Ifanaaidei' P.v.cLA. houdt buitengewoon congres nEN^ZONMKCR'jNi Te hoog van de toren geblazen Corruptie in Frankrijk? Hij sloeg er drie tegen de vlakte 5' JAARGANG N° 1424 DINSDAG 4 JANUARI 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar! Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bü vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich ten 18 et. Bij contract aanzienlijke korting. Verontw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 Vertrouwen in Minister President De Partij van de Arbeid zal een bui tengewoon congres beleggen op 17 Jan te Amsterdam, waar de Indonesische kwestie zal worden behandeld. Het Partijbestuur zal op du congres een resolutie voorstellen, waarin bet standpunt van dc Partij wordt gefor muleerd. In deze resolutie wordt het ten zeer ste betreurd, dat het accoord van Lin gadjatti niet kon worden verwezenlijkt De organen der partij hebben er steeds met alle kracht voor geijverd de Repu blikeinen tot samenwerking te bewe gen, en heeft de reis van Ministers en Kamerleden ten zeerste toegejuicht, zeggingen niet gestand doen. De instel zeggingen nie gestand doen. De instel ling van een federale interimregerin? kwam toen in gevaar, terwijl de be stands-chendingen toenamen. Internationale bemiddeling kon geen uitkomst meer bieden, daar het ook deze instanties niet zou zijn gelukt om de Republikeinen tot naleving van hun belofte te doen komen. Het leger der Republiek maakte alle verdere pogingen onmogelijk. Het P.B. betreurt de internationale weerslag op de Nederlandse handelin gen. maar oordeelt dat de Kamerfractie niet anders kon doen dan de regering steunen. De resolutie verwacht als uiteindelijk resultaat van de actie: 1. vrije staatkundige vorming van het Republikeinse g-bied in het federaa; Weinig hoffelijk Ovei het bekend wodcn van het einde der actie op Java zegt Reuter dat noch de C, v. G. D., noch de con sulaire commissie daaromtrent officieel in kennis zijn gesteld. De leden van deze lichamen lazen de inhoud van de desbetreffende legerorder in de persbe rirhten. Uit deze legerorder is ook ge blelten. waarom na 31 December geen legerberichten over Java meer in de legercommuniqués zijn opgenomen en er werd in bevestigd, wat in vroegere communiqués al was gesuggereerd, n.1 dat alle belangrijk doelen waren bereik' er. dat de grote troepenbewegingen wa ren bpëindigd. Var Republikeinse züde wordt nu ver kl&ard. dat volgen* berichten uit privé bronnen, de te voren van republikeinse zijde beraemde guerilla.plannen thans op grote schaal worden uitgevoerd. Koninklijke receptie Muzikanten in de regen De klok van het Koninklijk Paleis op de Dam sloeg precies elf uur. toen de laatste ambassadeur, die de nieuw jaarsreceptie voor het corps diploma tique, welke H M. dc Koningin en prins Bernl ard gisteren hielden, bij wconde het Damterrein opreed. Het was de Canadese ambassadeur, de heer P. Dupuy, die de lange rij van gezan ten en ambassadeurs sloot. Nauwelijks had de Marinekapel de laatste tonen van het Canadese volkslied doen weer klinken en was de heer Dupuy in het ppleis verdwenen, of het zachte regen tje, dat de hele morgen was neergge daald verande-de in een stortbui, die op kapel, de compagnie van de verbin dingsschool der marine, die de wacht had betrokken,, en op het talrijke pu bliek, dat het komen der diplomaten gadesloeg, neerkwam. Doch dit ver mocht de stemming van de Amsterdam se politie, die de Organisati van het aanrijden der auto's op zich had ge r.omen, niet te verminderen. Immers he: schema was op de seconde afge werkt en H.M. de Koningin en de Prins der Nederlanden konden hun op 11 uur gestelde nieuwjaarsreceptie precies op tijd beginnen. IETS ZACHTER. Toenemende bewolking met later tijdelijk sneeuw of regen. Iets zachter, vooral aan de kust weer aanwakkeren de en oaar Zuid of Zuidoost krimpende ■Wind, geheel, met bescherming tegen geweld i vreesaanjaging 2. Vrijlating van de te Djogja ge- interneerde leiders van de Republiek. 3. Onverwijlde instelling van een in tetimregering, die door de Indonesiërs als een werkelijk nationale regering wordt aanva-rd. 4. Snelle verwezenlijking van de regeling bewindvoering Indonesië in overgangstijd en daarna een spoedige bijeenroeping door middel van vrije en geheime verkiezingen van een grOnd wetgevende vergadering. Ze sprcekf haar vertrouwen uit in de bekwaamheid en vas*e wi1- om de verwezenlijking van dit program te be vorderen. Duitsland onder controle Naar wij vernemen zal het militaire veiligheidsorgaan bestaande uit verte genwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, controle uitoefeneen op het peil van de Westduitse industrie toezicht houden op wetenschappelijk onderzoek ten bate van deze industrie en er voor zorg dragen dat de arbeiders niet voor militaire doeleinden worden misbruikt. Het is nog niet bekend, wan neer een offciele aankondiging van de instelling van het orgaan te verwachten is Volgens deze bronnen zal de leiding var. het veiligheidsorgaan in handen komen van generaal majoor V. J Westropp, de plaatsvervangend Britse chef staf. generaal majoor Hodges dir. van de afdeling voor de strijdkrachten va» het Amerikaanse militaire bestuur en generaal Paskiewicz, het hoofd van dc Franse afdeling voor ontwapening- Men denkt, dat in een later stadium ook Nederland België en Luxemburg in het veiligheidsorgaan zullen worden opgenomen. Londen dementeert Een woordvoex der van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat Ernest Bevin via de Britse ambassadeur ir. de VS een nota heeft overhandigd, waarin hij waarschuwt, dat Engeland zich ge dwongen zou zien tot interventie in Palestina, indien Israël voort zou gaan Egyptisch gebied binnen te val len. De Britse ambassadeur had slechts gedachten en inlichtingen uit gewisseld met de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken. Lovett. Er waren geen officiële no ta's overhandigd. Diplomatieke waarnemers te Lon den zijn van oordeel, dat op de vol gende vergadering van het Britse ka binet de verhouding tussen Egypte en Israël ter sprake zal komen. Ge noemde waarnemers menen, dat er geen verdere pogingen door het Is raëlische leger zijn gedaan Egyptiscn grondgebied binnen te dringen. ISRAëL BIJT VAN ZICH AF Het Israëlische ministerie van Bui- Reis Min. President uitgesteld Vanwege het slechte weer, dat op het ogenblik boven de Middellandse Zee heerst, is de reis, die minister president W. Drees gisteren naar Ba tavia zou aanvangen, niet doorge gaan Dit deelde de minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stik ker gisteravond op Schiphol mede. Minister-president Drees en vele ministers waren tegen 6 uur reeds op Schiphol gearriveerd. De reis is uitgesteld op advies van de directeur der KLM, de heer Ples- man, die het beter oordeelde dat de KLM de vlucht niet zou wagen. De reis zal nu ondernomen worden zo dra de weersomstandigheden beter zijn. tenlandse Zaken heeft Engeland er van beschuldigd openlijk „een belang hebbende partij" in het Palestijnse conflict te zijn. Hij zeide te hopeoi dat de Veiligheidsraad dit in overwe ging zou nemen als ae Palestijnse kwestie in New York besproken zou voor de gevolgen van zijn militaire worden Engeland tracht, aldus deze woordvoerder, „Egypte te behoeden voor de gevolgen van zijn militaire nederlaag, op grond van het Anglo- Egyptisch verdrag van 1936, dat o.a. voorziet in wederzijdse bijstand in geval van een oorlog. Onrust in Indonesië De Hoge vertegenwoordiger van de Kroon heeft voor verschillende gebie den op Borneo de staat van beleg afge kondigd. In Bandjermassin moet de be volking na zes uur des avonds binnen blijven. In Hoeloe Soengai is het zeer Onrus tig. Op afgelegen plaatsen vertoevende vrcuwen en kinderen zijn in het belang van de veiligheid naar Bandjermassin overgebracht. Deze besluiten waren reeds genomen voor de militaire actie werd ingezet- Een bende van 500 man deed een aanval op een plantage te Buitenzorg. Ze kon echter door het aanwezige per sOneel ten bedrage van 20 man in toom worden gehouden tot versterkingen kwamen opdagen. O NOG GEEN ZITTING De zitting van de Veiligheidsraad, die morgen zou worden geopend, is voor onbepaalde tijd uitgesteld, daar door de Pech, die de „Queen Mary'' had in de haven van Cherbourg verschillende af gevaardigden niet op tijd in New York kunnen zijn. Onder hen bevindt zich o.a. ook de Britse afgevaardigde Sir Alexander Cadogan. Onthullingen op komst De Franse Nationale vergadering heeft Zondagavond met algemene stem men besloten de regering te verzoeken 'n onderzoek in te stellen naar beweer de verspilling en onregelmatigheden bij het beheer van openbare gelden. De waarnemende minister van financiën. Pineau, verzekerde de vergadering, dat er een onderzoek zou worden ingesteld Ongeacht de politieke gevolgen. Naar Kentering Temidden van de steeds stijgende prijzen voor verschillende artikelen, komen toch een paar symptonen voor die er op wijzén, dat het niet tot de onmogelijkheden behoort, dat de prij zen van levensmiddelen op een be paald moment zullen zakken. Als voor beeld nemen we de prijs van de eie ren. Toen ze nog op de bon waren en er bijna nooit bonnen bekend wer den gemaakt, kocht men ze zwart voor twintig cent. Ze zijn inmiddels gedaald tot vijftien. Terwijl de grote hoeveelheid pas over een paar maan den kan worden verwacht. Een tweede teken menen we te be speuren in de vleesprijzen. Wie zijn oor te luisteren legt, constateert dat de neiging om te concurreren sterk toeneemt Een wandeling door Alk maar leverde deze week daarvan 'n duidelijk beeld. Men kon de koelap pen en de biefstuk weer kopen voor prijzen, die_ aanzienlijk beneden de toegestane maximum prijzen lagen. En dat terwijl er nog distributie is. Wie weet, houden we straks van de gulden nog niet wat over. GEZONDHEIDSTOESTAND OP SUMATRA Zowel te Rantau Prapat als te Ta- roetoeng zijn door de Nederlandse troepen grote hoeveelheden kostbare medicijnen aangetroffen, die afkom- 5tic ziin uil. Malaklu en Australië. j Volgens berichten uit Republikein- Se bron ruilden de Republikeinse leiders deze medicijnen tegen han delsproducten. De bevolking van Asahan kon injecties kopen voor 500 tot 1000 per keer, hetgeen voor het gewone volk niet te beta len was. De militaire geneeskundige dienst, de dienst voor volksgezond heid en de Rode Kruis-ploegen wer ken thans dag en nacht, aangezien de bevolking in deze streken door vele ziekten wordt geteisterd. Rond dc poliklinieken verzamelen zich dui zenden Indonesiërs voor het verkrij gen van medische hulp. hij zeide, zou de vergadering op 1 Febr. reedg enige namen te horen krijgen van de voor deze handelingen verant woordelijke personen. Aanleiding tot het verzoek was een door de Franse rekenkamer gepubliceerd uitvoerig rap port voor het jaar 194647. Het rapport beschuldigt regeringsbureaux van rechtmatig gebruik van openbare gel den voor luxueuze meubilering van flat woningen, die voor ministers en hun medewerkers waren gevorderd. In het rapport wordt ook gezegd, dat grote hoeveelheden spiritualiën, wijn, textiel en andere zaken door ministeries waren gevorderd „voor militaire doeleinden". Het rapport vestigde tevens de aan dacht op het grote aantal auto's, dat door sommige ministeries werd ge bruikt. ZE KIBBELDEN AL WEER Dr. van Royen en Palar zijn heden morgen vroeg in New York aange komen, waar zij Nederland en de Re publiek zullen vertegenwoordigen in de zitting van de Veiligheidsraad te Lake Succes. Tegenover de pers verklaarde Pa lar, dat de strijd der Nederlanders in Indonesië niet alleen ging tegen de Republiek, maar ook tegen de Veilig heidsraad. Dr. van Royen noemde deze ver klaring belachelijk. En nu moet de zitting nog begin nen. Amerikaans congres bijeen Het Amerikaans Congres is voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bij eengekomen. Het Huis van Afgevaar digden bestaat na de democratische overwinning uit 261 democraten en 171 Republikeinen. De Republikeinen kunnen hun neder laag nog niet verkroppen en zuilen in het Congres de plannen van Truman op alle mogelijke wijzen bestrijden. Ze hopen daarbij de steun te krijgen van verschillende Zuidelijke democraten, die fel gebeten zijn op Trumans te ver waohten voorstellen om de negers bur ggerrechten te verschaffen. Het plan van de Republikeinen is alle voorgestelde wijzigingen in het Regie ment van orde te bestrijden. Deze wijzi gingen bevatten n.L bepalingen waar door obstructie moeilijk wordt ge maakt. Het H\>is vaa afgevaardigden kan dan nJ. bij gewone meerderheid van stemmen besluiten en de voorstellen moeten binnen 21 dagen in behandeling worden genomen, nadat zij naar de commissie zijn gezonden. Indien Truman deze voorstellen aan genomen weet te krijgen, acht men zijn succes tijdens de regeringsperiode ver zekerd. Senator Vandenberg is niet als presi dent herkozen- In zijn plaats kwam Kennett MsKellar. Als sPeaker werd gekozen Sam Ray burn, democraat, met 255 tegen 160 stemmen. EEN UUR MIDDERNACHT Het laatst doorkomende bericht meldt dat de voorstellen van de Republikei nen en enkele Zuidelijke democraten om herziening van het Reglement van Orde te verijdelen, schipbreuk hebben geleden. Truman kan zijn gewone glimlach handhaven. COMMUNISTEN WORDEN HEREN. In het telegram van de gemeenteraad van Sjanghai aan Yenan worden de communistische leiders voor het eerst sinds drie jaar met „de heer" betiteld, in plaats van met bandiet. Op wel zeer verrassende wijze werd Nieuwjaarsnacht een groepje soldaten van repliek gediend, toen zij, niet ver moedend dat zij met de bekende Zwit serse catch as catch can-beoefenaar Paul Bergner te doen hadden, een onbe kende voorbijganger lastig vielen. Paul keerde om in de mor gen van een Nieuwjaarspartijtje huis waarts, toen een tiental goed gevoede en getrainde soldaten, die Ondering ]ie pen te ravotten, plotseling op het idee kwam een gezamenlijke aanval op hem te ondernemen. De reactie van Bergner was verbluffend. Hij sloeg drie van zijn aanvallers knock out alvorens hij zelf door de vierde met een gebroken kaak buiten gevecht werd gesteld. STORM IN FRANKRIJK. In Bretanje o. M. hebben de hoeven en boomgaarden grote schade geleden Daar verschillende palen van de elee trlsche leiding om waren gewaaid, was de stroom op sommige plaatsen onder broken. Volgens de eerste schattingen is er meer millioen francs schade. In het Oosten van het land is veel sneeuw gevallen. GIGLI ZINGT IN ONS LAND. De Italiaanse tenor Benjamino Gigii zal begin Februari naar Nederland ko men om enige gastvot rstelüngen te geven. In Den Haag zingt de kunste naar in het gebouw voor kunsten en wetenschappen op Maandag 7 Februari De begeleiding wordt verzorgd door Vito Carnevali, piano. AUTO-ONGELUK EIST 17 DODEN. Nabij Guerche de Bretagne is Zon dag een autobus met voetballers in een vijver terecht gekomen na eerst in aan raking te zijn geweest met een muur bij een kruispunt. Volgens de eerste berichten vonden 17 personen de dood. FRANSE BEGROTING DEFINITIEF AANGENOMEN. De Franse Nationale vergadering heeft vanmorgen vroeg de begroting v. 1949 in tweede lezing aanvaard. Voor stemden 353 afgevaardigden, tegen 189. Daar de Raad van de Republiek niet de bevoegdheid heeft het ontw?rp voor de tweede maal te verwerpen, is het thans wet geworden- De Raad had de begroting in haar eerste bijeenkomst verworpen. EN NOG EEN KEER 9 DODEN. Nabij Trento is Zondagavond een autobus bij stormachtig weer In een ravijn gestort. 9 Personen kwamen om het leven en 30 anderen liepen ern stige verwondingen op. DE GROTE BEER 5 JANUARI VERWACHT Het troepensohip „Grote Beer" met enige contingenten zieken en afgekeur de militairen van het KNIL, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht aan boord, wordt in de loop van Woensdag 5 Januari a.s. uit Indonesië in dc haven van Amsterdam verwacht. REPATRIEERING DUITSE KRIJGSGEVANGENEN. Te Parijs is bekend gemiakt, dat de Franse, Britse en Amerikaarse ambas sades te Moskou de Sowjet-regering hebben medegedeeld, dat al'e Duitse krijgsgevangenen, die door de regering van Frankrijk, Engeland en Amerika tegen het eind van 1948 zouden moeten worden gerepatrieerd, thans naar huis gezonden waren. Aan de Sowjet rege ring werd tevens de vraag gesteld, of de Sowje»_Unie haar verplichtingen volgens de repatriëringsovereenkomst, die in April 1947 door de Ministerraad werd opgesteld, was nagekomen. COALITIE IN EGYPTE? Uit Caëro wordt vernomen, dat de Wafdistische partij zich bereid heelt verklaard, deel te nemen aan de nieu we Egyptische coalitieregering. Men verwachtte, dat deze besüsiing mor gen officieel zou worden bekend ge maakt. De Waf disten, de grootste politieke party in Egypte, zijn in de oppositie geweest sedert koning Faroek hun lei der, Nahas Pasja, als premier ont sloeg op 8 October 1944. Van de instelling van de parlemen taire regering in 1923 af Is de groe pering van politieke partijen in Egyp te er over het algemeen een geweest van Wafdisten tegen de rest. TWEE GROTE TRAWLERS VAN EGMOXD UITGEVAREN. Gistermorgen zijn de beide grote trawlers Petten en Batavia van Egmond uitgevaren. De bemanningen verklaar den zich door het aan boord gaan oc- coord met de nieuwe C.A.O. Deze is normaal, in overleg met de erkende bonden, tot stand gekomen. De Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden (EVC) had een oproep gedaan aan zijn leden en aan de niet georganiseerden zeelieden op de nieuwe voorwaarden niet uit te varen. De oude weg- Het vooruitstrevende deel van om volk heeft in het Nieuwe jaar weinig reden tot Vreugde. Stel u gerust: We zullen het dez^ keer niet hebben over Indonesië. W# kunnen ons ten slotte voor een deel verenigen met de opvatting, dat dl weg die wij daar gaan niet de weg is, die door Ons vrijwillig gekozen wordt. Ook niet door de regering. Hoe geheel anders staat het echter met het teruggeven van de steenkool mi;nen in eigen beheer aan de oor spronkelijke eigenaars. Hier is geen sprake van een koers, die ons wordt opgelegd buiten onze wil om. Hier it sprake van het inslaan van een bepaal de richting, die door de regering zelf wordt bepaald. En wij betreuren het ten zeerste, dat de regering, in casu de Minister van Economische Zaken, met opzet het oude kronkelige gezel lige weggetje van weleer heeft geko zen. de arm, door te bepalen, dat de Staat Staat zijn beheerd, gaan dus weer terug naar de oude bezitters Wie mocht menen, dat de steenkool nt. rijkelijker uit de grond zal komen, ver gist zich. En we hebben ook geen re den om aan te nemen, dat er minder kolen uit zullen komen. Naar allo waarschijnlijkheid zal het niet veel ver schil maken. Tenminste op het ogen blik niet, nu de mijnen varf de mo dernste outillages zijn voorzien en de kolenprijs is gestegen. Of het echter in de toekomst zo zal blijven? De regering zelf houdt in dat opzicht een slag om De mijnen, die enkele jaren door de zonder meer kan besluiten, de weer Onder haar beheer te nemen Bedenkelijker vinden we he; echter, dat hier duidelijk is gedemons-r-erd. dat men van nationalisatie van de mij nen in ons land niets wil weten. Dit toont duidelijk, dat we ons wat pro gressiviteit betreft, in dalBide lijn be vinden. Kort na de bevrijding was er een sterke stroming, die de nationalisa tie van de mijnen verlangde. Nier al leen JïTkringen van de P. v. d. A. ook in Katholieke kringen vond men het niet meer dan billijk, dat de gemeen schap volledige zeggenschap had over de producten die de Nederlandse bodem in zich herbergt en die voor de Volks gemeenschap onmisbaar zijn. Vandaar dat er een commissie werd ingesteld die over de overname door de Stom 'n rapport zou uitbrengen. Tussen het tijdstip wrarop de com missie werd ingesteld en dat. waarop ze haar rapport uitbracht liggen echter twee verkiezingen Verkiezingen, die duidelijk hebben getoond, dat de meer derheid van het volk nog krachtig vast houdt aan oude normen en oude vor men. Vooral de laatste verkiezing, waar vele kiezers zich uit wrevel over hoge belastingaanslagen, weer hebben laten verleiden de oude koers te kiezen, staat een vooruitstrevend beleid in de weg. Dat is juist de bedenkelijke kant die er aan zit: De belastingen worden niet verlaagd. De samenstelling van de regering zou daar slechts Weinig aan af kunnen deen. Het geld moet er nu eenmaal wezen. Maar op het gebied van nationalisatie dreigt Nederland ach teraan te komen. De oude weg zal wel dra blijken niet de goede weg te zijn Kieine «ovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1