Evacuatie uit Sjanghai lijkt op massale vlucht De Avonturen van Kappie YLuwM, uil de d^eeAuünJkel Vorstverletregeling wordt vereenvoudigd Hsoetsjou zou reeds gevallen zijn John Cabot. de Amerikaanse Consul-generaal te Sjanghai, heeft alle Ame. flkanen in Ohina de raad gegeven zich onmiddellijk naar veilige plaatsen te begeven „met het oog op de algemeen slechter wordende toestand en de waarschijnlijkheid, dat later alle mogelijkheid China te verlaten afgesneden ban zijn'. Het advies geldt voor de Amerika nen in de provincies Klangsoe, Anh- Vfe'i, Tsjekiang en Foekien van cen traal China, die de cummunistische op tnar6 niet af willen wachten. De faci liteiten voor de evacuaties zullen «lechts voor korte tijd verstrekt wor den, aldus Cabot- MASSALE VLUCHT? De evacuatie van gegoede Chinezen uit Sjanghai en andere door de com munistische Legers bedreigde steden beeft het karakter aangenomen van een massale vlucht, aldus te Hongkong ontvangen berichten. Volgens de reisbureaux zullen binnen een week 10.000 evacués te Hong kong aankomen. De luchtvaartmaat schappijen zouden tot Maart werk heb ben om het thans besproken aantal pas sages uit te voeren. Alleen de Chinees-Amerikaanse luchtvaartmaatschappij is te Sjanghai la volledig bedrijf gebleven. De andere luchtvaartmaatschappijen vestigen nicu COMMUNISTISCHE OPMARS IN CHINA we centra voor reparatie en onderhoud verder naar het Zuiden, vooral te Kan ton en op het militaire vliegveld van Tienso. Volgens mededelingen van gister morgen van hoge Amerikaanse krin gen te Sjanghai is Hsoetsjou in commu nistische handen gevallen. Pengpoe li thans het enige bolwerk,dat de weg naar Nanking, de hoofdstad van Chi na, nog verspert. Naar verluidt maken de buitenland se ambassades te Nanking zich ge reed voor vertrek. Volgens Amerikaan se berichten verwacht men ieder ogen blik. dat de Chinese regering zijn voor nemen zal kenbaar maken naar het Zuidp-> 'e vertrekken. Een w oordvoerder van'de reg-rlng. heeft het Amerikaanse bericht van de val van Hsoetsjou tegen gesproken. Op deze kaart een overzicht van de communistische druk op Noord China en de bedreiging van de oude hoofd stad Peiping en de hoofdstad van Tsjang Kai Tsjeks regering, Nanking. De voornaamste plaatsen, genoemd in de laatste berichten uit China, zijn vernield. Joe Louis zoekt een tegenstander Joe Louis heeft verklaard dat hij zijn titel in Juni van het volgend jaar te New York zal verdedigen tegen Jimmy Bivins wanneer dez? een goed figuur maakt in hun demonstratie-par tij van zes ronden vanavond. „Het publiek moewzelf maar beslis sen tegen wie ik 111 Juni moet uitko men," zeide de wereldkampioen. „Als de mensen vinden dat Bivins zich het best tegen mij houdt, dan zal ik hem een kans geven in een match om de titel," Jimmy Bivins is een neger uit Cleve land die geregeld onder de eerste tien voorkomt op de maandlclassementen van „the ring". Hij bokst sinds 1940 en heeft o.m. gewonnen van JoeJ Maxim, Lee Sa- vold, Lloyd Marshall en Melio Betti- na. Hij won en n maal van Ezzavd Charles, en wetd in 1946 do'or Jersey Joe WaJcott op punten geklopt. ONEERLIJKE NACHTWAKER Een nachtwaker orttdekte op het Vic torian1-1- -"'P-dam zeer vroeg in de och. .i auto, waarin een paar kisten stonden. Hij maakte een van de kisten open en zag, dat deze rookworst bevatte. Hij .nam twee rookworsten mee naai- huis, maar keerde latér te rug en maakte met een- kameraad de gehele kist leeg. Hij wilde ook nog de andere kist. waar spek in zou zitten, meenemen maar hij werd betrapt door de chauf feur en bij huiszoeking werden de rookworsten teruggevonden. De twee nachtwakers zitten nu zonder worsten in de cel. Meesterwerken der literatuur Inleidende beschouwingen over tien der voornaamste werken uit de wereldliteratuur, verzameld door D-. J. Haantjes en Prof Dr. W. A. P Smit Onder deze tien meesterwerken die nen te worden verstaan: de „Ilias" van Homerus (Dr. J. C. Kamerbeek); „Oedipus" van Sophocles, (Prof Dr. W. den Boer); „Aenei" van Vergilius, (Dr. P. C. van der Hotet); „Divina Commedia" van Dante, (Maria H. J. Fermin); „Don Quichot" van Cervan- tes, (Dr. Minderaa): de „Edda", (Prof A. G. Hamel); „Hamlet' van Shalce- speare (Dr H. de Groot); „Faust" van Goethe (Prof. Dr. J. H. Scholte); „Brand" van Ib.^en (Dr. Annie Post humus) en „Schuld en Boete" van Do- stojewski (Dr. J. C. A. Fetter). Waarlijk: hier heeft men een glas helder en populair overzicht van de juwelen der wereld literatuur, door een keur van specialisten in één band verenigd. Het is onmogelijk om het royale boekwark in zijn geheel te be spreken. doch enige opmerkingen mo gen wij u toch niet onthouden. In „Hamlet" lazen we o.m.: „Hamlet is door zijn' hoge positie niet vrij in zijn keuze, maar moet hij bij het sluiten van een huwelijk met de belangen, van de straat rekening houden? (Deze pas sage werd door minister Baldwin geci teerd tijdens het debat in het Engelse Lagehuis voor de abdicatie van Ed- ward VIII in 1936V En in Dante's Divina Comedia von den we deze zin: „Saam met de vor sten worden we gedragen in ene cir kei en in één begeren!!'! Wij zouden er aan toe willen voegen .Die oren heeft om'te horen, hij hore"! Prachtige fotos verluchtigen dit uit nemende en zorgvuldig uitgevoerde boekwerk, dat een sieraad moge vor men op ieders boekenplank. 3 „Het pak bevat een nieuwe inven tie van mijeen nieuwe ontdek kingzéér belangrijk voor de gan se wereld....* legde Professor Larl- fix uit- „Gene zorgangsten, amigos!" rieP Slgnor Rivaldi. Het is een inventio im portanto! Wij bezorgbrengen dat inven tie naar San Rico, en wy daar vragen patento aan.... Professor Larliix rijk, ik rijk en Signor Capitano rijk.... Signor Rivaldi praatte maar door en de arme Professor Larifix kon niet meer aan het woord xomen. Hij zag de maat staan. Daarom greap hy het pakket en duwde dat in oe armen van de verbaasde maat. „Zorg er goed voor! Mijn tijd is beperkt Na die woorden holde Professor La- rifixweg. De maat keek met het pak ket in zijn armen de professor stom verbaasd na. „Dat is.... wat moet ikgeeu stof.... ik.... ikkik.wat een ellen de vreselijk BROEK OP L'DIJK 16 NOV. 1948 37000 kg Rode kool 6—8 50, 32000 kg Gele kool 6—6.40, 42000 kg GrOene kool 6—7.30, 137000 kg Witte kool 4 —6. 5300 kg Andijvie 4—5.10; 3000 kg uien 78.50; 100 stuks bloemkool 26. „Je kenne zegge wat je wulle", zoi de barrebier, maar van een auto ken je verlegen veul arremoed hewwe". „Dat denk ok, „zoi Kees. „As je een leke band hewwe of hai wul niet, den loikt ut heel mooi, maar den is de aar digoid er of. Ik heb ut een keer zien." „Nei, „begon de barrebier weer. „Dat bedoel ik niet. Op zo'n menier ken je overal arremoed van hewwe. Al barst de kap van je klomp. Ik heb he?l w' aars op ut oug. Moet jullie luistere', No, wai zette ons er voor. We droide nag een sigeretje en toe de barrebier bai Klaas de leste beerdstoppels met poinluke nauwkeurighoid er ofhaalt had, kwam ie bai ons zitte, „Jullie hewwe allegaar wel derus vsn Skagen hoord. Afoin over ut plaas sie valt niks te zeggen. Er beurt niks meer of minder as op are plaasse. Je kenne overal wel wat van. vertelle. Maar deer weune ok mense met auto's Ok niks gien' merakel. En lest is er zo'n kirrel die een auto heb, nel Am sterdam weest. Allemaal doodgewoon. Maar nou komt ut. In de regel was-ie niet zo erg sekuur op die auto. Hai vergat nag al derus om dat ding op slot te doen. Maar nou was-ie net in een serieuze bui, dat hai maakt de auto op 1 - t0e-ie terug kwam, ut was ui. uc duvel er mee sPeUlde, toe wou ut slot niet meer. Dat hai stond deer al een toid te peu teren en te martelen, maar ut gaf alle maal niks. Het Pertier wou niet open. Dat was nou niet ut ergste, maar er was vanzelf net een agent in de buurt en die zag die man deer martelen en hai er met grote stappe op of Je zou- we denke om te helpen. ,ij Maar dat hewwe jullie mis. Nei, die' diender docht niet meer of niet min der. dan dat die man die auto gappe wou". Wai zatte te giei'e van ut lachen. Want den moet je je goed voorstelle. wat die oigenaar van die auto bai z'n BRITSE MINISTER WEIGERDE INLICHTINGEN OVER 250 APEN George Strauss, de Britse Minister van bevoorrading, heeft in het Lager hui§ geweigerd mede te delen waarom ten behoeve van zijn departement 250 apen uit Calcutta zijn aangevoerd. Het zou niet van algemeen belang zijn de reden te onthullen: men had de apen slechts nodig voor onderzoekingen. Een Labour-lid vroeg of de apen waren aangevoerd voor bacteriologi sche experimenten in verband met de oorlogvoering. De minister gaf echter geen verder antwoord. HERTOGIN VAN VALENCIA GEARRESTEERD De hertogin van Valencia is gearres teerd, omdat zij een voorname rol zou hebben gespeeld in een demonstratie bij de begrafenis van Carlos Mendez, een jonge monarchist, die 8 November in gevangenis stierf, zo meldt Reuter uit Madrid De hertogin is meermalen in conflict geweest met de Spaanse autoriteiten vanwege haar pro-monar chistische sympathieën. Zij Werd op 17 Juni uit de gevangenis ontslagen om gezondgheidsredenen, slechts twee maanden nadat zij was veroordeeld tot een jaar internering in een concen tratiekamp oigen docht hewwe zei. Je benne al niet al te best te spreken as ut je zo teugen loupt en den moet je er nag zo'n akkevietje bai kroige. den sta je hillegaar op springen. Dat hai gaf eerst gieniens antwoord en toe die agent voor de tweide keer vroeg, wat ie bai die auto most, keek- ie hem van ut hoofd tot de voete an en op ut lest kwam ut houge woord er uit: Hai kon de deur niet open kroige. Een gewoon mens zou beklag met um had hewwe. Maar zc&i agent heb vezelf een wantrouw hoifscomplex en die nam dat zo maar niet an. Afoin er kwam nag een agent bai en ze hiel de samen kroigsraad en toe vonde ze uit, dat den de Pepiere maar op de proppe lcorame moste." Hier hield de barrebier cfkes op, want hai stikte zowat. „De pepiere wazzc vezelf niet in zak. Die zatte in de auto. Dat komt meer voor. Ut is oigeluk de doodgewoonste zaak van de wereld. Maar in dut geval leek ut toch dubbel verdocht. Er werd een kirrel uit een gerage bai haald, «naar wat die ok perbeerde, de deur was vast en hai bleef vast- Jullie voelde, dat ut lillyk werd. Ge vangenisvisioene doemde bai ut slacht offer op. Goeie i-aad was duur, maar oj) ut lest l>ewwe ze in arre moede maar een raampie van de auto stik sloegen en toe bleek inderdaad uit de Pepier* dat de man oigenaar van de auto was. Ik ken me zo voorstelle, dat-ie een zucht van verlichting slaakte, toen-ie oindeluk nei Skagen mocht." -,„Ut zei aars een kouwe rois Weest hewwe", zoi Kees,' zo met zo'n stik- kendig glasie heel nai Skagen. Maar geloik hei je. Je kenne van zokke autos een houp beroerdigoid hewwe. Nei. den gaan ik nag liever met de bus". HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN ONTDEKT In Italië is een uitgebreide handel jin blanke slavinnen aar. het licht ge 'komen. Het bleek dat een dertigtal 'jonge xneisjes door middel van adver- tenties in de bladen, uitgaande van een zogenaamde Amerikaanse firma, aangeworven was om zich als steno typisten of dienstmeisje naar het bui tenland te begeven. Eenmaal over. de Italiaanse grens kwa. de meisjes in verschillende landen in huizen van ontucht terecht. Gastendag Volkshogeschool Vrijdag 10 December a.s. zal op de Volkshogeschool te Bergen een gasten dag voor industrieëlen worden gehou den. De Volkshogeschool heeft thans ruim drie jaar kunnen werken in Nrd. Holland. Zij heeft daarbij in toenemen de mate mogen samenwerken met ver schillende industriële bedrijven. Zy wil thans gaarne iets van haar werk laten zien. Tevens wil zij in een kring van industriëlen eens in bespreking brengen, welke betekenis het Volks hogeschool werk voor Bedrijfsleven kan hebben. De heer Blaauw van "de Ko ninklijk Nederlandse Hoogovens en Staolfabrieken te IJmuiden is bereid gevonden, daartoe aan de hand van de ervaringen, opgedaan bij de uitzeil ding van enige tientallen personeels leden naar Vcikshogeschooicursussen een en ander over de resultaten hier van te vertellen. Heitoo VERGADERING V.V.V. De najaarsvergadering van de plaat selijke VW zal worden gehouden oo Vrxjdag 19 Nov. in de bovenzaal van De Rustende Jager. Na de jaarverslagen. begrotingen ook die van het Sportgebouw, is er de bestuursverkiezing. Door het be danken van dhr,, J. Vennik moet o.a. in de vacature van voorzitter voor zien worden. De VVV verwacht ditmaal een grote belangstelling, er zijn belangrijke dingen aan de Orde. CINEMA HOLLANDIA Hedenavond draait in De Rus de film „Gentleman Jim" met Jack Car- son en Alan Hale in de hoofdrollen Dit is een film over de, geschiedenis van de bokssport. met de nodige sen saties en natuurlijk speeld d? liefde ook e enrol, zij het dan geen grote. „VAN KIELPLAAT TOT ZEEKASTEEL Do film ..Van kielplaat tot zeeka nt" uitgebracht door Polygoon te Haarlem zal op Vrijdag 26 Nov. in De rus'lende jager draalen voor het In stituut. Voor deze zeer interessante documen taire film verwacht het bestuur van het Instituut grote belangstelling. Schoolgaande jeugd, «venals.de le den, genieten op deze filmavond een belangrijke reductie bp de entreeprijs. Inschrijving bij G.A.B. niet noodzakelijk De Minister van Sociale Zaken heeft besloten ingeval van werkloosheid we gens vorst, sneeuwval of de gevol gen daarvan in de a.s. wintermaan den, voor zover nodig dezelfde rege ling van toepassing te verklaren als de vorige winter gold. Om practisChe redenen heeft de Minis ter goedgevonden, dat vorstwerklozen niet meer bij de Gewestelijk Arbeids- bureaux behieven te worden ingeschre ven. In plaats van de inschrijvings kaart zullen zij een verklaring van hun werkgever, dat zij als vorstwerk loos moeten worden aangemerkt, die nen over te leggen. Voordat tot uitkering wordt overge gaan zal nauwkeurig worden onder zocht, of belangstelhebbenden vallen onder spe.giale regelingen ingevolge waarvan hij onwerkbaar weer wegens vorst of sneeuw het loon al dan niet voor een beperkte tijd (ten volle of ge deeltelïjk) moet worden doorbetaald c.q. wachtgeld kan worden genoten. Dit kan het geval zijn bij het be staan van een wachtgeldregeling door betaling ingevolge een coll. arbeids overeenkomst en uitkering uit een ri sicofonds. Ondeskundig of - verstrooid Inbrekers, die getracht had den de safe van een theater in Baltimore met behulp van een acethyleen-vlam open te snijden, bleken ontmoedigd hun poging te hebben oge- geven met achterlating vu? hun instrumenten. De politie ontdekte, dat de heren in plaats van een snij-, een las apparaat hadden gebruikten dat de safedeur onwrikbaar der gesloten was dan ooit tevoren MOORDAANSLAG TE DELFT Te Delft is een moordaanslag ge pleegd. Een zekere- van der ff werK zaam by de fabriek Kardoius te j_»eU; vervoegde zich aan het kantoor en vroeg de boekhouder, de heer B. een ziekenbriefje te willen invullen. Toen B. dit weigerde, stak van der K. hem met een mes in de buik. De dader it naar het oordeel van de politie niet toerekeningsvatbaar. De toestand van de heer B. is niet levensgevaarlijk. DRIE JAREN EEN FRANSE SOLDAAT VERBORGEN Ter gelegenheid van de onthulling van mifflor umen voor gevallen Fr tl se strijdkrachten heeft mevr. Van 't Hoff uit Rotterdam in tegenwoordig heid o.a. van de ambassadeur der Fraa se ambassade in Nederland aan de fa milie Jan van Belzen te Arnemuiden een oorkonde met draagmedaille na mens de Franse regering uitgereikt De fam. v. Belzen heeft meer dan drie jaren in het geheim een achter gebleven Franse militair die zich niet had willen overgeven aan de Duitse bezetting, gehuisvest en verzorgd. DONDERDAG 18 N' E;UiïER Hilversum I 301 m. 730 en 860 Nieuws; 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 10.00'Morgenwij ding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 11.09 Het Dodeneiland; 1260 Joop Walvis, orgel; 12.22 In 't spionnetje, door Jo? han Lüger; 12.30 Ned. muziek voof de BBC; 13.00 Nieuws; 14.15 Solisten concert; 15.00 Voor zieken en gezon den; 16.00 Assortimento; 17.00 Avro- kaleidoscoop; 18.00 Nieuws; 18.13 Sportpraatje; 19.00 Radiostrip; 1919 Avondschool voor jong en oud; 20.09 Nieuws in het kort; 20.15 Omroepork.; 20.40 Vertellingen in woord en muziek 21.35 Hoorspel, „De nederdaling der Goden"; 22.35 D» s"POe!doos; no Nws. Hilversum II g(S m. - 7.0^ 8.00 Nieuws; 9.00 Voor de vroi.v.9.35 Omroep Kamerork 9 45 Schoolradio; 10.15 Morgendienst 11.00 De Zonne bloem; 11.40 Schoolradio: 12.03 KRO- amusementsorl-V1 Nieuw. 13.45 Hors d'Oeuvre 14.40 Causerie voo» de vrouw; 16.00 Bijbellezing: 16.45 Klassieke symphonie," 17.00 Radio Jeugdjournaal: 18.00 De vijf Zapa- kara's; 1830 Nationale schoolzangwed strijd; 19.00 Nieuws; 19.45 Ngd. orga nisten; 20.00 Nieuws in het kort; 20.15 Puszta-klanken 2130 Familie-competf tie; 22.25 Liederen uit Valerius. Nel Gedenckclanck; 23.00 Nieuws. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijsi zijn onschuld door X AVI ER DE MONTEPIN 37). De commissaris vestigde zijn ogen strak op Vau baron, alsof hij tot in het diepste van zijn ziel wilde lezen. De werktuigkundige doorstond die blik met de kalmte en vastheid van een geweten, dat zich van geen kwaad bewust is. Geen verwarring, geen schrik, dacht de commis saris; zoveel gerustheid verbaast mij. De man is on schuldig of hij is een monster. Mijnheer, begon Vaubaron.weer, gij antwoordt niet. Heb ik dan het recht niet, te weten wat u hierheen voert en wat gij van mij wenst? Wat mij hierheen voert, antwoordde de commis saris. hem voortdurend scherp in het oog houdende, is een moeilijke en pijnlijke plichtJean Vaubaron, in naam der wet neem ik u gevangen! Vaubaron, die meende, dat hij voor zijn geldschuld gevangen genomen werd, riep uit: Maar, mijnheel-, dit is een vergissing. Ik heb mijn schuld vanmorgen betaald. Hier zijn de papieren. De commissaris begreep er niet veel van, maar hij zag niettemin de papieren even in. Er ging hem plotse ling een licht op. Waarom hebt gij die schuld eerst vanmorgen en niet gisteren betaald? Omdat ik toen het geld nog niet had. En waarmede hebt gij betaald? Met drie bankjes van duizend francs. Dat is een grote som. meneei\ Hoe kwam u daaraan? Men heeft ze mij geschonken! Vier duizend francs heeft men mij vannacht geschonken. De commissaris lachte even. En wie schonk u die dan maar zo? Dat kan ik u niet zeggen, mijnheer. Mijn edele wel doener wilde zijn naam niet noemen. En waar is het vierde bankbiljet? Het moet nog daar tussen mijn werk liggen. Wacht daar is het al! De commissaris bekeek het biljet nauwkeurig en riep toen uit: Daar zijn bloedvlekken op. Ziet. u dat wel? Op de drie anderen waren ook bloedvlekken, sta lde Vaubaron; ik heb dat eerst bemerkt, toen ik ze de deurwaarder overhandigde. Hij heeft er mijn aandacht op gevestigd. De toon, waarop de commissaris had gesproken, was gedurende die korte ondervraging langzamerhand zeer veranderd. Zijn stem, ofschoon nog beleefd, doch in de aanvang meer welwillend, had allengs een ijskoude uit drukking aangenomen. Zijn gelaat, dat in de beginne ontroering, bijna medelijden verried, werd strak en on doordringbaar als marmer. Hij wijdde nu zijn gehele aandacht aan het tweede voorwerp, dat bij hef bankbiljet was gevonden; hij draaide en keerde het in alle rich tingen tussen zijn vmgers om. Wat is dat? vroeg hij eensklaps en toonde aan Vau baron het rode écrin. dat Rodille bij de baron gestolen had. De ongelukkige, verpletterd bij het 'zien van dit voor werp, waarvan hij de tegenwoordigheid niet eens ver moedde, beefde over al zijn leden en was niet in staat •te antwoorden. Dit.... mompelde hij, ditMijn hemel! wat is dit? Dat vraag ik u, maar het schijnt, dat u niet ant woorden wil. Onder het spreken drukte de commissaris op de veer, waardoor het doosje opensprong. Een zonnestraal viel op de diamant, die verblindende stralen afschoot. Deze diamant is prachtig en heeft grote waarde, vervolgde de commissaris. Komt hij misschien ook van de edelmoedige onbekende, die u 's nachts bankbriefjes brengt die met bloed zijn bevlekt? Deze woorden op een bijtende toon gesproken, deden voor Jean Vaubaron 'n licht in deze duisternis opgaan. Ja, ja, zei hij. dat is het. dat moet het zijn! De man van deze nacht stond daar, op die plaats bij het venster. Hij zal het kleinood hebben laten vallen, toen hy de bankbriefjes neerlegde. Ziet u wel, meneer, zo heldert zich alles op. Inderdaad, sprak de commissaris met nadruk, alles heldert zich op. Komaan menier, u moet ons volgen. U volgen? herhaalde Vaubaron, waarom? Heb ik u niet gezegd en aangetoond, dat ik niets meer schuldig ben? Meneer, antwoordde de commissaris op strenge toon, u kunt de justitie niet misleiden. Niemand weet beter dan u, dat 't hier geen gevangenneming voor schulden betreft. Maar ik heb niets misdreven, meneer! Daarover zult gij u tegenover de rechter hebben te rechtvaardigen. Ik moet u gevangennemen wegens moord en diefstal, een dubbele moord nog wel. Jean Vaubaron viel als verpletterd op een stoel neer. Kom, zei de commissaris, u moet mee! Hij stond langzaam op. Ik ga met u mee, meneer. Ik weet, dat het niet voor lang zal zijn, doch sta mij toe van mijn zieke vrouw eerst afscheid te mogen nemen. De commissaris knikte en Vaubaron haastte zich vrouw en kind te gaan omhelzen, doch toen hij bij het bed kwam. zag hij dat het niet meer nodig was. Maartha lag daar wezenloos neer en een enkele blik was voldoende hem te overtuigen, dat zijn dood was. Toen Vaubaron was vertrokken, zat kleine Blanchi uren lang bij het dode lichaam van haar moeder, tot ook zij van verdriet en vermoeienis inslaap viel. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3