f JIMMY BROWN ALS WIELRENNER la 1 van olie en orchideeën VOOR - LENS Venezuela Britten willen in Helsinki beter voor de dag komen! Rijk land, dat met enorm tekort aan arbeidskrachten kampt Tien jaar geleden was Caracas, Venezuela's bloeiende hoofdstad, een onbetekenend stadje. Thans is het een wereldstad van meer dan 300.000 inwoners. Wolkenkrabbers, gigantische flatgebouwen met speelparken en vijvers, ziekenhuizen en villa's kortom hele stadswijken zijn in wei nige jaren als het ware uit de grond gestampt. Bloeiende hoofdstad: dit moogt ge desnoods letterlijk opvatten. Want reeds dadelijk op het warme vliegveld Maiquetia lachen orchideeën, gladiolen en narcissen U toe. Fascinerende hoofdstad Van Curagao uit is het per KLM niet meer dan een goed uur vliegen. De weg van het vliegveld, aan de voet van het Andes-gebergte, naar het 900 meter hoger gelegen Caracas, leidt langs een 1100 meter hoge pas en biedt de reiziger een indrukwekkend en onvergetelijk schouwspel. Wanneer men na een uur langs talrijke enorme en schreeuwende re clameborden Caracas binnenrijdt, zijn de eerste straten een teleurstelling. De huizen met hun typisch Latijnse stijl en hun rood-oranje pannedakken zijn wel schilderachtig, maar toch weinig hoofdstedelijk. Doch zodra men in het drukke verkeer van de binnenstad is verzeild geraakt, legt de stad met zijn zakelijkheid, leven en bewegelijkheid geheej beslag op de bezoeker. Het stadsbeeld van Caracas is fas cinerend door zijn contrasten. De smalle, vaak steil stijgende, straatjes van de binnenstad komen soms plot seling uit op een hoogst modern plein met luxueuse winkels en restaurants, op een boulevard, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op een lager gelegen deel der staa. TE WEINIG MENSEN De winkels van Caracas, waar een orchidee goedkoper is dan -een stuk chocolade, zijn veelal zeer rijk ge bouwd en voorzien van een luchtver versingssysteem. Men treft er een keur van de meest uiteenlopende goe deren in de fijnste kwaliteiten. De prijzen zijn echter vrij hoog. Want ook de Venezolaanse economie heeft met moeilijkheden te kampen, al zijn deze dan ook van een geheel andere aard dan in Europa. Het land heeft n.1. een ontstellend gebrek aan ar beidskrachten. Venezuela bezit een zeer rijke bodem. Het zou nog vee» meer landbouwgewassen en delfstof fen kunnen voortbrengen, indien de bodem slechts werd geëxploiteerd. De „oliemet de direct of indirect daarmede verbonden industri heeft echter vrijwel alle werkkrachten aan getrokken en wei tegen hogere lonen, dan elders *e verdienen zijn. Het se- volg hiervan is, dat dit land, dat gro te hoeveelheden aardappelen, groen ten, katoen, citrusvruchten rubber, tabak, zuidvruchten, sisal, etc, zou kunnen voortbrengen, vele van deze artikelen zelf moet invoeren. Ditis ook het geval met vis, hout, koper Steenkool, zout ijzer, asbest, mica en andere prodje^en. Doo. gebrek aan arbeidskrachter weet men voor mijn concessies in de rijke goud- en dia mantvelden rijna geen gelangstellen den te vinden. Venezuela telt vier millioen inwo ners op mee- d-ir 500.000 km.2 (Ne derland met zijn meer dan tweemaal zo grote bevolking beslaat slechrs 33.000 km2) eHt land kan dan ook veel meer mensen erbij gebruiken bij een benijdenswaardige levensstan daard. 60 MILLIARD LITER OLIE PER DAG 90 pCt van de gehele uitvoer kom' op rekening van de olie-productie, waarvan Caracas het financieel en or ganisatorisch centrum is. Na de V. Staten is Venezuela wei de grootste olie leverancier ter wereld: de dag productie bedraagt thans meer dan 60 milliard liter. De havenstad Maracaïbo dateert uit de Spaanse tijd. De stad bezit een prachtige kathedraal en oude kloos ters. Zij heeft vele mooie parken en evenals Caracas maakt zij nu een snelle ontwikkeling door. De bevol king bedraagt ruim 120.000 zielen, waaronder zeer vele vreemdelingen. 70.000 KM2. GEFOTOGRAFEERD Venezuela, land" van olie en Or chideeën, heeft een zeer goede KLM verbindingen, welke aansluiting ge ven op het bijna 10.000 km. lange luchtnet, dat de KLM in West Indië exploiteert. Het strekt zich uit over het gehele Caraibische gebied van Miami in Florida tot Paramaribo in Suriname, van San José in Costa Ri ca tot St. Maarten en St- Kitts, die verloren liggen tussen de talrijke ei landjes, die als een groene keten de blauwe Caribische zee omsluiten. Onlangs heeft het luchtkarterings- bedrijf der KLM in Venezuela grote objecten uitgevoerd. Zo zijn niet min der dan 70.000 km2 ten Noorden van hef stroomgebied van de Orinoco van uit de lucht in kaart gebracht, het geen voor de exploitatie van dit on ontgonnen land van onschatbare waarde kan zijn. Spuitgasten op 10.000 K.M. Een massa-aanval met brandslan gen tijdens een demonstratie van de Londense brandweer in de Engelse hoofdstad. De demonstratie werd door de BBC per televisie uitgezonden en tot ln Kaarstrd ontvangen, een af stand van 10.000 km., terwijl het nor male bereik van een televisiezender ongeveer 40* km. is. RECORD TOURISTENBEZOEK- AAN FRANKRIJK In de achter ons liggende zomer zijn onnoemelijk veel vreemdelingen over de Franse wegen getrokken op zoek naar een Schilderachtig plekje, een rustig hoekje of een luxueus hotel. De statistieken wijzen uit dat in de laatste acht maanden 1.600.000 toeris ten de Franse grenzen zijn gepas seerd. Hieronder bevonden zich 800.000 Belgen. Het gemiddelde van de jaren voor de oorlog bedroeg on geveer 1 millioen bezoekers. Democraat Bullitt nu republikein William C. Bullitt, tijdens president Roosevelt ambassadeur te Moskou en Parijs, die zijn hele leven democraat is geweest, heeft bekend gemaakt, dat hij de candidatuur van de republi kein Thomas Dewey zal steunen. „On danks onze overwinning in de tweede wereldoorlog, hebben wij op het ogen blik een strijd te voeren niet voor onze veiligheid, maar voor ons behoud Deze bittere vrucht van onze over winning hebben wij te danken aan diegenen in onze regering, die onze buitenlandse politiek gebaseerd heb ben op een tweetal .misvattingen: 1. Dat de SowjetUnie een „vre delievende democratie" was. 2. Dat de Chinese communisten „louter agrarische hervormers waren" die niets met Moskou ufitstaande hadden, aldus Bullitt SNEEUW IN OSLO Zondagavond is te Oslo de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen Maandagmorgen sneeuwde het rtog Te Finse, het hoogste punt tussen Oslo en Bergen, was de temperatuur Zon dagavond acht graden celsius onder nul. Engelse posterijen kunnen ook puzzles oplossen De Engelse posterijen zijn niet zo heel gauw verlegen. Een inwoner van Doetinchem adresseerde onlangs een brief aan een zekere mr. Palmer te Southampton. Een nader adres was hem onbekend en daarom adresseerde hij als volgt: Mr. Palmer, please post man seek his address. He has built a little village for hls daughter. South ampton. Deze Mr. Palmer had n.1. voor zijn dochter een miniatuurdorp ge bouwd, en de bewoner van Doetin chem wilde hierover gaarne inlichtin gen hebben. De Engelse posterijen waren inderdaad in staat deze brief aan het juiste adres te bezorgen. De Doetinchemmer kreeg ten antwoord, dat hy de eerste buitenlander was, die voor een en ander belangstelling toon de. Thans „vierjarenplan" in werking De matige resultaten, die tijdens de Olympische Spelen te Londen door de Britse athleten zyn behaald, zyn de directe aanleiding geworden tot een „vier-jaren-plan", dat thans in de En gelse sportkringen is aanvaard met de bedoeling in 1952 te Helsinki met een sterke athleten-plocg op de baan te verschijnen. De amateur-athletiekbond is reeds begonnen met het winterprogramma en tijdens de indoor-cursus en een geza menlijke bespreking wordt dankbaar gebruik gemaakt van de lessen, die uit de laatste Spelen te trekken val len. De huidige cursussen, die door de beste Britse trainers worden geleid, zijn nog voornamelijk bedoeld om een voldoend aantal deskundige coaches te kweken. Pas het volgend jaar zal wor den begonnen met een centraal gere gelde training van de athleten zelf. Deze activiteit, die zich"thans in de gehele Britse amateur-sport openbaart, wordt financieel gesteund door de re gering. Het ministerie van opvoeding heeft een subsidie van 20.000 pond sterling beschikbaar gesteld om de verschillende sport-organisaties in staat te stellen zich van de best be schikbare oefenmeesters te voorzien. Het ligt in de bedoeling ongeveer 40 officiële trainers aan te stellen en ze naar behoefte over de nationale sportbonden te verdelen. De Britse krachts'portbond en de dair/3-hockey- bond hebben er h -reeds een toe gewezen gekregen. „Men hoeft niet bang te zijn", zo verklaarde een official, „dat bet geld van de regering niet nuttig zal wor den besteed. Er is een groot gebrek aan trainers en hun werk zal er borg voor staan, dat Groot-Brittannië op de Olympische Spelen van 1952 te Hel sinki met de best mogelijke athleten zal verschijnen". KIPPENELLENDE Mijn buurman houdt kippen en hij heeft af en toe nachtdienst Ogen schijnlijk twee onderwerpen, die niets met elkaar te maken hebben. Zo gaat het echter dikwijls. Terwijl men oor spronkelijk denkt dat er tussen twee dingen geen enkele verband bestaat, blijkt later, dat ze ten nauwste met elkaar samenhangen. Deze kippen hebben de onloffelijke gewoonte om een ei te gaan leggen ,als mijn buur man uitrust van zijn nachtdienst En aangezien het kippenhok naast het n_am van de slaapkamer staat en de kip over het leggen van een ei veelal dermate verrukt is, dat ze naast het ei veel geluid produceert, bleven con flicten niet uit. Aldus is het tien uur in de morgen. Buurman slaapt de kip heeft een ei gelegd en verkon digt dit de wereld op een luidruchtige wijze. Plotseling verschijnt voor het slaap kamerraam een hoofd met een ver warde haardos er. een verwoede uit drukking. Het raam wordt geopend en de man tracht de kip te verjagen. Tenslotte zeilt er een schoen door het luchtruim. De kip wordt grandioos gemist maar de schoen komt in de sloot terecht. Leiden is in last. Op blote voeten kautert buurman door het raam, vist de schoen uit de sloot en moppert. De kip echter is niet tot bedaren gebracht Een eindje verder verkondigt ze nog luider dan te voren, dat ze een ei heeft gelegd. Of het buurman zal sma ken, wagen we te betwijfelen. De lange rokken beginnen naar men zeg; iets korter te worden. En de ha ren van de moderne Eva's schijnen dit voorbeeld te zullen volgen. Ech ter behoeven we geen vrees te heb ben, dat de kale achterhoofden, die aan een zeker lichaamsdeel van de kip herinneren zullen terugkomen. De nieuwste mode is er op gericht om van elk vrouwenkopje een gelaatI te maken dat herinnert aan de enge lenfiguren van de schilderijen uit de Italiaanse renaissance. Een omlijsting van krullen. Ten minste als uw haar een beetje wil krullen. Is dat niet zo, zult u moeten zorgen, dat de kapper ook daaraan de nodige zorg besteedt. Het beroemde drama van Goethe. Faust, zaï naar wij vernemen door de Fransen worden verfilmd. De beroem de filmregisseur Rene Clair heeft ln samenwerking met de toneelschrij ver Salacrou een scenario vervaar digd. Het ligt in de bedoeling de diepere betekenis van deze mythe, die ac tueler is dan ooit, n.1. ie man die zich aan kwade machten overgeeft om zijn dor. t naar kennis te kunnen lessen, sterker tot zijn recht te doen komen. Wij zouden de atoomgeleerden wiL •n aanraden de pr"miere van deze film. als het zo ver is, te gaan bij wonen. Een methodistische dominee te Bris- bane zat in grote zorgen, daar zijn kerk schulden had En niet zo weinig ook Hij vond de opolssing in een ge lijkenis uit de Bijbel. De gelijkenis van de talenten. Hij gaf aan zestig van zijn gemeenteleden ieder vijf gulden, met de boodschap ze goed ;e gebruiken en hem binnen zeven we ken vijftien gulden terug te brengen- En na verloop van zeven weken ont ving hij inderdaad een bedrag van f 830 terug zodat hij een saldo had van f 530. Hoewei het misschien enigszins ris kant is, zou het voorbeeld toch na volging verdienen. Het zou toch al slecht moeten gaan als de gemeente leden met alles op stap gingen. En de handelsgeest wordt er sterk door bevorderd. De Belgische Katholieke Volkspar tij zal zich niet neerleggen bij de im passe inzake de Belgische konings kwestie en alsnog trachtten een refe rendum tot stand te brengen. Het kan nog wel een poosje duren, maar men heeft de tijd. Volgend jaar stemmen in België ook de vrouwen mee en dan hoopt de Volkspartij de meerder heid te behalen. Als Leopold dus nog een jaartje geduld heeft, stijgen zijn kansen weer. Wij Vragen ons echter af, hoe men zo verlekkerd kan zijn op een baantje, als een groot deel van het volk je niet lust Want zo is de situatie toch in ieder geval in Bel gië. Namens het NW is een telegram aan de minister van economische za ken gestuurd, waarin er op wordt aan gedrongen, dat maatregelen worden genomen tegen overtredingen van de prijsvoorschriften voor jitilitygoederen De arbeiders zyn zeer ontevreden over de hoge prijzen, die voor tex- tielgoederen moeten worden betaald. We zien inderdaad soms textielgoe- deren in de winkelt hangen, van een prijs die ons de haren te berge doen rijzen. En van utilitygoederen merken we weinig. Trouwens naar een win- kenier ons onlangs verklaarde, wil men ze. als ze er nog zijn, slecht ko pen. Wij zouden echter graag een eenvoudig pak hebben. En al loopt een ander ook met dezelfde stof daar trek ken we ons niets van aan. De staking in de Franse mijnen heeft reeds een productieverlies van drie millioen ton kolen tengevolge. Als het nog een tijdje aanhoudt en daar ziet het wel naar uit, kon het voor de Fransen wel eens kou lijden worden deze winter. DONDERDAG 28 OCTOBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziel# 9.00 Symphonisch concert; 9.30 Met een lied de wereld rond; 10.00 Mor genwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 11.00 Populaire orkest werken; 12.00 John Renova and his music; 12.38 De Speeldoos; 13.00 Nieuws; 13.30 The Skymasters; 14.00 In en om de tuin; 14.20 Orgelconcert; 15.00 Voor zieken, en gezonden; 16 00 Van vier tot vijfj 17.00 Kaleidoscoop; 17.35 Orkest Mari* Zamosra; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned Strijdkrachten; 19.10 Avondschool* 20.00 Nieuws; 20.15 Kamerorkest; 21.0* Het wassende water, hoorspel naar 't boek van Herman de Man; 22.15 Or kest Ray Ventura; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 3 J0 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonne bloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 KRO amüsementsorkest; 13.00 Nieuws; 13.25 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing 17.00 Radio-jeugdjournaal; 17.30 Pianoduó; 18.00 NCRV-kwartet; 18.30 The Mas- queraders; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid; 20.15 Studio strravond; 21.30 Familiecompetitie; 22.00 Nederlands Kamerkoor; 22.45 Avondoverdenking; 73.00 Nieuws. Een Indische millionnair, Dalrnia heeft een vredesprijs uitgeloofd van vijftigduizend ropijen die zal worden uitgekeerd aan hem of haar, die da vrede de grootste dienst bewijst Er za lniet gekeken worden naar ras of religie .Wij betwijfelen of de prijs wel hoog genoeg is. Erg vredelievend is het mensdom nog niet, alle ver klaringen dat men de vrede wil ten spijt. Het aantal aangegeven radiotoestel len in Nederland bedroeg op 1 Octo- ber 1.075.594 tegen 11)63.560 op 1 Sep tember j.l. Op 1 September waren er 497.427 aangeslotenen op het Rij ka- radiodistributienet tegen 496.720 op 1 Augustus jl. 93. Het lot van de op de rug var\, Jimmy Brown verdwenen meneer Babbel ging de andere juryleden zó ter harte, dat zij er geen gras over wilden laten groeien. Met hun auto zetten zij de. achtervolging in, zich er niets van aantrekkend, dat de wagen zijn weg moest vervolgen over het zandweggetje, dat de aajfc had geko zen om weg te vluchten van het par cours De snorrende wielen wierpen een grote stofwolk op, die lang bleef hangen boven het landschap, want het w s windstil die dag FEIIIITJRTON Jean Vaubaron bewijst zijn' onschuld door XA VIER Oh MONIEPIN 19. Een van die ouderwetse cabrioletten, waarvan men zich tegenwoordig onmogelijk een exemplaar zou kunnen verschaffen, reed m volle draf de avenue des Champs- Elysées door. De koetsier, ongetwijfeld tot spoed geprik keld door de belofte van een ruime fooi, legde met kracht de zweep over zijn paard, wanneer het arme dier even de schijn aannam van zyn gang min of meer te vertragen. De cabriolet reed de barrière de 1'Etoile door cn hield stil voor een der beide huisjes, waarvan wy zoëven een schets gegeven hebben Er s;apte een man uit, die de koetsier betaalde en aan de kant van de weg bleef wachten tot dat het rijtuig zich in de richting van Parijs» verwijderde en het geraas der wielen zich in de verte verloor. Deze man liep toen een honderdtal passen rechts en links de avemie op, zonder een levend wezen ie ont moeten Thans verzekerd zijnde, dat hij zich geheel en al alleen bevond, naderde hij de beide huisjes, stak een sleutel in het slot van dat, hetwelk men steeds on bewoond waande, opende deur en trad binnen. Hoe donker de wolken ook waren, die de hemel be dekten, hoe gebrekkig het licht ook mocht zijn, dat de lantarens verspreidden, die op grote afstanden van el kaar stonden, toch was de duisternis buiten nog door schijnend, ja, om zo te zeggen, lichtgevend vergeleken bij die, welke in het huis heerste. De man, die met de cabriolet gekomen was, haalde uit zijn zak een van die vuurslagen, waarvan Fumade de uitvinder is en die destijds zeer in trek waren. Hij dom pelde een zwavelstokje in een flesje met phosphor, dat weldra met een blauwachtige vlam ontbrandde en welke vlam hij nu bij de pit van een kleine gele waskaars bracht, die men in de wandeling „kelderkaars" noemde. Het schijnsel van deze kaars verlichtte het grijze be schot van een tamelijk ruim vertrek, dat de helft der benedenverdieping van het huis besloeg. Zeer stevige binnenjalouzieën, over welke nog gordij nen van een dikke stof heenvielen, maakten het feitelijk onmogelijk, om van buiten af ook slechts het zwakste lichtstraaltje te bespeuren. De persoon met wie wij ons thans bezighouden, trad naar de schoorsteen en stak een paai- kaarsen aan. Die persoon was alweer Rodille, niet de Rodille-Werner die wy aan een tafeltje in het kleine restaurant van de rue de.Valos hebben zien zitten, niet de Rodille, die wij als militair in de tuin van het Palais-Royal ontmoet heb ben, niet de Rodille, zoals wij hem in zijn natuurlijke toestand op de zolderkamer van de passage Radzivill hebben leren kennen, maar Rodille als een welgesteld burger verkleed, van vijftig jarige leeftijd, met reeds grijzehde haren en een deftig en vreedzaam voorkomen Op de schoorsteenmantel bemerkte men een aantal kleine flesjes, borsteltjes, penselen en potje# met verf. Rechts en links van de spiegel waren twee lampen met reflectors tegen het houten beschot opgehangen. Rodille openle een grote koffer, die in een der hoeken onder een tafel stond en haalde er een oude kamerjapon uit te voorschijn, die minstens van de laatste jaren der zeventiende eeuw dateerde, zo mede een lange vuilachtig witte puntbaard en een van die pruiken, die opzettelijk voor het toneel gemaakt worden, een van boven geheel kale kruin moeten voorstellen en alleen bij de slapen en in de nek van enige fijne krullen voorzien. Met deze pruik en met een paar potjes met verf wist Rodille zich binnen enkele ogenblikken het uiterlijk van een grijsaard te geven. Toen hy dit gedaan had, nam hij een kaars, trad op een kastvormig voorwerp toe, drukte op een veer en kwam nu in een kamer, die zeer veel overeenkwam met die, welke hij juist had verlaten en welke zeker de benedenverdieping van het aangrenzen de huis moest zijn. Dit vertrek was in twee gelijke ge deelten verdeeld, door een t raliewerk van zeer dik ijzer- draad, bevestigd aan stevige eiken planken van de vloer naar het plafond liepen. Dit traiienen strekr zich uit tot aan de deur, welke uitkwam op de avenue de Neuilly, een deur, die men onmogelijk openen kon, zon der de beschermende schutti ng van het ijzeren vlecht werk te verlaten. Een g-oen volkomen ondoorschijnend gordijn, hing tegen de binnenzijde van dit soort kool, waar in het midden twee ramen met schuiven waren aangebra v.t. Achter deze raampjes en aan. de zijde waar Roö:lle zich bevond, stond een ouderwetse schrijftafel, rnet rood schapenleer overtrokken, waarop een kleine lamp kope ren weegschalen, een paar pistolen en een geldkistje. Deze schrijftafel en een vermolmde stoel maakten het gehele meubilair uit. In de andere helft der kamer stond totaal niets, ja men bespeurde zelfs geen stoel. Rodille stak de kleine lamp aan, die hij met een groene kap bedekte, om het licht wat te temperen. HIJ blies nu de kaars uit. Achtereenvolgens onderzocht hij de pistolen. Hij vergewiste er zich van, dat de hanen goed werkten en dat het kruit in de slaghoedjes niet vochtig was. Na dit onderzoek, haalde hij uit zijn zak emge b. u.c- biljetten en een aantal rolletjes goud, die hij open maakte, ,v (Wordt vervolgd#

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3