0e Ikmaafdei Hoofdstad van China van nieuwe zijde bedreigd Benelux en Nederl. Landbouw Bond van Zuivelfabrieken vergaderde te Alkmaar „Oplossing voor Berlijn moet mogelijk zijn" Dieven weien nu, hoe laai hei is 5' JAARGANG N 1406 ZATERDAG 11 DEC. 1948 Uitgave Stichting „De Vrij# Alkmawxkr"; Exploitatie N.V. Sprekend Papiee, Alkmaar Abonnementen 0.82 per week 1M per maand 8,90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie# 14 ct. per m.m., famiheberid»- ten 18 et. Bij contract aanzienlijke kor^g. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 Geestelijk Leven Een nieuw begin Tweemaal vangt een bock in den bijbel aan met de woorden: in den beginne. Het eerste boek van den bij bel, Genesi*, begint aldus; maar bet zijn ook de woorden waarmede bet Evangelie van Johannes aanvangt. Het is natuurlijk niet zooder bedoe ling, dat de schrijver van bet Johan nes- Evangelie dit doet. Ongetwijfeld in de eerste plaats in verband met een theorie over het ont staan der wereld, zoals deze in zijn dagen in bepaalde kringen in omloop was Johannes kent deze en aangezien bÜ zijn boek in het bijzonder ook voor die kringen bestemmen wil, ver enigt hij hier de theorie, dat de Rede de oorsprong der schepping is, met het bijbels geloof, dat God (Die méér Je dan Rede!) de Maker is van alles wat bestaat. Bij deze combinatie komt hem het feit te hulp ,dat het Griekse woord voor Rede. tevens „woord" kan betekenen. Welnu, God schiep alles door Zijn Woord, vertek Genesis immers. Daar om neemt Johannes de indrukwek kende aanvangswoorden van Genesis over, terwijl hij ze tegelijkertijd een nieuwe inhoud geeft: In den beginne was het Woord. En het Woord was bij God En het Woord was God. En alle dingen zijn door Hetzelve gemaakt En dit Woord (met een hoofdletter), is Christus, zegt Johannes. Maar er fc ongetwijfeld ook een an dere reden geweest waarom Johannes nog eens helemaal bij het begin be gint en Genesis 1, zij het den in één enkeie regel, „overdoet". En wel, dat hij wil laten uitkomen: er is iets zo fundamenteel en radicaal nieuws in de wereld gekomen met de komst van Jezus, dat de hele kijk op de schep ping er dooj- veranderd is en dus ook bet scheppingsverhaal opnieuw moet worden geschreven. En zo begint hij zijn Evangelie met öe reeds boven aangehaalde woorden, om vervolgens te getuigen van hetgeen deze Jezus voor hem en talloos anderen betekeno heeft voof zijn ziel, zijn hart. Öm be kend te maken wat hij door Jezus ontvangen heeft aan geluk (de bijbel spreekt van heil. Dat omvat méér Maar ik zeg het nu maar zo.). Om te getuigen ook van wat deze Jezus is gaan betekenen voor zijn gelo-/f. Wie ie deze Jezus? Bij de beant woording van deze vraag hebben d. mensen elkaar helaas de eeuwen dooi ten dode toe bevochten. Hebben zij echter ook tot op den huidigen dag geworsteld, in den hoge zin des woords om er een antwoord op te vinden? Ik wil er voor het ogenblik dit (korte) en aan het Evangelie van Johannes zelf ontleende antwoord op geven: Christus is het ant woord op de vraag wie God is. Anders gezegd: Christus is het in deze wereld zichtbaar ge worden gelaat Gods. Of me: de woor den van Johannes 14 vs. 9: wie Mij gezien heeft, heeft den Vader gezien. Wanneer gij eens op eenvoudige wij ze beschreven wilt vinden de ontmoe ting van een mens met Christusdus in zekeren zin een antwoord op de vraag wie Christus is) leest dan eens dat kleine boekje, dat Olive Schreiner de Engels-Zuid-Afrikaanse onderwijze res, op het einde der vorige eeuw schreef: Peter Halket in Mashonaland* Hierin wordt in voor moderne mensen begrijpelijke bewoordingen „vertaald", wie Christus ri en wat een ontmoeting met Hem, Wiens geboorte over twee weken wederom zal wor den verkonuigd, betekent aan ver ontrusting en heil. P PRINS VAN WIJNGAARDEN Ook in goedkope Holl. vert. ANDERE FUNCTIE VOOR PROF BROUWERS Met ingang van 1 Jan. is, in de plaats van prof Van der Kooy, als secr.-gcneraal van Ec. Zaken be noemd Prof. G Brouwer®, crir -gen van de prijzen. Prof. Van der Kooy is benoemd tot buitengew hoogleraar aan de Vrije Universiteit- VRIJ VEEL WIND Matige tot krachtige, later in de kuststroken tijdelijk harde wind uit Zuidelijke richtingen. Meest zwaai bewolkt en voornamelijk in het Wes ten van het land plaatselijk enige re gen Zacht voor de rijd van het jaar- Zijn Nanking 's uren geteld? Tsjang Kai Tsjek kondigi siaai van beleg af President Tsjang Kai Tsjek heeft de staat van beleg afgekondigd voor het deel van China, dat nog in handen van de regering is. Gisteren werd gemeld, dat de on der communistische leiding staan de legers Nanking thans weer van nieuwe zijde bedreigen, ïJhmelijk van het gebied van het meerHoeng Tze uit, ongeveer 120 kilometer naar het Noorden gelegen. In de rug bedreigd Naar verluidt bevinden zich duizen den manschappen van deze legers in dit gebied. Volgens gewoonlijk betrouwbare mi litaire bron trachten de troepen blijk baar ten Zuid-Westen van het meer Duits verlangen Alle partijfracties van het West- Duitse parlement, uitgezonderd de communisten, hebben een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd dat h.i. het bezettingsstatuut o.m. als richt lijn moet hebben, dat het hoogste ge zag in Duitsland zal worden overge nomen door Duitse staats-organcn. Deze bestuursbevoegdheid zou alleen beperkt mogen worden door een ge allieerde supervisie, die zich moet richten „naar de eisen van de bezet ting". Die zijn in de voornaamste plaats: aanmoediging van een „vrede lievende en democratische ontwikke ling". tot de spoorlijn Soetsjou-Poekou door te dringen. Hierdoor zouden zij ach ter de regeringsstrijdkrachten komen, die tl^ns op de grens van Honan, Anhwei en Kiangsoe opereren^ Dit door de communistische gene raal Tsjen Yi geleide leger is afkomstig van concentraties langs de Leenghai- spoorweg in Noord-Kiangsoe, weer voortdurend nieuwe versterking komt uit Sjantoeng. Ten Zuiden van het meer zouden Tsjen Yi's strijdkrach ten reeds in strijd gewikkeld zijn met manschappen van de regeringslegers. De nieuwe aanval vormt een bui tengewoon gevaarlijke bedreiging van Nanking, aldus Reuter, en zou ook de regeringsversterkingen boven Pengpoe aan de grensstrijd kunnen onttrekken. EEN PRINSELIJK KOEKEB AKKERTJE Kerst is in aantocht, ook voor net kroonprinsje van Zweden, de kleine Carl Gustaf. Samen met zijn zusje, Chrisrina, rolt hjj het deeg voor de Kérstkoeken, die hy zelf mag bakken. NEDERLANDSE GEDENKPLAAT VOOR STATEN EILAND. Koningin Juliana zal aan Staten-eiland een stadsdeel van New-York, een bronzen gedenkplaat schenken, ter herinnering aan de eerste Nederland se nederzetting. Gisterenmiddag vond in het Gulden Vlies te Alkmaar de algemene verga dering van de Bond van op Coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrie ken in Noordholland plaats. Behalve een discussie naar aanleiding van de door de Bond verstrekte mededelingen, was het vooral de lezing van mr. H. J. Louwes over het onderwerp „Benelux en de Nederlandse Landbouw", die de quintessenoe dezer vergadering uitmaakte. BENELUX Mr. Louwes opende zijn betoog met een kort overzicht van de groei der Benelux-verhouding. De douane-over eenkomst die te Londen was getekend, betekende de eerste stap tot de ge wenste gehele economische samenwer king, die in principe op 1 Januari 1950 zal worden doorgevoerd. De grote taak is thans, de onderlinge verschilpunten op fe lossen, opdat wij eenmaal tegen- DEVENTER ZIET VOORUIT Bramuglia blijH optimistisch Ernstige onenigheid" iussen Westelijken over Duiis siaai De oude Hanzestad aan de lJsel is oezig zich van de door de oorlog ge slagen wonden te herstellen, maar werkt tevens aan de toekomst. Een nieuwe haven en een nieuw industrieterrein in aanleg. Een overzicht van de werkzaamheden aan de nieuwe haven, waar mei^ bezig is een sluis put te bouwen. over derden als een eenheid op kun nen treden. Het gemeenschappelijke, dat wij op agrarisch gebied bezitten is het feit, dat het kleinbedrijf in België zowel fda-m Nederland els gevolg van de grote bevolkingsdichtheid van grote betekenis is. In ons land zijn 61 pet. deé bedrijven kleiner dan 10 ha., in België 60 pet. Er is in wezen inder daad slechts een klein verschil in eco nomische structuur: het verschil ligt echter in de toegepaste methoden. Toen in ongeveer 1880 de Westeuro- pese landbouw in een crisis kwam door de grote invoer van Amerikaans en Argentijns goedkoop graan legden Nederland en Denemarken zich toe op de uitvoer van hoogwaardige voedings producten. In België was deze ontwik keling veel minder sterk, daar de Bel gische landbouw overvleugeld werd door de industrie. In 1929 moesten beide landen we derom ingrijpen in de landbouwpoli tiek, hierbij kwam het verschil zeer duidelijk tot uiting. In Nederland concentreerde men zich op het behoud van een plaats op de wereldmark en op bescherming der binnenlandse pro ductie, iets wat geschiedde o.a. door middel van het Landbouwcrisisfonds, dat uitgroeide tot een omvangrijk over heidsapparaat. In België was de export niet in de eerste plaats belangrijk, met het gevolg dat de binnenlandse pro ductie meer direct werd beschermd door o.a. toeslagen per h.a. Dit nu ging aanmerkelijk eenvoudiger en liet de Belgische landbouw meer vrijheid, (Zie vervolg pag, 2, kolom 4) „Ik blijf optimistisch nopens de mo gelijkheid van een oplossing van het Berlijnse probleem en ik meen, dat iedere oplossing moet berusten op een munthervorming en op de gelijk tijdige opheffing van de blokkade", zo verklaarde de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Bramuglia, die een onderhoud heeft gehad met president Truman, aan de Amerikaan se pers. „De vertegenwoordigers der neutrale landen zullen in de Algemene Ver gadering der V. N. hun pogingen voor het vinden van een oplossing van het Berlijnse probleem voortzetten en er mag verwacht worden, dat de Vei ligheidsraad eerlang zijn beslissingen betreffende de werkzaamheden van de deskundigen zal bekend maken". „De Veiligheidsraad zal in Januari a.s. te New-York bijeenkomen om die kwestie te onderzoeken", zo voegde hij er aan toe. Drie Fransen naar Washington? Reuter verneemt uit „gewoonlijk betrouwbare bron" te Parijs, dat een Amerikaans voorstel, de Duitse staaL productie op te voeren tot 14 millioen ton per jaar, een „ernstige diploma tieke onenigheid" heeft ontketend tus sen Engelse, Franse en Amerikaanse vertegenwoordigers te Londen. De aanbevelingen van de zgn. „Hum- phrey"-commissie te Londen inzake de ontmanteling hebben te Parijs on gerustheid verwekt. De commissie zou voorstellen 80% der fabrieken in de dubbele zöne. die oorspronkelijk voor ontmanteling ge noteerd staan, in stand te houden. Hierdoor zoü Duisland 19 millioen ton staal per jaar kunnen produceren, dat is ruim 4 millioen ton meer dan in 1938. De Amerikaanse houding inzake het Ruhrgebied verwekt in Frankrijk toe nemende ongerustheid. Er ia sprake van de mogelijkheid, dat een drietal bejaarde staatslieden (Herriot. Blum en Reynaud) naar Washington zou gaan om te trachten Amerika er van te overtuigen, dat de Franse politiek gezond is. Ook Engeland zou vinden,, dat de Amerikanen veel te ver gaan. TEGENSPRAAK. Op een persconferentie heeff Ave. rell Harriman gezegd, dat er alleen sprake van is, Duitsland meer stalen platen te laten produceren, daar de wereld daaraan grote behoefte heeft. De waarde van de fabrieken waar van de ontmanteling zou worden op geschort, bedraagt „slechts vier mil- liard dollars, d.i. niet meer dan 4 dagen Marshall-hulp". Hij ontsprong de dans niet 's Morgens ter dood veroordeeld, 's avonds gegrepen De Rijkspolitie i« ©r gisteravond in geslaagd Alex-ander Dirk Hogguer, lid van de co'lorme Henneicke, die enige tijd geleden uit het interneringskamp te Laren wist te ontvluchten en gister morgen nog door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam bij verstek ter dood wa® veroordeeld, te arreste ren. Bij een wegcontróle op de Rijks straatweg Amsterdam-Bussum, nabij Die men, werd de auto, waarmee H zich uit de voeten trachtte te maken nadat hij kennis had genomen van zijn doodvonnis, aangehouden. De politiemannen herkenden Hog guer, die gesignaleerd stond èn gaven hem ondanks zijn pogingen alsnog te ontkomen, geen kans. Hij is thans veilig opgeborgen. De bestuurder van de auto werd eveneens gearresteerd. Met H. werden gisteren nog twee andere leden van de collowne-Hemieicke ter dood ver oordeeld: B. v. Egmond en A. Schmidt De recherche van het bureau Raam poort te Amsterdam had de klok ho ren luiden, maar wist ook de klepel op te sporen Gevolg: het politiebu reau, waar de in beslaggenomen klok ken in allerlei toonaarden de tijd aan geven en slaan, lijkt nu op een klok- kenwinkel. Op 9 November jJ- werd ingebro ken in een horlogegroothandel aan de Brouwersgracht te Amsterdam, waarbij een grote partij klokken en wekkers werd ontvreemd. In twee hor- lcgewinkels in de stad werd een aan tal van deze klokken en wekkers aangetroffen en een der eigenaren beweerde deze van een zekere R van der K. te hebben gekocht Deze 26- jarige mandenmaker werd in zijn wo ning gearresteerd. Bij zijn buurvrouw waren 160 wekkers opgeslagen. Twee zijner mededaders kreeg de politie ook in handen en alle drie bekenden de diefstal te hebben gepleegd Geble ken is, dat Van der K. eerder twee keer in 'hetzelfoe pand had ingebro ken en dat hij niet de enige is ge weest, want in dat pand is er tot 5 maal toe een inbraak gepleegd. Nog drie leden van het dievengilde be kenden van de politie werden ge grepen. Voorts werd tegen 40 helers, niet alleen in Amsterdam, doch ook in Den Haag. Zaandam en elders, pro ces-verbaal opgemaakt. Het waren horlogcwinkeliers, caféhouders en par ticulieren. 150 vellen beslaat bet ver baal in deze klinkende zaak VERLIEZEN IN INDONESlë. De regering maakf bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Kapt. J. Boltjes uit Groningen. Sold. Ie kl. J. P. A. van de Pol uit Beverwijk. Spld. J. H.Scbalm uit Amsterdam. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE. Het Amerikaanse blad „New-York Daily Mirror" meldt, dat de artsen van koning George van Engeland overwegen, een of beide benen van de koning te amputeren. Een Amer. expert op het gebied van ziekten der bloedvaten zou naar Londen zijn ge vlogen. Met stelligheid werden deze berich ten door „de meest gezaghebbende zijde" in Londen tegengesproken. Regeling of catasfrophe? In een verklaring over het uittre den van Nederland uk de Ec afe-con ferentie heeft prof. GeKssen gezegd te geloven, dat Nederland en Indone sië hun geschillen „uitstekend" zou den regelen voor de volgende con ferentie van de Economische com missie voor het Verre Oosten, die over een half jaar wordt gehouden. De Republikeinse regering heeft verklaard, dat de vorming van een Uiterst rechts en links becritiseren gratie - beleid Minister: „Dat beleid is goed" In de Tweede Kamer werd giste ren bü de behandeling van de Jue- titie-begroting (die tenslotte z. h. st. werd goedgekeurd) door de heren Van der Feltz (C.H.) en Terpstra (A, R.) het gratiebeleid afgekeurd. Ook de heer Stokvis (CPN) was bc *>ïe» eens met dit beleid. De heer Terpstra zeide. dat te veel vuldig gratie wordt verleend. In en kele gevallen werd de doodstraf zelfs veranderd in 10 of 12 jaar gevange nisstraf! Zo krijgt men rechtspraak door de regering, niet door de rech ter. In zijn antwoord xelde min. Wijers. dat de richtlijnen voor het gratiebeleid .bestemd zijn voor imen. Spr. kan deze niet publiceren Maar hij verzekerde, dat de beslissingen met de grootste zorg worden voorbe reid. Zijns inziens is het beleid goed. KOLENBON 02 WORDT ONGELDIG De bon 02 van de brandstoffen- kaarten is na 18 December a.s. niet meer geldig voor het kopen van brandstoffen. Voor die datum, dus in leveren bij de kolenhaijdelaar! interim-regering zonder de Republiek „een catastrophe" teweeg zou bren gen. INSPECTIEREIS VAN ROYALL DOOR EUROPA De Amerikaanse minister van Oor log, Keinneth Royall, zal Maandag a.s te Parije aankomen. Hij zal in vele hoofdsteden van ons continent, o.m. m Instasnboel, met regeringsfunctio narissen spreken om goed op de hcogte te komen van de militaire en politieke situatie in Europa ISTVAN DOBI HONGAARS PREMIER. Istvan Dobi. eens een bezitloze boer en thans linksgericht voorzitter van de Hongaarse Partij der kleine boe ren, is benoemd tot minister-president van Hongarije als opvolger van de afgetreden Lajos Dinnyes. Het kabi net bleef vrijwel ongewijzigd. TWEE ZONDAGEN AUTO-RIJDEN Het verbod van auto-rijden op Zon dag ia opgeheven voor de Tweede Kerstdag en vOOr Zondag 2 Jan. '49.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1