Qe C tttmaaitler f Dr. W. Drees, eeri groot burger vqjfiNederland Lestoestel van vliegveld Valkenburg bij Voorburg verongelukt --«HZONMBfflllll. Tsjang Kaj Tsjek kondigt oorlog „tot de overwinning'' aan Ede, rijk arbeidsveld voor handige oplichters SINTE MAARTEN Zedelijkheid 5' JAARGANG N". 1378 DINSDAG 9 NOV. 1948 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Veraptw, redacteur. J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Treffende plechtigheid te Rotterdam Een groot Nederlander is gistermid dag in Rotterdam op treffende wijze ge ëerd: minister-president W. Drees is thans minister-president Dr. W. Drees door een ere-promotie aan de Neder landse Economische Hogeschool. Voor deze plechtigheid was buitengewoon veel belangstelling, want ofschoon de Prinsekerk meer dan duizend zitplaat gen telt kon er slechts een derde deel van het aantal gegadigden geborgen worden. Vrijwel alle ministers, vele vertegenwoordigers van buitenlandse mogendheden en talloze autoriteiten gaven van hun belangstelling blijk. De promotor, Prof. de Vries, schetste het leven van de heer Drees die zijn parlementaire arbeid begon als stenograaf van de Tweede Kamer als een man, die als wethouder van sociale zaken in Den Haag begon de grote gedachte ..van menslievendheid naar menselijkheid" tot uitdrukking te bren gen in het practische werk en noemde hem tenslotte een groot burger van Nederland. Economische en sociale politiek: nauw verbonden In zijn rede na de uitreiking van de doctorsbul zeide Dr. Drees, dat hij dit ere_doctoraat op zeer hoge prijs stel de. „Het voornemen daartoe was voor mij een volkomen verrassing maar toen de professoren Houwink en de Vries mij daarvan mededeling kwa men doen, heb ik niet verborgen, dat het een zeer aangename verrassing voor itiij was, des te groter, omdat de reden ervoor voornamelijk berustte op het sociale werk. dat ik verricht had en omdat mijn economisch en sociaal beleid ten zeerste hiermee verbonden zijn geweest. Dr. Drees bracht vervolgens dank aan Prof. de Vries voor de wijze, waar op hij deze erepromotie had willen motiveren. „De belangstelling voor economische en sociale politiek, zo hauw verbonden met elkaar, is bij mij tegelijk en heel jong al ontwaakt. Ik heb niet het voorrecht gehad Hoge» onderwijs te genieten, maar mijn aan_ zaking met de economie dateert al van de school voor economisch onderwijs te Amsterdam. Later was mijn leer meester de Utrechtse hoogleraar R Kuiper. Maar te Amsterdam was ik ai getroffen door droeve woningtoestan den, de grote tegenstelling tussen weel de en ontbering, was ik ai bewogen met het lot van de arme bevolking, haar lage lonen en lange arbeidstij den, en met het lot van de ouden van dagen. Ik werd ook getroffen door de opkomende arbeidsbeweging. Spoedig was er door mij verband gelegd tussen de economische wetenschap en de prac tische vraag, hoe in het lot van de mas sa verbetering te brengen, problemen die wel te onderscheiden zijn, maar niet te scheiden. Ned. volk zeil moet kloof der moeilijkheden dempen Nadat spr. er op had gewezen, dat hoe zakelijk en abstract een econo misch onderwerp ook moge schijnen, het altijd de levende mens is, die de achtergrond vormt en had gespro ken over de arbeids rrede in ons land (die een Engels deskundige „zonder vergelijking" heeft genoemd) kwam hij tot de economische moeilijkheden van ons land. „Deze worden over het algemeen niet ten volle begrepen. Bij na elke bevolkingsgroep voelt aan de moeilijkheden van zichzelf. Men meent wel eens, dat men erin voor zien kan door voor de ene groep na de andere iets te doen. Men dient echter het geheel centraal te zien. De kloof, die wy hebben moeten sluiten of door het offeren van gond of door buitenlandse leningen waar aan tenslotte eens een einde komt wordt thans wel overbrugd door de Marshallhulp, maar zal tenslotte door het Ned. volk zelf moeten worden gedempt. „Ik moge dan eindigen", zo besloot dr. Drees, „met de wens en de hoop uit te spreken, dat zij die hier hun vorming hebben ger.oten een ruime bijdrage zullen leveren in de voorlich ting van ons volk, het herstel van ons geteisterd land, tof herwinning va\ onze economische krachten en tevens tot het scheppen van zo gunstig en zo rechtvaardig mogelijke sociale ver houdingen". Tegelijk met de heer Drees promo veerde de heer Paul Reijkens, voor zitter van het Unilever-concern te Rotterdam, tot ere-docor in de econo mische wetenschappen. C.P.N. bestuur vrijgesproken Het Gerechtshof te Amsterdam be vestigde gistermorgen het vonnis van de rechtbank (vrijspraak) in de zaak tegen de bestuursleden van de CPN „De Waarheid'1, de. heren Koejemans. Schalker, Wagenaar, van Santen, De Groot, Brandenburg. Baruch, Reuter en Teiwes. Zij zouden zich schuldig hebben ge maakt aan belediging van de regering in een artikel in „De Waarheid" De advocr.at-generaal had 14 dagen geleden 1 week gevangenisstraf geëist. Geen der beschuldigden was gister morgen verschenen. Zaak - Kerkhoven en Cc toch in onderzoek Van de zijde der justitie is medege deeld, dat reeds enige tijd een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar de ban delingen der firmanten van het Éffec- tenkantoor Kerkhoven en Co. te Am sterdam. Tot op heden is nog niet gebleken of er verduisteringen of andere on regelmatigheden zijn gepleegd. Ac- countans zijn bezig met 't controleren van de boeken. Deze controle zal nog geruime tijd in beslag nemen. Een der firmanten wordt verdacht van fraude op grote schaal. Het te kort zou bijeen gebracht zijn door een aantal banken, zodat er aanvankelijk in de pers berichten, waarin werd ver ondersteld, dat de Justitie buiten de zaak zou blijven, zijn verschenen. SINDS BEVRIJDING BIJNA 2000 EXECUTIES IN GRIEKENLAND Griekenand heeft in antwoord op een Amerikaans verzoek medegedeeld dat 1.951 personen in de periode tus sen de bevrijding in 1945 en 30 Sep tember van dit jaar zijn geëxecuteerd Van dit aantal- worden 233 aangeduid als gewone misdadigers en vier als Nazi-collaborateurs. De overigen wa ren practisch allemaal aanhangers van generaal Markos. Volgens de Griekse regering zijn zij veroordeeld wegens speciale misdaden en niet alleen als gevangen genomen guerillastrijders. GRIEKS PARLEMENTSLID DE DUPE VAN VERZOENINGSPOGING George Vorazanis (liberaal) is met geweld uit het Griekse parlement ver wijderd, omdat hij één '-sn de tien on dertekenaren is van de boodschap aan de voorzitter van de Algemene Verga dering der V.N., Herbert Evatt, waarin ad'hestie wordt betuigd met het Austra lische voorstel in de politieke commis sie inzake „verzoening" tussen de Bal kanlanden. Er klonken uitroepen als „verrader", toen Vorazanis uit de kamer wera ver wijderd. Men verwacht dat de kamer Vorazanis zijn mandaat zal ontnemen. Een 34 jarige kantoorbediende van de melkfabriek „Holland" is Zater dagmorgen met f 21.500 op stap gegaan De jongeman zou het geld naar de bank brengen en tot nog toe vond men geen spoor van hem en de centen. VRIJ KOUD Droog en meest licht bewolkt weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord Oost en Noord, 1ater veranderlijkewind Koude ochtend en overdag tempera tuur oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. Gistermiddag, enkele minuten na half drie is een „Fireflytrainer" van de Marine-luchtvaartdienst bij Voor hout neergestort, een honderd meter Vc.n de spoorlijn Haarlem Den Haag De twee inzittenden waren op slag dood. Het waren officier-vlieger 2e klasse W. A. Limque en Luit. ter Zee 2e klasse W. L H. de Vries Het instructievliegtuig, dat thuis hoor de op het vliegveld Valkenburg, kwam terecht op het omgeploegde land van de bollenkweker Verschoor uit Sassen heim, die er met de landax'beider Preenen juist aan het werk was. De heer Verschoor vertelde: „Preenen en ik werkten op het land. Boven ons vloog een geel vliegtuig en plotseling hoorde ik een raar geluid, net alsof de motor van het vliegtuig op hol ge slagen was. Ik keek omhoog en zag 't vliegtuig vlak boven me in een vrille naar beneden' komen. Preenen! riep ik. die komt op ons neer, lopen! Preenen enkele sprongen weg van de plek. Een vijf meter verder liet ik mij vallen, juist toen het vliegtuig met een zware slag op het land sloeg. We kregen twee keer een grote golf zand over ons heen. Het vliegtuig was precies op de plaats neergekomen waar we eerst gestaan hadden. Mijn schop lag er onder. We gingen kijken, maar er was niets meer aan te doen: de men sen waren beiden dood". Geestelijken, politie en medische hulp waren spoedig aanwezig. Er kon ech ter niet meer geholpen worden. Van het vliegveld Valkenburg was de of ficier Ditmar aanwezig. „Het toestel is als een rijpe appel neergeploft", zei hij. „Waarschijnlijk heeft de vlieger nog geprobeerd zijn machine in hori zontale lijn te rukken". Het stoffelijk overschot van één van de inzittenden kon spoedig geborgen worden, doch om het andere stoffelijk overschot te bergen, zal het toestel met een metaalzaag doorgezaagd moeten worden. In verand met de overal ver spreide benzine is het werken met een lasapparaat onmogelijk. In de nacht van 5 op 6 November is uit een school te Amsterdam een Sin- te rklaascostuum met toebehoren ont vreemd. De politie vraagt zich af of de dief zich misschien een maand ver gist heeft - wij zouden zeggen, dat hij er tijdig bij was! Een zeug van de landbouwer Ho ving in Oosterhesselen wierp dezer da gen 23 biggen, waarvan er nu nog 13 leven. In vijf worpen heeft de zeug nu 76 biggen ter wereld gebracht. On begrijpelijk dat er nog zo weinig vlees is. Geen vredesonderhandelinqen Gister heerste onder de vijf millioen zielen tellende bevolking van Sjanghai bijna een paniek, daar rijst practisch niet verkijgbaar was, zelfs niet tegen de fantastische prijs van 900 gouden yoean per picoel. De prijs van de rijst is de laatste 24 uur weer 400 gouden yoean gestegen. Grote prijsverhogingen van alle andere artikelen, van industriële grondstoffen tot lucifers, wordt eveneens gemeld. De arbeiders verdienen gemiddeld 100 tot 150 gouen yoearr per maand en hoewel kleine firma's reeds gratificaties hebben uitbetaald van 2 tot 3 maal het ioon (loonsverhouding is volgens de huidige bepalingen niet toegestaan), blijven de lonen nog enige honderden procenten beneden de prijzen. Zeldzamer dan witte raaf Er is gister bekend gemaakt, dat 1 millioen picoel rijst (bijna 42.000 ton) onderweg is naar Sjanghai Strenge straffen zijn in het vooruitzicht ge steld voor „rijstrebellen". Tsjang Kai Tsjek heeft verklaard dat hij zich voorbereidt op een langdurige oorlog „om de communisten in China voiledig van de baan te schuiven". Naar zijn mening tsal dit 8 jaar du ren. Enkele uren later zeide hij in 'n tweede rede, dat de regering het on wrikbaar besluit heeft genomen tegen de communisten te strijden, totdat de uiteindelijke overwinning is bereikt. Tsjang Kai Tsjek noemde het ver lies van Mandsjoerije ontmoedigend, doch bracht naar voren, dat dit „de regeirng onthief van een ontzaglijke last op het gebied van militaire uit gaven en het mogelijk maakte zich het leger ten Zuiden van de grote muur te concentreren". Onderzoek naar gedrag van Haagse agenten De Bijzondere raad van cassatie te Den Haag heeft bij een uitspraak in een zaak tegen drie voormalige leden va x de Haagse politie een nader onder zdeh gelast om na te gaan, in hoever re- door verdachten aangehaalde circu laires van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en Binnenlandse Zaken (tijdens de bezet ting uitgegeven) authentiek zijn. In de ze circulaires werd aan Ned. politie ambtenaren bevolen zich te gedragen naar de aanwijzingen van de Duitse politie. Duitse bevelen moesten opge volgd worden. Verder verlangt de Raad te weten, wat deze secretarissen-generaal gedaan hebben om de strekking van bedoelde circulaires te veranderen. Ook zullen in het nieuwe onder zoek de gedragingen van verschillen de Haagse politiemensen en P.O.D.- rechercheurs nader onderzocht wor den. Bedoelde politieambtenaren zou den tijdens de bezetting een groot aantal arrestaties verricht hebben en zij zijn thans in functie. De jager Faessen uit Maas- bree ontdekte tussen een vlucht kraaien 'n exemplaar dat zijn bijzondere aandacht trok. Hij loste een schot en wist de vogel te treffen: een bruine kraai. Het verenpak was mooi bruin getekend, terwijl de vleugels iets wit waren aan gezet. Volgens vogelkenners zou een bruine kraai nog zeldzamer zijn dan de fa meuze witte raaf. In Den Haag zijn gistermiddag weer 200 bleekneusjes uit Oostenrijk gearriveerd. Menslievende Hagenaars zullen zorgen, dat zij straks blozend naar het land van Strauss zullen te rugkeren. Indien er toestemming wordt ver leend zullen deze week honderd kin deren van stakende Franse mijnwer kers in ons land ondergebracht wor de. Hoe men over deze actie van de EVC ook denken mag laten we beseffen, dat het gaat om de kinde ren. In Juni van dit jaar werd een fabri kant uit Ede door een stelletje gladde knapen opgelicht voor f 60.000.— liefst! Men verkocht hem goudstaven, die slechts zoveel met dit edele metaal te maken hadden, dat ze er mischien wel eens naast hadden gelegen. Om de kleur te vergelijken b.v. - Een telexbericht maakt nu melding dat er nu waarempel al weer een goe de burger van Ede in het valletje is gelopen. Een paar Rotterdammers smeerden hem met een handig praat je een goudstaaf aan voor het luttele bedrag van vijf en veertig honderd Hollandse guldens. De koper een 27- jarige eierverzamelaar moest om de koop te kunnen doorzetten links en rechts leningen sluiten.... Hü was blij met z'n „koopje"! Toen hij echter een monster wilde trek ken door enkele stukjes goud met een beitel van dc staaf te verwijderen ge schiedde het onheil. De eierenkoopman hakte met een ferme klap de staaf bij de eerste de beste poging in twee stuk ken.... In haar naaktheid bleek de staaf „goud" een ijzeren contra gewicht Ontfutselde Thomas de Amerikaanse regering geld en goederen? HIJ WAS VOORZITTER VAN DE COMMISSIE TEGEN ON_ AMERIKAANSE ACTIVITEIT Parnell Thomas (een republikein van New Jersey) voorziüer van de „commissie tegen on-Amerikaanse ac tiviteit". heeft een aanklacht tegen zich fioren uitspreken wegens frauduleuze handelingen tegenover de regering. De aanklacht spreekt van een po ging om de Ver. Staten gelden en goederen te ontfutselen. Drie beschuldi gingen wegens onrechtmatige eisen wa ren in de aanklacht vervat. Thomas wordt beschuldigd van vier endertig „openlijke overtredingen". Tegelijk met hem aangeklaagd is zijn secretaresse, Helen Campbell. Volgens de aanklacht stonden mej. Campbell's nicht Myra Midkiff en een dienstmeis je van het huis Campbell, Arnette Minor, 5 jaar op de betaalsrol en ont vingen zij maandelijks cheques zonder in werkelijkheid voor de regering werk zaam te zijn. De beschuldiging zegt verder, dat de beide dames de cheques lieten innen door mej. Campbell, die het geld op haar eigen rekening stortte en het la ter overmaakte aan Thomas. Thomas is vorige week herkozen in het huis van afgevaardigden, doch rechtskundigen zeggen, dat indien het bewijs geleverd wordt Thomas maxi maal twee en dertig jaar gevangenis straf of veertigduizend dollar boete of beide kan oplopen. van een raam met een loden omhul sel, dat men in een goudbad gedom peld had. Van schrik verstopte de Ede naar z'n schat in de grond en eerst toen hij het geleende geld niet betalen kon kwam hij bij de politie met z'n verhaal op de proppen. Nu zuchten reeds drie nobele Rotterdammers in de cel maar uit niets is gebleken, dat deze zwendel iets te maken heeft met de vorige. De gladde vogels hadden alleen (misschien) aan de hand van de krantenberichten begrepen, dat er in Ede goedgelovige Heden wonen! Donderdagavond is de avond voor de jeugd er weer. Duizenden kinderen zullen met hun lichtjes langs de straten trekken in dorpen en steden. Het wordt een feestelijk gezicht en er zijn soms pracht werkstukken bij de lantaarns. Uitgeholde penen, fraai versierd, fijn uitgesneden lantaarns, fantas tische lampions: de een nog mooier dan de ander. Om de kinderen aan te moedigen een zo fraai mogelijke „keuvel" te maken, hebben we besloten dat door een jury ten onze kantore zal worden uitgemaakt wie de mooiste peen, lampion of lantaarn zal hebben. Dus kinderen: om zes uur precies verzamelen voor bet bureau van onze krant: VRIJE ALKMAARDER RIDDERSTRAAT HOEK OUDEGRACHT Voor de mooiste objecten stellen we een prijs beschikbaar en wel twee mooie boeken, die meteen kunnen worden meegenomen. De directie» Volgens het voorlopig verslag van de beschouwingen over de begroting van Binnenlandse zaken, maken „vele leden" van de Tweede Kamer zich druk over de zedelijkheid of on, zedelijkheid, wellicht zeifs zedeloos heid, die ons volk zou edreigen. Zij verwachten van het departement maat regelen tegen een te ver gaande ont kleding bü sport en bad, bij vacantie* gangers en fietsers. Het is goed, als volkvertegenwoordi gers zich zorgen maken over do *jüede zeden van hun volk. Men zou zich er dan ook over kunnen verheugen, als de zaak niet een bijsmaakje had. D# terminologie, waarin het voorlopig ver slag is gegoten, is van die aard, dat gesuggereerd wordt, dat de onzedelijk beid toeneemt naarmate het aantal kleren afneemt. Indien dit zo was, zou er een pro baat middel zijn om ons volk voor on zedelijkheid te behoeden. Van top tot teen in het zwart, de knoopjes dicht tot boven de kin en de mouwen liefst gesluierd. Zó is het echter niet. En daarom ma ken we bezwaar tegen het koppelen van verwildering van zeden aan het dragen van een „luchtige kledij" Hier wordt aanloopje genomen om straks met goed succes een offensief te kun nen inzetten tegen zwembaden en sport gelegenheden. We kunnen ons voorstellen, dat men bepaalde principiële bezwaren heeft tegen een luchtige kleding. Er word» op dit punt wel eens overdreven. Wie echter deze kleding wil koppelen aan zedelijkheid en zou willen vast' n aan de bewering, dat ze een geveat vormen voor de goede zeden is er vlak naast. We protesteren tegen deze voorstel ling ten sterkste. Het is niet zo. dat een deel van de Nederlandse jeugd dat moderner denkt dan de rechtzinni gen, van een minder zedelijk gehalte zou zijn. Zelfs een tot de kin dichtgeknoopte japon of een hoge boord behoeden daar niet voor. Wij durven zelfs nog verder gaan en beweren, dat in alle ge zamenlijke zwembaden van Ne derland, met hun zon en licht, met hun in het water dartelende zwemmers en zwemsters minder gevaar zal schuilen voor zede loosheid dan in een tiental bQ« renkermissen, waar ec, .iacK lanj door personen van beider lei kunne gebruik van sterke drank wordt gemaakt, waardoor juist de sfeer voor misdaad en Zedeloosheid wordt geschapen. Deze dingen zijn Wellicht niet pret tig om te horen. Wij gevoelen echter behoefte om ze aan de orde te stellen omdat de bewoordingen van het voor lopig verslag ons doen vermoeden, dat er van bepaalde zijde binnenkort aan vallen te verwachten zullen zijn op de gelegenheden en de manier waarop een belangrijk deel van ons volk zijn vrije tijd doorbrengt. Het zal ons een vreugde zijn mede te werken aan de verhoging van het zedelijk bewustzijn van ons volk. We laten ons daarbij echter niet leiden door de idee, dat de zedelijkheid in het zwart gekleed zou gaan VZ. onxe kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1