Ikmaaidei N.HOLLANDSE PERS 1945 God s Aarde BROOD, VLEES, CHOCOLADE EN SUIKER BEKENDGEMAAKT Windhoos raasde over Vlieland r Zwolse agenten hielpen dieven 5' JAARGANG N'. 1376 ZATERDAG 6 NOV. 1943 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.20 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 cfc per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Vcrontw. redacUun J, r. Zoootn Bureau, Rldderitraal hoek Oudegrach» TeL 2200 S97Ji Geestelijk leven De aarde is des Heren mitsgaders bare volheid. Dit is een Bijbelwoord. We menen te mogen zeggen, dat de christelijke kerk de consuqüenties van dit woord in de laatste jaren be ter is gaan verstaan. Deze consequen ties voerden' haar gedachten naar het terrein van het maatschappelijke en sociale leven. In het verleden heeft de christelijke kerk juist van deze ter reinen vaak zondig gezwegen. Wan neer rij het aangehaalde Bijbelwoord had doordacht en gelovig had geluis terd flaar de boodschap van profeten en apostelen, dan zou ze het steeds hebben kunnen horen, dat God meet van de Zijnen vroeg dan dat men Hem mooie kerken bouwde en schone liederen zong. „Ik haat en verwerp uw feesten, roept een Amos uit in de naam van God. „In uw offers heb ik geen behagen. Weg met het getier van uw liederen! Laat het recht als water stromen en de gerech'i^heio ais een immervlietende beek, gij. die nu de zwakken vertreedt en daarbij nog vroom doet". De profetische taal is duidelijk genoeg. Heeft de chri?o.. 4e christelijke kerk in het verleen aax al te be reidwillig en zonder critiek de zonden in het sociale en maatschappelijke le ven, nationaal en internationaal, aan vaard, ze is zich nu bewust geworden, dat 2e een richtinggevende boodschap heeft ook hier. In trouw aan Hem, van Wie de aarde en haar volheid is. Haar getuigenis moet wel dwars ingaan te gen een ongebreidelde vrijheid in machtsontplooiing op het terrein van het oeconomische leven; dwars ingaan tegen een ongeremd verlangen naar een winststreven in de koloniale gebie den. Degene, die (wat ook onder chris tenen nog voorkomt) geen andere zienswijze, heeft op het streven van de volkeren van Indonesië -«tier-vrij heid dan zulk een, waarin slechts re. kening wordt gehouden met stoffelijke schade voor Nederland, die moet aan het ABC van de Bijbelse boodschap nog beginnen. Anker Larsen vertelt ergens, dat de engelen in het Paradijs, wanneer ze iets erg mooi vonden, plachten te roepen; ..Dit is het Uwe" En ze dach ten daarbij aan God. Toen evenwel aan Adam de aarde werd gegeven en de engelen riepen; „Dit is het Uwe!" toen was er het vreselijke misver stand. Want Adam zei: ..Juist, dit is het mijne!". Nogmaals riepen de enge len; „Dit is het Uwe" en ze dachten aan God. En nogmaals zef Adam: „Juist, dit is het mijne!" en hij dacht alleen aan zich zelf. „En vandaar alle tranen", zegt Anker Larsen. De mens strekt zijn begerige handen uit naar de aarde en wil bezitten en meer be- zjtten of hij wil behouden, immer be houden. wat hij eenmaal heeft. Van daar alle tranen! De christen heeft weet van deze va' in de afgrond. Maar hij kan ook weet hebben van een mogelijk her- stc', als «ij Christus en Zijn bood- sehao gelooft. Dan zal hij opnieuw gaan weten, da» de aarde en haar vol heid des Heren is Dan zal hij ook door zijn getuigenis en zijn levenshouding verzet aantekei en tegen alle behoud zucht en egoisme en mammondiens». Kij zal zich een rentmeester weten van hetgeen hij bezit en het van dag tot dag moeten leren, hoe hij dit ook gebruiken moet tot de eer van God en het welzijn van zijn naaste. En hij zal het niet meer kunnen aanvaarden i als Gods bedoe'ing, als stoffelijke zorg f*r> medemens dermate neerdrukt, dat daardoor een donkere schaduw te mepr over zijn leven valt. Ch=-is;us bracht ons de prediking van het Rijk Gods, dat triumferen zal. Ik geloof niet, dat wij dat met elkaar zullen bouwen. Maar ik voeg er toch dadelijk aan toe, dat het onvoldoende is wanneer een christen en een chris telijke kerk daarop alleen maar ge- gelovig wachten wil. Want juist door het geloof in dat Rijk, waarvan God zelf de koning zal zijn, zullen de en kele christen en de christelijke kerk in levenshouding en levensdaad, jn woord en getuigenis ook tegenover de machten dezer wereld, nu in deze tijd en hier in dit ondermaanse de teke nen van dit Rijk moeten oprichten Want ziet u DE AARDE IS DES HEREN, MITSGADERS HARE VOL HEID! J. DIKBOOM De juiste prijzen van: Zc^ls met de thans in het voedsel voorzieningsblad afgekondigde prij zen verordening is bevestigd, mogen sedert Vrijdag o November 1948 de maximumverkoopprijzen van brood gebakken van z.g. a-bloem, het brood van gewone samenstelling dus, 4 ct. per 800 gram brood hoger zijn. Ook de nieuwe suikerprijzen <0.75 per kg. kristalsuiker, f 0 77 per kg. basterdsuiker) zijn ~p 5 November var kracht geworden. De hogere suikerprijs heeft tevens geleid tot prijsverhoging van enkele artikelen, waarin suiker is verwerkt. Sedert Vrijdag 5 November 1948 bedraagt de maximumprijs voor enke le chocoladeproducten 1 cent per 100 gram meer. De prjjzen welke ten hoogste voor deze producten mogen worden bere kend zijn: a. ongevuld wichtgoed f 0.48 per 100 ■gram; b. gevuld wichtgoed t 0.38 per 10Ó gram; c ongevulde melkchoco lade wichtgoed f 0.51 per 100 gram; d. chocoladestrooisel los f 0.29 per 100 gram; in kartons f 0.32 per karton van 100 gram; in zakjes f o 27 per zakje van 100 gram. zuivel en vlees De melkprijs voor de consument en de prijs voor uit melk vervaardigde producten als pap, yoghurt, en derge lijke gaat Maandag a.s. met 1 cent per liter omlaag, hetgeen zowel voor melk in flessen als voor los verkochte mek geldt De boterprijs wordt 23 cent per 250 gram hoger, zodat de nieuwe boterprijs voor boter van de prijsklas se 1 dan f 1.12 per pakje van 250 gram is. Eveneens met ingang van 8 Novem ber. 1948 gelden voor varkensvlees de VJSSER3SCHEEPJE IN NOOD Vrijdagavond omstreeks half zeven merkte de vuur torenwachter van Scheven1 iigen een nood lichtsein op van een visservaartuig. Op zijn aan wijzingen voer onmiddellijk de red dingboot „Arthur" uit om assistentie te verlenen. Bjj het vissersscheepje gekomen bieek het de schokker Vlis- singcv 1 te zijn. De „Arthur" heeft de bemanning, bestaande uit 4 personen aan boord ge' omen. HMONNBÖHtoi REGEN EN ZONNESCHIJN Wisselend bewolkt met voornamelijk in het Noord-Westen van het land en kele buien. Matige tot krachtige, langs de waddenkust tijdelijk nog harde Westelijke wind. Later overal wat af nemend Iets kouder dan gisteren. volgende maximumprijzen voor de consument: Fricandeau en magere lap pen f 3.40 per kg; Carbonade f 2.30 per kg; Vers vet en mager spek, vette en kinnebaklappen f 2.60 per kg; Pou- let en gehakt f 2.20 per kg; Poten en staarten f 1.20 pr kg; Rauw vet f 2.60 per kg. De prijzen van vleeswaren, waarin varkensvlees is verwerkt, ondergaan een dienovereenkomstige prijsverho ging, zo zullen de prijzen van Berlir ner, leverworst, leverkaas, bacon, blaasham. gekookte en gerookte ham, rauwe ham, ontbijtspek, gerookt spek en verse worst resp. bedragen: f 0,36; f 0.52; f 0,54; f 0,59; f 0,40; f 0.43, f 0,37, f 0.36, en f 0.36, alles per 100 gram. De maximumprijzen voor huishoud jam 1 en huishoudjam 2 stijgen per 8 November 1948 met 5 cent per pot van 450 gram netto. De prijs van prui menjam blijft onveranderd f 0.53 per pot van 450 gram.. Montgomery komt naar Nederland Veldmaarschalk Montgomery, voor zitter van het comité van opperbevel hebbers van de permanente verdedi- gingsraad der West-Europese Unie zal van 912 November a.s. een bezoek aan Nederland brengen voor het voe ren van besprekingen. Veldmaarchalk Montgomery wordt Dmsag 9 November te 12.00 uur op het vliegveld Valkenburg verwacht. Woensdag 10 November te 14.00 uur wordt de veldmaarschalk op het mi- nisterig van oorlog ontvangen door minister mr. W. F. Schokking. Donderdagmorgen 11 November te 10.30 uur wordt veldmaarschalk Mont gowiery ontvangen door de minister president op het kabinet aan het plein 1813 te Den Haag. Tegen het middag uur vertrekt hij naar Soéstdijk, waar hij ten paleize het noenmaal zal gebrui ken bij H. M. de Koningin en Z. K. H. Pi'ins Bernhard. Vrijdag 12 November te 11 uur ver trekt de Veldmaarschalk van het vliegveld Valkenburg: Vier huizen zwaar beschadigd Vrijdagmorgen om 4 uur heeft een hevige windhoos de haven van Vlieland geteisterd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel is aanzienlijke schade aange richt aan een viertal huizen. Een kort maar hevig onweer wekte de bewoners van het eiland Jn de vroege morgenuren, terwijl de donder rolde hoorde men een veschrlkkelijk geraas van kletterende dakpannen en brekende ruiten. Weldra bleek, dat een windhooc met een snelheid van 60 meter per seconde, voortraasde, maar die vermoedelijk met een nog veel grotere kracht over de haven was gezwiept. Het was een kwestie van enkele seconden; maar dit was vol doende om aan de gebouwen, welke om de haven staan ernstige schade aan te richten. De hoos kwam vanuit de N V. Scheidsrechter bijna gelyncht Na een wedstrijd in de stad Monza bij Milaan stroomden vele duizenden „voetballiefheb bers" het veld op met de be doeling de scheidsrechter, die in hun ogen de ontmoeting par tijdig had geleid en bet bezoe kende elftal had bevoordeeld, te lynchen. De politie moest ge bruik maken van traangas en gummiestokken teneinde een lynchpartij te voorkomen. Toeschouwers van de eretri bune wierpen met flessen en stenen naar de scheidsrechter. Waddenzee en verdween in de rich ting van Terschelling. Kleine houten g'Jiouwcjes welke langs de haven stonden, waren opge nomen en 150 tot 250 meter verder op het strand weer neergesmakt. Een school van ruim 50 scholeksters, die langs de waterkant zat te slapen, werd door de wind overvallen en gedood Men vond de diertjes met opengereten lichamen en ernstige verwondingen, welke er op wezen, -dat zij waren getroffen door mede- gevoerde stenen, stukken glas en scherven van dakpannen. Dé woning van de opzichter van de haven was het ernstigste getroffen. Alle ruiten waren vernield en aile dakpannen waren van het dak ge vlogen. Overal in het huis vond men zeewater en resten zeewier waren te gen het behang geplakt. Getroffen huizen Op het kantoor van de rijkswater staat aan de haven staat een registra tie-apparaat van het Kon. Meteriolo- gisch Instituut. Het apparaat zelf was er heelhuids afgekomen maar de windvaan is ernstig beschadigd. Dit apparaat had een snelheid van 60 me ter per seconde geregistreerd, hetgeen het maximum is dat dit toestel kan verwerken. Zoals reeds gezegd is de snelheid aanzienlijk hoger geweest, vermoedelijk 150 meter per seconde. Drie .gebouwen van de Rijkswaterstaat en> een huis van particulieren zijn zwaar beschadigd. Een bijzonderheid is, dat het particuliere huis voor stormschade was verzekerd. Slang aan boord De „Kamerlingh Onnes", een boot van de Rotterdamse Lloyd heeft vreemde dingen beleefd. Bij het laden te Tandjong Priok schoof plotseling een reuzen- slag, van een meter of zes leng te, tussen wat kisten vandaan, ->,We hebben' hem maar vast gepakt en in een kist gestopt", zei kapitein Jaarsma „het is een mooi cadeautje voor Dier gaarde Blijdorp". Overigens was de slang geen dure kostganger, want hij heeft sedert 2 October niets gegeten .omdat hij vol zat me ratten. De tweede verrassing op de thuisreis was, dat ploteling uit een der reddingboten een jon geman stapte, die niet op de schuit thuishoorde. Hij had zo veel heimwee naar zijn meisje dat hij van de boot, waarop hij werkte, gedeserteerd was. -J Amerikaanse wapens voor Frankrijk? De Washington Post heeft bericht, dat Amerika aan Frankrijk wapens heeft geleverd ter herbewapening van drie divisies. Volgens dit blad heeft minister Marshall dit gere geld met toestemming van presi dent Truman bij zijn vertrek op 9 October uit Parijs. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft geweigerd deze berichten te bevestigen. Doorgaans welingelichte kringen in Washington verklaren, dat de aan de Franse divisies verstrekte wapenen en materialen slechts ter vervanging dienden van oude uitrustingen en niet de bedoeling heeft deze divisies op oorlogssterkte te brengen. Het betreft divisies, die behoren tot het bezettings leger van Duisland. Het materiaal is afkomstig van Amerikaanse troepen, "Se Jn Duitsland gelegérd' waren. Erekerkhof te Loenen Een 14 h.a. groot, met bos begroeid terrein, aan de Groenendaalseweg te Loenen (Veluwe) heeft de Nederland se oorlogsgravenstichting dezer dagen een begin gemaakt met de aanleg van een Erekerkhof. Het is de bedoeling, hier een waar dige rustplaats te bereiden voor de stoffelijke resten van hen, die tijdens de bezettingsjaren onvrijwillig naar Duitsland gegaan zijn en daar de dood hebben gevonden. Dit geldt slechts voor hen. wier stoffelijke resten la ter werd geïdentificeerd, hetgeen met plm. 25.000 slachtoffers het geval is. Voor zover de nabestaanden er prijs op stellen, zullen de stoffelijke resten naar Nederland teruggebracht en op het erekerkhof worden begraven, ten zij men aan een particuliere begrafe nis elders de voorkeur geeft. Hoevelen uiteindelijk hier hun laat ste rustplaats zullen vinden, is dan ook niet te schatten. In het komende voor jaar zal men zover gereed zijn, dat de eerste bijzettingen kunnen geschie den. Reeds meer dan een week liepen in Zwolle geruchten over grote knoeie rijen in het politiekorps. Thans is ge bleken, dat de geruchten een grond van waarheid hadden. Twee agenten zyn namelijk gearresteerd wegens he ling en een brigadier is buiten functie gesteld, omdat hij zijn ambtsgeheim geschonden heeft. In het kort komt de kwestie hierop neer: De Zwollenaar G. P. (in Augustus 1.1. als politieman ontslagen) die de laatste maanden als tweede machinist op een kustvaarder tussen Huil en Amsterdam voer, heeft, tezamen met enige andere leden der bemanning, Engelse kamgaren stoffen gestolen. Deze stoffen werden door de kustvaarder naar ons land vervoerd, en daarna door de dieven van Amster dam naar Groningen gebracht (waar enige andere diefachtige leden der be manning wonen). Hier werden de coupons in stukken van 3.50 meter gesneden. G. P. en de Zwolse mevr D van V waren bij de verdeling der stoffen in Groningen aanwezig en namen daarna samen twintig coupons mee naar Zwolle Bij de verkoop en het opbergen van de gestoilen lappen zijn toen de politie agenten W L IJ en J W S ingescha keld. Inderdaad raakte het complot alle twintig lappen in Zwolle kwijt voor f 80 per stuk. De buiten functie gestelde brigadier H D is weliswaar niet direct betrokken geweest bij de diefstal of heling, doch wel zijdelings. Tijdens het onderzoek in deze zaak is hij namelijk in contact getreden met de gearresteerden en in gesprekken met hen heeft hij het ambtsgeheim ge schonden. IRAANSE MINISTER OP BEZOEK De Iraanse minister Moussa Noury Esfandiary heeft gisteren Koningin Ju_ liana en minister-president Drees be zocht. In de avonduren reisde de ho ge gast door naar Brussel. DE CADEAUX VAN KONINGIN WILHELMINA Maandag 8 November om 10 uur"s morgens zal voor het eerst sedert 1939 het Koninklijk Paleis op de Dam wor den opengesteld voor het publiek om de geschenken van koningin Wilhel- mina bij haar 50 jarig regeringsjubi leum te bezichtigen. De expositie zal van 's morgens 10 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 5 uur geopend blijven. De entreeprijs van 25 cent komt ten goede aan het Wilhelmina- fonds voor Kankerbestrijding. NEDERLANDS MEISJE IN DUBLIN DOOD GEVONDEN Volgens een réuter-bericht uit Du blin (Noord Ierland) is aldaar het lijk gevonden van de 28 jarige Anna Maria Nijst, negen dagen nadat ze uit Nijmegen was aangekomen. Het gerechtelijk onderzoek wees uit, dat de dood te wijten was aan shock, en een bloeding van de polsen. GOEDERENTREIN ONTSPOORD BIJ VELSEN Omstreeks 12 uur ontspoorde Vrij dagmiddag nabij het station IJmuiden Oost de locomotief van een goederen trein, die onderweg was naar de hoog_ ovens. De ontsporing gebeurde vlak na een wissel. De rails werden over een lengte van tientallen meters ver nield. Het spoorwegverkeer moest over enkel spoor rijden. De oorzaak is onbekend. Het treinverkeer had ge ruime tijd vertraging. ONTROUW AAN DE GAULLE De voorzitter van het bestuur der R.P.F. van het departement Maas, Jen- kens, heeft generaal De Gaulle zijn ontslag aangeboden. DEMOCRATISCH ISRAëL De Raad van State van Israël heeft Donderdagavond besloten, dat het toe- komstige parlement, dat einde Decem ber gekozen zal worden, uit een ka mer van 120 volksvertegenwoordigers zal zijn samengesteld. Alle burgers Felicitatie van Tito aan Stalin Ter gelegenheid van de 31e verjaar dag van de October revolutie heeft Tito aan Stalin een telegram doen to§ komen waarin hg, zegt, „Ik wens U volledig succes btf de verwezenlijking van her communistische doel en ik spreek de hoop uit, dat het Sovjet-, Russische volk een serene toekom»! tegemoet gaat, die door niets kan wor den verstoord". Evacuaties in China Generaal David Barr, commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in China, heeft bevel gegeven de gezinnen van de Amerikaanse mi litairen zo spoedig mogelijk te eva_ cueren. Dit geldt voor heel China. Maarschalk Tsjan Kai Sjek heeft generaal Foetsoj gemachtigd de nodi ge maatregelen in China te treffen en eventueel de evacuatie der voornaam ste steden te bevelen. Amerikaanse mariniers zouden naar Sjanghai worden gedirigeerd voor be sehermingsdiensten bij eventuele wan ordelijkheden. Een honderdtal Chinese professoren te Nanking heeft een rechtstreeks be roep gedaan op Tsjang Kai Sjek en de communistische leider Mao Tse Toeng 'n einde te maken aan de strijd door onderhandelingen over een vreed zame regeling en de vorming van een coalitieregering. DE STAKING IN FRANKRIJK In een mijn bij Cransac, in het zui den van Frankrijk, is brand uitgebro ken nadat 51 mijnwerkers afgedaald waren om het werk te hervatten. De omvang van de brand is nog niet be kend. Officieel is medegedeeld, dat de zee liedenstaking in Marseille heden „ern stiger" is De staking van zeelieden te Algiers en Tunis is thans bijna volledig en de beweging breidt zich uit tot Lill« en Bordaeux. De bij de CGT aangesloten haven arbeiders te St. Nazaire hebben voor de voortzetting van de staking ge stemd. JANNIE DE GROOT WON IN KOPENHAGEN Jannie de Groot behaalde op de 200 meter schoolslag een prachtige over winning door als eerste aan te tikken in de tijd van 2 min 58.6 sec. Op de tweede plaats eindigde Jytte Hansen. Karen Harup zegevierde op de 200 meter rugslag voor Greetje Galliard met resp. tijden van 2 min 46.7 sec. en 2 min 49.4. sec. Greta Andersen won de 200 meter borstcrawl met ruim verschil van Hannie Termeulen. De Deense tikte in 2 min 26.9 sec aan, terwijl de tijd van de Amsterdamse zwemster 2 min 32 sec was. Tenslotte kwamen de drie Neder landse zwemsters uit op het nummer 3 x 100 meter wisselslag estafette, waarin men wederom in de Deense meisjes de meerderen moest erkennen. Greetje Galliard, Janny de Groot en Hannie Termeulen deden er 3 min 53.6 sec, Janny de ploeg noteerde 8 min 51.3 sec. die ouder zijn dan 18 jaar, kunnen zonder onderscheid van geslacht, stem men en zijn op 21-jarige leeftijd ver kiesbaar. DE„RODE DEKEN" De „rode deken" van Canterbury, dr. Hewlett Johnson, heeft in een toe spraak te Hamilton in Ontarlo ver klaard. dat de verbreiding van „een idee zoals het communisme, waarbij ieder wordt gegeven naar zijn behoef te, de komst van God zal helpen be spoedigen". GEëXECUTEERD Te Landsberg zijn de vroegere gouw leider van Mecklenburg, Hildebrand en vijf van zijn ondergeschikten op gehangen. Zij waren ter dood ver oordeeld door een Amerikaans militair tribunaal wegens hun aandeel in het ombrengen van mannen van de Ame rikaanse luchtmacht. Er werden nog 9 personen door de strop ter dood ge- bacht. SNELLE BERECHTING Een Groninger grossier, die dezer dagen werd betrapt op het verkopen van suiker uit oude voorraad voor de nieuwe prijs werd Vrijdagmorgen door de Tuchtrechter voor de Prijzen berecht. De boete bedroeg f 100. doch werd aangevuld met verbeurd verklaring van de in beslag genomen 2.550 kilogram suiker. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1