wmmm N.HOLLANDSE PERS 1945 Staat Tsjang Kai Tsjek regime voor een catastrophe? Er is de keus tussen indus trialisatie en massawerkloosheid Voor de tweede maal „New-Deal" in Amerika Democratie 5' JAARGANG N". 1377 MAANDAG 8 NOV. 1948 Uitgave Stichting „D« Vrije Alkmaarder": Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bil vooruitbetaling Advertenties 14 et. per mm., familieberich. ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur» J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Chinese volk kan de rijst niei meer beialen Er zouden vredesonderhandelingen worden aangeknoopt Terwijl de Noordelijken oprukken er. op het punt staan een beslissende slag te slaan tegen de legers van Tsjang Kai Tsjek, die thans een hergroe pering van deze strijdmachten trachtte verkrijgen om de rode opmars naar Centraal-China het hoofd te bieden, is Zondag in Sjanghai de politie uitgerukt om hongerige menigten er van terug tehouden de rijstwinkels te bestormen. De prijs van een pikol rijst is in één nacht gestegen van 25 tot 500 gouden joean dollar, wat volgens Reuter betekent, dat de gewonen man geen reijst meer betalen kan. Men voorspelt een ..economische en socia le ramp van „ongelooflijke omvang". Onder deze omstandigheden valt het niet te verwonderen dat er sprake is van het aanknopen van vredesonder handelingen door Chinese leiders. De voormalige Chinese ambassadeur in de Sovjet-Unie. Sjao Litze zoekt, naar bericht wordt, contact met de door de communisten geleide legers. De commandant van de legers der centrale regering in Noord.West-China generaal Tsjang Sji Sjoeng wordt genoemd in verband met een bezoek aan president Tsjang Kai Tsjek en aan de ambassadeurs der Sovjet Unie en der Verenigde Staten te Nanking, ten einde te pogen tot vrede te komen Generaal Sjoeng zou een der weinige hoge functionarissen der regering zijn. „in wie de communisten vertrouwen ste'len" Bij Hsoefsjou beslissende slag? In welingelichte kringen te Nanking wordt gemeld, ^dat een leger van hon derdduizenden "manschappen van met door de cor>»v."nisten geleide leger, dat ui Zuid-Sjoentoeng en Oost-Ho- can komt- zich ih het Noorden van de provincie Kiangsoe opstelt om een aanval in te zetten op Hsoetsjou. een «poorw-gknooppunt van het net Tsipoe Loenghai en het laatste bolwerk der regeringstroepen tussen de Gele Rivier er het T-mgfse-dal.. Uit dezelfde bron verneemt men, dat de regering in de buurt van Hsoetsjou met het oog op een slag. die voor velen als beslis send wórdt beschouwd een leger van ec.i half millioen samentrekt. Britten ontruimen Péiping en Tsi ent sin Generaal Jensisjan. de gouverneur van de provincie Sjansi, waarvan d» hoofdstad Tai-Joean door de commu nisten werd belegerd, heeft gecapitu leerd. De Britse consulair.- eptoriteiten te Rijping en Tientsin hebben de Britse onderdanen, die in deze gebieden ver toeven aangemaand ten spoedigste te vertrekken, aldus meldt het departe 1 van Buitenlandse Zaken te Lon den Mao Tse Toeng triumphator De communistische radio van Chi na hééft een proclamatie van generaal Mao Tse Toeng uitgezonden, waarin het program van de Chinese commu nisten is vervat: 1) het samengaan van alle revolutionnaire elementen be werken, 2) de Amerikaanse imperialis ten verdrijven, 3) de dictatuur van Kwomingtang ten val brengen, 4) een republikeins, democratisch regime van „Nationale Unie" vestigen. Handelend over de communistische overwinningen zeide de generaal, dat de communistische strijdkrachten 2 600.000 nationalisten hebben gedood of gevangen genomen, een vierde van het Chinese grondgebied beheersen, 35 pCt. van de Chinese bevolking hebben bevrijd en 29 pCt. van de Chinese ste den, zijnde 596, hebben bezet. Thans, zo zei hij, telt de communistische par tij 3 millioen leden tegen 1 millioen 210.000 in 1945. VEEL BEWOLKING Veel bewolking met ••voornamelijk in het Zuiden van het land enkele buien. Meest matige en langs de Wad den-eilanden nu en dan krachtige Noord-Oostelijke wind, Ongeveer de zelfde temperatuur. „Vriendelijke groeten..." Volgens het Sovjet Russisch nieuws bureau TASS heeft generaal Tsjang Kai Tsjek. president der Chinese re publiek. „hartelijke gelukwensen en vriendelijke groeten" aan regering en volk der Sovjet Unie doen toekomen ter gelegenheid van de herdenking der Russische revolutie PROCES IN SOFIA Te Sofia is een proces begonnen te gen negen voormalige afgevaardigden van de Bulgaarse oppositie, onder be schuldiging van verraad, sabotage en anti-Sovjetrussische activiteit. Voornaamste beschuldigste is Kosta Loeltsjef, voormalig secretaris-gene raal van de sCfcte'ai-demoeratische par- tij. Drie der beschuldigden zouden vol_ gens het Bulgaarse nieuwsbureau gede tailleerde bekentenissen hebben afge legd. —O— De Gaulle zegevierde De uitslagen van de verkiering voor de Franse Senaat welke gisteren .werd gehouden, gaven De aulle een over winning. De absolute meerderheid wel ke zijn aanhangers verwachttten, heeft hij echter volgens de laatst gepubliceer de cijfers niet gehaald. Nog onofficiële berekeningen geven als volgt de resultaten van de stem ming voor 202 zetels in de raad der republiek: Gaullisten 114, socialisten 46 radicalen 43, onafhankelijken 19 com munisten 16, MRP 14, PRL (rechtse groepering) 3, andere partijen 7. In de huidige Senaat hebben de so- cialisen 62 zetels, de communisten 85. de MRP 72. De sterke teruggang vandecommu nistische partij moet vooral geweten worden aan de wijzigingen in de me thode van kiezen. October-revolutie in Moskou herdacht Te Moskou is gisteren met de tradi tionele troepen-défilé's over het Rode Plein en redevoeringen van vooraan staande Russische leiders de 31ste ver jaardag von de Octoberrevolutie her dacht De Sowjet-minister van Buitenland se Zaken. Molotof, heeft gesproken in het Bolsjoi-theater van Moskou. Hij gaf een jaar-overzicht van de ontwikkeling in de Sovjet-Unie, waar bij hij concludeerde, dat „de succes sen van het.Sovjet-volk bij de opbouw van het communisme dagelijks groter worden". Eind 1947, zo merkte Moiotof op, bereikten de industrieën het P'O- ductiepeil van 1940. De oogst was in alle delen van het land goed en er zal meer brood zijn dan het vorig jaar Over de internationale situatie zeide o m., dat de houding van de Ver. S.a- en Groot-Brittannië sedert.de oor log „aanzienlijk veranderd" was.. Zij bes-"houwen thans de weg open naar overheersing van de gehele wereld, aldus Molotof, ofschoon zij het niet zo openlijk zeggen. Het Amerikaanse volk kreeg een pluimpje: Het falen van de Republi keinen bij de Amerikaanse verkiezin gen toonde volgens Molotof, dat de meerderheid van het Amerikaanse volk hun „reactionair en agresl'ef pro gram" verwierp. Dir. Gen, der Prijzen waarschuwt: De directeur-generaal voor de prijzen, prof. dr. G. Brouwers, heeft het Nederlandse bedrijfsle ven gewaarschuwd dat het de keuze heeft tussen „een groot scheepse industrialisatie" en „de bescherming van gevestigde be langen" Dat is, zo zeide prof. Brouwers, een keuze „tussen wel vaart en werkloosheid". Prof Brouwers gaf deze waarschu wing op een Bondsvergadering van de katholieke handels- en kantoorbedien den in Utrecht. Hij sprak na.v. de niewe rege ringsmaatregelen ten opzichte van prij zen en lonen. De spreker verklaarde met nadruk, dat van een wijziging in de loon- en prijspolitiek geen sprake kan zijn en zeide o.m.: „Het streven in bepaalde gringen van ons bedrijfsleven de verkregen posities te consolideren, is funest. Al le zgn. perikelen van landbouw, indu strie, middenstand, enz. vallen in het niet bij het ene grote perikel, dat de export ten achter blijft bij de import en ons economisch leven slechts met behulp van buitenlandse credieten draaiende blijft. Ondanks bepaalde tekorten leeft Ne derland in een schijnbare welvaart. Zo dra de prijzen onzer exportproducten op dc internationale markten sterk gaan dalen en de credieten ophouden verkeren wij in een noodtoestand, die wij slechts kunnen voorkomen door een „grootscheepse industrialisatie", met name door een zeer krachtige be vordering van de exportindustrie. Wanneer wij dit niet kunnen volbren «ee^ is- bij onz« sterk groeiende bevol king een massale werkloossheid niet te< voorkomen. „Deze industrialisatie zal slechts zo laag zijn, dat zij lijven beneden de concurrentieprijzen, die straks op de buitenlandse afzetma'-k ten zullen gelden". Executie van Griekse zee lieden opgeschort De politieke commissie van de V.N heeft Zaterdag haar voorzitter instruc tie gegeven stappen te ondernemen bij de leider van de Griekse delegatie om dc doodvonnissen over tien Griekse vakverenigingsleiders allen zeelieden in te doen trekken. De executie van acht der veroordeel d enzou vandaag plaats hebben gehad, maar de Griekse regering heeft reeds bekend gemaakt, dat de executies wor den opgeschort. Men voegde daarvan evenwel toe, dat dit besluit genomen was, nog voor het verzoek van de V.N. te Athene be kend werd. /•an levenson Truman heeft een uitgebreid programma voor sociale en economische herzieningen De Ver. Staten gaan hun twee de „New-Deal" tegemoet. Dat is het algemeen refrein van het commentaar, dat door politieke waarnemers op Truman's verkie zingsoverwinning geleverd wordt. Reuters correspondent te Washing ton ,Paul Scot Rankine zegt er o.m. dit van: wanneer het Congres Janu ari weer bijeenkomt, zal de hoofdstad der V.S. er veel meer gaan uitzien als het Washington van president Roosevelt. Velen van de oude New- Dealers, van wie de republikeinen ge dacht hadden, dat zij de eerste jaren niet meer in Washington zouden terug keren zullen er weer verschijnen. Zij keren terug met het vaste voornemen president Truman ter zijde te staan bij de verwezenlijking van een tweede New Deal van sociale hervorming. Het program dat Truman wil verwe zenlijken, zal wat de voornaamste pun ten betreft, er zo Uitzien: 1. Intrekking van de wet van Taft en Hartley, die de bevoegdheden van de vakverenigingen beknot, vaststelling van een wettelijk minimumloon van 75 eems per uur. 2. Een wet op de prijsbeheersing, sta bilisatie van de kosten dei'houd Nationale gezondheidszorg en ziekte verzekering, nieuwe ziekenhuizen, kli nieken, enz., verhoging van toelagen ouden van dagen en invaliden 4 Verzekering van stemrecht voor de negers en recht op tewerkstelling op dezelfde voorwaarden als de blanken. Verzekering van het recht op proces en gehoord worden ook voor personen, die van communisme zijn aangeklaagd. Breken van industriële monpolies Arbeiders in Bizöne gaan eén dag staken De Bizonale vakverenigings raad te Frankfort heeft Zater dag besloten een algemene sta king van één dag uit te roepen in de gehele Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland om kracht bij'te zetten aan de eis tot maat regelen tegen de stijgende prij zen De datum van de staking zal deze week worden vastge steld. De vakverenigingsraad, waarin zes leiders uit de voornaamste gebieden van de Brits-Amerikaanse zóne zitting hebben, eist dat de Bizonale autoritei ten een „economische noodtoestand" afkondigen en in dit verband een aan tal buitengewone maatregelen treffen. In het bijzonder eist de raad de benoe ming van een commissaris voor de prij zen met buitengewone bevoegdheden, een noodwet ter verscherping van de prijscontró'e en strenge bestraffing van zwarthandelaars, hamsteraars en prijsopdrijvers. De „Vrije Duitse Vakverenigings- bond" vertegenwoordiger van arbei dersorganisaties in de Sovjet zóne van Duitsland, heeft gisteren 'n .schrijven aan het bestuur der vakverenigingen in de Westelijke zones verzocht om een onmiddellijke interzonale vakver enigingsconferentie „ten einde verde re verslechtering van de levensomstan digheden der arbeiders in de WeS",- lijke zones te voorkomen". „Arbeiders en employe's in West- Duitsland worden op onmenselijke en onbeschaamde wijze onderdrukt door winstzoekende hyena's. Slechts nauwe samenwerking tussen de arbeiders der vier zónes kan met vruéht de gevaren bestrijden van ho gere prijzen en overmatige winsten" aldus deze brief. Hét Metropool orkest van Dolf van der Linden heeft ervaren, dat men op éép 'avond in twee verschillende lan den een uitvoering kan geven. Na een optreden te Hilversum, dat om 21000 u. Zaterdagavond geëindigd was, is het gezelschap per autobus naar Schiphol vertrokken. Hier werd men opgewacht door een gecharterde DC3. welke ter stond het luchtruim koos -en de orkest leden binnen 35 minuten naar Brussel bracht. In de Belgische hoofdstad arri veerden zij op een zodanig tijdstip, dat zij om 23.00 uur hun uiteindelijke be stemming hadden bereikt en zij op tijd hun tweede uitvoering op één avond konden aanvangen! Als men de doorsnee burger vraagt wat of democratie eigenlijk betekent, krijgt men veel te horen dat burger» van de staat door middel van verkie zingen hun invloed kunnen uitoefenen op de wijze waarop de staat in een pe riode zal worden bestuurd. En als de verkiezingen achter dt rug zijn? Is het dan afgelopen met c« democratie? Het heeft er alle schijn van. Kiezer* en gekozenen laten zich in de period» tussen verkiezingen Weinig aan elkaar gelegen liggen. Men kan eigenlijk wel zeggen, dat er in het geheel geen com tact is. Wellicht dat we een uitzon dering moeten maken voor enkel» goed georganiseerde partijen, waar de partijleden nog wel eens nader ia aanraking komen met verschillend» vertegenwoordigers, door wat de kran ten over het Parlement schrijven. De kranten nu schrijven slechts wei nig over de- Tweede Kamer en dan nog in ze«r beknopte vorm. Bov- MeO vermelden ■«*n die een bepaal de richting vertegenwoordigen bijna uitsluitend wat die richting aangenaam is. Wij willen niet verhelen, dat wjj deze gang van zaken betreuren. Wil de democratie sterk in een volk ver ankerd zijn, dan moet er gedurig con tact zijn tussen kiezers en gekozenen. Nu leent ons kiesstelsel zich voor dit contact niet bijzonder. In Engeland ligt de zaak enigszins anders. Daar heeft men een aantal districten en een afgevaardigde wordt voor dat dia trict gekozen. We hebben het stelsel ook in Nederland gekend. Het had o.i. grote voordelen boven het stelsel van Evenredige vertegenwoordiging. In Engeland is het nu gewoonte, dat de afgevaardigden in het Lagerhuis re gelmatig hun district bezoeken en voor de mensen de gelegenheid openen om over verschillende onderwerpen met hen te spreken. Deze bijeenkomsten gaan niet van d^ partij uit, waarvoor de afgevaardigde gekozen is. Ze zijn ook niet uitsluitend voor partijleden. Men huldigt hier het standpunt, dat het gehele district recht heeft op de belangstelling van het gekozen lid. De bijeenkomsten worden dan ook door vogels van diverse pluimage bezocht Wij zouden wensen, dat-ook in Neder land een vorm gevonden kon worden, waardoor dit regelmatig contact nissen kiezers en kamerleden mogelijk wm Niet het con'a^ tussen Partij en Ka merlid Wellicht dat sommigen de vrees zou den koesteren, dat het kamerlid d» slaaf van het publiek zou worden. WJJ delen deze vrees niet. We geloven, dat onze kamerleden daarvoor te veel rug gegraat hebben. Wij zijn juist meer bevreesd voor het feit, dat de kamer leden zich niet meer volksvertegen woordigers voelen, maar vertegenwoor digers voor hun partij. Ket spreekt vanzelf, dat men rijn principes handhaaft. Een gezonde de mocratie eist echter dat de volksverte genwoordigcr leeft temidden van het volk en niet er boven. Zo bezien biedt het districtenstelsel grote voordelen. -Camouflage-advertenties voor „luchtbrug" Praag Tel-Aviv? Volgens nadere onthullingen over het bestaan van een „luchtbrug" voor wapensmokkel uit Tsjecho-Slowakije naar Palestina door een „deserteur uit de Israëlische luchtmacht", aldus wordt uit Parijs gemeld, zou het re- cruteren van personeel voor de lucht brug geschieden door middel van gecamoufleerde advertenties in Euro pese bladen. Een candidaat werd in contact gebracht met agenten in New York, Parijs, Rome of andere steden en zijn militaire staat van dienst werd nagegaan. Een adres in Lichtenstein en een bekend hotel in Parijs, in de buurt van de Champs Elysees, zou den schakels vormen in de keten Volgens de Romeinse correspondent van de „News of the World" zouden maandelijks twintig Joodse piloten worden afgeleverd door 'n vliegschool bij 't vliegveld van Rome, die geregi streerd zou staan als oefenplaats voor amateur-piloten. De piloten zouden naar Palestina ofwel Tsjecho-Slowakije worden ge bracht, waar zij vliegtuigen uit de Sovjet-Unie zouden oppikken. Op het protest, dat Washington heeft laten horen, heeft Praag geant woord dat wapenverzending een zaak is, „die Amerika niet aangaat". Een woordvoerder te Tel Aviv heeft het bestaan van een luchtbrug met Praag ontkend. ZWART VLEES BRACHT DERTIG MAN IN ARRE3T De politie te Doetinchem is reeds enkele weken bezig met het onderzoek naar een complot, dat zich o.m. bezig houdt met het verrichten van clan destiene slachtingen. Reeds meer dan dertig personen zijn aangehouden. Men verwacht nog meer arrestaties. SKYMASTER STORTTE NEER Een Amerikaanse Skymaster, die bij de voorziening van Berlijn via de luchtbrug was ingeschakeld, is bij Fassberg (Britse zóne) neergestort. Er is niemand om het leven geko men. BEVIN MET VACANTIE Ernest Bevin verlaat vandaag Lon den voor een vacantie van drie weken aan de Zuidkust van Engeland. Bevins plan maakt een eind aan de geruchten, dat de ministers van Bui tenlandse Zaken der Westelijke mo gendheden spoedig bijeen zouden ko men ter bespreking van het ontwerp van een Noord-Atlantisch pact. WALCHEREN HERDACHT INVASIE Gisterochtend is op de landings plaats te West-Kapelle de landing van de Britse commandotroepen op de eer ste November 1944 op Walcheren plechtig herdacht. Er was een deputa tie van de Britse marine onder bevel van captain Hogg en commander Gillespie. DISTRIBUTIE.FRAUDE IN ENKHUIZEN Door van de in te leveren opplakvelen goede textielpunten af te halen en niet aangewezen punten er voor op te plakken, is er in het ditributiekantoor van Enkhuizen fraude gepleegd. Enige honderden textielpunten wer den op deze manier „in de wacht ge sleept". Drie dames kregen een pro ces-verbaal en werden ontslagen en twee ambtenaren. Een zekere S. bleek in het bezit van een aantal ingewisselde bonnen, maar hij ontkent enige schuld te hebben. Hij zal voor de Off. van Justitie te Alk maar worden geleid. „GRAND PRIX" VOOR NEDERLANDSE De „grand prix de roman francais" werd dit jaar verdeeld onder drie au- teus. Een van hen i« een Nederlandse. Lucie MarchaL echtgenote van de dir. van het Amsterdamse Wilhel- minagasthuis, de heer Veldhuyzen. FELICITATIE VOOR ERE.L1D TRUMAN De Maastrichtse zangvereniging „Ma- streechter Staar" heeft president Tru man telegrafisch gefeliciteerd met zijn verkiezingsoverwinning. Truman is ere lid van het koor. PERZISCH PREMIER GAAT HEEN De Perzische kranten melden, dat de eerste minister, Abdoel Hoessein Hasjir het ontslag van zijn regering heeft aangeboden. De regering zou verbitterd zijn door de obstructie, die een aantal afgevaar digden in het parlement hebben ge voerd. Maar vier dagen geleden kreeg zü nog een vertrouwensvotum. VAN MOOK D P. Dr. Van Mook en echtgenote daal den Zaterdagmiddag met een KLM-vo gel op Schiphol neer. Béhalve min. Drees en kapt. Buhrmann, adjudant van de koningin, wachtte een leger tje persmannen hem op. Vraagt u mij niet wat mijn plan nen zijn", zeide hij glimlachend. Ik heb er geen. Ik ben een -displaceel Person". onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1