Qxt C Ikmaai'dei n.-hollandse PERS 1945 ^enhzontoC 5' JAARGANG N° 1391 WOENSDAG 24 NOV. 1948 Organisatie van politieke delinquenten opgerold Geschil tussen katholieken en Socialisten Wolf - een der ergsten van „Amersfoort" Gerrit de Stotteraar krijgt 3 jaar Indonesië Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 et. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur. J. t. Zoenen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 S97I Een gelukkige greep Personeel van de Dienst Opsporing antvhichte politieke delinquenten, een onderdeel van de Rijkspolitie te Am sterdam, is er dezer dagen in geslaagd In de hoofdstad een vereniging, ge sticht door voorwaardelijk veroordeel de politieke delinquenten, op te rol len. Vooraanstaande figuren uit deze organisatie werden gearresteerd. Het hoofdkwartier was ondergebracht in «en perceel te Amsterdam, waarin een soort arbeidsbureau was gevestigd en waar voortdurend vergaderingen wer den belegd. Het doel der vereniging was hulp en steun te verlenen aan oud-NSB-ers, die levensonderhoud zoeken of om andere reden financiële hulp nodig hebben. Hef onderzoek heeft echter uitge wezen, dat ook ondergedoken en en voortvluchtige politieke delin- quenten, evenals ongewenste vreem delingen door deze vereniging wer den geholpen. Belangrijke documenten ln genoemd perceel is een inval ge daan en de politie kon belangrijke, papieren, waaronder een kaartsysteem en de volledie admistratie in beslag nemen. Verder kwam aan het licht, dat een van de medewerkers, een be kend radio-propagandist uit de bezet- Ratio Koster vrijgesproken vervroegde uitspraak heeft het Hoog Militair Gerechtshof gisteren in hoger beroep Ratio Koster vrijgespro ken. Hij is gisteren in vrijheid ge steld, Het hof overwoog, dat het tlror hem verspreide geschrift, niet, 'als de tenlastelegging inhoudt, ageert gen uitzending van' Nederlandse mili tairen naar Indonesië en verklaar» derhalve niet wettig en overtuigend bewezen, hetgeen aan appelant is ten laste gelegd. Zoals bekend werd Koster 29 April van dit jaar-door de krijgsraad te 's Hertogenbosch veroo:d«?ei.ï tot dri° jaar gevangenisstraf ontslag uit de militaire di lis't en ontzetting van H-l recht, bij de gewapende macht te die nen De communisten hebben zich des tijds hevig tegen de gevangenneming van Koster verzet. China's burgeroorlog Volgens berichten van de zijde der centrale Chinese regering bevinden re geringstroepen zich thans vijftien km van Djantsoean, waar de regerings strijdkrachten van generaal Hsang Pei Tao belegerd worden. De rapporten maakten geen melding van ..enige on middellijke verlichting" voor de gene raal, zo voegt Reuter er aan toe. In het gebied ten Oosten van Hsoet- sjou zijn volgens de Centrale Chinese regering twee onder communistische leiding staande divisies vernietigd. Ten Zuiden van Hsoetsjou zouden de regeringstroepen vorderingen maken, 5n de richting van de provincie Anh- wei. Zij zouden zich op 25 km van Soehsien bevinden. —O— Algemene staking uitgeroepen De bij de CGT aangesloten vakver enigingen të Duinkerken hebben de arbeiders opgeroepen tot het houden van een a'^emene staking van 24 uur, uit protest tegen de arrestatie van de secretaris van de plaasfelijke bond van havenarbeiders en andere vakver enigingsleiders. Volgens het Franse persbureau AFP zo meldt Reuter, was de toestand te Duinkerken gistermorgen „practisch normaal". GELDIG VAN WOENSDAGOCHTEND TOT AVOND 4 RUSTIG WEER Droog weer met overdrijvende wol kenbanken. Weinig wind. Koude och tend met plaatselijk nevel .of mist overigens ongeveer dezelfde tc ipera- tunr als gistere» tingstijd, gelden, die bestemd waren om gebruikt te worden voor de onder steuning van politieke delinquenten, ten eigen bate aanwendde. Het onderzoek wordt nog voortge zet. Op grond hiervan kon men op dit ogenblik geen nadere bijzonderhe den verstrekken. Roozenburg - Ghestem remise Onder buitengewoon grote belang stelling, naar schatting waren er 2000 bezoekers, werd gistermiddag in Heer len met de elfde ronde van het tour- nooi om het wereldkampioenschap dammen begonnen/ In deze ronde heeft onze nationale kampioen Roozenburg de degen ge kruist met wereldkampioen Ghesten. Deze partij is in remise geëindigd. Roozenburg heeft nu 18 punten; Kei ler 14 en G-heste 13, allen uit 10 par tijen. Vuur de op 5 December te houden gemeenteraadsverkiezingen in Berlijn lig gen de kiezerslijsten thans ter inzage, teneinde te kunnen nagaan, wie voor deelname in aanmerking komt. Aangezien de Russische commandant de ver kiezingen in de Oostelijke sector heeft verboden zijn alleen in de drie we6- telijxe sectoren de lijsten ter inzage gelegd. Belgische regeringscrisis in nieuw stadium Spaak niet geslaagd Hoewel het zich aanvankelijk liet aanzien, dat Paul Henri Spaak erin zou slagen een nieuwe Belgische re gering samen te stellen, moest later worden medegedeeld, dat de forma teur geen kans heeft gezien, zijn op dracht uit te voeren. De prins-regent heeft Spaak op diens verzoek ontlast va» de vorming van een regering. De heer Eyskens (CVP) heeft een nieuwe opdracht gekregen en deze aanvaard. De regeringscrisis in België heeft thans een ernstig karakter gekregen. Weinig optimisme Gistermiddag verklaarde Spaak, dat hij met het samenstellen van de rege ring nog niet was geslaagd. Over het regeringsprogramma bestond volledige overeenstemming, doch de leden van de Kath. Volkspartij bleven' aandrin gen op een vermindering van het san- tal ministeries, dat zij van 18 tot 16 teruggebracht wilden zien. Later op de middag verklaarde Spaak, dat hij definitief niet was ge slaagd. In politieke kringen is men weinig optimistisch. Indien zich geen verras sende wending voordoet, ziet men geen andere oplossing dan ontbin ding van het parlement en het hou den van nieuwe verkiezingen Reis om de wereld volbracht Gistermorgen om 11.27 uur is op het vliegveld Kastrup (Kopenhagen) ge land de heer Hendil, hoofdredacteur van 'Extrabladet. H:j beëindigde hiermede een reis om de wereld in zes dagen en enige uren Zoals men zich zal herinneren was de h?er Hendil vorige week met de KLM tc Kopenhagen gestart om de tijdtabel- len van de luchtlijnen op hun juiste waa uc te schatten en het pleit voor de bet-,uwbaarheid dezer lijnen, dat hij zijn schema op de minuut af kon voL- geu. Per KLM ging hij van Kopenhagen via Amsterdam, Karachi en Bangkok naar Shanghai, De North Western Air Lines bracht hem via Tokio naar New York en daar stond het Scandinavian Airline System gereed om hem met bekwame spoed naar Kopenhagen te rug te brengen. O— LUCHTVAARTCONFERENTIE De eerse minister van India, Pandit Nehroe, heeft tweehonderd deskundi gen uit zestien landen verwelkomd, die deelnemen aan de luchtvaartcon ferentie voor Zu'id-Oost-Azië. Behalve België, Engeland en Frankrijk behoort tot de niet-Aziatische deélnemende na ties ook Nederland. De verhoren van de Duitse oorlogs misdadigers, de weerzinwekkende sa disten qji beulen van het beruchte con centratiekamp „Amersfoort" lopen ten einde. De hoofdpersonen van het dra ma, (een aanklacht tegen alles wat fascistisch is) zijn reeds voor de rech ters verschenen. Over enkele dagen zal het requisitoir worden uitgespro ken. Na Berg en Kotalla, was het gisteren d.. 56 jarige Wolf, bijge naamd „het Kerstmannetje" die zich voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam moest verant woorden. En waren vele getui gen en de publieke tribune was weer stampvol. Velen hebben zich bij het zien van deze gruwelijke moordenaar en bij zijn eeuwig „es ist nicht wahr", moeilijk kunnen beheer sen Een der getuigen. een vrouw, wier echtgenoot door Wolf zou zijn doodgeslagen, heeft de Duitser 3 harde klap pen ofc het hoofd gegeven. Uit al de verklaringen, al het erge dit kamp kunnen wij volstaan met dit ene: ..Wolf had de gewoonte Jood se gevangenen als dieren te gebrui- ken"'.... - VELE BRÏEVEN In de afgelopen dagen zijn vele brie ven bij het Bijzonder Gerechtshof bin nengekomen met het verzoek om in lichtingen over nog steeds niet terug gekeerde familieleden, waarvan het lot niet bekend is. Zaterdag a.s. zal een uitgebreid on derzoek worden ingesteld naar dc doodsoorzaak van de Amsterdamse wethouder A S Miranda In vele van de brieven die bij het hof binnenko men, wordt gezegd, dat o.a. Wolf een groot aandeel heeft gehad in het dood knuppelen van de Amsterdamse wet houder O 8 JAAR VOOR BEROVER De 40-jarige SS-er Bosscher, een der twee mannen, die op 5 Februari '47 de 60-jarige bankloper Moerman van de NV Kasvereniging overvielen, is door de Amsterdamse rechtbank veroor deeld fot acht jaar met aftrek. Veer tien dagen geleden was 9 jaar tegen hem geëist. De kwestie onder wiens leiding de practische toepassing- van het ptan- Marshall in België zal worden ui'ge voerd, is een belangrijke geschilpunt tussen katholieken en socialisten ge weest. De katholieken konden niet aanvaarden, dat een socialistische uii nister deze post z«u bekleden. O Israël „een realiteit" - In de politieke commissie der VN heeft de Nederlandse gedelegeerde, Snouk Hurgonje, een beroep ge daan op Joden en' Arabieren, om ge meenschappelijk te werken voor een vredelievende oplossing. ï)e Joodse staat, hoewel nog niét door alle le den van de VN officieel erkend, werd hoe langer hoe meer een rea liteit, aldus de Nederlandse gedele geerde. In het rapport van Bernadotte wa ren vele .nuttige voorstellen aanwezig. De Nederlandse gedelegeerde drukte er echter zijn twijfel over uit of bij de aanvaarding door de algemene ver gadering het niet zou blijken, dat het even. moeilijk was dit plan uit te voe ren als het oorspronkelijk verdelings plan. Eban. woordvoerder van de voor lopige regering van Israël achtte het verdelingsbesluit van 1947 hef enig juiste uitgangspunt. Hij drong aan op toelating van Israël tot de Verenigde Naties. EGYPTE DREIGT De Egyptische afgevaardigde Bey heeft in de kleine politieke commis sie van de VN verklaard, daf zijn land uit de Ver. Naties zou treden, indien Israël zot» worden toegelaten. Begrotingen De Tweetfe Kamer heeft gister middag de begroting van Binne- landse zaken zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De com munisten kregen aantekening dat zij geacht willen worden te hebben tegengestemd. Tijdens de debatten heeft minis ter van Maarsenveen medege deeld dat de regering heeft be sloten. ten aanzien van de uit breiding van de kindertoeslag in het vrije bedrijf een zelfde gedragslijn toe te passen voor de ambtenaren. Ook de begroting van Algemene za ken Werd z.hs. goedgekeurd met de aantekening, dat de communisten te gen zijn. HATTA DONDERDAG IN DJOKJA Een Republikeins woordvoerder te Batavia heeft aan Aneta medegedeeld, dat Hatta „Donderdag "te Djokja 2al zijn teruggekeerd". De vijfvoudige inbreker Gerard Blom, beter bekend als Gerrit de Stotteraar, de man, die tot drie maal toe uit een cel wist te ont snappen. is gistermorgen door dc Amsterdamse rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na af loop van die tijd zal hij zich ter beschikking van de regering moe ten stellen. De eis was 6 jaar Gerrit huilde ditmaal niet ETALAGE-VERLICHTING De minister van Economische zaken heeft erop gewezen, dat verzachting van de bepalingen voor etalage- en reclame-verlichting tijdens de maand December niet overweging kan wor den genomen. Etalage-verlichting van 1822 uur. BRITS VAARTUIG VERMIST Het Britse vrachtschip „Hopestar" „Hopestar", met ongeveer 29 pesno- nen aan boord, wordt vermist. Men vreest, dat het vergaan is. Het schip was op weg van New Castle naar /Phi)adLlphia DE CYCLOON De Cycloon, die Bombay.. India's tweede stad, Maandag gedurende 20 uur geteisterd heeft, kostte 12 personen het leven en verwondde 26 personen, aldus is heden officieel te Bombay be kend gemaakt. De cycloon was de he vigste, die de stad ooit had meege maakt. SOWJET-MINISTER VERVANGEN Radio Moskou meldt, dat het prae- 'sidium van de Opperste Sowjet de mi nister van bosbouw Matavilof uit zijn functie heeft ontzet en vervangen door Bobin. BRITS- FRANS- NEDERLANDSE CONFERENTIE? Het Britse blad „the Times" bepleit in een hoofdartike1 een conferentie tussen Britse, Franse en Nederlandse afge vaardigden om de lessen te leren van de communistische activiteit in Zuid- Cos' Azië en constructieve maatrege len te overwegen om het probleem aan te pakken. REPUBLIKEINSE DELEGATIE Volgens een officieel Republikeins woordvoerder zullen Hatta, prof. Soe- pomo, Moh Roem en dr. Leimena bij de komende besprekingen de repu bliek vertegenwoordigen Ofschoon Soetan Sjahir niet direct aan de on derhandelingen zal deelnemen, zal hij een belangrijke rol spelen als advi seur van Soekarno en Hatta. TSJECHO-SLOWAAKSE SPIONNEN GEARRESTEERD Het Amerikaans legerhoofdkwartier te Frankfort maakt bekend, dat in de Amerikaanse en Brise zóne van Duits land 20 leden van een Tsjecho-Slo- waakse spionnage-organisatie zijn ge arresteerd. DODENMASKER VAN MOZART Het dodenmasker van de Oostenrijk se componist Wolfgang Amadeus Mo- zart, dat sinds meer dan 150 jaar ver mist werd, is te Wenen in een twee dehandswinkel door de beeldhouwer Willy Kauer ontdekt ERNSTIG In kringen, die in betrekking staan met Buckingham Palace, aldus meldt AFP, geeft men te verstaan, dat het niet mogelijk is beslist te zeggen, of de rechtervoet eventueel niet zal moe ten worden afgezet. GROTE PLATVIS-AANVOER In alle Nederlandse kustplaatsen is een enorme aanvoer van platvis, hoofd zakelijk schar en schol, constateren. Door deze grote aanvoer zakken de prijzen soms f 2.50 per 50 kilo. STAGNATIE Hef pontveer over het Noordzeeka naal bij Velsen is voorlopig buiten gebruik gesteld. Automobilisten wordt aangeraden om gebruik te maken van de pont bij Buitenhuizen. KUNSTRIJKAMPIOENSCHAPPEN De president van de International Skating Union, de heer H. J: Clarke, deelde in een gesprek met een redac teur van het ANP mede, dat, indien de Kon. Nederlandse Schaatsenrijders- bond zou verzoeken om de Europese of Wereld-kampioenschappen in het kunstrijden voor dames, heren en pa ren te organiseren, de kans daartoe zeker niet uitgesloten moes worden ge- ach. KUSTVAARDER GEZONKEN Het 250 ton metende motorschip „Alk" uit Groningen is in straat Kal- mar (Zuidoost Zweden), aangevaren door het Zweedse motorschip „Lisa". Het Zweedse sohip nam de gehele be manning van de Groningse kustvaar der, vijf personen, aan boord. De ma chinist van de „Lisa" sprong in zee en is verdronken. REGERING VENEZUELA OMVERGEWORPEN Radia-Caracas meldde, dat het leger de regering van Venezuela omver heeft geworpen. Het leger zou de toe stand beheersen. VIJF KAMERLEDEN Officieel wordt medegedeeld, de leden der Staten-Generaal, die als waarnemers aan de naar Indonesië vertrokken delegatie zijn toegevoegd: de heren jhr. mr. M. van der Goes van Naters, H. A. Korthals, H. J. W. A. Meyerink, prof. C. P. M. Romme en H. W. Tilanus. De kamerleden zul len Woensdagavond van Schiphol ver trekken. Na het bezoek dat minister Stikker aan Indonesië heeft gebracht, zal er nu opnieuw een aantal ministers en Ka merleden heengaan. Het schijnt ernst te worden. Het wordt de hoogste tijd. Het Indo nesische conflict begint steeds meer een sta in de weg te worden. Een sta in de weg voor het economische herstel Honderdduizend jonge mensen worden er door gedwongen jarenlang in de tropen te verblijven, terwijl ze hier nuttig werk kunnen verrichten. Milli- oenen verslindt het avontuur en die millioenen kunnen beter voor andere zaken gebruikt worden. Er moet een. punt achter gezet worden. Men kan er echter op twee manie ren een punt achter zetten. Men kan eèn groots gebaar maken en over ver schillende formaliteiten heenstappen teneinde het overleg te bevorderen en men kan zeggen: Het is uit met ons geduld en de wapenen laten spreken. Vooral als men in een geprikkelde stemming is, wil men daartoe wel eens geneigd zijn. Wellicht is het mogelijk om in Tndo-, nesië op de republiek verschillende wapensuccessen te behalen. Misschien worden sommige onzer Partijen door dat vooruitzicht bekoord Wat zou het ons echter baten? Wij hebben geen behoefte aan een Vriend, waarmee wij gezamelijk kunnen gaan opbouwen. Dat wordt ook zeer duidelijk inge zien door de Synode der Ned. Herv. Kerk, die over de Indonesische kwes tie een schrijven heeft gericht aan de Raad van Ministers De Generale Synode wijst er op, dat een oplossing van de problemen, die door geweld van wapenen zal wor den gevonden, onvermijdelijk mede een bron van zeer grote toekomstige moeilijkheden zal worden. Voor Kerk en zending zal een eventuele gewappn de oplossing van het huidige conflict lijden tot een onoverkomenlijke eri catastrophale breuk met de Indonesi sche bevolking. Dit geldt evenzeer' voor de staat Nederland. De Synode doet dan ook een drin gend beroep op de regering om tegen het misbruik van machtsmiddelen te waken en op te treden, opdat Neder land met beslistheid vermijde al dat gene, waartegen het zich in de loop van zijn geschiedenis met zo grote ze delijke ernst heeft verzet. Wij begroeten dit onverbloemd stel ling nemen van de Synode met vreug de. Het i$ voor ons het duidelijkste be wijs. dat niet alleen het links georiën teerde deel van het Nederlandse volk Principieel afwijzend staat tegen een gewapend ingrijpen Ook een ander deel van ons volk heeft nu een vrede lievende klank laten horen. Mogen de ze klanken er toe leiden, dat het ver trouwen van de Indonesiërs, vooral in de kringen van de Republiek er door toeneemt. Want sleohts met onderling vertrouwen zal de Indonesische kwes tie een spoedige oplossing kunnen krij gen. Wij hopen, dat niet alleen de Re publiek Indonesië, maar ook de delega tie der Nederlandse regering daarvan doordrongep is. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1