rï#WrH"T" KAPPIE Filmjaar 1948 ziet een opvolger van Jackie Coogan opkomen Foto op omslag van boek leidde tot een ontdekking Oudheid geeft haar geheimen prijs GRATIS!!! Bobby Henrey (nog maar 9 jaar) en... Voor de kleine, vlasharige, blauwogige jongen betekent het niets, dat hij als een raket omhoog schoot midden tussen de sterren, dat hij de groot ste ontdekking wordt genoemd sin*L Jackie Coogan (die in Chaplins fa meuze „The Kid" de wereld verbaasde) en dat Hollywood al niet typisch Hollywoodse getallen lokt om hem naar deze grote filmfabriek te krijgen. Bobby Henrey. wiens Creatie in Ca rol Reeds ..Een kind klaagt aan" (The Fallen Idol) grote koppen veroorzaakte in Engelse en Amerikaan e kran ten, Is negen jaar en te jong en onervaren (gelukkig!) om interesse te hebben voor filmster idealen. Wel heeft hij intussen zichzelf op het witte doek gezien, hij heeft zijn eigen stem gehoord via de geluidsprojecties en hij heeft met enige verbazing ziin naam en zijn foto's in de kranten ont waard. Maar hij is er m3ar weinig van onder de indruk. Wat wél indruk maakte was zijn be zoek aan het leeuwenhuis in de Lon- dense „Zoo" en de dagelijkse omgang, zeven maanden lang, met zijn grote vrienden Jim, de tuinman Nick de electriciën en Ernie, de „prop man" En niet te vergeten de schapen op de kleine bo—dr *M bij de stu "in. Hij huil de een beetje bij het af cheidnemen. Nee. zijn grootste interesse is nog steeds om een miniatuur Normandisch dorp te bouwen van hout en stro, net zo'n dorp. als het dorpje waar de oude boerderij staat, waar hij gebo ren werd in de buurt van Deauville in Frankrijk. t Negen jaar geleden werd Bobby Her.rey geboren in Frankrijk als zoon van een Engelse vader c- een Parijse moeder. Op een schilderacv tige boer derij in Normandië groeide hij op. Hij speelde er net zoals alle anJere kin deren die het voorrecht hebben bui ten op te groeien. Mrs Henrey i> schrijf-ter. Ze heeft meer dan een do zrn boeken op ha"* naam staan He was een van die boeken, waardoor Bobby fiV-i er werd. Zijn foto stonc: op de omslag SALARIF: 7000 pn' In die tijd was men in de T.onJer Film Studio's druk in dé weer met het zoeken van een jongetje, dat de hoofd rol zcu kinnen 'Oelcn inEen kind klrjQgt aan". Meer dan ze honderd kinderen werden op hun geschiktheid getest. Was het gezich in orde, dan was ér een accent en je kunt de zoon van een ambassade*- nu eenmaal peen Cockney laten reken. Producer Kor- da en regis^eui Reed zagen het don ker in. Tot Korda bij toeval het boek van mr; Henrey in handen kreeg ex- de foto zag. Bobby Henrey werd «rpgesDoord. Het contract was gauw t Xpgemaakt en v getekent: de film le gerde de kleine Bobby de ronde som \~>an vijfduizend Pond op. En een ver zorging. die klonk als een klok. GEDULD WAS ALLES Regisseur Carol Reed had van te vo hoefde te worden gemaakt .Met on eindig geduld spanden Reed en zijn staf zich er voor om Bobbv te later voelen, dat het maar een spelletje was dat gesp e!d moest worde-. volgens en kele vaststa ande regels. Dat waren de zeven maanden filmcrij voor Bob by,. die alles zonder vragen ar ac teerde. En het resultaat was verbijs terend Overigens, oneindig geduld was er j ig Bobby het spel ook vond. dat ai die grote mensen ie dere dag weer met hem speelden, hij kon toch zijn „gezin" van Teddyberen die .hij overal pleegt me? te sjouwen, niet totaal verwaarlozen. Bovendien had iemand in de studio hem een oude toverlantaarn gegeven. En zo kon het gebeuren, dat ieder lid van de studio staf 's morgens een netjes geschreven uitnodiging in handen kreeg gedrukt „Hedenmiddag voor~telling in show room B van de film Henry V". En dan zaten ze daar, al die nijvere filmmensen, want dat was nu eerlijk Bobby's deel van het spel. Met oneindige moeite: om een lach op Bobby's gezicht te toveren, maakte men gebruik van de bekende komiek Knóx Crichton, die daar wonderwel in slaagde .temeer omdat de hele toe ziende staf in de lach schoot. Gelukkig hoefde men voor de gelaatsuitdruk- kingen boosheid en angst niet zulke jrastische methoden te gebruiken.... Voor Bobby Henrey begon de oor log met een bijna miraculeuze ont- napping uit Frankrijk, samen met va der en moeder onder het fluiten van nazi-kogels en bommen. HU was toen elf maanden oud. Het gezin vestigde zich in Londen en bleef daar tot aan Ue eind van de oorlog, waarna ze hun c erderij weer opzochten. Voor twee volgende films zal Bob by 30.000 pnd incasseren, een salaris, dat groter is dan dat van Engelands minrter president Attlee, mogelijk ft men er nog 2 films voor hetzelfde sa'aris. Ziedaar de toekomst van Bobby Hen rey. Een paar films maken. Een boel geld verdienen en dan studeren in Eton Oaarna? Dat weet nog niemand. Niets is zo onzeker als de toekomst van een kind. dat plotseling een filmbe- r- mdheid wordt. Eèn ding is zeker. Nu is hij be- r*. md en voor het overige een aar- i ge, totaal onbedorven jongen, die aen tijdje geleden zijn zakgeld van twee francs per week op zij legde om zijn moeder tenslotte te verrassen met eer. fles champagne van 450 francs. Want aan die 60.000 Pond kan hi) na tuurlijk niet komen. Wel de belasting inspecteur. Die neemt meer dan 4000 Pond per jaar van Bobby .die in de belastingtaal U «een ongehuwde man zonder ko-twinnersvergoeding Dure banketletters De tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam, mr. J Peters veroordeelde hedenmiddag, mev. S S Z, eigenares van een banketbakkerszaak in Am sterdam tot een geldboete van f 2000. Voor Sint Nicolaas verkocht zij ban ketletters van ongeveer 500 gram voor f 7.50 per stuk dit is ongeveer f 5 te veel. Zij placht erbij te zeggen, dat de prijs wel wat hoog was, maar dat men dan ook iets buitengewoons kreeg Mr. Peters zeide, dat hem gebleken is, dat de banketbakkers onder elkaar afgesproken hadden prijzen te zullen berekenen, die varieerden van f 7.50 tot f 10. Mevr. Z. veroordeelde hij tot een boete van f 2000, maar zei er bij, dat bakkers, die nu gesnapt wor den voor het verkopen van banket tegen te hoge prijzen (Kerstkransen bijv.) aanmerkelijk hogere geldboeten zullen krijgen. PAUL KIES KREEG TWINTIG JAAR Paul Kies is conform de eis door het Byz Gerechtshof te Leeuwarden ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, levenslange ontzetting uit de kiesrech ten, het recht bij de gewapende macht te dienen en openbare ambten te be kleden. Sinds 1940 vinden in Frankrijk, op een grotere schaal dan ooit tevoren, onderzoekingen plaats; de oorlog is, zij het dan ook op indirecte wijze, gedeel telijk verantwoordelijk voor deze ont wikkeling. De verwoestingen, die door bombardementen en tengevolge van de gevechtshandelingen, werden aange richt, hebbei» nl belangrijke Galjisch- Romeinse overblijfselen, zoals die te Bavai, by de Belgische grens, bloot gelegd. Te Aix-en-Provencc, heeft de aanleg van verdedigingswerken, de ruïnes van een Romeinse stad aan het Jicht gebracht. Terwijl de mannen, die in de Maquis vochten, in het Centrale Massief grotten hebben ontdekt, die uit praehistorisch oogpunt bezien .belang wekkend zijn. De vernietiging van de oude haven van Marseille, waartoe de Duitsers, in het begin van het jaar 1943, overgin gen, heeft de mogelijkheid geschapen om de bodem onder deze stad reeds in de oudheid grote bekendheid ge noot, aan een grondig onderzoek te on derwerpen, daar de omtrek van de Griekse binnenstad nagenoeg dezelfde was als die van de opgeofferde delen. Doch het is in de vallei van de R' óne, dat de meeste belangrijke cen- DU1TSERS RIJDEN OP GESMOKKELDE NEDERLANDSE RIJWIELBANDEN In het Duitse gensgebi^ rijden tal rijke Duitsers rond op fietsen met Ne derlandse banden, welke laatste ken nelijk gesmokkeld zijn. De Duitse dou ane heeft nu bekend gemaakt, dat ie der die op gesmokkelde banden rijdt daarvoor invoerrechten dient te beta len Anders worden dé banden in be slag genomen. Voor twee binnen en twee buiten banden moet 7.50 Deutsche mark wor den betaald. Deze actie, waarmee Dins dag werd begonnen heeft thans reeds 1000 d.m. invoerrechten opgebracht. tra en het grootste aantal van hen ge legen is. Te Lyon is men momenteel bezig met het blootleggen van het kleine en het grote Romeinse theater. Te Vaison heeft men een zeer interes sante verwarmingsinstallatie van een badinrichting ontdekt. De archeologische genootschappen leidden vroeger zelf hun onderzoekifa- gen. Sinds September 1941, echter, is de organisatie onder het Nationale plan gecoördineerd, waarbij Frankrijk in elf archeologische districten is verdeeld. Aan het hoofd van elle district staat een directeur, meestal een oud-profes- sor in deze faculteit Zij, die zich met Ingang van heden opgeven als abonné op ons blad, ontvan gen de krant tot 1 Januari 1949 GRATIS! VRIENDELIJK VERZOEK VAN DIERENBESCHERMING Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren vestigt, in verband met d* komende feestdagen de aandacht op het dat vele klei ne dieren voor de consumpie bestemd vaak op ondeskundige wijze worden gedood. Het verzoekt de dier.n door erkende poeliers of door daarvoor gelegenheid gevende abattoirs (men kan dit plaat selijk informeren) cp humane wijze te doen doden. In elk geval houde men de jeugd buiten het slachten van dieren. Kinderrechters naar school In Frankrijk zijn onder een nieuwe wetgeving voor minderjarige delin quenten, kinderrechtbanken met spe ciale rechters ingesteld. De minderja ige boefjes, na de uitspraken van deze rechtbanken .ondergebracht en opgenomen in inrichtingen voor her opvoeding. Momenteel bestaan er 50 van deze centra. De kinderrechters hebben colleges en lezingen over karakterkunde ge volgd en eveneens verscheidene centra voor de heropvoeding bezocht Ze gin gen dus naar school voor ze hun ver antwoordelijk werk aanvingen! Venlonaren lieten stervende aan z'n lot over Op 21 Juni jj. vond een wandelaar 's avonds nabij de bossen op de klei. ne hei3?te Venlo een zwaar gewonde man; die in levensgevaar verkeerde, -fet bieck eefr Duitser te zyn, genaamd Dudzinsky, die na overbrenging naar het ziekenhuis spoedig overleed. De Venlose recherche stelde 'n onderzoek in en kwam tot het vermoeden, dat de man met een zwaar voorwerp was neergeslagen en vermoedelijk enige da Het onderzoek bracht ook aan het licht dat twee inwoners van Venlo de zwaar gewonde Duitser reeds eerder hadden gevonden, maai de lugubere ontdek king geheim hielden. De mannen, V en B, werden duchtig aan de tand ge voeld. V beweerde de vorige dag op de kleine heide twee mannen gezien te hebben, die zijn aandacht trokken. Zijn nieuwsgierigheid wa8 blijkbaar zo groot geworden, dat hij de volgen de dag met zijn vriend B naar de Plaats ging. waar hij de mannen het laatst gezien had. Het tweetal trol daar de zwaar gewonde D ran. Waar om de Venlonaren besloten hebben Ou zich verder niet met deze zaak te be moeien is voor ''e politie nog steeds één van de raadselen in deze myste rieuze moordzaak. Inmiddels Is twee maanden geëist Zou het slachtoffer nog te helpen zijn geweest dan zouden de beide verdachten hun verzuim nog zwaarder hebben moeten'boeten. Voor de vrouw Nieuwe recepten om kool te koken Kook kool eens anders In de winter bqjioort kool tot onze belangrijkste groenten en bovendien tot de goedkoopste. Wij kennen de rode, witte en groene kool, de Savoye en Chinese-, de Spruit kool, boerenkool en zuurkool; elke soort met haar eigen smaak en berei- dingwyze. Geregeld kool op tafel be hoeft dan ook niet te betekenen, dat het menu eentonig is! Kooi vormt een zeer goede aanvul ling van onze winterkost, door haar hoog gehalte aan zouten en vitaminen. Wist U, dat in dat opzicht van alle groenten boerenkool na de spinazie aan de spits staat? De voedingszouten uit kool hebben jalleriei functies in het lichaam te ver vullen: o.m. behoeden zij voor bloed armoede (ijzer) en versterk., beender- gcstel en gebit (kalk en fosfor). In boerenkool en groene kool komt veel é&otine voor. die in het lichaam om gezet kan-worden in vitamine A; een tekort aan dit vitamine maakt ons meer vatbaar voor infecties. Verschil lende koolsoorten, ook zuurkool (de enige vatgroente, die een goede voe dingswaarde heeft) bevatten voorts nog andere vitamines, die voor de ge zondheid van belang zijn. Zo is kool in allerlei opzichten een kostelijke wintergroente. Recepten voor 4 personen. KOOL qp Z N CHINEES: 1 witte kool, 1 ui, 2 knoflookpartjes (of nog een ui) zout, iets peper, boter of margarine, een lepel bloem. De kool fijnsnijden of -schaven. De «tien (en de knoflook) fijnsnipperen er in wat boter of margarine lichtbruin fruiten. De kool, peper en zout toevoe. gen en de groente gaar smoren .terwijl men haar geregeld even omlegt. Zo nodig een klein scheutje water toevoe gen. Als de groente gaar is, de bloem erover strooien en er door roeren. Het gerecht dan nog even door en door verwarmen zodat de bloem gaar wordt RODE KOOL-SLA: %rode kool, zout, 2 zure appelen, iets suiker, (een klein stukje ui) wat slasaus of een fijngemaakte aardap pel, vermengd met mosterd, azijn, pe per en zout- De rode kool zeer fijnschaven of -snijden, evenals de appelen (het stuk je ui zéér fijnsnijden). De kool vermengen met de appel (de ui) en de zelfgemaakte slasaus. STAMPOT VAN ZUURKOOL, AARDAPPELEN EN BRUINE BONEN 500 gr. zuurkool, 200 gr. bruine bo nen, 2 kg aardappelen, (wat bonenwa ter), zout, boter of vet of margarine (melk). De bruine bonen wassen, weken, aan de kook brengen, 15 minuten koken en in de hooikist gaar laten worden. Het grootste deel van de zuurkool in de pan doen, het restje teer fijn snij den en achterhouden. De aardappelen schillen, wassen, en zonodig in stui ken snijden en ze op de kool leggen. Wat water en zout toevoegen en alles gaarkoken in een goed gesloten pan in Vi uur. De achtergehouden rauwe zuurkool toevoegen. Naar smaak boter vet, of margarine er door roeren en door elkaar stampen. De gaar geworden bonen door de stampot men gen. Is de stamppot te drdoog. dan nog iets bonenwater of melk eraan to<* voegen Frits de Ruyter geeft de athletiek op Frits de Ruyter van A V. '23 kam pioen op de 1500 meter hardlopen en houder van de Ned. records op de 800 1000 en 2000 m., heeft besloten niet meer aan wedstrijden deel te nemen. In een vraaggesprek ze'de hy van mening te zijn als 31-jarige athleet de athletiek vaarwel te moeten zeggen, omdat hij over zijn hoogtepunt heen is en geen hoop meer heeft in de toe komst nog „betere tijden te kunnen maken". „Mijn enthousiasme is dientengevol ge wat gedaald", zo vervolgde hij „en bovendien heb ik het zeer druk met mijn dagelijks werk". De Ruyter zei nog dat zijn besluit rotsvast is, al mochten dan misschien vele vooraanstaande figuren uit de Ned. athletiekwereld daaraan twijfe len Hij hoopt echter ook in de toe komst de belangen der athletiek te dienen door het verrichten van „tech nisch werk" zoals trainen, het houden van causeriën enz. een en ander echter zonder professional te worden. BELGISCH PARTISANENLEIDER VEROORDEELD De Belgische krijgsraad heeft Julien Polart, alias Majoor Stanis, die tij dens de Duitse bezetting leider was van de communistische partisanen- groep in de Borinage, -ot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Polart werd ervan beschuldigd zijn vrouw te heb- laten neerschieten om van haar tf te komen. Volgens zijn eigen zeggen zou hij haar om he^ leven hebbea laten bren gen omdat zij van plan zou zijn ge weest hem bij de Gestapc aan te geven DINSDAG 21 DECEMBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. platen; 9.00 Vioolrecital; 10.15 Arbeidsvitami nen; 11.00 Soft and Sweet; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Lyra-trio; 12.33 Pia notrio; 12.33 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.20 Ensemble Jo Bos; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radio-matinée; 16.40 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr; 19.15 Voor de Padvinders; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Trein met Snip en Snap; 21.35 Ik zou zo graag22.30 Vioolspel; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 mi>7.00 en 8 00^ Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 9.00 Lichtbaken; 9.35 Gram. platen; 10,15 Kamermuziek; 11.00 Muziek houdt fit!: U.40 Orgelwerken; 12.00 Vioolrecital; 12.33 Om en om* 13.00 Nieuws; 13.25 Operaconcert, 14.00 Zangrecital; 14.30 Onder ons; 15.00 Schoolradio; 15.30 Winter-impressies; 16.00 Voo~ de zieken; 16.30 Zlekenlof: 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Russische Kerstliederen; 18.10 Sportpraatje; 18.30 RVU-uitzending; 19.00 en 20 00 Nws; 19.15 Orgelspel; 20.12 ..Jeanne d' Aiv' treurspel: 23.00 Nieuws. en de vreemde klok 31. „Het kan niet!" zei Kappie. „We kunnen niet tegen dat beest vechten! Waar zijn we hier terecht gekomen?" „.We worden verslonden!" huilde de maat „Laten wij die lachhoofd daar een kaakstootsiag geven en dan ver- dwijnlopen!" fluisterde Signor Rivaldi, terwijl hü naar de opzichter keek, die spottend naast de leeuwenkooi stond toe te kijken. „Dat heeft geen zin!" Zei Kappie, want hij zag de Romeinse hoofdman met zijn gevolg reeds i de loge treden. Verder vulden zich de banken om de arena heen langzaam met meer men sen. - Van ontvluchten zou niets meer kunnen komen. Toen iedereen had plaats genomen stend de hoofdman op en strekte zijn arm uit naar de opzichter. „Het spel gaat beginnen!" riep hy toen. „De leeuw Largo wordt losge laten!" e fbüllXElON Jean Vaübaron bewijst zijn onschuld dooi KA VIER Db MONlbPIN «5. Zodra dus het pijnlijk gejank van Slang hem deed horen, dat zijn hond dodelijk gekwetst was, geraakte Malo in een onbeschrijfelijke woede. Onder het uitstoten der vreselijkste vloeken en verwensingen, riep hij uit: Hij heeft mijn hond gedood, die ellendeling! Ik zal hem op mijn beurt doden! Terwijl hy dit zei, had Malo Guern zich zo goed mo gelijk opgericht Hij legde zijn geweer aan en gaf vuur, naar de zijde, waar hij wist, dat de vluchteling was. Het schot ging af, de kogel floot door de lucht en bij het ÜcEt~van het ontvlammende kruit zag Malo het ril lende lijk van zijn hond liggen, en de vluchteling, die zich langzaam verwijderde, gelyk iemand, die zich slechts met moeite staande kan houden. Ily zal me niet ontkomen, de schurk! brulde Malo Guern in de grootste woede en hy wierp zich eveneens in de rivier. Evenals de meeste boeren dier streek kon Malo Guern niet zwemmen. Men oordele dus over zijn schrik, toen hij eensklaps geen grond meer onder zijn voeten voelde, en hij door de stroom opgelicht en meegesleept werd. De beek was een stortvloed geworden en wilde zijn prooi niet loslaten. De bruisende stroom voerde het lichaam van Malo Guern met onweerstaanbaar geweld met zich. Vruchteloos spartelde de houthakker met armen en be nen, om zich boven water te houden. Met iedere beweging die hij maakte, werd hij een eind verder meegesleept. Gedurende enige ogenblikken hield hij zijn ijdele wors teling vol; daarop deed een draaikolk het lichaam rond draaien en geheel onder water verdwijneh. Eerst twintig passen verder kwam hij weer boven. Malo Guern, verblind, half gestikt, bijna verdronken, nam het ogenblik, dat zijn hoofd bovenkwam, waar, om met zwakke stem uit te roepen: Help! Ik verdrink! Daarop verdween hij weer in de diepte. Vaübaron had zijn noodkreet gehoord. Een mens laten verdrinken, dat kon hy niet. Hij ging terug en wierp zich opnieuw in dé rivier. Met gil te moeite slaagde hy er in de drenkeling te grijpen en hem aan de oever te brengen, waar zijn vrouw handenwringend heen en weer liep. Ik ben koud. Waar duivel ben ik? riep Malo Guern uit, toen hij weer bijkwam. Nauwelijks had de drenkeling deze weinige woorden geuit, of Vaübaron, als had hij alleen gewacht op de zekerheid dat zijn zelfopoffering niet vruchteloos geweest was, bezweek onder de last der aandoeningen, vermoei enissen en smarten, die zijn lichaam en ziel onophoude lijk in de laatste dagen had gedrukt, en viel met een diepe zucht bewusteloos neer. Komaan, riep Mariic, zyn vrouw, uit, nu is het zyn beurt. Goede God, help ons! Wat zal ons nu overkomen? Vooruit, die man heeft ie gered en wij mogen hem niet aan zyn lot overlaten. Dit laatstet beaamde haar man volkomen en met hun beiden namen zij Vaübaron op en brachten hem naar de hut, waar zij hem verpleegden en voor de ogen vr#i zijn achtervolgers wisten te verbergen. Na verscheidene dagen hracht Malo Guern de ontsnapte gevangene weer op de weg naar Parijs en toen hij afscheid nam, zei hy: Vannacht is mij iets ingevallen; geloof mij, gij zult er u wel bij bevinden, wanneer gij mijn raad volgt. Koop een kruiwagen en een spade en ik sta er voor in, dat die beide zaken u tot paspoort zullen strekken. Vaübaron begreep dadelijk al het scherpzinnige van dit ogenschijnlijk zo eenvoudige denkbeeld. Hij kocht de kruiwagen en de spade, legde de spade in de kruiwagen, en langzaam voortkruiende als een dagloner, die zich aan de arbeid begeeft, sloeg hy de weg naar Parijs in. Drie maanden daarna werd Vaübaron, van wie de poli tie geen spoor meer had kunnen vinden, bij verstek ter dood veroordeeld. (Wordt vervollgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3