Van SpeeHuinvereniging tot Voetbalclub Auto-ongelukken en diefstal „De ontwikkelingsgeschiedenis der aarde" Schrijvende lezers De Randers: historie, herinneringen, toekomst. Niet alle sportverenigingen zijn altijd geweest, wat ze nu zijn: een sport club. Daar is nu bijvoorbeeld De .1 anders. Toen de vereniging „De Ran ders" op 22 Juni 1932 werd opgericht, heette ze in de eerste plaats niet zo als nu. De naam van toen was misschien wat wijdser, maar zeker niet zo jttrigineel: Sparta. Het was oorspronkelijk een speeltuinvereniging annex •portclub geweest maar al gauw is die speeltuin er af gegaan, en is de Voetbal-club overgebleven. En eenmaal voetbal-club moest de naam voor de Bond veranderd worden in „Oudorp" want het gebied, waar ze speel den was Oudorps terrein U weet het wel: het Ooievaarsnest. clubje en dat wilden ze helemaal niet zijn. Het was de secretaris de man, die nu al vijftien jaar lang die functie vervult, de heer R. Bakker, die met de nieuwe naam op de prop pen kwam. En er zullen heel wat Alk maarders zijn, die nog niet weten, wat die naam eigenlijk beduidt. 'Toch is het zo eenvoudig: het beteken; simpelweg: zij, die aan de rand van de stad wonen En nu spelen zij in de KNVB. Dat is zo beslist bij de zeer spannende wedstrijd op de Tweede Paasdag 1946 in een wedstrijd tegen RKAFC, een wedstrijd, waarbij 2700 man publiek aanwezig was, een wedstrijd ook, waarin De Randers tot 20 minuten voor het einde een 10 achterstand hadden en waarin de beslissing ei genlijk eerst in de laatste acht minu ten viel. En nu? Zij staan er weer goed voor en dat stemt tot vreugde. Er zijn in dit seizoen nu zeven wedstrijden gespeeld, en van de veertien punten, die er te behalen vielen, kwamen er elf binnen. Eén wedstrijd werd ge lijk gespeeld, en één werd er verlo ren. Natuurlijk is het nog verborgen, wat de toekomst zal brengen. Maar men heeft goede moed. Wanneer zij Zondag a.s. dan ook uit spelen tegen Nieuwe Niedorp, dan zijn we er van overtuigd, dat er vele Alkmaarders zullen zijri, die een blijk van belang stelling zullen geven. En laten zij dan niet vergeten, dat men tot dergelijke goede prestaties in staat is, wanneer er in een vereniging een goede geest heerst. En dat heerst er onder De Randers. Het is dan misschien Alk- maars minst bekende voetbal-club, maar het is juist daarom, dat wij meenden goed te doen, aan hun werk en prestaties hier een klein extra stukje te wijden. Overigens daarbij vertrouwende op de voetbalclubs met reedst gevestigde naam Want het voornaamste waar hét in de sport tenslotte gaat, is altijd nog de sportiviteit HARD WERKEN Het was onder het bestuur van de heren Teigeler en Tjeertjes, dat men de competitie begon in de vierde klas Be. Er moest toen al hard gewerkt Worden, vooral als men bedenkt, dat er toen nog maar één senioren-elftal en één adspiranten-elftal bestond. Thans is de vereniging natuurlijk een stuk uitgebreid er zijn nu vier een ioren-elftallen, twee elftallen voor de adspiranten en bovendien nog fwêe voor de welpen. Het ging direct al aardig in dat eeri 6te jaar: men eindigde op de tweede plaats, terwijl men in het tweede jaar Ongeslagen kampioen van de afdeling werd. En dat betekende natuurlijk promotie: onmiddellijk van de vierde Daar de tweede klas. De beslissende wedstrijd viel op de 9e Mei 1937, en Werd gespeeld tegen MEVO. De pro motie-wedstrijden vonden plaats te gen EVC en WFC. ENTHOUSIASME .Natuurlijk hebben ook de mannen van „Oudorp", zoals de vereniging toen nog heette, in de oorlog niet ge speeld. Maar na de bevrijding was het enthousiasme voor de club nog in het geheel niet geweken, en toen men in 1945 weer een jaarvergade ring kon houden, waren er verheu gende dingen te constateren. Zoiets is natuurlijk altijd prettig maar er was öök een schaduwzijde en dat was die van het terrein. Het terrein was nimmer zo bijzon der goed geweest: het had geen erg goede afwatering, en er moesten soms wel eens aardige kunstgrepen worden toegepast, om het op tijd voor een wedstrijd gereed te krijgen. Maar in de hongerwinter was de heg, die er ©m heen geplant was. geheel wegge haald en men behoeft er niet lang over na te denken, om te weten, dat he: hout wel in de diverse nood- kacheltjes terecht zal zijn gekomen De doelpalen had men gelukkig bij tijds kunnen redden anders was het verdwijnen daarvan ook een uit gemaakte zaak geweest. Maar men toog weer met volle moed aan het werk. en het was onder het bestuur van de heren Mollevanger, Bakker en Corbie, dat er een nieuwe kleed kamer kon worden gebouwd, dat het terrein werd gedraineerd, en dat er Dog vele belangrijke en verbeterende werkzaamheden werden opgeknaot. En tot de eer van De Randers moet worden gezegd, dat het grotendeels door eigen krachten is gebeurd. Zie, zoie;s getuigt van hart voor je ver eniging NU IN DE K.N.V.B. De Randers.. Ja, zo zijn ze toen gaan heten want bij de naam Ou dorp bleven onwillekeurig herinnerin gen verbonden aan een plattelands- Dammen D.D.D. geslagen In een sportieve wedstrijd hebben onze Alkmaarse dammers de meer derheid moeten erkennen van de dam club ..Zaandam". Hiermede is het trotse ongeslagen record gebroken, en wel een week eerder dan de algemene verwachting was. Zondag 7 November komt n.L Joseph Blankenaar op be zoek cn ongetwijfeld zal voor de bloem van de Amsterdamse damwe- reld ook DDD wel het hoofd moeten buigen. Het begin was al zeer slecht. Nadat er eerst door een Alkmaarse dammer een openingsslagzet en dan een ze kere winst verzuimd werd en de kop bord spelers er een sneltrein-remise van gemaakt hadden, kwamen de Zaandammers met 3 overwinningen uit de bus en had DD dus een 17 achterstand. Ten dele was nonchalant spel hieraan niet vreemd. Zo stonden de overige 6 spelers voor de schier hopeloze taak om toch nog een draag lijk resultaat te boeken. Daarvoor hui. de aan de dapperen die ondanks de gedeprimeerde stemming toch nog voor 7 punten zorgden en de eind stand op 812 brachten. Vooral Schuit speelde tegen 3. May een goede partij en won precies op tempo. Door deze nederlaag staat DDD nu op de 6e plaats dus in de gevaarlijke zone cn oppassen is de boodschap. De gedetailleerde uitslag: DDD ZAANDAM L. Ravensteyn—P. v. d. Horst 1—1 Jn. Schuit—B. May 20 N OudBosm<.n 1l H KruiderBlees 02 C'. P. MooyboerP. Beunder 11 M. A. IlemelsVissers 11 L. VerverOdersen 1l G. Woonijk—Bos 02 C. A. de BreeBurggraag 02 O. P. J. Smolenaars—Lemstra 1—1 12—8 Metselaar (Alkm. Boys) in Jeugdelftal Naar wij vernemen, heeft de Alkm. Boys speler G. Metselaar een uitnodi ging ontvangen van de KNVB om de volgende week Woensdag 10 Novem ber in een oefenwedstrijd uit te ko men ter vorming van een Nederlands jeugdelftal. Een 24-tal andere spelers uit Nederland hebben een soortgelijke uitnodiging ontvangen w.o. verscheide ne eerste klasse spelers. De wedstrijd zal gespeeld worden in het DOS-sta- dion te Utrecht. Voorwaar een eervolle uitnodiging. Simavi - étalage In verband met de Simavi-collecte, die deze week gehouden wordt, wil den wij nog even uw aandacht vesti gen op de etalage in de Langestraat die de fa. H. Koster zo vriendelijk was, voor dit doel ter beschikking te stellen en waarin u naast foto's van zieken, die de hulp van Simavi drin gend nodig hebben, allerlei interessante voorwerpen uit Indonesië kunt zien, als reclame speciaal voor deze gele genheid afgestaan door het Indisch Instituut te Amsterdam. GESLAAGD Voor het basis-examen van de Ned. Ver. van Leraren in de Engelse taal slaagde mej. EL M. Dekker te Obdam Voor het middenexamen A der zelfde Vereniging slaagde de heer C. H. de Ruiter, terwijl voor het basisexamen tevens mej. M. Twisker van Zuid- Scharwoude het diploma behaalde. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Alkmaarse Meervoudige Kamer sprak gistermorgen de volgende von nissen uit: ANTONIE WILLEM V. (ged.) te ALKMAAR, wegens oplichting zes maanden. ft HENDRIK VAN V. te ALKMAAR wegens oplichting, verzoek om een voorlichtingsrapport. PIETER B. te BERKHOUT, wegens dood door schuld een maand voorw. met een proeftijd van drie jaar en f 60.— of 20 dagen. KOENRAAD R. te ENKHUIZEN, wegens verduistering zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. JACOBUS B. te GROOTEBROEK, wegens opzettelijke heling, zes maan den voorwaardelijk en f 500 of twee maanden. NICOLAAS T. (ged.), wegens dief stal een jaar met aftrek, door te bren gen in de bijzondere strafgevangenis. Ziiiinq der Alkmaarse Meervoudige Kamer Het was de Bergenaar A. T., di^ als eerste beklaagde gistermorgen voor de Alkmaarse Meervoudige Kamer ver scheen. Hij was in hoger beroep ge komen van een vonnis van/het Kanton gerecht. Op 28 Mei j.L he^ft hij n.1 te Alkmaar in de Spoorstraat met een auto gereden op" een zodanige wijze, dat hij het publiek in gevaar heeft gebracht. Des middags om een uur of zes be vond de wachtmeester Meyer zich op de Geestersingel, toen hij verdachte met de auto de Spoorstraat uit zag komen. Hij achtervolgde de wagen met de motor door verscheidene straten en kon de bestuurder in de omgeving van het Hofplein arresteren, waarna hij naar het Politiebureau werd over gebracht. Verdachte bleek zwaar be schonken te zijn. Ook ir. Ferwerda, die een aanrijding met hem had gehad verklaarde, dat verdachte vreemd met de wagen had omgesprongen. De getuige a décharge Buurman ver klaarde, dat verJachie tussen 1 alf vier en zes een cognacje had gedronken, maar overigens heel normaal deed. In zijn requisitoir merkte mr. Hol- steyn op, dat beklaagde als chauffeur niet op de weg hoort. Hij mist alle verantwoordelijkheidsgevoel en is ge vaarlijk voor het verker. Spr. achtte het feit van overtreding bewezen, en vorderde een maand hechtenis mot ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. Mr. Berkhou wer, de verdediger, trachtte aan te tonen, dat zijn cliënt niet zó onder de invloed was als er werd voorgesteld en hij meende dat de geëiste straf te zwaar is. NOG EEN AANRIJDING De zaak van Gerrit K. uit Hoek van Holland was een appèl van de Kan tonrechter van Den Helder. Er 'had op de afsluitdijk op 5 M^art een aanrij ding plaats gehad waarbij Gerrit nauwste betrokken was. Aan de hand van een schetskaartje trachtten recht bank en getuigen de situatie zo nauw keurig mogelijk te onderzoeken. Men kwam tot de slotsom, dat de wagen van verdachte verkeerd gereden had. Na een lange bespreking kreeg de of ficier het woord, en hij verklaarde, dat de schuld van verdachte zijns in ziens bewezen was. De eis was f 25.— of vijf dagen. Beklaagdes verdediger mr. Hoogen- berg, kwam in zijn pleidooi tot de conclusie, dat zijn cliënt geen schuld treft. SIGARETTEN EN BOTER De derde en laatste beschuldigde van deze middag was Dirk S. uit Den Helder, die terecht stond wegens dief stal. Op 12 September heeft hij een partij sigaretten en boter ontvreemd uit een goederenloods van de Ned. Spoorwegen te Den Helder, waar hij tijdelijk werkzaam was. Des nachts was hij door een kantoorraam naar binnen geklommen en had een sleutel te pakken gekregen, waarmee hij een kast had geopend. Zo kon hij sigare tten en boter bemachtigen. Als getuige trad op de heer Prins, die verdachtes toezichthouder is. Het bleek, dat S., na in Kassei (Dld.) in een vliegtuigfa briek te hebben gewerkt, in 1945 te ruggekomen, van de ene naar de an dere patroon liep. Onder de invloed van sterke drank pleegde hij deze daad. De officier eiste 8 maandef waarvan vier voorwaardelijk. Mr. Berkhouwer was zijn verdediger. Hij drong aan op clementie voor deze jonge verdachte. De uitspraak in alle zaken zal val len op 16 November a.s. Maandoverzicht van Nutspaarbank In de loop van de maand October werd op de spaarbankboekjes inge legd f 277.98052 (v.j. f 291.664) cn te rugbetaald f 297.665.16 (vj f 283.286.40) alzo minder ingelegd dan terugbetaald f 19.684.64 (v.j. meer ingelegd dan te rugbetaald f 8.377.60). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.396.293 63, thans f 10.541.535.44 (v.j. f 10.241.618,32) Het aantal in de loop van October nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 288 (v.j 319) Inge trokken werden 107 boekjes (v.j. 101). het aantal in omloop zijnde boekjes bij de aanvang van het jaar 25.606, be draagt thans 26.040 (v.j. 25.262)Van dit aantal behoren 17.189 (v.j. 16.328) aan personen of instellingen te Alk maar gevestigd; 6022 (v.j. 5597) aan personen of instellingen elders geves tigd en 2829 (v.j. 2837) aan school- spaarders. Onder de in October nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 24 (v.j. 34) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een in leg van f 1.—). PADVINDERSKERKDIENST Op Zondag 7 November a.s. v.m. half twaalf wordt in de Kapelkerk een padvindersdienst gehouden onder leiding van Iagoo Koster, as. districts commissaris der N.P.V, die zal spre ken o"ver „Wij gaan op inspectie". De ze dienst is niet toegankelijk voor welpen en kabouters, doch verder wordt IEDER, die bij de padvinders ($ters) beweging is aangesloten, ver wacht. De spreker is geen onbekende voor de Alkmaarse padvinders (sters) en daarom wordt op een grote op komst gerekend. Speciaal wordt de aandacht erop ge vestigd, dat ook de groepscommissies, ouders en familieleden van padvind- (st)ers en verdere belangstellenden hartelijk welkom zijn. De dienst duurt ongeveer 1 uur. Schermer Geslaagde avond van de P.J.C. Zaterdagavond j.1. bracht de P.J.G. afd. Groot Schermer Zwaags Non Stop Landen Revue. De zaai van café Truij- en was zeer goed gevuld en de leer lingen van de muziekschool van Zwaag te Alkmaar musiceerden voor treffelijk. De heer J. J. Potter opende de avond met een welkomstwoord aan het ge- :elschap uit Alkmaar, dat geheel be- angeloos optrad voor de afd. van de MG. Hij betrok tevens de burgemees- ,cr in zijn welkomstwoord. Onmiddellijk na het openingswoord verden wij verrast door prachtig ac- :ordonspel. De heer Jan Kroonen weet wei weg met dit instument Ook de heer B. van Klooster, leider van de avond bespeelt de accordeon meester lijk. De 7-jarige Lyda Lagos verraste met haar optreden als danseresje. Verder brachten verscheidene mede werkers aardige liedjes, terwijl ook het danseresje Rie Fischer veel suc ces oogstte. Het optreden van de Jor- daanclub was alleraardigst. Tenslotte viel een schitterende fina le „International" te beluisteren en te aanschouwen. Hieruit bleek, wat de leerlingen van bovengenoemde mu ziekschool zich eigèn weten te maken. De heer Polter wekte de jongeren tenslotte op toe te treden tot de PJG daar de jeugd voor de toekomst zal behoren te zorgen. Dank bracht hij aan het gezelschap uit Alkmaar. De heer Klooster sprak dankwoor den voor de bloemen die aan het ge zelschap waren aangeboden. Een gezellig bal hield de vele aan wezigen nog geruime tijd bijeen Vijf interessante lezingen van de heer Kohnert WARMENHUIZEN In een serie van 5 lezingen werd bovenstaand onder werp voor het nutsdepartement War- menhuizen behandeld door de heer Kohnert uit Alkmaar. Allereerst werden de zeer kinder lijke voorstellingen besproken die in de grijze oudheid ten opzichte van de aarde en haar plaats in de wereldruim te hebben geheerst. Thans weten wij met wetenschap pelijke zekerheid dat de aarde een bol is mét een middellijn van bijna 13000 K.M., die vrij in de wereld ruimte zweeft, terwijl niet de zon om de aarde, maar de aard! om de zon beweegt. Met verschillende interessante voor beelden werd de waarheid hiervan aangetoond. Vervolgens werd de vraag van het ontstaan der aarde bespro- kn en de daarover bestaande theo- riën. Volgens de theorie van de Engel se natuurkundige James Jevins zou de aarde ongeveer 2000 millioen jaar geleden als een brok van de zon zijn ontstaan en dus haar leven begonnen zijn als een gloeiende gasbol. In de ijskoude wereldruimte waar een temperatuur van 273 gr. C. onder nul heerst, werd deze bol langzaam en geleidelijk afgekoeld, zodat zich tenslotte om een nog zeer hete kern een afgekoelde vaste steenschaal be gon te vormen. Deze afgekoelde laag werd op tal loze plaatsen doorbroken en dit gaf aanleiding tot het ontstaan van dui zenden vulkanen, waarvan de tegen woordige nog bestaande 500 exempla ren slechts de zwakke overblijfselen zijn. Met verschillende voorbeelden, aan de jongste tijd ontleend, werden de verschrikkelijke gevolgen van een vul kanische uitbarsting geïllustreerd. In de 2e lezing volgde een uitvoe rige beschouwing over het ontstaan van zg.n. plooiïngsgebergten en werd een verklaring gegeven van de steeds nog voorkomende tectonische aardbe vingen. Ook deze dood en verschrik king brengende natuurverschijnselen werden met enige voorbeelden toe- gelicht. Hoe funest dergelijke natuurkrach ten in hün uitwerking ook mogen zijn toch is het aan de vulkanen en aan de gebergtevorming te danken dat tal rijke kostbare gesteenten en delfstof- werden gebracht. De derde lezing was gewijd aan de betekenis van het water. Het van de bergen neerstromende water heeft ge durende eeuwen zijn slijpende, schu rende en splijtende werking op de steenharde rotsen uitgeoefend. Het ontstaan van rivieren en glet- sers werd verklaard en de grote be tekenis van deze ijs- en waterstromen voor de verspreiding van zand, klei en vulkanische as over de oppervlakte van ie aa"de uitvoerig besproken. CLUBHUISWERK VOOR ONGEORGANISEERDE JEUGD Er is grote bezorgdheid voor de toe komst van ons volk. Begrippen als verwording, geestelijke verwaarlozing en uitzichtloosheid worden dagelijks gehanteerd: ^massa en massajeugd spelen hierin een rol van betekenis. Slecht de activering van alle krach ten op geestelijk, sociaal, cultureel en zedelijk gebied kan hier uitzicht bie den. Reeds tijdens de oorlog werd in gro te re kring het gesprek opgevat over deze problemen, ook in Alkmaar, maar helaas wordt nog steeds het clubhuiswerk in Alkmaar gemist. In andere plaatsen, Zaandam, Wormer- veer, Koog Zaandijk, Wormer, Knol lendam, Haarlem en Amsterdam? zien we, dat het werk langzaam uitbreidt en dat goede resultaten niet uitblijven Het werk wordt door particulieren opgezet en zodra het clubhuis bestaat, geeft de regering een subsidie. Als voorbeeld vertel ik u van een plaats in de buurt van Alkmaar (11.000 inwoners) waar het clubhuis in het middelpunt van de belangstel ling staat. Het richt zich hoofdzake lijk tot de jeugd, die geen lid is van de een of andere jeugdorganisatie en staat open voor alle richtingen. Er worden per week ongeveer 80 clubs gehouden voor jongeren van 35; 6 -10; 1113; 1420 jaar en voor vol wassenen. De club voor 35 jarigen wordt gehouden om de moeders met kleine kinderen toch in staat te stel len 's middags naailessen te volgen. Er zijn 28 verschillende soorten clubs, terwijl het aantal bezoekers per week varieert van 750850. Als grondslag voor het werk geldr: goede vrije tijdsbesteding, knutse len, timmeren, naaien, radiobouw, handwerken, figuurzagen, modelboten boiyv e.di volksontwikkeling, lezingen, goede films, muziekavonden, esperantoles. bi bliotheek; sociale vorming, clubwerk, week ends, kampen, algejnene clubavonden, volksdans en zang. Sedert 1945 is dit huis inderdaad uitgegroeid tot jeugdcentrum. Het heeft, 'naast enkele geschoolde krach ten voor de dagelijkse leiding, de hulp van 60 leiders en leidsters uit het dorp, waaruit blijkt, dat het werk mee door de dorpsgemeenschap wordt gedragen. Zij dragen een deel van de verantwoordelijkheid en geven hun beste krachten. Waar blijft toch het initiatief voor dit werk in Alkmaar? De behoefte is zeker even groot als in andere steden. Wij mogen onzg ogen daar niet voor sluiten. Gelezen in ons blad en. door de Radio gehoord de uiteenzetting van de maatregelen genomen door de rege ring inzake intrekking verschillende subsidies op levensmiddelen en brand stoffen 'en als tegemoetkomng voor prijsstijging, een Ioontoeslag van f 1 per week of f 4.50 per maand. On dergetekende behoort tot één der ve len uit de groep, Ouderdomsverze- kering, wet Drees, gepensionneerden, kleine rentetrekkers er.z., ^ie hier bui ten vallen. Dit zijn allen juist de minst bedeelden, die lang niet kun nen tippen, aan een inkomen lopen de tot f 3700 per jaar. Moeten zij van hun steeds nijpender tekort het slachtoffer worden van bovenstaan de maatregelen van de regering? Moet op hun rug het grootste deel der ingetrokken subsidies worden af gewenteld? Waar blijft de zo hoog aangeprezen „sociale rechtvaardig heid"? In de vierde lezing kwam het groot ste wonder van de schepping, het ont staan en de ontwikkeling van 't „Le ven", aan de orde. Uitvoerig werden enkele theoriën over dit probleem bekeken, terwijl de ontwikkeling van het leven gedurende millioenen jaren stap voor stap werd nagegaan. Zowel de planten als de dierenwereld met tal van bijzonder heden werd aan een uitvoerige be schouwing onderworpen. De vijfde lezing, die tevens het slot van dit zeer interessante onder werp vormde bracht het ontstaan van de mens en zijn plaats in het wereld bestel. Dat ,.de kroon der schepping" niet altijd meewerkt om de aarde tot een paradijs te maken is zeer te betreuren maar de natuur herstelt veel. Wanneer de mens uiteindelijk gaat inzien dat door samenwerking alle vraagstukken tot een bevredigende op lossing kunnen worden gebracht, zal nog een onvoorstelbaar lange tijd van verdere ontwikkeling en vooruitgang voor hem zijn weggelegd. Spreker eindigde zijn lezing met de aanwezigen hartelijk dank te zeggen voor hun aandachtig gehoor, voor een spreker is dit een factor van zeer groot belang. Hierop volgde een da verend applaus. Voorzitter dankte de heer Kohnert namens alle aanwezigen voor al het leerzame en de populaire wijze van vertellen, waarmede 1-ü ons vijf Za terdagavonden heeft bezig gehouden. Als extra beloning hiervoor had spreker bloemen in ontvangst te ne men en een paar cadeautjes in na- tura J Hopende onze regering tot beter itf* zich moge komen ten aanzien van d' door mij genoemde groepen van men- sen. Dankende voor de toegestane plaatt ruimte, Uw abonné A. P. HEIJMANS v. Leeuwenhoekstraat 27 Alkmaar. WAT DUNKT U HIERVAN Mijnheer de Redacteur, Wanneer ik in Uw Zaterdagavond nummer, tot oiyn sPjjt, nog geen en„ kele reactie bemerk op Uw artikel: ..Een hartekreet van Experimentele Kunstenaars", wat trouwens wel te verwachten was, gaarne even het vol gende: Eeuwig jammer is het dat U dit prachtige Manifest, uit „Reflex" no. I waarschijnlijk om technische redenen niet in zijn geheel in Uw blad kon afdrukken. Het slappe aftrekSel, ver werkt in een interview, voldoet mij maar zeer weinig. De alinea uit het Manifest b.v.: •Maar deze kunst (de laatste resten van een langvoorbije periode P. S.) is te muf om nog als bedwelmings middel dienst te kunnen doen en ter wijl op de trottoirs en de muren in krijt de bewijzen zijn te zien dat de mens geboren wordt als een wezen, dat zich manifesteren wil, is de strijd allerwege in volle gang tegen de macht die hem het dwangbuis van klerk en kruidenier wil aandoen om hem deze primairste levensbehoefte onmogelijk te maken" Verdient m.L ten volle aan de „Vergetelheid" ont recht te worden. Het behoeft geen betoog, dat ik ten /olie en zonder enig voorbehoud het ganse Manifest en haar'doelstellingen uit „Reflex" no. I, nadrukkeR5k on derschrijf. Tenslotte nog dit voor de lui die het niet wisten: Waar de politiek begint, houdt de Kunst op", zodat, wie dan ook, er van ovetuigd kan zijn dat de „Experimentele Kunste naar" zich zelve noch zijn kunst nimmer voor enig politiek karre tje zal laten spannen. Daaraan heeft hij heusch geen behoefte en is zijn positie te delicaat. Met dank. mijnheer de Redacteur, gaarne Uw PIET STENNEBERG Foresters vergaderden HEILOO Voor de algemene ver gadering van de ..Foresters", die Maandagavond werd gehouden, be stond grote belangstelling. Het was nodig jjeworden in verschillende va catures te voorzien. De voorzitter Miek Vos werd ver vangen door de heer J- Koomea met 47 van de uitgebrachte stemmen. De heer D. Groot werd met algemene stemmen gekozen in de plaats van G. Vasbinder. De elftal-commissie was cn bloc afgetreden. Deze commissie werd uit gebreid tot 5 leden en hiervoor wer den benoemd de heren J. ter Buur- kes, P. v. Steeg, H Lamar Sr., S. Meyer en W. Wasterval. De penningmeester de hr. P. Greeuw gaf een overzicht over de toestand der vereniging en de „Terreinkwes tie" Hangende de bespreking met het gemeentebestuur, wilde men niet op deze voor de „Foresters" zeer be langrijke zaak, vooruitlopen. De voorzitter wekte tenslotte de le den op hun beste krachten te wijden aan de vereniging. CINEMA HOLLAND!A HEILOO Heden en morgen draait in „De Rus" de film „Misleide jeugd" met o.a. in de hoofdrollen Frederic March. Betty Field. Agnes Moore- hegd en Slippy Homeier. Een film welke probeert fier pro bleem van 'misdadige jeugd in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Ot er leek FEESTAVOND Op Zaterdag 30 October werd de jaarlijkse feestavond van de Huisvlijt- en Floralia-vereniging gehouden. Dit maal hadden we het genoegen een di lettanten-club "D.T.T. uit Amsterdam voor 't voetlicht te zien treden met een blijspel in zes taferelen „Een zo merzotheid", naar het bekende boek van de slechts enkele dagen geleden overleden Cissy van Marxveldt. Het was de zevende keer, dat de studen ten dit stuk opvoerden en om het maar ronduit te zeggen: zij hebben er een sublieme vertolking van gegeven, en het Oterleekse publiek doen genie ten van los en vlot spel. Een gezellig bal hield de aanwezi gen nog lange tijd bijeen. BENOEMD Onze plaatsgenote mej. L. van der Gragt, onderwijzeres aan de kleiiter- school te Koedijk ls in een dergelijk* betrekking benoemd te Amersfoort. C - NRD. SCHARWOUDE 2 NOV. 9600 kg aardappelen: Bevelanders 4.705.20; Blauwe Eigenhei me:ü.o'i 8.30; 5000 kg. rode kooi 6 20-730; 93 000 kg Witte kool 4—5; Succes 0; 1000 kg |Uien 7.40-8.30;16Q0 kg. V* ten 16; U 4 50.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2