Ikmaaidei Amerikanen kozen hun president De opkomst van het kiezerscorps wordt 't Schijnt, dat „overweldigend" genoemd Truman zal winnen N.-HOLLANDSE PERS 1945 «Iftl r Communistische troepen in Chiqa zetten aanvallen voort Parade van paarden Honderd jaren 5' JAARGANG N\ 1373 WOENSDAG 3 NOV. 1948 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verontw. redacteur; J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 In steeds sneller tempo buitelen van morgen de cijfers van de telex. Be richten met louter getallen. Berichten van 6.11, 6.13, 6J9, 6.27, 7.13, 7.16 uur. Overal op aarde worden ze uitgestort: op wit papier en in koude, stalen mi crofoons. Cijfers, die steeds groter worden en alsmaar veranderen. Nuch ter, zakelijk. 6.19. Terwijl thans 15% der stemmen geteld zijn en Truman de leiding heeft in de grote staat New York beweren beide partijen nog dat zij zullen win nen. De democraten zijn, aldus Reuter, „in de wolken", de republikeinen „ge schokt" Herbert Brownell, verkiezings manager van Dewey zegt: „Wij in het repubjikeinse hoofdkwartier geloven, dat Déwey en Warten gekozen, zullen worden*. 6.45. Dat mag Brownell dan gelo ven, maar het ANP verneemt, dat om nul uur 45 Am. standaardtijd Truman 8 en Dewey ruim 7 millioen stemmen heeft. 7.13. Alle verkiezingsresultaten zijn in stryd met de voorspellingen en de onderzoekingen omtrent de publieke opinie. Dr, G. Gallup verklaart, dat het aantal stemmen voor Truman gro ter zal zijn- dan voor Dewey en wel rond 50%'. Gisteren nog voorspelde Dr. Gallup 49.2% voor Dewey en 44.2% voor Truman. Dan wéér cijfers, cijfers, cijfers. 7.16 Truman leidt met 1j063.000 stemmen. Stand: Truman 10.456.000, Dewey 9.393.000, Wallace 567.000, Thur mond 557.000. 7.25 Het republikeinse overwin ningsfeest is uitgesteld. Men had var- wacht, zo seint Reuter over de aard bol, dat men rond half vier het sein tot de aanvang van het feest zou kun nen geven. Op dat tijdstip lag Truman nog steeds voor op Dewey...-. Cijfers buitelen verder. Truman blijft aan de kop! De getallen worden groter. De radio-uitzending van „The voice of America", actueel tot op de minuut: 8.03 Truman 11.630.000, Dewey 10.400.000, Wallace enThurmond 600.000. 8.17 Cijfers over de verkiezingen voor de Senaat, waarin 33 zetels van 't totaal van 96 te verdelen zijn: De mocraten 10, republikeinen 1. Voor 't Huis van Afgevaardigden: democraten 131, republikeinen 44. 8.40 Duizenden staatsburgers van de VS. gaan naar huis om half twee Am. tijd. Voorteken van Dewey's neder laag? Truman leidt met 800.000 stem men. 8.46 Truman loopt uit. Hij heeft om half drie Am. tijd 13.9 millioen, De wey 13 millioen, Wallace 750.000, Thur mond 680000. 9.15 Weer cijfers voor de Senaat: democraten 13, republikeinen 2. Van de 96 zetels, hebben de democraten er nu 43. de tegenpartij 35. 9.19 Het Franse persbureau AFP komt als eerste met de volledige uit slagen van de stad New York. Tru man wint met 1.597.000 tegen Dewey 1.108000 en Wallace 423.000. In de staat New York houdt Dewey echter een meerderheid van ongeveer 60.000 stemmen. Hij had gerekend op.... 600.000. 9.45 Deze verkiezingsstrijd wordt de spannendste uit de Amerikaanse geschiedenis genoemd. Om 3 uur Am. tijd heeft Truman i48 millioen stem men, Dewey 13,6 millioen. Truman leidt in 27 staten met 267 kiesiyannen, Dewey in 17 staten met 226. Politieke waarnemers achten het mogelijk, dat de verkiezing uiteindelijk in het Huis v. Afgevaardigden beslist zal worden! 9.52 De helft van het aantal ver wacht» «temmen is geteld. De natio nale voorzitter van de democr. partij zegt er van overtuigd te zijn, dat Tru man wordt herkozen. De stembureaux in Amerika zijn gesloten. Amerika heeft zijn president gekozen. In de afgelopen nacht is de spanning van minuut tot minuut gestegen. Kranten, radio's en televisiezenders in de steden maakten -met vrij grote regelmaat de uitslagen van de eerste districten bekend. Truman, Dewey, winst voor de democraten winst voor de republikeinen, Wallace^ Dewey, Truman, Deweyde meer dan 50 millioen kiezers weten echter, dat ondanks alle voorspellingen, de meesten in het - voor- deel van Dewey, tot op het laatste moment de uitslag onzeker zal zijn,. Van de zijde van opinie-onderzoekers wordt nog steeds volhard in de voorspelling dat 49.5 procent der stemmen voor Dewey, 44.5 voor Tru man, 4 voor Wallace en 4.2 procent voor Strom Thurland zullen zijn. •Op dit ogenblik meent men wel met grote stelligheid te kunnen zeggen, dat de opkomst der kiezers overweldigend is geweest. Als gewoonlijk... Truman heeft gisteravond zijn ge bruikelijke wandeling door de straten van Indepen dence gemaakt, als ge woonlijk is hij vroeg naar bed gegaan en heeft rustig geslapen, beweert men De republikeinse candidaat Dewey heeft een drukkere avond gehad. Eerst heeft hij met zijn moeder en zijn vrouw in het Roosevelt-hotel ont beten en is later gaan praten met par tij-organisatoren. DE EERSTE UITSLAGEN Het kleine bergdorp Harts in New Hampshire was het eerste kiesdistrict waar de uitslag bekend was. Dewey verkreeg elf stemmen, Truman één. Volgens (toen nog onvolledige) uit slagen uit 10 van de 170 stemdistricten van Harris in Texas werden op Tru man 151 stemmen uitgebracht, op De wey 97, op .Thurmond 36 en op Wal lace nul. DEWEY'S POLITIEK Wanneer Dewey gekozen wordt, verwacht men een verschuiving van het accent in de buitei^ndse poli tiek. Dewey zal, zo wordt beweerd, de Truman-doctrine van Hulpverle ning aan „bedreigde landen in hun verzet tegen Sovjet Russische en com munistische expansie-tactiek handha ven. doch daarbij grotere nadruk leg gen op de hulpverlening aan China en het „tegenhouden van agressie in het vere Oosten". Dewey is voorstander van voortzet ting van het plan-Marshall voor Euro pa voor het tweede jaar en hij heeft te verstaan gegeven, dat hij zijn steun zou geven aan het verlenen van mi litaire en diplomatieke hulp aan een West-Europese Unie en een Noord- Atlantisch pact. Truman leidde terstond Om twee uur Nederlandse tijd had Dewey in elf staten de leiding met 93 kiesmannen Truman stond aan de kop in tien staten met totaal 132 kiesmannen. Alle stemmen waren echter nog niet uitgebracht. Om half drie hedenmorgen viel er echter nog geen bepaalde voorsprong voor Dewey of Truman op te mer ken. Uit New York wordt gemeld, dat Laatste nieuws uit de Ver. St „De mogelijkheid bestaat", zo deelde Reuter gister mede, „dat één der can- didaten tussen half tien en tien uur toegeeft, dat hij verloren heeft". Dat zal niet gebeuren. Kort voor de krant moet draaien blijven belangrijke be richten uit AFP meldt, dat voor de benoeming tot president een minimum vereist wordt van 266 kiesmannen op het totaal van 531. Wordt dit percen tage niet bereikt, d&n beslist bet Huis van Afgevaardigden. Wie ook als president gekozen zal worden: het was om 11 uur 90% zeker, dat Truman's dem. partij zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaar digden de meerderheid zal hebben. gouverneurJ. Strom Thurmond, de candidaat van de Staatsrechtenparty voor het presidentschap, in de staat Zuid-Carolina de overwinning heeft behaald. Acht kiesmannen zullen voor hem stemmen. D*t is het yeei'ste volle dige resultaat van een staat. De partij van gouverneur Thurmond is ook be kend als de ,,DIxiec»aten". Thurmond is een „scheurmaker" van de demo cratische partij ,die naar voren kwam als tegenstander van Truman's pro gramma voor de bugerrechten der negers. Ondanks een kille herfstwind be gon zich op Time Square in het hart van New York een menigte te verzamelen, lang voordat de stemming ten einde was. De menig te was niet ongewoon groot maar toonde grote belangstelling voor de nieuwste cijfers, die hoog boven Times Square op een elec- trisch lichtscherm werden bekend gemaakt. NIET ALLEEN DE PRESIDENT Deze verkiezingen betreffen niet alleen de president en vice-president van de USA, maar ook 32 leden van de Senaat en de leden van het Huis van afgevaardigden, benevens offici ële functionnarissen, zoals gouver neurs van 33 der 48 staten. Volgens de eerste uitslagen van de congresverkiezingen, zyn tot dusver 17 Republikeinen en 59 democraten ge kozen in het Huis van Afgevaardig den. Wat deze cijfers betreft hebben de Republikeinen een zetel op de de mocraten gewonnen, aldus Reuter he denmorgen om half vier. NEW-LOOK De Londense branch van de Britse Maatschappij voor de Electriciteitsvoor- ziening heeft een geheel nieuwe type kolenschip in gebruik genomen, dat dienst zal doen op de Engelse beneienrivieren. De „Fulham IK" meet 1750 ton en heeft een schoorsteen op dekhoogte, zodat ook de laagste brug gen kunnen worden gepasseerd. Het schip gaat haar eerste vrachtje halen Een nieuwe crisis De communistische troepen in China, hebben na de verovering van Möéfc- den, hun krachtig offensief tegen de regeringstroepen van Tsjang Kai Sjek voortgezet. Reuter meldt, dat in Cen traal China meer dan een half milli oen communisten verzameld zouden worden voor een nieuwe aanval tegen het voornaamste regeringsbolwerk van Sjoetsjow. De communisten legers in BEandsjoerije zouden zich tezelfder tijd hergroeperen voor 'n gesynchro niseerd offensief naar Noord-China. Tsjang Kai Sjek ziet zich thans (geplaatst tegenover een nieuwe crisis, nu zijn premier en de minister van financiën zijn afgetreden. AMERIKAANSE HULP Een hoge Amerikaanse functiona ris te Sjanghai heeft een corres pondent van Reuter gezegd, dat „de enige manier, om een totale ineenstorting van de militaire si tuatie der Chinese regering na haar nederlaag in Mandsjoerije te verhinderen is 't direct verschaf fen van onmiddellijke Amerikaan se militaire en economische hulp, vrijwel op oorlogssterkte". De functionaris verklaarde, dat er weinig hoop bestaat, dat „de com munistische invloed over de rest van Azië wordt tegengehouden, wanneer China eenmaal verloren is gegaan". De regering brengt een vierhonderd duizend man elite-troepen bijeen ten Zuiden van de pas van Liaoning., die de toegangsweg naar Noord-China vormt. Verder zouden een zeshonderdduizend man regeringstroepen geconcentreerd worden bij Sjoetsjow, de poort naar Nanking. Men oppert de mogelijkheid van een communistische opmars langs de stad heen naar -Pengpoe aan de Spoorweg van Tsientsin naar Nanking om aldus de nationalistische hoofdstad onder schot te krijgen. HACHELIJK AVONTUUR Een 53 jarige koopman te Amster dam heeft verleden week Vrijdag in Duitsland een zeer onaangenaam avon tuur beleefd dat hem flinke verwon dingen en het voorlopige verlies van zijn auto heeft opgeleverd. Hij was op weg naar Nederland en had bij Lank nabij Crefeld twee lif ters, naar zijn zeggen militairen, In de wagen genomen. Plotseling werd hij op het hoofd geslagen. Er ontstond een heftige worsteling en hoewel ern jstig aan het .hoofd gejond wist hij zich los te rukken en zich uit de au to te bevrijden. Radio-auto's, welke op de Duitse verkeerswegen patrouil leren vonden de auto een Ford te Idstein nabij Wiesbaden terug. Bloedsporen in de auto en op de weg doen vermoeden, dat ook de twee „lifters" verwond zijn geraakt. De beide militairen zijn nog niet ge arresteerd. Donderdag ontmoeting Stikker—Hatta Naar van officiële zijde wordt ver nomen, zal de ontmoeting van minis ter Stikker met Moh. Hatta Donder dag a.s. te Kalioerang plaats vinden. De keuze van Kalioerang biedt de mogelijkheid, dat de heer Stikker ook contact kan opnemen met de colle ga's van minister Hatta. Minister Stik ker is voornemens, na zijn terugkeer op Zaterdag a.s. nog een bezoek te brengen aan enkele andere plaatsen op Java. Waarschijnlijk zal hij Woens dag 10 November naar Nederland te rugkeren om verslag uit te brengen aan de regering. Verwacht mag wor den, dat over het resultaat van de bespreking met Moh. Hatta geen ver slag zal worden gegeven alvorens de regering in Den Haag is ingelicht. Op zijn reis naar Kalioerang wordt de heer Stikker vergezeld door enkele adviseurs. Bezuiniging voor Binnenlandse Zaken? V*U Zvi CiTI v 2wakke nwj'e en Jeter aan de ku«t k.'*ofctige 1 ü:\l-We^tflijke wind. ifw&ur bewolkt n.et ti.tO'.i'jK e-niye lichte res-vi of motieven cn pisjyse- lijk mier..Vrij zacht. Verschenen is het voorlopig ver slag der Tweede Kamer over het ont werp van wet tot vaststelling van de begroting van het ministerie van Bin nenlandse zaken over 1949. Met betrekking tot het algemeen beleid ten aanzien van de begroting werd door verschillende leden opge merkt, dat dit, nu een belangrijke be zuiniging valt te constateren, bevre digend moet worden geacht Andere leden waren daarentegen van oor deel, dat er van een belangrijke be zuiniging niet kan worden gesproken. Door vele leden werd de verwachting uitgesproken, dat ook dit departement een belangrijke bijdrage zal leveren tot de verdediging van onze samen leving op het gebied van de publie ke zeden en de versterking van onze Christelijke beschaving. Aan het hoofdstuk „Binnenlands bestuur" ontlenen wy, dat vele leden menen, dat de verbetex-ing van de positie der lagere organen o.m. blijkt, uit de vrü bevredigende regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeente. Speodaal door de gunstige belasting opbrengst hebben de gemeentebestu ren wat armslag gekregen. KINDERBIJSLAG LOONARBEIDERS In het perscommuniqué, dat de re gering enige dagen geleden heeft ge- publiceeft inzake de loon. en prijs politiek werd medegedeeld, dat door de genomen maatregelen een wijzi ging van de kinderbijslagwet in het bijzonder ten bate van de grotere ge zinnen een verhoogde mate van ur gentie heeft verkregen. Het ministerie van sociale zaken meldt ons, dat over dit ontwerp overleg gepleegd wordt tussen de Stichting van de Arbeid en het ministerie van sociale zaken. DE EXPEDITIE VAN PICCARD De „Scaldis" en de „Elie Mon- nier" hebben Maandag het eiland Fo- go verlaten en zijn in de loop van de avond bij het eiland Santiago aan gekomen. Dinsdagochtend hebben zij, bij ui terst gunstig weder, het anker ge worpen in de baai van Santa Clara. De toebereidselen voor de diepzee- duik worden voortgezet. Vermoedelijk zal deze Woensdag kunnen plaats vin den. INTERNATIONALE AUTOZWENDEL De politie van Oostende heeft ein de vorige week een internationale bende ingerekend, die zich bezig' hield met het stelen van auto's exx die er. tevens van yerdacht wordt Ame rikaanse auto's Europa te hebben binnengesmokkeld zonder hiervoor invoerrechten te hebben betaald. De gearresteerden zouden verder in het bezit zijn geweest van een groot aantal valse dollarbiljetten. Naar „het Laatste Nieuws" meldt, zouden enke le dèr gearresteerden behoren tot het personeel van de Amerikaanse di plomatieke vertegenwoordiging in Amsterdam. DE DOOD VAN MOESO Het Aneta-bericht, dat Moeso ge dood zou zijn wordt volgens de dienst legercontacten bevestigd door een be richt uit Madioen. In dit bericht wordt gezegd, dat Moeso tijdens ge vechten in de omgeving van Ponoro- go op 31 October door de TNI gevan gen werd genonvsm en doodgeschoten DE POLITIE IN DE SOVJET-ZONE De voormalige Duitse generaal- majoor dr. Walter Sehreiber, die, na in krijgsgevangenschap van de Sov jets naar de Amerikaanse zoi\e van Duitsland is uitgeweken, heeft ver klaard dat de nieuwe politietroepen in de Sovjet Russische zone van Duits land zullen worden uitgerust met tanks en zware artillerie. De nieuwe politiemacht van de Sow jet-zóne, aldus Sehreiber, is het eer ste stadium in de organisatie van een „Rood Leger", samengesteld uit Duit- Ter gelegenheid van het huwelijk van mej. Govers van de boerderij Hoop en Verwachting aan de Schermerweg, vond hedenmorgen een parade van de Landelijke Ryvereniging Heiloo plaats. Even na halftien arriveerde een en twintig ruiters, waaronder vier trom petters en een vaandeldrager aan de woning van de bruid. Hierna werd door vier ruiters op schimmels en door vier ruiters op kastanjebruine merrie s 'n erewach voor het bruids paar en haar familie, die in drie rij tuigen plaats namen, gevormd. Om vyf minuten voor tien begon de lange tocht via Oudorp en St. Pancras naar Langedijk, waar het huwelijk ander half uur later werd voltrokken. Vandaag s het honderd jaar gele* den, dat de Grondwetswijziging van 1848 van kracht werd. Hoewel over het algemeen ons volk niet bepaald verzot is op geschiedenif en er ook onder onze lezers misschien slechts geringe belangstelling bestaat, gevoelen we behoefte om op deze plaats enkele woorden te wyden aan deze, zo belangrijke gebeurtenis. De toenmalige koning, Willem II sprak naar aanleiding hiervan de ge-^ denkwaardige woorden, dat 'hij van zeer conservatief in 24 uur tijds zeef liberaal was geworden. Er \vas reden voor die uitspraak. Tot 1848 kende ons land de bijna absolute monarchie. Door de grond* wetswijziging kwam daarin een grot® verandering. De ministers werden in het vervolg luiledig verantwoordelijk gesteld voor alle regeringsdaden De Kroon kwam hierdoor boven de par* tijen te staan. De parlementaire democratie deed hiermee haar intrede. Een stelsel, dat tot dusverre zich heeft weten te hand haven en waarbij ons volk zich wel heeft bevonden. Belangrijker echter nog is, dat door de Grondwetsherziening van 1848 er een geweldige verandering is gekomen in de verhouding van de burgers eri de Staat zelve. Tot die tijd waren de burgers on-. derdanen van de Staat, die slechts zeer weinig rechten konden doen gel den. Door de Grondwet van 1949 werden de onderdanen eerst recht staatsbur gers. Zij vormden gezamelijk de staaf, waren deelgenoten, hadden niet alleen maar plichten, maar ook rechten. Rechten die door de staat gewaar borgd werden. De burgers kregen hef recht van vereniging en vergadering, de vrijheid van Godsdienst en van de drukpers werden gewaarborgd Het liberalisme onder leiding van de onvolprezen Thorbecke behaalde een volledige overwinning. Juist op*:dit ogenblik nu we de „ze' geningen" van 'n dictatuur enkele ja ren aan de lijve hebben ondervonden dringt het tot ons door, van welke ont zaglijke betekenis deze Grondwetswij ziging Is geweest. De vrijheid Is een kostbaar goed. Dat zagen onze voorouders terdege in. Ze hebben in 1848 ons een grondwet geschonken, die nog steeds een hecht fundament vormt waarin de rechten, van de mens en de staatsburger veilig verankerd liggen. De moderne Siaat werd gegrondvest. Het moge dan waar zijn, daf aan dezë» staat nog verschillende fouten en ge breken kleven, we mogen niet blind zijn voor de grote voordelen die er aan verbonden zijn. Het ligt san ons er voor te zorgen, dat deze vrijheden gewaarborgd blijven. v Z. noordafrikaanse nationale bewegingen De afgevaardigden der drie nationale bewegingen van Noord-Afrika hebben aan de secretaris-generaal van de VN een verklaring'overgemaakt, waarin verzocht wordt, dat „de koloniale re gimes in Noord-Afrika worden afge schaft en de onafhankelijkheid van Marokko, Algerië en Tunis worden erkend". onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1