O* Ikmaafdei' Geraffineerde vrouwen in de val gelopen Nieuw licht op moord te Enkhuizen Eén millioen gulden voor Niwin rZil&föuüJ 5" JAARGANG N\ 1392 DONDERDAG 25 NOV. 1948 Uitgave Stichting „De Vry« Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Varantw. redacteur. J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 - S97V Bijverdienstedoor een iruc Textiel-koopjes op grove wijze uitgebuit De economische recherche van het politiebarean J. D. Mcyerplein te Am sterdam heeft na een zeer uitgebreid onderzoek ten slotte een merkwaar dige handel tot klaarheid gebracht en daarmede de pas afgesneden aan een groot aantal Amsterdamse vrouwen, dat zich op geraffineerde wijze Schul dig maakte aan a-soclale handelingen van ernstige omvang. Deze vrouwen kochten in diverse winkels in Amsterdam, Haarlem, Hil versum, Leiden en andere plaatsen goed op, dat als speciale aanbieding goedkoop werd aangeboden, vervoer den dit naar Amsterdam en verkoch ten het weer aan marktkooplieden die het dan tegen aanzienlijk hogere prijzen aan het publiek aanboden. Een «eer groot aantal vrouwen er wer den sinds. Januari van dit jaar In to taal 1789 aanhoudingen verricht en 1599 proccessen-verbaal opgemaakt is 'lierbij betrokken. Zij zorgden er steeds voor op de hoogte te zijn wanneer ergens koop jes te krijgen waren op het gebied van textiel. Knotten wol. coupons stof, handdoeken, pyama's, vitrage en wat dies meer zij was van hun gading. Zodra een winkel adverteerde: mor gen verkoop van dit of dat. zorgden de vrouwen vooraan in de rij te staan «n doordat zij goed voorzien waren van textielpunten, slaagden zij er vaak in de hele voorrraad op te kopen voor een bonafide huisvrouw, die uiteraard geen tijd heeft om uren in de rij te staan, er aan te pas kon ko men. Snel werden de goederen dan naar het Waterloopiein, het Amstel- veld of enige andere markf gébracht en 's middags konden dan de teleur- Bi'qische kabinetscrisis S'aagt Eyskens ook niet De Belgische kabinetscrisis is nog geen stap nader tot haar oploss'ing ge komen, Gaston Evskens, de katholie ke minister van financiën in de afge- tr"den regering, heeft Woensdag de gr hele dag zijn besprekingen met de leiders der Belgische socialistisch par tij en die der katholieke volkspartij voortgezet. Uit het feit, dat geen en kele mededeling over hef verloop hier van werd verstrekt, menen politieke won-nemers te mogen afleiden, dat de on ierhandelingen slechts moeizaam verlopen Vertrouwen in Franse regering uitgesproken De rfationale vergadering van Frank Tijk heeft gisteren de behandeling de. interpellaties over „de onthullingen v.an de minister van binnenlandse za ken over de actie der communistische j>a,iy t'jdes de stakingen voortgezet. Een motie, waarin het vertrouwen w dt uitgesproken, dat de regering het nationale patrimonium zou ver d gen binnen her kader van de wet en de republikeinse orde" werd aange nomen met 351 tegen 215 stemmen. DE RODE PIMPERNEL Eige tijd geleden werd de Veluwe gc erroriseerd door een inbreker, die zich vooral toelegde op het stelen van <hs,ributiebescheiden en die de eigen aardigheid had om na zijn misdaad 8fees te vluchten met een fiets of motorrijwiel, dat hij in het huis, waar hij had ingebroken, aantrof. Hij liet deze dan achter bij een station of bus halte, vanwaar hij zijn reis vervolgde. Doordat de politie grote moeite had hem tq vinden kreeg hij de bijnaam „De onvindbare Pimpernel''. Dezer dagen is wederom een van de helers, aan wie hij zijn waren verkocht, ge- arreaiierd» Grldit van Donderdagochtend tot Donderdagavond DROOG WEER Koud en droog weef met enkele ©verdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. gestelde huisvrouwen, die in de win kel „uitverkocht" te horen hadden ge kregen, hetzelfde goed voor het dub bele van de prijs of zelfs soms nog duurder ,op de markt zien liggen. Sommigen van de vrouwen, die zich met dit soort handel bezighiel den, maakten op deze wijze een „net to-winst" van f 30 tot f 40 per dag. Een partijtje vitrage bijv. dat in de winkel f 1.88 per meter kost, werd op de markt verkocht voor f 3.75 per me ter. Heren-pyama's van f 11.37 brach ten f 18 tot f 19 op, handdoeken van f 0.90, f 1.60 enz. enz. Onjuiste berichtgeving? De persafdeling van de Indonesische Republikeinse vertegenwoordigers bij de Veiligheidsraad heeft gisteravond een verklaring het licht doen zien, waarin wordt gezegd, dat de commu. nique's van Nederlandse zijde, die mel ding maken van een toenemend aan tal gewapende botsingen in het door do Nederlanders bezette gebied, „niet d- werkelijke toe3tand in Indonesië Weergeven en de juiste sfeer voor een hervatting der onderhandelingen ver storen". Binnenkort verse zuidvruchten Binnenkort zullen weer sinaasap pelen beschikbaar worden gesteld. Ter verkrijging daarvan moet men de bon nen 414 en 420 algemeen uiterlijk 4 December a.s. bij een handelaar in groente en/of fruit inleveren. Bon 414 algemeen (voor houders van A-, B~ en C-kaarten) geeft recht op 500 gram bon 420 algemeen (voor houders van D -2.u -w-kaarten) •■»p een kilogram sinaasappelen. Citroenen zullen zon der bon in'de handel worden gebracht. NEDERLANDSE DELEGATIE IN INDONESIË GEARRIVEERD De Nederlandse delegatie, die zal trachten met de Republiek directe on derhandelingen te voeren, is gister in Indonsië aangekome.De ministers en hun adviseurs werden op het vlieg veld Kamajoran ontvangen door o.a. Initenant-generaa! S. H. Spoor en ia- ter volgde, een begroeting door leden van de Commissie voor Goede Dien sten. Minister Sassen heeft op het vlieg veld van Kamajoran een korte ver klaring afgelegd. u ONGEWIJZIGD STANDPUNT? Volgens het Republikeinse dagblad „Merdeka" heeft Moh Roem in een in terview met de correspondent van Merdeka te Djokja verklaard, dat het standpunt der Republikeinse regering ten aanzien van directe onderhande- ligen buiten de Commissie voor Goe de Diensten om. niet gewijzigd is Een drieling is op zichzelf een merkwaardigheid, maar de Betuwe kan eT zich op beroemen een drieling te bezitten, die de eerbiedwaardige leeftijd van 75 jaar heeft bereikt. Vrijdag wordt deze bijzondere verjaardag gevierd en het zal zeker niet aan de nodige betengstelling ontbreken. Hier zijn samengekomen in het huis van mevr. J. O. van Beek-de Haas te Herveld (links) om de herinneringen aan „die goeie ouwe tijd" nog eens op te halen. Midden, de heer G. J. de Haas, die in Tiel woont, nog elke dag zijn koe melkt en in de boomgaard werkt. Re chts: mevr. H. M. C. Cocbius-de Haas uit Zetten. SCHAGER-VLEESAFFAIREberecht Verdachten tot geldboeten veroordeeld (Van één onzer redacteuren) In een zitting die duurde van 's mor gens halftien tot over zessen 's avonds heeft de Alkmaarse politierechter mr. A. Stoffels gisteren de zgn. „Schager vleesaffaire" behandeld. Zoals onze lezers zich zullen herinneren, arre steerde in Juni van dit jaar de Rijks politie van Schagen de directeur van de Vee- en Vleesverwerkingsinrich- ting van de Kring Barsingerhorn, de heer P. de Boer te Schagen, zijn assis tent, de heer K. Keetman, en de nood- slachter S. Houtkoper. Hen was nu de overtreding van verschillende veror deningen van de vleeskeuring- en dis tributiebepalingen te laste gelegd. De heer Houtkoper, wiens zaak het eerst behandeld werd. hoorde 3 maan den voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en 6000 boete, bij niet betaling 3 maanden hechtenis tegen zich eisen. Het vonnis luidde: 3 maanden voorw., en 4000 boete. De heer P. de Boer werd veroordeeld TIEN JAAR VOOR BRUNE Het Bijzónder Hof te Arnhem heeft E. B. Brune, de illegale werker uit Purmerend, wiens contact .met de SD rampspoedige gevolgen had voor de verzetsbeweging, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van 10 jaar COMMUNISTISCHE ACTIVITEIT De algemene raad van het Britse vakverond (T.U.C.) heeft met geslo t endeuren vergaderd en maatregelen besproken óm communistische activi teit in de Britse vakverenigingen te gen te gaan. tot «en boete van 1500, bij niet beta ling 2 maanden hechtenis <fn de beer Keetman tot S 150 boete. Men zie voor hef verslag van deze rechtszaak elders in dit nummer. Ghestem verloor De Franse wereldkampioen dammen Ghestem heeft zijn partij tegen Post, die gisteren uoor de twaalfde ronde m Heerlen werd gehouden, verloren. De Nederlandse kampioen Roozenburg won van Van der Staay en Keiler van Laros. Roozenburg leidt met 20 punten, ge volgd door Keiler met 16, Verpoest met 14 en Ghestem met 13 punten. STEUN VAN LABOURPARTIJ De Britse Labour Partij heeft bet blad van de Franse socialistische par ty, le Populaire, met 531.000 francs gesteund, zo heeft een vertegenwoor diger van de administratie van het blad te Parijs verklaard. Ook Eerste Kamer neemt de „Toto" aan De Eerste Kamer nam gistermiddag het wetsontwerp tot invoering van de totalisator aan met 24 tegen 14 stem men. Tegen stemden de CH, de AR, de leden mr. G. E. Van Walsum, mej. mr. M. Tjeenk Willink en mr. E. Brongcrsma (PvdA) en mr. L. F. H. Regout (KVP). Een dagboek Slachtoffer van beeldromans? „Ik word vermoord, maar Matthie zal me helpen", zo luidde een zin uit het dagboek van de 16-jarige Annie Rolle, die de vorige week te Enkhui zen door dezelfde' Matthie volgens diens eigen bekentenis van bet leven werd beroofd. Vijf dagen zijn verlopen sinds An nie Holle, dochter van een schoenen- handelaar in dit kleine stadje, des avonds op het stille weiland achter de Noorderdijk aan de rand van het IJs- selmeer door haar jeugdig vriendje, de 15-jarige HBS-er Matthie Buisman, zoon van een zaadhandelaar uit Enk huizen, met dolksteken werd gedood. Deze jongen uit de derde klasse van de HBS pleegde daarmede een mis daad, zoals er tot dusverre ln de his torie van de Nederlandse criminali teit nog geen is geboekstaafd. Naar aard, omstandigheden en karakter on derscheidt deze moord zich van de vele andere, die tot dusverre rijn ge pleegd. Raadsel Hier is zonder een spoor van be rouw een moord bekend door een ogenschijnlijk volkmen normale jön- geman, die nimmer blyk had gege ven van enige criminele aanleg, drif tige buien of complexen van welke aard dan ook. Hij kende het meisje reeds ruim 2 jaar en tussen het twee tal had 2ich een „school-liefde" ont wikkeld, zoals er legio zfc'n op iedere School. Het meisje was zeer op hem gesteld. Van enige jalouzie van de kant van de jongeman kan, zoals het onderzoek heetf uitgewezen, geen sprake zijn geweest Door-sectie op het stoffelijk overschot is vastgesteld, dat bet bier belist geen zedenmisdrijf Al evenmin is er enig teken van on enigheid of ruzie aan het licht goko men, noch had de jongen van zijn daad enig materieel voordeel. Tenslot te behoeft bet wel geen betoog, dat hy er niet toe over is gegaan, „omdat hij van haar af wilde". Zo is dan na vijf dagen nog het my sterie, dat zich om het motief tpt de ze misdaad heeft geweven, niet ont sluierd. Psychiaters zullen in dit geval wel het laatste woord hebben. Het gehele dagboek ademt een geest uit van avontuur, gesproten uit de grote fantasie van een meisje in de puberteitsjaren. Men vraagt zich in Enkhuizen af of de beeldromans, waar van het meisje er vele had gelezen, een slechte invloed hebben gehad. Van de jongen is bekend, dat hij een bij zonder enthousiast luisteraar was van radio-hoorspelen. Matthie blijft echter bij een simpele bekentenis. Hy weigert pertinent ver klaringen af te leggen, die over de- De Kerstpakketten-actie van de Ni win is, naar thans kan worden vast gesteld met volledig succes bekroond geworden. Dank zij de gezamenlijke krachtsinspanning, doeltreffend ge steund door de pers en radio, is het gelukt de benodigde één millioen gul den binnen de tijd van tien weken door het Nederlandse volk bijeen te doen brengen. Deze actie is voor de derde maal dit jaar gehouden. Aan iedere militair in Indonesië kan nu 'n pakket worden uitgereikt. SOPHOEL1S ERNSTIG ZIEK Themistocles Sophoelis, de 88 jarige minister president van Griekenland, is in zijn kantoor bewusteloos geworden. Naar verluidt is zijn toestand ernstig. 18 MAANDEN DIENSTPLICHT In het Engelse parlement is pen wets ontwerp in eerste lezing gebracht dat de militaire dienstplicht in Engeland van 12 op 18 maanden brengt. Men verwacht, dat een gedeelte der Labourfractie zyn afkeuring over het ontwerp zal uitspreken .wanneer het in het parlement in tweede lezing wordt gebracht DE BESTE AFNEMER Uit het Belgische vakblad „Tabak post" blijkt, dat België in de eerste 7 maanden van dit jaar de beste afne mer was van Nederlandse sigaren. België kocht in deze periode 1 millioen sigaren per maand of ongeveer 1/6 van zün totale verbruik. ONTPLOFFING IN POTTUGAL In een kruitfabriek te Amora by Lissabon is het tot een hevige ontplof fing gekomen. Tenminste 24 personen van wie de mcesten vrouwen, kwa men om hèt leven, terwijl 24 personen gewond werden NELLIE WALL ACE OVERLEDEN De Brtse cabaret ster Nellie Walla ce is tengevolge van bronchitis, die ge paard ging met een hartkwaal, over leden. Zy is zesenzestig jaar oud gewor den. Drie weken geleden werd zij on wel tijdens een voorstelling in het Lon dense paladium waarby het Konink lijk echtpaar tegenwoordig was. BEROEP OP GROTE VIER Het presidium van de Duitse volks raad in de Sowjetzóne van Duitsland heeft een beroep gedaan op de vier grote mogendheden, onmiddellijk een zitting van de raad van ministers van buitenlandse zaken byeen te roepen om de kwestie van een vredesverdrag' met Duitsland te espreken en een vrë desconferentie voor te bebreiden. CONTACT? Van regeringsgezinde zijde wordt vernomen,, dat de twee colonnes, die Tsjang Kai Sjek naar het front van Soetsjou heeft gezonden contact heb ben gemaakt. Krachtige verdedigings linies der door de communisten ge leide troepen zijn, aldus deze berich ten, met ondersteuning van vliegtuigen artillerie en tanks doorbroken. TROLLTY-BUS ONGELUK Tengevolgen van een botsing is een Trolley-bus over de leuning van een brug geslagen en in de Essinge ge zonken. Slechts een der inzittenden is gered. Men schat het aantal slacht offers tussen vyftien en vijftig. RE1NA PRINSEN G EERLIG SPRIJ S 1948 Aan de winnares Mies Bouhuis is Woensdag in de aula van de ge- meentelyke universiteit te Amsterdam de Reina Prinsen Geerligsprys 1948 uitgereikt. Mies Bouhuis verwierf deze prijs met haar verzen-debuut „Ariadne op Naxos". TOESPRAAK TRUMAN ln zijn eerste openbare toespraak na de afgelopen verkiezing in Amerika heeft president Truman er bij de Sowjet-Unie vp aan gedrongen toe te treden tot de FAO, de organisatie voor voedsel en landbouw der VN. WEGGEBLEVEN Het Franse blad „le Populaire" be richt, dat bij de verkiezing van 60.000 gemeenteraadsleden in Spanje, welke Maandag is gehouden, van de 206.000 stemgerechtigden e Barcelona 101.000 kiezers weggebleven zijn. JOEGOSLAVISCHE GEZANT TE DEN HAAG VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN Officieel wordt medegedeeld, dat de heer Milo van Prodanovic, gezant van Joego-Slavië in Den Haag, bij decreet van het presidium van de Joego-Sla- vische nationale vergadering van rijn functie is ontheven. MACHTIG WAPEN De Sowjet afgevaardigde Vysjinsky heeft gezegd in de zg kleine politieke commissie van de VN dat het veto een machtig wapen was in de politieke stryd die thans aan de gang is. Zelfs een sukkel zou een dergelijke wapen niet uit zyn handen laten val len. In Cardiff (Wales) zijn vier mannen en een vrouw tot boeten variërend van 50 tot 500 pond sterling veroordeeld, Weges een poging auto's die onzicht baar gepantserd waren naar Palastina uit te voeren. tails handelen. Hy wil «f hy kan de dryfvereii tot zyn daad niet bekend maken. Hy gedroeg zich tijdens zyn detentie op het politiebureau te Enk- huizen bijzonder kalm, las een boek en at met smaak. Hy toonde geen spoor van berouw of schuldgevoel. Dinsdag is hy overgebracht naar bet buis van bewaring te Alkmaar, waar de Justitie het onderzoek voort zet Amersfoort Wie Amersfoort zegt, denkt aan twee dingen. Aan evacuees, die in de eer ste dagen van de oorlog by duizenden West Friesland overstroomden en aan het beruchte kamp, waar jaren lang Nederlanders werden gemarteld en ver moord. Reeds In de oorlog was de naam van dit kamp een verschrikking, maar toch kunnen we ons niet aan de indruk ont trekken, dat toen nog veel verborgen is gebleven van de ergelyke schanda- den, van de smerige vergrijpen tegen de beschaving, die daar door de die naars van het Nazidom werden bedre ven. Tijdens het proces, dar nu gevoerd wordt tegen een aantal van de ergste beulen, wordt een tip van de.sluier op gelicht. Een rilling gaat ongetwijfeld door het hele volk al wordt dan ook nog niet het ergste gepubliceerd. Een rilling van afschuw over zoveel geraf fineerde gemeenheid Dit proces moet wel een ieder de ogen openen. Er is een tijd geweest, voor de oor log, toen het Hitler-barbarisme in Duits land hoogtij voerde, dat tal van bur gers geen geloof schonken aan de klachten die uit het Derde Rijk wer den gehoord. Boeken als ..De Veen- soldaten" e.d. werden door velen met wreve) gelezen en menigmaal Werd de verzuchting geslaakt, dat het wel weer overdrijving van Joden of eommums- ten zou zijr, en dat het Jn Duitsland Wel niet zo beroerd zou wezen We weten nu be»e- W- v -~n- nu met volkomen zekerheid, dat alles wat we hebben gehoord over de Nazityrnn nip nog slechts een fractie is geweest van wat er wprkelijk -is gebeurd. Want we hebben in dit proces, even als in alle proeessen slechts de be schikking over het getuigenis van de 'vo-Vvenden. Wij zullen on ons hoede moeten zijn «n er voor waken, dat nimmer meer s te Vel zal kunnen overheersen, da» de^v-Iifke wreedheden tot eys*e«m h«*eft. We zouden dit juist zo nadruk kelijk wille stellen, omdat de nel- P'-rg begint door te breken het op»re- d«n sommige Nazi's'te vergoelij ken. Ook wii staan niet op het stand punt. dat iedere aanhanger van d^ze stroming een barbaar is gowest Maar stuk voor stuk dragen zij de verant woordelijkheid. voor de misdaden,- wa»-ond»r Eurnni jarenlang gebukt h«eft gegaan en die ze hebben laten oa^seren. zonde- een etikri woord var» protest. Amersfoort! Laat deze enkele naam o*ie er aan herinneren, dat slechts de een waarorg kan zifn. dat "-radheden «iet kunnen worden bedreven zonder dat het in op weren van het volk er tegen in oo- «tand komt. Was de dietatuu- ov->—»n "aar gebleven, we zouden ove- Am-rs- foort niets meer vernomen hebbcv v.Z. onze kleine tovértaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1