0e Ibnasder Tien millioen arbeiders in Ruhrgebied staakten 5' JAARGANG N 1382 ZATERDAG 13 NOV. 1948 Abraham EmZONHEftH'jlt De Nederlandse bodem moet intensiever bebouwd worden, vooral meer veevoer Regeringstroepen zouden successen boeken bij Hsoetsjou Nederlands aandeel in West-Europese paraatheid besproken '•Tri Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V, Sprekend Papier, AJkmaar, Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, by vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familiebericiu ten 18 cfc. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw, redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2100 3971 Geestelijk leven Hij woonde veilig in Mesepotamië, in Ur der Chaldeën, ongeveer 4000 jr. geleden. Datzelfde Ur, waarvan de op graving cn tot zulke boeiende resulta ten geleid hebben, o.a. omtrent die oude „toren van Babel".' Er kwam echter een ogenblik, dat Abraham met de zijnen zich losmaak te uit het stamverband, en dat ze met elkaar hun vee opdreven Noord-West waarts (want zij waren herders, en jivierroeier8 bieden weiland en drin ken), om uit te komen" in Haran. Van daar ging het naar het Zuidwesten, «n; het Beloofde Land was bereikt, KanaÖn. Het .egemvoordige Israël, dat de nazaten van Abraham, na het met bet zweet van hun arbeid vruchtbaar gemaakt te hebben, opnieuw als woon plaats betrokken. Gij weet, hoe het hun betwist wordt, en hoe de akkers in bloed liegen gedrenkt. Maar, zij geven hun oud, historisch recht in de Bijbel verankerd —niet prijs. Aan bun kolonisatie-arbeid is 't te danken dat een onvruchtbare woestenij thans woning en levensonderhond biedt. Deze Abraham nu, is geloofsheld geworden voor Joden en Christenheid beide. Hoe komt dit? Door wat de Bijbel ons van hem verhaalt. Daaronder is het volgende aangrijpend. Zó zag hij op zijn reizen en trekken terug, een leven, dat eindigde, daar, waar hij zich „thuis" wist Gaat het ons wel niet als hem, wanneer wij terugzien op onze levensreis? Aan de aanvang stond het gebod „Ga uit naar het land, dat ik u wijzen «al. Ik zal u zegenen, en, wees gij een zegen!" Wij denken er aan, hoe menigmaal dit woord zal gekozen zijn voor een huweljtósipzegemng. Misschien wordt dit stukje gelezen door jonge mensen, die bewust zich willen buigen, en tan dit Godswoord de tijd gunnen op hen in te werken. By het aanvaarden van een nieuwe levensperiode; mis schien het vertrek uit het ouderlijk huis; misschien een nieuwe werkkring Tot de mens komt dan de roepstem Gods! Maar allen weten toch iets van „ge roepen" worden? Geroepen, een weg te gaan, een taak te aanvaarden. En waar roeping is, is belofte, in de hoge «in des woords Wanneer wij tenminste geen egocentrische mensen zijn, die alleen cirkelen om eigen middelpunt die tevreden zijn, wanneer wij 't zelf maar „goed" hebben. Hoogstens met, als verlengstuk, het eigen gezin. Ech ter, eerst dan kunnen wij Goddelijke Zegen verwachten, wanneer wij weten, in een gemeenschap te staan, een wij de gemeenschap. Maar, wat is er bü ons enerzijds vaak een verlammende aarzeling. Het niet tot een levensbesluit kunnen ko men. Omdat iaarbij ah.w. een uit zich «elf treden gevraagd wordt, waartegen aangeboren schuwheid zich verzet. Deze overwinnen, kan hoge opdracht Wezen. O, het bevrijdende van de daal Anderzijds i, er voortvarendheid, die bitter opbreekt.Goethe spreekt daarvaD In zijn „Iphigenie": „Zo men de koning aan de over maat der gaven kent want hem moet weinig schijnen, wat duizenden reeds rijkdom is Zo kent men u, o Goden, aan gespaar de, Aan lang gespaard', met wijsheid toebereid', get oden gaven. Gelaten hoort G'ons bidden om be spoediging, Maar Uwe hand breekt niet onrijp de goeden hemelvruchten, En wee! wie ongeduldig grijpend zure spijze Zijn leven lang vermaken moet...... Geve God ons levenskunst! Waartoe, naast wijze matiging, ook durf en ener gie, initiatief te rechter tijd, behoort. Omdat er is vertrouwen op Hem, die bidt. Die ook de draad van ons leven In Zijn heilige handen houdt. Fred W. Rappold (Geldig tot Zaterdagavond); TAMELIJK KOUD Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid Half tot zwaar bewolkt, droog tn tamelijk koud weer. Een streep door de richtprijzen De Nederlandse bodem moet inten siever bebouwd worden en de rege ring zai dit bevorderen door voorwaar den te scheppen, die een lonende af zet van de bodemproducten waarbor gen. Het kunstmatig stelsel van de vastgestelde prijzen wordt daarvoor afgeschaft en er komt de plaats een vrije productie binnen het raam van een marktordenend systeem. ,Zo snel mogelijk los van de dollar'' Dat is het, vooral voor de landbou wer en veeboer belangrijke nieuws, dat te lezen staat in de Memorie van Antwoord op een voorlopig verslag van de Tweede Kamer. De minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening stelt in dit uitvoerige stuk vast, dat, nu voedselpositie is verbeterd, gemakkelijk wordt verge ten wat in de oorlogsjaren het Ne derlandse volk heeft leren inzien, n.1. van welk een grote betekenis een goed ontwikkelde landbouw met een hoge productie per h.a. is. Maar wij zijn een dicht bevolkt land, de aanwas der bevolking is snel, wij moeten zo veel mogelijk ons zelf voeden en bovendien zo veel als het kan expor teren. Export is vnf>r ons een levens kwestie en een eerste vereiste is dat de import uit de dollarlanden zo veel mogelijk beperkt wordt. „De produc tiviteit moet zo ver worden opgevoerd dat ons land na afloop van de Mars hall-hulp economisch onafhankelijk zal kunnen zijn van buitenlandse hulp" Dat brengt met zich mee dat in de eerste plaats de veevoeder-import moet worden beperkt: ongeveer een derde van de voor-oorlogse import van voedermiddelen zal moeten wor den vervangen door een verhoogde binnenlandse voederproductie. Export naar Verre Oosten? Wat de toekomstige exportmogelijk heden betreft, de minister wijst ze met de vinger aan: hef Verre Oosten zal waarschijnlijk een zo veel grotere be hoefte aan meer granen voor de voe ding van mens en dier krijgen, dat er op het Westelijk halfrond zal moeten worden gekocht. De richtprijzen sn de garantieprij zen, aldus zet de M. v. A. verder uit een, leiden tot een diep ingrijpen van de overheid in de productie, nemen Regeringscrisis in Griekenland De Griekse minister-president Sofoe- lis, heeft aan Koning Paul zijn ontslag aangeboden. Sofoelis verklaarde voorgesteld te hebben, dat de koning het advies zou inwinnen van de Populistische leider Tsaldaris, daar diens partij de groot ste was. Tsaldaris bevindt zich nog te Parijs. Hy was minister van buiten landse zaken in het kabinet-Sofoelis KAS VAN STATION BLOEMENDAAL GESTOLEN Gisteravond omstreeks 6 uur heeft een vingervlugge bezoeker van het spoor wegstation te Bloemendaal kans ge zien de kas, die naar schatting onge veer f 300.bevatte, te ledigen en zich met de buit uit de voeten te maken Vermoedelijk is de dief via het perron achter het raam gekomen waar de lo- kettist de treinkaartjes verkoopt. On gemerkt heeft hij zich toen van het geld meester gemaakt. Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gei-appor teerd: Koninklijke Landmacht: Lt. Kol. H. Schild uit Maartensdijk (Utrecht); Sold. J. W. Schopbertveld uit Oldenzaal; Sold A H Spann uit Bal gooij (gem Overasselt)} Kon. Ned. Ind. Leger Mil. Sold. W M. Lapre afkomstig uit Indonesië; De Koninklijke Marine heeft geen verliezen gerapporteerd voor een deel het gezonde initiatief van de verbouwers 2elf weg en hoü- den een uitgebreid contrólesysteem op de been. Er moet thans de voor keur worden gegeven aan een be weeglijker stelsel van bescherming. Basisprijzen En zo geeft de minister dan nu de voorkeur aan een stelsel, dat voor en kele veredelde producten 'n basisprijs vaststelt en dat zulke voorwaarden schept, dat een rendabele productie van voedermiddelen mogelijk is. De producten van het grasland en de overige voor veevoeder bestemde producten van het bouwland meer dan vijftig procent van de akkerbouw productie wordt bestemd voor dé vee voedersector moeten tot waarde ge bracht worden door omzetting in ver edelde producten. De bedoeling is nu, voor de ver edelde producten redelijke prijzen vast te stellen, zodat het vraagstuk van de lonende prijzen voor de vee- voedermiddelen teruggebracht wordt tot een kwestie van beïnvloeding van de markt. Program 1949 Voor 1949 betekent de concretise ring van dit beleid ojn., dat een melk prijs „af-boerderij" wordt vastgecsteld op een basisprijs van 17,5 cent per kg, 3,3% vet. Dit komt overeen met een zomerprijs van 16,5 cent en een win- terprijs van 19,5 cent per kg. De var- kensvleesprijs blijft ongewijzigd voor 1949 gegarandeerd op i 2.05 per kg. geslacht gewicht. Omtrent de prijs van eieren heeft de minister nog geen beslissing genomen. Het is gewenst, de eierdistributie zo spoedig mogelijk op te heffen, aldus de Memorie van Antwoord. Naar schatting tien millioen 'arbei ders in West-Duitsland hebben gister het werk neergelegd voor de aangekon digde waarschuwingsstaking van 24 uur Men schat, dat de staking Bizonia ongeveer tweehonderd millioen Deut sche marken zal kosten. Tot de staking was opgeroepen door de vakverenigingen: spoorwegen, zie kenhuizen en andere diensten van es sentieel belang waren van de staking uitgezonderd. De vakverenigingsleiders hebben het houden van demonstraties verboden. Het geallieerde militaire bestuur heeft niet getracht tussenbeide te ko men, daar het de staking als een inter ne Duitse aangelegenheid beschouwt Reeds Donderdagavond om 22 uur. het tijdstip van aflossing der ploegen waren 471.323 mijnwerkers in het Ruhr gebied in staking gegaan. SLECHTS WAARSCHUWING „Zo de proteststaking van 24 uren niet tot het verwachte succes mocht leiden (dit is: tot de In overwegingne ming de eisen van de vakbonden door de Duitse autorteiten van de Britse- Amerikaanse zóne) dan zullen de vak benden niet terugschrikken voor nieu we acties", zo verklaarde de voorzitter van de vakbondsraad. Dr. Boeckler de 72 jarige vakbond leider, voegde er aan toer De Duitse vakbonden verwachten niet al te veel van de sociale strijd, die loonsverho ging ten doel heeft. De lonen dienen zeker verhoogd te worden, maar voor alles gaat de ver hoging van de koopkracht en een ver betering van het prijzenstelsel. Dit doel bereiken is alleen mogelijk wanneer vakbonden zeggenschap krij gen over de economische politiek en wanneer zij niet steeds en overal ver plicht zijn de plaats te ruimen voor de bazen". De staking was één der grootste uit de 'Duitse geschiedenis en verliep rus tte iSkL UITKERINGEN OVERBRÜGGINS- REGELING EN SOCIALE BIJSTANDREGELING WORDEN VERHOOGD De minister van sociale zaken heeft een circulaire aan de gemeentebestu ren getekend waarbij mededeling wordt gedaan van een wijziging in de uitkeringen ingevolge 'de overbrug gingsregeling en de sociale bijstand regeling. Zoals bekend zijn de uitkeringen in gevolge de óverbruggingsregeling, die een percentage vormen van het loon, dat betrokkene in zijn beroep kan ver dienen, aan maxima gebonden. Deze maxima worden met f 0.15 per dag verhoogd De sociale bijstanduitkeringen zijn niet gebaseerd op een percentage van het loon, maar op normen. Deze nor men worden met f 1.per week ver hoogd. Nieuwe stakingen dreigen in Parijs Meer dan 1200 Parijse arbeiders zijn in staking gegaan als profest tegen de arrestaties van het comm jnistich parle mentslid na de demonstraties op -wa penstilstandsdag. Uit vele deleii van Frankrijk worden nieuwe botsingen met stakers gemeld. De door de communisten geleide vak verenigingsraau voor het gebied van Parijs, die meer dan een millioen ar beiders vertegenwoordigt in drie de partementen van de Seine (Parijs in begrepen) heeft voor vandaag een 24- uurstaking uitgeroepen als protest te gen „het brute optreden van de politie en de arrestaties van communistiche parlementsleden". De politie heeft ook de editie van gister van het communitischedagblad „1'Humanite" in beslag genomen De W:-• p* arreatevd- CQmmujwsi«>£yL.aa.r lementsleden zijn inmiddels in „voor. "ooige vrijheid" gesteld. Op een vergadering gisteravond is het besluit van de vakverenigingsraad ;ot te houden staking v-n 24 uur in het gebied van Parijs, met grote meer*! derheid bekrachtigd. Ook de. bussen eik ondergrondse zullen denkelijk niet rijf den. Schulte-Boeyen nu op 2 ronden Na de sprints van Vrijdagavond 10 uur luidde de stand in de Zesdaagse te Brussel: 1 Bruneelde Kuysseher 162 pnt. 2 Naeye—Ockers 110 pnt op een ronde: 3 Kint—van Steenbergen 136 pnt. 4 ThijssenDepauw 81 pnt. op 2 ronden: 5 AcouFruythf 138 pnt, 6 Bruyland Adriaenssens 82 pnt., 7 MollinHen drickx 72 pnt. 8 Schulte—Boeyen 67 pnt, Alle overige koppels lagen op 3 of meer ronden. MiddelkampBuyl be zetten met 3 ronden achterstand op de leiders de le plaats met 25 pnt. Dis is Sir Wilham Guiiatt, de dok ter, die Prinses, Elsabeth van Engeland zal bij taan bij de geboorte van haa* baby, de binnen enkele dagen tege moet kan worden gezien. Sir William heeft eveneens de drie kinderen van de Hertogin van Kent ter wereld heL pen brengen en is tevens consulto rend gynaecoloog van het Engels® VH.K. GHESTEM KOMT TOCH Dank zij de voorzitter van de inter national e dambohd, de heer J. H. Wil lems uit Breda, is het conflict tussen de Franse damond en de huidige we reldkampioen Ghestem tot een bevredl gende oplossing gekomen. De Frans® dambond heeft aan Ghcstem thans toe stemming gegeven aan het wereld tour nooi dammen deel te nemen Veertien van de 40 knoeiende distri buM— ambtenaren te Utrecht ziin «- recht. Er vielen straffen van één tof acht maanden. Toch lucht voor Tsjana Kai Tsjek? Volgens pro-regeringsberichten is een leger van 160.000 man, dat door de communisten wordt aangevoerd, op de vlucht gedreven, na een veldslag van 36 uur om Hsoetsjou, 250 km. ten Noor den van de hoofdstad. Dit was het ein de, zo wordt gemeld, van de eerste fa- ze van de slag om Hsoetsjou. Naar De beroemde Franse pianist Al- fred Cortot zal een reis door ons land maken. Op 19 Nov. speelt hij Chopin en Schumann in Amsterdam. Lord Monigomery's bezoek Na afloop van de besprekingen, die Lord Montgomery te 's Gravenhage heeft gevoerd, werd van officiële zijde het volgende communiqué verstrekt: „Gedurende het driedaagse bezoek dat veldmaarschalk Lord Montgome ry of Alamein, voorzitter van het co mité van opperbevelhebbers van de permanente verdedigingsraad der West-Europese Unie, aan Nederland heeft gebracht, zijn besprekingen ge voerd betreffende de problemen, die betrekking hebben op de militaire aspecten van het Pact van Brussel. Veldmaarschalk Montgomery heeft een bezoek gebracht aan minister-pre sident dr. W. Drees en aan de minis ter van oorlog en marine ad interim, mr. W. F. Schokking. Verder zijn be sprekingen gevoerd met de Nederland se chefs van staven, waarbij de in specteur-Generaal der Koninklijke Ma rine en der Koninklijke Landmacht Z. K. H. de Prins der Nederlanden aan wezig was. Na de bijeenkomst van de ministers van oorlog der vijf landen en naast de regelmatige bijeenkomsten van het co mité van chefs van staven en de ar- Op deze foto: Lord Montgomery in gesprek met de Ned. Minister van Oor log ad. int, Mr. Schokking. beid van het permanente comité te Lon den, zullen ook wederzijdse bezoeken der militaire autoriteiten in de toe komst meer voorkomen. Lord Montgo mery bezoekt na Nederland thans Bel gië, Luxemburg en Frankrijk. De besprekingen In Den Haag wer den gehouden in de aangename en openhartige sfeer, die kenmerkend Is voor de groeiende militaire samenwer king in West-Europa. Speciale aan- dacht werd geschonken aan het aan deel, dat Nederland zou moeten en kunnen bijdragen in de West Europe se paraatheid. Tijdens zijn verblijf in ons land is veldmaarschalk Montgomery of Ala mein ontvangen door H. M. de Konin gin en Z. K, H. de Prins der Neder landen. NOODTOESTAND IN CAIRO Gistermorgen vroeg heeft zich een ontploffing voorgedaan in een kran- ttngebouw te Cairo, waarin enkele Engelse en Franse bladen gevestigd zijn. Volgens de eerste berichten wa ren door de ontploffing zeven perso nen gedood en 34 gewond. Er werd grote materiele schade aangericht: twee drukpersen zijn vernield. Volgens het resultaat van het eer ste onderzoek zou een kleine, met explosieven geladen auto ontploft zijn. In Cairo is de noodtoestand afgekon digd. SADISTEN VAN KAMP MAUTHAUSEN OPGEHANGEN Gistermorgen zijn vijftien Duitse voormalige concentratiekamp-bewakers door een Amerikaanse militair ge rechtshof te Dachau veroordeeld we gens het martelen en vermoorden van bewoners van het kamp Mauthausen, aan de galg ter dood gebracht. waarnemers menen, zou .de overwin ning aan de regering van Tsjang Kal Sjek een adempauze verlenen tot vol gende maand, wanneer, naar men ve* wacht, de tweede faze van de slag zal beginnen". Volgens een Chinese legerblad irege ring) hebben de door de communisten geleide troepen 37.000 man verloren. Voordat *e „in wilde wanorde" naar H Noorden vluchtten. Het „nieuws van de overwinning" zou de regeringstrot Pen te Hsoetsjou aangemoedigd heb ben Zij zouden twee punten 30 km. ten Noorden van de stad heroverd heb ben en er zouden geen vijandelijke troepen op minder dan 112 km. teri Oosten van Hsoetsjou zijn. onze kletae tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1