KAPPIE VOOR 4. LENS 1948 was geen ongunstig jaar voor de landbouw Geen grote verschuivingen in onze veestapel Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld Het jaar 19*8 is aiet ongunstig geweest voor onze landbouw. De opbrengst per H.A. van de consumptieaardappelen lag zelfs 30 pCt boven de op* brengst in de vooroorlogse jaren. Ook de granen gaven goede opbrengsten •venals de suiker,, en voederbieten. In tegenstelling met het graanareaal4 dat in vergelijking met 1939 thans veel kleiner en sedert de bevrijding zelfs nog teruggelopen is, Ia de oppervlakte aardappelen, voederbieten, groenvoe- dergewassen en kunstweiden sterk uit gebreid. De oorzaak hiervan ligt in het streven om zoveel mogelijk vee- Toer in eigen land te winnen, daar onze deviezenpositie geen grote in voer van voedermiddelen uit het bui tenland toelaat. De verschuiving in de «eelt van granen naar hakvruchten (vooral aardappelen en bieten) bete kent ook, dat per ha, een belangrijk grotere voedingswaarde voor het -"2 kan worden verkregen. Ook bestaat er momenteel een gro. te belangstelling voor rantsoenbewei ding, hetgeen een beter gebruik van het grasland in de hand werkt. Voor al het inkuilen en het drogen van gras zorgen, dat het In de zomermaan den in het gras opgespaarde voer met *0 min mogelijke verliezen in de win ter aan het vee ten goede kan komen Bij een nadere beschouwing van 't bouwplan in 1948 moet worden vast gesteld, dat c"e oppervlakte, beteelt met erwten en bonen is teruggelopen. De kruidenteelt heeft In 1948 een gro te opleving te zien gegeven. Daar de kruidenteelt veel arbeid, zorg en ken nis vraagt Is de teelt op bedrijven, die een overschot aan arbeidskrachten heb beu en die door de teelt van dergelijke producten een betére bestaansmogelijk heid kunnen bieden, op zijn plaats. De teelt van koolzaad is. vooral ten gevolge van hej optreden van plagen, na de oorlog sterk achteruitgegaan Verhoogde richtprijzen hebben de teelt echter weer aangemoedigd. De oogst was in 1948 zelfs bevredigend. De grootste zorgen liggen echter nog bij de stikstof— en kalimeststof- len Voor kali is ons land geheel aan gewezen op invoer uit het buitenland terwijl voor de stikstofvoorziening het wachten is op de uitbreiding van de Productie van de staatsmijnen en de MEKOG en op het wear in bedrijf ko men van de fabriek in Sluiskil. Uit een overzicht van de tuinbouw in 1948 blijkt, dat de oogst van appe len en peren niet bevredigend was. De oogst van pruimen en kersen was daar entegen goed. De sierteeltproducten on dervinden moeilijkheden in de afzet doordat de uitvoer naar het buiten land moeilijk is en de daling van de koopkracht in Nederland leidt tot een kleinere afzet. Voor de teelt van ta bak bestaan er op het ogenblik goede kansen. De belangstelling hiervan is groot .doch er moet nog veel worden verbeterd om tot een werkelijk kwa liteitsproduct te komen. Grote verschuivingen in Onze vee stapel zyn in 1948 niet voorgekomen. Alles hangt af van de voederpositie. Daa-bij moet ook voor de toekomst rekening worden gehouden met een geringe invoer van voedermiddelen uit het buitenland. Daarom zal uitbrei ding van de veestapel alleen mogelijk zijn, indien ons land er in slaagt uit eigen bodem meer veevoer te halen. Een zojuist verschenen rapport „de mogelijkheden van de veevoedervoor- zieningen in eigen land" bevat over dit Vraagstuk belangrijke mededelin gen. Het rapport gaat uit van de voor oorlogse veestapel. Uit berekeningen blijkt, dat by een gunstige Ontwikke ling van de binnenlandse productie, 't gebruik van krachtvoer in Ongeveer 5 jaren kan worden teruggebracht tot twee-derde van de hoeveelheid, die voor de oorlog nodig was bij dezelfde veestapel. Om dit te bereiken zullen naast een meer productiever gebruik van het grasland ook de voederge woonten moeten worden gewijzigd. Voor het rundvee kan een grote be sparing op krachtvoer worden ver kregen door het gebruik van meer en beter ruwvoer van hooi, kuilgras, ge_ droogd gras en hakvruchten terwijl voor de varkens gestoomde aardap pelen het hoofdbestanddeel zullen moeten vormcn, aangevuld met kracht voer. Daarnaast zal uitbreiding van de maisteelt van 5.000 ha. tot 20.000 ha. voor het pluimvee zeker nodig zijn In de eerste 10 maanden van dit jaar kan voor een grotere waarde worden uitgevoerd dan in voorgaande jaren. Van de akkerbouwproducten zijn het vooral pootaardappelen, land„ en tuin bouwzaden. consumptieaardappelen, aardappelmeel en vlas; van de tuin bouwproducten groenten, fruit en bloembollen en van de veehouderij - producten, melkproducten, kaas en eie ren en fokvee. Bij al deze Producten zal de kwaliteit de buitenlandse afne- 1 mers moeten overtuigen, dat het goed is om Nederlandse land- en tuinbouw producten te kopen. Luc.' van Dam naar Amerika Naar wij vernemen staat het thans vast dat onze Nederlandse middenge- wichtkampioen Luc van Dam op 18 Februari a.s. in Madison Garden zijn Amerikaanse debuut zal maken. Hij ls' gecontracteerd door Lew Burston de matchmaker van Madison, die de laat ste wedstrijd Van DamDelannoit by gewoond heeft en zijn bewondering voor Van Dam's techniek en stijl niet onder stoelen of banken heeft gesto ken. Tegen wie Van Dam te New York uitkomt is nog niet bekend. Het zal in elk geval een van de leidende Ameri kaanse middengewichten zijn. hetzij Tony Zale xie vroegere wereldkampi oen, hetzij Jake Latnotta of Steve Bel lolse. >n d* vreemde klok 44. De maat was in Kappie's hut gebleven, en hü was daar bezig de onderdelen van de klok bijeen te zamelen. „Wat een ellendel" mompelde hij. „Nu ia die prachtige klok helemaal kapot. HIJ was al stuk, maar nu ls het allemaal narigheid. Ik zal proberen, of Ik hem weer In elkaar kan letten.... ik heb tenslotte verstand van klokken, véél verstand...," Op dat moment kwam Kappie zijn hut weer binnen, „Wat ben je daar aan het dom?" vroeg hij Ik zal proberen die klok weer te maken", zei de maat „Het is toch' zonde We waren onlangs op een bijeen komst. We moesten er zijn, ten einde ons van onze plichten te kwijten, en u, waarde lezer, een verslag te brenr gen van wat er gebeurde. We hadden, omdat we vreesden, dat het te lang zou duren, enkele boterhammen mee genomen en hadden toevalligerwijze slechts weinig geld in Ons zak. Wel licht dat u de combinatie van deze twee zaken niet duidelijk is. Daarom gaan we verder. In de pauze werd me, deg^deeld dat in de zaal ernaast snert te krijgen was. Echte onvervalste snert met kluif. Het water liep Ons om de tanden. Want we zijn er lief hebbers van. Helaas hadden we slechts weinig geld bij ons zie boven en begonnen dus met een izegrimmig ge zicht aan onze boterhammen. Wellicht dat u nu het verband begint te- begrij pen. Gelukkig waren we niet de eni ge. En dus raakten we met ons lot verzoend. We keken elkaar eens», aan en werkten Ons tot die hoogte op, dat we verklaarden, dat we geen snert ambieerden omdat we niet wisten wat er in zat. De heerlijke geur, die tot ons kwam betitelden we met de naam stank. Toen drong plotseling' het ge rucht tot ons door, dat de snert gratis aangeboden werd. Toen we ons haas- en om alsnog een portie te krijgen, bleek de pot leeg te zijn. De raad van Tholen heeft opnieuw, van zich doen spreken. Vorige keer hebben we er reed3 over geschreven, over die busdienst bedoelen we, die door de Tholenaarg misbruikt werd om oP Zondag naar Bergen op Zoom te gaan, teneinde zich daar over te geven aan wufte vermaken, als voet ballen en bioscoopbezoek. De bus moest toen weg. Maar nu .heeft de raad besloten, dat de bus op Zondag toch rijdt, maar dan uitsluitend om be zoek te brengen aan het Ziekenhuis. Hoe men zich de controle op deze be paling voorstelt, staat er niet bij ver meld. Misschien dat eerst een verkla ring van de dokter nodig is om In de bus te mogen stappen. Leutig volk daar op Tholen. We zouden er best willen wonen. Alleen om de overtre dingen te constateren, die ongetwij feld met de week in aantal zullen toe nemen. Binnenkort ligt half Tholen in het ziekenhuis te Bergen op Zoom. En de andere helft gaat op bezoek. Trouwens Tholen wordt niet alleen beroemd door de bussenhistorle. De varkensaffaire -belooft minstens even onverkwikkelijk te worden. Nee, schrikt u niet, het heeft niets met een verwerkingsinrichting te maken. Het is heel wat anders. In het dorp Tholen hielden de bewoners er de Onhebbe lijke gewoonte op na, om varkens te houden in de kom van het dorp. Na tuurlijk bracht dat de nodige stank met zich mee en de raad van Tholen, diligent als altijd, was er als de kip- 1 pen by en verbande by Raadsbesluit alle varkens uit de bebouwde kom. Kunt u zich voorstellen, wat een Ont steltenis daar door werd verwekt? Niet onder de varkens, maar Onder varkenshouders. Het regende protes ten. Want in deze tijd missen degene die het voorrecht van de huisslachting genieten niet graag hun hammetje. De raad is dan ook gezwicht. Het besluit ls weer ingetrokken en de var kens mogen hun intrek weer nemen in de bebouwde kom. De hokken moe- tcr. echter volkomen zindelijk zijn. Daar zal krap r.aar gekeken worden. Het lijkt or.s nog verstandiger, dat men in Tholen alleen gedresseerde varkens gaav houden. En "we bekla gen de controleurs. We hebben reeds vliegtuigen met straalaandrijving. We krijgen nu bin nenkort ook oorlogsschepen met straal aandrijving, naar de commissie voor aanwending van atoomenergie ons me dedeelt. Het bericht meldt niét of er reeds atoomenergie zal worden ge„- bruikt voor deze straalaandrijving. We menen het te moeten betwijfelen. Het ziet er al met al echter somber uit voor de vredesduif. Die kan het straal aandrijvingstempo wel nie^ bijhouden. i Het is maar gelukkig, dat Wallace keen president van Amerika is ge worden. Allemachtig, wat is dat heer ontstemd op ons. Vanwege de Indone sische kwestie ziet u. Trouwens hy is ook nijdig op Amerika zelf. want hij zegt, dat Amerika verantwoordelijk ls voor de de schandelijke aanval, terwyl hy de houding van de vergadering van de Verenigde Naties schijnheilig noemt. Hy wil alle Marshallhulp aan Nederand stopzetten. Wonderlijk, dat mensen, die niet in de pas zijn, altijd zo radicaal doen. Inmiddels zou het ons niet verwonderen als Wallace bin nenkort een Russische ridderorde krijgt. In Amerika wonen tal van mensen, die uit Holland afkomstig zijn. Er moe ten ongetwijfeld ook afstammelingen Onder hen zijn van de bewoners van Groot Schermer. De 78 jarige demo cratische afgevaardigde voor New York, heeft al zUn politieke tegenstan ders uitgenodigd voor een knikkerpar- ty. Dewey was de eerste die een uit nodiging ontving. Of deze de uitno diging heeft aangenomen is Ons niet bekend. Het zou ons echter niet ver wonderen. Het is zo echt Amerikaans. De heer Bloom schijnt Ons een van de beste knikkeraars van de wereld te zijn, want tijdens een banket van za kenlieden werden hem zes pakjes knikkers aangeboden, als huldeblijk voor zijn bedrevenheid #in het spel. Zou dat nu eens niet wat zijn voor de mensen in Groot Schermer om op af te vliegen? Wie weet blijkt niet. dat ea;„Wfï je wél een6 maken, dat Je v g? -J bent!" riep Kappie. „Heb je dan nog niet begrepen, wat fcet a'Vm&al betekende?" Toen de maat verdwenen was, veegde Kappie alle gru zelementen bij elkaat en gooide die vervolgens over boord Daarna nam hy afscheid van Slgn0r Rivaldi. die een tijdje in San Rlco wild* biyven en toen gaf hij het bevel tot vertrek. En daarmee was dat avontuur weer ten einde. Einde verhaal. voorvaderen van de senator nog uit Groot Schermer afkomstig zijn. Als we onze fantasie even laten werken, zitten er voor Grooj Schermer ongekende mogelijkheden ia. Allicht een legaat, of een bezoek van een Amerikaanse delegatie aan het dorp of een delegatie van Groot Sohei-mer naar Amerika. Wie weet zou er geen uit wisseling tot stand kunnen komen tus sen Groot Schermer en New York- Nu we het toch over de Schenner hebben, we zyn benieuwd hoe de nieuwe bewoner van de Schermer, Jan Langedijk het er af brengt. We hopen er spoedig wat van te horen. De conferentie te New Delhi De uitnodiging van Pandij Nehroe aan de verschillende Aziatische lan den ontmoet allerwegen Instemming. Ankara wordt overwogeft om. de ambassadeur af te vaardigen omdat men van oordeel is. dat het Indonesi sche conflict de gehele Mohammedaan se wereld raakt. Syrië zal er met vreugde aan deel nemen. China juicht de conferentie toe. maar zegt in verband met interne moeilijkheden de' consequenties van sommige besluiten niet te kunnen aan vaarden. Burma acht de conferentie noodzake lyk. om het Westerse kolonialisme 'n halt toe te roepen. De regering ver leent echter geen toestemming om een vry wijligerslegioen te vormen dat aan de strijd in Indonesië zou kunnen deel nemen. Australië zal twee vertegenwoordi gers zenden. Nieuw Zeeland moet zün houding nog bepalen. BEROEP OP KONINGIN JULIA NA VAN AMERIKAANSE VROUWE LIJKE SENATOR. Een vrouwelyk republikeins lid van de Amerikaanse Senaat, Margaret Chase Smith heeft het plan opgewor pen om als vrouw een oproep aan Koningin Juliana te richten. Zij meent dat de macht van de Ver. Naties be dreigd wordt door het vechten in In donesië en dat Holland de Ver. Naties getart heeft door een politionele actie te beginnen. Zy reide, dat haar verkla ring om eeh beroep te doen op Ko ningin Juliana was ingegeven door hetgeen er in de harten van de Amerl kaanse Vrouwen leeft. Koningin Julia na kan door haar persoonlijke beslis sing aan de wereld bewijzen, dat de Vrouwen macht kunnen uitoefenen op het behoud van de vrede. Aan haar thans deze gelegenheid, zo meent Mrs. Smith. Van uitstel komt De Britse regering heeft verzocht de tweede vergadering van de commissie voor Europese eenheid, die 8 Januar» te Parijs zou worden gehouden, tot latere datum uit te stellen De rege ring was nog niet gereed met de be studering van het rapport van de com missie. Het verzoek was gedaan op voorstel van Bevin,°die eerst zijn col lega ministers en adviseurs wilde raad plegen. Door het dringende karakter van de huidige wereldproblemen en door de feestdagen was dit overleg tot dusver niet mogelijk geweest. De commissie voor Europese een* heid heeft 16 December het door haaf subcommissie opgestelde rapport aan genomen en besloten dit voor te leg* gen aan de vijf regeringen van d« Westerse Unie. Naar vernomen werd houdt het rapport een combinatie van het oorspronkelijke Britse plan voor een Europese raad van Ministers en het oorspronkelijke Franse plan voot een Europese assemblee in. Schoonheidskoninginnen Verleden tijd De Parijse prefect van po litie heeft een schoonheids wedstrijd verboden, welke morgen zou worden gehou den en waarbij twee meis jes elkander de titel van „Miss France" zou betwisten. ..Jonge Franse vrouwen". aldus de prefect in zijn be kendmaking van het verbod „behoren te leren hoe zU uitstekende huisvrouwen worden. Hun levensdoel be hoort niet te zijn het ver krijgen van de titel van schoonheids-koningin". veilini rkten NOORDSCHARWOUDE 5 JAN. 14.000 kg uien 5.40—8; 77.000 kg Deense witte kool 5.90—6.20; 14.000 kg rode kool 8.20—12.20; 3000 kg gel* kool 6.908; 1200 kg g-oene kool 15.10 —16.20. VRIJDAG 7 JANUARI 1949 HILVERSUM I 301 m - 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 9.35 Lichte Orkestmuziek; 10.20 Muziek houdt fit; 11.00 Voor de zieken; 11,40 Kamermuziek; 12.03 Zangrecital; 12 33 en 13.25 Promenade Orkest; 13.00 Nieuws; 14.00 Omroepkoor: 1120 Ope ra varia; 15.20 Mexicaanse muziek; 16.00 De Zonnebloem; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Zangrecital; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19,00 en 20 00 Nieuws; 20.12 Kamermuziek; 20.35 Uit de schat kamer van het Oude Testament; 21.30 Les noces de Jeanette, opera van Mas- sé; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II 415 m 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 9.00 Werken van Grieg; 10.00 Morgen wijding: 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zangrecital; 11.25 Accordeola; 12.00 De Kwintetspelers; 13.00 Nieuws; 13.20 The Avrollans; 14.00 KoOkpraatje; 14.20 Solistenprogramma; 15.0C Boe» kenschouw; 15.20 Operette klanken; IG.00 OmrOepkamerOrkest; 16.30 Tus sen twaalf en zestien; 17.00 Orgelspel 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuwe; 18.15 The Rambler®; 19.00 Denk om de bocht: 19.30 Nederland en zijn ge' westen; 20.00 Nieuws; 20.05 Alma Miu <*ca> 21.00 Men v-aagt en wij draaier* 21,30 Hoorspel; 22 15 Swing and Sweetf 23.00 Nieuws. fËUlXLBTON dooi KAVIER DE MONTEPIN 78. Hij dacht er nu niet meer aan, om weer naar bed te gaan Haastig begon hij zich te kleden en ging intussen al luisterend naar die zijde van zijn kamer, waartegen nr. 9 grensde, want hij meende een gemompel van drif tige stemmen in de kamer te horen. Het beschot tussen de beide kamers, uit planken bestaande, die met pleister bestreken waren, was noch dik, noch sterk. De planken waren op verschillende plaatsen van elkander geweken, 't pleister was hier en daar afgebrokkeld en een aandach tig luisteraar kon gemakkelijk aan de ene zijde horen, wat aan de andere zijde gezegd werd, wanneer hij slechts zoals onze reiziger deed, zijn oor aan een der spleten bracht. Laten wy hem voor een ogenblik daar staan en inius- «en zien, wat Rodille, die niet werkeloos is gebleven, Uitvoert. I^yyr of zes minuten voor middernacht had de zoge naamde Tom Brown zacht zijn kamerdeur geopend en was de galerij ingeslopen. Al de lichten In de herberg waren uit, en hij veronderstelde daarom, dat iedereen naar "bed en in slaap zou zyn. Zacht naderde hij de deur van r$- 9, met de flauwe hoop, dat de sleutel aan de buitenkan^ er in zou steken, doch Laridon had wel gezorgd 'dat dit niet het geval was. Dat doet er niet toe, dacht hij. Het misschien nog beter van die zijde binnen te komen. Rodille ging .nog enige schreden verder. Hij wist. dat de man, die er armoedig uitzag, op nr. 10 logeerde. Hij zag. dat de sleutel in het slot stak, en uit een voorzichtig heid. die gamakkelijk te bevroeden is, draaide hij de sleutel om en .steldé alzo de reiziger buiten de mogelijk heid Laridon tc hulp te komen, wanneer deze misschien gerucht mocht maken en om hulp roepen, iets, dat ove rigens niet waarschijnlijk was, daar het belang van de ex-deurwaarder natuurlijk meebracht, dat hy zich stil hield en het hoofd boog, zodra hy zich weer in de macht van zijn meester bevond. Toen dit gedaan was7 keerde Rodille naar zijn eigen kamer terug, die hy van binnen met slot en grendel sloot Vervolgens ging hy naar de deur, die zijn kamer met ^ie daarnaast in gemeenschap stelde en schoof de knip weg. Aan de andere zijde was een dergeiyke knip, doch dit kon voor een man als Rodille geen ernstig be letsel opleveren. Met geringe moeite gelukte he{ hem, de knip aan de andere zijde te laten springen. Daarop duw de hij met een Pistool in Iedere hand de deur open en drong de kamer van Laridon binnen, in zijn haast een stoel met veel gedruis omverwerpende. De ex-deurwaarder, eensklaps ontwaakt, opende vei' schrikt de ogen en zag bij het hleke schijnsel der maan een man, die hij niet herkende, op hem afkomen. Van schrik slaakte hy een doffe kreet, die de reiziger in nr. 10 had gehoord, en richtte zich haastig op, om een pistool te grijpen, dat op zijn nachtafeltje lag. Rodille had vooruit begrepen, dat Laridon, nu hij in 't bezit van een verbazende som gelds was, ook wel wape nen bU zich zou hebben, om zich te verdedigen Hij liet hem daarom de tijd niet, om zijn pistool te grijpen. maar hem met onweerstaanbare heftigheid terugduwende, deed hij hem acherover op zijn bed neervallen. Help! Dieven! begon Laridon te roepen met een stem, die van schrik beefde. Hy kon niet eindigen. De loop van 'n pistool werd hem tegen zijn hoofd gedrukt en de aanvaller fluisterde; Geen woord, geen gebaar, of je bent een man des doods! Zwijg en onderwerp u, wanneer gij wilt blijven leven. Alle weerstand is nutteloos. Bovendien tegen mij kun je niet op. Ik ben je meester, ik ben Rodille. De ex-deurwaarder bpgon zenuwachtig te beven Ro dille vervolgde; Gij ziet wel, dat men my niet ontsnappen kan. Nie mand ter wereld kan mij bedriegen en al had je je ook in de Ingewanden der aarde verscholen, ik zou je even gemakkelijk gevonden hebben als in deze herberg. Stel U echter 'gerust, ik ben niet gekomen om u te doden; i* kom alleen om mijn eigendom terug te nemen. Geef mij alles terug en ik laat u vrij, om u te laten ophangen waar gij wilt. De valse Tom Brown zweeg en verwachtte, dat Laridon wie hij het mes op de keel zette op een wijze, waartegen niets in te brengen was. vanzelf toe zou geven. Hy ver* giste zich evenwel. De ex-deurwaarder hield bijna even veel van het halve millioen, waarvan hij zich meeste^ had gemaakt, als van zijn leven. Sinds drie dagen ha4 hij het geld reeds als zijn eigendom beschouwd en hij wist. dat zijn oude bondgenoot veel t« voorzichtig was,' om een moord te plegen, die hem In gevaar kon bren gen; vooral In omstandigheden, die zijn gevangenneming zo gemakkelijk en waarschijnlijk maakten, Laridon had dus weinig te vrezen en wanneer hy ge; noegzaam geestkracht en stoutmoedigheid toonde, ko» hij gegronde hoop voeden, dat de kansen gelijk stonden en dat hy er zich wel uit zou redden. In plaats van daarom op deemoedige toon t« ant woorden, bewaarde hij het stilzwygen en overlegd®, wat hem te doen stond. Zó had Rodille het niet bedoeld. Ik wacht, riep hij uit en stampte' met de voet 00 de grond en gij weet wel. dat geduld juist niet tot mijn eigenschappen behoort. l (Word( vervolg#

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3