KAPPIE KÜRT maat KRHHTIG iPxiAip in no~o~d De redders staan klaar om uit te varen Het redden van schipbreukelingen schijnt een soort sport te zijnAls het de mensen van de kust eenmaal te pakken heeft, liggen ze even als hun voorvaderen te wachten op de kreet „Schip in nood". Neen. Toch anueis. Want de melding bij die voor vaderen was „Van alles op het strand" „Opnieuw een bewijs, dat de bescha ving toch vooruit gaat. Al ziet het er soms donker uit. Nu moeten we het ons niet zo voor stellen, dat het redden uitsluitend ging om het redden van de levens. Er was ook met een redding soms veel te ver dienen. En zo kwam het voor, dat soms twee reddingboten langszij van ,het benarde schip kwamen en eerst een poosje gezellig of ongezellig her rie maakten over dc vraag, wie nou he; recht van redding had. Ook lagen de plaatsen waar red dingboten gevestigd waren te ver van elkaar. He» was nog min of meer een chaos. Tot in 1824 de Noord Zuidhollandse Redding Mij werd opgericht en haar ordenend en zegenrijk werk begon Een werk, dat sedert dien ontzaglijk is uitgebreid tl dat uit vrijwillige bijdragen word verricht. De romantiek is in zeker opzicht van het redden af. Het kom» nog maar een enkele keer voor, dat de mannen er op uit trekken met de boot of de vlet, die met de riemen moet worden voortbewogen. MOTORISCHE KRACHT De strandingen vinden in de regel plaats op grotere afstand uit de kust, doordat de schepen zoveel groter zijn geworden. Het zou bijna ondoenlijk zijn om kilometers over een woeste zee te roeien, hoewel de prestaties van de Blauwe zeeridders op dit gebied tot het ongelofelijke zijn opgevoerd- Wie daarover meer wil weten leze de verhalen die de laatste jaren daarover zijn verschenen er nog maar eens op na. Nu zijn er naast de roeireddines boten de motorboten verschenen Won deren van techniek, met een beman ning en met schinpers. die er het on gelofeliike uit weten te halen. Zo hebben we ze zien liggen op de Vlootrevue op het ÏJ. De Dorus Rij kers. de Den Tex. de Sluys. de Twen te, de Neeltje Jacoba en hoe U ze meer mogen heten. SCHIP IN NOOD Met woedende kracht komt de stórm uit het Wes'e-i enzowen. om na énkele uren naar her Noordwesten uit te lo pen. Het is nu een woedende water massa boven d? eilanden Het Mars diep met de Haak en de Razende Bol doen hun slechte reputatie eer aan Wild slaan enorme waterbarrieres stuk op de pieren van Hoek van Holland, Scheveningen en IJmuiden Wee hef schip, dar een*defecte stuurinrichting of een ingeslagen luik krijgt. Met onweerstaanbare kracht wordt het in de richting van de banken ge dreven en eenmaal daar is het redde loos verloren. Alleen de reddingboten kunnen voor de bemanning nog uit komst brengen. Overal langs de kust zitten mensen in spanning de zee af te turen om de noodseinen te zien. In de radiostations wachten de marco nisten in spanning op hef bekende morce sein' drie punt, drie streep, drie punr. S.O.S Als dan die alarmkreet doorkomt, komt het station tot leven. Alarmsei neu worden gegeven. De bemanning van de reddigboot begeeft zich naar de haven, waar de boot reeds gereed ligt, de sleepboten liggen onder stoom, klaar om uit te varen. De zeekaarten komen voor de dag. Nauwkeurig wordt de plaats bepaald, waar het schip zich bevindt en dan gaat het er op loa. Dank zij de radiografische bericht geving is het zoeken ontzaglijk verge makkelijkt. Het is niet meer het zoe ken van een speld in een hooiberg en als dan uren lang worstelen tegen de kracht van de elementen de redding boot eindelijk het ongelukkige schip heeft bereikt, ontsnapt aan de beman ning een zucht van verlichting. Nog zijn ze wel niet veilig en wel aan boord van het kleine veddir,»-vaar tuig en wordt er soms een ongelofelijke stuurmanskunst en doodsverachting gevraagd om de redding »e verrichten, maar de schipbreukelingen weten, dat het mogelijke en soms het onmogc lijke zal worden gedaan.' om de zee de prooi te ontnemen. WAAROM Waarom wij u dit zo uitvoerig be schrijven? Er is immers al zo vaak* een sclüpbreuk aan onze kusten ge weest en er heeft reeds zo dikwijls een beschrijving over in de kranten gestaan, een beschrijving, die veel be ter en sensationeler was dan de be schrijving die wij u hier doen. Welnu, de Noord Zuid Hollandse Reddingmaatschappij, we hebben het hierboven reeds vermeld, bestaat uit Vrijwillige dragen. En een modern uit geruste vloot van reddingsvaartuigen kost nu eenmaal wat meer dan het onderhoud van 'n stuk of wat roeibo ten. Maar bovendien zijn er nog de oud redders, die in moeilijke financiële omstandigheden vérkeren. Zijn er hun weduwen en wezen. Want het is me nigmaal voorgekomen, dat de redders hun pogingen' met het leven moesten betalen. U kunt dit werk steunen, door toe te treden als contribuant tegen 'n minimum contributie van f 3 per jaar. waarvoor u het tweemaal 's jaars verschijnende orgaan „De Reddingboot" ontvangt, of door 'n gift ineens. Wij wekken de lezers van harte op. om dit sympathieke werk te steunen. Het zou kunnen zijtr. dat familieleden van u er nog eens van profiteerden. Maar niet alleen daarom. Achter dit werk moet ons hele volk staan. Stuurt daarom even een brief kaartje,aan de NZHRM, Heeren gracht 545, Amsterdam. Eindig 't Oude of begin het Nieuwe jaar me» een goede daad. Het roken ging niet door Dertig pakken sigaretten,, inhouden de 300.000 stuks, werden door een 3-taj mannen uit een loods op het handels terrein aan de Stieltjesstraat te Rot terdam gestolen. Zij werden echter gezien door een wachtsman, uie onmiddellijk de politie waarschuwde. Toen deze op het terrein arriveerde slaagde zij er bijna onmiddellijk in de 38jarige expeditie knecht A. B. aan te houden, d'-e op de val stond bij een in de Spoorhaven liggend roeibootje, dat 22 pakken siga_ retten bevatte. De 32-jarige bierventer te water. F. van C. werd eveneens aangehouden. Kort daarop werden ook de resterende pakken op het terrein gevonden. De derde bij deze diefstal betrok ken persoon, die zich aanvankelijk in het roeibootje had scnuilgehoude-j. sprong, nadat hij door de politie ge sommeerd was op de wal te komen. t in het water. Hij zwom de haven over en verdween. De politie heeft echter een sterk vermoeden, wie deze derde man is. KARDINAAL MINDSZENTY ZAL SPOEDIG TERECHT STAAN In officiële kringen te Boedapest werd gisteravond verklaard, dat de gearresteerde Rooms Katholieke pri maat van Hongarije, kardinaal Minds- zenty. „zeer spoedig" en mogelijk bin_ nen twee weken, terecht zal staan. HET LAND VAN DE GLIMLACH. De operette van Lehar. „Het land van de glimlach", oogst weer buitenge woon Veel succes. Donderdag was de laatste voorstelling aan de Langedijk weer totaaj uitverkocht en de aan vraag van plaatsbewijzen was zo enOrm dat het bestuur besloten heeft cog een voorstelling aan de Lange dijk te geven. Deze voorstelling d»e dan Onherroepelijk de laatste is, vindt plaats op Vrijdag 7 Januari, eveneens in Concordia. De operettcvereniging is tevens uit genodigd om een drietal voorstellingen te geven met dezè opertte in Kromme nie, voor het personeel van verschil lende gezamenlijke fabrieksverenigin- gen. Wel een bewijs, dat het werk van „Ceacilia"' tot ver buitea de streek gewaardeerd wordt. HOGESCHOOL-VOETBAL. Na afloop van de wedstrijd Celtic en Linfieid. gespeeld voor de leTse League, stormden enige toeschouwers het \^eld op en vielen spelers van Cel tic aan. De midvoor van deze club, Jones, werd het ergst gemolesteerd en moest met een beenbreuk aaar het zie kenhuis worden vervoerd. Ook tijdens de wedstrijd zelf waren de incidenten legio geweest. De spil van Linfieid raakte gewond t>ij een botsing met Jones. en later moest Russefl. een voorwaarts van dezelfde club, met ribkneuzingen in het hospi taal worden opgenomen.In de 2de helft werden' Currie. rechtshalf van Linfieid. en zijn onmiddellijke tegen stander Bonnar. linksbuiten van Celtic van het veld gestuurd. Lnfield eindigde de wedstrijd (<jie 11 tot resultaat had), met acht spelers en Celtic met tien. Moedige daden Blijkens de mededelingen van de Noord, en Zuidhollandse Reddinguiaat schappij weren gedurende 1948 tot 1 November veertien reddingen verricht, waarbij 65 personen werden gered. Het aantal diensten, waarbij zoeken naar schepen of drenkelingen, bedroeg in deze tien maanden 85. Het totaal aantal diensten vaa 1925 tot en met 1947 was 1095. Het totaal aantal geredden in hetzelfde tijdvak 1876. In hei leven teruggeworpen Een chirurg uit Syracuse, de heer Hiosi, heeft door hart-massage een 9_ jarig meisje, dat hij geopereerd had, het leven gered. De chirurg stelde na afloop van de operatie vast dat het hart van *t kind was stü Wijven staan en inspuiingen bleven zonder gevolg. De arts begon toen het hart te masse ren en na 15 minuten stelde hij een zwakke polsslag vas. Een paar «minu ten later was het kind buiten gevaar, dank zij de zorgen, welke gedurende 6 uren werden toegepast, herwon het kind het gezicht en kwam er opnieuw leven in de verlamde ledematen. Als gevolg van de schijndood was het kind blind en lam geworden. Middel legen t.b.c. Een Duits ingenieur, Georg Risse, beweert een middel te hebben ontdekt dat in zestig van de honderd gevallen longtubcrculose geneest. De medische vereniging te Kassei heeft de bewering van Risse onder zocht en hem toegestaan zijn behande ling van patiënten in Kastel voort te zetten, als hij ieder geval laat nagaan door een rontgenoloog en door een specialist voor longziekten. Risse. die een vluchteling is uit de Sowjetzone. vertelde aan verslaggevers plannen te hebben, zich voor goed in Kassei te vestigen en er indien mogelijk, een sanatorium op te richten. Franse humor Madeleine Renaud, de kostelijke comedienne van het toneel en op het witte doek, werd door een fümprodue^ tieleider aangezocht, die bekend «tond voor het draaien van onmogelijke films Ik heb U absoluut nodig! zei hij tot haar. Vraag me elke prijs die U wilt. Wel, laten we zeggen tien duizend francs, was het antwoord. Maar toen hij. versteld over de be scheiden som. haar bedankte, ant woordde zij fijntjes glimlachend: Plus minstens een millioen als schadeloosstelling! Waaiom emigreert men? Dat er emigranten zijn, die ook bij hun afscheid dezorgen van hun vader land niet vergeten kunnen, blijkt uit een advertentie in een Wesflands "Week blad, luidende: „Bij ons vertrek naar Nieuw-Zeeland groeten wij alle Vrienden en bekenden, Speciaal minister Lieftinck.*' Degenen, die de arrestatie vaa kar dinaal Mindszenty hebben beraamd eu degenen, die de kardinaal hebben gearresteerd, zijn in de ban gedaan, zo meldt ee| bericht uit Vaticaanstad. Volgens te Berlijn gepubliceerde statistische gegevens is 14% van alle dit jaar in Berlijn geboren kinde ren buitenechtelijk. Het bureau voor de stastistiek te Washington maakte bekend, dat het aantal inwoners der VS thans 148 mll- ltoen bedraagt De bevolkingsaanwas in 1948 bedroeg 3 millioen zielen. schrijvende lezers FRIESLAND VRIJ' In de Nieuwe Schager van 17 Dec. %1'heeft men in „Voor de lens" ge- P^Werd de strijdhond „Fryslan Fry" eens fijn voor schut te zetten. Er wordt gesuggereerd, dat het stre ven van de srijdbond ingaat tegen de zaak van de wereldvrede en dat de strijdhond „Fryslan Fry" van Friesland een afzonderlijke economische eenheid wil maken. Beide beweringen zijn geheel onjuist Als ik eerst even op 't tweede punt mag ingaan: Er zijn door de strijdhond cijfers verzarheld, over de verhouding van hetgeen Friesland aan belasting ftSPUH DE LAATSTE OPNAME VAN PRIN» CHARLES VAN ENGELAND. opbrengt en wat de Friezen van het Rijk terug krijgen. Uit een verslag van een strijdhond-vergadering citeer ik dan: „De inleider wees er nog op. dat het gegeven cijfermateriaal aiet dient om Friesland los. te maken van het Rijk, maar om de Friezen meer zelf vertrouwen te geven en het sprookje de wereld uit te helpen, dat Friesland financieel van het Rijk afhangt.'* En wat 't eerste punt betreft moet U eens luisteren naar een stuk van een ander verslag, van een rede van dhr. Scheps. lid va» <je P. v. d- A.-fracrie in de Tweede Kamer: „Een sterke autonomie binnen de staat der Neder landen Is wel mogelijk. Waarom zou men dit recht dan niet aan de Friezen geven? Een staat, die van onderop moet worden opgebouw, kan de dicta tuur het best tegengaan. De Friezen moeten in alles Fries zijn. maar zich sterk verbonden voelen met de Neder landss gemeenschap. Spreker vraagt als Hollander, Nederlander, burger van de Benelux en Europeaan, de Friezen mee te bouwen op de hoeksteen van eigen waarde en eigen wezen aan een eenheid, gedragen door de verscheiden heid." Er is geen enkele Fries_nationalIsC die eraan denkt om de zaak van de wereldvrede te benadelen of van Fries land een afzonderlijke 'economische staat te maken. Wij willen een Fries Friesland. Dat betekent, dat in Fries land het Fries de eerste taal zal zijn, dat het Friese kind onderwijs zal krij gen op de grondslag van de eigen taal dat het recht van de Friese taal in de wet zal worden vastgelegd, dat O' eral in het openbare leven in Fries land het Fries de plaats zal krijgen, die het toekomt; dat betekent ook, dat Friesland *n sterke autonomie zal krij gen. dat Friesland vrij zal zijn om zijn eigen zaken zelf te regelen. Deze korte uiteenzetting is uiteraard zeer onvolledig. Maar misschien kan hij in al zün onvolledigheid toch nog wat verhelderend werken. Dat ér in Holland zo weinig begrip bestaat voor het Fries-natiopalisme, legt m.1. voor een deel aan de gebrekkige voorlich ting. A. Teitsma. Naschrift Redactie. Jammer, dat we nog niet overtuigd zijn van de noodzakelijkheid om Fr«e» land voorrrechten te verlenen boven andere provincies. Dat de Friezen do zelfde rechten hebben, accoord. We dachten dat Holland en Friesland, Lira burg' en Zeeland op precies dezelfde manier hun eigen zaken konden rege* len. En dat schijnt ons voldoende. Elk gewest heeft immers zijn eigenaardig heden en bijzonderheden? Die komea ook nu niet in het gedrang. MAANDAG 3 JANUARI 1948. Hilversum I 301 m. 18.08 Pian»-« duo; 18.30 Ned- Strijdkrachten! 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Gevarieerd pr« gramma; 22.40 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws. Hilversum H, 415 m. 18.00 Nieuwe 18.30 Radio-filmkrant; 19.00 Gramo« foon muziek; 19.30 Vioolrecital: 20.00 Nieuws: 20.15 Radioscoop: 22.30 Pian# recital; 23.00 Nieuw». DINSDAG I JANUARI 1948. Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 815 9.00 LichtbakenJ 9 30 Straussprogramma; 10.15 Ochtend concert: 11.00 Muziek houdt fit!; 12 00 KRO-Amusementsorkest; 13.00 Nieuwg 13.25 Zangrecital; 13.45 Domstadkwar* tet; 14.30 Voor de Vrouw; 15.00 Lieder^ cyclus; 15.30 Dansmuziek; 16.00 Voo* de rieken! 17.00 Voor de jeugd: 18 00 Orkest Guus Jansen! 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 2011 Solisten, koor en Orkest! 22.20 PiantH recital; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7 00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Grarn.muzlehf j 9 00 Ochtendconcert; 10.00 Morgenwijd ding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 1100 Soft and Sweet; 11.30 Voor de zieken! 12.00 Zêngrecital; 1240 Meisjeskoor! 13.00 Nieuws; 1350 Metropole-orke*tf 14.00 Voor de vrouw; 15.30 Radio.» matinfte; 16 40 Voor de jeugd; 17.30 The Romancers; 18.00 Nieuws: 18.10 De Papavers; 19.35 Kamermuziek; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Trein met Kees Pruis en mr. Doodle; 21.45 The Skymaster?; 22.30 Gramofoonimtziek^ v 23.00 Nieuws. en de vreemde Mok Terwijl Signor Rivaldi oog d' uk bezig was de drie professoreii duidelijk te maken wat voor een grote vriend hij van Professor Laiifax was, deed Kappie zijn brandkast open en haalde hij er de vreemde klok uit, die hij vervolgens op zijn bureau plaatste. „Is dat de uitvinding?'' riepen de professoren om beurten. „Zo eenvoudig van vorm,** zei de ene bewonderend. ..Het lijkt een uurwerk." zei de tweede. „En welk een gevolgen kan deze simpele materie voor de wereld hebben!'" mompelde de derde. „Een hamer," dacht de maat. terwijl hij over het dek holde. „Wa«r zou die voor nodig zijn? Als het maar geen narigheid betekent....** Hij haalde de hamer en kwam er toen de hut van Kappie mee binnen. „Juist." zei Kappie. „dank je wel, jong!" „Een slaghamer?" vroeg Signor Rivaldi. Waarvoor? Porque de dlost* rCTT.T PTOW Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door KAVIER DE MONTEP1N 7b. De politie is smds een uur verwittigd. Morgen met het aanbreken van de dag, zullen alle toegangen tot het hotel bezet worden. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig'* Al de narr o, die in het briefje voorkwamen, waren tweemaal onderstreept. Enige seconden lang bleef Vlieg in de wind geheel onbewegelijk zitten, versuft, krachteloos als iemand, die een slag op het hoofd heeft gekregen. Toen hij weer tot bezinning kwam zei hij bij zichzelf: Ik word gek; mijn hoofd gaat op hol; wat mij nu gebeurt, is onmogelijk; ik ben de speelbal van een be nauwde droom. Maar zijn ogen vielen weer op het noodlottige briefje, dat bij nog steeds in de hand hield; hij sidderde opnieuw en stamelde: Nee, nee, het is geen droom en ik ben niet krank zinnig Ik ben bij mijn volle verstand; ik slaap niet. Doch de tijd gaat voort, het gevaar nadert en ik heb geen tijd meer. om mij te bedenken. Wat te doen? Mijn God! wat zal ik beginnen? Nog is er niets verloren, zei hij daarop, ik ben nog in het bezit van al mijn geld, ik kan vluchten en alles meenemen. Ver van Parijs, ver van Frankrijk zal ik het bedaarde leven, de rust terugvinden, die ik voortaan niet meer missen kan. Wanneer de vriend, die mij waarschuwt goed onderricht is. wgoneer de politie inderdaad eerst met het aanbreken van de dag komt. dan zal zij te laat komen. Het nest zal leeg. dc vogel gevlogen zijn. IV. DE. MOORD. Even later liet Vlieg in de wind zijn nieuwe huisknecht weer bij zich komen. Zie zo spoedig mogelijk een rijtuig of iets anders voor mij te krijgen, waarmee ik vertrekken kan. Een bloedverwant is zeer ernstig ongesteld en zond mij het briefje van straks. Natuurlijk kwam Rodille hera even later meedelen, dat het rijtuig voorstond, ofschoon het hem speet geen beter te hebben kun..en vinden. In de tijd dat hij weg was opende Voi au Vent de ijzeren kast, nam er een lederen zakje met goudgeld uit en een handvol bankbriefjes, benevens een roodlederen portefeuille, die vijfhonderd duizend francs aan effecten bevatte. Toen Rodille hem daarna naar het voertuig bracht, beval hij hem naar het Noorden te brengen. Intussen begon het slaapmiddel, dat Rodille in de wijn had ge daau te wprken en toen jhet voertuig in de Champs Ely sées was, waarheen hjj Laridon gezegd had te rijden, stapte hij uit en keek onder het een of ander voorwend sel in het voertuig. Vol au Vent sliep zwaar. Kameraad, zei nu Rodille tot Laridon. ga nu maar naar huis. Ik zal de zaak wel alleen in orde maken. Laridon sputterde tegen, maar hij moest ten slotte wel toegeven en Rodille reed nu met zijn vrachtje naar het huis van de vroegere papa Legrip, dat hij steeds behou den had. Vol au Vent werd hier alles ontnomen wat hij bezat en de bewusteloze door het luik in de met zand bedekte kelder gebracht, die hem tot graf zou dienen. Jaren later bij het afbreken der huizen, vond men zijn beenderen. Toen dit alles was geschied, reed Rodille terug en kwam met zijn schat om twee uur na middernacht in de rue du Musée. waar hij ook woonde. De kamer van Laridon bevond zich naast de zijne en Rodille kreeg de inval, zich eens te verzekeren, of zijn medehelper goed thuis was gekomen. Met zijn loper, die op de sloten van al zijn kamers paste, deed hij de deur open. De ex deurwaarder lag geheel gekleed op zijn bed en sliep of scheen ten minste te slapen. Rodille stoorde zich hier niet aan, ging zijn eigen kamer binnen en kon moeilijk denken, dat Laridon dadelijk van zijr^bed kwam en door een bijna onzicht bare opening al wat hij deed bespiedde. Zo zag Laridon dan ook dat Rodille handen vol goud en bankbiljetten uit zijn zakken haalde, benevens d« rode portefeuille met effecten. Nada hij zich enige tijd in het gezicht had verlustigd, schoot hij een schilderij terzij en nu kwam een kastje in de wand te voorschijn, dat hij opensloot met een sleutelje. dat aan zijn horloge ketting bevestigd was. Uit het kastje haalde hij daarna een klein koffertje van ijzer, dat met een geheime vee* sluiting werd geopend. De glans, welke Laridon zag, ba wees hem dat het kistje bijna vol met goud moest zijn* Rodille deed het pas onvangen goud hier bij, legde net bankpapier en de portefeuille er weer op en sloot daarna alles weg. Thans ging ook hij slapen en Laridon volgde zijn voorbeeld. De volgende dag moest Rodille voor een erfeniszaak de halve dag van huis. Nu is het geschikte ogenblik gekomen, meende Lari don, om mij op de schurk te wreken. Hij zónd al de bedienden met verschilleflÜe boodschap pen weg, ook Paul Mercier, ging toen naar Rodille's ka mer. maakte met geweld het kastdeurtje open en haalde het kistje te voorschijn. Openen kon hij het zo spoedig niet, maar dit was voor hem van minder belang. Zie zo, zei hij. vanavond zal ik reeds ver van Parljj zijn en morgen ben ik in het gastvrije Engeland. Toen Rodille die avond om negen uur thuis kwam vond hy Paul Mercier nog alleen op het kantoor. Hij had nog veel werk af te maken en vond het beter het kantoor niet alleen te laten. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3