Ikmaaidei' 5' JAARGANG N* 1397 N.HOLLANDSE J PERS 1945 WOENSDAG 1 DEC. 1948 Berlijn heeft nu twee gemeentebesturen Verwarring door actie van SED groter dan ooit "IjMONNStóO Werkcomité "KNIP gekant tegen informele besprekingen Palestinaoorloa en öobouw Veto 1 Uitgave Stichting „D« Vrije Alkmaarder". Exploitatie N.V Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwarj. bij vooruitbetaling Advertenties 14 cfc per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Vwontw. redacteur. J. t. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Berly» is twee gemeentebesturen „rijk". Gistermorgen onderbrak de ra dio in de Sovjet-sector haar programma tien minuten om de Berlijners in het geweer te roepen tegen het huidige stadsbestuur, dat in de Weste lijke sector vergaderde In de midddaguren werd er in het Oostelijk deel van de stad een „bijzondere zitting van de gemeenteraad" geopend, bij eengeroepen oor de SED-vice-voorzitter van de gemeenteraad Ottomar Geschke. De aanwezige leden van de SED (waarin de communisten de overhand hebben) plus een aantal meelopers namen hier een resolutie van het „democratisch bloc" aan, waarin bepaald werd, dat er een „voorlo pige democratische magistratuur" gevormd moet worden alvorens alge mene verkiezingen voor geheel Berlijn zullen plaatshebben en waarin voorts tot uitdrukking wordt gebracht, dat hef huidige stadsbestuur „de vitale belangen van de stad heeft verwaarloosd". Oost-Berlijn bood gistermiddag het heeld, dat op Zaterdagmiddag normaal is. Na de radio-oproep werden de kinkels gesloten en rijen kantoorbe dienden stonden op trams en bussen ie wachten om naar huis te gaan en deel te nemen aan een openluchtde monstratie. In de door de SED bijeengeroepen vergadering in de Opera werden felle verwijten gericht tPt de Westelijke ge allieerden en het stadsbestuur. Oppo santen van de Chr democratische par. tij, de socialisten en de liberalen steun den de resolutie, die met algemene «temmen werd aangenomen. EBERT BURGEMEESTER Daarna werd Frits Ebert,* lid van de SED en zoon van de voormalige rijkspresident Friedrich Ebert, met al gemene stemiyen gekozen tot voorlo pig „Oberbuergermeister" van de stad, Ebert legde de belofte af en nam ter stond de leiding van de vergadering op zicb. Ebert is 54 jaar oud. Hij is in 1913 lid gewprden van de sociaal democra tische partij van zijn vader, werd in 1928 afgevaardigd naar de rijksdag vaor het district Potsdam cn bracht de Jaren tussen 1933 en 1939 in diverse concentratiekampen door. Nadat hij was vrijg laten, werd hij opgeroepen voor de Wehrmacht en hij nam deel aan de invasie in Polen Toen in 1946 linkse socialisten en communisten de Soc Eenhedsparrij vormden, werd hij lid van die partij. Ebert beloofde de vergadering te zul len zorgen, dat elk Berlijn» gezin ko len en textie'. krijgt. Hij kondigde de socialisatieplannen aan en zei. dat nieuwe verkiezingen worden voorbe reid. GROT 2 DEMONSTRATIE Na afloop van de vergadering om half vier begaven de aanwezigen zich naar de massa-demonstratie, waar vol- Keiler houdt vol De uitslagen van de partijen van de 18e ronde luiden: LarosPost 20 VerpoestPerot 02 Chiland—Keiler 0—2 Rostanv. d. Staay 02 DemesmaeckerGhestem 02 Zo ziet de kopgroep er uit: 1 Roozenburg 29 punten, 16 partijen 2 Keiler 25 punten, 17 partijen 8 Ghestem 22 punten, 16 partijen 4 Verpoest 21 punten, 17 partijen 5 Post 18 punten 16 partijen VLEESRANTSOEN WEER 200 GRAM Met ingang van 3 December wordt het vleesrantsoen weer gebracht op 200 gram per week voor de leeftijdsgroe pen A B en C en op 100 gram voor de groepen D en E (kleine kinderen en babies) Handhaving van het indertijd tot 250 gram per week verhoogde rant soen zou een te grote aantasting van de voorraad ingevroren vlees beteke nen, is «'''-r-el medegedeeld. gens Oostelijke autoriteiten 200.000 mensen aanwezig waren. Ebert en an deren voerden hier het woord. Alles verliep Ordelijk, al klonken er volgens Reuter af en toe afkeurende kreten uit de menigte. Reuter verklaart voorts, dat de menigte „matig geestdriftig was, apatisch appiaudiseerde of brood stond te eten". De verwarring is intussen niet ge ring. Vele Berlijnse ambtenaren we ten niet naar welke bevelen zij zich moeten richten en waar hün wers is. Het gemeentehuis (dat in de Oostelijke sector staat) wordt van daag door Ebert in gebruik geno men. Dr. Friedensburg, de wnd. burge meester, heeft gezegd, dat iedereen zich normaal naar z'n werk moet begeven, doch van andere zijde zijn adressen verstrekt van bureaux in de Westelij ke sectoren, waar alle ambtenaren zich moeten melden. Friedensburg zeide, dat een zinne loze toestand was ontstaan. Hij zou vendaag nog eens naar het gebouw in Oost-Berlijn gaan om te zien of er nog een lijn is te vinden .in de chaos Van een verstandig bestuur kan na een splitsing niet meer worden gespro ken, zo zeide Dr Friedensburg. WESTELIJK TROTEST Gisteravond is door de drie militaire gouvemeurs uit de Westelijke sectoren geprotesteerd bij maarschalk Soko- lofsky. De Amerkaanse bevelhebber verklaarde, dat de instelling van een afzonderlijk stadsbestuur voor de Oos telijke sector een „arrogante daad" was, gespeend van alle legaliteit. Vol gens hem hadden slechts 26 van de 130 leden ven de raad deelgenomen aan de „schertszitting in de Opera". Hardnekkige mist week nog niet Geldig tot Woensdagavond NOG HETZELFDE WEERTYPE Op de meeste plaatsen in de och tend nog mist met lichte of matige vorst, In de middag hier en daar op klaringen en ongeveer dezelfde tem peratuur 'als gister. Zwakke, meest Euide! jke wind. Ook gister was Schiphol nog vol komen dicht: het zicht was omstreeks elf uur niet meer dan 60 tot 70 meter, terwijl het omstreeks 400 meter moet zijn wil normaal gevlogen kunnen worden, In de middaguren vertrok een toestel naar Kopenhagen, één van de weinige „geopende" vliegvelden. Op de Parijse vliegvelden Orly en' Le Bourget was ook alle luchtvaart- verkeer afgelast tengevolge van de dikke mist, die reeds twee dagen bo ven het gebied van Parijs en een groot deel van Frankrijk hangt. Berlijn: de mist.boven Wést."Duitsland heeft het luchtbrugverkeer naar Ber lijn gister onmogelijk gemaakt. - Londen: het grootste gedeelte van Engeland was in een natte mist ge huld. Op sommige plaatsen is het zicht slechts drie meter Het is onzeker of de voetbalwedstrijd EngelandZwit serland vandaag wordt gespeeld. Voor de zegende maal is het vertrek van de „Queen Elisabeth" uitgesteld. Mist verhinderde hét schip de haven van Southampton uit te varen. Het oponthoud heeft de maatschappij tot nog toe in het totaal 310.000 pond ster ling gekost Talrijke schepen liggen meer of min der ver van de monding van de Water weg te wachten om binnen re komen, zo werd uit Rotterdam gemeld. Gister^ middag na half twee hebben uitslui tend kustvaartuigen met succes ge probeerd tussen de pieren te komen en in de loop van enkele uren zijn er twintig naar Rotterdam opgestoomd Voor de schepen van groter tonnage was het waagstuk echter' nog steeds te groot. O TWEE TREINONGELUKKEN IN ENGELAND Tengevolge van de dichte mist zijn _,p een viaduct bij Stockport twee trei nen op elkaar gelopen. Vier person»^ kwamen om het leven en ongeveer 50 werden gewond. De mist, de dichtste sinds jaren, hinderde het reddings werk. Op het tijdstip van de botsing was er bijna geheel geen zicht. Drie uur na de tfbtsing werden nog steeds gewonden aangevoerd en er moest "een aantal spoedoperaties worden uitge voerd. Bij Birmingham is de sneltrein Bir- minghamLonden op een locomotief gereden. Zes personen moesten ge wond naar het ziekenhuis worden overgebracht. Stopzetting verzocht Volgens Antaxa is namens de fractie leiders van het werkcomité van het K.N.I.P, (het voorlopige Republikeinse parlement) tot Moh. Hatta het verzoek gericht, om de informele besprekingen met de Nederlandse ministers stop te zetten. Het comité stelde voorts voor formele besprekingen onder auspiciën van de C.v.G.D. spoedig te hervatten. Maandag had Moh. Hatta voor de fractieleiders een uiteenzetting gege ven over de besprekingen met de Ne- Drie wereldrecords van Ned. dames erkend De internationale athletiekfederatie heeft de tüd van 11 sec. die Fanny BlankersKoen tijdens de Olympische Dag op 20 Juni J.l. maakte op het nummer 80 meter horden als wereld record erkend. Zoals men zich herinnert had Fanny Blankers tijdens deze race een straffe wind in de rug, zodat men aanvan kelijk zelfs niet van plan was erken ning van deze tijd als record aan te vragen Later is men hierop terugge komen. Behalve de 80 meter horden zijn nog enkele prestaties als nieuwe wereld records erkend. Het zijn: 100 meter Fanny BlankersKoen in 11.5 sec. 4 x 110 yards estafette Nationale ploeg (Fanny Blankers. Gerda van der Kade—Koudijs, Nelly Witziers Timmer en Gré de Jongh) in 47.4 Ondanks de nog steeds voortdurende strijd in het Heilige Land gaan de Joden voort nieuwe nederzettingen te stichten en oude uit te breiden. In Galilea b.v. thans geheel in Jood se handen) verrees Yechaim naast een oude sterkte, van de kruisvaarders. In de eerste fase van de strijd werd de nederzetting afgesneden van de -rest van hef land, doch de Arabieren meeaten het beleg opheffen, toen de Joden de weg van Haifa naar Na- haria veroverden. De foto geeft een fraai beeld van het kamp met de materialen en ma chines voor de opbouw. De nederzetting wordt omringd door een verdedi gingsmuur van losse stenen, die onder grondse verblijfplaatsen verbergen. fdlitiek kameleon Tegen Paul Kiés twintig jaar geëist derlanders. Waarover Moh. Hatta had gesproken is niet bekend geworden. Men vermoedt, dat de Nederlandse ministers en hun adviseurs vandaag van Djokja naar Batavia zullen te rugkeren. Om twaalf uur gister had Moh. Hat ta wederom een bespreking met de ministers, welke ongeveer een uur heeft geduurd. Men gelooft, dat de Ne derlandse delegatie binnenkort een memorandum over de besprekingen te Djokja zal opstellen voor de rege ring in Den Haag. O JAPANSE OORLOGSMISDADIGERS NOG NIET OPGEHANGEN De terechtstelling van de Japans? oorlogsmisdadigers zal misschien voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. De veroordeelden zouden niet wor den terechtgesteld voordat een beslis sing is genomen inzake het beroep op het Amerikaanse hooggerechtshof. STAKING WINKELPERSONEEL DREIGT IN FRANKRIJK' Het winkelpersoneel in geheel Frank rijk heeft besloten in staking te gaan als de huidige onderhandelingen tot handhaving van een werkweek van vijf dagen op niets uitlopen. De havenarbeiders te Duinkerken gingen gister nog niet aan het werk en ook in de haven van Bordeaux wordt nu nog gestaakt. Te Marseille duurt de zeeüodpns'aking voort. Gister is te Leeuwarden 20 jaar ge vangenisstraf geëist tegen de voor malige leider van de „Troelstra-be- weging" Paul Kiés uit Amsterdam. „Deze verdachte", aldus de procu- reur-fiscaal, ..was als een kameleon, die steeds van kleur veranderde wanneer hy dit nodig achtte'. Paul Kiés was aanvankelijk beroeps officier, later politiek leider en fel an ti-Duits. Toen de vijand kwam, keer de hij als een blad aan de boom om. Hij was katholiek, maar de geestelijk heid belasterde hij op alle mogelijke manieren. Een heerszuchtig mens, wars van elk idealisme en er alleen op uit zichzelf te bevoordelen en om hoog te steken. Om dit doel te berei ken waren de dolste bokkesprongen hem niet gek genoeg. Hy had aan Rauter voorgesteld, hem te benoemen tot majoor van politie. Een andere instantie stelde hy voor, om hem te bevorderen tot gouwleider voor het Noorden Zonder aarzelen heeft hij de Troel- stra-beWeging overgelevrd aan de NSNAP. Zij die weigerden, kregep 'n waarschuwing. Verder kwamen ter sprake de ronselpractijken van K en het zenden van verraders naar het kamp Schoorl om aldus achter ille gale geheimen te komen. Verdachte beweerde, dat hy niet wist, dat deze mannen naar Schoorl gingen. r' Heel kras Dezer dagen verwierf de 72-jarige weduwe Bentsine Bendtsen uit Nykjoebing (De nemarken) de goude sport- medaille voor vrouwen. Het oude dametje leverde enkele opmerkelijke prestaties: zij fietste 20 k.m. in 57 minuten liep de 200 meter in 32 se conden en wierp de speer 18 meter ver. Het onderschei dingsteken was dus wel ver diend! 1 Wie durft er nog van het zwakke geslacht spreken? Het is met democratie eigenlijk iet» .wonderlijks. Aldus dachten we, toen we deze week een uitspraak van Wysjinsky onder ogen kregen, waar in deze zei, dat slechts een zot af stand zou doen van het recht van veto en dat men er op kan rekenen, dat Rusland van dat recht meer gebruik zou maken, naarmate de groep van zijn tégenstanders groter werd Hoewel dat klare taal is, moet men eerst de ogen een weinig uit wrijven. Als men gewend is democra tische normen aan te leggen, doet het wel een beetje vreemd aan, deze uit spraak We kunnen er dus op rekenen, dat de meerderheid wel besluiten kan ne men, maar dat deze besluiten geen rechtskracht krijgen, doordat een min derheid, in veel gevallen een kleine minderheid, ze tegenhoudt. Het komt dus hier op neer, dat de democratie in de VN slechts zover verzekerd is, dat besluiten kunnen worden genomen in overeenstemming me» de regels democratie.^ er.een meeraei„e»d, dan wordt het principe, dat de meerder heid tenslotte moet uitmaken, wat er gebeurt, over boord gegooid en geeft men aan de kleinst mogelijke minder heid het recht om elk besluit onge daan te maken. Het moet een ieder duidelijk "zijn, dat het zo met de VN niets maar dan ook niets kan worden. De VN hinken hier op twee gedachten Ze aanvaarden het stelsel der democratie, dat de meer derheid beslist. Aan dat stelsel zit ech ter onverbrekelijk •- d" de minderheid zich dar. o.j behoort n~?r te leggen. Nu zullen wy de laatsten zijn, die &e vergadering der Verenigde Volke ren gelijk willen stellen met een bijeen komst, waar gesproken wordt over het al of niet houden van een pluimvee tentoonstelling. We kunnen ons voor stellen, dat het een of andere land oordeelt dat «r besluiten genomen wor den. die voor het betrokken land na- delig zijn. Er kunnen dus momenten komend, dat men de neiging heeft om aan. een bepaald land het recht to« te kennen, een besluit tegen te houden De practyk heeft echter bewezen, dat het een onmogelijkheid is, dat het recht van veto aan onverschillig wellr land kan worden toegekend. We zien dit b.v. joel: van nieuwe leden tot de VN. Elke grote mogendheid, die over het recht van veto beschikt, kan automatisch de toe treding van nieuwe leden verhinderen Dit is een brutale uiting van dicta tuur in een instelling, die de beginselen der democratie huldigt. Het OeteV*>nt dat de VN wel besluiten kunnen ne men, maar dat tenslotte Stalin be slist of ze zullen worden uitgevoerd. En als straks in Frankrijk een nieuwe dictator zijn intrede doet in de per soon van de Gaulle, zal ook deze aan het spel kunnen meedoen. We geloven dat het voor de toekomst van de VN en van de wereld nog zo gek niet zou zijn, als Wysjinsky de zotternij be dreef zich te gedragen naar de regels van het spel. Vermoedelijk zou ook Rusland er wel bij varen. v.Z. Weer eens vrede in Jeruzalem Joden en Arabieren hebben gister een overeenkomst getekend .waarbij met ingang van 8 uur het vuren in het gebied van Jeruzalem gestaak- wordt. De overeenkomst werd door de mi litaire bevelhebbers van beide pa- tijen getekend in het bijzijn van de vertegenwoordigers der wapen -jil- standscomm ssie der VN. De patriarchen «van de Latijn se Griekse en Roemeense ritus der Rooir katholieke kerk te Jeruzalem hebbe generaal Riley. stafchef van de con missie der VN in Palestina, officie?, gevraagd Arabieren en Joden te Ver zoeken met Kerstmis op de weg van Bethlehem naar Jeruzalem een abso lute wapenstilstand in acht te nemen, opdat de processies op die weg dan ongestoord voortgang kunnrn v'nd«n Communisten naar Pengpoe Eenheden der onder communistische' leiding strijdende troepen, in to taal 220.000 man, hebben de belang rijke, aan de spoorweg gelegen stad Koetsjeng, ruim 250 kilometer ten Noorden van Nanking .veroverd. Hiermede hebben deze strijdkrach ten zich de weg vrij gemaakt naar Pengpoe, het laatste grote bolwerk van de regering vóór Nanking. De hoofdmacht van de Chinese re geringstroepen, die onlangs gewikkeld waren jn de strijd om Hsoetsjou, is op mars gegaan naar het Zuiden om zich te mengen in de slag bij Pengpoe, 160 km. ten Noorden van Nanking. De bevissende veldslag om centraal Chi a en de beheersing van de rivier de Jai.gtsze ontwikkelt zich in het ge bied halverwege Nanking en Hsoetsjou Maarschalk Tsjang Kai Tsjek zou bevel gegeven hebben de gezinnen van het militaire personeel uit Nan king te evacueren en zou hebben doen weren, dat hij persoonlijk en ter plaat se de verdediging van Nanking zal leiden. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1