UümaatfJer 5* JAARGANG N° 1420 WOENSDAG 29 DEC. 1943 Veiligheidsraad dringt op onmiddellijke vrijlating der Republikeinse leiders aan Chinese resolutie aanvaard Levenspeil 4^? "EK-iZONHBCHÜN-' Ruhr - gebied onder internationale controle Nederlandse rijders naar Davos vertrokken Eén millioen voor roulette Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, by vooruitbetaling Advertenties 14 ct per m.m., familieberich- ten 18 et. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 De Veiligheidsraad heeft gisteren een Chinese resolutie aanvaard, waar in de Nederlandse regering wordt .geroepen, de president van de Repu bliek en alle politieke gevangenen, gearresteerd na 18 December, on. middellijk vrij te laten en binnen 24 uur na het aannemen dezer reso. lutle de Veiligheidsraad bericht te Sfv™- Engeland Frankrijk en België onthielden zich van stemming. Ook een Columbiaanse resolutie, di» een volledig rapport vraagt over de toestand in de Republiek, ter informatie van en als leidraad voor de Raad, werd aangenomen. Rusland en de Oekraïne onthielden zich van stemming. De gebeurtenissen in Indonesië heb ben de laatste tijd alle aandacht van Ons opgevraagd. Ze zijn ook inder daad belangrijk omdat ze de ver schillende levensproblemen van ons volk ten nauwste raken Dat mag ons er echter niet van weerhouden een open oog te houden voor andere dingen, die ons aanga: i. Daar is o.a. de vermirtderde steun die de regering verleent heeft op -1e verschillende producten, waardoor de prijzen van de levensmiddelen om hoog zijn gegaan. Het is ons indertijd, hoe lang is het nog maar geleden, voorgerekend. De prijsstijgingen zouden worden opgevangen door een loonbijslag van een gulden per week en daar zou maar heel weinig aan mankeren of het huishoudboekje zou evengoed sluitend zyn Inmiddels hoort men over de be rekeningen weinig meer, maar de prijsstijgingen gaan door. Wel niet zo snel. Het is niet zo dat de prijzen omhoog vliegen. Neen, ze kruipen omhoog. Al kruipende bereiken ze echter 'n hoogte, waardoor het levenspeil van een groot deel van ons volk in het gedrang vdreigt te komen En wel va» dat deel, dat de minst0 weerkracht heeft. Over de dagelijkse dingen als brood en suiker spreken we al niet eens meer. We zijn er al aan gewend te- raakt. Dan komt plotseling het bericht dat de zeep zo ongeveer in prijs ver- dubbeld. Het vet wordt duurder, de sigaretten worden duurder, de sigaren stijgen in prijs. Zo zouden we kunnen doorga-n. En dan komt er wellicht nog wel de een of ander die zegt, dat sp.» 'aal de tabaksartikelen het huishoudboek je niet mogen belasten, omdat dit on der de luxe valt. We zouden de vraag willen stellen: en de zeep dan en h^t vet en....» vult U zelf maar in. Maar behalve dat, is er meer. We stellen ons met grote zorg de vraag of het levenspeil van de arbeidende klasse, die door de prijsstijgingen het sterkst getroffen wordt, zo ver om laag moet worden gedrukt, dat alle luxe verdreven is. Moet deze categorie weer terugge drukt worden tot een peil waarop alleen het naakte bestaan gehand haafd kan worden? We willen vooralsnog niet aanne men dat dit de vooropgezette bedoe ling van de regering is Daarvoor staan ons de verschillende personen, die voor de arbeiders strijd hebben gevoerd borg. Maar de aandacht van de regering mag op dit punt vol strekt niet verslappen. Geen ogenblik mag uit het oogwor den verloren, dat de gulden bijslag in de loop van slechts een paar maan den volstrekt onvoldoende is geble ken. Wij hopen dat de regering in sa menwerking met andere instanties er in de kortst mogelijke tijd in mag slagen een bevredigende oplossing te vinden. Zo gaat het niet langer. v Z. GELDIG TOT WOENSDAGAVOND STIJGING VAN TEMPERATUUR Meest zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kus tijdelijk harde en in het Noorden stormachige wind tu»sen Zuid—Wes- en West. in de loop van de dag ver dere stijging van temperatuur. Nederland belooft Dr van Royen deelde mede, dat hij had gehoopt, deze middag namens de Nederlandse regering een tweede ver klaring te hebben kunnen aflegggen, waarin opheldering zou kunnen wor den gegeven op de punten waarop deze was gevraagd. Dr. van Royr betreurde dat dit nog niet mogelijk is, daar de consuotaties tussen de Nederlandse regering cn Batavia nog niet zijn geëindigd. Dr.^van Royen kon de raad echter met zekerheid beloven dat hij deze opheldering Woensdag zou kunnen verstrekken. De gedelegeerde van Syrië, El Khouri eiste van dr. Van Royen dat hij deze thans onmiddellijk inlichtin- gen zal verstrekken over de vraag, in hoeverre uitvoering is gegeven aan de eins tot vrijlating der gevangenen Dr. van Royen antwoordde hierop, dat de veertien te Batavia vrijgelaten Republikeinen merendeels leden zijn van de Republikeinse delegatie en ^^IliiilliilIHllljiillilHIUIHHtlllllIHHlIlWtmilllllIHHIillillfltnilIHKftnilillinf).^ JHR. MICHIELS VAN VER. DU1JNF.N NAAR INDO. NESIë. Officieel wordt medege deeld: Jhr. mr. E. F. M J. Michiels van Verduijnen. H. M ambassadeur te Lon den, zal zich binnenkort voor enige weken naar Indonesië begeven. Van bevoegde zijde wyst men er op, dat de zending van deze ervaren diplomaat een aanwijzing is, dat men# zowel in Den Haag als in Batavia aan alle aspecten van de ontwikkelingen in Indonesië zeer grote aan dacht wenst te schenken. andere te Batavia woonachtige promi nente Republikeinen. Hij zeide, dat president Soekarno en verschillende zijner ministers nog in s urveillance zijn, hetgeen echter niet betekent, dat zij nog in gevangenschap verkeren „ONMIDDELLIJKE STAPPEN De heer Palar zeide, dat er absoluut geen rechtvaardiging is te vinden voor het feit. dat president Soekarno en de andere gevangenen nog niet zijn vrijgelaten. Op 24 December heeft de Veiligheidsraad een resolutie aange nomen, waarin deze vrijlating werd geëist, en Maandag was de Nederland. *e regering nog bezig met het bestu deren van deze resolutie De heer Palar vroeg onmiddellijk stappen v-n de raad om de vrijlating te bevor deren. „EENVOUDIGE EIS" De gedelegeerde van China, de heer Tsjiang, had gehoopt dat de Ne derlandse vertegenwoordiger op het ogenblik in staat zou zijn geweest verklaringen af te leggen, die een verdere actie van de raad onnodig zouden hebben gemaakt. In het licht van wat de heer van Royen thans heeft medegedeeld, moest de Chinese delegatie besluiten, de door haar voor. bereide resolutie in te dienen. De eis tot vrijlating der gevange nen was volgens hem een zeer een voudige. Nederland kan er in enkele minuten aan voldoen Volgens de heer van Royen biedt de Chinese resolutie een nieuw as pect. Zij sluit namelijk de verklaring in dat Nederland niet heeft voldaan aan een eis van de Veiligheidsraad. Met het oog op het feit, dat hij na een kort uitstel der behandeling In staat zal zijn een verklaring van de Nederlandse regering te geven, acht de heer van Royen het aannemen van een dergelijke resolutie praema- tuur. NEDERLAND SABOTEERT, ZEGT RUSLAND. De vertegenwoordiger van Enge land deelde in het kort mede, dat hij het gewenst achtte, dat de Nederland se vertegenwoordiger een kort uitstel wordt verleend, teneinde Woensdag nadere inlichtingen te kunnen ver strekken. Hij onthield zich daarom van stemming. De heer Malik van de Sowjet- Unie achtte het duidelijk, dat de Vei ligheidsraad onderhevig is aan sabo tage van de zijde van Nederland, 't land, dat de daad van agressie heeft gepleegd. Er bestaat geen twijfel aan. dat Nederland r.iet heef1 voldaan aan de eisen van de Veiligheidsraad in zake het staken van het vuren, en het vrijlaten der gevangenen. De vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten Jessup deelde mede. dat de Amerikaanse delegatie zich uiteraard aansluit bij de actie waar toe de Veiligbc-ïd^rsad heeft besloten Het is juist, aldus dr. Jessup, dat elk uitstel der vrijlating moet worden voorkomen. DE ORANJE VERTROKKEN. Gisteravond om negen uur is de Orarnje, het vlaggeschip van de "Vlij Nederland, dat weer gedeeltelijk in zijn vooroorlogse accomodatie is her steld, naar Batavia vertrokken Einde vorstperiode Nadat het weer in ons land dagen lang onder invloed had gestaan van een gebied van hoge luchtdruk boven MiddenEuropa, komt aan deze toe stand nu een zeer snel einde. In de nacht van Zondag op Maandag be gon namelijk de depressie activiteit te herleven en dit had tot gevolg, dat Maandag al een eerste aanval op het vorstgebied werd gedaan. De barometers in onze omgeving begonnen tijdelijk te dalen, maar de aanval leed schipbreuk^ Daarna ont wikkelde zich midden op de oceaan een nieuwe en buitengewoon diepe depressie, die gistermiddag IJsland be reikte en aanleiding gaf tot zware stormen in het zeegebied ten Westen van Schotland en Ierland en in het noordelijk deel van de Noordzee. He* frontensysteem van de depres sie verplaatst zich met grote snelheid naar het Oosten en passeerde gisteren ons land, daarbij regen veroorzakend De wind, die aanvankelijk uit liet Zuidwesten waaide, draaide naar het Westen en voerde oceanische lucht- massa's het land in, die ons de dooi brengen. LEDEN AMERIKAANSE LUCHT MACHT OP GROENLAND GERED. Het Amerikaanse hoofdkwartier van de luchtmacht, die op een ijskap op Groenland zijn geïsoleerd enkele onder hen re*dc drie weken gister zijn bevrijd. Zij werden uit hun iso lement verlost door een Dakota. waar onder ski's waren gemonteerd. Vertegenwoordigers hebben een con_ oept—overeenkomst opgesteld, welke thans aan hun regeringen ter goed keuring is voorgelegd. De tekst van deze concept—overeenkomst wordt he„ den gepubliceerd. De vergadering, welke van het be gin tot het eind in een vriendschap pelijke sfeer gehouden werd. heeft de problemen, die zich daarbij voorde den, nauwkeurig bestudeerd. Zij kwam aanstonds tot de erkenning dat een aantal Organisaties wordt opgericht en dat regelingen worden uitgewerkt met betrekking to Duisland. He Ruhr con trole—Orgaan is een daarvan en dient in dit verband beschouwd te worden. HOOFDDOEL De zes mogendheden beogen de mid delen te verschaffen waardoor een vreedzaam democratisch Duitsland kan w orden opgenomen in de Europc.se gemeenschap, om daarna zijn rol te vervullen als een ten volle verantwoor delyk en onafhankelijk lid. De Zes mogendheden hebben zich bij de in stelling van het Ruhr controleOrgaan als hoofddoel gesteld te verzekeren, dat de hulpbronnen van het Ruhrge- bied in de toekomst niet voor agres sieve doeleinden, doch uitsluitend in het belang van de vrede gebruikt wor„ Arrestaties in Hongarije Het Hogaarse ministerie van binnen landse zaken heeft een speciaal com muniqué uitgegeven, waarin beweerd wordt, dat de Rooms-Katholieke pri maat van Hongarije, kardinaal Minds- zenty, die Maandag op beschuldigin gen van verraad werd gearresteerd, met een groep vooraanstaande roya listen en „zekere buitenlandse mo gendheden" heeft samengezworen om de restauratie van de Habsburgers te bewerken, De kardinaal werd er ook van be schuldigd voor niet met name genoem de westelijke landen spionnage ver richt te hebben. In het communiqué wordt voorts de arrestatie bekend gemaakt van een aantal andere vooraanstaande Hon gaarse katholieken, ow. prins Paul Eszterhazy. voor de oorlog de rijkste grootgrondbezitter van Hongarije, dr. Miklós Nagy. secretaris van de Hon gaarse afdeling van de katholieke actie, dr. Milos Beresztaczy, directeur- generaal van de afdeling Boedapest van de katholieke actie en verschei dene katholieke priesters. DE STRIJD BIJ TANGKOE. Volgens berichten van Chinese re- geringszijde zouden regeringsstrijd krachten, bijgestaan door versterkin- g en, die met vaartuigen landden, Hsinho, het spoorwegstation, onmid dellijk ten Noord-Westen van Tang koe, ae zeehaven ten Oosten van Tientsin, heroverd hebben. den, en te voorzien in een nauwere coördinatie van het economische le ven der landen van Europa, die samen werken voor het gemeenschappelijk wekdjn van een democratisch Duits, laridic Gedurende de periode, dat de be- zettings autoriteiten uitgebreide eco nomische funcies in Duitsland vervul len, zullen de oornaamste besluiten noodzakelijkerwijze grotendeels door of via de bezettende macht worden uit gevoerd, Naarmate deze laatste echter haar werkzaamheden inkrimpt, zal het controleorgaan meer en meer met de Duitse regering in directe relatie tre den. In het restaurant van Centraal Sta tion te Amserdam was giseravond een groepje mensen verzameld, waarvan een drieal bekende sportfiguren het middelpunt vormde. Het waren An- toon Huiskes, Wim van der Voort en Jan Langedijk, de drie Nederlandse schaatsenrijders, die door de KNSB naar Davos worden uitgezonden om zich voor te bereiden op de Europese kampioenschappen, die aldaar op 5 en 6 Februari worden gehouden. De voor zitter van de KNSB, mr. H. W. Vliegen sprak de jongens toe en zeide, dat on danks de veranderingen, welke in het hoofdbestuur plaats vinden, alles ge daan is om niet van de gewoonten van vorige jaren af te wyken. „Het resul taat is.'' aldus besloot mr- Vliegen, „dat jullie nu evenals dat het vorig jaar gebeurde uitgezonden worden om je voor te bereiden op de jaarlijkse grote gebeurtenis in de schaatsenrijderswe- Sterrit naar Monto Carlo Tot dusver hebben zich reeds 157 deelnemers opgegeven voor de ster- rit naar Monte Carlo, dat wil zeggen dat het record van 1935, toen 165 wa gens startten, al aardig wordt bena derd. De inschrijving sluit vandaag, zodat er nog een kansje is op een nieuw record. Van de 157 deelnemers vertrekken er 63 uit Monte Carlo, 40 uit Glas- gow, 34 uit Stockholm, 16 uit Lissa bon, 3 uit Oslo en 1 uit Florence Te Monte Carlo start o.m. dr. Goedhart uit Dedemsvaart met een volkswagen. Op de dag van hun aankomst te Monte Carlo zullen de deelnemers een bergparcour van 17.100 km. moe ten rijden teneinde een klassement te verkrijgen van degenen die ex aeque eindigden. De staat, waarin hun auto zich bevindt, zal dan van veel invloed zijn op de toekenning der punten. JOODS BEVELHEBBER TE JERU ZALEM OMGEKOMEN. Uit Arabische bron wordt gemeld, dat kolonel Mosje Dajan, Joods mili tair bevelhebber te Jeruzalem, is omgekomen bij een ongeluk met Jood se pantserwagens, die bij het door trekken van de sector te Wadi Ra- babah op mijnen gestoten en in de lucht gevlogen zijn. Dit ongeluk heeft nog acht andere slachtoffers gemaakt. Naar het ANP verneemt heeft een Nederlandse groep zakenlieden een millioen guh'en bijeengebracht ten be_ hoeve van de exploitatie van roulette te Soheveningen en Zandvoort. Dit geld wordt gestort bij de Rotterdamse Bank NV en blijft daar disponibel tot I Augustus 1949. Men hoapt, dat voor dien een wetswijziging tot stand is ge komen welke exploitatie van een of twee Nederlandse casinos zij het in strikt gereglementeerde zin, zal mo gelijk maken. Het openstellen van deze mogelijkheid wordt dringend noodza kelijk geacht, in verband met de con currentie tussen Belgische en Neder landse badplaatsen, die zich, naar men EERSTE KAMER De Eerste Kamer zal Dinsdag 4 Ja nuari a.s. des middags half twee iu openbare vergadering bijeenkomen. Behandeld zullen worden o.a. de wets ontwerpen begroting Gemeentefonds 1949, begroting staatsvissershavenbe- aryf te IJmuiden 1949, wijziging kin derbijslagwet, samenvoeging der ge meenten Hoogezand en Sappemeer en inkomen van H.K.H. Prinses Wilhel- mina. Het ligt in het voornemen van de voorzitter de begroting 1949 voor het departement van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen in de week van 11 Januari in de afdelingen te doen on derzoeken. NIEUWE DIRECTIE STAATSMIJNEN Naar wij vernemen zal de regering in verband met het heengaan van de heer J. Mous als directeur der staats, mijnen het directorium van de staats mijnen uitbreiden en van drie op vijf brengen. Naast dr. ir. Ch. Th. Groothoff, pre, sident directeur, en dr ir. D. P. Ros van Lennep, zullen met ingang van 1 Januari 1949 als directeuren optreden de heren mr. F. M. J. Jansen, drs A. C, J. Rottier en H. H. Wemmers. stellig verwacht, na het tot stand ko men van de Economische Unie, zal openbaren. Bovendien wirdt geregle menteerde roulette, die fair geëxploi teerd wordt, in verhouding tot de thans toegelaten totalisator bü paarderen, nen een niet zo sterk kansspel, om dat bijkomstige factoren van techni sche aard alsmede het gebruik van .Jevend materiaal" bij roulette zijn uitgesloten. Men hoopt op een spoedige indiening van een wetsontwerp en verwacht, dat binnenkort in de tweede kamer vragen over roulette-mogelijk heden aan de minister van justitie zul len worden gesteld. - O - - Wijzigingen in Britse regering? Men noemt thans zekere namen in verband met wijzigingen irf de Britse regering, welke op handen zouden zijn De minister van verdediging, Alexan- der, zou misschien een andere functie krijgen en mogelijk opgevolgd wor den door Lord Douglas, die als lucht- m aarschalk Sir Sholto Douglas des tijds opperbevelhebber was van Ear] Mountbatten, thans vlagofficier te Mal ta. Er zal voorts een nieuwe parlemen. aire secretaris genoemd worden ter vervanging van, John Belcher, die On langs in verband met het onderzoek naar beweerde corruptie ig afgetreden. O OPROEP De Engelse communistische partij heeft alle Engelse organisaties der wer kende klasse verzocht „te weigeren goederen voor de Nederlandse agressors te transporteren of te doen transpor teren.'" In een verklaring van ge noemde Partij werd gezegd, dat het tot de bijzondere verantwoordelijkheid van de Engelse arbeidersbeweging behoort, alles te doen wat in haar macht ligt om de Indonesische vol ken het volle recht tot zelfbeschikking te verzekeren. reld. En het is niet onmogelijk, dat er nog een verrassing voor Jullie is, nl. een eventuele uitzending naar de we reldkampioenschappen in Oslo". De eerste paar weken zal Jan Lan gedijk als oudste de leiding op zich nemen, maar over een paar weken ver. trekt dr. ir, A. F. van der Scheer naar Davos om de laatste hand te leggen aan de training van het drietal. Wan neer Kees Broekman, die In Noor wegen traint naar Davos zal gaan, is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal hij nog deelnemen aan grote international» wedstrijden, die op 15 en 16 Januari a.s. te Eskilstuna in Zweden worden ge houden. Behalve de reeds genoemde offocials waren de voorzitter der technische com missie de heer W. H. Taconis en een aantal familieleden bü hpt vorirek, aanwezig O - Tocht over het IJselmeer Dinsdagavond omstreeks zes uur voeren vier schepen de Oranjesluizen te Schellingwoude binnen. Het waren de „Rijnstroom" en de „Gouwe- stroom", een passagiers, en een vracht boot van de rederij Koppe uit Am sterdam, die vanmorgen omstreeks elf uur met nog twee kleine sleepboten het Kefeldiep hadden verlaten. Zon der al te veel hinder van het ijs te ondervinden zo deelden de kapi teins mede hadden zij de tocht, weliswaar met twee üur vertraging, kunnen maken. Vandaag zullen de boten van rederij Koppe normaal uit varen. O - Egyptische premier vermoord. De Egyptische premier Norkasjy Pasja Is gisteren in het ministerie van Binnenlandse Zaken door revolver schoten om het leven gebracht. De ge. arresteerde dader s een Egyptenaar. Een na de moord op Pasja uitge? geven verklaring luidt: „Premier Nor kasjy werd door een misdadige hand in het ministerie van binnenlandse za ken om het leven gebracht. Hij stierf op een ogenblik, dat zijn land hem het. meest nodig heeft." Het lichaam van Norkasjy werd naar zyn woning te Heliopolis, een voorstad van Cairo, overgebracht. Het enige commentaar van een offi ciële Israëlische woordvoerder te Tel Aviv op de moord was, dat er „blijk baar mensen in Egypte zijn die de Egyptische premier nog minder appre cieerden dan wij". Een woordvoerder van het Britse ml nisterie van Buitenlandse Zaken zeide: „Het zeer schokkende nieuws uit Cairo is onmiddellijk aan Bevin overgebracht Vandaag zullen boodschappen van deelneming aan de Egyptische regering gezonden worden." Een woordvoerder van de Egyptische ambassade te Parijs noemde de moord „verschrikkelijk". onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1