Ikmaaidei N.HOLLANDSE PERS 1945 Russen verscherpen controle op Brits Amerikaanse luchtbrug Truman desnoods naar Moskou Nog derde zitting noodzakelijk voor Hoogwouder moordzaak Misbruik? 5' JAARGANG N*. 1380 DONDERDAG 11 NOV. 1948 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, by vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., fami!ieberich_ ten 18 et. Bij contract aanzienlijke kortirn» Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200 3971 En Britten geven Berlijn nieuwe garanties De Sowjets hebben gisteren de Amerikaanse autoriteiten meegedeeld, dat zij voortaan alle niet-ge'nden'iïi- ceerde vliegtuigen boven de rSowjet- zóno tot landen zullen dwingen, even als alle buitenlandse vliegtuigen bo ven die zóne, die buiten de in/slteor- ridors vliegen. De Amerikaanse generaal Gaily heeft de Russen medegedeeld, dat men de volledige verantwoordelijk heid op de schouders van de Sowjct- autoriteiten zal leggen, indien door do Russische actie letsel aan perö-meel of schade aan vliegtuigen zal wórden toegebracht. Intussen heeft Henderson, de Britse minister van Luchtvaart, te Berlijn medegedeeld, dat men op het vlieg veld Gafow bezig is natriumverlich- ting aan te brengen. Het gaa* bier om 'n nieuwe Britse uitvin i'n*. waar door vlietuigen in staat worden ge steld veilig te landen, wanneer bet zicht minder dan ongeveer 808 mevr is en meer dan ongeveer <10 meter Radar zal worden gebruikt, wanneer het zicht nog kórter is en in de afge lopen veertien dagen zijn reeds 1109 vliegtuigen door middel van radar op Gatow geland. Henderson verklaarde, dat alle au toriteiten er van overtuigd waren, dat het mogetiik 7.011 ?iin de luchtbrug In Ncmkina en Sjanghai staat van beleg NEDERLANDERS AANGERADEN TE EVACUEREN Op persoonlijk bevel van Maarschalk Tsjang Kai Sjek is in Nanking en Sjanhai de staat van beleg afge- kondingd in verband met de plunde ring van rijstwinkels. Van 24 tot 5 uur geldt een uitgaansverbod en met ingang van Donderdag zal te Nan king in honderd door politie bescherm de winkels onder controle rijst worden verkocht. Rijst en meel zijn thans practisch on vindbaar te Nanking, waar de bevol king van zoete aardappelen leeft, de enige voedingswaar Welke op de markt te verkrijgen is. De meeste restaurants zijn gesloten behalve de luxe-restau rants. Naar aanleiding van de toestand in Noord China heeft de Ned. Ambassa de in China de ongeveer 150 Nederlan ders in dit gebied, voornamelijk missi onnarissen. dringend aangeraden te evacueren. In Enqeland te'evisie in de bioscoop In Engelse bioscopen zullen televi sie-voorstellingen worden vertoond: tot dit besluit is men gekomen na 2 jaar onderzoekingswerk. Er zullen twee methoden worden onderzocht, namelijk directe projec tie en projectie via de gewone film projector, waarbij het televisie-beeld wordt gefilmd. In het tweede geval is de film na 60 seconden gereed, waarna deze op het doek van de bios coop geprojecteerd wordt. Er zullen televisie-studio's worden opgericht en volgens het plan zullen de eerste ex perimenten in drie Londense biosco pen worden gehouden. NEDERLANDS SCHEEPJE BIJ DENEMARKEN GESTRAND Het Ned. motorschip „Flora" (170 ton) uit Groningen strandde tijdens een zware storm bij Hoebanaes (Zuid- Zweden). Het is nog niet bekend hoe vast het schip aan de grond zit. Een Deens bergingsvaartuig is te hulp ge roepen. IQEMHNBGHljNi gedurende de gehele winter te hand haven. De voorziening van Berlijn door de lucht zal zelfs niet alleen gedurende de winter, doch zolang als noodza kelijk is worden gegarandeerd Hen derson sprak berichten tegen, dat via de luchtbrug oorlogsmateriaal naar Berlijn gebracht zou worden. Tabak voorlopig niet van de bon Een kansje in Februari (EIGEN BERICHT) In sommige bladen verscheen on langs het (overigens reeds vaker ge publiceerde) nieuws, dat door rokend Nederland zozeer begeerd wordt: de tabak zou deze keer stellig van de bon gaan en wel nog in Decem ber of per 1 Januari. Naar wij vernemen wordt dit In kringen van tabaksfabrikanten echter uitgesloten geacht. Men heeft zich daar naar aanleiding van de bedoelde persberichten in verbinding gesteld met Den Haag en deze „bevoegde zij de" spreekt categorisch tegen dat van opheffing der tabafcsdistributie bin nen korte tijd sprake zou kunnen zijn. Onder de detaillisten leeft, nara ons bleek, ook algemeen de overtui ging, dat opheffing der tabaksdistri butie in het huidige stadium funest zou zijn. De voorraadpositie laat bet niet toe; er is veel te weinig óm de behoefte te dekken. Wel wordt binnenkort een regelma tige voorziening van onze markt mei Balkantabakken verwacht, in het ka der van de handelsovereenkomst die. Nederland met Bulgarije sloot Welke invloed deze aanvoer echter zal neb ben op onze tabakspositie is nog niet geheel te overzien, daar er nog an dere factoren in hef spel zijn. Boven dien is de Balkan-tabak (die overi gens van uitstekende kwaliteit kan zijn) bij het Nederlandse publiek niet zo gewild. Indien alle omstandigheden :o gun stig mogelijk zijn,'kan de tabak wor den vrijgegeven, maar zeker niet eer der dan in Februari. St. Pietersberg zal worden afgegraven In Den Haag is een bijeenkomst ge weest van de minister van Economi sche Zaken, de minister van Onderwijs en de directie van de Encie-eementfa- brieken in Zuid-Limburg, waarbij van regeringszijde aan de Encie-directie me degedeeld is, dat de regering voorne mens is, haar voor 60 jaren concessie te verlenen tot het afgraven van de St. Pietersberg. De Encle is van plan bij de St Pietersberg een fabriek te bouwen In verband met de cementvoorzie- ning van ons land. die voor de bouw nijverheid van het hoogste belang is. is de regering heengestapt over het bezwaar, dat door de afgraving een stuk natuurschoon zal verdwijnen. Ook herbergen de grotten van de St- Pietersberg een vleermuizenverzame- ling, welke enig in Europa is (Geldig tot Donderdagavond) TAMELIJK KOUD Plaatselijk nevel of mist. Overigens half tot zwaar bewolkt, maar overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. In het Noorden van het land iets kouder overigens weinig verandering in tempe ratuui- In de werkplaatsen van het V'atf- caan is dit mozaïek vervaardigd. Ge vat in een gouden lyst is het Maan dag per vliegtuig naar Nederland getransporteerd en thans staat het tentoongesteld in het Paleis ie A dam. Het een geschenk van Paus Pius XH voor Prines Wilhelmina en stelt de Perzische Sybille voor als schrij vende vrouw. Radio Moskou heeft gisterochtend voor het eerst gewag gemaakt van.de mogelijkheid e«n ontmoeting tussen president Truman en generalissimus Stalm, De radio verklaarde o.m. dat „som mige Amerikaanse correspondenten menen, dat de president der Ver. Sta ten zozeer een vreedzame oplossing van de internationale problemen ver langt, dat hij, ingeval Stalm in de on mogelijkheid zou verkeren Moskou te verlaten, wellicht zelf bereid zou zijn zich naar de Sowjet-Unie te he geven. BRUNE'S VRIENDIN IN VRIJHEID Op verzoek van haar raadsman werd aan het eind van de zitting van het Bij zonder Hof te Arnhem de vriendin en helpster van de Purmerentfer logement houder Brune, Puck Klostermann- in vrijheid gesteld. De procureur-fiscaal had een jaar gevangenisstraf voorwaar deüik met een proeftijd van drie jaar geëist. In verband met een blessure is het uitgesloten dat de uitstekende Belgi sche buitenspeler Lemberechts op 21 November a.s. te Antwerpen met het Belgische elftal tegen Nederland mee speelt Amerika maakt wapens tegen duikboten De tienduizend ton metende Ame rikaanse kruiser Dayton, die dateert van 1945, wordt opgelegd bij Ameri- ka's „motbalvloot", waardoor meer manschappen en geld beschikbaar zul len komen voor uitvoering van het anti-duikboot-, vliegdekschip_ en des troy'er-programma. AFP meldt dat de Amerikaanse Schout bij Nacht James het bestaan van nieuwe Amerikaanse anri-auikbootwapens heeft onthuld. James zeide, dat met tweehonderd met „Schnorkel-apparaten" uitgeruste duikboten de gehele Amerikaanse koop vaardijvloot gekelderd zou kunnen wor den. Volgons de Amerikaanse voorlich tingsdiensten zou de Sovjet-Unie thans of binnenkort over 250 tot 350 Schnor kei-duikboten beschikken die geprodu ceerd zouden v/orden onder leiding van Duitse deskundigen. GROOT VERLOF VOOR A.S. STUDENTEN Aan dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten, die de studie aan een universiteit of hogeschool wensen aan te vangen of voort te zet ten, kan ongeacht de lichting, waar voor zij voor de dienstplicht zijn in geschreven, groot verlof worden ver leend, indien zij voor 1 Januari 1947 voor eerste Oefeningen in werkelijke dienst zijn gekomen en zij sedertdien onafgebroken in werkelijke dienst zijn geweest DOUANE KENT ZIJN KLANTJES Met het troepenschip „Waterman-' kwamen ook 300 Chinezen in Rotter dam aan, bestemd als bemanning voor zes in Nederland in aanbouw zijn Ie schepen van de K.P.M. De reputatie van de Chinese zeelui deed de douane tot een nauwgezet onderzoek van de bagage besluiten: met succes want uit een onder broek kwamen gesmokkelde sigaret ten te voorschijn. De eigenaar kijkt ongerust toe We vonden een kluitje „Americana" op de telex. In Harrisurg (Pennsyl- vanië) was het gister „gilmlachdag" waarop de plaatselijke optimistenclub 1000 dollars uitloofde voor de prettig ste „glimlach". Een lollige beweging was het ook in San Antonio (Texas) waar een rechter zich door een andere rechter hoorde veroordelen tot 3 dagen gevan genisstfaf wegens - belediging van het hof. De veroordeelde rechter had zijn straffende collega niet als benoemd willen erkennen en Weigerde daarom z'n zetel in te ruimen. Nog een ver haal uit Texas? In een gevangenis werd tijdens een uitvoering een eollee te gehouden met 19 bussen, waarvan er naderhand één vermist werd. Het aoor de gevangenen zelf geredigeerde huisorgaan klaagde, dat er zich onder de genodigden bij de uitvoering een „schurk" had evonden.... In Australië, in Melbourne, hebben dokters* een knappe operatie verricht. Uit de hartslagader van 'n meisje werd een gedeelte van 4 cm verwijderd zon der dat de bloed-circulatie stagneerde De chirurgen vergeleken de operatie met „het verstellen van een tuinslang zonder de kraan af te zetten". Een ope ratie in Trumans Witte Huis ging min der goed. De ambtswoning van de president verkeert volgens Reuter in een alarmerende staat van verval, zo erg, dat Miss Trumans piano half door de vermolmde vloer zakte. Het huis wordt nu opgeknapt en de familie Truman woont tijdelijk elders. Zuurpruimen denken misschien, dat Truman z'n tegenstander Dewey door de vloer heeft willen laten zakken als Gallup gelyk gekregen had. Wij gelo ven 't niet! Me( goed nieuws Minister Stikker op weg naar huis Minister Stikker is vanmorgen per vliegtuig naar Nederland vertrokken Op de foto minister Stikker en de Republikeinse premier Moh Hatta tij dens hun onderhoud in Djokja. Ruhr-industrieën weer in Duitse handen Britse en Amerikaanse autoruiten hebben gisteren onverwacht medege deeld, dat zö bereid zyn de sleutel- industrieën van West-Duifsland (steen kool-, ijzer- en staal bedrijven) over te dragen aan Duitse beheerders. Er zal evenwel een strenge controle blij ven bestaan op trustvorming. Over de kwestie van particulier eigendom of socialisatie zal „een representatie ve, vrtf gekozen Duitse regering" moe ten beslissen. Voormalige Nazi's mo gen in geen geval als eigenaar terug keren, terwijl de regeling niet geldt voor bedrijven, waarvan het eigen domsrecht per 1 September 1939 voor meer dan 50% berustte bij gealli eerde belanghebbenden. De Fransen hebben medegedeeld het besluit niet te kunnen goedkeuren. Zij erkennen de logica, doch leggen het zwaartepunt op een andere rede nering: de herinnering aan twee we reldoorlogen in één generatie. Het Franse standpunt zal ter kennis ge bracht worden van de zesmogendhe- Onconferentie over de Ruhr, welke vandaag fe Londen begint Van 2430 Jan. wordt weer de ster rit van Monte Carlo gehouden. Amster dam is èèn der plaatsen, die in de routes is opgenomen. De G. ontkende nu aandeel in dood van Jaap Heida Voor het doek valt ovei de beruchte moordzaak te Hoogwoud zal nog een derde zitting nodig zyn. Dinsdag hebben Sara V. en Hendrik de G. te Am sterdam terecht gestaan in hoger beroep, doch tot een uitspraak is het niet ge komen. De zaak werd n.1. aangehouden omdat hef Hof meende, dat het noodzakelijk was een psychiatrisch rapport te laten uitbrengen door een ze- nuwspecialist- Zoals bekend hebben de beide ver dachten tijdens de eerste zitting te Alk maar bekend de echtgenote van Sara V., Jaap Heida, door het mengen van rattenkruid in zijn eten te hebben ver_ moord. Nu, in Amsterdam, wilde De G. slechts toegeven, dat hij het vergift had gekocht en dat Sara V. het haar echtgenote had toegediend. De G. motiveerde de.ze gewijzigde verklaring met de opmerking, dat hij in eerste instantie Sara's schuld had willen verlichten. „Nu mij alles in de schoenen geschoven wordt", zo zeide hij, ,moet ik op de eerste verklaring terugkomen". Bovendien hield hij nu stijf en strak' vol niet geweten te hebben, dat het ver gif dodelijk was. Hij meende slechts dat Heida er ziek van zou worden Sara V. bleef volkomen bij haar be kentenis en uit haar houding viel op te maken, dat zij de verklaringen van haar minnaar als een soort verraad beschouwde. Zij zei zelfs, dat de G. haar tot de daad had aangezet. Na de dood van Heida zou zij dan met De G. Weglopen, doch zij kon haar kinde ren niet alleen achter laten. Wachtmeester Fix. een der getuigen, legde een voor De G. ongunstige ver klaring af. De voormalige chauffeur stond in Hoogwoud bekend als een fantast en vrouwenjager en hij was van mening, dat De G. Sara V. voor en na de dood van Jaap Heida maar iets wijs had gemaakt. Mr. Berkhouwer, verdediger van Sara V., deelde aan het Hof mede, dat zijn cliënte zo spoedig mogelijk een uit spraak wilde om aan de onzekerheid een einde te maken. De verdediger van De G. kon zich met het uitbren gen van een rapport door de zenuw, specialist verenigen - waartoe tenslotte besloten werd. Een advertentie, die een dezer dages- by ons binnen kwam en waarover di^ rectie en redactie overleg pleegde^ heeft bij ons twee vragen doen rijzen De advertentie was afkomstig van een ex-politieke delinquent, die een be trekking zocht. Tot zover niets onge woons. Wanneer de straf voor de mi» daad is uitgezeten, moet er weer opw name in de maatschappij mogelijk zijn al moet er soms een bepaalde tegen zin overwonnen worden. Het ongewo ne was echter, dat degene die hier eea betrekking zocht, boven de advertentie zette: Ex-politieke delinquent Dat is bevreemdend. Zo min men verwacht, dat een inbreker of zak kenroller, die een betrekking zoekt boven de advertentie zet: ex_inbrektr of ex-zakkenrollerzo min ver wacht men dit van een politieke del linquent. TenzijEn nu komen de vragen die deze advertentie bij ons heeft doe» opkomen Er zijn twee mogelijkheden. De eer ste is, dat het Nederlandse volk In zijn geheel zo verbitterd is, dar dó ex-polifieke delinquent geen karig heeft om een betrekking te krijgen behalve bij zijn lotgenoten en er dus maar bij vermeldt, dat hij tot de delinquenten behoort, omdat bet hem verveelf tel kens voor het hoofd gestoten te wor den. De tweede mogelijkheid is. dat Qe politieke ^delinquent door het uit zitten van zijn straf noch verbeterd, noch veranderd is en wrokkend over de geleden nederlaag het gezelschap van zijn vroegere bondgenoten onzqekt Dat hij kliekjes vormt, die opponeren tegen verkeerde maatschappelijke toe standen, niet om het verkeerde, maar uitsluitend uit woede ove*- de verloren positie. We hebben de indruk net laat ste maar al te dikwyls het geval is. We hebben nu al enkele jaren kunnen constateren, dat ons volk over het ge heel genomen zachtmoedig gestemd is tegenover hen, die in de ure des gevaars (om het voorzichtig uit ie drukken) hinderlijk waren. Uit deze conclusie volgt uiteraard, dat er sprake is van samenhokken van ex.politieke delinquenten, met alle na re gevolgen van dien. Laten degenen, die het aangaat en die dit lezen (al vlijen we ons niet met de hoop. dat het er velen zullen zijn) zich er op bezin nen, dat ze het recht hebben om in de samenleving te worden opgenomen. laar alle wanneer ze er voor zor gen dat ze in ons land niet opnieuw de wonde plek vormen, die ons gedu rende een aantal jaren zo vee] narig heid heeft bezorgd. Ze hebben dc no dige bescheidenheid in acht te nemen. Het is juist omdat we de gelegenheid wilden aangrijpen iets over dit onder werp te schrijven, dat er in gemeen overleg besloten is de advertentie op te nemen, al hadden we dan ook de indruk dat het een „demonstratieve" uiting was van iemand, die nog steeds niet heeft ingezien, dat hij fout is ge weest. v.Z. GERECHTELIJK ONDERZOEK NAAR RAMP MET NIJMEGEN" In het Engelse Lagerhuis is medege deeld, dat een gerechtelijk onderzoek zal worden ingesteld naar de ramp met de Nederlandse Constellation „Nijme gen" bij Prestwick in Schotland, waar bij alle veertig inzittenden om het le ven zijn gekomen. Zodra de nodige voorbereidingen zijn getroffen wordt het onderzoek uit gevoerd. Er zal geen verklaring om trent het ongeluk worden afgelegd, voordat het rapport van het Hof is overgelegd, onr«* kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1