KAPPIE VOOR LENS HANDEL Tegenover me zitten twee schelmen. Ben schelm, die de leeftijd van acht tien jaren nog niet heeft bereikt en deswege niet in het bezit is van een tabakskaart en een geheim die het dub bele aantal jaren telt. dus cigaretten beeft De jongste is een hartstochtelijk liefhebber van roken, hoewel hij meest al niets heeft, de oudste heeft altijd wat in zijn zakken zitten, dat een ro ker aanlokt, maar houdt zelf niet van roken. Ik constateer ,hoe zich de volgende transactie toedraagt: De jongste heeft heerlijke bonbons De oudste werpt er heimelijke blik ken op. „Ruilen?" vraagt de jongste, in 'de hoop zich straks weer een nicoti ne vergiftiging te kunnen roken De oudste hapt toe. Dan wordt er gehan deld en gemarchandeerd, op een wijze, 'die duidelijk bewijst, dat het niet al leen de zonen van het Oude Volk zijn die dit vak verstaan. Ook de oudste echelm toont een bewonderingswaar- Hige bedrevenheid. Hj] i3 trouwens in een gunstige positie. Want bonbons kun je vrij kopen. De jongste schelm put zich uit in Vlijerijen, afgewisseld met krachtter men en tenslotte komt de ruil tot stand De jongste is in z'n nopjes, want hij meent dat hij het er goed heeft af geschoten. Een triomphantelijk lachje op het gezicht van de oudste wekt échter zijn wantrouwen op. Het blijkt, dat hü zich in de Prijs van de ciga retten heeft vergist. Hij heeft voor zijn bonbons slechts de helft van de waar de gekregen. Mij was echter de vreugde. Ik deel de mee in de bonbons, ik genoot in de triomf van de handel en ik ver heugde me uitermate over de krach tige uitdrukkingen die de Jongste ten beste gaf Het Spaanse staatshoofd heeft in To- ledo de Spanjaarden toegesproken op bijna dezelfde wijze als voorheen het Italiaanse dat deed. De regie was even els bij de Duce voortreffelijk. Enthou siaste spreekkoren zorgden voor pas sende uitroepen als „God bescherme Franco" en „Met u voorwaarts tot in de dood". Vooral de laatste uitroep, zo wil het ons lijken, geeft blijk van een profe tische blik in de toekomst, want niet waar, vroeg of laat komt deze heer ser ons allen opeisen. Een weinigzeg gende kreet. Het zou ons niet verwon deren. als zelfs tegenstanders van de heer Franco, die er ongetwijfeld nog zijn, met deze kreet hebben ingestemd Wat ze er bij gedacht hebben? Daar aan wagen wij ons niet Ook Denemarken ontkomt niet aan 'de bewapening. Het leger was er voor de tweede wereldoorlog vrijwel afge schaft. Nu herrijst het weer. Ook de Deense luchtmacht wordt op poten ge zet 35 jagers met straalvliegtuigen zijn in Engeland besteld. Of de Denen zich ondanks deze straaljagers veilig voelen wagen we te betwijfelen. Als het tot een uitbarsting mocht komen, zullen er wel groter aantallen in het ge-':ng zijn. Ja, als je geen vuist kunt maken, steek je maar waarschuwend de vinger op. Al weet je ook dat geen mens zich er letr van aantrekt. Het eiland Tholcn ligt min of meer geïsoleerd. Het is er nogal rustig en de bevolking die overwegend van Christelijken huize is. waardeert die rust. vooral op de Zondag, ten zeerste. De vereniging van burgemeester en secretarissen op het eiland heeft zich onlangs verdienstelijk menen te moe ten maken, door te bevorderen, dat er een busdienst op Zondag voor zorg de, dat de bewoners bezoeken konden "afleggen in het naburige Bergen op Zoom, waar een ziekenhuis gevestigd Is. Nu is er echter een felle strijd ont brand op het eertijds zo rustige eiland. Want laat me nu toch blijken, dat er een ontstellend druk gebruik wordt gemaakt van deze dienst. Zo druk zelfs dat er gegronde twijfel rees, of al deze mensen wel een bezoek' aflegden bij zieken. In de gemeenteraad van Poort- vlied is een en ander besproken. En daar werd niet minder beweerd, dan dat tal van Tolenaars zich gedroegen als Tollenaars. Ze gingen helemaal niet op ziekenbezoek, want de uren van aankomst en vertrek van de bus sen schenen daar niet op te kloppen. Daar en tegen gingen ze naar voetbal wedstrijden en bioscopen. De genoem de raad besloot met algemene stem men, alles in het werk te stellen om deze busdienst weer ongedaan te ma ken. Dat voorspelt een heftige verkie zingsstrijd op het eiland Tholen. Want o wee, als ze eenmaal van de appel geproefd hebben! Paul Kiès heeft een rede gehouden (voor zijn rechters). En naar uit de verslagen blijkt heeft hij er weer ouderwets op los gedonderd. We her inneren ons nog goed, dat we deze man hebben horen donderen. Om u de waarheid te zeggen, hij verstond de kunst En we herinneren ons ook nog. dat we deze man eens in oorlogstijd ontmoetten, toen we nog niet wisten, dat hij een andere overtuiging had aangenomen. Deze man heeft ons toen een onplei- zifcrig gevoel bezorgd Want wij waren zo nhief, om te denken, dat de man, wien het in de oude SDAP lang niet radicaal genoeg toeging, van de Nazi'- niets moest hebben en ongetwijfeld ge negen zou zijn mede te doen in het verzet tegen onderdrukking en tiranny. Tot onze ontsteltenis hief hij ten groet de hand zeer hoog en blafte op ent housiaste manier: „Heil Hitier". Het onderhoud vlotte toen niet. Ach teraf is dat jammer geweest. Want laat nu bij het proces toch blijken, dat Kiès maar zo'n beetje „toneel" gespeeld '-eft en da» Montgomery hem verdu veld goed begrepen heeft- Wie weèt. hadden wij op die manier nog geen wit voetje bij de generaal kunnen krij gen Je moet maar pech hebben. Of je moet maar over een ongewone dosis brutaliteit beschikken. Zoekt u het zelf maar uit. en de vreemde klok 20. Nadat Kappie de vreemde gebeurtenissen, die hij had meegemaakt in zijn Logboek had genoteerd, was hij in zijn kooi gekropen. Hij was zo moe, dat hij direct insliep. De maat draaide de wijzer van de klok nog eens naar links en toen naar rechts, maar wat hij ook deed, het ding ging niet tikken. „Wat toch een ellende!" zuchtte de maat. „Er heeft nog nooit een klok het bij mij niet gedaanik heb verstand van alle soorten klokken. en deze vertikt het! Nu moet ik weer naar de brug toe.... morgen zal ik nog eens goed kijkendesnoods haal ik het hele ding uit elkaar!" De „Kraak" slingerde hevig, toen de maat weer naar de brug terug holde, en er had van alles kunnen gebeuren. Maar de maat bofte deze keer, want er had geen aanvaring plaats gevonden en ook was er niets vreemds te bespeuren. Belediging van Sint Nicolaas Toen Sint Nicolaas dezer dagen in een open landauer zijn triomftocht door Winterswijk maakte, werd de kin dervriend van een bouwwerk af door een der daar aan het werk zijnde ar beiders met zand gegooid Sint Nico laas stelde de politie telefonisch met deze baldadigheid in kennis, waarna onder leiding van een inspecteur on middellijk een onderzoek werd inge steld. Nadat een der arbeiders als ver dachte naar het politiebureau was over gebracht, legde hij een bekentenis af De politie maakte procesverbaal tegen hem op. Utopia De bemanning van het 109 ton me tende „Ketch Miena", dat dezer dagen te Sidney arriveerde, verklaarde een „Utopia" te hebben ontdekt, 'waar men nog niet eens wist, dat er een tweede wereldoorlog was geweest Het is het eiland Tikoteia, ongeveer 650 kilome ter ten Zuid-Oosten van de Salomons eilanden. Dit eiland is vijf kilometer lang en twee kilometer breed. Het wordt bewoond door een negenhonderd mensen, die, aldus de zegslieden, geen weet hebben van politiek, inflatie, be lastingen en „ismes". De vrouwen op dit eiland dragen het haar kort. de mannen laten het lang enbleken het Prachtige aanwinst voor de Nederlandsche Jaarbeurs Bouwplan machine-hal goedgekeurd Vrijdagavond 3 December heeft dr F. H. Fentener van Vlissingen. voor zitter van de Raad van Beheer vati de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, aan de vertegenwoordigers van de. Ne derlandse pers medegedeeld, dat de ministerraad haar goedkeuring heeft gehecht aan de realisering van de uit breiding van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs met een machinehal aan de Croeselaan, welke een opper vlakte zal hebben van ruim 24000 m2. De plannen zijn van dien aard. dat de Nederlandse Jaarbeurs de mees» moderne, best geoutilleerde jaarbeurs ter wereld wordt. De noodzaak van uitbreiding moge blijken uit het feit, dat aan de komende Jaarbeurs 10 landen, wo, West-Duitsland. officieel wensen deel te nemen, het grootste aantal, dat Utrecht ooit heeft gehad. De grote machine-hal, welke zal worden uitgevoerd in gewapend beton, zal een hoogte hebben van 15 m. en een oppervlakte van 24000 m2. In de hal is een kleine haven geprojecteerd, waardoor het mogelijk zal worden de zware productie-middelen via het Merwede-kanaal in de hal te brengen. waar een drietal kranen met hefver mogen van resp. 25. 35 en 50 ton de goederen op de bestemde plaats zullen brengen. Door aansluiting op het spoorweg-emplacement zal het moge lijk zijn spoorwagons en zelfs de zwaarste locomotieven in de hal te brengen De totale kosten van het nieuwe project, waarvan de bouw ongeveer twee a drie jaar zal duren, worden geraamd -op ca. f 9.000 000. Mijndetector bracht uitkomst In het jaar 1942 liet een inwoner van Rotterdam, die als gevolg van de maatregelen van de bezetter moest on derduiken, een waardevolle hoeveel heid tafelzilver begraven in het In- dense bos te Doorn. Doordat een merkteken in de loop der jaren verdween, gelukte het na de bevrijding niet, de verborgen voor werpen terug te vinden. Ten einde raad riep de eiger.aar de hulp in van de commandant van de mijnenschool te Amersfoort. Deze heeft dezer dagen de plaats, waar de verborgen schat zich moest bevinden, met behulp van een mijn- detector doen afzoeken, met het resul taat, dat reeds na 20 minuten het tafel zilver werd opgespoord. Het bleek in enige conservenblikken begraven te zijn op een diepte van 35 centimeter en het bevond zich nog in goede conditie. Rassenpolitiek De Zuid-Afrikaanse ministerpresi dent. dr. Daniël Malan, heeft een ver klaring uitgegeven, waarin duidelijk gemaakt wordt, dat hij de rassenpoli tiek van zijn nationalistische partij, wil uitvoeren ondanks de waarschuwende rede, welke de minister van financiën. Havenga, enkele dagen geleden heeft gehouden. Malan wenst een wettelijke regeling voor afzonderlijke vertegenwoordiging van de inlanders en afschaffing van de Afrikaanse vertegenwoordiging in hst parlement. nsjifi» SJBfiit BEDEVAART VOOR DE SOWJET-UNIE Onder het motto „bidt voor Rusland" he^ft van 5 tot 12 December te Brau- Wfjiller, nabij Keulen, een bedevaart plaats. De paus heeft in een schrijven aan de abdij van Brauweiller zijn te vredenheid hierover uitgesproken, en de organisatie van de bedevaart een daad van toenadering tussen Oost en West genoemd. De bedevaart is geplaatst onder de bescherming van St. Nicolaas, een der grote heiligen van de Oosterse kerk en beschermheiligen der krijgsgevan genen Prijzen vpn het slachtvee In het voedselvoorzieningsblad van 4 December 1948 zijn overnameprijzen voor slachtvee, t-w. runderen, graskal veren en nuchtere kalveren opgeno men, welke gedurende de periode van 19 December 1948 t.m. 7 Mei 1949 zul len gelden, Deze prijzen zijn voor de runderen van klasse AA, A, B en C hoger dan die welke in de overeen komende perioden van dit jaar gol den, voor de CC en D klassen lager. Door de verhoging van deze prijzen voor runderen van de beste kwaliteits klasse beoogt het bedrijfschap de aan voer van dit vee te stimuleren. Voor graskalveren en nuchtere kalveren zullen in genoemd tijdvak dezelfde overnameprijzen als tot nu toe gelden De verhoogde overnameprijzen heb ben geen invloed op de consumenten prijs van rundvlees. EERVOL ONTSLAG KAPT. ALSEM Met ingang van 1 December is het hoofd van de legerfilmdienst. de kapi tein in buitengewone dienst H. Alsem van zijn functie ontheven en eervol uit de militaire dienst ontslagen. „WONDER VAN SUMATRAANSÊ WEEFKUNST" Op Woensdag 8 December a.s. om 2.30 uur n.m zal in de grote lichthal van het Indisch instituut te Amsterdam een tentoonstelling worden geopend, getiteld „Wonderen van Sumatraanse weefkunst". Op deze expositie zal een keur van fraaie doeken te zien zijn o.a. uit de collecties van Tillmann en mevr. Vattier Kraane geboren Daen- dels. Hirohito kreeg een verzoek Voor het eerst in de geschiedenis heeft de keizer van Japan gisteren 'n persoonlijke boodschap van een bur ger der stad Nagoja ontvangen, waarin hij verzocht wordt af te treden. Daar het zenden of het Overmaken van een persoonlijke boodschap tot de keizer nochtans traditioneel als majesteits schennis wordt beschouwd, heeft de directeur der posterijen te Nagoja vooraf het advies ingewonnen der re gering die hem aanraadde het tele gram aan het keizerlijk huis over te maken. BESTUURSLID NIEDORPER POLDER BENOEMD NIETTWe NIEDORP Bij enkele can didaatstelling is in de vacature G. Lief hebber tot bestuurslid der Niedorper polder gekozen de heer Jb. Rootjes te Oude NiedorP ZEEVOGELS—N. NIEDORP 3—1 Of het nu door de angst voor Zwarte Piet of door de dikxe zeemist kwam: een feit is, dat beide clubs er maar heel weinig van terecht brachten We' staat de Egmonder club er he»I «*--■ voor, doch is o.i. lang niet van die kracht als bijv. Texel. Zeevogels had in N. Niedorp een niet al te lastig tegenstander. Voora! de voorhoede der gasten faalde in z'n geheel. Het begin was voor de Niedorpers veelbelovend: een goed doelpunt van Kater bracht na 5 minuten de stand op 10. Hiermede had de voorhoede meteen al het kruit verschoten; het schieten was bepaald zwak te noemen. De gelijkmaker was een buitenkansje voor de wit-zwarten. Zonder dat hij er Zelf wat van af wist scoorde links buiten Groot via z'n rug (11). De thuisclub kwam er wat beter in, N- Niedorp daarentegen zakte af. Het doelpunt waarmee Kleverlaan z'n club de leiding gaf was voor Floor abso luut onhoudbaar nadat enige verdedi gers in de luren waren gelegd. Opval lend was het productieve spel van de spil Gouda. d«e overal opdook waar z'n aanwezigheid gewenst was. Z'n collega Persijn wisselde teveel, goede met zwakke momenten af om het praedïcaat ..goed" te verdienen. Het toeval wilde, dat beider beste spe lers back speelde. Zowel Vonk als Huiberts van Zeevogels kunnen op 'n prima wedstrijd terug zien. Met wat meer vechtltist bezield had N. NiedorP deze 21 achterstand in de tweede helft zeker kunnen inhalen. Het bleef nu bij een strijd tussen de Niedorper achterhoede en de Zeevogels-voorhoede De geel-zwarte aanval heeft zo goed als geen kans gezien een behoorlijk schot op doel te lossen. Dan ging dat aan de andere kant beter: het aantal malen dat Floor gelegenheid kreeg z'n talenten te tonen, was veelvuldig. Als de invaller-linksbuiten Groot niet werd aangevallen is het pleit beslecht (31). De omzetting Deugd met Vonk kwam te laat om succes te hebben. De ge hoopte Sint Nicolaasverrassing bleef uit voor de Niedorpers. De uiterst spor tief spelende Zeevogels verdienden de zege in alle opzichten. N. Niedorp IH kreeg met 41 klop van Winkel ni. He» enige winstpunt werd door de Junioren veroverd op MFC Jun. Met het 00 resultaat ble ven de Jun na 9 wedstrijden nog on geslagen met slechts 1 doelpunt tegen. Goed zo jongens! ER WORDT NOG GL RKT VOOR KLEUTERSCHOLEN HOOGWOUD Krijgen we in Aarts woud en Hooèwoud een kleuterschool? Deze vraag is de laatste week wel verschillende keren gesteld. Nadat in de Octoberbijeenkomst van de AfJe- ling van de .Plattelandsvrouwen de mogelijkheid tot oprichting ter snra'ic was gebracht en het toen nog niet uit voerbaar bleek te zijn, hebben de dames deze gedachte echter niet la ten varen. Het bestuur heeft nu een |weetal vergaderingen vastgesteld voor belangstellenden en belanghebbenden om deze kwestie nader te bespreken. Op Woensdag 8 Dec. zal de vergade ring worden gehouden in café Half- weeg .terwijl op 10 Dec de Hoogwou- der belangstellenden van harte wel kom zullen zijn in café Keijzer. La ten we hopen dat we spoedig gunstige berichten kunnen vermelden en dat we dan ook in Hoogwoud weer een stap nader zullen komen met de op lossing van het prob'eem: „De jeugd van de straat". WOENSDAG 8 DECEMBER 1S48 Hilversum I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram/platen; 9 00 Wagner-concert; '10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Populair- non-stop; 12.00 Accordeola; 12.38 The Kilima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole-orkest; 14.15 Jeugdconcert: 15DO Kermis der IJdelheid, hoorspel; 15.30 De Regenboog; 16.00 Voor de jeugd: 17.30 Orkest Malando; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned Strijdkrachten; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.15 Werken van Verdi; 21.00 Orkest Ma lando; 21.25 Ge'd en kwaje woorden, hoorspel; 22.15 Paul Godwin-trio; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 815 Gram.platen: 9.00 Voor de zieken; 9.35 E'.gar-concert; 10.30 Morgendienst; 11.15 De Bliksem afleider. hoorspel; 11.50 Celestaensem ble; 1233 Promenade-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelconcert; 14.00 Zangrecital; 14.35 Amati-trio;. 15.00 Jeugdconcert; 16.00 Voor de jeugd; 1730 Klanken uit Hawaii; 18.00 Har- monicmuziek; 18.30 De Raaff-Schutte; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Radio- Philharmonisch orkest; 2105 Hilde- brand-miniaturen; 22.05 NCRV-koorl 23.00 Nieuws. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door KAVIER DE MONïEPIN 54.) Fritz Horner schudde enige malen met het hoofd ten teken van twijfel. Ik weet nietIk weet niet, zeide hij daarop. Het gemis van zulk een voorwerp maakt het uiterst moeilijk de somnambule met de persoon voor wie gij haar wilt raadplegen, in verbinding te brengen. Maar ik zal haar ten overvloede zelf raadplegen. Zij al leen kan met volkomen zekerheid de vraag toestemmend of ontkennend beantwoorden. Fritz Horner wendde zich tot Pamela cn maakte met de -Rechterhand enige bewegingen over haar voorhoofd. Slaapt gij? vroeg hij daarop. Ja. Gevoelt gij u in staat iemand te zien die ver van hier is zonder door enig voorwerp met de persoon in yerbinding te zijn gebracht? —Ik geloof het wel. Bevestig de magnetische ver binding tussen mij en de persoon, die mij wil ondervra gen. Ik zal in zijn gedachten doordringen en er de per soon zien, die hij wil, dat ik zal volgen, Fritz Horner nam de rechterhand van Vaubaron en legde de gedurende een paar seconden in de linker hand van Pamela. De valse somnambule schrikte plot seling zo hevig, dat Vaubaron inwendig een rilling door zijn leden voelde. Wat deert u? vroeg de dokter aan de somnabule. Ik zie! Ik zie! riep deze uit. Wat ziet gij? - Haar, aan wie de man denkt wtens hand in de mijne ligt. Wie is het? .Een kind. Van zijn familie? Zijn dochter. De magnetiseur wendde zich tot Vaubaron, die een doffe kreet had geuit en vroeg hem: Is het waar? Zijt gij hier gekomen om iets van baar te vernemen? Ja, ja, stamelde Vaubaron, dat is waar. Dat is alles waar. Mijnheer de dokter, in 's hemels nam ondervraag haar. Wat moet ik haar vragen? Wat wilt gij het eerst weten? De dokter herhaalde de vraag. Zij leeft, antwoordde Pamela. Zij leeft! zij leeft! riep Vaubaron buiten zichzelf van vreugde en met de ogen ten hemel geslagen. O, God zij gedankt! het verleden is vergeten. Ik ben gelukkig, ik heb niets geleden! t Fritz Horner hernam: Ga voort, de somnambule wordt moede. Gij moet haar niet laten wachten. Ik wil weten, vervolgde Vaubaron. op welke wijze mijn kind verdwenen is. De somnambule scheen'zich enige ogenblikken te be denken. Zij herhaalde zichzelf de les, die Rodille haar had voorgezegd. Eindelijk fluisterde zij haperend en met een pauze tussen elke volzin, alsof de verschillende delen vair het tafereel zich langzamerhand voor haar ontrolden: Ik zie.:., ik zie.... Het is nacht.... Een grote donkere kamerEen vrouw ligt onbeweeglijk Een kind staat bij haar.... Ik zie nog beter.... O, dat is vreselijk!.. Die vrouw is dood..! Dat kiud weent!.. Pamela hield stil. Vaubaron hijgend en ontdaan, kon nauwelijks ademhalen; zijn ganse ziel hing aan de lip pen der somnambule. Dè dokter gaf hem een teken, om niet tot haar te spreken. Pamela vervolgde: De duisternis word^ dikker.... Het kind wordt bang, het kermt en weeklaagt.... Door de vrees aan gezet, sluipt het de kamer uitHet verlaat het huis en gaat <>P goed geluk de straat op...* Blanche! arme Blanche! O mijn kind mijn geliefd kind riep-Vaubaron snikkend uit. De somnambule hernam na een pauze, die langer dan de vorige had geduurd: De nacht is voorbijde dag is aangebroken Het kind heeft zolang gelopen totdat zij de terugweg naar Parijs niet meer kan vindenZij volgt een grote weg, die aan weerszijden met horren :s beplantZij lijdt zij heeft hongerzij weent.... De krachten be geven haarZij wil zich nederzetten op een hoop stenenzij geraakt buiten kennis en valt bewuste loos op de grond neerDaar komt een woonwagen meisje. Hij neemt het op en geeft het aan zijn vrouw in aanDe man, die naast het paard loopt, ziet het de wagenZij rijden voort. En waar gaan zij heen? vroeg Vaubaron buiten adem. Naar Brest. Ze zijn op weg naar Brest. Maar ik ben nu zo moe.... Ik zie niets meer.... Ik weet genoeg, zei de werktuigkundige. Myn vurig ste wens is nu om dadelijk naar Bretagne te gaan. Zeker, dat begrijp ik, maar dat is een lange reis en gij schijnt mij niet rijk toe. Inderdaad, mijnheer, ik ben arm, zeer arm. Hebt gij «n het geheel geen middelen? Generlei Ik had nog twintig francs, die heb ik gegeven, toen ik hier binnenkwam. Ik bezit niets meer. tWordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3