KAPPIE EEN STAD MET WONDEN GESLAGEN Succesvol Afrika tournée van Hans Kaart c.s. Oppositie ook van Labour-lagerhuisleden BRIEVEN UIT WENEN Doch het karakter bleef bewaard Wie Wenen gekend heeft tijdens de regering van Frans Jozef, nog voor de eerste wereldoorlog, wie zich dat vrolijke onbekommerde stadsbeeld herinnert wordt door angst en beklemming bevangen, als hij nu op een druilerige Novemberavond uit de trein stapt en het station verlaat Is dit Wenen? Is dit dezelfde stad, waar alles en iedereen even luchthartig scheen? De Maria Hilfestrasse, de Weense Kalverstraat, waar vroeger heel Wenen paradeerde, die een zee van licht was en waar de prachtigste winkels hun waren ten toon spreidden, ligt grauw en naargeestig. Slechts hier en daar een lichtbak boven een koffiehuis of een bioscoop. Weinig mensen op straat Van zang en muziek geen sprake OORLOG EN DICTATUUR Er is tussen 1910 en 1948 ook nog al een en ander gebeurd. Daar was de eerste wereldoorlog, gevolgd door de val van het Keizerrijk en de revolutie. Alsof dat nog niet genoeg was de Bteeds in felheid toenemende strijd tussen Katholieken en Sociaal demo craten, die leidde tot de complete bur geroorlog en de dictatuur van Dolfuss. Wat leven we snel tegenwoordig. Dol fuss. Al weer bijna een vergeten man. Een afgesloten periode. Roemloos ten Onder gegaan. Daarna de aansluiting, de verovering zo ge wilt, waarbij Hit- Iet Wenen binnentrok. Een paar jaar rust, ondanks de tot een ondragelijke hoogte gestegen spanning. Opnieuw baadde de Maria Hilfestrasse in een ree van licht. Opnieuw werd Wenen een middelpunt van leven en vermaak en was avond aan avond de Staats- opera gevuld met een uitgaand pu bliek, dat niet scheen te beseffen, dat het op een vulkaan danste DE BOM BARSTTE Het duurde maar zo kort. In 1939 barstte de bom. En toen begon de lijdenstocht van de-Oostenrijkse be volking .speciaal van de millioenen Weners. Het licht straalde niet meer in de straten. De verduistering leg de het leven in de stad stil. De eer ste overwinningen konden de We ners nog vrij onbekommerd in de huiskamers vieren, maar na enke- fê jaren kwamen de tegenslagen Kwam ook de honger. Kwamen de Verminkten terug en leefde de haat tegen de dictatuur op. Grauw en naargeestig was het leven In de „vrolijkste stad van de wereld" toen het artillerievuur van de Russen verwoestingen in de stad begon aan te richten. Verwoestingen wel niet zo erg •ls in Berlijn of Keulen, maar toch Van zo ernstige aard. dat tal van ge bouwen verwoest werden en woonwij ken tot puinhopen vervielen. Wat deerde het echter de Weners. De bevrijding naderde De verlossing van het Nazi-juk. Want dit is het gro te verschil, dat de Weners in tegen stelling met de Berlijners de komst van de overwinnaars met vreugde be groetten en dat zij verwachtten, dat een nieuwe tijd zou aanbreken. De Dageraad gloorde en het licht scheen uit bet Oosten te zullen komen. Het was ze immers beloofd. De Duitsers waren de vijanden, de Oosten- rQKers niet- Welnu, de Weners hebben «en poos lang die illusie gehad Niet lang. Ongeveer zo lang als een pret tige droom. Toen was het uit. En van die dag af i3 het voor de bevolking «en voortdurende worsteling geweest. Het heeft er de schijn van gehad, of Uie bevolking er aan ten onder zou igaan. Het leven van een volk is ech ter taai en Wenen is blijven leven Dat wil zeggen, dat het overdag leeft en dat het bij het vallen van de duister nis wecr indommelt. Natuurlijk is er wel een en zander te doen, maar na zonsondergang is Wenen somber. Dan is het er om te wenen. WENEN BIJ DAGLICHT Zo was dus de aankomst en de eer ste overdenking niet hoopvol. Toen «chter de volgende morgen de regen niet zo troosteloos meer neerviel en de zon ten leste door de wolken kwam gluren, was de aanblik heel anders. Neen, de oude staóekoetsen zult ge niet meer terugzien De hoofdstraten worden niet meer beheerst door de kleurige uniformen der gardeofficieren van de Keizerlijke-Koninklijke garde- Het mondaine, het wufte is er niet meer. In de plaats £aarvan zijn an deren gekomen. We willen het niet hebben over de soldaten van de bezet tende machten. De bewoners van Wenen zijn zeli anders geworden. Ernstiger. Zonder nochthans hun welgemutstheid te ver liezen. Verstandiger ook. Vooral in po litiek opzicht. Want af moge er nog steeds een groot verschil zijn in denken tussen. Sociaal democraten en de Katholie ken, het gemeenschappelijk door leefde leed heeft hen begrip doen verkrijgen voor de verschillende levensbeschouwingen. Gezamenlijk besturen ze het land en stad. Op het land is de meerder heid der bevolking Katholiek en stemt men Katholiek. De Weners zijn ook Katholiek, maar dat is voor hen geen beletsel om niet op de Katholieke partij te stemmen. 21. De zon was al vroeg op. Kappie en Signor Rivaldi hadden allebei een heerlijke nachtrust genoten en hun gemoederen waren weer gekalmeerd. Ze rekten zich eens goed uit en daarna wreef Signor Rivaldi zich tevreden zijn handen. „Deze dag wordt fraaischoon!" zei hij tegen Kappie". „Excel lentie! Ik voel het in mijn vingertopnagels! Geen nachtmerrie-dromen van daag geen toverij-grappeneen dag zonder zorggedachten strekt zich voor ons uit! De zon straalschijnt en„Wat is dat daar?" riep Kappie ineens, terwijl hy van schrik een eind in de hoogte sprong. „Wiewattewaar?" schreeuwde Signor Rivaldi. „Ik kijkzie niks...." „Kijk dan!" zei Kappie en hij duwde de kijker in Signor Rivaldi's handen. „Oooooh.... caramba del carosso!" kreunde Signor Rivaldi, toen hy een lang vreemd vaartuig in de gaten kreeg, dat op een oud-Romeins slavenschip leek. Ook in dat opzicht is er niets ver anderd. Wenen is rood gebleven. ZONLICHT OVER WENEN Terwijl de nevels verdwijnen en de zon hoger stijgt, dwalen we door We nen. Overal waar we komen zien we de geschonden plekken. Veel is er verloren gegaan, maar niet genoeg om van Wenen een stad zonder karakter te maken. Zoals Berlijn. Berlijn heeft in en door de oorlog zijn karakter ver loren. Zo komen we in Duitsland tal van steden tegen. Verzamelingen puin, die met een stad niets meer te maken hebben. Neen, zo is Wenen gelukkig niet. Er zijn zelfs tal van plekken, die in de gouden Novemberzon niet aan de oorlog herinneren. En waar het gelaat geschonden is, werkt het volk van Wenen, Vol energie en bruisend van levenslust. Overdag. Want 's avonds heeft ook Wenen zijn karakter verloren. Moge het spoedig terugkeren. Gerrit de Kraai maakt het goed De bekende artist Hans Kaart eo zijn tochtgenoten, die met een jeep dwars door Afrika op weg zijn naar Indonesië zijü hans Rabat gepasseerd. Overal ondervinden zij grote belang stelling. GASTVRI JE ONTVANGST In Tanger werden de ondernemende Nederlanders op buitengewoon gast vrije wijze ontvangen door de Neder landse gezantschapsraad jhr. R. de Tesfa en diens echtgenote. De admini strateur van Tanger, jhr. mr. H. van Vredenburch gaf ter hunner ere een receptie, waar zeer vele leden van het corps diplomatique van Tanger aan wezig waren. Van Tanger ging de reis naar Rabat. In Spaans Marocco kreeg de jeep we gens de enorm slechte wegen de eer ste lekke band. Na een controle van ongeveer twee uur aan de Frans^ Spaans-Maroccaanse grens, kwamen onze landgenoten in Rabat aan. Door bemiddeling van de generale staf wer den de Nederlanders in een" prachtig sportpark ondergebracht. De volgende dag traden zij op voor radio Maroc, hetgeen daarna nog drie keer geschied de. Heel Rabat kent nu onze landge noten en de couranten staan vol over hun tocht. Vooral Gerrit de Kraai beeft veel bekijks. Dank zij vleesnat en sinaasappelsap is de vogel weer geheel opgeknapt. De grootste bioscoop van Rabat sloof een contract met de jonge kunstenaars af en zij traden daar iedere avond gedurende 10 minuen op. Zaterdagavond j.1. traden zij op het jaarlijks bal van het Franse Rode Kruis op. Ook zouden zij door de sul tan worden ontvangen. Hoewel dit laatste nogal waf voeten in de aarde heeft gehad, is deze ontvangst toch voor elkaar gekomen. Van Rabat gaat hef naar Algiers. Verder staat nog een patrijzenjacht op het programma, daar een eigenaar van een farm in de buurt van Meknes onze landgenoten voor twee dagen heeft uitgenodigd om pa trijzen te komen schieten. Tot 12 De cember blijven de tochtgenoten in Al giers om vandaar naar Colomb Bechar te vertrekken, waar zij 17 December hopen aan te komen. Daarna vangt de grote reis door de Sahara aan. Keiling heeft gelukkig in het geheel geen last meer van zijn'arm. Langere diensttijd in Engeland SCHOOL ONDER SPORTTRIBUNE Ook in Geleen kampt men met ge brek aan schoolruimte. Thans heeft men daar een bewaarschool voor 60 kinderen ingericht onder de tribune van het sportpark. Brief van Wallace In kringen van het Witte Huis wordt medegedeeld, dat president Truman enkele dagen geleden van Henry Wal lace, die presidentscandidaat was voor de „vooruitstrevende partij" een brief heeft ontvangen, waarbij deze ver klaart dat h« oppositie tegen de huidige democratische regering" zal stopzetten wanneer de president „zijn beloften, die hij voor de verkie zingen heeft gedaan (handhaving van de vrede en invoering van een nieuw sociaal program) nakomt". De president zou deze brief niet be antwoord hebben. „QUEEN ELIZABETH" TE NEW YORK AANGEKOMEN De „Queen Elizabeth", die door de staking te Southampton en daarna door mist 13'/2 dag over tijd is, is gis teravond te New York aangekomen. Een delegatie van vier leden der be manning werd aan de wal ontvangen door James Ryan, voorzitter van de Amerikaanse bond van havenarbeiders die de bemanning officieel de dank van de bond voor hun gedrag over bracht. Havenarbeiders met spandoe ken zorgden voor een enthousiaste ont vangst. Maandagavond heeft ket Britse la gerhuis het wetsontwerp inzake de militaire dienst, waarby de periode van dienstplicht van 12 op 18 maanden wordt gebracht, in derde lezing met 218 tegen 25 stemmen aangenomen. Het hoogtepunt van het debat van drie uur over de eerste clausule, die voorziet in de verlenging van de dienstplicht met 6 maanden, vormden de aanvallen van de socialistische cri tici van deze maatregel. Toen er over de clausule gestemd moest worden, verkreeg de regering door onthoudin gen van Labour-parlementsleden een meerderheid van 257 tegen 30, veel minder dan de gebruikelijke stemmen verhouding, ondanks steun van de op positie. Tijdens het debat was de mi nister van defensie, A. V. Alexander, het mikpunt van bittere critiek, niet alleen van de plaatsvervangende lei der der opposijie, Anthony Eden, en andere conservatieven, maar ook van aanhangers van de Labour-partij. De socialistische critici laakten de rege ring en beschuldigden haar van „on bekwaamheid" wegens verandering van de politiek inzake de dienstplicht. In een zeer openhartige rede ver klaarde Crossman, de voornaamste so cialistische criticus, dat Alexander „het land en het Lagerhuis op erger lijke wijze om de tuin-leidde, als hij het deed voorkomen, alsof de ver slechtering van de internationale be dekkingen van invloed was geweest :op het besluit, de periode van militaire dienst te verlengen." WEINIG VERTROUWEN Crossman was veeleer van me ning, „dat de gewijzigde politiek van de regering in deze kwestie haar oorzaak vond in het feit dat de situatie op Malakka plotseling aan het licht had gebracht, dat wij geen strijdkrachten tot onze be schikking hebben". Crossman ver klaarde tenslotte, dat ofschoon hij de regering steunde, hij persoon lijk niet het minste vertrouwen steld^ in de minister van natio nale verdediging. Eden verklaarde, dat de tegenkan ting, die de regering van haar eigen „nominale aanhangers" in deze kwes tie ondervond hoofdzakelijk aan haar zelf te wijten was. Alexander bracht in herinnering, dat in Mei 1947, toen de regering toe stemde in 12 i.p.v. 18 maanden, hy het Lagerhuis gewaarschuwd had, dat zij zich het recht voorbehield op haar besluit terug te komen. „Het is nood zakelijk, dat wij in staat zijn gebruik te maken van hen, die opgeroepen zijn volgens de wet op de militaire dienst buiten dit land, opdat wij aan onze verplichtingen in de volgende twee, drie of vier jaar kunnen voldoen". De vereniging van de dienstplicht was ook gerechtvaardigd omdat voor de mili taire opleiding 18 maanden vereist wa ren. De slechte toestand van het leger was een factor, maar ook „de toe nemende internationale spanning" was een belangrijke factor geweest bij het nemen van de beslissing, aldus Alex ander. UNO-VERGADERING WEER NAAR LAKE SUCCESS Met 43 tegen 13 stemmen, bij 2 ont houdingen, aanvaardde de Assemblee der VN een aanbeveling van de agen da-commissie, gesteund door de VS, om dg huidige zitting op 11 December te verdagen en in het nieuwe jaar te Lake Success weer bijeen te komen. De datum, die oorspronkelijk door de agenda-commissie was vastgesteld voor het begin van de nieuwe zitting was I Februari, maar dat is nu gewor den: 1 April. (Om redenen van sym boliek? Laten we er het beste maar van hopen red.). BEKNELD TUSSEN AUTO EN MUUR Gistermorgen te omstreeks kwart voor zeven reed de chauffeur Nieuwen- huizen uit "s Gravenhage zijn auto uit de garage. De chauffeur stak zijn hoofd uit het portierraam om achter uit te kunnen kijken. Hierbij raakte hij met zijn hoofd dusdanig bekneld tussen het portier en de muur van de garage, dat de dood vrijwel onmid dellijk intrad. DUITSERS BOYCOTTEN BRITTEN De Partij van Vrije Democraten van Sleeswijk-Holstein heeft zich bij de vakverenigingen en de Soc. Dem. Partij aangesloten in een oproep de omgang te mijden met de leden der Britse bezettingsstrijdkrachten als pro test tegen het ontmantelingsbesluit t-o.v. het torpedoproefstation te Ec- kernförde. Deze houding zou men handhaven „totdat een verandering bespeurbaar wordt in de Britse ont- mantelingspolitiek". De Duitsers moeten waarschijnlijk lang boos blijven. De Engelsen heb ben tenminste verklaard, dat het be sluit om het proefstation te vernieti gen onherroepelijk is. Protest van de Staten van Curagao De staten van Curagao hebben ge protesteerd tegen het feit, dat dr. A. da Costa Gomez onofficieel een tussen regeling voor de Nederlandse Antillen heeft aangekondigd inplaats van publi catie van de ontwerp-constitutie, dia de redactie-commissie van de ronde tafel-conferentie op 14 November heeff voltooid. De Nederlandse regering wenst de instelling van de constitutie van het Verenigd Koninkrijk uit te stellen tot de Nederlands-Indonesische Unie is voltooid, aldus dit protest. De staten zijn verbaasd, dat dergelijke be langrijke maatregelen besproken zijn, terwyl zij officieel van niets wetend Zij zijn bovendien van mening, dat 'n noodwet voor de Nederlandse Antillen niet wenselijk is, daar de huidige constitutie reeds bedoeld is als over gangsmaatregel. Verdere veranderin gen zouden moeten worden uitgesteld tot de algemene verkiezingen in Maart a.s. „VAN MEEGEREN"-DESSINS NAAR DE VER. STATEN 20 a 25 Jaar geleden maakte de kunstschilder Han van Meegeren des sins voor toneel japonnen, die Vrouw als actrice zou dragen. Amsterdamse firma heeft het initia tief genomen deze dessins meeu wenreigersen drakenmotieven te gebruiken voor haar collectie. In de loop van deze week zal een vertegenwoordiger van de firma met een aantal van deze jurken naar de VS reizen. DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.platen; 9.00 Werken van Rimsky-Korsakof; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitami nen; 11.15 Pianorecital; 12.00 Orkest Bandi Balogh; 13.00 Nieuws; 13.20 Me- tropole-orkest; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.35 The Romancers; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19.10 Avondschool 20.00 Nieuws; 20.15 Sf. Nicolaas-can- tate van Benjamin Britten; 21.10 Wil lem Irelands bekentenis, hoorspel; 22.00 Radio-Philharmonisch orkest; 23.00 Nieuws. Hilversum H 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.platen; 9.05 Klanken uit de Balkan en de Kauka- sus; 9.45 Schoolradio; 10.15 Morgen dienst; 1100 De Zonnebloem; 12.03 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.25 Zang recital; 14.00 Orkest Peter Nobino, 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Alma Mu- sica; 15.30 Amsterdams vocaal kwar tet; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Radio- jeugdjournaal; 17.30 Pianirecital; 18.00 Sans Soucci; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Studio-steravond; 21.30 Familie competitie; 22.05 De vaart der Volke ren; 22.25 Ned. Kamerkoor; 23.00 Nieuws. FEUILLETON Jeart Vaubaron bewijst zijn onschuld door K AVI ER DE MONTEPIN 55). Hoe zult gij dan de reis maken? Te voet en bedelend. Eritz Homer zweeg enige ogenblikken. Daarna deed hij, alsof hij een traan wilde afwissen. Zijn gelaat drukte innig medelijden uit. Mijnheer, zei hij eindelijk met bewogen stem, het belang dat in u stel, zal niet onvruchtbaar wezen. [Wanneer de .gelegenheid zich voordoet om wel te doen, laak ik die nimmer voorbijgaan. Ilc wil voor een klein deel bijdragen tot de gelukkige hereniging van vader en dochter. Neem deze kleinigheid, die, ofschoon van wei nig belang u toch van groot m,t zal zijn en die ik u met zoveel genoegen aanbied. m Zo sprekende stopte de magnetiseur, die volgens de aanwijzing van Rodille handelde, Vaubaron tten Louis d'or in de hand. In de beginne kon de ongelukkige aan zoveel milddadigheid moeilijk geloof slaan, en toen hij- zag, dat het geen droom, was kuste hij de handen van zijn weldoener en dankte de voorzienigheid, die hem zo onverwacht te hulp kwam. —Ach mijnheer, riep hij uit, hoe zal ik u genoeg danken. Wat gij voor mij doet, verzekert het welzijn van mijn kind. Aan u zal ik alles verschuldigd zijn. God zegene u mijnheer. Fritz Horner wenste aan die vurige dankbetuigingen die hij zo weinig verdiende, zo spoedig mogelijk aan einde te maken. Ik ben van uw dankbaarheid overtuigd, sprak hij, en dat is mijn schoonste beloning. Ik moet nu met de somnambule alleen blijven, om haar te doen ontwaken. Ga dus heen en wees gelukkig. Deze deur moet gij uit gaan. In de kamer hier naast zult gij een knecht vinden, die u de weg zal wijzen. Vaubaron stamelde nog enige woorden van dank, en verliet daarna het huis, terwijl hij uit de grond van zijn hart God dankte en Fritz Horner zegende. Jean Vaubaron had gaarne tien jaren van zyn leven willen geven, om zich dadelijk verplaatst te zien in Bre- tagne, nabij Brest, aan de ingang van het dorp, waar hij zeker meende te zijn, dat hij Blanche terug zou vinden. In het eerst was hij voornemens, plaats te nemen in een üilligence, die naar het westen ging, nu de mildheid van de magnetiseur hem in staat gesteld had, daarvan gebruik te maken, doch een seconde was genoeg, om hem te doen inzien aan welke gevaren hy zich op die wyze bloot zou 6tellen. Hij besloot daarom, in weerwil der vermoeienis sen en de langzaamheid van zulk een. reis, de weg te voet af te leggen, daar de zorg voor zijn veiligheid hem dit dringend gebood. Hij wachtte dus tot de schemering gekomen was, en begaf zich toen, met een paar sterke schoenen aan de voeten en een met ijzer beslagen stok in de hand op weg. Wij zullen de verschillende bijzonderheden van deze voetreis, die' ongeveer een maand duurde stilzwijgend voorbijgaan, om Vaubaron op de acht en twintigste dag na zijn vertrek op een der steile hoogten in de nabijheid van Brest terug te vinden. Op de weg, die hij ging, hoorde hy eensklaps de hoef slag van naderende paarden en weldra zag hij, dat het gendarmen waren, v Op het zien van de uniformen en de gegaloneerde Hoeden kon Vaubaron een beweging van schrik niet weerhouden en werd hij doodsbleek. Deze tekenen van ontroering en vrees ontgingen niet aan de aandacht der beide gendarmes en vermeerderde nog het wantrouwen, dat het verdachte uitzicht van de vluchtelirg hun inboe zemde. Met zijn verwarde haren en zijn baard, waaraan sinds een maand geen scheermes geraakt had, zijn door weer en wind gebruind gelaat, zag Vaubaron er dan ook als een ware bandiet uit. Hij begreep, dat zijn ontroering hem moest verraden; hij deed daarom zijn best, een onverschillige houding aan te nemen en groette de beide gendarmes beleefd. Gij zij niet uit dit land, mijn vriend? vroeg een van hen. Nee, mijnheer. Komt gü van ver weg? Ik kom van Laval. sprak de vluchteling, die zo voor zichtig was om niet van Parijs te spreken, En gaat gij naar Brest? Ja, mijnheer. Hoe is uw naam? v Pierre Landais. Hebt gij een paspoort bij u? Nee, mijnheer. Gy hebt toch zeker wel enige papieren, die uw identiteit kunnen bewijzen? Ook niet, mijnheer. En waarom 'hebt gtf geen pas en geen papieren? Mijn hemel, mijnheer, ik wist niet, dat ik die onder weg nodig zou hebben. Gij hebt u vergist. Maar dat doet er niet toe. Kent gij te Brest iemand, die er goeder naam bekend staat en die voor u instaan kan? Ik ken in Brest volstrekt niemand. Wat gaat gij er dan doen? Ik ga werk zoeken. Wat zijt gü van uw ambacht? Slotenmaker. Laat raii uw handen eens zien. Vaubaron genoorzaamde. (Wordh vervolg#

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3