VOOR LENS De Avonturen van Kappie Revolutie in de kledingindustrie? Landbouwpolitiek gaat een andere richting uit r NIET ROKEN Plaats van handeling: een wacht kamer van een oogarts. Medespelen- den: 'n groot aantal patiënten. Hoofd rolvertolkers: een agent van politie, ds oogarts. Het is vol in de wachtkamer. De hele wereld schijnt tegenwoordig met een bril te lopen. En dus is het in de wachtkamer altijd vol. Wat een verschil echter met de wachtkamer vsn een tandarts. Daar niets dar sjagrijnige gezichten, hier een opge wekt gezelschap, dat weet dat het verlossing voor zijn kwalen kan vin den zonder pijn. Terwijl we gezellig babbelend wachten, treedt een poll tieman met zijn zoontje binnen. Hij ziet niet het geer duidelijke op schrift aan de wand, dat het roken verboden is in deze spreekkamer. En dus trekt hij heftig aan de cigaret en blaast grote rookwolken uit. Het pu bliek richt zich op, kijkt toe De ge sprekken stokken. Een politieman in overtredng. Dan komt de arts binnen. Hij ziet de rookwolken, snuift toornig en kijkt rond, wie de snodaard is, die de wet zo brutaal overtreedt Met verontwaardiging constateert hij, dat het een handhaver van orde en ge zag is. Dan klinkt zijn stem: „Ziet U niet. dat U hier niet roken mag, mijnheer Is dat nu een houding voor een politieman?" De dokter lcijkt verstoord. De politieman loopt rood aan. kijkt dan naar de wand. frommelt de siga ret uit en mompelt dat hy het niet ge zien heefc Het publiek, het meedogenloze pu bliek meesmuilt. Hoe dikwijls zijn wij geen slachtoffer geworden. als we onwetend een overtreding begingen? Een klein tikje leedvermaak was op zijn plaats. O De melaatsheid, de gesel der Mid deleeuwen is gelukkig grotendeels bedwongen. Men hoort er nog sleohts sporadisch over. Toch treft men in Verschillende landen nog enkele slachtoffers van deze vreselijke ziek te aan. In Frankrijk zijn nog onge veer 150 patiënten die er aan lijden Het zijn voornamelijk oud-militairen, die uit de koloniën komen. Ze zullen nu in een inrichting verpleegd wor den met een nieuw product van Ame rikaanse vinding; waarvan men ver wacht. dat het de ziekte volledig kan overwinnen. De wetenschap staat niet stil en het stemt tot vreugde, dat het niet alleen het atoomonderzoek is. waartoe ze »ch bepaalt. In Parijs wordt op het ogenblik een tentoonstelling van katten gehouden Een internationale tentoonstelling dan wel te verstaan. We weten niet of het is ter gelegenheid van de vergadering der Verenigde Naties. In ieder geval zal er op de tentoonstelling wel niet zo'n spraakverwarring heersen als in deze vergadering. Want de katten Spreken nog steeds een internationale taal Tolken zijn er niet nodig. Het zou geen kwaad kunnen als de afge vaardigden van de UNO er eens een kijkje gingen nemen. Misschien kon den ze van de katten nog wel iets leren. O Ook in Frankrijk heeft men cc'1 soort staatsloterij. Deze maand heeft Ze haar vijftienjarig bestaan gevierd Ze heeft in die vijftien jaar 25 mil- liard francs aan de gelukkige win naars uitbetaald Gelooft U echter niet dat het een menslievende instelling is. Het tegendeel is het gevaL We zouden het hoogstens een sympathieke manier van -belasting heffen willen noemen. Want de Franse staat heeft uit die loterij ontvangen het niet on aardige bedrag van 55 milliard. Ze heeft er dus een slordige dertig mil liard aan verdiend. Het zou geen slechte oplossing zijn, om op die manier aan de belasting centen te komen. Als minister Lief- tinck alle Nederlanders nu eens .ver plichtte om voer een bepaald bedrag aan loten te kopen, dan waren er in ieder geval een hele boel gelukkige prijswinnaar^ bij. En misschien waren an nog mensen, d»e vergaten om de prijs af te halen. Want dat ge beurt in Frankrijk ook. Daar heeft iemand vergeten om een prijs van één millioen af te halen. Zo maar 'o meevallertje voor de staat. O De Franse Ambassade in ons land heeft 'n groot feest gehouden in Was senaar. Helaas behoorden wij niet tot de genodigden. Want het is er vrolijk toegegaan. De gasten waren speciaal uitgenodigd om de beste Franse wijnen te proeven en te keu ren. En gelooft U maar, dat ze „Hun gehemelte de zoete streling hebben doen ondergaan van een symphonie van dranken". Dat was echter nog niet mooi ge noeg. Er was ook gezorgd, dat het oog iets te genieten kreeg- Een uitge lezen gezelschap mannequins van een Parijse modezaak luisterde het feest op. Hm. hm, wijntje en Trijntje. Jam mer dat we er niet bij geweest zijn. O Wat zouden we graag de stemmen van beroemde mannen nog eens ho ren, of hun beeltenis op de film zien Helaas, niets vest ons van velen hun. ner, dan de nagelaten werken. Ook daar kunnen we van genieten. Maar in de toekomst zullen We toch het g.noegen smaken, dat we ons niet alleen tevreden hehoeven te stellen 4. Toen de maat weer een beetje van zijn verbazing bekomen was, liep hy weer terug naar Kappie's hut. ,Ik heb hier het pakket'', zei de maat, „en de Professor is weg-... en ik moet er voor zorgen.... stof afnemen. „Klont, die je bent!" riep Kappie. „Je had het pakket niet aan moeten nemen. Wie weet wat er ia zit. nu moeten We wel naar San Rico! Ik had die professor met zijn pakket weg willen sturen.... ik wilde er niets mee te maken hebben. Maak dat je wegkomt en gooi de trossen los. We vertrekken!" „Signor Capitano, gij Uw rustkalm-" te bewaren!" zei Signor Rivaldi. „Wij zijn oude amifo's.... ik U niet voor de gekmal houden. Ik bitter ernstig zijn. Die inventio zal U stinkrijk ma ken!" „Ik heb niets met die uitvinding te maken!" zei Kappie boos. De maat gooide met sombere voorgevoelens de trossen los. „Wat zal dit voor een rel» worden", dacht hij. „Wat zullen we meemaken! Nooit eeng rust!" met het nagelaten werk. Men maakt nu van personen, die reeds tijdens hun leven gen bepaalde beroemdheid genieten een seort album, waarin fo to's en levensbeschrijving voorkomen en men laat een gramofoonplaat op nemen, die U elk ogenblik de stem van Uw lievelingsschrijver kan doen horen. Bovendien wordt het geheel gecompleteerd met een filmstrook, waarvan het afdraaien een twintig minuten duurt. Zelfs al is Uw hel din of held gestorven. U kunt nog jaren van haar of hem genieten. De Fransen brengen deze nieuwigheid onder het opschrift: GROTE MANNEN IN BLIK. Eigenlijk toch een profane titel. Amerika brengt de Newesf-Look Uit Amerika, natuurlijk uit Ameri ka komen sensationele berichten over de Newest-Look. De New Look schijnt alweer oud te zijn. dus Olk Look. De Newest Look bestaat voornamelijk uit een drietal hoofdmotieven tw. het „individuele", het „onverwoestbare" en het „levende" costuum. FOTOGRAFISCHE MAAT KLEDING Het kenmerkende van het indivi duele costuum is. dat dit fotografisch aangemeten wordt en de kleuren ge combineerd worden met de haarkleur en de teint van de desbetreffende persoon. Dus hfet -wordt zo, dat ge in de toekomst een modezaak binnen stapt en vraagt om een costuum. De modekunstenaar plaatst U voor een 9cherm, dat door verschillende ge kleurde schijnwerpers wordt besche nen. Op dit scherm staan een aantal maten aangegeven, terwijl een zestal spiegels de lijnen van het lichaam op andere schermen weerkaatsen, zodat vanuit elke richting de maat geno men kan worden. Daarna wordt de kleur gekozen, die het beste bij de haarkleur, haardracht en teint past. de maten worden genoteerd vanaf de schermen en naar het model van de cliënt wordt het costuum ontworpen Nu worden de verkregen patronen op een soort kleurenfotoplaat overge bracht en daarna op de gekozen stof gefotocopieerd .Iedere (vrouw of - man!) verkrijgt op deze wijze een eigen „individueel" costuum, hetwelk waarlijk aan het lichaam „gegoten" zal staan terwijl tevens naar figuur ea kleur de juiste combinatie is gekozen Een en ander (een uitvinding van de Amerikaanse „Fotot-Farb-ïncorpora- tion" is voorlopig voor de smallere beurzen echter nog onbereikbaar. HET „ONVERWOESTBARE" COSTUUM Meer in het bereik voor het gewo ne publiek ligt het resultaat van een andere uitvinding, die van de „Pho- toné-Ros-Smith Corporation". Hierbij 'worden kleurpatronen in de handel gebracht die gefotocopieerd op een soort weefsel, voornamelijk bestaande uit nylon en boomwol, de mogelijk heid scheppeii om een japon te ver vaardigen, waarvan de stof niet kreukt of verkleurt en waarin vlek ken uitgesloten, zijn. Onzichtbare pa- tentsluitingen, hierin op vernuftige wijze aangebracht, maken het moge lijk door een eenvoudige handeling een rok en blouse in een aardig mor- gentoiletje te veranderen. Een zeer groot aantal variaties'kunnen op deze manier toegepast worden, zodat het costuum op elk ogenblik van de dag gedragen kan worden. Deze zeer duur zame en goedkope klederdracht schijnt de oplossing te worden voor de smallere beurzen. HET DURE VITALON De derde Amerikaanse uitvinding op kledinggcbied is het „Vitajon", een $tof bestaande uit een weefsel van natuurlijke wol en geweven dierlijke vezels. De voornaamste eigenschap van dit weefsel is, dat het bij koude samentrekt en bij warmte uitzet. Om dat de stof dubbel geweven is, komt er een isolerende laag tussen het weefsel, waardoor bij kou geen warm te verloren gaat, terwijl bij warmte de stof werkt gelijk de poriën in de huid van de mens en daardoor uit waseming van het lichaam mogelijk maakt. Het bezwaar van dit „Vita- lon" is echter, naast zijn kwaliteiten als „opperhuid" dat de prijs schan dalig hoog is nl. zo'n 200 i 300 dol lar. Men hoopt evenwel bij massapro ductie ook deze stof in het bereik van ieders beurs te brengen. Nieu we koers Ook nu zal grote stuurmanskunst vereist zijn Voor wie het nog niet mocht we ten, zal het uit het antwoord van de Minister op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer op de begro ting van Landbouw en anders uit de gevoerde Kamerdebatten wel duidelijk zijn geworden: Er gaat iets verande ren in de tot dusver gevoerde poli tiek van prijzen ten aanzien van de la ndbou wpr oduc ten. Er zullen verschillenden onder on ze lezers zijn, die deze mededeling met een zucht van verlichting begroeten, omdat er aan het tot dusverre gevolg de systeem fouten en gebreken kleef den. Aan welk systeem kleven deze echter niet? Het heeft geen zin, om over deze fouten en gebreken uit te weiden. Nut tiger lijkt het ons, het nieuwe systeem onder de loupe te nemen en daarbij onze bemerkingen te maken. Want ook aan het systeem dat men nu wil toepassen zitten ha ken- en ogen. Het komt dus hier op neer, dat in het vervolg richtprij zen of minimumprijzen voor tal van producten zullen komen te verval len. In de plaats daarvan krijgen we vastgestelde Prijzen voor de z.g. verdelingsproducten. Er wordt dus een prijs vastgesteld voor vlees, bo ter, melk, kaas, suiker," brood e-d. en bij het vaststellen van deze prij zen wordt er van -uitgegaan, dat da gewassen welke de productie van vlees, enz. bevorderen, een zodanige prijs opbrengen, dat een lonend be staan voor de landbouwer of boer gewaarborgd is. Er zit veel aanlokkelijks in dit sy steem. Het is immers niet meer no dig, dat de grote bedrijven b.v. kool Boekbespreking DE BAND DER BANDELOZEN door Hans Penna rts. Uitgever A. Voorhoeve, R'dam Hoewel geheel op zichzelf staand, is het boek „De band der bandelozen het eerste deel van een serie jongens- romans, verschijnend onder de titel „Waf wil jij worden?", geschreven met het doel om te komen tot een goede beroepskeuze. Dit eerste deel behandeld de lotgevallen van zes jon gens uit de vierde klasse der HBS en een jongen van de MULO. Door hen wordt een club opgericht met het doel zich tegen de dagelijkse sleur te ver zetten. Een en ander leidt tot exces sen en het komt to moeilijkheden op de school en conflicten thuis. Toch komt alles weer goed door het op tijd ingrijpen van de HBS-directeur. In dit boek worden de jongens één voor één in een apart hoofdstuk „onder de lens" genomen, zoals dit later in een -voor hen geschreven boek gebeurd. Zo krij gen we achtereenvolgens „Rolletje de zeekapitein" door C. Borstlap. „Ru- pert Versteeg, de piloot" door A. van Uls, „Robert Tesselaar, de wereldrei ziger" door Evert Siderius, „Henk Vermaas, de zendeling" door J. Wage naar, „Hans Du waar, de journalist" door Hans Pennarts, „Bernard Verhoe ven, de vliegtuigbouwer" door ir. J. P. Valkema Blouw. Voorts zijn de twee delen „Jan Vos, de uitvinder" en „Albert Steepler de geoloog" nog in voorbereiding. De gehele serie vormt een prachtige en uit paedagogisch oog punt niet onderschatten collectie boeken, die hun weg wel zullen vin den. Een waarborg hiervoor is de vak manschap der onafhankelijk van el kaar werkende schijves. gaan verbouwen. Ze kunnen een lo nend bestaan vinden in de verbouw van veevoedergewassen. We moeten zelf veel meer veevoeder produceren en indien men een lonende Prijs voor deze gewassen garandeert, mid dels de vastgestelde prijzen voor de veredelingsproducten, zullen de boe ren wel veevoeder gaan verbouwen. En daar er op het ogenblik nog een vrijwel onbeperkt tekort aan veevoe der is. kan er voor velen een lonend bestaan worden verzekerd. DE VRIJHEID HERLEEFT Inderdaad. De landbouwende bewi king krijgt hiermee een stuk van haar vrijheid terug en het aantal contro lerende ambtenaren zal in niet onbe langrijke mate kunnen worden inge krompen. Twee voordelen, die niet onderschat mogen worden en die met vreugde zullen worden begroet, want nog altijd is het zo, dat de boer graag baas is op eigen erf. Er zit o.i. nog een voorde.. t.a:.. dat wellicht niet zou worden opge merkt. maar dat toch waard is ge noemd te worden. Het zal voor de landbouwende bevolking het voordeligst blijken, alg z« uiteindelijk de verwerking van de veredelde producten in ei gen hand krijgt, waardoor de winst waar anders tussenpersonen mee gaan strijken, aan de bewerkers van de bodem ten goede kor Het kan niet anders of de coöperatieve ge dachte, die in Nederland op land bouwgebied reeds sterk is doorge drongen, zal zich nog krachtiger doen gelden. Het behoeft geen be toog, dat dit weer voor de agra riërs zeer belangrijk is. Wie nu echter meent, dat de vrij heid volledig kan en zal herleven, vergist zich. Er zal een sterke mate van ordening moeten blijven. We zou den dit aan de hand van de slechte uitkomsten van de aardappelcultuur willen aantonen. In de öerste plaats moet de vraag worden gesteld of men de aardappel onder veevoeder zal on derbrengen. Het is o.i. niet waar. schijnlijk. Aangenomen mag worden, dat de grote bedrijven zich zullen moeten toeleggen op de teelt van veevoeder gewassen. De kleine bedrijven zullen hierin immers nooit een lonend be staan kunnen vinden. Hebben de gro te bedrijven nu de volledige vrijheid om aardappels te gaan verhouwen? Indien dit zo zou zijn, zouden deze bedrijven, die ook de aardappel door de mechanisatie veel goedkoper kun nen produceren dan de kleine bedrij ven, het aan de kleintjes onmogelijk maken om vla de aardappelcultuur een boterham te verdienen. Dit enkele voort>eeld demonstreert, dat volledige vrijheid er slechts toe zou leiden, dat de kleine bedrijven wirden omgebracht door de grote. Er zal dus wel degelijk ordening moeten zijn. Alleen is het de vraag, hoe er geordend zal worden. Hierover tasten we nog in het onzekere. VRAGEN VRAGEN Meerdere vragen komen naar vo ren Hoe zal het met de kool zijn* Zullen de grote bedrijven naar vrij heid kool mogen voortbrengen? Of le het waarschijnlijk, dat ze allen zul, len worden aangetrokken door <K: lo nende veevoederprijzen en er de kool bouw aan zullen geven? Het is moga- lijk, dat ze dit zullen doen, wanneer de koolbouw een paar jaar -niet lo nend is. Zo lang kunnen de klein# tuinders echter niet wachten. Moet achter het nieuwe systeem misschien een poging gezocht worden om het grootbedrijf weer uitsluitend graanbedrijf te laten worden en de tuinder te geven wat des tuinders is? Het is mogelijk. Het is misschien ook wenselijk. Want de hi9torie van dit jaar met overvloedige oogsten van aardappelen en kool leert ons, dat men van bepaalde producten niet te veel mag hebben, daar ze anders een verkeerde bestemming krijgen. Men zal toch bezwaarlijk kunnen volhouden, dat aardappelen en kool bij uitstek veevoeder 1». De landbouw zal nog een moeilijke weg gaan. Mogrj de goede schipper aan het roer staan. f^éipprogrammc VRIJDAG 19 NOVEMBER 1MI Hilver.um I 301 m. 7.00 en 8.9§ Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 9.00 Werken van Schubert; 10.00 Mor genwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Vioolrecital; 1125 Licht orkestconcert; 12.00 Engelse variété-muziek; 13.00 Nieuws; 13.20 John Renova and his music; 14.00 Kookpraatje; 14.20 en 15.20 Omroepkamerork.; 15.00 Boe kenschouw; 16.00 Johan Jong, orgel; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17 00 Filmland; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18-30 Ned. Strljdkr.' 19.30 Nederland en zijn gewesten; 20.00 Nieuws; 200 Cellorecital; 2020 Cursus „Midden in de wereld"; 21.00 Mer. vraag en wy draaien; 21.30 „Kermis der ijdelheid", hoorspel; 22.15 Virginia Paris zingt; 23.00 Nws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Niuews; 715 en 8.15 Gram. muziek; 9.15 Voor de zieken; 9.35 Morgencon cert; 10.30 Morgendienst; 1100 Kamer muziek; 11.30 Zangrecital; 1200 Be kende orkestwerken; 12.33 Orgelcon cert; 1.300 Nieuws; 13.20 Metropole- ork.; 1400 Kamermuziek; 14.40 Mu- setteklanken 15.00 Pianosoli; 15.30 NCRV-koor; 1620 „Orphee und Eu- rydice" van Gluck; 1720 Amati-trio; 18 00 Cellospe!; 19.00 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Geestelijke liederen; 20.50 ,J>e Blik semafleider", hoorspel; 21.35 Sym- phonie-ork.: 2300 Nieuws. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVIER Db MONJEPIN Voor de rechter. De deur der kamer werd zacht geopend en een man trad binnen. Het was volkomen duister en Blanche. die wakker werd, kon niets van zyn gedaante onderscheiden. Hij trad voorzichtig op het meisje toe en zei zacht: Roep niet. -mijn kind! Ik kom van je vader en hij wenst je te spreken. Waarom komt hij zelf niet? vroeg Blanche on gerust. Omdat'hij in de gevangenis is. Je weet toch, dat. Ja, ja. zei 'het meisje. Mag ik nu naar hem toe gaan? En laiju tr.evder dar.? S;ii! Luis _-.ee i»cd;ue. cv ze man was natuur lijk anders, stil- zy slaapt. Hij stak Blanche de hand toe en het kind volgde hem. Buiten stond een rijtuig klaar. Place du Palais-Royal! zei* Rodille. Blanche was zó vermoeid, dat zij reeds in het rijtuig in slaap viel. Op de Place du Palais-Royal-aangekomen nam Rodille een ander rijtuig en liet zich naar de Champs-Elyséés brengen. Van hier begaf hy zich naar het huisje in de Avenue de Neuillv, het slapende kind op zijn arm nemende. Alles was goed gelukt, doch Rodille was te voor zichtig en te berekend, om het gestolen kind zo spoedig in de handen van de dokter over te leveren. Zonder twijfel zou men zich ten minste gedurende enige dagen in de straat Pas-de-la-Mule met de plotse linge verdwijning van het kind van Jean Vaubaron, de moordenaar, bezighouden. Wanneer zij nu terzelfdertijd optrad als somnambule in het huis op de Boulevard du Temple zou dit tot ge vaarlijke gevolgtrekkingen kunnen leiden, die tot elke prijs vermeden moesten worden. Rodille had daarom besloten, het kind een paar weken aan ieders ogen te onttrekken en haar niet te laten verschijnen, voor dat de publieke belangstelling, die in Parijs zo gauw op een ander voorwerp zich vestigt, zich met iets anders bezighield. Geen veiliger schuilplaats kon men vinden dan het dubltele huij :u öe Avenue de Neuüly, waarheen Rodille zich m*: de kleine b-erche tl.-u tok tegaf. Op het ogenblik, dat hij de sleutel ia het sleutelgat «tak, werd het kind met een zucht wakker. We zijn er, zei Rodille. Binnen enkele minuten zal je nu je vader zien, mijn kind. En hij deed de deur open. Het duurde niet lang of Jean Vaubaron werd voor de rechter van instructie gebracht. De rechter was een man van ongeveer vijftig jaren, met een achtbaar uiterlijk en een ernstig en ondoor dringbaar gelaat. Zijn hoog voorhoofd duidde een groot verstand aan. Op het ogenblik, dat Jean Vaubaron en zijn gelei ders binnentraden, nam de rechter achter zijn grote lessenaar plaats, waarop zich verscheidene voorwerpen bevonden, onder andere de graveerstift, een touw met knopen en ijzeren haak, een in vieren gevouwen bank briefje, een klein rood juweeldoosje, enige gezegelde papieren en het uitgebreide rapport van de commissaris van politie, aan wie de gevangenneming was opge dragen. De secretaris van de rechter zette zich tegelijkertijd aan een tafel bij het raam en legde een inktkoker, pen nen en verscheiden grote vellen papier in behoorlijke orde voor zich. Toen hij de drempel van de kamer overschreden had. ondervond Vaubaron een zenuwachtige spanning, die hem over al zyn leden deed beven. Hij bemerkte deze zwakte met een gevoel van angst. Mijn God! dacht hij; ik beef als een misdadiger. De rechter die mij zal ondervragen, kan dat voor vrees aanzien, en dat zal een nieuwe beschuldiging tegen mij zijn. de ernstigste van alle wellicht. Alles spant samen, om my in het verderf te storten. Daarop aan een plotselinge en onweerstaanbare aan drang toegevende, riep hij uit: Mijnheer, ik vraag recht van u! Voor andere moogt gij een rechter zijn, voor mij zijt gij een redder. Nimmer heeft een misdadiger de folteringen ondervonden, die ik sinds heden lijd. En toch ben ik onschulig. Ja, bij de levende God. die mij hoort, bij mijn vtouw en mijn kind, die ik bemin, zweer fk u, mijnheer, dat ik onschul dig ben! De rechter van instructie antwoordde niet. Met een snelle beweging, die hem door de gewoonte eigen was geworden, zette hij zijn bril recht en gedurende enig# ogenblikken beschouwde hij de trekken van Jean Vau baron zeer aandachtig. Die man beeft inderdaad geen slecht voorkomen, sprak hy. nadat hij zijn onderzoek had geëindigd. Hij trok uit die eenvoudige opmerking echter vol strekt geen gevolg ten gunste van de gevangene. In de loop van zijn lange ambtsbetrekking had hij vaak afschuwelijke schurken gezien, die de eerlijks ich- ten hadden, dat hij volstrekt op liet uiterlijk nii ver trouwd# iWor»; Vüivolgi),

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3