Ikmaardei N.-HOLLANDSE PERS 1945 5' JAARGANG N°. 1393 VRIJDAG 26 NOV. 1948 Green onderhandelinhen buiten C.v.G.D. om Europa's grootste droogdok werd opgeblazen Communisten naderen Peiping en Tientsin op 30 k.m. Bloemendaalse agent pleegde liefst 29 inbraken Scholieren demonstreerden Spaans riet op zitvlak van fabrikant... Distributie Uiigav® Stichting „D® Vrij® Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.23 per maand ƒ3.65 p. kwart, btf vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm- familieberich. ten 18 et Bij contract aanzienlijke korting. Veiantw. redaeteun J. T. Zoonen Buieau, fiiddenbaat hoek Oudegracht Tel. K 2100 3971 Moh. Natsir bevestigt nu De Republikeinse minister van voor lichting, Moh. Natsir, heeft volgens Antara in een verklaring tegenover de pers er de nad.uk op gelegd, dat men de Commissie voor Goede Dien sten ten enenmale niet kan voorbij gaan bij bet uitwerken van enige over eenkomst tussen Nederland en de Re publiek, daar in de afgelopen twee jaar duidelijk is gebleken, dat slechts van een overeenkomst, waarvan de uitvoering door een derde partij ver zekerd wordt, een blijvende oplossing kan worden gehoopt, ivp apJuera-iaA jjsibn het voornaamste vraagstuk niet een overeenkomst op zichzelf betreft, doch de basis van vertrouwen het vertrou wen, dat twee partijen In elkander hebben bij het uitvoeren van een over eenkomst. „En het is Juist dit vertrou wen, dat in Juli 1947 volkomen werd vernietigd en nooit meer geheel her steld is. Indien de Nederlanders dit alles weer goed wensen fe maken, dienen zij eerst een zekere groep in eigen kring te elimineren", aldus Nat sir. Volgens hem kan slechts een defini tieve oplossing worden bereikt door actieve tussenkomst van de Commis sie voor Goede Diensten, zowel hij het formuleren van een bindende over «en komst als bij de uitvoering daar van. zo meldt Antara. GELIJKGERECHTIGD DEELSTATEN De correspondent van ..Merdeka'' te Djokja had een onderhoud met Moh. Natsir, .waarin deze zeide, dat de deelstaten zeker zullen begrijpen „dat de Republiek geen aanspraak maakt op een hogere positie dan zij zelf zullen verkrijgen, want het doel van de strijd is niet, om vrijheid en «onverehriteit te verkriigen voor de Roozenhurg blijft winnen De uitslagen van de 13e ronde van het tournooi om het wereldkampioen schap zijn: Roozenburg—Demesmaecker 2—0 Vorpoest—Rostan 20 Post—Perot 20 Van der Staay—Keiler 0—2 C^-'hemChiland 20 De stand luidt na de 13e ronde: 1 Roozenburg 22 p, 2 Keiler 18 p., 3 V"»*DOest 16.. 4 ixhestem 15.. 5 Post 14 6 Chiland 12, 7 Van der Staay 11., ft Perot 10., 9 Laros 9., 10 Deme-maecker 2., 11 Rostan 1. NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING A A NGEWEZEN De bonnen voor Werkkleding H9 en L9 zijn tot nader order geldig voor het kopen van Werkkleding. Op de bonnen H9 kan men kopen: een overall of een Werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas. een laboratoriumjas of een mouwschort. ©p de bonnen L9 eer. werkbroek of Werkjasje van keper, drill, satijn, bverteen, Engels leer. Manchester of pilow. een korte witte jas, een koks- hu i-: of een korte stofjas. De bonnen H10 t/m H 12 en L10 t/m L 12 zijn nog niet geldig De bon- Dep Hl t/m H8 en LI t/m L8 en de ïartsoenbonnen FC en FD blijven voor lopig geldig. ZWITSERS ELFTAL VOOR HIGHBURY SAMENGESTELD Het Zwitserse elftal voor de wed strijd tegen Engeland op 1 Dec. a.s. te Londen is als volgt samengesteld: doel: Corrodi, achter: Gyger en Stef- fen, midden: Lusenti, Eggimann en Bocquet, voor: Bickei, Amado, Tamini Friedlaender en Fatton. Corodi, Lusenti en Friedlaender be hoorden niet tot de ploeg die verleden Jaar te Zürieh met 10 van Engeland won. De enige nederlaag welke Enge land na de oorlog heeft geleden. GELDIG TOT VRIJDAGAVOND DROOG EN VRIJ KOUD Vrij koud en droog weer. Weinig be IWolking. Zwakke wind tussen Zuid- Oost en Zuid West Temperatuur over dag enkele graden boven het vriespunt V Nachts lichte 'vorst. Republiek alleen, doch de volmaakte vrijheid voor geheel Indonesië, zoals bet staat geschreven in de proclamatie van de onafhankelijkheid. De deelsta ten moeten gelijk staan met de Repu bliek", aldus Natsir. Tenslotte ver klaarde hij dat de voorstelling, alsof minister Stikker meer concessies heeft gedaan aan de Repubiek dan aan de federalisten „een voorzichtige manier van opruien is en een poging om twee dracht te zaaien, opdat de federalisten jaloers zullen worden öp de Republi keinen". (Het is mogelijk, dat het woord „voorzichtige'' berust op een seinfout en dat bet moet zijn: „door zichtige" Red.) HAVENSTAKING IN VER. STATEN OPGEHEVEN Gi-t«f is de op 10 Nov. in de havens van de Amerikaanse Oostkust begon nen staking opgeheven. Reders en ha venarbeiders, die een geschil hadden over een ioonovereenkomst, hebben overeenstemming bereikt. De haven arbeiders krijgen nu 13 dollarcent loonsverhoging met terugwerkende kracht vanaf 21 Angnstus. Meer dan 200 schepen waren door de staking opgehouden, waardoor New Yorkse scheepvaartbedrijven per dag 1.2 millioen dollar schade leden. Kolommen water spoten 75 meter hoog de lucLt in, toen Britse scheeps bouwkundige ingenieurs gister begon nen met het opblazen van het 80.000 ton wegende droogdok te Wilhelmsha ven, het grootste van Europa. Om de zeven minuten bad een ontploffing plaats. Bij de eerste ontploffing trilde de toren van het gemeentehuis op bijna 4 km afstand op zijn grondvesten, als had er een aardbeving plaats. Geen enkel huis stortte echter in Tevoren hadden 12.000 personen, sommigen met huisraad en huishoudelijke artikelen, hun woning verlaten. De Britse mili taire gouverneur had op hét laatste ogenblik een verzoek van de gemeente lijke autoriteiten om het opblazen geen doorgang te laten vinden van de hand gewezen. De lading werd door ingenieurs tot ontploffing gebracht ln schuilkelders op bijna twee km. afstand. Later werd geconstateerd, dat na de eerste 13 ont ploffingen de gehele bodem van het dok vernietigd was Vandaag denkt men met 22 ontploffingen de zijkanten te slopen. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Op 5DeC. a.s vertrekt de Willem Ruys" van Rotterdam naar Indonesië o-p 7 December de „Breda" naar de 'T-d. Anrillen. M~t brid- schenen k°r rr.a-<*-cr-,.AW: ni'»erlijk posten voor de „Willem Ruys* op 1 December en voor de „Breda" op 4 December. Vooruitgeschoven colonnes van het door communisten geleide leger vech ten op 30 km. afstand van Peiping en op 40 km. van Tientsin, de twee sleutelsteden in Noord-China. De regering heeft alle schepen in Tientsin en Tangkoe opgevorderd voor de evacuatie van troepen en militaire goederen uit de pas van Sjanhai- kwam in de Grote Muur en uit Tsjinwangtao, 240 km. verder Noordwaarts Deze beide centra zijn reeds enkele weken aan de landzijde ingesloten door de communistische legers, die thans Sjengfang, op 40 km. van Tient sin. hebben veroverd. Woensdag werd Westkapelle op Walcheren 'n begin gesmaakt met de beplan ting van de door de inundatie ontstane kreek, welke plechtigheid werd bijge woond door II. K. H. Prinses Wilhelm ina. In versierde huifkarren begaf het gezelschap zich naar de kreék.' waar bomen werden geplant voor het Wil- hefmina-bos en Roval Marines-bos Naar gemeld wordt, is door de rege ring de laatste 40 uur een zeer druk gebruik gemaakt van de strategische spoorweg Peiging-Tientsin. Te Pei ping gestationneerde vliegtuigen van de regering hebben gister communis tische strijdkrachten gebombardeerd in het Oostelijk deel van de provincie Hopei. In het Zu'den zcuden de com munistische generaals Tsjen en Lin voorbereidingen treffen voor een nieuw groot offensief tegen Pengkoe. Bijna 30 verslaggevers zijn per vlieg tuig uit Nanking naar Hsoetsjou vér- trokken om op ui'nodiging van de re gering een bezoek te brengen aan het centrale front. LUCHTBASIS VERPLAATST De zware uitrusting en het perso neel van de voorzieningsbasis der Chi nese luchtmacht zijn van Peking naar Formosa en Tsingtao overgebracht. De medische ve.zorging van de plattelandsbevolking in Hongarije liet voor de oorlog alles te wensen over. Er worden thans maatregelen genomen om ook in de verst afgelegen streken de nodige controle op de gezondheids toestand van de boeren uit te oefenen In Ury krijgt de 100-jarige Istvan Ke- menetzky voor de eerste maal in zijn leven bezoek van de dokter, die hier bezig is zijn bloeddruk te meten. Deze laatste stad wordt daardoor de voornaamste voorzieningsbasis van Noord-China en is de meest practi- sche en de veiligste door haar ligging aan zee en de aanwezigheid van de Amerikaanse marine. Met gevonden sleutels Half October kwam de leiding van het Bloemendaalse politiecorps tot de verrassende ontdekking, dat een inbre ker, die gedurende een half jaar een ware terreur in dé villawijken had uit geoefend en de politie steeds te slim af was geweest, niemand anders was dan een lid van het politiecorps, de 24 jarige' agent A. L S., die tijdens zijn na.chtelijke diensturen met valse sleu tels en door het indrukken van ruiten la de woningen binnendrong. De agent liep in een val, die zijn chefs voor hem opstelden en legde een volledige bekentenis af. Daarbij kwam vast te staan, dat 2ïjn Verloofde zich aan heling had schuldig gemaakt. Een groot deel van de gesto len »n-d^ren kon worden achterhaald Tijdens de rechtszitting bleek dat S. •ziin sleutels „viste" uit een bak op het politiebureau, waarin gevonden sleutel gedeponeerd werden. In to»aal pleegde S. 29 inbraken, plus één, de laatste. Verdachte gaf als motief op, dat hij trouwplannen had en bovendien in de schulden stak. S 20U volgens getui gen een goede rol in de bezettingstijd hebben gespeeld en véél gevaarlijk werk hebben opgeknapt. Volgens zijn mme"*0"- wa« h?i p^n ho'-onwhoi- WORDT ALGEM. HAVENSTAKING IN FRANKRIJK AFGELAST? De dreigende algemene havensta king in Frankrijk, kan wellicht ver meden wórden, zo meldt Reuter, doo- een overeenkomst, die Donderdag be reikt is tussen vertegenwoordigers van havenarbeidersfcond, waarin de commu nisten zeer sterk vertegenwoordigd zijn en de regering. Op de meeste punten scbünt mon het eens te zijn. BINNEN EEN UUR VAN AMSTERDAM NAAR PARIJS Een „Convair-iiner", eeq d-r nieuwe twee-motorige verkeersvliegtuigen van de KLM. ve tigde gister op het traject Amsterdam-Parijs een nieuw record, door deze afstand af te leggen in acht en vijftig minuten. Dit is ruim drie kwartier sneller dan men gewoonlijk met andere vliegtuigen voor deze af stand nodig heeft. De president van het Britse nationa le genootschap tegen de afschaffing van lichamelijke straffert op school, de heer Wildman, die tevens fabrikant van Spaanse rietjes is, heeft op invita tie van de directeur van een school te Stafford, waar lichamelijke afstraf fing niet meer bestaat, een lezing ge houden over het nut van lijfstraffen. De heer Wildman had een bundel van 20 stokken uit zijn fabriek mee genomen en verluchtte zijn lezing mét het tonen van de verschillende typen. „De meest redelijke straf', aldus was zijn mening, „is zes flinke klappen". Op dat moment stonden de leerlingen op, de heer Wildman werd beetge pakt en op de grond vastgebonden. Een van de leerlingen zocht de bes te stok uit en gaf de heer Wilman ze ven flinke slagen op zijn achterwerk. Persfotografen, die aanwezig waren, renden toe om het tafereel op te nemen Na afloop verklaarde de heer Wildman dat hij met zijn advocaat te Londen over het geval zou spreken. Te Staf ford diende hij een klacht bij het poli tiebureau in. Gister zijn in de VS. massa's kal koenen opgepeuzeld want de Amerika nen vierden Thankgivings Day. En kal koen is het traditionele eten op die dag. Waar men mee omgaat wordt men mee besmet. Zo is het ook met rechter Moore uit Atlanta (V.S.), een specia list op het gebied van echtscl.eidings zaken Nu wil hij zelf scheiden, want zijn vrouw geeft tweemaal zoveel uit alg rechter Moore verdient. Nog een scheiding: Mevr. Pfeiffer uit een plaatsje in Texas kreeg haar eis toegewezen, toen zij aanvoerde dat haar dove echtgenoot bij ruzie's steeds zijn gehoor-apparaat uitschakelde! In Spanje is het ook niet best met de electrische stroom. Op 3 werkdagen van 8 tot 18 uur waren de centrales uitgeschakeld, op de overige 3 dagen is dit nu ook her geval geworden van 14 tot 18.30 uur. Particulieren moeten hun verbruik met de helft beperken. Gisteravond is de Chr. Ger. predi kant Ds H. Velema te 's Gravenzande tijdens een dienst op de kansel door een hartaanval overleden. Oosterwjjk vlagde: de N. Brabantse stad kreeg gister de 20 000e inwoner. In Vlissingen zullen in de nieuwe wijken geen voortuintjes voorkomen. Er komt een open stook, die de bewo ners gezamenlijk moeten onderhouden. Achter de huizen zullen gemeenschap Pelijke boomgaarden worden aangelegd „Ome Joop" uit de Jordaan, een bekende figuur, hoorde 3 jaar tegen zich eisen. Vorig jaar September had Ome Joop met een aantal kornuiten pogingen gedaan een zwarthandelaar te ontzetten, waarbij hij van plan scheen te zijn een agent in onfris grach tenwaier te deponerenIn eerste ir.s an'le had Ome Joop 4 jaar gekre gen wegens een poging tot doodslag. schijnend man, die welwillend en vrien delijk was. Vijf jaren gevangenisstraf wegens diefstal,meermalen gepleegd onder bezwarende omstandigheden, luidde de eis. Tegen de verloofde werd vier maanden geëist wegens heling, waar van de officier de opzet bewezen acht te. „Ruys" miste passagier Bij aankomst van de „Willem Ruys" te Southampton werd een der passa giers vermist, nJ. de Wed Johann uit Ambon, die met haar zoon en dochter onderweg was naar Den Haag en aan boord in het. hospitaal verpleegd werd Onmiddellijk Werd een onderzoek inge steld, maar men heeft de vrouw niet kunnen vinden. Aangezien een der pa trijspoorten open stond, wordt vermoed dat zij naar buiten heeft willen klim men, in zee is gevallen en verdron De politie heeft een, onderzoek inge steld, maar acht misdrijf buitengeslo ten. Gistermorgen in alle Vroegte is de ..Willem Ruys" in Rotterdam terugge kterd. Onder de velen die het schio stonden op te wachten bevond zich dr van Mook, wiens bagage zich op het «chip bevond. Temster kalmeerde wilde leeuw op straat Een jong meisje, Ray Walker ge naamd, heeft de hoofdstraat van Oost Londen in Zuid Afrika bevrijd van een losgebroken woedende leeuw, on danks de zware verwondingen, die het beest haar had toegebracht. Tijdens een circusparade schrok een driejarige leeuw, waarop hij door de temster aan een lantaarnpaal gebon den werd. Het opgewonden dier bleef in het rond rennen tot de ketting waar aan hij lag geheel om de paal ge draaid was: Vast tegen de paal aange klemd raakte de leeuw steeds meer van streek en viel de jonge temster met bek en klauwen aan. Toen drie mannen er in slaagden het hevig bloedende meisje te bevrijden, rukte de leeuw zich los. Ondanks haar ernstig bloedverlies en zware verwon dingen greep Ray de leeuw opnieuw en kalmeerde hem. waarop zij met het dief in een taxi naar het circus terug reed. —O Eyskens niet geslaagd? Gaston Eyskens, de Belgische kabi netsformateur, verklaarde gisteravond tegenover de journalisten: „Ik heb rapport uitgebracht bij de prins-regent en wacht thans op diens beslissing". Eyskens weigerde verder commen taar over het verloop der onderhan delingen, welke de gehele dag heb ben geduurd, te geven. Politieke waar nemers zijn van oordeel, dat Eyskens er niet in geslaagd is een nieuw ka binet te vormen en dat hij de prins regent verzocht heeft hem van deze taak te ontslaan. Reuter meldt echter, dat Eyskens vandaag zijn pogingen voortzet. O De bekende letter K van de telefoon toestellen 2al geleidelijk verdwijnen. Ook in de telefoongidsen zal, evenals op de toestellen, de K een 0 (nul) worden We willen het ditmaal niet hebben over de distributie van levensmidde len. We hebben een andere distributie op het oog, waarmee iets aan de hand is. We bedoelen de radiodistributie. Zoals men "zich misschien herinnert zijn de bestaande radiodistriburienettén gedurende de bezettingstijd door de Staat overgenomen. Na de bevrijding heeft Minister Vog een wetsontwerp ingediend, waarbij de overname defi nitief geregeld werd, alsmede de scha deloosstelling. Het wetsontwerp heeft 't nooit tot het parlement kunnen bren gen tijdens het bewind van de heer Vos en deze is inmiddels verdwenen Nu heeft Minister Spitzen in de Tweede Kamer, waar het wetsontwerp eindelijk in behandeling zou komen, spitsroeden moeten lopen. De Kamer toonde zich namelijk in meerderheid onwillig om het wetsontwerp (dat de zaak tot een einde 2ou brengen) te aan vaarden en de oppositie was zó groot, dat de Minister het wetsontwerp terug n-m. Het is ons nog niet recht duidelijk, wat de consequenties van dit terughe men zullen zijn Blijft de toestand zo als ze is, dan wordt er dus niets ge regeld. Of moeten we aannemen, dat de mogelijkheid bestaat, dat de geno men maatregel ter zijner tijd geheel ongedaan zal worden gemaakt? Dit is bijna niet aan te nemen. Er zouden grote moeilijkheden uit ontstaan Belangrijker is echter de duidelijk gebleken tegenzin bij 'n groot deel der Kamer tegen deze vorm van overheid» bedrijf. Een tegenzin, die wij ons niet kunnen verklaren en die naar onze mening er op wijst.- dat er een reactio- naire wind opsteekt. Indien er toch een bedrijf is, dat zich bij uitstek leent om door de Staat te worden uitgevoerd, is het wel dat der Radiodistributie. Er behoeft geen omvangrijk apparaat voor te worden ongebouwd. Het S'aat«bedriif d-r DO<te rijen kan met geringe möeité het ge hele bedrijf beheren en we hebben van PTT wel zoveel gezien, dat we er ten volle van overtuigd kunnen zijn. dat na verloop van enkele jaren in Neder land een radiodistributienet zou ziin ge sticht, waar wij trots op zullen kun nen zijn. Wij begrijpen dit streven nie* Wil men de kant weer op. dat alles in partl culiere handen komt? Heeft het Darti- culier initiatief zulke fraaie r-sn'^'en opgeleverd? Zeker, er zijn prach*!"- be drijven aan te wijzen, waar we alle res Peet voor hebben. Het doel van die be drijven is echter nooit anders dan het maken van winst. Zo zal het óók zijn met de radiodistriutie.-wanneer die vol ledig in handen van parjiculeren mocht komen. En daar zijn we juist bevreesd voor. Zo goed als de radiouitzendingen een deel van het culturele leven van ons volk beheersen (en geen object van winst mogen uitmaken) even zo zeer mag de verspreiding van deze program ma's door middel van een distributie net heé voorwerp zijn van een parti culier streven naar winst. Hier zal de winst, het particulier bezit op de achter grond moeten worden gesteld Alle gel den zullen moeten worden besteed aan de distributie, opdat de minst draag- krachtigen de best mogelijke ontvangst wordt verzekerd. vZ. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1