KAPPIE Cijfers over de Groententeelt Lekkernijen voor de St. Nicolaas-avond UITSLAG PRIJSVRAAG Wat men leert van het Centraal Bureau voor statistiek cijfers geworden, dat de Nederlandse tuinbouw ten dode zou zijn opgeschre ven, als we onze Oostelijke buren zou- fcANGEDUK Statistieken vormen over 't algemeen geen opwekkende lec tuur. Dat er niettemin veel met statis tieken wordt gewerkt, moet toch wel zijn oorzaak vinden aan de waarde, die men er in tal van gevallen aan hecht, en die ze inderdaad ook hebben. Sta tistieken kunnen vaak zeer leerzaam fijn, leerzaam in deze zin, dat men er gijn kennis mee verrijkt maar ook dat men er lering uit kan trekken voor de toekomst Het gaat- er mee als met het boekhouden. Dit dient niet alleen om plaats gehad hebbende transacties rast te leggen, maar het kan ons leren, hoe het niet en -hoe het wel moet om betere bedrij&resurttaten te verkrijgen. We mogen ons daarom gelukkig prij ken, dat we in ons land een Centraal Bureau voor de Statistiek bezitten, die op allerlei gebied gegevens verschaft, 'die het verloop van tal van zaken de monstreert. waaruit belanghebbenden lering kunnen trekken en er hun voor deel mee kunnen doen. Zo worden door dit Bureau elke maand een aantal gegevens openbaar gemaakt over de uttvoercijfers van on- Ee groenten. Dit is ook weer over de laatste maand geschied en tevens wor- d endan ter vergelijking de cijfers ge noemd van de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Voor tuinbouwers en exporteurs, kortom voor allen, die bij de groentehandel betrokken zijn, kunnen deze cijfers van eminent be lang zijn. Dit moge uit het volgende blijken Over de laatste Octobermaand be droeg de uitvoer 41250 ton tegen 2599 ton in dezelfde maand van 1947. Van die 41250 ton gingen niet minder dan 25742 ton naar Duitsland, dus 15508 ton naar andere landen. In October '47 ging 100 ton naar Duitsland en 20499 ton naar andere landen. Hieruit volgt< dat, zonder de naar Duitsland uitge voerde producten, onze export met rond 5000 ton zou zijn afgenomen. Van hoe grote betekenis de openstelling van de Duits-Nederlandse grens voor de invoer van onze groenten is geweest, blijkt hieruit dus wel ten duidelijkste Maar ook duidelijk ts -het door deze Nutsspaarbank i te Alkmaar Maandoverzicht Nov. 1943 In de loop van de maand November werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 392 183.21 (v.j. f 260.203.41) en terug betaald f 258.179.43 (v.j. f 249 220,67) *lzo meer ingelegd dan terugbetaald f 134 063.78 (v#. f 10582,74). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.396.293,153, is nu een bedrag van f 10.675.529,22 (va. f 10.252.601.06>. Het aantal in de loop van November nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 506 (v.j. 421) waaronder 318 aan de op school sparende kinderen (v.j 287) Ingetrokken werd 119 (v.j. 97) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes. b(j de aanvang van het jaar 25606, be draagt thans 26.427 (vj. 25.598). Van dit aantal behoren 17546 (v.j. 16 875> aan personen of instellingen te Alk maar gevestigd; 6Ó74 (vj. 5613) aan personen of instellingen elders geves- dtgi en 3107 (v.j. 3110) aan schodl- spaarders. Onder de i November nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 26 (v.j. 19) voor jonggeborenen (op deze boek jes plaatst de Spaarbank een eerste Inleg van f 1,--). In November bedroeg het aantal pos-en van inleg 4599 (v.j. 3458), dat van terugbetaling 2042 (v.j. 1662) te- samen 6641 (v.j 5120). De lediging in <h loop der maand November van 812 (V.j. 281) spaarbusjea leverde een be drag van f 8.775.04 (vj f 3823,61) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 3663, bedraagt thans 4510 (v.j, 3676) den moeten missen als afnemers van de in Nederland geteelde groenten Ter duidelijker illustratie van de bo venstaande cijfers laten we hier volgen de hoeveelheden van productie, in het Langedijker tuinbouwdistrict geteeld, die voor uitvoer in aanmerking komen, met de cijfers tussen haakjes voor Oc tober 1947. BloemkooL Totale uitvoer 6450 ton (6), waarvan naar Duitsland 5501 (1>, België 16 ton (nihil), Zwitserland 9 ton (nihil), Engelse leger 792 ton (3), Amerikaanse leger 132 ton (nihil). Rode kool. Totaal 1869 ton (1258), waarvan naar Duitsland 1512 ton (8), België 143 ton (1203), Oostenrijk 123 ton (nihil). West-Indië 3 ton (2), IJs land 10 ton (nihil), het Engelse leger ton (2), het Amerikaanse leger 77 ton (nihil), Zwitserland 0 (38 ton). Savoye kool, Totaal 1886 ton (2493), waarvan naar Duitsland 820 ton (6), België 11 ton (728), het Engelse leger 1016 ton (1548). het Amerikaanse leger 39 ton (nihil), Zwitserland 0 (207 ton). Witte kool. Totaal 3531 ton (3224), naar Duitsland 3316 (22). België 104 ton (1511), West-Indië 40 ton (9). het Amerikaanse leger 72 ton (nihil), Frankrijk 0 (1666 ton), Zwitserland 0 (11 ton). Bieten. Totaal 925 ton (219), naar Duitsland 552 ton (3), Beigïë 6 ton (42) West-Indië 6 ton (4), IJsland 8 ton (nihil). Engelse leger 208 ton (107), Amerikaanse leger 143 ton (nihil). Zwitserland 0 (59 ton). Uien. Totaal 14659 ton (5938), naar Duitsland 9749 ton (9), Engeland 667 ton (nihil), België 196ton (3044), Tsjecho-Slowakije 569 ton (2429) Noor wegen 996 ton (nihil). Zwitserland 6 ton (84), Oostenrijk 450 ton (nihil), West-Indië 281 ton (89). Indonesië 14 ton (6), Afrika 41 ton (9), IJsland 35 ton (nihil), en naar verschillende an dere landen 1370 ton (nihil), Engelse leger 322 ton (204). Instituut voor Arb. Ontwikkeling Maandag 29 Nov. j.l hield het I. v. A. O. in het café Centraal een lezing over malaria met een film óver kinine cultures De lezing en filmver toning werd verzorgd door de heer Dalmijer, deskundige van de Kinine- fabriek te Amsterdam. In" het ope ningswoord deelde de voorz. E. J. U. Schinkel mede. dat oorspronkelijk, zoals het wlnterprogramma en de be-. richtgeving in de krant stond, Dr. Kolk deze inleiding zou geven, maar de heer Dalmijer heeft een inleiding over ma laria, die aansluit by de film, zodat Dr. Kolk zich voor dezé lezing terug trok. Hij zegde echter toe een lezing te zullen houden over de nieuwste ge neesmiddelen zoals Penieiline enz. en haar toepassingen hiervan en ruim schoots gelegenheid tot vragen stellen. De heer Dalmijer bleek zijn onder werp uitstekend te beheersen, zodat het talrijk opgekomen publiek aan- dachig luistere naar zijn duidelijke uiteenzettingen over de ziekte die jaarlijks 2 millioen slachtoffers maakt over de wereld. Na de pauze moest de voorzitter het aantal vragenstellers beperken wegens tijdgebrek). Op de film was duidelijk te zien (duizende malen vergroot) hoe de malariamug (vrouwtje) gastvrouw is en hoe deze zich vermenigvuldigd in het lichaam van de patiënt en zich te goed doet aan de rode bloedlichaamtjes (gevolg hevige koorts). Ook de cultures van de kinlneboom op Java en Sumatra (waarvan de bekende kininepillen worden vervaardigd) waren zeer inte ressant. De verwaarlozing tijdens de oorlog door Japanners werd duidelijk in beeld gebrarcht. Nederland heeft en de vreemde klok 16. Toch liet Signor Rivaldi eich niet van de wijs brengen. Hij had nu eenmaal zijn zinnen op de burcht gezet en een man met een ijzeren maske rade-pak. die een vreemde taal sprak, kon hem daar niet van terug bren gen. „Hidiculor riep hij. „Caramba contutti frutti! Ik jou zal laten kijkzlen, wie hier slimsterk is. Jij niet weetkent de sterkkracht van een Signor Rivaldi. Ik timmerslaan die ijzeren pethoed van jouw gezichtstronie. En terwijl de ridder en Signor Rivaldi elkaar bijna te lijf gngen werd de maat wakker. Hij geeuwde eens flink en zag toen opeens weer de klok, die nog net hetzelfde stond als tevoren. „Wat een ellende'" dacht hij bezorgd, ..Dat ding is werkelijk kapotik zal hem weer op 0 zetteneens «len of hij dan misschien gaat lopenEn de maat voegde de daad bij het woord. Signor Rivaldi, die net op hetzelfde moment de ridder zijn ijzeren hoed af wilde slaan, zag Ineens, dat er helemaal geen ridder meer wast Verdwenen! Hij keek verwilderd om zich heen en bemerkte toen, dat da burcht er ook niet meer was. „Zijn ik dan Idiootgek geworden?"' mompelde Signor Rivaldi. „Heb ik dan geslaapdroomd?" Maak ze zelf het is voordeliger Dit jaar is het maken van Sinter- klaaslekkernyen wel zeer veel gemak keiijker geworden dan in de achter ons liggende jaren. Wel moeten we nog zuinig zijn met de boter of margarine, maar toch Is het mogelijk verschillende tractatics zelf te maken; dat blijft voordeliger dan ze kant en klaar te kopen. In de eerste plaats noemen we borstplaat, in het bereiden waarvan men al doende een steeds grotere handigheid krijgt. Het moeilijke punt daarbij is, om het goede ogenblik van uitgieten te kiezen. En Uan zijn er de pepernoten, die zo weinig boter vragen en de gevulde speculaas, die men ook heel goed in do koekenpan kan bakken, als men geen oven heeft. Er zijn vele gemak kelijk op te volgen recepten voor ech te Sinterklaas-tractaties; verschillende i-indt U er ook in het vouwblad „Lek kernijen voor de Decembermaand", dat U voor 3 cent ^unt bestellen bij het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad, Koninginnegracht 42, Den Haag. RECEPTEN:., BORSTPLAAT: 200gr (bijna 2 kopjes) suiker, plm. 4 eetlepels melk en naar verkiezing wat vruchten-essence óf 3 eetlepels melk en 1 eetlepel koffie-extract. De borstplaatringen vochtig maken of met margarine insmeren en met de schérpe kant naar onderen op êeri vet gemaakt boterhampapiertje of een mar garlnepapier liggen. De suiker en de melk (en het koffie-extract) in een steelpannetje vermengen en onder roe ren aan de kook brengen. De massa zolang in koken tot de laatste druppel die men van de lepel af laat vallen, een draadje trekt De essencé toevoe gen. Van het vuur af de borstplaat snel roeren of kloppen, totdat ze on doorschijnend en dik begint te worden. Dan de borstplaat snel in de ringen gieten, laten afkoelen, omkeren en uit de vorm laten glijden. PEPERNOTEN: lOOgr (plm. kopje) bloem en 3 gr (1 theelepel) bakpoeder of 100 gr (plm. V/2 kopje) zelfrijzend bak meel, 25 gr (.V/s eetlepel) boter of margarine, 40 gr (3 eetlepels) suiker, 1 eetlepel stroop, een eetfépel water, zout, plm. 1 theelepel speculaaskruiden Alle droge bestanddelen goed door eenmengen. De boter, de stroop en het water toevoegen en het geheel tot een samenhangende, stevige massa kneden. Van het deeg balletjes vor men. Deze op een vetgemaakte bak blik leggen en in een hete oven in 10 15 min., gaar en bruin bakken. Men kan het deeg ook in een grote lap, die plm. cm dik is, op de bakplaat leg gen en' deze met een hakmes of een mes in vierkantjes verdelen. Na het bakken kan men de pepernoten dan gemakkelijk van elkaar halen. Ook kan men de pepernoten in een vetge maakte koekenpan léggen en ze zacht jes onder geregeld omleggen gaar bakken. Een deksel op de pan houden. SPECULAAS EN -POPPEN: 200 gr zelfrijzend bakmeel of bloem met 5 gr bakpoeder, 75 gr boter of margarine, 100 gr (bruine) bastard- suiker, 15 gr speculaaskruiden of ka neel, gemberpoeder, nootmuskaat en nagelgruis, wat zout, 1 eetlepel melk. Debloem, de bastardsuiker, het zout en de kruiden (zeven en) door elkaar roeren. De boter of margarine met 2 messen op het mengsel fijnsnij- den. De lepel melk toevoegen. De be- met de hand dooreenkne- deo, totdat het geheel een samenhan gende bal is geworen. Het deeg even laten staan en daarna uitrollen op een met bloem bestoven tafel. Er met de hslnd een speculaaspop van vormen of er koekjes ulsteken of -snijden of, in dien men een speculaasplank bezit, daarmee het deeg vorm geven. Daar toe bestrooit men de plank dun met aardappelmeel en drukt het deeg ln de plank. Wat overblijft, snijdt men er af; vervolgens klopt men de koek jes uit de plank en legt ze op een vetgemaakte bakplaat. De speculaas of speculaaspoppen bakken in een ma tig warme oven in 20 25 minuten. Op onze advertentieprijavraag in „Sinterklaas in Alkmaar" (bijlage van De Vrije Alkmaarder) kwanheen overweldigende hoeveelheid oplossin gen binnen. Hierbij waren vele inzen ders, die de prijsvraag juist hadden opgelost. Dat was nog niet io gemak kelijk, want er school een addertje onder het gras. In het gedicht van de prijsvraag werden n.L opzettelijk twee namen weggelaten en wel: de firma E. W. Vet en Palthe. Bovendien werd in het vers de naam Jansen genoemd. In de oplossing moest vermeld wor den, dat dit Jonkefs' Brood- en Ban ketbakkerij is. Velen hebben de naam van de firma-A. Mlenls genoemd, als 55 van de wereldproductie van ki ninepillen. Zij worden in grote hoe veelheid gratis aan de Inlandse be volking verstrekt. Hoewel het een z.g. stomme film was, bemerkte het pu bliek hier niets van, er werd toepas selijke muziek (gramafoon p.c. micro foon) gebracht. De heer Dalmijer be schikte over een zeer duidelijke (mi crofoon) stem. Het was een prachtige leerzame avond. Zeer hinderlijk was, dat op de bovenzaal gekegeld werd. Het bevreemdt ons dat de heer Brou wer met het verhuren van zijn zalen daar geen rekening mee heeft gehou den. De Sint in Hei'oo Het was een geweldige drukte gis terenmiddag op de Kennemerstraat- weg. Honderden kinderen van de O.L.S. en Kleuterschool gingen Sint Nicolaas en zyn trouwe knecht afha len van Huize Nijenburg, waar de Sint logeerde. Voorafgegaan door „Eensgezindheid" toog men naar „De Rustende Jager". De Rijkspolitie had hier uitstekende maatregeleu genomen ter bescherming van de kinderen. St. Nicolaas onderhield zich met en kele kinderen, die wel eens iets deden waar de Sint nu niet bepaald op ge steld was. Zkarte Piet voelde zich best thuis bij zoveel jongens en meisjes, getuige zijn malle ^treken met enkele van *en. De kinderen werden rijkelijk voor zien van allerhande lekkernijen (het is wel te zien dat 't een en ander van de bon is!) De kinderen van de 6de klasse voer den „Pinokkio" op. Ook nu weer was het succes groot. Er is tenminste har telijk gelachen, maar ook meegeleefd met de vele gebeurtenissen, die „Pi nokkio" meemaakte. Na zyn bezoek aan „de Rus" ging de Sint naar;, de Kleuterschool -en zorgde ook daar voor blijde en ang stige gezichtjes. Hierna keërde Sint Nicoiass weer terug naar „De Rustende Jager" om daar met de jongens en meisjes het feest verder voort te zetten. Het waren mooie uren voor de 1c - gen van beide scholen. BAT LIEP GOED AF. HEILOO Gistermorgen reed een luxe auto in de richting Alkmaar links van de weg tegen een verkeerspaaltje. Door de gladde weg was de wagen teveel naar rechts gereden, de be stuurder remde en het *gevolg was dat de auto in de berm aan de andere zijde van de Kennemerstraatweg ge raakte. Gelukkig was er geen tegen ligger in e buurt, anders waren de gevolgen zeker van ernstiger aard ge weest. LEZING OVER WICHELROEDE- LOPEN. HEILOO Het Instituut organiseert op Vrijdag 10 Dec. een lezing in „De Rustende Jager" over de Wichelroede, te geven door de heer Hout uit Alk maar. Deze interessante lezing wordt ge volgd door een demonstratie. Reeds nu bestaat er grote belang stelling voor deze avond. Kaarten zijn verkrijgbaar' bij alle functionnarissen van het Instituut en aan „De Rusten de Jager". zijnde niet vermeld ln het gedicht Dit was onjuist want „De Kampioen" werd wel vermeld en dat is hetzelfde ala Mienis. Dat ondanks deze grote moeilijkheden tallozen de prijsvraag juist hebben opgelost, pleit voor de Intelligentie van de lezers. Na lang durige schifting werd tot winnaar verklaard: M. de Vries, Houthaven- straat 40, Alkmaar. De volgende ont boezeming kwam van de hand van de winnaar: De Sint heeft het rapport gelezen, en gezegd „Piet, je bent abuis, want Je hebt E. W, Vet vergeten, dat is ^og wel „het" kledinghuis. Ook Palthe zag ik in 't rapport -et s aan „Piet, je weet toch als je kleding vuil is, of vol met vlekken zit, dat je daar het eerste aan moet gaan. Ook Jonkers Brood- en Banke t ba kkerij heb je niet in je rapport gezet of heb Je hier per abuis soms Jansen geschreven. Pietje! Voortaan beter opgelet. De winnaar ontvangt hiervoor ƒ15.Als no. 2 in het klassement werd mevr. Keuss-de Rugter, Baan- straat 3. Alkmaar geplaatst ZIJ krijgt ƒ10.J. Duin, Dubbelebuurt 2, Alkmaar en A Dekker,- Uiten boschstraat 23, Alkmaar ontvangen ieder 2.50. VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 eu 6.Q0 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 9.00 Werken van Schumann; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano vierhan dig; 11.25 Orkest Fred Hartley; 12.00 Orkest Maria Zamorra; 13.00 Nieuw»; 13.20 Promenade-ork.; '14.00 Kook- praatje; 14.20 en 15.20 Omroepkamer- orkest; 15.00 Boekenschouw; 16.00 Or gelspel; 16.30 Tussen twaalf en zestien 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.30 Nederland en zijn gewesten; 20.00 Nieuws; 20.03 Pianorecital; 20.30 Midden in de we reld: 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.30 Kermis der ijdelheid, hoorspel; 22.15 Swing and Sweet; 23.00 Nieuw Hilversum H 415 ni.. 7.Ó0 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. platen; 9.15 Voor de zieken; 9.35 Muziek bij het werk; 10.30 Morgendienst; 11.00 Werken voor strijkorkest; 12.00 Cos- mopolitans; 12.33 Metropole-ork.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vry en Blij; 13.45 Ka mermuziek 14JJ0 Van oude en nieu we schrijvers; 14.40 Elgar-coneert; 15.35 Omroepkoor; 16.20 Gram. mu ziek; 16.40 Koperkwartet; 17.30 Orgel spel; 18.00 Cellospel; 19.00 en 20.00 Nieuws 20.15 NCRV-kwartet; 20.30 „Het kostbare kledingstuk", hoorspel: 21.20 Omroeporkest; 22.00 Discussie: 23.00 Nieuws. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld dooi XAVIER DE MONTEPIN 50*Jean Vaubaron liet het hoofd op de borst zakken. LichM sprak hij, O, mijnheer, gij weet wel ,dat de duisternis om mij heen te dik is, om door iets verdreven te kunnen worden. Bij God Is alles mogelijk. Ja, maar God verlaat mij. Hoe weet gij dat? De ogen van de gevangene begonnen te schittferen en een onzinnige lach vertoonde zich op zijn lippen. Hoe ik dat weet! riep hij uit. G(j vraagt mij, hoe ik dat weed Moet Ik nog eens u bewijzen, dat God mij verlaat. o. gij weet het even goed als ik; ik ben ver-' laten, ik ben vervloekt! Bedenk eens, dat korte tijd geleden gij u ln de armen des doods geworpen hebt, en dat de dood u teruggestoten heeff, antwoordde de advocaat God heeft uw leven toe»i niet gered, daar ben Ik overtuigd van, om u ten prooi te geven aan de beul. Jean Vaubaron, ik herhaal het: Wanhoop niet. Waartoe zou het dienen? Wanneer het licht door breekt, zoals gij zegt, mijnheer, wanneer men mij het leven gunt, wanneer men men de vrijheid teruggeeft, waartoe zal het dienen? Mijn vrouw is dood. Mijn doch tertje is verdwenen. W^t heb ik hier op de aarde nog te verwachten? Nee, nee, ik wil liever sten-en, en daar de zelfmoord door goddelijke wette*, vei-boden is, zul len mijn rechters, wanneer zij mij veroordelen, mij een misdaad besparen. Jean Vaubaron, antwoordde de jonge man op vaste toon, een eerlijk man, een goed vader, mag niet zeggen wat gij daar zegt. Denkt gij dat? stamelde de gevangene en sloeg de ogen neer. En toch was ik een eerlijk man, een goed vader, en voor my'n Blanche, mijn lief dochtertje, zou ik zonder aarzelen de laatste druppel van myn bloed gegeven hebben. Welnu, uw kind is verdwenen, maar zonder twijfel leeft het nog. Een heilige plicht gebiedt u te blijven leven, Blanche te zoeken, haar te vinden en over haar te waken. Jean Vaubaron slaakte een doffe zucht. Dat weet ik, sprak hij. O God, ik weet het maar al te goed. Ziet gü dan niet, hebt gij dan niet begrepen wat mij onophoudelijk het hart verscheurt, my Ver slindt, mij doodt? Het is de gedachte aan mijn kind, dat verloren is en dat leeft, mijn kind, mijn aangebeden Blanche, dat door het verdorven Parijs rondzwerft; die engel met een rein hart, die wellicht een ellendig schepsel, een ontuchtige, een dievegge zal worden! Dat is juist de reden, mijnheer, waarom ik reeds zo lang door wanhoop verpletterd ben. Terwijl hij die woorden sprak, had er bij Jean Vau baron een gehele verandering plaats. In de beginne had hij met doffe, onduidelijke stem gesproken; langzamerhand, naarmate de woorden uit zijn gebroken hart voortkwamen, verhief zyn stem zich en werd trillend en klankvol: zijn ogen schoten vuur, zijn gebogen gestalte hief zich op en een levendig rood kleur de voor een ogenblik zijn bleke wangen. Deze crisis van overspanning duurde echter niet lang. Hij liet zyn hoofd op zijn hijgende borst vallen en barstte in snikken uit. Tranen verlichten, zegt men, zij ontlasten het over laden hart. De advocaat eerbiedigde de smart van de ongelukkige, wiens hete tranen bij stromen langs zijn wangen vloeiden. Na enige minuten trachtte Jean Vaubaron zijn gevoel meester te worden. Hij wiste zijn tranen af, keerde zijn nog vochtige ogen naar zijn verdediger en hem met een uitdrukking van onbegrensde dankbaarheid bij de hand vattende, zeide hij: Ik dank u. mijnheer, ik dank u uit de grond van mijn hart Gij hebt mij herinnerd aan de plicht, die op mij rust, en die ik lafhartig trachtte te vergeten. Ik wil nu niet meer sterven, want ik moet voor mijn dochter blijven leven. Ik zal lijden, zonder klagen, zonder mor ren. Ik zal moed scheppen in de gedachte aan het doel dat ik moet bereiken en vyaaraan voortaan mijn ganse leven gewijd zal zijn. Dat, leven is in uw handen. Laat mij niet veroordelen. In naam des hemels, mijnheer, in naam van mijn ki?fd, dat verlaten is. red mij, o red mijt De aandoening van de gevangene werd steeds groter. De advokaat. hevig- ontroerd, antwoordde met bewo gen stem: Mijn vriend, al wat een man kan doen, om zijn broeder te redden, zal ik voor u doen, maar dan moet gij mij ook ln d^ vervulling van die taak behulpzaam zyn. Hoe? Op welke wijze? Wat kan een arme be^ schuldigde doen? Uw houding voor de jury zal mijn grootste steun zyn, want zij zal mijn woorden bekrachtigen. Wapen u dus voor dat ogenblik met bovenmenselijke moed. Laat u niet ontmoedigen, niet verpletteren, niet ternee» slaan door bewijzen of gevolgtrekkingen. -- Helaas! vraagt gij mij daar niet hét onmogelijke? Zal Ik kalm kunnen blijven, wanneer ik mij luid en openlijk de onterende namen van dief en moordenaar zal horen geven? Dat zal u zeer zwaar vallen; ik weet het. Maar toch, het moet zijn. De glans der onschuld op uw gelaat» de kalmte van de eerlijke man, die onrechtvaardig ver dacht en beschuldigd wordt, zullen hen doen twijfelen, die nu tegen u vooringenomen zijn, en de openbar* mening, die nu tegen u is, gunstig voor u stemmen. Mijn woord zal het overige doen, wanneer God mij morgen de kracht en de welsprekendheid geeft, die Ik dagelijks van hc\n afsmeek. En de advocaat drukte de hand van de beschuldigd*. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 5