Ikmaaidsr Veiligheidsraad aanvaardt de Amerikaanse resolutie De luchtpost voor Indonesië 5' JAARGANG N° 1418 MAANDAG 27 DEC. 1948 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 p, r maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie» 14 ct per m.m., lamilleberlch- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw, redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 Wat nu? Kerstmis 1948 zal ons nog lang in herinnering blijven. Niet alleen omdat het de Kerst was waarop Nederland zijn militaire actie in Indonesië vol voerde en de ene stad na de andere in onze handen viel. Maar vooral omdat gedurende deze Kerstdagen Nederland een morele nederlaag heeft geleden, dit moeilijk te verteren valt. Het mag waar zijn dat de Veiligheids raad nog niet het gezag in de wereld heeft, dat wij hem gaarne zouden toe wensen, het is evenmin te ontkennen, dat de besprekingen in de Veiligheids raad en de daarop gevolgde aanneming van de Amerikaanse resolutie voor ons land buitengewoon onaangename zijn geweest. Komt het er eigenlijk niet op neer, dat we de Republeik in enkele dagen tijds omver hebben gelopen, ter wijl die zelfde republiek triomferend te voorschijn treedt uit de debatten te Parijs? Uit de tot ons gekomen berich ten blijkt dat de Nederlandse regering hoewel ze zich ernstig heeft beraden zich tot dusverre van de beslissing van de Veiligheidsraad niets heeft aan getrokken en haar actie in snel tempo heeft doorgezet. Er wordt reeds gemeld, dat alle strategische punten op Java in Nederlandse handen zijn. Wij had— denn iet anders verwacht. Wij hebber var. de aanvang af stelling genomen tegen het gewapend optreden, maar we behoren niet tot de groep mensen, die de zaken niet met de nodige nuchter heid bekijken. En die nuchterheid zei ons, dat wanneer de Veiligheidsraad 'r dergelijke beslissing nam. de Neder landse regering niet anders kon doen dan deze naast zich neerleggen, wilde ze in het binnenland niet al haar Pre stige ver- pelen De regering beeft im mers met klem van redenen en me- argumenten betoogd, dat de toestand in de Renublick onhoudbaar was gewor den Dat er moest worden ingegrepen Men kan van mening verschillen over de juistheid van dié argumenten. Da< kan op hét ogenblik gevoeglijk buiten kijf blijven. Vast staat wel. dat de toestand in Indonesië door de besluiten van de Veiligheidsraad niet veranderd is. Tenminste niet in voor de r*"**- gunstige zin, Hoogstens zullen Repu blikeinse voormannen zich gesteund voelen in hun strijd. Het conflict heeft dus geon einde ge nomen door het optreden van de Vei ligheidsraad en we worden nu zelfs waarschijnlijk vergast op het fraaie schouwspel, dat een land met een gro te traditie op het gebied van Volken recht de beslissingen van de Veilig heid-raad naast zich neerlegt. De si tuatie wordt er niet Prettiger op. De Veiligheidsraad eenstemmg in zijn af keuring. De staten van India sluiten de poorten voor onze schenen en vlieg tuigen. De Australische havenarbei ders weigeren Onze schenen te lader of te lossen De Amerikaanse haven-— arbeiders staan tegenover een desbe treffend verzoek van Indonesische lei de-s niet Onwelwi1'end. De Marshall— bi in aan» Indonesië is reeds gestaakt Wellicht dat er in de toekomst sancties onc- erenomen zullen worden. Soviet Rusland kan zich de weelde ve-oo-lnvon om ubsnraken naast zich ne r *e leggen, omdat het een bepaal de macht in de wereld vertegenwoor digt WH kunnen Onc dat niet Zelf' ai zouden we e- in clagen Onweedeg baar aan te tonen, dat we in de Re— pvvu-y „u* a^de-c Won 'en handelen We vragen ons af. wat nu? We ziften met een verslagen Re publiek, met gevangen - genomen lei ders en met talloze benden, die de gt-üd op eigen boude voortzetten hebben een ove*w'nning behaald en een nederlaag geleden. We hebben ecb'er nov steedc de plicht oo de me^st lovale manier de Koninklijk#- Dpcembcr bood-ehan in te lossen Nin alleen vnn« Indonesië, maar voora' voor ons land. Het Indonesische conflict wordt een kwaadaardig gezwel aan ons volks leven. Dat qPOrdig een knappe chirurg ons er van moge verlos-en. v.Z Zal Nederland aan verzoek gehoor geven? Kabinet beide Kerstdagen bijeen AANHOUDENDE VORST Droog weer met weinig bewolking, ir.aar plaatselijk vorming van nevel of mist. Meest matige wind hoofdzakelija tussen Oost en Zuid Oost. In de vroe ge ochtend matige, op enkele plaat sen strenge vorst. Midden op de dag meest lich'e vorst. Zoals wij reeds in ons nummer dat voor de Kerstdagen uitkwam, veron derstelden, heeft de Veiligheidsraad de Amerikaanse resolutie aangenomen, uitgezonderd de passage waarin werd verzocht om de troepen op hun oor spronkelijke basis te laten terugtrek ken. DE TEKST VAN DE RESOLUTIE „De Veiligheidsraad neemt met be zorgdheid kennis van de hervatting dei vijandelijkhed^i in Indonesië en nota genomen hebbende van de rapporten der CvGD: a. Doet een beroep op de partüer. de vijandelijkheden Onmiddellijk te staken; b. Doet een beroep op de partijen de President der Indonesische Repu bliek en de overige politieke gevan genen. Vrij te laten; c. Draagt de CvGD op volledig en dringend telegrafisch een rapport aan de Veiligheidsraad uit te brengen over de gebeurtenissen, welke sedert 12 September 1948 in Indonesië zijn voor gekomen; d. Geeft de CvGD opdracht ter plaatse te observeren en rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad over de uitvoering van het onder de para grafen a en b geëiste". De resolutie werd aangenomen met 7 stemmen voor en 4 blanco, Blanco stemden Frankrijk. België, de Sovjet Unie en de Oekraïne. Het voorstel om de troepen terug te trekken werd verworpen. Vijf landen stemden v* .- cn ries onthielden zich Deze landen waren; Frankrijk, België, de Sovjet Unie, de Oekraine, Argen tinië en Canada. Zoals men zal bemerken is de Ame rikaanse resolutie een verzoek om het te staken. Nog geen beslissing genomen £eits on verzoek brengt de Neder landse regering in ernstige moeilijk heden en een gedeelte van het kabinet is dan ook de gehele eerste Kerstdag bijeen geweest om te bepalen welke houding' moet worden aangenomen. Het waren de ministers Drees, Sas sen, Stikker, Gotzen en Schokking, alsmede de adviseurs Blom en de Beus. Tussen de conferentie en Bata— vb was voortdurend contact. Officieel werd gisteravond mede gedeeld, dat de Nederlandse rege ring ten aanzien van de beslissing van de Veiligheidsraad- van Vrijdag 31. nog in beraad is, tnede in ver band met het overleg met Batavia. Verklaringen, waaruit de indruk zou kunnen worden verkregen, als zou de regering reeds enigerlei standpunt hebben bepaald zijn. ten enenmale ongegrond. Uit deze officiële mededeling kan dus de conclusie worden getrokken, dat het overleg ook de gehele tweede Kerstdag heeft geduurd. DE MENING VAN DR. BEEL De hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, Dr. Beel, gaf reeds voor de Veiligheidsraad de resolutie had aangenomen, als zijn mening te kennen, dat de Nederlandse regering een dergelijk bevel niet zou kunnen aanvaarden, daar terugtrekken 'op' de oude posities zou betekenen, Jat wij onze geestkracht zouden verliezen on der buitenlandse drang, terwijl we onze belofte aan Het Indonesische volk niet getand zouden kunnen doen. - COMMENTAAR DR. VAN ROYEN Op een vraag van Reuter om com mentaar op de resolutie van de Vei ligheidsraad zeide dr. Van Royen: ik ben er nog van overtuigd, dat een voortijdig staken» van het vuren slechts meer bloedvergieten zal veroorzakefi en de guerillas in staat zal stellen een lange verbitterde strijd in de rimboe te voeren. Ik ka» niet meedelen of mijn rege ring deze resolutie woord voor woord zal aanvaarden. Ik zal haar zorgvuldig moeten beschouwen. Ik kan zeggen, dat ik van mening ben, dat de resc lutie aan de Commissie voor Goede Diensten te veel macht toekent. VERDERE STAPPEN VAN DE VEILIGHEIDSRAAD Na de stemming over de resolutie van Amerika heeft de Canadese ver tegenwoordiger de volgende resolutie ingediend. ..De Veiligheidsraad draagt de CvGD op zo spoedig mogelijk een rapport uit te brengen teneinde de Veiligheidsraad in staat te stellen te overwegen, welke practische stappen de Veiligheidsraad kan doen met het oog "D de bestaande situatie in Indo n sië. teneind? een sPoedig he fd va" omsrandigheden aldaar te verwezen lijken". Over deze resolutie moeten de dis— cus-ies nog beginnen. Kerstmis .'èeit weliswaar geen sneeuw gebiaoht, doch voldoende vors-, om op vele plaatsen ijsbanen open te stellen. Op Tweede Kerstdag genoten tienduizenden landgenoten bij prachtig winterweer van het ijsvermaak. Van het economisch front In de periode van 17 tot en met 29 Januari zal de detailhandel wederom gelegenheid krijgen textielgoederen vrij of tegen verlaagde puntenwaar dering, zulks ter keuze van de han delaar, aan het publiek te verkopen, mits een korting van minstens 10% wordt verleend op de verkoopsprijs. Het ministerie van Land/bouw deelt mede dat met ingang van 28 Decem ber de eieren zonder bon door de handelaren aan de consument mogen worden afgeleverd. De bestaande maximumprijzen worden echter ge handhaaf d. De minister van Economische Zaken heeft in ovèrlég met de minister van Verkeer en Waterstaat bekend ge maakt, dat met ingang van heden alle motorvoertuigen zonder vergunning mo gen worden afgeleverd. Hieronder "allen ook de landbouw— ■tractoren en jeeps. Het heeft dus geen zin meer zich voor aankopen te wenden tot de Rijks Aferkeersinspecties. De traditionele jaarlijkse wedstrijd tussen HFC en een elftal, samenge steld uit oud internationals, werd dit jaar op Tweede. Kerstdag in plaats va n op Nieuwjaersdag gespeeld. Met 4—4 hebben de tegenstanders de pun ten gedeeld. Het elftal der oud internationals: staande van Ünks naar rechts Wels, Leo Halle (doelverdediger), Pelikaan, Caldenhove, Bas Paauwe, Punt er» van der Linden (reserve). Zittend van links naar rechts: Van Heel Vente, Roozen, Drok en Van Nellen. JONGE VROUW GEWORGD. In de middag van de 24e Decem ber werd de 24-jarige vrouw C. R. in een woning aan de Breede Hilledijk te Rotterdam, waar zij eer. kamer had, door haar hospita dood in bed aan getroffen. Zij bleek doe wurging om het leven te zijn gekomen. De vrouw was de avond tevoren tezamen met haar zuster in de stad in aanraking gekomen met twee lie den, waarmede zij de avond rustig hadden doorgebracht. Na afloop waren zij gevieren per taxi naar Katendrec^t gegaan, waar zich de wegen der beide paren hadden gescheiden. De politie tracht de dader op te sporen. De P.T.T. is nog niet geslaagd in het vinden van een oplossing voor postvervier tussen Nederland en Indo nesië, nu de K.LM. haar vluchten naar Batavia tof nader order heeft moeten staken. In afwachting van na dere berichen, die zo spoedig moge lijk zullen volgen, doet het publiek er goed aan zijn luchtpost correspon dentie en luchtpost-paketten voor Indonesië niet ter post te bezorgen. MIJNRAMP IN HET SAARGEBIED. In de Duhamel mijn zijn tengevol ge van een mijnbrand 20 mijnwerkers om het leven gekomen. Theaters en bioscopen in het gehele Saarbekken waren heden wegens rouw gesloten. De regering heeft besloten openbare melding te maken van de naam van de 20-jarige Edmond Veher, die het leven verloor bij een poging om een kameraad te redden. GEEN BESPREKINGEN. Naar aanleiding van verschillende berichten, die meldden, dat Neder landse regerings-autoriteiten te Bata via besprekingen zouden voeren met Pres. Soelcarno en andere Republikein se leiders ui Djokja, verklaarde een Nederalndse woordvoerder aan An|'a, dat deze berichten geheel uit de lucht zijn gegrepen. LUCHT VERBINDING ANDERE ROUTE. De directeur van de K.L.M. deelde aan Aneta mede, dat de .K.L.M.-ver- binding tussen Nederland en Indone sië zo spoedig mogelijk over een an dere route zal worden hersteld. He denochtend wordt de constellation „Tilburg" uit Nederland te Batavia verwacht. Onverwacht arriveerde heden een Pakistans vliegtuig op Kemajoranmet aan boord 20 padvinders, die op weg naar Australië waren. Nadat de no dige faciliteiten ^varen verleend kon het toestel zijn weg vervolgen. DE STEMMING IN DE VEILIG HEIDSRAAD. Waarnemers te Londen zijn van mening dat Engeland, toen het de motie om het vuren in Indonesië on middellijk te staken steunde en daar door ten nadele van een medelid van de Westerse Unie handelde, sterk beïnvloed werd door het standpunt van de regeringen der dominions. EXTRA UITGAVE „DE WAARHEID IN BESLAG GENOMEN. Naar wy eerst thans vernemen is op last van de Officier van Justitie te Amsterdam Donderdagavond bij het verschijnen de oplage van een extra uitgave van het dagblad „De Waarheid" te Amsteradm door de po litie in beslag genomen. Baard van kerstmannetje in brand Om even over zevenen Zaterdag avond waren in het kindertehuis „Wees een Zegen" te Amstedam enige kinderen bezig met „Kerstman netje" spelen. Een ziek jongetje sloeg van uit zijn bed het spel gade. Op het tafeltje naast hem stond een bran dende kaars. Toen het Kerstmannetje naar zijn ziek kameraadje toe ging kwam hij te dicht bij de kaars en zijn baard vatte valm. Hij snelde naar de andere kinderen toe en bij de pogingen het vuur te blussen liepen 12 personen volwassenen en kinde ren zulke brand won deh op, dat zij allen per ziekenauto naar het Wilhel- mina Gasthuis moesten worden ver voerd. Zes kinderen zijn met ernstige brand wonden ter verpleging opgenomen. Er bestaat geen direct levensgevaar. De overige gewonden konden na de behandeling weer naar huis gaan, P. v d A. EN DE MILITAIRE ACTIE. De partijraad van Partij van de Ar beid heeft gisteren te 's-Gravenhage vergaderd ter bespreking van het be sluit der regering tot hernieuwing der militaire actie. De Partijraad heef, na uitvoerige discussie, een motie, waarin het be leid der regering Werd afgekeurd, verworpen met negentig tegen dertien stemmen. Voorts heef de Partijraad een motie, waarin het besluit der re gering werd bereurd, verworpen met Intervieuw met de Minister President Dr. Drees heelt aan .een correspon dent van Reuter een interview toege staan, waarin hij verklaarde, dat in ternationale bemiddeling de toestand in Indonesië nooit zou kunnen ophel deren. Hij verklaarde zich zeer pijnlijk ge troffen, dat de Nederlandse zaak in de wereld nog zo slecht begrepen werd. Hoe kan men veronderstellen, aldus Dr. Drees dat een klein en vredelie vend volk zich in een koloniale oor log zou storten. Wij hebben tijdens de Duitse bezetting te zwaar geleden, dan dat men zou kunnen denken, dat wij ons lichtvaardig zouden wagen aan een actie, indien er nog een andere oplossing zou zijn. Dr. Drees stelde de vraag wat En geland, de Verenigde Staten of de Sovjet-Unie zouden hebben gedaan als ze zich in soortgelijke omstandigheden hadden bevonden. Tot driemaal toe hebben we met de vertegenwoordigers van de Republiek overeenstemming bereikt, tot drie maal toe is deze overeenstemming door Republikeinen getorpedeerd. INDONESIë VRIJ. Op een vraag van de correspondent antwoordde Dr. Drees dat Nederland zich verantwoordelijk achtte aan de volkeren van Indonesië vrijheid en zelfbestuur te verzekeren. Het doel van de Republiek was echter de an dere delen van Indonesië te overheer sen, terwijl ze er niet in slaagde de rust en veiligheid in haar eigen ge bied te verzekeren. In het belang van het welzijn van geheel Indonesë moet daar een einde aan worden gemaakt. Bij beëindiging van de zuiverings actie zal een beroep worden gedadan op alle goedwillende Republikeinen om zich volledig in te zetten voor de economische en staatkundige opbouw van een Indonesische federatie, opdat Indonesië een volwaardig partner zal kunnen zijn in de Unie, die de sou- vereine macht zal kunnen krijgen wel ke ze wenst Honger, koude en ellende teisteren China Nog steeds woedt de burgeroorlog in China in volle hevigheid. Wel zijn de gevechtshandelingen op sommige fron ten tengevolge van felle koude en grote sneeuwval wat verflauwd, maar op andere plaatsen gaat de strijd met ongekende bitterheid voort. De Chinese regering overweegt de aanstelling, vaneen gouverneur gene raal voor de Zuidwestelijke provincies die dan in Tsjoenking zijn standplaats zou hebben. Bevoegde kringen be schouwen dit als een teken, dat de regering Nanking e-d. zou willen pry'S geven teneinde naar Tsjoenking te kunnen uitwijken. Inmiddels lijden zowel de regerings legers als de communistische hevig onder de ingevallen koude. Tiendui zenden burgers hebben de in brand gestoken woningen moeten verlaten en dwalen nu wanhopig door de be sneeuwde straten. In Nanking is het de burge.s vei boden naar communistische radiouit zendingen te luisteren. De stad Kalgan is door de commu nisten veroverd. De nieuwe Chinese regering onder leiding van Dr. Soen fo heeft niet al leen het hoofd te bieden aan de aan vallen der communisten. Ze heeft ook de honger en de omhoogvliegende Prijzen het hoofd te bieden. De prijzen die dagelijks stijgen zullen nu door verschillende maatregelen in •cfom moeten worden gehouden. Dr Soen fo heeft een conference van leidende figuren uit Handel en in dustrie bijeengeroepen. Britse en Amerikaanse kringen hgk ben tot de Chinese regering het ver^ zoek gericht om Tient*in tot open stad te verkin-en. Kerstfeest in het Heilige land In het Heilige land is de strijd vjak voor Kerstmis opnieuw Ontbrand. Een Egyptische eis om troepen uit de Ne geb terug te trekken had een felle reactie van Israël tot gevolg. De feestdagen zijn door de troepen van Israël gebruikt om tot militaire operaties op grote schaal over te gaan aldus verklaarde een Egyptische woord voerder. De Egyptische regering heeft telegrafisch de bemiddeling van de Veiligheidsraad in geroepen. De afge vaardigde van Syrië heeft verzocht de Veiligheidsraad tegen heden bijeen te roepen. Tijdens een middernachtelijke Gods dienstoefening in Nazareth werden bommen geworpen. De Engelse minister van Buitenland se Zaken, Bevin heeft zijn Kerstva cantie onderbroken ten einde met Pa lestijnse deskundigen besprekingen te voeren. Egyptische functionnaris^en. hebben medegedeeld, dat Egypte tot verzoening in Palestina bereid zou zijn als de Joden zich hielden aan de door de Veiligheidsraad uitgevaardigde o- der om het vuren te staken.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1