansma. Wij plaatsen ook dit stuk gaarne. Wellicht dat we t.z.t. er in een apart artikel op terug komen. - Red. «•ilingi ark teil NOORDSCHARWOUDE 26 OCT. 7000 kg aardappelen: Eigenheimers 5.40; Blauwe Eigenheimers 7; Beve landers 5.50; IJselster 5.70; 7000 kg rode kool 6890; 500 kg gele kool 5.906.40; 13000 kg groene kool 6.60; 250.000 kg witte kool 45; 18000 kg uien 6.807.40; drielingen 55.70: nep 9; 1600 kg slabonen 59—70; 5000 kg ra 5.50. neen III 4 30—4.50; 1300 kg andijvie 4.104 40. WARMENHUIZEN 26 OCT 9000 kg uien 7—7.20; grove 6.70— 6.90; 220 kg slabonen 48—67; 10.700 kg aardappelen: BI. E'gcnhrirners 6.30? grove 5.20; witte Eigenheimers 5.30: Bintjes 4.40—4.60: 26.800 kg rode kool 3—9 20: 37.000 kg witte kool 4—5. BROEK OP LANGEDIJK 16 CCT. f'GCO kg aardappelen: F. r vs 5.10; 17000 kg rode kool G—'-5?® kg gele kool 5—6.80; 210 0C0 kg wijt» kool 4*10; 1000 kg andijvie 44.1$ 3800 kg biet 6.10; 5400 kg uien 7—7.30; grove 0.50—6.60; 800 stuks bloemkool 14—15; 45000 kg gr. kool 5.308.50.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2