Jkmaafiki' 5' JAARGANG N° 1408 DINSDAG 14 DEC. 1948 Tegen Woudenberg de doodstraf geëist iE^ZONroi Hij heeft de vakbeweging st,uk gemaakt .J Wordt Atlantisch pact uitgebreid? Nederland en het Indonesische vraagstuk Onze aanspraken op Duitsland Aanpakken Uitgave S:icu;.;ig „De Vrije Alkmaarder", Exploitatie N.V, Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per rn.ro., familieberich- ten 18 ct. Bjj contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 E- èèn lijn met Mussert en Blokzijl" Jan Kloosterboer voorlopig in vrijheid Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond gistermorgen onder zeer grote belangstelling, Jan Kloos terboer (Barre Jan) uit Sint Pancras terecht. Reeds voor de oorlog werd Klooster boer ervan verdacht, de hand te heb ben gehad in de torpedering van de „Simon Bolivar", die 18 November 1939 vlak voor de Engelse kust bij het lichtschip Sunk in het Kanaal verging Jan Kloosterboer, die enige tUd ge leden kans zag te ontsnappen en later door de Belgische autoriteiten werd uitgeleverd, is op verzoek van zijn ver dediger, mr, C. Berkbouwer voorlopig in vrijheid gesteld. De zaak tegen de ze verdachte werd voor onbepaalde tijd aangehouden, teneinde nog 2 ge tuigen te horen, die gisteren niet wa ren verschenen. Op dit punt onschuldig De president van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, rrr. F. van dei- Goot. heeft er met nadruk op gewezen dat verdachte geen hand gehad heeft in de ondergang van de Simon Boli var. De Raad van de Scheepvaart heeft xn deze zaak de uitspraak ge daan, dat de Simon Bolivar op een mijn ts gelopen. Jan Kloosterboer heeft bekend, be richten, te hebben gegeven aan de Duitse adjniraüteit over de vertrek tijden en de tonnage van Engelse sche pen uit Nederalndse havens, maar ont kende ten sterkste, deze berichten te hebben doen geven. „Ik was niet pro-Duits, maar wel anti-Engels", zei Klooserboer, tijdens de zitting. De 41-jarige Pieter Booy uit Sint Pancras, die in 1939 in dienst was ge treden van Kloosterboer werd onmid dellijk in vrijheid gesteld. Mr. Keune concludeerde vrijspraak. Uitspraak in deze zaak 27 Decem ber a.s. (Vno- verdere bijzonderheden pag 2) Arabisch Palestina en Transjordanië Beide huizen van het parlement van Transjordanië hebben eenstemmig een kabinetsbesluit goedgekeurd om Ara bisch Palestina en Transjordanië te verenigen onder de souvereiniteit van koning Abdullah. Het besluit werd door het kabinet genomen na de onlangs te Jericho ge houden conferentie van het Palestijns Arabische congres dat koning Abdul lah verzocht zich tot koning van Ara bisch Palestina uit te roepen. VERHUISWAGEN IN ZEE Volgens het Deense ministerie van Marine is in de bocht van Koege een meubelverhuiswagen drijvende aange troffen. De scheepvaart is voor het ge vaar hiervan gewaarschuwd. Deze ta pisserie is overboord gespoeld bij trans port op een Nederlands motorschip tussen Kopenhagen en Kiel. Het voer tuig is geladen met voor Nederland bestemde meubelen. Minder Marshall-hulp Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat Groot-Brittannië voor het tweede jaar van het plan Marshall dai in Juli a.s. begint de Ver. Staten om 25 procent minder hulp zal vragen dan in het eerstë~jaar. Frankrijk zal 10 procent minder vra gen. Engeland zou voor het tweede jaar ongeveer 237 millioen pond ster ling aanvragen en Frankrijk 211 mil lioen pond sterling. Gistermiddag heeft de procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof de doodstraf geëist" tegen de vroegere leider van het voormalige Nederland se Arbeidsfront, H. J. Woudenberg. Tot het Hof zeide de procureur-fiscaal, mr. A. H. van de Veen aan het einde van zyn requisitoir: „De ogen van de Nederlandse arbeiders zijn op U gericht in het verlangen recht te doen aan de man, die gesteund door de vijand, de vakbeweging heeft stuk gemaakt. Hij is op een lijn te stellen met mannen als Mussert en Blokzijl". Haagse Bijzondere Hof van rechtsver volging ontslagen waren. De proc.-fiscaal prof. mr.-Langemeyer verklaarde het liefst een eind gemaakt te willen zien aan deze «lepende zaak. Het leed, dat de betrokkenen er van ondervonden hadden wa; naar zijn me ning een voldoende boete voor wat hij persoonlijk zag als.hun schuld. De grote consequenties van deze zaak met het oog op soortgelijke andere geval len noodzaakte echter naar zijn me ning de raad, dit geval geheel tot klaarheid te brengen. Het Hof heeft gemeend, dat zij door afwezigheid van schuld niet vervolgd konden worden. De motivering van 'het Hof op dit punt achtte de proc-fis- caal echter onvoldoende en ook de feitelijke vaststelling noemde hij niet onaantastbaarr Derhalve concludeerde hy tot ver nietiging van de senenties en verwij zing naar het Arnhemse Bijzondere Hof voor een nader onderzoek. „Hoe geiaffineerd" „Een van de dingen, waarop Neder land met recht trots kan zijn, is de vakbeweging, die erin" geslaagd is, een eigen stempel op ons leven fe druk ken. De Nederlandse arbeider heeft kosten noch moeite gespaard de vak beweging groot te maken. De vak- b- - "-bestuurder kenmerkte zich door gi liefde voor het bedrijfsleven en voor hen, die daarin werkten. Zij wa ren mensen met een grote verantwoor de'ükheid. Hoe geraffineerd en hoe stelselma tig heeft deze man getracht de arbei ders voor het nationaal-socialisme te winnen. Deze man die millioenen aan de vak beweging heeft onttrokken, vroeg tij dens de hongerwinter extra kolen en levensmiddelen aan, omdat zijn zoon aan het Oostfront streed", aldus mr. Van de Veen. Op 27 December zal het Hof het vonnis uitspreken. De zaak de Vilder (weer) nader onderzocht Voor de Bijzondere Raad van Cas satie diende gistermorgen onder gro te publieke belangstelling'het beroep van de proc.-fiscaal van het Haagse Bijz. Gerechtshof tegen het vonnis in de zaak van de Gebr. A, F. en C. F. de Vilder uit A'dam, directeuren van de NV. Amsterdamse Ballastmij en de directeur van de N.V. Hollandse Be- tonmaatschappij L. Doedes, die be schuldigd van collaboratie ,door het Wysjinsky en de andere leden van de Sovjet Russische delegatie naar de Algemene Vergadering der VN te Pa rijs is naar Moskou vertrokken. GELDIG TOT DINSDAGAVOND Over het algemeen vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen. Meest krachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Reactie In sommige diplomatieke krin gen hield men zich gisteravond bezig met de beslissing van de Nederlandse regering om de onderhandelingen met de Indo nesische republiek op te schor ten. Men is in Londen van me ning, dat, irdien er in Januari 1949 een interim-regering voor Indonesië wordt gevormd, waar van de republiek geen deel uit maakt, er mogelijk in de een of andere vorm een heftige reactie van de zijde der meer extremis tische en onverantwoordelijke elementen onder de republikei nen kan worden verwacht. „De terreur en sabotage in de Nederlandse gebieden zullen toe nemen", zeide men in politieke kringen in de Republiek. Tijdens een plechtigheid in het con certgebouw van Stockholm heeft de Zweedse kroonprins, ZKH Prins Gus- taf Adolf de Nobelprijzen 1948 uitge reikt. De winnaar van de literatuur prijs, de Engelsman T S Eliot, ver. laat het podium, na zijn prijs in ont vangst te hebben genomen, onder het applaus van de koninklijke familie. V.ln.r. HKH Prins Bertil, Kroonprinses Louise, Kroonprins Gustaf Adolf, Prin ses Sibylla, Prins Wilhelm en Prins Carl Ook o.a. Portugal uitgenodigd Reuter verneemt uit gezaghebben de bron, dat Denemarken," Noorwegen IJsland en Portugal zullen worden uit genodigd tot het bijwonen van de be sprekingen over het sluiten van een Noordatlantisch pact ,die thans in Was hington gaande zijn. Het program van de besprekingen Bij de N.V. Scheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes wordt de 3.000 tonner „Nestor" afgebouwd voior de K.N.S.M., die het schip zal gebruiken voor de dienst op de Middellandse Zee en West-Indië. De „Nestor" met op de voorgrond een Portugees vissersschip in aanbouw De Algemene Vergadering der Verenigde Naties te Parijs is verdaagd tot 1 April a.s en op deze datum zal zy te Lake Success worden voortgezet. In een onderhoud met een verslaggever van het ANP heeft dr. J. H. van Royen, waarnemend hoofd der Nederlandse delegatie in de algemene ver gadering erop gewezen, dat de stemming der grote meerderheid der dele gaties inzake het Indonesische vraagstuk voor Nederland ongunstiger is dan men zich in het algemeen in Nederland zelf voorstelt „Het feit dat de onderhandelingen eerst door minister Stikker en later door de grote delegatie plaats vonden juist gedurende deze assemblee heeft zonder enige twijfel een zeer grote in vloed ten goede gehad, in zoverre, dat men algemeen de indruk kreeg, dat nu ernstige pogingen worden gedaan om langs de weg van vreedzaam over leg tot een oplossing te komen", aldus de heer van Royen. Het waarnemend hoofd der Neder, landse delegatie drukte er verder zijn spijt over uit, dat men juist op het ge bied van onze verhoudingen met In donesië veel wanbegrip en veel onwil om tot beter begrip te komen ontmoet De stemming in de VN in het alge meen en in de Veiligheidsraad in het bijzonder is jegens Nederland ongun stiger dan men zach in het algemeen in Nederland voorstelt. die Vrijdag j.1. begonnen is volgens functionnarissen te Washington o.m. als volgt: De V.S., Engeland, Frank rijk, België, Nederland, Luxemburg en Canada zullen „gelijkheid van stand punt" bereiken ten aanzien van het ontwerp van een verdrag van weder zijdse bijstand tegenover de mogelijk heid van een gewapende aanval en in geval van een gewapende aanval. Een der belangrijkste kwesties is, welke andere mogendheden zullen worden uitgenodigd om de besprekin gen bij te wonen en in welk stadium. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is, zo gelooft men, er voorstander van spoedig andere mogendheden te polsen over de vraag of zijn aan de besprekingen deel wil len nemen. Men weet, dat Amerikaan se functionnarissen deopneming van Denemarken, Noorwegen, IJsland en Portugal steunen, in verband met hun strategisch belang voor het verdedi gingssysteem van de V.S. In het hij zonder aan de Noordatlantische mo gendheden in het algemeen. Strategen voor het Noordatlantisch gebied achten ook de Ierse bases van vitaal belang, maar woordvoerders van de regering van Eire hebben ver klaard, dat Eire niet zou samenwer ken in een dergelijk regionaal veilig heidssysteem, tenzij de verdeling van Ierland is geëindigd. STAKING BELGISCHE GRENSARBEIDERS Ingevolge een oproep van hun vak bonden hebben meer dan 60 000 Bel gische grensarbeiders die in de Noord Franse textielfabrieken werkzaam zijn. zich gistermorgen niet naar het werk begeven doch zich laten inschrijven bij de Belgische steunbureaux De onderhandelingen, die de afge lopen weken tussen Belgische en Franse afgevaardigden zijn gevoerd en waaraan zelfs eerste minister Spaak cteelnam, hebben geen resultaat opge leverd. VEILIGHEIDSRAAD VERGADERT WOENSDAG Officieel wordt medegedeeld, dat de Veiligheidsraad Woensdagochtend in het Palais de Chaillot het-verzoek van Israël om tot de V.N. te worden toe gelaten, zal bespreken. „Nederland heeft een zeer bijzonder belang bij de wederinschakeling van Duitsland in het economische leven en een zo spoedig mogelijk zich voltrek kende politieke gezondmaking. Bij een te zyner tijd met Duitsland te sluiten vredesverdrag zullen de Ne derlandse aanspraken met betrekking tot de grenscorrecties met klem naar voren worden gebracht', zo lezen wij in de 4e Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der tweede ka mer over de begroting 1949 van Bui tenlandse Zaken. NEDERLANDERS IN RUSLAND Zowel door Hr. Ms. ambassadeur te Moskou als door tussenkomst van de Sovjet-ambassade te 's Gravenhage zijn bij voortduring besprekingen ge voerd om tot repatriëren van de nog tegen hun wil in do Sovjet Unie ver toevende Nederlanders te geraken. OUD-MINISTER GIELEN HOOGLERAAR Het bestuur der RadDOud-stichting te Nijmegen heeft dr. I J Gielen benoemd tot hoogleraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de paedagogiek. BESPREKINGEN WAPENSTILSTAND De stafchef van de VN, brigade ge neraal William Riley, is met de on derhandelingen over een wapenstil stand in Palestina begonnen. Hij had een onderhoud met de Egyptische ver tegenwoordiger te Gaza. UITGEBREIDE SMOKKEL De politie te Mainz in de Franse be zettingszone van Duitsland heeft een smokkelaffaire van Amerikaanse si garetten en buitenlandse deviezen ont dekt, die verscheidene tientallen mil lioenen Duitse mark beloopt HERBEWAPENING VAN JAPAN? „Amerikaanse krijgs kundigen be studeren de mogelijkheid Japan te herbewapenen als tegenwicht tegen de communistische veroveringen in Chi na", aldus verzekert de correspondent te New York van de „Dailey Mail". DENEN SLAAN NOORWEGEN De interland voetbalwedstrijd Noor wegen—Demarken, die Zondag te Os lo werd gespeeld, eindigde in een 50 overwinning voor de Denen. DE STRIJD IN CHINA Generaal Ho Jing-Tsjin, de Chinese minister van defensie heeft de politeke raad van de KwoMin tang meege deeld, dat de communistische strijd krachten de spoorweg van Tientsin naar Poekau hebben afgesneden op een plaats, die slechts 40 km. ten Noor den van Nanking ligt. PENICILINE ONTVREEMD Een dame in Delft kwam bij de poli tie twee flesjes peniciline brengen, die haar zoontje van een vriendje had gekregen. Het onderzoek wees uit, dat de flesjes uit een apotheek te Delft afkomstig zijn. KERST- EN NIEUWJAARSPOST In verband met de beperkte laadruim te in de vliegtuigen wordt het publiek dringend aangeraden de kerst- en nieuwjaarscorrespondentie voor Indo nesië' reeds thans ter post te bezorgen. TEGENSPRAAK Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft berichten, volgens welke zij mischiCs George Marshall zou opvolgen als mi nister van Buitenlandse Zaken, te gengesproken met ze te kenschetsen als „te gek om van te praten". We willen niet beweren, dat het slecht gaat in Nederland. Ieder, die èen weinig objectiviteit bezit, zal in vergelijking met andere landen ver schillende lichtpunten kunnen ontdek ken. We willen echter ook niet verhe len, dat er verschillende dingen zijn, die ons niet bevredigen en die ons met een bepaalde zorg vervullen. Bezien we in de eerste plaats de zorg voor werklozen. Het stemt ons tot vreugde dat de werkloze niet meer rechteloos is. Dat er normen zijn vast gesteld en dat hij bepaalde rechten kan doen gelden. Het is echter niet vol doende. Niet de zorg voor de werklozen is Primair. Voorop moet staan de voor koming van de werkloosheid. En in dit opzicht zijn we niet vplkomen rust. Het is natuurlijk mogelijk, uat de regering bepaalde plannen in por tefeuille heeft, die ons niet bekend zijn In dat geval zouden onze klachten on gerechtvaardigd zijn. Het zou dan echter nut.ig zijn. qls deze plannen aan het volk Werden voorgelegd. De spreuk Regetcil vooruitzien geldt in een abnormale tijd in nog veel sterker mate dan in een periode waarin Jier leven rustig voorkabbelt. Welnu, wie vooruitziet, kan h' -nen hoogstens twee jaar een tamelijk ke -stijging van de werkloosheid ver» wachten. Een werkloo-heid, die vo.xo- men kan worden opgevangen, door enkele eenvoudige maatregelen, welke uiteindelijk het hele volk ten goede komen. Maatregelen, die door het NW werden gepropageerd in de jaren van crisis, maar toen niet werden uitge voerd, omdat naar het zeggen van de regering, onder aanvoering van Colijn er geen geld voor was De maatregelen kwamen neer op twee dingen. Verhoging' van de leer plichtige leeftijd en eerdere toekenning van pensioen aan oudeji van dagen. Daarnaast maatregelen tegen cumu latie van fuheties of van functies en. pensioenen. Maatregelen, die geld zul len kosten. Veel geld. Wat o.i. geen bezwaar mag zijn Want er is nog geld En bovendien zal ook-de ondersteu ning van honderdduizend werklozen veel geld kosten. De tijd, dat die maar moesten rondkomen van fabelachtig lage bedragen is voorbij. Nu kan men dat vele geld dus be steden om de valide arbeiders te on dersteunen. of men kan maken, dat de valide arbeiders aan het werk blijven, terwijl de ouderen eerder ophouden met werken en de jeugd onderwijs ge niet tot aan het achttiende jaar. De keus is oi. niet moeilijk. De werknemers moeten niet meer de ge legenheid krijgen, te profiteren van de werkloosheid, door te jonge en te oude personen de arbeid te laten ver richten, die door normale personen rr.oet worden verricht en normaal moet worden beloond De komende werk loosheid kon worden opgevangen. Niet zonder dat het geld kost. geld dat :h- ter wordt uitgegeven ter verhoging van de levensvreugde van ons volk. Het is slechts een kwestie van orga niseren. Van aanpakken. Daartoe roe pen wij de regering op. v.Z. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1