Ikmaaider 5' JAARGANG N° 1411 VRIJDAG 17 DEC. 1948 Indonesische kwestie wordt vandaag niet in de Veiligheidsraad behandeld Hatta's brief van weinig waarde Masten Radio-Berlijn opgeblazen Werd Peiping niet verdedigd? Extra'tje voor oorlogsslachtoffers Coöperatie Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, "Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart by vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke koning. Verantw. redacteur J. van Zoonen - Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht - Tel. K 2200-3971 Nieuwe wendingen De Indonisische kwestie neemt thans van dag tot dag. ja, zelfs van uur tot uur nieuwe wendingen. Een ontspanning is nauw merkbaar, in poiltieke kringen in Den Haag is men eerder geneigd te .spreken over complicaties, die zich thans in dit ge schil voordoen. Woensdag verzocht de Republikeinse regering de Veilig, "heidsraad de situatie in Indonesë in behandeling te nemen, voordat de raad uiteen zou gaan. Gisteravond scheen het vrijwel zeker, dat de Ver Staten aan dit verzoek zouden voldoen. Later op de avond werd echter medegedeeld, dat, na ver dere besprekingen tussen dr. Jessup (Ver. St.) en zijn adviseurs de Ameri kaanse delegatie had besloten, haar ocrspronkelijke plan te wijzigen en niet tot actie over te gaan, aldus het ANP. Vandaag, de laatste dag voor het reces, zou dan alleen de toelating van Israël worden besproken alleen met bemiddeling van de C Arbitrage In een officieel communiqué van de Republikeinse regering wordt gezegd, dat arbitrage de enige weg is voor •en vreedzame oplossing van het Ne derlandsIndonesisch geschil, nu de onderhandelineen zijn afgebroken, al- dus Aneta De Republikeinse regering ver klaart o.a., dat de Nederlandse con ceptie van de bevoegdheden van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon in overgangstijd neerkomt op het herstel van het koloniale bewind onder een andere naam. en- voorts dat men het besluit tot stopzetting der besprekingen en de inselling er interimregering zonder de Re publiek. de Nederlandse regering een schending pleegt van de Rer ville overeenkomst, waarbij alle stappen van de Veiligheidsraad se dert Augustu* 1947 en de door de C v G D sedert 10 maanden be wezen diejisten in de wind worde»1 geslagen Het communiqué besluit: de erva ringen van het laatste jaar hebben duideliik bewezen, dat een regeling G D, geen hoop geeft op een defini tieve oplossing. De Republikeinse re gering is ervan overtuigd, dat de eni ge manier om een definitieve oplossing te bereiken en om een ramp voor In donesië te vermijden. is gelegen in ar bitrage .welke in feite door de Repu bliek van den beginne af is voorge steld en die ook is opgenomen in de -esolutie van de Veiligheidsraad van 1 Augustus 1947. Nederlands standpunt Hatta's zienswijze In een brief, gericht tot 'het lid van de Commissie van Goede Dien sen ,de heer Cochran, en tér hand gesteld aan de Nederlandse regering stelt Hatta uitdrukkelijk, dat de Renville overeenkomst volledig wordt aanvaard en derhalve oo"k de Nederlandse souvereiniteit in de interim periode. Hij vestigt er ech ter de aandacht op, dat deze erken de souvereiniteit door Nederland vrijwillig aan beperkingen kan wor den onderworpen. Eveneens wenst hy vaste richtlij nen t.a.v. de uitoefening van buitenge wone bevoegdheden in tijd van oor log, beleg of opveiligheid door de Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon, die overigens zelf te beoordelen zal hebben of de uitoefening van zulke bevoegdheden noodzakelijk is. Binnenkort afkondigings- besjuit Naar het ANP verneemt. is de af kondiging van het besluit ..bewind vopring Indonesië in overgangstijd (BIO) zeer binnenkort te verwachten A---' b" h?t in de bedoeling gelegen dit besluit reeds eerder deze weck af te kondigen. Dat dit toen niet geschied is. wordt in politieke kringen in verband gebracht met de ccrrplcaties, welke zich in de loop van deze week hebben voorgedaan. BUITENGEWONE BEVOEGDHEDr SOEKATNO AFGELOPEN Antara meld» uit Djokja -dat de bui tengewone bevoegdheden van presi dent Soekarno gisteren afliepen. Deze bevoegdheden werden na het uitbre ken van de opstand te Madioen voor drie maanden verleend Volgend jaar West- Europees parlement De afgevaardigden van Engeland. Frankrijk, België, Nederland en Lu xemburg hebben gisteren hun goe- keuring gehecht aan een plan tot vor min" van een Europees ministerkabi net- en een raadgevend parlement. De Belgische afgevaardigde, die aan de besprekingen over een Westeuropese Unie te Parijs heeft deelgenomen achtte het mogelijk, dat dit kabinet en parlement van West Europa in de zomer van 1949 gevormd zou worden GESCHRAPT De oude Berlijnse gemeenteraad heeft op zijn laatste bijeenkomst een resolutie goedgekeurd, waarbij de na men van Hifler, Goebbels, en Frich van de lijstvan ereburgers worden geschrapt. Ook Wilhelm Pieck, voorzit te van SED werd het ereburgerschap ontnomen, omdat „hy heeft geweigerd de Sowjet- blokkade van WestBer lijn te veroordelen."' Van een verklaring der Republi keinse regering, waarin deze zich bereid verklaart, de onderhande lingen roet de Nederlandse regering te hervatten, is in Den Haag niets bekend, zo wordt van officiële zij de medegedeeld. We] is aan de Ne derlandse delegatie te Batavia de brief van Mohammed Hatta over handigd, doch dit schrijven komt. aldus het officiële communiqué niet zonder meer in aanmerking als ba sis voor een hervatting der bespre kingen. Persoonlijke daad In genoemde brief ontvouwt Hatta enige gedachten over de mogelijkhe den om tot een oplossing te geraken, doch deze brief moet worden be schouwd als een persoonlijke daad van de heer Hatta. waaraan de Re publikeinse regeringen zich, conform haar in het jongste verleden nog meer malen aangenomen houding in genen dele gebonden behoeft te achten en waarvan zelfs de heer Hatta altijd terug kan komen, zo vervolgt het com muniqué. Had hij Had de heer Hatta, in plaats van zich tot het ontvouwen van een aantal persoonlijke gedachten te bepalen, in concreto de bereidwil ligheid van "de Republikeinse rege ring uitgesproken om de Republiek als deelgebied naa<t de andere deel gebieden »n het federale bestel in te passen, in de vorm. zoals deze in breed overleg met de federale deelstaten van Indonesië is ontwik keld. had hij blijk gegeven van een ernstig besluit der Republikeinse regering om de noodzakelijke maat regelen te treffen tot het beëindi gen der bestandsschendingen en het doen terugvoeren der infiltranten, dan ware een basis tot voortzetting der besprekingen wellicht nog te vinden geweest, Van een dergelijke onvoorwaarde lijke en bindende instemming echter ontbreekt in het schrijven van ,de heer Hatta ieder spoor. Slechts een on verwijld bindende verklaring van de Republikeinse regering dat zij met de gestelde voorwaarden instemt zou tot een heropening der onderhandelingen kunnen leiden. In deze geest werd van Nederland se zyde een antwoor aan de heer Co chran gezonden. De Nederlandse groentenkweker staat voor niets meer. Het Brusselse lof of wtilof, dat nomaal eerst in Februari of Maart aan de markt komt, wordt thans reeds op de veilingen aange voerd. Men heeft dit bereikt door in de bodem van de bakken e.cc.nsche elementen aan te brengen, die in de nachturen de nodige warmte leveren voor een snelle rijping van het pro duct. Op order van de Franse bezet tingsautoriteiten zijn gistermorgen de radiomasten van de onder Sow- jet-Russische controle staande „Ra dio Berlijn", die in de Franse sec tor stonden, opgeblazen. Naar verluidt zyn de Fransen tot het opblazen der antennemasten over gegaan omdat deze masten dicht bij het nieuwe vliegveld Tegel stonden en daarvoor gevaa. zouden hebben opge leverd voor de vliegtuigen. Naar bericht wordt had generaal Ganeval het radiostation verzocht deze masten, die ongeveer honderdvijftig meter hoog waren, te voorzien van rode lichten, doe haan dit verzoek was geen gevolg gegeven. De Sowjet-Russische uitzendingen kunnen nu niet meer op de midden golf uitgezonden worden. Volgens het Franse persbureau AFP is Peiping thans door de communisten bezet. De bezetting van deze stad verloopt kalm, zonder plunderingen of wanor delijkheden. De door de communisten geleide troepen, die Woensdagnamid dag de electrische centrale, 22 km van de stad gelegen, bezetten, hebben de stroom niet afgesneden en het deel van Peiping, dat nog in handen was van de nationalisten, kreeg des avonds van de vijand, aldus AFP. Het blijkt, dat de bezetting verloopt in de vorm van een geleidelijke infil tratie en geenszins het karakter heeft van een inneming met wapengeweld. Tot laat in de namiddag van Woens dag waren de telegraafverbindingen met de buitenwereld normaal en alles wijst er op, dat zij normaal zullen blijven. Woensdagavond deden te Nanking geruchten de ronde, dat Peiping niet verdedigd zou zijn geworden. De door de communisten geleide rtoepen zou den practiscfi „met het geweer aan de riem"' de stad zijn binnengekomen. Een en ander zou het resultaat zijn van een vergelijk tussen generaal Foe TsoJi en de communistische leiders Subtiel De vrouw van een slager te Hannover heeft bij een verzoek tot echtscheiding aangevoerd dat haar man het kunstgebit van zijn schoonmoeder van haar nachtkastje had weggenomen en er het kaakbeen van een koe voor in de plaats had gelegd. „VANDALISME" Het Duitse persbureau ADN (Sowjet zone) verklaarde gisteren: „het opbla zen van de zendmasten, omdat zij een gevaar voor het vliegverkeer zouden zyn, was een daad van vandalisme, door reactionnaire krachten beraamd daar de uitzendingen van radio Ber lijn Duitse en internationale reaction- nairen reeds lang onaangenaam wa ren". PROTEST Generaal Kotikof. de SowjetRussi sche bevelhebber te Berlijn, heeft bij zijn Franse ambtgenoot, generaal Ga neval een protest ingediend tegen het opblazen van het station. Volgens Duitse kringen, die In nauw contact staan met hef Sowj et—Rus sische militaire bestuur, heeft Moskou orders gezonden, voorbereidingen te treffen tot het nemen van „strenge tegenmaatregelen". Van dit bericht kon nog geen be vestiging verkregen worden. KOMENDE VERKLARING VAN TRUMAN President Truman heeft Donderdag verklaard dat hij aan het in Januari 1949 bijeenkomende nieuwe congres 'n speciale boodschap zal zenden over de Amerikaanse buitenlandse politiek. Deze mededeling van de president, welke tijdens een persconferentie is gedaan .werd uitgelegd als een aan kondiging van wetsontwerpen, welke door de Amerikaanse regering aan 't congres zullen worden voorgelegd en welke betrekking hebben op de ver vulling van de verplichtingen der Ver Staten in verbapd met het ingaan van het tweede jaar van de Marshall-hulp en het verlenen van militaire bijstand aan de landen van de West Europese Unie. GELDIG TOT VRIJDAGAVOND WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Wisselende bewolking met voorna melijk in de kuststreken nog enkele buien. In hef binnenland overwegend droog weer. Zwakke tot matige Wes telijke wind. Overdag ongeveer de zelfde ww»eratuur als gisteren. Evenals het vorige jaar heeft ook BEZOEK UITGESTELD thans de minister van Binnenlandse Naar wij vernemen is het bezoek, Zaken zijn goedkeuring verleend om dat minister van Maarseveen as. Za- aan oorlogsslachtoffers een kerstgave terdag aan Brussel zou brengen om te verstrekken. De oorlogsslachtoffers daar zijn Belgische collega Vermey- vaaronder ook de evacue's die een len te ontmoeten, uitgesteld, uitkering voor levensonderhoud ont vangen krachtens de regeling van April 1945, begrepen worden, ontvan gen dan in de week van 19 tm. 25 December 1948, boven de normale uit kering een toelage van 25 pCt. Deze kerstgave bedraagt tenminste f 2.50 en ten hoogste f 15. STAKING BELGISCHE gen behoeven te worden ingeleverd GRENSARBEIDERS Het is nog niet officieel bekend, of dan Teneinde alsnog een oplossin g te voor de connnnen, de thee vrji van distributie zal komen. De pryzen bewerkstelligen me. betrekking m de v00ralsn0 nle( gewijzigd. staking der Belgische grensarbeiders zal de eerste minister en minister van buitenlandse zaken Spaak zich persoon lijk naar Parijs begeven. De rede die ae heer Van Deth op de buitengewone vergadering van de Provinciale Bond van Rundveefokver- enigingen heeft gehouden, was eeö zeer logische rede. Niet alleen logisch van opbouw, maar vooral omdat ze volkomen aansloot op de nieuwe koers die er ten aanzien van de landbouw politiek wordt ingeslagen. By de be schouwingen, die we indertijd in ons blad aan het invoeren van die nieuwe koers ten beste hebben gegeven, we zen we er reeds op dat het voor de landbouw en wanneer we dit zeggen, bedoelen we daarmee de agrarische be dryven in volle omvang, noodzakelijk is, dat ze bij de verkoop van haar pro ducten volledige zeggenschap krygt. De nieuwe koers betekent im^Ty dat de prijs van de veredelde p. oa ten vrijwel vast staat. Het is dus nood zakelijk, dat de producent van levens behoefen en veevoeder de hoogst mo gelijke prijzen voor zijn producten krijgt. Het betekent tevens, dat de leverancier van het vlees, in casu de boer, he zelfde moet doen. Dat is -en slotte een kwestie van levensben uuj. Te meer is dit noodzakelijk, daar de grote slachterijen, de exporteurs enz. zich reeds een deugelijke organisatie, al dan niet coöperatief, hebben ver schaft. Met name' de veehouderij hc.op dit gebied een grote achterband ;n te halen. Wat de zuivel en de wol be treft, deze producten worden voor een belangrijk deel reeds door coöperaties afgezet en de resultaten stemmen on getwijfeld tot tevredenheid. Daarmee is het zo ongeveer uit. Wij hebben niet de indruk gekregen dat de coöperatieve afzet van vee nu in enkele maanden zijn beslag zal krij gen. Daarvoor is de materie te veel omvattend. Alg- symbool begroeten we dit teken van ontwaken van de vee houders echter met vreugde. Te lang reeds is de afzet door de voortbren gers zelf achter gebleven. In een tijd dat de bedrijfsuitkomsten goed zijn, deert dit de boerenstand niet zo zeer Geheel anders wordt het echter, als alle zeilen moeten worden bijgezet om bevredigende bedrijfresultaten te ver- krijgen Het mag dan niet voorkomen, dat deze producenten geen enkele in vloed hebben^bp de prijsvorming. Dat ze als het ware overgeleverd zijn aan degenen, die hun producten afnemen. Als we een voorspelling mogen wa gen, geloven we, dat te Hoorn de eer ste stap is gezet op een weg, die een gans andere richting inslaat dan tot dusverre gebruikelijk was. Niet al leen dat we ons naar alle waarschiin- lijkheid vertrouwd hebben te ms" met de gedachte ,dat de oude haikiti binnen afzienbare tijd. het kan wel licht nog enkele jaren duren .niet meer het marktbeeld zal beheersen. Op deze stap zullen andere stappen volgen. In de toekomst zullen ook grote expo-»- alachterijen verschijnen, waarin de boeren zelf invloed kunnen uitoefenen Zo zal de ordening zonder enige twij fel veld winnen vZ onze kleine tovenaar DE NEDERLANDSE AARDOLIE Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek is de Ne derlandse productie van aardolie in het gebied van Schoonebeek, welke in September ji was gedaald tot 48.617 ton, tegen 50.210 ton in Augustus 1948, in de maand October weer gestegen tot 50.683 ton. NIEUW TWEEDE KAMERLID In de plaats van Ir. Vos, die bedankt heeft als lid der Tweede-Kamer, komt aanmerking te worden benoemd ai. G. M. Nederhorst te Gouda, die reeds lid der Kamer was in de vorige zittingsperiode. TRAMPERSONEEL DREIGT Te Brussel wordt vernomen, dat de 17.000 leden van het Belgische tram personeel. zich hebben uitgesproken ten gunste van een algemene staking. EERSTE AANVAL De Franse raad der republiek heeft met 152 tegen 132 stemmen een Gaul- ütische motie verworpen, die beoogde een door de nationale vergadering aan genomen wetsontwerp ter bespoediging van het begrotingsdebat te verwerpen Dit was de eerste grote aanval van Gaullistische zijde op de regering van Queuille sinds de Novemberverki«zin- gen. GRATIE VERLEEND Bij KB. is gratie verleend aan L. G. de Noo, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van hef Byzoner Hof te Arnhem De doodstraf is veranderd is levenslange gevangenisstraf VERKLARING POLLITT Radio Warschau meldde, dat Harry Pollitt, secretaris-generaal van de En gelse communistische partij, een „ge weldige ovatie" in ontvangst moest nemen op een internationaale bijeen komst van communisten te Warschau, toen hy verklaarde, dat de Britse ar beiders nooit tegen de Sowjet—Unie zouden vechten. BEGROTING GOEDGEKEURD De Tweede Kamer heeft gisteren de afdeling Voorbereidend Hoger en Mid del ba ar onderwys van de begroting van O. K en W. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. THEE ZONDER TOEWIJZING Naar het ANP verneemt mogen de theepakkers met ingang van Maan dag a.s. thee aan de detailhandel le veren, zonder dat hiervoor toewijzin- LIJN 11 TERUG Met ingang van Maèndag 20 Decem ber a.t. zal de tramlijn 11 in Amster dam weder in dienst gesteld worden met een gewijzigde route: Insulinde weg, Wyttenbachstraat, Linnaeusstraat Plantage Middenlaan, Muiderstraat, St. Anthoniebreestraat, Geldersekade, Cen traal Station. NEW YORK IN DE SNEEUW New York heeft zyn eerste sneeuw storm van deze winter gehad. Het luchtverkeer naar en van de stedelijke luchthavens is geheel stopgezet. Het verkeer in de New Yorkse straten ondervindt grote moeilijkheden. BESCHULDIGING De Griekse regering heeft de Gue- rillastryders er van beschuldigd 25 per sonen levend te hebben verbrand en 500 personen te hebben meegevoerd na hun aanval op de Karditsa in het afgelopen weeKeinae

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1