KAPPIE VOOR LENS Opera en Operette nog niet het vergeetboek in GRATIS!!! Abonneert U op dit b'ad KLOMPEN Ook de klompen zyn nog slecht te krijgen. Evenals verschillende andere artikelen. En dus gebeurt het meerma len, dat de boeren, als ze Donderdags tiaar de markt in Schagen gaan op de markt klompen trachten te bemachti gen. Alleen doen zich soms lastige problemen voor. Als het b.v. nat is en de straat vuil Dan sta je daar bij zo n stalletje in de open lucht en als je dan zelf schoenen aan hebt, voel je er niet veel voor om allebei je schoe nen uk te trekken. En dus trek je één schoen uit en balanceert zo lang op een been. We willen U echter een goede raad geven. Pas altijd met Uw linkerbeen. Als het links past, is hei rechts altijd in orde U wist het mis schien nog niet, maar de mensen moeten zich over het algemeen veei meer naar links richten. Een yan onze medeburgers wist dat echter nog niet. En dus kwam hij op een goede of kwade Donderdag in Schagen, zag een klompenstalletje.' stapte er op af, trok zijn rechterschoen uit en paste drie paar klompen. Helaas alleen aan het rechterbeen. Welgemoed peddelde hij huiswaarts, verheugd, dat hij een tijdje uit de klompenmisere was Och arme De misere is pas begonnen toen hij er mee thuis kwam. Want laat de limker- klomp nu toch niet passen. Van geen enkel paar. En voor geen enkele huis genoot Let U in het vervolg op, als U klom pen past. Pas ze aan allebei voeten, of aan het linkerbeen. - O In Frankrijk gaat men bezuinigen op de militaire uitgaven. Er moet ook maar liefst 200 millioen francs min der worden uitgegeven. Niet omdat men het zo prettig vindt om op he» leger te bezuinigen. Want Frankrijk is al weer bevangen door de vrees dat een machtig Duitsland zijn na buur zal worden Het hééft immers met Duitsland niet zulke erge prettige ervaringen. De francs ontbreken ech ter. En de begroting moet sluitend gemaakt worden. Want anders gaat de Franse staat naar de kelder. Wat zaJ onze vriend de Gaulle er echter van zeggen? Zal Ret weer koren op zijn molen zij-i? O R'a<Ho Moskou heeft verklaard, dar de verkiezingen in Berlijn politiever- kiezingen waren, waarbij door een grote politie-troepenmacht werd op getreden tegen vredelievende Duitse burgers, die niet willen medewerken •an de splitsing van hun stad Er werd terreur uitgeoefend tegen demo cratisch gezinden en ieder die van de stembus wilde wegblijven, werd Misschien kunt U er wijs uit worden: „Van 21 tot 24 December worden op het gemeenschapsoord „Draken- burgh" dagen van geestelijke bezui niging gehouden, ter voorbereiding van het Kerstfeest. Het programma bevat een reeks beschouwingen over het mysterie van Christus' komst op aarde". Wij vragen ons met verwondering af, waarom men daar nu geestelijk op moet bezuinigen. Is er straks mis schien ook al sprake van een geeste lijke bijslag? O De ambassadeur van Chili heeft in de vergadering van de Verenigde Na ties ernstig geprotesteerd tegen de Sowjetauroriteiten, die zijn Russische schoondochter niet uit Rusland willen laten vertrekken. Prompt kwamen ook de Engelsen voor de dag. want er blijken nog altijd vüf-'.en Russisch* vrouwen te zijn, die met Engelsen ge trouwd zijn in de oorlog en ook deze mogen Rusland niet verlaten. Dat is dus met elkaar zestien stuks. Wondere wereld! Terwijl er ook in Rusland aanzienlijk meer vrouwen dan man nen zijn, mogen deze zestien er niet uit. We kunnen ons voorstellen, dat het voor de betrokken echtgenoten een onplezierige geschiedenis is. Als je gétrouwd bent, wil je je vrouw toch wel eens een keer bij je hebben Altijd hoeft niet. Maar nooit, dat gaat te ver. En toch zouden we deze zes tien mannen willen waarschuwen. Het zal wel een jaar of twintig duren voor deze zaak is opgelost. Misschien zullen ze dan hun vrouwen thuisge stuurd krijgen Dan zijn ze inmiddels twintig jaar ouder geworden. Het ware misschien verstandiger om een eis tot echtscheiding in te stellen. Dan is er nog een kans. dat ze je toegewezen krijgen. Want je moet nooit vragen, wat je hebben wilt - Tenminste, dat zei Daan Pooi altijd Kookt de eendeneieren! Het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad schrijft ons: Nu er weet eendeneieren aan de markt komen, vestigen wij nogmaals de aandacht op het volgende: Op ieder eendei moet volgens een bepaling van de warenwet ge stempeld zijn de woorden: „eendenei, 10 minuten koken". Dit gebeurt ter bescherming van de volksgezondheid, omdat gebleken is, dat eenden dik wijls dragers zijn van panatyphus- bacillen, die op de mens kunnen over gaan door het gebruik van de eieren. De paratyphus-bacillen zijn echter niet bestand tegen grote hitte. Van daar. dat de eieren 10 min. gekookt moeten worden, d.w.z. men zet ze met koud water op en wanneer het water kookt, laat men de eieren nog 10 minuten - doorkoken. Dan is men er zeker van, dat het gehele ei, met de mogelijk aanwezige bacillen, een voldoende hoge temperatuur bereikt heeft. Dat geldt echtec niet voor het ver werken in gebak, gehakt, mayonnaise of pudding, daarbij wordt de tempe ratuur niet hoog genoeg. Oak voor het bakken aan een kant (spiegelei) moet men geen eendeneieren gebrui ken. Wel kan men ze veilig eten, wan neer ze aan twee kanten gebakken zijn, nadat de dooier is doorgeprikt en óver het eiwit uitgelopen, of nadat het ei voor het bakken is losgeklopt. (Na een minuut de eieren omkeren en nog een halve minuut aan de an dere kant bakken) Wij hopen niet dat dit alles U zal afschrikken van het gebruik van een deneieren, want 4n voedingswaarde komen zij volkomen overeen met kippeneieren en zij kunnen ons nog krappe vleesrantsoen prachtig helpen aanvullen. Wanneer U de genoemde voorzorgen niet vergeet zijn ze ook beslist onge vaarlijk. Brieven uit Wenen (III) met represailles van de sociaal-demo-s bleven staan en er wordt nu hard ge- craten bedreigd. Aldus Moskou. Wij geloven dit graag. Hetzelfde verhaaltje werd ook gedaan over de laagste verkiezingen, die in Nederland ■werden gehouden. Ook door radio Moskou Toen werd o.a. een vreselijke terreur uitgeoefend in Rotterdam en Eindhoven. Ook dat hebben we toer graag aangenomen. Misschien omda* we zo lichtgelovig z"-En v.aarc: zouden ze er om liegen. - O - De Amerikaanse commandant heefi ook per radio tot de Berlijners ge sproken Ook naar aanleiding van de verkiezingen. En hij heeft ze hemel boog geprezen. Hij zei, dat ze de in vrijheid levende mensheid een voor beeld hadden gegeven, dat deze niet licht zou vergeten Ook dat geloven we graag, Evenals we graag geloven, dat de Duitsers plotseling zulke betrouwbare demo craten zijn geworden Dat komt allemaal omdat we zo lichtgelovig zijn. O Onze hersenen hebben ons in de steek gelaten. Een ogenblik dachten We, dat onze lens beslagen was. En dus namen we een doekje en veegden baar schoon Het bleef echter zo. Hoe We ook veegden, het bericht bleef hetzelfde Wü s, ven het U hieronder De naam Wenen rOePt herinnerin gen op aan operettes, opera's en wal sen. De namen van de Straussen,. van Léhar, van Robert Stolz springen naar voren. Zwoele romantiek, die de men sen in de oude tijd bekoorde, maar die nog steeds een grote aantrekkings kracht heeft. Bij de inval der Russen werd het wereldberoemde gebouw van de Staauopera in brand geschoten. Slechts de voorbouw en de muren werkt om het gebouw weer te doen herrijzen. Niet alleen het gebouw ging verlo ren. Ook de toneeldecors, de costumes voor de talrijke operettes ,di« er in de loop der jaren waren opgevoerd en wier aantal in de duizenden liep De Weners zijn er in geslaagd an- dere gelegenheden te vinden voofc hun gelieve opera's en operettes, De ensembles van de Staatsopera treden op in het „Theater an der Wien" en in^ de „Volkopera". Het moge dan zo zijn, dat deze gebou wen wat accomodatie betreft, niet kunnen halen bij het gebouw van de Staatsopera, de Wener trekt er graag heen. Ondanks de financiële moeilijkheden, waarmee hij te kam pen heeft Misschien juist w*el door die finan ciële moeilijkheden. Want het gelo wordt niet uitgegeven aan kleine voorstellingen van kleine gezelschap pen. Als men dan eer» in de maand uitgaat wil men goed uit en aan gaat men naar de opera. De kleine muziek en toneelgezelschappen in Wenen leid den dan ook een kwijnend bestaan in tegenstelling met de Opera-gezel schappen. Voor alle opera-uitvoeringen zijr. de voorstellingen dagen van te voren uitverkocht. En men kan dagelijks heemln November werden voorstel lingen gegeven van: De Toverfluit, Don Juan, de Bruiloft van Figaro, de Omvoering uit het Se rail van Mozart. Fidelio van Beet hoven, Aida, Othello en La Traviata van Verdi, de Barbier van Sevilla van Rossini, Carmen van Bizet, Lohengrin Tristan en Isolde, Walkure en de Vlie-* gende Hollander van Wagner, Salome en Rozenkavalier van Straus, Fra Dia- volo van Auber, Hoffmans vertellin gen van Offenbach, Vorst IgOr van Borodien en Piqué Dame van Tsjai- kofsky. Dat is dus meer dan twintig ver schillende opera's in een maand- Wel een bewijs, dat de oude liefde voor dit werk nog steeds in Wenen leeft. De gezel-sohappen moesten natuurlijk ontzaglijke moeilijkheden overwinnen, omdat alle costumes en decors verwoest waren. Het over winnen van deze moeliijkheden had echter een groot voordeel. Wa- er voor in de plaats kwam was nieuw. Kon de toets der critiek weer doorstaan en de moderner op vattingen braken baan. Vooral de decors gingen daar sterk door voor uit Daarnaast dan nog de operettes, die zich in een zo mogelijk nog groter populariteit mogen vertieugen. Avond aan avond zyn de zalen van het Wie ner Buergertheater vol en in tegen stelling met de opera's gaat een ope rette soms weken aaneen. GEEN BOEKEN. WEL WALSEN Voor de schrijvers is het in Wenen een slechte tijd. De Wener koopt geen boeken. Hij heeft er geen geld voor. daar slechts een bepaald gedeelte van het budget voor amusemem wordt uitgegeven en grotendeels bij opera of toneel terecht komt. De literatuur schiet er over Niet alleen echter door financiële omscandighedep. Misschien zijn de omstandigheden, dat de Wener over te kort vrije tijd beschikt er nog meer schuldig aan. Wij spraken hier over reeds in onze vorige brie! Dan hebben de meisjes van Wenen nog een hobby. Ze zijn er bijna erfe lijk mee belast. Dat is de dans. Kan het ook anders? Zou men in de stad, waar Strauas' onsterfelijke walsen hun zegetocht begonnen, niet nog verzo; zijn op de dans? Vooral in een tijd, dat er zo veel en hard gewerkt moet worden? Dan wil men toch ook wel wat amusement. En dus trekt de Wener jeugd naar de weinige danspaleizen. Niet alleen de meisjes, al zijn ze er dan in veei groter getale, maar ook de jonge man nen. Niet om zich over te geven aan Rumba, Swing en Samba, hoewel de ze voor de afwisseling nog wel eens 'n keer gedanst worden, maar meestal de ouderwetse walsen. In Wenen viert de driekwartsmaat nog steeds haar grote triomphen. Dat is zeer in het kort een beeld van het amusements en kbnstleven in Wenen. De kunstenaar zelf. de schrijvers, de dichters, de beeldhou wers, de schilders, de musici die niet in de vaste opera of operette gezelschappen spelen, ze leiden ge brek in Wenen. Hun producten wor den niet gekocht. Er is geen geld voor. Ze moeten het hebben van de enkele keren, dat ze in het buiten land kunnen exposeren. Daar ko men echter slechts weinig begena digden aan toe. Zo ziet men de kunstenaar, die niet van gebrek wil omkomen, dikwijls overdag bezi^ op de bouwwerken, als kruier, als chauffeur. Een mens moet eten nietwaar? En als hij dan een poosje over beeft, of genoeg heeft verdiend om er een week of twee tus sen uit te knijpen, dan wordt het pen seel of de tekensuft of de pen weer opgenomen. Geen ideale toestand voor de kun stenaars. Inderdaad. Maar ook aan deze omstandigheid.'hoe dan ook, zit een kant, die voortreffelijk kan wer ken. De Weense kunstenaar is iemand die niet meer boven het volk leeft. maar die er middenin is gepoot. Het komt ^am zijn uitingen op het gebied van de kunst slechts ten goede. Hier kan een heel andere, een frisse, een volkskunst uit te voorschijn komen. De tijd dat de kunst zou zijn: „De meert individuele expressie van de meeet individuele emotie", is in We nen voorbij. SONNET Geen marmer, noch 't vergulde monument der vorsten zal dit groots rym overleven, maar dit gedicht pil groter glang u geven dan 't vaal gesteent. dat tijd met smetten schendt Ak krijg, verwoestend, standbeelden doet breken, het oproer delgt der muren fondament, uw heugnis leeft voor eeuwig in dit teken, dat overmacht van vuur noch oorlog kent Tegen de dood, tegen vergetelheid zult gij uw weg gaan, steeds door elk geprezen. ja, door geslachten in de verste tijd, die duurt tot 's wereld einddoemdag zal wezen. Zo, tot dat oordeel ook uw leven richt leeft gij door mijne liefde in dit gedicht WILLIAM SHAKESPEARE DE GEBRUIKSGOEDEREN- PRODUCTIE IN SOWJET-UNIE Tijdens de 4e zitting van de Sow- jet te Moskou hebben talrijke afge vaardigden „sterke critiek 'geleverd op de onvoldoende Productie van voor werpen van algemeen gebruik", aldus meldt de Sowjet-Ruscische radio. De sprekers zeiden dat, ,„al is de fabricage van textiel bijvoorbeeld 2 maal zo groot als in 1945, die van schoenen tweemaal en die van meube len driemaal, het aanbod nochthans de Vraag lang niet dekt zowel wat de hoedanigheid als de hoeveelheid van de productie betreft". De Sowjet ffe Moskou heeft een mo tie goedgekeurd, waarin geëist wordt, dat „zo spoedig mogelijk een einde zal komen aan deze onvoldoende pro ductie" terwijl een ernstige waarschu wing is gericht tot de verantwoorde lijke bedrijfleiders, die met „ontslag en vervolging" worden bedreigd. OORLOGSSCHEPEN NAAR DE NOORDPOOL De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat in het begin van het volgend jaar eenheden van de Britse vloot naar het Noorden van de Atlan tische Oceaan en de Poolzee zullen varen om de uitwerking van het zeer koude klimaat op de bemanning en het materiaal te onderzoeken. KAPPERPRIJZEN In een pry zenbeschikking ,cie op 30 December a.s. van kracht wordt, is aan alle kappers voorgeschreven, dat de prijsaanduiding dient te geschie den op een lijst, waarop in zwarte letters en cijfers van een hoogte van tenminste 1 cm de prijzen voor de ver schillende behandelingen zijn vermeld. Exemplaren van deze lijst moeten op goed zichtbare wijze zijn aange bracht ter hoogte van 1.50 meter tegen de ruit van de etalage of. bij gebreke daarvan, terzelfder hoogte bij de toe gangsdeur. Tevens moet de lijst zijn aangebracht op de toilet- of wastafel dan wel op de spiegel tegenover ie dere zitplaats in de kapsalon, waarop cliënten worden behandeld. DINSDAG 14 DECEMBER 1948 Hilversum I 3#1 m. 7.00 en 800 Nieuws; 7.30 en 815 Gram muziek; 9.00 KlaJeke gram.muziek; 10.00 Mor genwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 1100 Kinderopvoeding, lezing; 11.30 De wekker; 12.00 Lyra-trk>; 12.33 En semble Tom Erich; 13.00 Nieuws; 1320 The Skymasters; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radio-matinee; 16.40 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned Strijdkrachten; 1915 Musica Antiqua; 2000 Nieuws; 20.15 Bonte Trein met Daan Hooykaas; 21.30 Ik aou zo graag22.30 Kamermuziek; 23.00 Nieuws. Hilversum H 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 715 en 8.15 Gram.muziek; 9.00 Lichtbaken; 9.35 Kamermuziek; 10.00 Voor de kleuters; 1030 School radio; 11.00 Muziek houdt fit!, 12.03 Disco-varieteiten; 1233 KRO-amuse- mentsorkest; 13.00 Nieuws; 13.25 Zang recital; 14.00 Strijkkwartet; 1430 On der Ons; 15.00 Schoolradio; 16.00 De Zonnebloem; 1630 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Ensemble Magyar Janos: 18.30 RVU-uitzendihg; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19 J5 Zang en orgel; 20.12 Carmen. van Bizet: 23.00 Nieuws Zij. die zich met ingang van heden opgeven als abonné op ons blad, ontvan gen de krant tot 1 Januari 1948* gratis 25, De meester voelde wel. dat er gevaar dreigde en daarom deed hij een verstandige daad. Hij klom in een oude kist, waar hy precies in paste en trok het deksel boven zich dicht. Hij had gelijk, want anders was hem hetzelfde overkomen wat nu Kappie, de maat en Signor Rivaldi overkwam. Die zaten nu tussen de andere slaven in op het slavenschip met ieder een roeispaan in hun handen. De op zichter gaf door het slaan op een trommel aan hoe hard ze roeien moesten en Signor Rivaldi schreeuwde van woede, terwijl de mant dikke tranen huilde. „Het is ene schande-belediging!" riep Sigrn». Rivaldi, maar niemand luisterde naar hem. „Caramba del porque parasito!" De „Kraak" werd door het slavenschip voortgetrokken. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld dooi KA VIER DE MONIERIN 59. Wees gerust; geen woord zal mij ontgaan. Ik veronderstel nu, dat gij op de binnenplaats zijt en uw galaat .aar de kazerne gekeerd houdt. Heel goed. Gij zult dan, steeds rechtsaf houdende, vooruitgaan tot dat gij de hoek van het grote gebouw hebt bereikt; daar maakt gij rechtsomkeert en gaat vijf-en-twintig stappen terug. Gij hoort mij wel, vyf en twintig, niet meer en niet minder en ik bedoel gewone stappen, zo als iemand van uw grootte'doet,'wanneer hij loopt, zon der dat hij zich haast. Ja, ja, ga maar voort, bid ik u. Bij de vijf-en-twintigste stap zult gij ophouden en uw hand op manshoogte tegen de muur bre""-"n. Daar zult gij zoeken totdat gij een beweegbar^ ring t 't die in een grote steen gemetseld is. Ja, zei Vaubaron, en die ring?.... Ik weet niet hoe hij daar komt en waartoe hij dient Voor u is hij een teken. Onmiddellijk daaronder zult gij en vierkante steen vinden, waarin twee gaten zijn ge boord op ongeveer een duim afstands van elkander. Gij moet uw vingers in die gaten steken en de steen naar u toe trekken. Hij zal zich gemakkelijk loslaten en een holte openen, waarin zich de kleren, het mes en het touw bevinden. Gij moet de kieren wegnemen en het geld in de plaats leggen. Maar hoe moet ik dan doen? Gij moet doen, als of gij ifcderdaad een matroos waart. Houd u dronken, loop zwaaiend en alsof de Straat niet breed genoeg Voor u was en zing op galmen de toon het refrein van een drinkliedje. Kent gij drink liedjes kameraad^ Ik heb er tenminste vroeger gekend. Welnu dan. tracht ze u weer te herinneren. Des noods is het voldoende wanneer gij neuriet: Leve de wijn. de liefde en de tabak! O, stel u gerust; koelbloedigheid «.en tegenwoordig heid van geest zullen my niet ontbreken. Dit is nog niet alles. Doe uw best om, voordat de dag aanbreekt, buiten de stad te zijn en zelfs een goed eind te hebben afgelegd. Loop altijd maar voort en houd u onder geen voorwendsel hoegenaamd op, zo lang uw benen u kunnen dragen. Zodoende hebt gij kans om aan de jacht te ontsnappen, die door de galei boevenjagers terstond op u zal worden gemaakt, zodra zij het kanonschot zullen hebben gehoord, want ik denk wel, da^ ZÜ voor u< evenals voor een van ons zullen schieten. Wanneer gy door een enkele man achterhaald wordt, vervolgde de misdadiger, dan trekt gij uw mes. Een man doden! antwoordde de werktuigkundige met onbegrensde afkeer; nooit! nooit! Ik zou mij liever opnieuw laten oppakken dan een druppel bloeds te ver gieten; ik zou. mij liever zelf laten doden. Nu dat is uw zaak. Doch hoor eens kameraad, ver geet de vijf louis d'or niet, die gij mij schuldig zijt Wanneer gij mfT mocht trachten te bedriegen, zult gij u zelf het eerst straffen. Ik zou zorgen, dat gij binnen vier- en twintig uren weer hier waart, zo waarachtig als ik een goede jongen ben. Ziedaar, antwoordde Vaubaron, daar hebt gij uw vijf goudstukken. Dat zie ik ook wel zo gaarne, dacht de misdadiger wanneer ik vooruit betaald word dan loop ik geen ge vaar. Zodra de avond gevallen was, nam Jean Vaubaron het flesje dat hij die morgen ontvangen had, goot de inhoud in zijn hand uit en wreef er lang en hard zijn knie mee. Daarna legde hij zich neer en wachtte onge duldig de uitslag af. Hij hoefde niet lang te wachten: Na verloop van een uur voelde hij reeds dat zijn knie begon te zwellen. Pijn deed dit hem echter niet en hij viel weldra in slaap. De volgende morgen was de knie nog veel dikker en toen nu de bewaarder de ronde deed, begon Vaubaron te kermen en te klagen over de geweldige pijn. Je zult naar de ziekenzaal moeten vriend, zat d« man, nadat hij de knie gezien had. Ik zal er dadelijk werk van maken. Een uur later bevond zich Vaubaron reeds- in zia- kenzaél en stondetï twee chirurgen bij zijn bed. Een vreemd geval, zei de een. Er zit niets ander» op dan amputeren. Ongetwijfeld bloedvergiftiging. Jean wist niet wat hij hoorde en het zweet brak hem uit. Dat moest er nog bijkomen, dat men fcera een been ging afzetten! Een ogenblik dacht hy er zelfs over alle» maar te bekennen. Gelukkig werd de geneesheer voor een ander dringend geval weggeroepen, zodat de operatie tot de volgend» dag moest worden uitgesteld. Zo ging de dag voorbij en kwam de avond. De op passer ging slapen en toen hy goed en wel snurkte kwam Jean zijn bed uit, stopte hem een prop in de mond en bond hem stevig vast. De man was al te zeer verrast om weerstand te bieden. Dit gedaan hebbende begaf hij zich naar het venster, dat hij opende. Zestien sterke ijzeren tralies kruiselings over elkand»? aangebracht en aan elkaar bevestigd, beletten hem d» doorgang. Het stalen plaatje beweeg nogmarls =?oea-? di>r.**p en na verloop van tien minuten had hy tV|- -pentcg Af maakt, die groot genoeg was om hem door te laten. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3