niERKOEKI Pi AVONTUREN VAN NAANTJIEZWiTS Houdt U van een „ruit" WUl.Y-it_ ïhuuui uit de óJBxeMtdn&el Oom Rob antwoordt Wat heb ik een brieven gekregen •ver het Sinterklaasfeest. Tientallen! En de een had nog prettiger feest ge land als de ander. Alleen een brief was er bij van een vriendje, die zich Hummeltje noemde, cn die had het met Sinterklaasavond «liet 20 prettig gehad. Hij was ziek! Erg jammer Hummeltje. Gelukkig echter dat je evengoed de cadeaux gekregen hebt. Sinterklaas is ook op tal van scho len geweest en wat jullie me daarover ■chreven, heeft me wel duidelijk ge maakt, dat er feesten zijn geweest, die klonken als een klok. Jammer, dat ik er niet bij kon zijn. Ik had het dit jaar te druk. Ik kan niet •Hen vermelden die me over Sinter klaas hebben geschreven. Dan zou ik ruimte te kort komen. Nu komen de anderen aan de beurt. Et zijn weer een paar nieuwelingen bijgekomen. Jannie Groenheer uit de Moerbeek en Evie Rijs uit Dirkshorn. Hartelijk welkom. Des te groter de kring, des te beter. Evie Rijs vroeg me of ik geen cor- resDondentieVriendinnetje voor haar wist. Nee, dat weet ik niet. Maar nu ttaat het in de krant en misschien krijg je wel antwoord'van Iemand die met je wil schrijven. DE POSTZEGELS Van mej. Voorthuizen kreeg ik deze Week 1200 postzegels en van N. N 340. Mijn hartelijke dank. Ik heb er nu al Weer een massa bijeen. Gaat zo door! Jaap Blom van Schagerbrug. Job Wolf kuis van Oude Niedorp en Wim Sost man uit Alkmaar hebben ook deelge nomen aan de Sinterklaasprij-vraar» Ze hadden wel niet genoeg woorden ©m de prijs te winnen, maar ik vind iet leuk dat ze meegedaan hebben. --Volgende week komt er voor jullie «en Kirstpuzzle. Dag allemaal! x Oom Rob Onze Sinterklaasprijsvraag We liadden niet kunnen vermoeden dat onze Sinterklaasprijsvraag zulk «en succes zou worden. Eerst druppel den enkele oplossingen 'binnen. De druppels werden echter ai spoe dig een regenbui, die maar aanhield en nu we ons ten slotte aan het, sor teren zetten, blijkt pas .wat we ons ©p de hals hebben gehaald Ons bureau ligt bezaaid met brieven •van lezeressen en lezers die de lange avonden hebben besteed met hec ver vaardigen van zo veel mogelijk woor den uit de naam van de goede Sint. Het aantal liep nog al uiteen. We dachtci. eerst dat we niet boven de nonderd zouden komen. Toen ver raste de 70-jarige mevrouw Sehmidt Ni, np ons met 114 woorden. Lange tijd had ze de leiding om ten slotte toch de vlag te moeten srijken Jammer van de moeie die U zich ge troost heeft mevrouw, maar dat geldt ten slotte voor alle deelnemers. Na lang uitzoeken vonden we ten «lotte de meeste juiste woorden inge zonden door de heer G. P. Hartland, "Waerdendelstraat 1 Alkmaar Aan hem wordt de prijs toegezonden Het aantal woorden bedroeg 152. En nu puzzlevriendinnen en vries don tot een volgende keer. „Hoor eens, Haantjczwets", zei Rooi- nek op een ochtend, „we hebben het altyd goed met elkaar kunnen vinden, niet?" Ik keek Rooinek schuw aan, want ik weet maar ai te goed, dat je hem niet moet vertrouwen als hij zo uiterst vriendelijk is. Toch is Rooinek sinds de komst van Minorcaan, heel wat ten goede veranderd en ik ben zelfs een klein beetje van hem gaan houden. „Wat moet je van me?" vroeg ik en was al van plan mijn nekveren over eind te zetten. Handig ging Rooinek zo staan, dat een wateremmer precies tussen ons in stond. Hij gooide me een maiskorrel toe en vervolgde: ..Mer Jou kan ik 'het g. maar die Mi- norcaan hangt me de keel uit". Dat was koren op mijn molen. Ook ik heb een gloeiende hekel aan die zwarte Spanjool. De gluiperige oogjes van Rooin'ek blikkerden van ingehouden plezier, toen hy zag dat ik het met hem eens was. „Wat ben je van plan, Rooinek?" vroeg ik en bemerkte dat hij bij het noemen van zyn naam ineenschokte. Nu ging Rooinek aan het vertellen en hei kwam hier op neer, dat hij Minor, caan een poets wilde bakken, waarbij hy mijn hulp nodig had. „Loop je even mee?" vroeg Rooinek met overdreven vriendelijkheid en hij gaf me een ver trouwelijk pikje op mijn kam, dat on der andere omstandigheden tot vernie ling van zijn gezondheid had geleid. „Ik zal het woord wel voeren", zei hy en stapte regelrecht op Minorcaan toe, die ons argwanend beschouwde- „Het is de gewoonte", ving Rooinek aan, terwijl hij onbeschoft de al te nieuwsgierige Klokkie weg pikte, „dat een nieuw lid van de kippenfamilie ook bij de buren eens een kijkje komt nemen, nietwaar. Haantjezwababbel". Ik vond dat Rooinek wel wat te ver ging, maar voor dé goede gang van zaken was ik genoodzaakt om het te nemen. Om kort te gaan, Minorcaan liet zich doo/Rooine'k lijmen om mee te gaan en met haibabaribadanspasje» volgde ik hen. Rooinek liet ons de gehele boerderij van zijn baas zien en achter in de varkensstal gekomen zei hij tot Minor caan, terwijl hU mij een knipoogje gaf „Nou heb ik nog een lekker hapje voor je". En hij wees op een verlok kend stukje kaas, dat in een rattenklem tot pikken noodde. Arme Minorcaan. Met een hevige slag klapte de klem dicht en deed de Spanjool meters hoog opspringen en dansen. Rooinek en Ik lagen tegen elkander geleund te gillen van de lach en bij iedere sprong gaven we elkaar een vriendschappelijk stoot je. Op het laatst hield ik maar op, want ik kreeg lachkramp. Toen Ik de tranen uit mijn ogen wiste ontdekte ik tot mijn verwondering nog e«nrat tenklem met een heerlijk «tukje kaas cr in. Rooinek volgde mijn blik en zei: „Ja, Haantjezwets, dat is ook nog een kiem, maar die is niet meer gespan nen. Jammer dat ik geen kaais lust," Het water liep me uit de snavel en nog grinnekend van binnenpretjes hapte ik naar het stukje kaas Gelukkig kwam de baas van Rooi nek juist de stal in en werden Minor caan en ik uit onze onmogelijke positie verlost, maar Rooinek zelf was ner gens meer te zien. „Ik houw er niet van om met de' huiseluke angelegenhede te koop te loupen", begon de barrebier van de week. Wai hielde ons tone al krom, want we kenne dat liedje. Den moet je je oordeel geven over een zaak, weerin hai gelolk mient te hewwéa. En o wee, as je ut den niet met iens benne. Den is er gien huls mee te houwen. Afoin, je kenne aoks toch niet kere, dus wai liete de barrebier opkomme en ut kwam net of as wai docht hadde. Hai had herrie had met z'n woif. En jullie reide in gien tienen weer of dat nou over gong. Ik leit jullie ok niet reide. Ik zei ut derekt maar zegge Ut gong over de kleuterskool. Vroeger hadde wal deer op ut plat teland nag niet zo'n uitstel mee, maar er kommie nou ok al maar meer van die dinge en bai ons is er nou ok ien kommen en de jooskes van de barre bier mos te er ok nei toe. Tenminste volgens ut woif. Maar de barrebier miende dat-ie er ok «en poot in had en hai haalt ut me deer in z'n malle hoofd ©m teugen z'n vrouw te zeggen, dat deer niks van inkwam. Ut iene woord haalde ut aar uit. Eerst nag een beetje in ut gnappe,. maar ja kirreis kenne niet zo erg lang gnap prate, tenminste 35 ze voele dat ze ongeloik hewwe «dat ut werd heel lilluk. En de barrebier had op ut laast met een heel goot geluid zoit, dat de woive te lui wazze om zelf op dc jocs tc passé en dat ze ze deerom nei de kleuter- skole hewwe wouwe. Kinderbewaar- plaasse wazze ut volgens hem. Den konne de vrullie de hele dag zo'n beetje bai ut hekkie staan te klessen. Hai zag ut er nag van kommen, dat de kindere van of de wieg tot dat ze er oigen brood verdiene nei skool moste. Den hadde de ouwelui er ten minste gien omkomen nei. Wat z'n woif zoid had, deer hoorde je urn meist niet over en wai kenne cr genog, om te weten, dat ze er niet stil houwe heb. De weerlum nei. No, ut loikt er vezel! niks op ei, wat de barrebier er deer zo uitflapte. Dat voele we allegaar. En die kleuterskole, das een merakel best ding. En dat zoie we den ok teugen de barrebier. Vooral es de joos meist gien plaas hewwe om te spelen. En dat leste hadde we er nou weer niet bai zegge moete, want toen begon de barrebier weer vuur te spaien. „Deer hei je ut nou," zoid-ie. „Ut is immers allegaar kleskoek. De kindere hewwe ruimte om te speulen. We hew we meist allegaar een grote wurf en aars is er ruimte en land genog. Ze hewwe juist niet op de weg te zitten. Nei, deer hewwe we ut niet om te doen." „Ja" zei Kees bedachtzaam, want hai houdt ok niet zo erg van al die nuu wigoid, maar hai heb er toch wel oug voor. „Ja, maar die opvoeding, zie je. Ze lere er wat en zo." De zeven kabouters van Sneeuwwitje Toen Bruin de beer en Unk Wunk bij het hol waren aangekomen, waar de kabouters de vorige nacht in had den doorgebracht, was er niemand te bekennen. De kabouters waren zeker in het bos. Misschien waren ze wel verdwaald. Bruin maakte zich daar geen zorgen over. Hij had een goede neus en zou ze dus wel kunnen opspo ren. Unk Wunk was het hol eens bin nengegaan en kwam al spoedig nie zende en knorrende terug. „Wat ben jij een grote vuilpoets Bruin," mopperde hij. Alles stof en spinrag. En een luchtje. Bah. Het verwondert me, dat die kabou ters daar In gekropen zyn." Bruin grinnikte. „Ik ben er in geen vijf maanden In geweest, Unk Wunk. Alleen In de winter slaap ik er in Bruin wilde een heel verhaal doen en hij ging er rustig voor zitten, maar Unk Wunk kende hem. Als Bruin een maal begon te praten, hield hij het eerste uur niet op en daarvoor waren ze hier niet gekomen. Dus begon hij te commanderen. Eerst moest Bruin een paar grote takken van de «truiken trekken dan konden ze de heleboel ragen en dan moest alle vieze oude rommel er uit Enkele minuten later waren de beer en het stekelvarken bezig in het donkere hol en grote wolken stof en spinrag kwamen het bol uit. Het was of er geen eind aan kwam. En toen volgden massa's dorre bladeren en oud stro. Eindelijk was het echter zo ver gevor. Nei mense, die barrebier stond zo wat op springen. „Opvoeding," ekreeuwöe- le, want hai voelde, dat we niet mee- gonge. „Opvoeding en lere. Wat blik- *ema hei Je zelf soms niks meer te jdoen an de opvoeding van Je kindere? Denk jij dat Je ze zelf niks lere ken ne? Ze hewwe op die skole al xoveul d ent alle Jare de kindere opvoed en wat leert en nou benne ze de leste toid dat hewwe jullie ©k wel hoort, tot de conclusie kommen, da ut allegaar glad verkeerd gaan^s en nou beginne ze met de onderwoisverauuwing. De joos ke«r moete opvoed worre tot persoon- lukhede. Nou, deer ken je thuis ok een houp an doen. En &s je ut nou met meister of juffrouw niet troffen hew we, den zou dat dus betekene dat ut den niks wordt met die kindere van jou. Den zou ik zo zegge, dat je Ze maar niet te lang nel skool «ture moste. En das nou ut gekke, we voele alle gaar ,dat die barrebier dransde en toch viel ut ons niet mee om er In ut gnap Pe wat teugen in tc brengen. Dat toe deed Kees ut maar in ut ongnappe „Ik snap niet weer je Je drok om makc," zoidie. „Je moete die jooskes toch niet nei de kleuterskool sture. Houw ze den thuis." Toe most ut hoge woord er uit. De barrebier kon ut van z'n vrouw niet winne. „No, zoi Kees, „den gaat er van jouw ok niet veul opvoedende kracht uit. Stuur jij Je jooskes maar gerust nei de kleuterskool. En dat klessen jan die woive, maak je deer maar niet tc ongerust over. Ze hewwe nag al ut ien en aar te doen teugenwoordig. Figaro. Vlinders te koop Vroeger residentie van Generaal, Drouot, een van hen, die Keizer Napo leon vergezelden naar het eiland Elba, dient het hotel Drouot tc Parijs, dat niet ver van de grote boulevards ge legen is .thans tot omlijsting van de verkoop bij. opbod. Enkele dagen geleden verkocht men er een prachtige collectie bestaande uit 3.000 vlinders, wier tere vleugeltjes zorgvuldig In glazen kastjes, waren geconserveerd. De „vendutie" bracht 560.000 Franse francs op, of wel bijna 190 francs Per Insect. Voor enkele tientallen duizenden ver zamelaars, over de gehele wereld ver spreid, vertegenwoordigen de vlinders «en goud waarde en hebben een koers, evenals geldstukken en postzegels. En kele zeldzame soorten, bijv. de Cha. raxes, hebben een waarde van 25 tot 30,000 Franse francs. derd, dat het hol helemaal ruim was. Bruin kon zijn ogen niet geloven, toen hy een beetje aan de duisternis ge wend was. Het hol leek we! veel groter geworden. De beer en Unk Wunk en dcjsevpn kabouters konden er gemak kelijk in. Toch wel prettig als het eens slecht weer was. Tóen begonnen de beide makkers aan het plan, dat ze in elkaar hadden gezet. Bruin ging armen vol mos zoe ken en daar maakten ze heerlijke zachte bedjes van. Zeven bedjes voor de kabouters en een groot bed voor Bruin, alsmede een kleiner leger voor Unk Munk. „Er kunnen nog wel zeven bedden 1 bij," grinnikte Bruin. „Dat is ook de bedoeling," gnuifde Unk Wunk. Voor het geval, dat de Elfjes nog eens ko men." Ook deze bedjes werden in Orde gemaakt. En toen begon er voor Unk Wunk een moeilijk werk. De verlich ting moest in orde gebracht worden. En Unk Wunk wist drommels goed. dat hij daar geen gloeilampjes voor kon gebruiken. In het &>s was geen electriciteit En ook geen gas en geen Petroleum. Hij had er echter iets an ders op gevonden. In het bos zijn ont zettend veel glimwormpjes. Als het donker is, stralen die licht uit. En dus ging Unk Wunk daar naar zoeken. Na een paar uur kwam hij met honder den glimwormpjes aan en die werden in het hol gebracht. Het was een pracht gezicht. Net toen ze klaar wa ren, hoorden ze de kabouters aan ko men zingen. Het was precies, als in de film en het klonk zo mooi, dat Bruin en Unk Wunk naar buiten kwamen. Netjes in een lange >3j kwamen ze aan Voorop Korrepot en achteraan Hum-v meltje. Voor het hol stonden ze stil. „Ik geloof, dat wij ook maar buiten blijven vannacht. Bruin." gromde Knorrepot. „Dan kunnen we morgen eerst het hol schoonmaken," Word' vervol»-' Hoe dikwijls hoor je niet de be wering uiten: „Een ruit' Neen, daar boud Ik niet tfan, zo vreselijk gewoon, helemaal niet gekleed, net goed voor een bakvis". Om dit te logenstraffen, hebben wij een afbeelding opgezocht van Mrs. Lewis Douglas, de echtge note van de Amerikaanse ambassa deur te Londen, die tijdens de opening van een weldadigheidsbazar, een ja pon droeg van een rood, geel en zwarte ruit. Vindt U deze japon niet bijzonder aardig? Engekleed, met die bijpassende shawl. Het model spreekt voor zichzelf. Hebt U zich wel eens gerealiseerd welke mogelijkheden een ruit biedt? Hij leent zich ook bij uitstek voor de bijzonder practische deux-piéces. Practlsch, omdat hij tal van varia ties mogelijk maakt, b.v. de rok met een andere blouse, het jasje op een andere rok en des zomers kimt U het nog als mantelpak dragen ook! Hier volgt een idee voor het samen «tellen van een deux-piéce van ge ruite stof. De rok nu eens niet schuin, maar gewoon recht met voor en ach ter plooien, al of niet gestikt Voor de iets zwaardere figuren kunnen de plooien beter wel een eindje inge- «tikt worden. Het jasje nemen wij ZONDAG 19 DECEMBER 194S. Hilversum I, 301 m. 3.00 Nieuw«| 8.40 Ensemble Barcarolle; 9.15 Men vraagt en wy draaien; 10.00 Zondags- halfuur; 10.30 Kerkdienst; 12.00 Gran* muziek; 12.40 Pierre Palla; 1300 Nieuw# 1320 Les gars de Pans; 14.05 Boeken halfuur; 14.30 Concertgebouworkest! 16.40 Sport; 17.00 Gesprekken me| luisteraars; 17.30 Ome Keesje; 18.00 Nieuws; 1830 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Radiolympus; 19.30 Paul GodwtQ en Benedict Silbermann; 20.00 Nieuwat 20.15 (Operamuziek; 21.00 De reis naar de maan, -hoorspel; 21.40 Gevarieerd muziekprogr.; 22.30 Kamermuziek; 23.00 Nieuws. Hilversuni II, 415 m. 3.00 Nieuw»; 0.30 Morgen#jding; 9.30 Nieuws; 10.00 Hoogmis; 11.40 Omroepkamerorkeat; 12.40 en 13.25 Het orkest zonder naam 13.00 Nieuws; 14.05 Kamermuziekpro gramma; 16.25 Mis; 17.06 Studiodienst; 18.30 Kerkkoor; 19.30 Nieuws; 10,50 In 't Boeckhuys; 20.12 Uit en Thuis, gevarieerd ZondagavondprograSnma; 23.00 Nieuws. MAANDAG 26 DECEMBER 1948. Hilversum I, 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 815 Grammuziek; 9.00 Klassieke gram.muziek; 10.15 Arbeid» vitaminen; ïpo Op de Uitkyk; 11.10 Orgelconcert; 12.00 De Kwintetspeler»; 12.38 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 De Papavers; 14.15 Musical Me mories; 15.00 Bonbonière; 16.00 soiw- tenconcert; 16.45 Musicalender; lö.uO Nieuws; 18.30 Ned. StrUdkrachten; 19.00 Filmkrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio.scoop; 22.30 Kamermuziek; 23.00 Nieuws. Hilversum II, 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gramofoonpl.; 9.15 Voor de zieken; 9.35 Gesprekken voor de NCRVmicrofoon; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Pianomuziek; 11.40 Zangrecital; 12.00 Lunchconcert; 12.33 NCRV-koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Man- dolinata; 14.00 Schoolradio; 14.40 Gr.- muziek; 15.05 Amsterdams Kamermu- ziekgezelschap; 16.00 Bijbellezing; 17.15 Sweelinck-kwartet; 17.45 Orgelspel; 18.30 Gram.platen; 19.00 en 20.00 Nieuws; 2005 NCRV-kwartet; 20.35 „Gij hebt mij tot de verste rand ge leid", hoorspel; 21.25 Residentieorkest; 22.30 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws schuin met een Russische sluiting. Twee schuine, ingezette zakjes op heuphoogte, de mouwen driekwart of naar verkiezing lang, indien U vreest door het gevoel bekropen te worden, premanent aan de wastobbe te staan. Een wit piqué kraagje en ma»chetjes voor de vrolijke noot en last not least haalt men onder de kraag een zwart fluwelen bandje door, dat men van voren strikt, waardoor de zo mo derne pittige halslijn verkregen wordt. Dit is één van de vele voorbeelden die ik U zou kunnen geven. Mer wat fantasie kunt U juist met een ruit eindeloos zijn in de afwisseling. Maar één ding is geboden: Blijft eenvou dig en weest critsch, wat Uw figuur betreft. Niet iedereen kan een ruit dragen. Franse Geest Een rugbyspeler uit Marseille is ge tuige in een moordzaak. Hij begint als volgt: Mijnheer de President, ik ben do beste achterhoedespeler van Frankrijk Oooh! U bent wel bescheiden, on derbreekt deze hem, lachend Waarop de rugbyspeler heel natuur lijk antwoordt: U bent helemaal mis, Mijnheer de President, het ligt absoluut niet in mijn aard om te pochen, maar aangezien ik hier onder ede sta... IS KR DUITS PARUSANEN LEGER IN OOSTZEESTATEN t Volgens het officiële Amerikaanse blad in de Duitse taal, „Neue Zeituntf* te Berlijn meldt, zouden vele Duits# soldaten, die zich nooit aan de Sovjet! hebben overgegeven, met Esten. Let» ten, Litauers, Polen, Oekrainer» en g! deserteerde Russen in een partisanexl leger de Sovjet—Russische troepen in de Oostzeestaten bevechten. NEGEN LANDEN SCHAFTEN VI8A VOOR AMERIKANEN AF Negen MarshalLlanden hebben visn afgeschaft om het reizen van Ameri kanen in Europa aan te moedigen. Het zijn: Engeland, Denemarken, België^5 Italië, Noorwegen. Nederland, Zweden* Zwitserland en Luxemburg. Er worden* eveneen» etappen gedaan voor de bi schaffing van visa voor Frankrijk Po? jugal en Eire. Tussen MarshalLlanden zijn 126 overeenkomsten gesloten om het onderlinge grensverkeer te ver gemakkelijken. Kroonprinses Elisabech met haar zo on Prins Charles van Engeland. Deze ioto werd gemaakt na de doopplechtigheid, Woensdagmiddag in Bucking- liam Palace.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4