r Brusselse Vijf morgen te Washington bijeen Productieslag Nederland verliet Ec. commissie voor Verre Oosten Amendement V. d. Heuvel aanvaard Twee mannen vochten met een octopus. DONDERDAG 9 DEC. 1948 De cijfers, die door het Centraal jBureau voor de Statistiek zijn ver- i «trekt over de industriële productie van ons land, geven over de afgelopen maand reden tot tevredenheid. Nemen 'we als productiebasis voor 1938, 100 aan, dan is er in de maand Septem ber 16 meer geproduceerd on over October zelfs 21 Het is noodzakelijk, dat «r meer I geproduceerd wordt in verband met de snelle bevolkingsaanwas van ons land. Deze is toch zo steile, dat de vermeerderde productie dooi.' die aan was bijna wordt opgeheven. Boven dien moeten we rekening houden met het feit, dat de productie in 1938 op «en betrekkelijk laag peil stond, mede tengevolge van het grote aantal werk lozen. Waarmee we slechts willen aantonen, dat we er nog niet zij". Vooral niet, omdat de behoefte veel groter is dan in 1938, doordat er veel verwoest is eji er gedurende de oor log weinig nieuws is aangeschaft. Maar toch, we gaan vooruit. Al zou men het soms niet zeggen. We heb ben hier het oog op sommige artike len. Textiel en sigaren. Over de tex tiel wordt regelmatig geklaagd. Over de sigaren in even sterke mate. En toch weet het Centraal Bureau te be richten, dat de productie van sigaren aanmerkelijk 'i toegenomen. Dan moet er dus iets gebeuren met die sigaren. Zo goed als er iets ge beurt met de textiel. We hadden deze week juist een ge i ek met iemand over deze aangelegenheid, die ons een frappant staaltje vertelde. Een win kelier, we zullen plaats en naam niet noemen, begon het stierlijk te ver velen steeds maar -tegen zijn klanten fe moeten zeggen: ik heb geen siga ren. Vooral tegon de- Sint Nicolaas. Hij had al eons een klokje horen L luiden, -en hij ging op zoek naar de klepel.'En hij heef» de klepel gevon den. Hij kwam thuis met 5000 sigaren. U begrijpt, dat hij in zijn knollentuin was. Ondanks. Er komt een maartje bij. Deze win kelier heeft voor deze sigaren aan de fabrikant per stuk enkele centen meer moeten betalen, dan de banderolle- prijs bedroeg. Hij wilde echter voor de Sinterklaas sigaren hebben en trok zich hier niets van aan. Bovendien heeft hij zich een voortreffelijk za kenman getoond en de sigaren tegen de gebanderollcerde prijs verkocht. Het heeft hem dus een aardig duitje gekost. Wellicht dat dit uit reclame oogpunt niet erg is. Maar de zaak zelf vinden wij wel erg. Want het is ons bekend, dat dit geval niet op zich zelf staat. De fabrikanten doen al het mogelijke oin hun winst zo hoog mo gelijk op te voeren. Niet alleen op deze wijze. Ze leveren o.a. ook veel liever divcei aan de winkeliers, dan via de grossiers. Zodoende merken wij echter niet vee' van een verhoog de productie. Hef doet integendeel ko misch aan, als men er ove: lèest. Jam mer dat zo iets plaats vindt. De fabri kanten schreeuwen sieeds het luidst om vrijheid. Dan behoren ze echter ook te tonen, dat ze die vrijheid waard zijn. v Z. HEEFT TSJANG ZELFMOORD PLANNEN? De grote Chinese bladen te Hong kong maken melding van een bericht uit Nanking, volgens hetwelk Tsjang Kai Sjek onlangs aan vertrouwde vol gelingen verklaard zou hebben, dat hij, wanneer hij „faalde in de strijd tegen de communisten", zelfmoord zou plegen voor het monument van Soen Yat Sen, de stichter var de Chinese Republiek te Nanking. AANHOUDEND VRIJ ZACHT WEER. Aanvankelijk zwakke tot matige, la ter voornamelijk aan de kust weer tijdelijk tot krachtig toenemende wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Ver anderlijke b«wolkir^g met plaatselijk enige regag* Zacht voor de tijd van het jaar. Conferentie over Atlantisch pact wordt voorbereid Robert Lovett, waarnemend mi nister van Buitenlandse Zaken in de V. S., Treeft hekend gemaakt, dat de vertegenwoordigers der mogendheden, die het Brusselse Pact ondertekend hebben, Vrijdag 10 December te Washington bij eenkomen om het openen der be sprekingen over eenn Noord-At lantisch verdrag met <*e V. S. en Canada voor te bereiden. V.S. kregen nog geen formele uitnodiging Lovett deelde tijdens zijn wekelijk se persconferentie mede, dat de ver tegenwoordigers van* de vijf mogend heden Groot Brittannië, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg de Verenigde Staten op de 26ste No- tember j.1. hadden medegedeeld, dat zij onderling een wezenlijke overeen stemming hadden bereikt aangaande zekere voorstellen v betreffende een dergelijk verdrag. Afgezien hiervan had de Verenigde Staten nog geen formele uitnodiging Assemb ee doet beroep op Ye ligheidsraad Voor toelating van o.m. Italië en Oostenrijk als nieuwe leden De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft zich gisteravond officieel uitgesproken voor de toelating tot de Verenig de Naties van zeven nieuwe leden, n.1. Itaiië, Oostenrijk, Ierland, Fin land, Portugal, Transjordanië en Ceylon. Tegen het lidmaatschap van deze landen heeft de Sovjet- Unie indertijd haar veto uitge sproken. De algemene vergadering heeft een beroep gedaan op de Veiligheidsraad om de aanvragen voor het lidmaat schap van de zeven landen opnieuw in overweging te nemen, zulks in het licht van een uitspraak van het in ternationale Hof van Justitie; dat het recht van veto niet dient te worden gebruikt om daarmede een „politieke koehandel" fe drijven/bij het toelaten van nieuwe leden. Sovjet-Rusland en zijn aanhangers stemden tegen. bereikt tot het verdrag toe te treden. Lovett sprak de verwachting uit, dat de vertegenwoordigers van de vjjf ge noemde landen hun voorstellen Vrij. dagmiddag, morgen dus, zouden over handigen én dat daarna besprekingen ter nadere uitwerking van de voor stellen zouden worden gehouden. Tenslotte verklaarde hij nog, dat de leiders van het Congres van het ver loop der besprekingen op de hoogte zouden worden gehouden, doch dat zij in dit stadium er niet persoonlijk in zouden worden betrokken. Moeilijkheden om Turkije in aantocht? Radio Moskou meldt, dat de gehele Sovjet-pers de tekst bekend gemaakt heeft van een boodschap, die het „co mité te>r verzekering van de belangen der Armeense minderheid in Turkije" aan alle leden9taten' vam de VN heeft gezonden. Het comité eist „de aanhechting bij de Socialistische Sovjetrepubliek Ar menië vam alle Armeense gebieden, die sedert 1919 binmen de territoriale grenzen vam Turkije gelegen zijn". De ondertekenaars van de bood schap eisen verder, dat het probleem vam de Armeense minderheid op de agenda van de Algemene Vergadering der VN geplaatst wordt. Republiek werd als lid ioegelaien De Economische Commissie v oor het Verre Oosten der V. N. heeft ondanks het verzet van Nederland, dat o.m. van de V.S. steun ondervond, besloten de Republiek Indonesië als lid toe te laten. Ne derland heeft daarop de „Ecafe"-conferentie verlaten. Overwinning" zegt Naisir „De toelating van de republiek tot de Economische Commissie voor het Verre Oosten is een overwinning van het practische denken op de juridi sche gedachtengang", heeft volgens Antara, de Republikeinse minister van Voorlichting, Mohammed Natsir gezegd. Slutlsluk geldsanering in Tweede Kamer Wijziging kindei bijslag eveneens aangenomen De Tweede Kamer zette gistermid dag de behandeling van het 'wetsont werp tot afwikkeling van de geldzui- vering voort. De heer Van den Heuvel (A.R.) had een viertal amendementen ingediend, waarvan hij er drie weer introk, nadat de minister ze had bestreden of on aannemelijk had verklaard. Ondanks de bezwaren van technische aard, wel ke de minister er tegen had ontwik keld, handhaafde de heer Van den Heuvel zijn vierde amendement, dat bedoelt t« voorkomen dat over inkom sten, ontvangen in geblokkeerd geld. met vrij geld belasting moet worden betaald. De Kamer heeft dit amende ment met 39 tegen 21 stemmen aan vaard. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamer heeft eveneens zonder hoofdelijke stemming aanvaard het wetsontwerp tot wijziging van de kin derbijslagwet. Daardoor komt de kin derbijslag t© bedragen: voor het eer ste kjnd, voor hetwelk recht op een kinderbijslag bestaat, 0.40; voor het tweede en derde kind 0.44 pe^ kind WAT ZAL HUN ADVIES ZIJN Met spanning wachten niet alleen Nederland, maar ook de hoogste politieke kringen van de gehele wereld op nader nieuws omtrent de boodschap, die onze ministers Sassen en Stikker uit Indonesië meebrach ten. Wat zal het advies inhouden, dat hun rapport aan het kabinet bevat? Een nieuwe poging of geweld? Bovenstaande foto werd genomen vlak na aankomst van de K.L.M.-constel- lation „Franeker", die de ministers naar Nederland terugbracht. V.l.n.r.: Dr. W Drees, Mr. D U Stikker, Mr. E M J A Sassen, de heer L Götzen en Ir. L Neher. „Rode Vloot", het blad van de Sov jet-Russische .Marine, beschrijft, hoe twee duikers onder water op leven en dood met een geweldige octopus, een acht-armige inktvis, gevochten heb ben in de haven van Nevel aan de Stille Oceaan. De duiker Nicolai Tsjerednkof was zeven uur onder water geweest en ERNEST CLAES VRIJGESPROKEN De Vlaamse schrijver Ernest Claes, de auteur van de verfilmde roman „De Witte" ,die er van beschuldigd werd tijdens de Duitse bezetting de politiek van de vijand gediend te hebben, is door de krijgsraad te Brus sel vrijgesproken. Volgens de motivering van 'de uit spraak heeft Ernest Claes tijdens de bezetting vele diensten bewezen aan zijn landgenoten en is bij' de bestu dering der tegen Claes ingebrachte beschuldigingen niets gebleken van kwade opzet. De krijgsraad betreurt evenwel, dat de feiten getuigen van „kleinzielige zelfingenomenheid, ge brek aan verantwoordelijkheidsgevoel en begrip voor waardigheid bij een man, naar wie vooral in het Vlaamse landsgedeelte duizenden met verering opzagen". had juist het teken gegeven, dat hi) weer aan de oppervlakte zou komen, toen hij een octopus tegen zijn betnen voelde. Drie uur lang vocht hij alleen met het beest. Toen begaf de duiker Yakof Karpenko zich naar beneden en viel hij de octopus met zijn mes aan. De octopus greep Karpenko met een vangarm zonder Tsjerednikof los te laten. Karpenko stak de octopus her haaldelijk met zijn mes, maakte het mes van Tsjerednikof van diens riem los en toen staken en hakten de twee mannen op het monster in, totdat het water door het bloed rood gekleurd was. Verzwakt, maar nog levend werd de octopus naar de oppervlakte ge bracht. De beide mannen ondervonden geen kwade gevolgen van deze wor steling. Steeds nijpender situatie voor Nanking Chinese regeringstroepen hebben zware aanvallen gedaan op de troe pen, die Dinsdagavond het garnizoen te Kiangjen overweldigd hebben. In Noord-China wordt de driehoek Pei- ping—Tientsin—1Tongsjan kleiner on der de druk der door de communis ten geleide legers. In Oost-Hoebi trek ken zij zich samen Fengjoen. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Nanking hebben de regeringsstrijd krachten ten Oosten van Yoengtsjeng op de grens van de provincies Honan, Anhwei en Kiangsoo 60.000 man aan doden en gewonden verloren. Dit zou practisch het gehele onder gene raal Soen Yoean Liang staande leger zijn. 75 leden van de Chinese wetgeven de vergadering vragen ip een reso lutie om de doodstraf voor hoogge plaatste legerofficieren en zware straf fen voor ambtenaren, die hun post verlaten of in hun plicht tekort schie ten tijdens de huidige crisis. Tegen functionarissen van het ministerie van Defensie, die Nanking trachten te ver laten, zou 'n onmiddellijk arrestatie bevel uitgevaardigd moeten worden, terwijl afwezige leden van de wet gevende Yoean naar Nanking zouden moeten terugkeren op straffe van ver lies van hun zetel. HAAGSE IJSHOCKEYERS STERKER DAN BRUSSELNAREN. Voor de West-Europabeker speelde Den Haag (HHYC) Woensdagavor|l op de HOKY tegen Brussel (BIHSC) Met 72, cijfers welke aan duidelijk heid niets te wensen overlieten, wer den de Belgische ijshockeyers gesla gen. en te rekenen van het vierde kind 0.64 per kind. Deze wet wordt ge acht te zijn in werking getreden op 1 October 1948. Ze vervalt uiterlijk met ingang van 1 Januari 1950. Als vrij man kwam hij binnen, geboeid ging hij weg.... Een voormalig landwachtcomman dant, die gistermorgen als vrij man het Amsterdams Bijzonder Hof bin nen ging, hoorde de advocaat-fiscaal, mr. Rohling, 15 jaar gevangenisstraf tegen zich "eisen en vervolgens de pre sident, mr. Mijnlieff, het bevel tot zijn onmiddellijke gevangenneming uit spreken. Hij werd geboeid weggeleid door een parketwachter "en overge bracht naar het Huis van Bewaring. Het was de 57-jarige commandant van de landwachtpost Muiderschans te Amsterdam, Geubel, tegen wie zich tijdens de zitting zoveel bezwarend materiaal opstapelde, dat het Hof zich tenslotte in raadkamer begaf en daar "bëslobr ket Verzoek van de advopaaf fiscaal tot onmiddellijke gevangenne ming in te willigen. Geubel had de drie jaar interne ring, waartoe het Tribunaal hem des tijds veroordeelde, reeds achter de rug Min. Van Schaik binnenkort naar de West Voorlopige regeling" zal worden gelroflen Van „bevoegde zijde" werd het ANP het volgende medegedeeld: „Aangezien het niet mogelijk blykt, op korten termijn te geraken tot een definitieve wettelijke regeling van de nieuwe door de grondwet voorge schreven staatsrechtelijke vorm van het Koninkrijk (Nederland, Surina me en de Nederlandse Antillen), over weegt de regering die invoering van een voorlopige voorziening, in welke enige belangrijke onderdelen van de voorgenomen regeling reeds zullen worden verwezenlijkt. Alvorens hiertoe definitieve stappen te doen, zal een der leden van het ka binet zich in de loop dezer maand naar Suriname en de Antillen bege ven, te neinde met de daarvoor in aanmerking komende personen en in stanties vooroverleg te plegen De regering stelt zich voor daarna de zeer spoedige indiening v<*n een desbetreffende wetsontwerp bij de Saten-Generaal te bevorderen. Het ANP voegt hieraan toe: naar wy menen te mogen veronderstellen, zal het de ministeT zonder portefeuille Mr. Van Schaik zijn, die als lid van het kabinet met het bovenomschreven doel naar de West zal vertrekken. OPENBAAR ONDERZOEK IN „NIJMEGEN'-RAMP. Maandag 10 Januari begint te Ayr (Schotland) het officieel openbaar on derzoek inaake het ongeval met de Nederlandse constellation bij Prest- wick op 20 October, waarbij 40 per sonen werden gedood. Het Engelse ministerie voor burgerluchtvaart heeft Thomas Bringle Módonald, raadsheer de6 konings, aangewezen om het on derzoek te leiden. Even voor zijn aankomst op het vliegveld te Londen is een uit New- York komend transportvliegtuig gis teravond door de bliksem getroffen. Het toestel is op normale wijze ge daald, hoewel de bliksem het voor ste deel en de staart heeft beschadigd ■- De inzittenden bleven ongedeerd. Dr. Gelissen, de Nederlandse afge vaardigde, verklaarde in de laatste zitting die bij meemaakte, dat een af zonderlijk lidmaatschap van de Repu bliek „economische verbrokkeling zou betekenen van een gebied, dat poli tiek verenigd is. Mijn regering acht dit niet wenselijk en kan geen enkele be slissing aanvaarden, die met dit stand punt in strijd is." De heer Desai (India) zeide o.m.: „Indien andere koloniale mogendhe den hef voorbeeld van Engeland bij het verlenen van onafhankelijkheid aan India, Pakistan en Birma hadden gevolgd, zuden de toestanden in het gebied van de Stille Oceaan voor alle betrokkenen veel beter zijn. Welk recht htl-ft de regering van Nederland, dat een bevolking van 9 iot 10 millioen zielen telt en dat een volledig lidmaatschap van deze com missie geniet, om het recht op een „associate membership" fe ontzeggen aan een regering van VS* wilinen zie len?" „Niet ie aanvaarden In zijn laatste verklaring zei dr. Gelissen: „Ik heb de commissie ver scheidene malen gewaarch,uwd, daf de commissie door te stemmen voor toe- sie door te stemmen chnitsrmul.MM lating der Republiek buiten haar be voegdheden gaat. Thans is dit ge schied. De Nederlandse regering kan de gevolgen hiervan niet aanvaarden. Dat besluit betekent dat 47 millioen Indonesiërs deze zitting verlaten en 23 millioen aan de zitting gaan deelne men." Bunche stelt een ultimatum Dr. Ralph Bunche, de waarnemen de bemiddelaar van de VN in Pales tina, heeft gisteravond de regeringen van Israël en Egypte 48 uur tijd ge geven om te gehoorzamen aan het be vel van de Veiligheidsraad tot een bestand en een wapenstilstand in Pa lestina. Wanneer aan het bevel geen gevolg wordt gegeven, zou bij d« kwestie voor de Veiligheidsraad bren gen. B.V.V. VERLOOR TE MADRID. In een wedstrijd, die door 20.000 toeschouwers werd bijgewoond, leed B.V.V. uit Den Bosch gistermiddag te Madrid een 4—0 nederlaag tegen de Spaanse lub Atletico. Alle vier de doelpunten, waarvan er één door Remmers in eigen doel werd geschoten, werden in de tweede helft gescoord. Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaardar"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 38 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantvr. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200-3971

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1