öe C Iktnaaidef mmmél 5' JAARGANG N' 1401 t MAANDAG 6 DEC. 1048 Radioproblemen Hatta deed op „laatste moment" nog een poging Maar de impasse bleef Batavia verrast Opkomst van negentig procent der kiezers Soc.-democraten hebben de leiding Verzoeningscommissie van drie voor Palestina? Partij van het verplichte huwelijk Ernstig oncelufc op Afsluitdijk Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.65 p. kwart, bü vooruitbetaling Advertenties 14 et per man, familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Veranlw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudégracht Tel. K 2200 3971' Er doen zich niet alleen problemen voor op het gebied der radiodistribu tie. Er zijn ook moeilijkheden in ver band met de uitzendingen. Moeilijk heden, die vooral hieruit voortkomen, dat er nog altijd twee stromingen zijn In Nederland. De ene, die wil, dat de uitzendingen verzorgd worden op de wijze zoals dat to? dusverre steeds is gegaan, dus door de omroepverenigin gen en een andere groep, die meent, dat er een Nationale Omroep moet komen en de Omroepverenigingen zo veel mogelijk moeten worden uitge schakeld. Wie meent, dat het in die twee groe pen pais en vree is, heeft het mis. Oppervlakkig gezegd zou men oor delen, dat het daar alles koek en ei is. Ook daar voelt men echter, dat er moeilijkheden zijn. Dat er een ze kere verstarring is ingetreden, waar- .door de bestaande Omroepverenigin. gen altijd door aan bod zouden kunnen blijven, ook al zouden de verhoudin gen in ons volk anders komen te liggen. Het Centrum voor Katholie ke vorming van de K.V.P heeft over deze affaire een rapport gepubliceerd. Dat Centrum verricht dikwijls voor treffelijk werk. We hebben er meer malen met genoegen kennis van ge nomen. Toch hebben we er een be zwaar tegen. Het beziet alles te zeer van uit een bepaald gezichtspunt. Men zal ons tegemoet voèren, dat dit niet een bepaald Kaholieke eigenschap Is. Er zijn inderdaad meerdere groepen die er aan lijden. En het komt aan de objectiviteit niet ten goede. Als we na deze uitweiding terug komen op het rapport, dan komen de conclusies er van hier op neer, dat men om de vijf jaar radioverkiezingen wil gaan houden. Alle luisteraars, die een luisterbij drage betalen mogen aan deze verkie zingen deelnemen. En wanneer een bepaalde geestelijke of maatschappe lijke stroming in ons land bij deze stemming meer dan 5 behaalt, heef! ze recht op zendtijd, mits ze de vei ligheid van de staat, de openbare orde en de goede zeden niet in gevaar brengt. Waarschijnlijk kan deze redenatie aanvaard worden. Een te grote ver snippering kan nooit goed zijn, hoe wel wij ons niet willen verhelen, dat er door deze bepaling, wanneer de stemming onder de luisteraars her zelfde resultaat zou opleveren, als de verkiezing voor de Tweede Kamer, be langrijke delen van ons volk zouden worden uitgeschakeld van 2endtijd. Het betreft hier niet uitsluitend de communisten, die de 10 niet halen. Zij zouden naar alle waarschijnlijk heid om andere redenen toch worden uitgeschakeld. De V.V.D., die in de omroep over een zeer jyiachtige spreek buis beschikt, zou echter ook worden uitgeschakeld. De verschillende ziens- en denkwijzen bij de niet-Katholiek? luisteraars, zou tot de' wonderlijkste stemmingen en toestanden aanleiding geven. Daar zou slechts de Katholieke om roep zij bij spinnen, door het vreemd soortig verschijnsel dat de katholie ken onderling zeer verschillend den ken, maar als een gelijkgezinde massa stemmen. Het Centrum heeft het aar dig bekeken, maar te zeer door een bepaalde bril. v. Z. Aardschok verwoestte Maria Madre. Californië en een gedeelte van Mexico zijn Zaterdag door een hevige aardbeving geteisterd In Californië zouden weinig slachtoffers te betreu ren zijn, maar op het Mexicaanse eiland Maria Madre werd een straf kolonie practisch geheel vernietigd. Negentig procent van de gebouwen op het eiland werd vernield en men v eest, dat zich onder de puinhopen vele lijken bevinden MEER WIND. Aanvankelijk droog weer, maar in de loop van de dag toenemende be wolking en in het Zuidwesten van het land plaatselijk enige .regen. Ge leidelijk tot vrij krachtig aanwakke rende wind tussen Oost en Zuid. Wei-* verandering van temperatuur. De Republikeinse minister van Voor lichting Mohamed Natsir, verklaarde volgens een Reutcr-berlcht gisteren te Batavia, dat pogingen, welke op het laatste ogenblik door Republ. ministers zün ondernomen, teneinde de Nederlands-Republikeinse onderhandelingen over het dode punt heen te helpen, voordat de Nederlandse delegatie gisteren naar Nederland zou terugkeren, zijn mislukt. Volgens Aneta zou Natsir echter ge zegd hebben: „We rijn In dezelfde impasse als in Juni. Niet beter, maar ook niet slechter". Minister Sassen deelde voor zijn vertrek naar Nederland mede, dat er nog een „mogelijkheid bestond dat de delegatie naar Indonesië zou terug keren. Hij voegde er aan toe „altijd optimistisch" te zijn. Als gevolg van de mislukking van deze besprekingen, zo vervolgt AST. wordt er thans opnieuw over de her vatting van de „politi-actie" gespro ken. Volgens politieke waarnemers hangt de hervatting e.m. af van de houding van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De hoop, die gerezen was, zo zegt AFP, is veranderd in zwart pessimis me, toen bleek, dat de Nederlanders er op stonden, dat de hoge vertegen woordiger van de Kroon het recht van veto zou behouden en de bevoegd heid de gewapende macht te gebrui ken zonder de goedkeuring van de federale regering. De Republikeinen hadden te verstaan gegeven, dat de insluiting van deze clausule niets min der en niets meer zou betekenen dan de terugkeer tot de koloniale staat. De pogingen, die de Republikeinse minister-president Hatta en minister Natsir op het laatste moment onderna men, hebben verrassing gewekt te Ba tavia. Met Mcrle Cochran, het Ame rikaanse lid van de C. v. G. D., kwa men de Indonesische leiders, in een Amerikaans vliegtuig naar Batavia gevlogen, teneinde te trachten de si tuatie tijdens een laatste bijeenkomst met de Nederlandse delegatie over het dode punt heen te helpen. Kort nadat Katta weer uit Batavia was vertrokken, vingen de Nederland se ministers de terugreis naar Neder land aan, vjaar zij aan het kabinet ver slag over de laatste ontwikkelingen van de situatie zullen uitbrengen, Nederlandse eisen struikelblok? Opmerkelijk is het bericht, dat het Franse persbureau A.F.P. na dit laat ste Republikeins—Nederlandse con tact de wereld inzond. De Ned, eisen betreffende de be voegdheid van de hoge vertegenwoor diger v. d. Kroon zouden voor 'n groot deel de oorzaak vormen van de „plot selinge mislukking" van deze bespre kingen, aldus luidt de conclusie, die volgens dit persbureau, politieke waar nemers uit de jongste gebeurtenissen trekken. Studenten doodden pohtie chef van Caïro De commissaris van politie van Caïro is Zaterdag in het ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij opliep tijdens demonstraties van studenten, die een handgranaat naar zijn auto wierpen. De politie opende het vuur op de betogers, die weiger den hun colleges te hervatten, nadat de universiteit vier dagen gesloten was geweest op voorschrift van de regering De studenten gebruikten de rector van de universiteit als schild tijdens de gevechten met de politie. De studenten bestookten van achter dit levend schild de politieauto met vuurwapens en handgranaten. Behal ve de commissaris werden nog drie andere politiemannen gedood. Om het zwarte goud De nu ingetreden koude heeft de BerlijneTs naar middelen deen zoeken hun spaarzame kolenrrfitsoenen enigs zins aan te vullen. Eén van de meest begeerde en omstreden plekken is de gasfabriek, die met zijn cokesstart plaatsen het middelpunt van speurende en grabbelende vrouwen is geworden, De belangstelling is zo groot, dat de autoriteiten wekelijks slechts een beperkt aantal bezoekers tot de terreinen toelaten. Een bepaald deel van hun „productie" moeten zij aan ziekenhuizen en andere open bare instellingen afstaan. Bende spoorwegdieven onschadelijk gemaakt Samenwerking tussen rijkspolitie te Diemen, de politie te Amsterdam en de zogenaamde spoorwegrecherche van de Nederl. Spoorwegen, heeft een eind gemaakt aan de werkzaamheden van een bende spoorwegdieven, die voor duizenden guldens textiel uit goe derentreinen heeft gestolen. In het begin van dit jaar vond de politie enkele vermiste pakken tex tiel langs de spoorbaan nabij de z.g. Rietlanden, een groot spoorwegempla cement voor goederentreinen bij Am sterdam. De werkwijze der dieven kon worden gereconstrueerd: een of meer leden van de bende sprongen reeds in Amersfoort of Hilversum, waar de treinen korte tijd opgehouden worden, op de wagons. Zij verschaften zich toegang met zgn. „treinsleutels" en bij het licht van een zaklantaarn had den zjj tijd genoeg om uit te zoeken wat van hun gading was. Nabij Die- men verlaten de goederentreinen 'het hoofdspoor om via een kleine helling de Rietlanden op te rijden. Op deze helling vermindert de zware trein aanmerkelijk zijn snelheid en hiervan maakten de „reizigers" gebruik de goederen uit de wagons te gooien en zelf eveneens er uit te springen. Sa men met daar opgestelde handlangers werden dan snel de pakketten ver zameld en vervoerd. Weken lang heeft de politie ter plaatse in een hinderlaag gelegen. Maar eerst nu heeft men enige leden der bende op heterdaad kunnen be trappen. De rest zal wel volgen KAPITEIN PERKS OVEREEDEN De kapitein ter 2ee J. P. H. Perks. commandant van de ^Jacob van Heemskerck", ridder in de Orde van Oranje Nassau, honorary commander of the Order of the British Empire en drager van het .ereteken voor lang durïge diensten als officier, is op 47- jarige leeftijd overleden. Hij onder scheidde zich in de oorlog ter zee tegen Japan, West Berlijn stemde vóór „het Westen" De Berhjjnse gemeenteraadsverkiezingen van gisteren zijn zonder enige twijfel een groot succes geweest voor „het Westen". Belangrijker dan de uitslagen was in dit geval de opkomst» daar de S.E.D. deze verkiezing boycotte. De opkomst was in bijna alle districten 90% van het aantal kiezers. In sommige zelfs 94 D.w.z., dat de stembureaux zeker evengoed werden bezocht als in 1946. Volgens een officieuse telling over 50 stembureanx in alle delen van de sfad verkregen de Sociaal-Democraten 20.366 stemmen, de Christen-Demo craten 6.191 en de Liberaal-Democraten 4.855. Het Duitse Nieuwsagentschap D.P. D. maakte te middernacht bekend, dat de sociaal-democraten de verklezinge n hadden gewonnen met ongeveer 60% van de uitgebrachte stemmen. Officieel is deze uitslag nog niet, wege het huishoudelijke werk, dat zdQ in de ochtend moesten verrichten. Sommige kiezers wachtten de duister nis af om te voorkomen, dat hun ge zichten door buiten de stemlok^n wachtenden zouden worden Zij vreesden voor eventuele heden. Er was een uitgaansverbod uitge vaardigd voor geallieerde militairen» teneinde te voorkomen, dat zij be trokken zouden worden in ^«-«Nike incidenten en er trokken catrouiljcg door de stad. De onder Sovjet-licentie verschij nende bladen hebben getracht, de ver kiezingen nog te beïnvloeden door het In grote opmaak publiceren van be richten, dat de Amerikanen het ge meentebestuur van het Oosten nog voor geheel Berlijn zouden willen erkennen, dat de Westelijke mop-nd- heden er over dachten om Berlijn prijs te geven en dat Lucius Clav 20U worden teruggeroepen naar Washing ton „Onhandige propaganda", was het commemaar in Brite en Amerikaanse kringen,, Howley tevreden De Amerikaanse bevelhebber in Ber lijn, »kolonel Howley, zeide gister avond, dat de hoge opkomst „een be wijs voor de wereld vormt, dat de Berlijners zich waardig getoond heb ben van de Westelijke geallieerden de kans te ontvangen op democrati sche wijze over hun lot te beslissen. Het is een groots vertrouwensvotum in het wettige stadsbesuur, dat decom munlsten door middel van geweld én propaganda in discrediet hebben trach ten te brengen". RUSTIG VERLOOP. Volgens de correspondent van het A.N.P. stonden bij elk stemlokaal twee politie-agenten. De geallieerde militaire politie stond gereed, doch behoefde nergens handelend op te treden. In grote trekken verliepen de verkiezingen rustig. In de Britse en de Franse sector elk werden 13 per sonen gearresteerd. In de Amerikaan se sector werden 43 personen gearres teerd. Twee derde van bet aantal kiezers bestond uit vrouwen, Deze kwamen hoofdzakelijk in de namiddag, van- De politieke commissie der VN heeft Zaterdag een beroep gedaan op dé vijf grete mogendheden, een verzoe ningscommissie van drie personen te benoemen ten einde te trachten de vrede in Palestina te bewerkstelligen. De betreffende resolutie werd met 25 tegen 21 stemmen bij 9 onthoudin gen aangenomen. Volgens Reuter betekent deze „op lossing" practisch het ineenstorten van allé pogingen, een duidelijk om schreven politiek der VN voor Pales tina vast te stellen. De resolutie zal naar de Algemene Vergadering gaan, waar een meer derheid van twee derden vereist is. In haar huidige vorm bepaalt zij, da? Een Weense advocaat heeft officiële toestemming gevraagd voor de op richting van een nieuwe politieke partij, die een verplicht huwelijk van alle vrijgezellen tussen 30 en 65 jaar voorstaat. De advocaat, mr. Julius Leddihn, die zelf 75 jaar oud is, verklaarde tegen over verslaggevers, dat hij op de stemmen van de vrouwen kon reke nen. Hij acht het'onrechtvaardig, dat ongetrouwde vrouwen hoger in de be lasting worden aangeslagen dan ge trouwde en zei, dat hij zijn huwe lijkswet kracht zou bijzetten door de strafbepaling, dat vrijgezellen, die niet wensen te trouwen, meer belas ting zouden moeten betalen. Dr. Leddihn gelooft, dat hij 7 of 8 zetels in het Oostenrijkse parlement zou kunnen verkrijgen. Hij was er echter tot dusver nog niet in geslaagd geschikte candidaten te vindeiï, „die vrouwen moesten zijn TOOI ZWAARDER STRAF VOOR ILSE KOCH7 Onderzoekers vanwege de Ameri kaanse senaat hebben verklaard van mening te zijn fouten ontdekt te heb ben in de herzieningsprocedure, tenge volge waarvan de over Ilse Koch uit gesproken levenslange gevangenisstraf veranderd werd in vier jaar. Zij werd er o.a. van beschuldigd, gebruiksvoor werpen gehad te hebben die vervaar digd waren uit mensenhuid. De onderzoekers menen, dat het door hen ontdekte voldoende grond op levert voor herstel van het eerste von nis van levenslang. UITSPRAAK BONDOWOSO-AFFAHIE Er is thans uitspraak gedaan in de Bondowoso-affaire. De meeste ver dachten werden tot gevangenisstraf fen veroordeeld. Lt. Van den Dorpe kreeg acht maanden, sergt. maj. Jip- pefe vier maanden en twee weken m.a.; kapitein Zantman, korp. Ley- tens ,de mariniers Grimberg, Kaspers ei.Huizer allen drie maanden; beves tiging van vrijspraak voor serg.-maj. Van Lier, korp. Amersfoort en mari nier Van Esch. TWEE VLIEGTUIGEN STORTTEN NEER Een Amerikaans „Skymaster"-vlieg tuig is gisterochtend, kort nadat het was opgestegen voor een vlucht naar Berlijn in het kader van de „lucht brug", neergestort. De drie leden van de bemanning kwamen om het leven. Een vliegtuig van de „Central Air Transport Corporation" is bij een vliegveld te Sjanghai neergestort en verbrand. Twaalf van de 20 inzitten den kamen om het leven. Het ongeluk is te wijten aan slecht zicht. Al dichter bij Nanking De Chinese regeringstroepen hebben Hweiying, 175 kilometer ten Noord- Oosten van Nanking, ontruimd en het garnizoen terugggetrokken op 'n nieu we verdedigingslinie, die haar cen trum te Yangtsjou en Taihsien heeft, resp. 65 en 100 kilometer van Nan king verwijderd. Naar verluidt heeft ook ge waal Foe Tsoyi, bevelhebber der regerings troepen, 8 kilometer ten Zuid-Oosten en 25 kilometer ten Westen van Kal- gan, na zeer hevige gevechten, nieu we sterke stellingen betrokken. KaJ- gan, her voornaamste bolwerk in het verdedigingsstelsel van Noord-Ch;r.a, is de doorgangspoort van Peipingnaar Mongolië. Schip met vluchtelingen gezonken Volgens berichten uit Sjanghai is een schip met vluchtelingen in de mond van de Yangtse na een exoto- sie gezonken. Aanvankelijk werd gemeld, dat de 3000 opvarenden door een vloot sloe pen werden gered, maar latere be richten wijzen er op, dat slechts 700 passagiers het leven hebben behou den. de verzoeningscommissie naar Pales tina gaat met het mandaat „stappen te doen tot overleg met de betrokken regeringen en autoriteiten teneinde tot een definitieve regeling van alle -han gende kwesties te komen". Enige algemene richtlijnen, die lig gen tussen het oorspronkelijke ver delingsplan en de laatste voorstellen van graaf Bernadotte, zijn vastgesteld voor de commissie. .DOODSKLOK" De drie Westelijke grote-mogendhe den hebben in een gemeenschappelij ke verklaring, welke gisteren werd uitgegeven op ^et hoofdkwartier van de V. N. te Parijs, de Sovjet-Unie er van beschuldigd een „de-facto-verde- ling" van Berlijn .tot stand te bren gen en het invoeren van een enkele munt „uiterst moeilijk" te maken. Reuters diplomatieke correspondent seint, dat men deze verklaring be schouwt als de „doodsklok" voor de hoop, dat een oplossing gevonden zou kunnen worden op de basis der voor stellen van Bramuglia, de voorzitter van de Veiligheidsraad. ENGELAND BEMIDDELT NIET IN GRIEKSE KWESTIE De Britse onder-minister van Bui tenlandse Zaken, Mayhew, heeft ®en door 60 parlementsleden ondertekend verzoek afgewezen, volgens hetwelk Engeland zou voorstellen dat de VN in Griekenland tussenbeide zouden komen en bemiddelend zouden optre den. WORDT VETORECHT BEPERKT? De kleine politieke commissie van de V.N. heeft m£t 33 tegen 6 stem men, bij 4 onthoudingen, een resolutie van Engeland, Frankrijk, de V. S. en China aangenomen, waarin beperking van het Vetorecht in de Veiligheids raad wordt voorgesteld. In de resolutie worden meer dan 30 onderwerpen ge noemd die als procedurekwestie die nen te worden aangemerkt en waarop het veto niet van toepassing diende te zijn. Een dode, een zwaargewonde Zaterdagmorgen ongeveer acht uur heeft ter hoogte van het monument op de Afsluitdijk een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Uit de richting Friesland kwam een luxe wagen en uit de tegenovergestelde richting een vrachtauto. Daarachter volgde een motorrijder Juist op het moment, dat beide wagens elkaar wilden passeren, haalde de motorrijder de vrachtauto in. Een botsing tussen de luxe-wagen en het motorrijtuig was niet te ver mijden. De 38-jarige motorrijder T. Smit, kampcommandant te Medem- blik, werd op slag gedood. De duo passagier, de ongeveer 40-jarige W. de Haan, eveneens uit Medemblik, werd zwaar gewond Hij werd naar de Sint Lidwina-stichting te Den Hel der overgebracht. Een der inzittenden kreeg lichte verwondingen. De mist en de onvoorzichtigheid-van de motorrijder worden als oorzaken van dit ongeluk genoemd. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1