Qe C Ikmaader IJ' 5' JAARGANG N" 1409 WOENSDAG 15 DEC. 1948 Republiek wenst onderhandelingen te hervatten Geruchten over Marshall-dollars Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar! Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart. *bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200-3971 Dr. Soemitro verklaarde: Onder auspiciën van de C.v.G.D.? Naar AFP mededeelt, heeft dr. Soemitro, republikeins vertegenwoor diger te Washington, tegenover de pers verklaard, dat hij zojuist van zün regering Instructies had ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat zij gereed was de onderhandelingen met de Nederlandse regering tot vreedzame regeling van het geschil in Indonesië te hervatten. Hij verklaarde verder dat hervatting van deze onderhandelingen thans afhing van de Nederlandse regering zelf en gaf uitdrukking aan de hoop dat de Nederlandse regering haar vroegere houding zou veranderen „Wij hopen-"oprecht, dat de onderhandelingen onder auspiciën van de Commissie voor Goede Diensten zullen worden hervat" zo zeide hü. „Een laatste kans" Volgens Reuter verklaarde Soemitro nog, dat het besluit van de Republi keinse regering tot het geven van „een laatste kans" aan Nederland voor her vatting van de onderhandelingen de „critieke situatie" had gewijzigd Wij waren op het ergste voorbereid en zullen voorbereid zijn op de moge lijkheid, dat de onderhandelingen tot een vreedzame oplossing mislukken, aldus Soemitro. Zijn regering was zich er van be wust, dat „oorlog een ramp zou be tekenen, niet slechts voor ons eigen volk, doch voor dat van geheel Azië" Hij zei niet te weten, wat de Neder landse regering zou doen, doch meen de. dat het besluit van de Republi keinse regering, dat genomen was op initiatief van de Comirisse voor Goede Diensten een uitweg bood. Indien Nederland bij zijn oude stand punt blijft, zijn wij onverbiddelijk be sloten te verdedigen, wat wij bereikt hebben en dat zou de strijd kunnen doen ontbranden in het gehele gebied, aldus Soem.itro. OPHELDERING Aneta berich uit Washington, dat Soemitro mededeelde, dat, de Com missie voor Goede Diensten zich naar aanleiding van het besluit der Neder landse regering tot het afbreken van de onderhandelingen direct naar Djogja begaf en daar gevraagd had wat het standpunt van de Republiek hierna was De Republikeinse rege ring zette toen nogmaals haar stand punt uiteen waarbij zij opheldering inzake enige factoren gaf. Deze ver klaringen en verduidelijkingen zijn na derhand in een schrijven neergelegd. De C.v.G.D. „schijnt zeer verheugd BIJZONDERE ZITTING Naar wij vernemen, heeft de ministerraad zich zowel gister morgen als gistermiddag in bij zondere zitting bezig gehouden ituatie met de Indonesische situatie. Doodstraf voor Berg en Kotalla Het Bijzondere ^Gerechtshof te Am sterdam, onder "presidium van prof mr J A van Hamel, veroordeelde gistermorgen de Amersfoortse kamp beulen Berg, commandant en Ko talla, een der ergste sadisten, tot de doodstraf Wolff, bijgenaamd hei „kerstman netje" kreeg l< venslan,ge gevangenis straf, Oberle, vroeger schaapherder, kreeg 15 jaar met aftrek, Alscher, 10 jaar met aftrek en Brahm 20 jaar met aftrek van voorarrest. Alle veroordeelden kunnen binnen 8 dagen in cassatie gaan Excellentie De Japanse minister van financiën Sanrokie Izoemiyana, is afgetreden naar aanleiding van een klacht van een vrouwelijk parlementslid, dat *ij door deze minister gemolesteerd zou zijn. Het betrokken parlementslid mej. Haroee Yamasjita, een vrouw van mid delbare leeftijd, aldus Reuter, verwek te opschudding in het parlement door te verklaren, dat, terwijl het huis gisteravond over de begroting aan het debatteren was, minister Izoemiyana in de wandelgangen naar haar was toe gekomen, haar omarmd had en ver klaard: „ik hou van je en de begro ting kan me gestolen worden". Izoemiyana zou by het aanbieden van zijn ontslag aan de minister-pre sident verklaard hebben, dat hij ten tijde van het incident in de wandel gangen dronken was geweest. over deze nieuwe ontwikkeling", al dus Soemitro, die eraan toevoegde, dat Commissie de Nederlanldse regering reeds op de hoogte had gesteld Hij noemde het afbreken van de bespre kingen een slag in het gezicht van de C.v.G.D. en de Ver. Staten, die een op merkelijk geduld en ijver hebben be toond bij de pogingen om tot een ob jectieve oplossing te komen PLAATSVERVANGER VOOR MONTGOMERY De vijf mogendheden van de We-t Europese Unie streven naar benoeming van een Amerikaans officier als plaats vervanger van veldmaarschalk Mont- gomery.^de voorzitter van het comité van oppefbévelhebbers van de West Europe e Unie, aldus verkalrat Benja min Welles in een telegram uit Lon den aan de New York Times. Speciaal rapport De Commissie voor Goede Diensten ziet geen mogelijkheid om Nederland en de Republiek voor bona fide on derhandelingen bij elkaar té brengen. Onderhandelingen onder auspiciën van de C.v.G.D. zou in dit stadium nutte loos zijn zo wordt gezegd in het speciale rapport, dat de Commissie voor Goede Diensten op 12 December aan de Veiligheidsraad heeft- uitge bracht, betreffende de besprekingen tussen de Nederlandse regering en de Republikeinse regering te Kalioerang. De commissie heeft er geen vertrou wen in, dat zelfs de huidige onbevre digende uitvoering van de bestands overeenkomst kan worden -gehand- haaft, daar de mogelijkheid van een politieke overeenstemming kleiner wordt. Vijandelijkheden op grote Schaal, waarbij botsingen van georganiseerde gewapende groepen zijn betrokken, zal hiervan mogelijk het resultaat zijn aldus hef rapport. Het rapport van de C.v.G.D uit de zienswijze, dat de vorming van de in terim-regering thans, zonder de Repu bliek het bereiken van een overeen komst door onderhandelingen in hoge mate zal bemoeilijken Dit zou ernstige onrust in Indonesië tot gevolg kunnen hebben De Eencie-cementfabpieken in Zuid- Limburg hebben een belangrijke con cessie verkregen' tot verdere afgraving van de Sint Pietersberg, waardoor een jaarpoductie van 600.000 ton cement ongeschonden te laten gedurende bijna een eeuw verzekerd- is. Het ministerieel besluit is geno men ondanks het advies van het Na tionaal Plan Bureau om de berg als nationaal monument zoveel mogelijk Peking door de communisten omsingeld Peking is thans door de communistische troepen omsingeld. Geen enkele trein is in deze stad aangekomen, er hebben reeds schermutselingen plaats gehad in de Westelijke voorstad, waar zich het hoofdkjvartier bevond van generaal Foe Tsjodji, bevelhebber van Noord China, die zich reeds een paar dagen geleden in de stad heeft teruggetrokken Corrupt De heer Falconer, het voormalige plaatsvervangende hoofd van de Ame rikaanse herstel- en hulpmissie aan China, heeft te Buffalo (New York) verklaard, dat de regering van Tsjang Kal Tsjek zich door terreur in stand Een regeling met koning Abdoellah? Contact tussen Israël en Transjordanië Zoals reeds eerder werd medegedeeld heeft het Transjordaanse kabinet Maandagmiddag eenstemmig een be slissing goedgekeurd, volgens welke het Arabische deel van Palestina en Transjordanië worden verenigd onder de souvereiniteit van koning Abdoel lah Dinsdagavond verklaarde 'n woord- Le zitting van de Verenigde Naties j hekken van Palais de Cha,liot zijn in Parijs is geëindigd De deuren en gesloten, de vlaggen der Verenigde Volken zijn neergehaald. genover een correspondent van Reu ter, dat 'n contact tot stand was ge komen tussen Israël en Transjor danië na een Joods verzoek om vredesonderhandelingen. Hoopvol Zondag deelde de Israëlische com mandant van Jeruzalem zijn Arabische collega mede, dat verdere besprekin gen'tussen hen gericht ziouden moeten zijn op een overeenkomst voor een wapenstilstand en later een perma nente vrede. Volgens1 welingelichte laringen te Tel Aviv is de Israëlische regering hoopvol gestemd t.a.v de totstandko ming van een regeling met koning Abdoellah Men gelooft, dat Transjor danië ook vrede wenst, doch bezorgd is over de reactie van de Arabische Liga op eventuele vredesonderhande lingen tussen Israël en Transjordanië NIEUWE GEMEENTERAAD IN OOST-BERLIJN Volgens inlichtingen uit politieke kringen die in nauw contact staan met de „Oostelijke" magistraat in Berlijn, zou begin komende week in de Sov jet sector een „voorlopige Oostelijke gemeenteraad" in functie komen. De leden va ndeze raad zouden worden aangewezen door politieke en andere organisaties. Aanvankelijk gekoesterde plannen om tegenverkiezingen ce organiseren in de Oostelijke sector zouden terzijde gesteld zijn houdt, doch dat het Chinese volk „dit corrupte bestuur omver zal werpen". „De agressieve mevrouw Tsjang is thans met een missie in ons land, doch ik hoop en geloof ,dat zij zal falen", aldus Falcone Geruchten rond Isjang In Chinese financiële kringen deden Dinsdag geruchten de ronde, dat Tsjang Kai Tsjek zou zijn afgetreden als president van de Chinese Repu bliek. De markt te Hongkong reageerde op deze geruchten onmiddellijk door verkoop op grote schaal van goudha ren. Soortgelijke geruchten in het ver leden hadden tot nog toe geen invloed op de markt uitgeoefend. Een officiële woordvoerder heeft het bericht over Tsjangs aftreden „onjuist en belachelijk" genoemd. Verbod Uit Batavia wordt gemeld, dat het Chinese dagblad „Democra tie Daily News" veertien dagen niet mag verschijnen, wegens het systematisch voeren van propaganda voor de communis ten en hun veroveringen in China Men is in Batavia van mening, dat dit een belemme rende invloed kan uitoefenen op de handhaving van orde en rust in Indonesië. HET 8000e SCHEP Met de „Utrecht" van de Kon. Rot terdamse Lloyd, dat in Londen had geladen, is gister het 8000e schip van dit jaar de haven van Rotterdam bin nengelopen, In Zwiefalten (Franse zone) is alois Zahn, een vroegere generaal van Hitiers wehrmacht, met een duidelijke meerderheid tot burgemeester gekozen. GELDIG TÓT WOENSDAGAOND IETS MINDER ZACHT Aanvankelijk krachtige wind uit Zuidelijke richtingen, later iets afne mende wind tussen Zuidwest en West. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Iets minder zacht. Volgens sommige berichten zou de Nederlandse regering Marshall-dollars gebruiken ter financiering van de oor logsuitrusting in Indonesië Dr. Va- lentine, hoofd^vd. Eca missie in Ne derland, heeft van de Nederlandse re gering de verzekering gekregen, dat deze berichten onjuist zijn Dr. Valen- tine heeft verklaard alle reden te heb ben om aan te nemen, dat deze ver zekering juist is VREDE SBETOGING 20.000 personen hebben Maandag avond te New York een door de „raad voor vriendschap tussen de Ver Sta ten en de Sovjet Unie" georganiseerde vredesbetoging bijgewoond. De deken van Canterbury en Henry Wallace waren op deze bijeenkomst aanwezig KONING GEORGE Koning George vierde gisteren zijn 53ste verjaardag. Te dezer gelegen heid is een salvo van 21 kanonschoten afgevuurd. De openbare gebouwen waren met vlaggen getooid. Officiële plechtigheden zullen niet worden ge houden. PRINS CHARLES De zoon van prinses Elizabeth van Engeland zal de namen Charles Phi lip Arthur George ontvangen. Hij zal prins Charles van Edinburgh worden genoemd. NOG GEEN VORST* De oceaan depressies, die de laatste dagen hun invloed iet verder dan tot over het Noordzee gebied konden uit strekken, breiden zich nu ook snel over Scandinavië uit. Dit heeft tot gevolg, dat de vorst daar weer wordt verdreven in de rich ting van Rusland. RENTETREKKERS EN DE KERSTDAGEN Aan de rentetrekkers, die uitkerin gen ontvangen krachtens de invalidi teitswet, de ouderdomswetten de nood wet ouderdomsvoorziening, wier be taaldag op Zaterdag 25 December valt zal door de PTT-kantoren zoveel mo gelijk reeds op Vrijdag 24 December worden uitbetaald. PROVINCIE BEZUINIGT De Ged. Staten van Noord-Holland hebben de Prov. Staten gewezen op bezuinigende maatregelen. Een bedrag van ruim 480 millioen gulden zal aan de reserves moeten worden onttrok ken om de begroting 1949 sluitend te maken. DIENSTPLICHT IN ENGELAND Het wetsontwerp houdende verlen ging van de dienstplicht van 12 tot 18 maanden is in tweede lezing door het Hogerhuis goedgekeurd. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gisteren be sloten, dat de tabaksaccijns wordt ver hoogd en dat automobielen, motorfiet sen, sporvliegtuigen, diverse meubelen foto-toestellen enz. nu onder de weel debelasting zullen vallen. DE FRANSE BEGROTING De Franse premier, Henri Queuille, heeft Dinsdag in de financiële com missie van de nationale vergadering bij de indiening van zijn begroting van 1949 een belastingverhoging van 10% voor het volgend jaar voorgesteld. BESCHULDIGING Howard Bruce heeft er Engeland, België en Nederland van beschuldigd, dat zij een groot deel van de allumi- nium- en loodschroot-zendingen, ge kocht met Marshall dollars, hebben verkocht aan het Amerikaanse be- drijfsleven. GEEN UITNODIGING „/Denemarken heeft geen uitnodi ging ontvangen om deel te nemen aan de besprekingen in verband met het Atlantisch Pact. Ook de Noorse minis ter van Binnenlandse Zaken heeft zich in deze geest uitgelaten. SPORTPALEIS Naar verluidt, zien de Chicago Ska ting Works de mogelijkheid onder ogen van vestiging van een groot sport paleis te Rotterdam, dat voor verschei dene takken van sport dienstig zou kunnen zijn. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de be handeling van de begroting van het departement van O K en W. Vandaag komt de minister aan het woord. Doorbraak De doorbraak naar links is geen "volledig succes geworden. Wie echter meent, dat ze niets heeft uitgewerkt, vergist ziah. Dat wordt wel bewezen, door het simpele feit, dat een sociaal democraat minister president in Neder land is Zonder doorbraak, althans zon der geestelijke doorbraak zou daar geen sprake van kunnen zijn De doorbraak heeft zich dus niet zozeer gedemonstreerd in een veran derde politieke partijconstellatie, dan wel in een totaal 'veranderde gelach re gang dij een aanzienlijk deel var, uns volk. Met name in de gelederen van de Katholieke Volkspartij Het is echter niet zo, dat de gehele KVP op het ogenblik verliefd is op het socialisme Integendeel. In vele krin gen zou men niets liever zien, r -?t het bondgenootschap verbroken -,d. Er is voortdurend strijd tussen de reac tionnaire en de vooruitstrevende vleu gel. Reeds tijdens de verkiezingen was dit merkbaar ,maar het bisschoppe lijk schrijven heeft ongetwijfeld vele Katholieken er van weerhouden om de lijst vap de heer Weltet .c- ^„...reu Was dit verbod er niet geweest, da» zou deze dissident ongetwijfeld vee.' meer stemmen hebben gekregen Hóe groot zijn aanhang zou zijn geweest indien hy van de kansel af aanbevolen was geworden, wagen we niet te be cijferen. Waarschijnlijk niet gering De heer Welter nu heeft een eigea partij gesticht Tot dusverre was hij wel een buitenbeentje, maar een bui tenbeentje dat door vele Katholieken met een niet onwelwillende blik werri aangezien Hoe zal de situatie zien na ontwiic- kelen? Nu de heer Welter zich buiten de KVP heeft geplaatst en een Katho lieke Nationale Partij heeft gesticht? Houdt dit in, dat er een einde komt aan de eenheid van de KVP? Och. we hebben het méér meegemaakt -dat er in deze groep onenigheid heerste. Er zyn wel meer Katholieke partij tiet opgericht. Hen is nimmer een lang le ven beschoren geweest. Na verloop van enige jaren waren ze weer in het geheel opgenomen Men moet er echter rekening mee houden, dat het in de regel partijtjes betrof, die de Katholieke koers radi caler wilden doen zijn Een ietsje ra dicaler koers en een klein beetje dwang waren voldoende om de storm te bezweren. O# dat ook nu zal geluk ken, of dat de oprichting van de Ka- tholieke Nationale Partij, die uit de aard een behoudende koers zal -va» ren het begin zal zijn van een defini tieve verdeeldheid bij de katholieke bevolking in vooruitstrevend en be houdend, valt nog niet te zeggen We durven echter wel de voorspel ling te wagen, dat deze nieuwe partü zich niet zo gemakkelijk in een hoek zal laten drukken dan vorige dat heb ben gedaan, vooral omdat ze weet, dat in de KVP veel meer aanhang heeft dan de verkiezingsuitslagen te ?ien gaven. -De heer Romme is een ervaren stuurman. Hèt zal echter heel wat van. zijn stuurmanskunst vergen om de komende moeilijkheden te om- -en Want ook een koerswijziging der KVP in reactionnaire zin zou moei lykheden met zich brengen. vZ. onze kleine tovenaar - "/v.'v ©m g£:j /V Iffl /TN g j .(J)STRUP -

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1