IkmaatiJei' Nederland wenst nu directe onderhandelingen met de Republiek De bestrijding van een nieuwe ziekte Afschuwelijke moord in Enkhuizen Nobelprijs 5' JAARGANG N\ 1389 MAANDAG 22 NOV. 1948 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnémenten ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.65 p. kwart. bij vooruitbetaling Advertenties 14 cfe per mm., familieberich ten 18 et. Bij contract aanzienlijke korting. Vtrantw. redacteur» J. v. Zoonen Bureau, Ridderitraat hoek Oudegracht Tel. R 2200 -3971 Nieuwe delegatie op weg naar Indonesië Definitieve oplossing in zicht? De nieuwe Nederlandse delegatie, die aal trachten een definitieve oplos sing voor d moeilijkheden met de regering van de Republiek tot stand te brengen is gisteravond om half ne gen pee vliegtuig van Schiphol naar Indonesië vertrokken. Deze delegatie bestaan o.m. uit de minister van Overzeese gebiedsdelen, mr, N. J. M. A. Sassen, de minister van Buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker en de gedelegeerde van het Opperbestuur, de Teer L. Neher. Na een uitvoerige en diepgaande studie van het verslag van minister Stikker over zijn onlangs in Indonesië gevoerde besprekingen, is het kabi net tot de conclusie gekomen, dat er wellicht nog mogelijkheden zijn om op korte termijn de geschilpunten tussen de regering van bet Koninkrijk en de regering van de Republiek langs de weg der onderhandelingen op te lossen, aldus een communiqué, dat Zaterdagmorgen werd bekend ge maakt. Naar Koninklijk woord Voor het vertrok "an Schiphol ver telde minister Sassen in de zaal van het nieuwe restaurant tot de in grote getale aanwezige journalisten, dat de bedoeling van de regering is naar het woord van Koningin Juliana, uit gesproken bij haar inhuldiging in ie Nieuwe Kerk waar te maken wat neergelegd is in de nieuwe grondwet met betrekking tot de nieuwe rechts orde van het Koninkrijk. In de door de. delegatie te voeren onderhandelingen, zullen, aldus de minister van Overzeese gebiedsdelen vanzelfsprekend ook de Federlastische Nationalisten worden betrokken. Mi nister Stikker zeide in dit verband nog, dat men hoopt te mogen berei ken, dat onderhandelingen gevoerd kunnen worden door de Nederlandse, Republikeinse- en Federalistische na tionalistische delegatie gezamenlijk. De delegatie zal ook met de Commissie van Goede Diensten spreken, doch de bedoeling is directe onderhandelingen te voeren. Op de vraag of de delegatie lang in Indonesië zal vertoeven antwoord de minister Sassen: „Zeker niet, want de toestand is critiek". Tijdens de afwezigheid van de ministers zal dr. Drees optre den als waarnemend mitmre* van Buitenlandse zaken en nv nister Götzen als .vaa*nemend minister van Overzeese gebieds delen. Het A.N P. vernam v*n w tl- ingelichte rijde dat he zeer waarschijnlijk is, rta( voor ?e Kamerleden, die ov en:ge da gen naar Indonesië '.ullet ver trekken, prof Rom,i- 11 anus prol. Molenaar, jhr v <n der* ALARMTOESTAND IN VENEZUELA De president van Venezuela heeft gisteren een bevel uitgevaardigd, vol gens hetwelk de vrijheid van verga dering en openbare bijeenkomsten in geheel Venezuela verboden wordt Volgens een communiqué van hei kabinet is dit verbod noodzakelijk ge worden tengevolge van de aanwezig heid van „een werkelijke alarmtoe stand,', die naar verluidt, tot open bare ongeregeldheden zou kunnen leiden. GELDIG TOT MAANDAGAVOND RUSTIG WEER In de ochtend op tal van plaatsen nevel of mist, welke in het Zuiden en Oosten pas iaat zal optrekken Aan vankelijk hier en daar een buitje, later droog wéér met wisselende bewolking Ms >st zwakke wind, overwegend ui'. Ui -rdelijke richtingen. Iets kouder. Goes van Naters en iJeijeviik zullen worden aa.-.gewezen. De delegatie zal verder worden bijgestaan door enige deskundigen uit Nederland, terwijl in Indonesië in overleg met de hoge vertegenwoordi ger van de kroon zodanige andere deskundigen kunnen worden toege voegd als nodig zal blijken. „Queen Elizabeth" zonder stoom Ongeveer één derde deel van het personeel van de „Queen Elizabeth" 's werelds grootste passagiersschip heeft uit sympathie met de Ameri kaanse havenarbeidersstaking het werk neergelegd en het schip ver laten. De „Queen Elizabeth" zou gisteren, na een vertraging van vier dagen, naar Amerika afvaren. De stakende bemanning van het Britse schip ver klaarde nu echter niet van plan te zijn, de staking in de VS te breken Door deze actie zal de „Queen Eliza beth" in geen geval vóór Dinsdag naar Amerika kunnen vertrekken. Alles of niets Tsjiang Kai Sjek heeft verklaard, dat China aan de communisten ten prooi zal vallen als de VS geen „onmiddelijke en royale" militaire hulp boden en geen lening verstrek ten voor de stabilisatie van de va luta. Hulpverlening bij stukjes en brokjes kon niet -meer baten. Het was nu alles of niets. De communistische strijdkrachten rondom Soetsjsou zijn weer tot een 'offensief overgegaan. Volgens berich ten van regeringszijde neemt de strijd ten Oosten, Zuid-Oosten en Noord- Westen van de stad in hevigheid toe. In sommige sectoren, waar de commu nisten zich volgens vroegere berichten teruggetrokken hadden, worden zij nu versterkt vqpr een nieuwe aanval CONGRES E.V.C.—TRANSPORT De landelijke bedrijfsgroep transport van de Eenheidsvakcentrale besloot Zaterdag haar driedaags congres in „Krasnapolsky" te Amsterdam, met de vaststelling van een aantal resolu ties. In een daarvan wordt met klem geprotesteerd tegen de loon- en prijs politiek der regering Controle op aardappelteelt? Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is thans ingediend een web ontwerp tot bestrijding van de aard appelmoeheid. Dit wetsontwerp beoogt, de overheid de bevoegdheden te geven welke zij nodig heeft, om het gevaar dat in de vorm van deze nieuwe ziek te bfj onvoldoende preventieve maat regelen onze agrarische export en onze voedselvoorziening bedreigt, af te wenden. '„LEGE" PLEKKEN. De aardappelmoeheid, de naam waar- mëe het optreden van een wortelaal tje, dat uitsluitend aardappelen en to maten aantast, wordt aangegeven, werd voor het eerst in 1913 in Duitsland waargenomen en verspreidde zich sindsdien langzaam maar zeker over veel grotere 'uitgestrektheden. Zo-werd in 1941 voor het eerst aardappelmoe heid geconstateerd. Het maakt zich voor het blote oog kenbaar door het veroorzaken van „lege' plekken in het gewas. Daarom rs thans in dit wetsontwerp voorgesteld de vruchtwisseling t.a.v. de aardappelteelt verplicht te stellen en slechts eens in de drie jaar aard- appelverbouw toe te staan. Dit geldt voor alle gronden, ook die, waar geen aardappelmoeheid kan worden ge constateerd De teelt van aardapeplen en to- ipaten op reeds besmette terreinen zal voorlopig echter geheel moeten wor den gestaakt, teneinde de desbetreffen de grond de nodige rust te gunnen. Tot extra bescherming van de ex port is voorts bepaald, dat de teelt van aardappelen en tomsten ook ver boden kan worden in overwegend voor de export werkende gebieden, der halve ook zonder dat er aardappel moeheid is aangetoond. Nieuwe kabinet - Spaak vandaag bekend Paul Henri Spaak, de Belgische minister-president, die Vrijdag met zijn regering aftrad, heeft erin toe gestemd. te trachten een nieuwe re gering te vormen. De formateur heeft verklaard, dat hij tegen Maandagmiddag met de sa menstelling van het nieuwe kabinet gereed hoopte te komen. Spaak onthulde, dat de nieuwe mi nister van Justitie gekozen zou wor den uit de CVP (katholieke partij). Verder zou de enige andere wijziging bestaan uit het heengaan van de mi nister van Voedselvoorziening en het plan-Marshall. Men mag dus aannemen, dat het nieuwe kabinet-Spaak wederom zal worden samengesteld uit. Rooms-Ka- tholieken en socialisten. Overeenkomst Het Belgische blad „Le Peuple' meldt, dat tijdens de besprekingen van Zaterdagmiddag' in het ministerie van Buitenlandse zaken te Brussel tussen vertegenwoordigers van de dubbele zóne van Duitsland en de Nederland se en Belgische afgevaardigden „een bevredigende overeenkomst" is geslo ten betreffende het Duitse handels verkeer via de havens van de Bene lux. Het verdrag heeft vooral betrek king op de inschakeling van de Ne derlandse en Belgische vloot in het handelsverkeer tussen de Du'«se ha vens en van de Duitse vloot v .or bet verkeer van Duitsland naar de havens van de Benelux, aldus het blad. VLIEGTUIG VAN MEVR. MORROW-TAIT VERNIELD Volgens de radio van de New- York Daily News is het door mevr. Richarda Morrow-Tait bestuurde vliegtuig bij een noodlanding tus sen Fairbanks en Anchorage (Alas- ka) vernield Mevr. Morrow-Tait, de Britse pilote, die een vlucht om de wereld maakt, en haar navigator, Micahei Townsend, zouden onge deerd gebleven zijn. GRIEKS KABINET WINT VERTROUWEN Het nieuwe Griekse coalitie kabinet van Sophoelis heeft een motie van vertrouwen verkregen met een meer derheid van twee stemmen. Plan Bernadotte: Door Amerika in principe goedgekeurd Amerika heeft in zijn langverwachte verklaring over de politiek t«n aan zien van Palestina Zaterdag in prin cipe het plan-Bernadotte, met be paalde wijzigingen in de grenzen, goedgekeurd. Over deze wijzigingen zou door Joden en Arabieren moeten worden onderhandeld. VOORLOPIG. De Amerikaanse afgevaardigde, dr. Jessup, verklaarde in de politieke commissie der V. N„ dat zijn land de aanspraken van de staat Israël op de grenzen (vastgesteld in de resolu tie van de V. N. op 29 November 1947) steunt. Amerika is voorts van me ning, dat wijziging van die grenzen slechts kan geschieden als zulks voor Israël tenvolle aanvaardbaar is. Volgens het vorig jaar aangenomen verdeelplan zou de Negef Joods wor den en West-Galilea Arabisch, ter wijl de bemiddelaar in zijn plan juist het omgekeerde voorstelde. Amerika is voorstander van een universele erkenning van de staat BRUG STOND ONDER STROOM Naben Markelo kwam een brug on der -electrische stroom te staan, door dat een onder de brug gelegen elec- triciteitskabel contact maakte. Toen de landbouwer K. uit Markelo met paard en wagenover de rug reed. viel plotseling zijn paard dood neer!" Rood - gordijn Rood gordijn Aan de Noord-Oostelijke hemel bij Boedapest Js een schijnend „groot rood gor dijn" waargenomen. Het ver schijnsel verdween langza merhand, terwijl 't zich naar het Westen bewoog. Het „gordijn'" werd gevolgd door verschillende kleinere, zo meldt een Hongaars telegraaf agentschap. Geleerden zijn nog 6 iet met een verklaring gereed, doch politici wisten reeds te vertellen, dat het verschijn sel iets te maken had riet „ijzeren" gordijnen, zo wordt beweerd in doorgaans onbe trouwbare bronnen Israël en zijn toelating tot de Ver enigde Naties. De verklaring van dr. Jessup moet. hangende de bespreking, die minister Marshall Maandag met president Tru- man over deze kwestie zal hebben, als voorlopig worden beschouwd. Weer een conflict De Sowjets in Berlijn hebben Zon dag politïe-agenteh uit de Sowjet- sector bij alle brandweerwagens in hun sector doen posten om te voor komen, dat deze niet zullen uitruk ken op een oproep uit de Britse. Ame rikaanse of Franse sectoren. Tezelfder tijd werden alle brandweerstations in de Russnsche sector door de politie bezet De hoofdpost van de Berlijnse brandweer die juist binnen de Ame rikaanse zijde van de grens tussen de Sowjet en Amerikaanse sector is gelegen, werd door de politie uit de Westelijke sectoren bezet met het oog op eventuele pogingen om materiaal naar het Öbsten fe transporteren Rozenburg nu vier punten voor Roózenburg loopt steeds meer uit in het tournooi om het wereldkam pioenschap dammen. Zaterdag klopte onze nationale kampioen de Zwitser Rostan (met moeite), terwijl Ke.'er de wereldkampioen Gesthem een re mise afdwong in een zeer fraaie par tij. De Fransman Post won «van de Belg Demesmaecker, Laros kon het niet houden tegen Perot (Fr.), ter wijl Verpoest en Van der Staay tot remise kwamen. Roozenburg had toen 16 uit 8, Gesthem en Keiler 10 uit 7. De partgen van Zondag hadden het volgende resultaat: PerotVerpoest 02; Van der StaayRostan 2—0; GesthemDemesmaecker 2—0; Kei lerChilaud 11 en PostLaros 1 1. De stand na de 9e ror.de 'n'dt: 1. Roozenburg 16 punten 2. Ghestem 12 punten 3. Keiler 11 punten 4. Verpoest 10 punten 5. Van der Staay J punten 6. Post 8 punten 7. 8 en 9 Chiland, Laros en Perot 7 punteq^ 10. Demesmaecker 2 punten 11. Rostan'1 punt. Vrijdagavond j.i. omstreeks acht uur is de 16-jarige Annie R., help ster aan de neutrale kleuterschool te Enkhuizen, door haar vriend, de 15-jarige scholier M. B op een plek buiten de stad aan de oever van het IJsselmeer met een doikmes van het leven beroofd.'Er kan geen spra ke zijn van een zedendelict. De po litie ter plaatse, onderzoekt thans de motieven van de dader, die zich Za terdagmiddag vrijwillig meldde en heeft bekend. Het meisje, is met haar vriend, een leerling van de Rijks HBS mit wie zij voorheen in dezelfde klas had gezeten en sinds twee jaar be vriend was, gaan wandelen buiten de stad. Hoe precies de jongeman, bijna een kind no£ ,jn afschuw wekkende daad hfcei.. gepleegd, is nog niet tot klaarheid gebracht. MAN DOODDE ZIJN ECHTGENOTE Zaterdagmiddag heeft een 44-jarige bakkersknecht u* Maastricht zijn 41- jarige echtgenote met een bijl zodanig op het hoofd geslagen, dat de getrof fene enkele uren later tengevolge van een schedelbasis fractuur in het zie kenhuis is ovefï^den. HAVENSTAKINGEN De havenarbeiders te Marseille heb ben. Zondag besloten voor onbepaalde duur in staking te gaan. In Duinkerken stemden m vandaag 800 havenarbeiders voor hervatting van het werk op Maandag. De secre taris van het plaatselijke vakverbond te Duinkerken en een lid van de sta kingscommissie werden gearresteerd, omdat zij de vrijheid van arbeid zou den hebben belemmerd. HULP VAN DE TROEPEN Te Duinkerken zijn Zaterdag Noord Afrikaanse troepen gebruikt voor het lossen van schepen. Door middel van aanplakbiljetten is de stakende haven arbeiders verzocht Maandag weer aan het werk te gaan. GENOEG ONDERWIJZERS IN NEDERLAND Blijkens gegevens van de 16e Sept. jj. waren in Nederland 200 onder wijzersplaatsen voor verplicht perso neel vacant. Van de zijde van het ministerie van O K en W werd vernomen, dat deze toestand normaal genoemd kan wor den. Bovendien zijn er na 16 Sept. weer 1342 mderwijzeers bijgekomen van de eenjarige cursus. WIJZIGING KINDERBIJSLAGWET Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der kinderbijslagwet. Het nu ingediende ontwerp beoogt in de eerste plaats een aequivalente aanvulling op de loonbijslag te verze keren aan de loontrekkende», wier gezin meer dan twee voor kinderbij slag in aanmerking komende kinde ren telt. SJARIFOEDDIN IN ACTIE? In een communiqué van de dienst voor legercontacten wordt gezegd, dat volgen de TNI-leider van de operaties in het gebied ten Westen van Bandoe- blatang de poging om de communis ten onder aanvoering van Sjarifoed- din 'en Djokosoejono daar te omsin gelen, is mislukt. OPZIENBARE ARRESTATIE. Wegens het smokkelen van mensen en materiaal uit Tsjechoslowakije zijn twee leden van de staf van de Britse ambassade te Praag door de Tsjecho- slowaakse autoriteiten gearresteerd. Een hunner, Charles Dwyer, werd on schuldig bevonden en is vrijgelaten. BOKBIER Donderdag 2 December a.s. zal een heugelijke dag worden voor een groot deel van het Nederlandse volk. Van die dag af zal men weer net als vroeger, gedurende enkele weken kunnen genieten van een oud-vader landse drank, het traditionele bokbier. BEDELL SMITH TE MOSKOU TERUG. De ambassadeur der Ver. Staten in de Sowjet Unie, Bedell Smith, is per vliegtuig uit Parijs te Moskou teruggekeerd. BELANGRIJK CONTRACT. De Amerikaanse filmmaatschappij „Eagle Lion" heeft een contract af gesloten met de grote Europese film trust „Gestion", die gevestigd is te Vaduz, hoofdstad van het vorstendom Liechtenstein (tussen Tirol en Zwit serland. In kringen te Hollywood verklaart men, dat dit één van de grootste film contracten is, die ooit tussen Ameri kaans en buitenlands kapitaal zijn af gesloten. De duif, die door Noach ten tijde van de zondvloed werd uitgezonden keerde de eerste keren zonder resul taat terug. Ze kon geen steunpunt vinden en water bedekte de aarde, zover het oog rijkte. Maar eindelijk was toch het ogenblik aangebroken, dat ze de bewoners van de arke de blijde tijding kon brengen, dat er uit zicht was. Het vergaat de vredesduif nog slech ter. Talrijk zijn de pogingen die nan- gewend zijn om de mensheid vrede te brengen. Helaas, de vredesduif flad dert nog steeds angstig^rond en er is nog geen stukje land, waar ze zich ongestoord kan neerzetten. Zelfs de Poolgebieden dreigen een lwis»p-.;#i' »e worden Deze gedachen dreigen zich aan ons op, toen we het simoe> be.Ichijt? over de telex kregen, dat de Nobelprijs voor de vrede dit jaar niet kan wor den uitgereikt. De Nobelprijs voor de vrede! Dat wil zegge» een belóning, die hemof haar zal geworden, die zich in het afgelopen jaar voor het bewaren van de vrede het meest ver dienstelijk heeft gemaakt. Zo ver is het met de mensheid ge komen. Ondanks de prediking van het Christendom gedurende bijna twintig eeuwen, ondanks het aanschouwelijk onderricht dat onze generatie nu twee maal heeft gehad in de meest duivelse barbaarsheid, is de haat en het wan trouwen zo groot, dat niemand van de machthebbers der aarde waardig wordt geacht de Nobelprijs voor de vrede te krijgen. Dit is het meest verontruste* - doorsnee mens, de gewone burger, die zijn dagelijkse arbeid verricht, is vrede lievend. Hij gruwt van de oorlog. En misschien is het wel zo. dat ook de genen die veraiïtwoordelrjlCzijn vbor het lot van millioenen. in hun hart de vrede wensen. We willen ons niet opwerpen als nierenproevers. Het heeft er echter de schijn niet van. In tegendeel. Over tal van kwesties, waar over de man in de straat het al lang eens zou zijn geworden, voeren de staatslieden onderhandelingen, die- steeds maar slepende blijven. Inpla^s van een oplossing te vinden, worden ze opgeblazen tot conflicten, die de aanleiding voor een derde wereldoor log in zich verbergen. En toch wil het volk vrede. Niet alleen in ons land. Maar in alle lan den van de wereld. Overal huiveren moeders er voor om hun zonen naar het slagveld te zien gaan. Welnu, de vrede kan slechts dan gewaarborgd zijn als het volk zich. door houding en optreden voor het behoud van die vrede inzet. De No belprijs voor de vrede kan niet ge wonnen worden door één persoon. Het volk moet 2ich die Nobelprijs waar-^ dig maken. #v Z. onze kleine tovenaar w&Wt

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1