Hare Majesteit Koningin Juliana 5' JAARGANG N° 1427 VRIJDAG 7 JAN. 1949 bevestigt de woorden van Haar Moeder Een zelfstandig en souverein Indonesië het uiteindelijk doel Reactie op de Koninkliike rede Mist.... de vijand van het vuur Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, btf vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel R 2200 397» Reeds in 1942 sprak mijn moeder de hoop uit, dat Indonesië en Neder land, na de gemeenschappelijke overwinning op de vijand, vrijwillig en in vrijheid en gelijkwaardigheid zouden samenwerken tot herkrijging van vrede en geluk. Haar woorden gaven toen nier alleen uitdrukking aa.> een verwachting, maar hielden ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde mijn Moeder die belofte. Zij verklaarde toen onder herinnering aan de woorden van de grote vrijheidsstrijder Roosevelt dat het gemeenschappelijk streven vei behoort uit te gaan boven het ver- krijgen van onafhankelijkheid, doch mede gericht moet zijn op de verwer kelijking van de vrijheid van geloof, de vrijheid van het woord, en vrij waring van vrees en gebrek In wederzijds vertrouwen zou een nieuwe samenwreking moeten groei en ter vestiging van een vrij en sou verein Idonesië, in gelijkwaardig deel genootschap met Nederland verbon den in de Nederlands-Indonesische Unie. Zij besloot toen met de woor den: „Zowel Nederland als Indonesië zien uit naar de dag. dat de Verenig de Staten van Indoesië, op voordracht va Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de Verenigde Volkeren". Van de aanvang v-n mijn regering af is mijn streven erop gericht ge weest, de belofte van mijn Moeder gegeven, ten volle ten uitvoer te leg gen en mee te werken om aan de voi ken van Indonesië vrede, geluk u Scandinavië voor de keus In verband. naar uit welingelichte kringen wordt gemeld, met een uitno diging van Amerikaanse zijde, om deel te nemen aan het Atlantisch pact. zijn de ministerpresidenten en de Ministers van Buitenlandse Zaken van Zweden. Noorwegen én Denemarken in Karls stad bijeengekomen, teneinde gezamen lijk hun houding te bepalen. Nog niet bevestigde berichten mei den dat de besprekingen vastgelopen zijn op meningsverschillen tussen Zwe den en Noorwegen over het vormen van een militair verdedigingsblok. Een nieuwe bijeenkomst te Kopen uanen worat in overweging genomen. Naar verluidt zouden ook Portugal en IJsland een dergelijke uitnodiging hebben ontvangen. NOORWEGEN ZOEKT DEKKING Nader wordt bericht, dat de bespre kingen voornamelijk zijn tot stand ge komen, doordat vorige week de mini- ster van Buitenlandse Zaken van Nooi wegen de mogelijkheid had geopperd dat Noorwegen zich inzake zijn verd" diging tot het Westen zou wenden. Bü een eventuele aanval uit het Oosen zou het gebied ten Noorden van Narvik moeten worden prijs gegeven, terwijl met Weste^e hulp de rest van het land gemakkelijk 2ou kunnen worden ver dedigd. Voorop gesteld werd, dat een gezamenlijke Scandinaafse defensie bet best zou werken. Ontspanning in Palestina Een functionaris van de VN. heeft medegedeeld, dat zowel Egypte als Jsrael zich bereid hebben verklaard het vuren te staken met ingang van heden te 15 uur. Beide partijen hadden de waarnemende bemiddelaar, dr Bunche. hiervan in kennis te stellen. Het bestand zal worden gevolgd door Onmiddellijke onderhandelingen tursen vertegenwoordigers van de beide rege ringen, onder voorzitterschap van de VN. over de uitvoering vai» de wapen stilstandsresoluties van de Veiligheids raad van 4 en 16 November. He; voorstel om het vuren te staken kwam uit Cairo, aldus de functionaris, en werd doorgegeven aan dr Bunche e Lak» Success, die er de Israëlitische regering van in kennis stelde Israël verklaarde zich met het voorstel secoord. EH-MIOTJH-' welvaart in een eigen souverein staats bestel te verzekeren. Met vreugde heb ik mogen vaststellen, dat grote delen van Indonesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in andere delen krachten, die geweld en wanorde verkozen boven een orde lijke samenwerking, de overhand te hebben over de ook daar aanwezige personen, die in goede verstandhou ding met Nederland de nieuwe rechts orde wilden opbouwen. Daardoor werd een militaire actie ten laatste on vermij del ijk. HET WOORD GESTAND Het doel daarvan was geenszins te rug te komen op het woord, dat door mijn Moeder en door het Nederlandse volk als geheel met betrekking tot Indonesië plechtig is gegeven het doel daarvan was uitsluitend de mogelijk heden te openen, om nu eindelijk aan Indonesië orde, welvaart, vrijheid, zelf standigheid en souvereiniteit te kun nen geven in een federale rechtsstaa. Thans is, door de afkondiging van hef besluit „bewind Indonesië in over gangstijd". een belangrijke schrede ge zet op de weg naar bevestiging van een eigen Indonesische staatsbestel. Het is mijn oprechte wens, dat bin nen weinige weken een Indonesische federale regering wordt ingesteld, die de verantwoordelijkheden en plichten welke zijn verbonden aan een demo cratisch bestel, zal uitoefenen en ver vullen. Deze federale regering zal on verwijld ingevolge de haar toekomen de bevoegdheden verdere voorberei dingen treffen tot de overgang naar en de vestiging van de nieuwe rechts orde. Zo zal zij zodra de omstan digheden dit zullen toelaten in overeenstemming met de hoge verte genwoordiger van de Kroon vrije verkiezingen in Indonesië doen hou den. Aldus zullen naar ik hoop. spoedig de souvereine staten van Indonesië werwelijkheid worden. Indonesië en Nederland zullen dan. in de Unie ver enigd, in een harmonisch samengaan al hun krachten kunnen geven aan 40.000 POND STERLING VOOR DE INSTITUT PASTEUR De Canadese Raad voor wederop bouw heeft een bedrag van Ongeveer 4 000 pond sterling naar de Institur P2s*r*»ir te Parijs gezonden. een gezonde ontwikkeling van beide landen en aan het toenemen van de welvaart in de wereld. Dan zal zoals mijn Moeder het wenste een beter en gelukkiger toekomst gegrond vest zijn. Minister Drees in Batavia Gistermiddag is minister Drees te Batavia aangekomen. Op het vliegveld Kemajoran waren aanwezig generaal Spoor, vjceadmiraal Pinke, Dr. Koele, dc leden van de Commissie voor Goe de dienst, Herremans en Critchley en andere Nederlandse en Indonesische autoriteiten. Dr Drees verklaarde, dat hij een goede re-s had gehad met stopplaatsen Malta, Sjarja en Bangkok. Op een vraag of hij Hatta en andere Republikeinse leiders zou ontmoeten, zei de heer Drees. dat hij in de eerste plaats naar Indonesië was gekomen om de hoge vertegenwoordiger van de Kroon en de leden van de voorlopige federale regering te ontmoeten. Van deze b^nr.-'iingen zal he; afhankelijk zijn, welke contacten er verder .even tueel nog zouden kunnen worden- ge maakt. Op het bordes van het Paleis werd de héér Drees begroet door Dr Beel en de leden der voorlopige federale rrg--ing. De strijd in China gaat door De communisten hebben naar offi cieuze berichten zeggew geweigerd in te gaan op de voorstellen door de Chi neïe Regering gedaan, om tot vredes Onderhandelingen te geraken. Officieel is hiervan echter nog geen bericht binnengekomen. vieneraal Fai Tsjoeng Hsi zou met zijn legers, die ten Noorden van Han kou gelegen waren. deze positie heb uen opgegeven zonder strijd. Men ver keert nog in het Onzekere over zijn ..politieke bedoelingen". Het Departement van Defensie heeft de militaire opleiding bevolen van alle mannen van 1845 jaar. Generaal Soen Yoean Liang is na een tocht van 29 dagen te voet. als boer verkleed in Hankou aangekomen, na dat hij zijn leger had verloren. De bevelhebber der communistische strijdkrachten in China, Lioe Poe Tsjing. een der bekwaamste generaals 2ou bij een bombardement om het le ven zijn gekomen. NEDERLANDSE HARDRIJDERS NAAR NOORWEGEN. Een groep schaatsenrijders, leden van de NVBHS. zullen Zondag 9 Januari naar Hamar vertrekken om daar Onder leiding van de oudhardrijder Klaas Schenk uit Wieidngerwaard. drie weken te trainen. De meesten van deze rij ders zullen voor eigen kosten de reis maken, doch een vijftal, Marius Stry bis. de Nederlandse uurrecordhouder (Harencarspel)Muts (Jisp). Maarte (Aalsmeer), de Heus (Breukelen) en Habing (Zweelo) worden gedeeltelijk on kosten \-an de bond uitgezonden. Republikeinen niet in federale regering? Ned: 'ar.ö.se zegslieden in Batavia, die vérband leggen tus$ey. de rede van Koningin Juliana en de komst van dr Drees, zien in de wens der Koningin tot een spoedige vorming der federale regering een aanwijzing voor de belar.g rijkste oogmerken van dr Drees' reis. Genoemde aegslieden zouden de spoe dige vorming ener interimregering, met medewerking van een of meer der Re publikeinse leiderr, nuttig achten, ge zien de critiek van internationale zijde op de politionele actie en met name in verband met de door Nehru bijeenge roepen Aziatische conferentie over het Indonesische Vraagstuk. Men achtte het niet waarschijnlijk, dat bij-ir SoekamO avances zouden worden gemaakt, doch wel. dat Moh Hatta en Soetan Sjahrir ir.dien zij hun medewerking willen ver lenen, acceptabel zijn- Van Republikeinse zijde, voorzover te Batavia bereikbaar, werd de mo gelijkheid van medewerking der Re publikeinse leiders aan de vorming van een federale regering in de hul dige omstandigheden verworpen. Men was aan Republikeinse kant de mening toegedaan dat de Repubb ke-nse leiders. Vrij of niet vrij. de resultaten van de conferentie te New DpVii zouden afwachten en dat er in:l de tussentijd, een guerïllastrijd 7.il plaats hebben. Een verwijt aan prof. Romme Dr. Soebrandio, Republikeinse ver tegenwoordiger te London, zeide heden dat de rede van Koningin Juliana wei nig toevoegede aan de beloften, die reeds door Koningin Wilhelmina waren gegeven. Verzekerend, dat de Nederlandse politiek in Indonesië geleid werd door Prof Romme. leider der sterkste partij in Nederland, zeide hij: „Het zou van meer betekenis zijn, wanneer de verkla ring van de Koningin herhaald zou kunnen worden door prof Romme. Het is aan Prof. Romme te wijten, dat vorige overeenkomsten niet uitge voerd zijn. zo verklaarde hij, toevoe gende: „Wij vertrouwen, dat, waar de Koningin van Nederland een constir» tionele vorstin is, de gevoelens, die zi uitsrpak. tenminste een gids voor de Nederlandse politiek in Indonesië iu] len zijn." Gevaarlijk speelgoed Na het Ongeval, dat twee Lcidse jongens het leven kostte ten gevolge van spel met een geladen mortlergra naat. is in het openbaar nogmaals ge wezen op het grote gevaar van het bewaren van munitie en ander oorlogs tuig, ookal wordt daarvan aangeno men. zoals in het geval dat thans twee doden kostte, dat het Projectiel onge Iaden is. De noodlottige explosie en de her haalde dringende waarschuwingen had den tot resultaat dat binnen enkele uren op het politiebureau werden i.nge leverd. twee vliegtuigbommen en drie luchtafweergranaten. Twee jongens kwamen b.v. een lichte vliegtuigbom inleveren. die naar alle waarschijnlijkheid nog geladen was- Zij plachten hiermee een soort kegel spel te bedrijven. Een andere jongen kwam aanzeulen met een granaat van ongeveer 40 cm lengte, met de laco nieke boodschap: „Wilt U 'm even de monteren? Wanneer kan ik 'm terug halen, want m'n vader wil er een bloemenvaars van maken Stikker en Spaak aan de maaltijd De ministers van buitenlandse zaken. Stikker en Spaak, hebben gezamenlijk gegeten en natuurlijk is er ook over een en ander gesproken- Het onderhoud ging over de toestand in Indonesië, de gemeenschappelijke houding ten aanzien van het Atlantisch pact en het Duitse probleem. Bijzon dere aandacht werd besteed aan de vragen, die rijzen met betrekking tot de vestiging van een internationaal bureau voor de Ruhr. Een gezamenlijk NederlandsBelgisch opreden werd noodzakelijk geacht, teneinde een ver tegenwoordiging te krijgen. Australië boycot opnieuw Het Australische verbond van zee lieden heeft Donderdag onverwacht de boycot van alle Nederlandse sche pen weer yigevoerd en geweigerd sleepboten ter beschikking te stellen van de Nederl. vrachtboot „Nieuw Holland". Het schip moest zonder sleepboothulp uitvaren. Het is gela den met stukgoederen voor Java en Singapore. De boycot van de bond werd 81 December gewijzigd en in overeenstemming gebracht met de boy cot van de bond van havenarbeiders, die alleen betrekking heeft op schepen met lading voor havens in Indonesië, die zich in Nederlandse handen be- viden. Een ander Nederlands schip, de „Abbekerk", voer Woensdag uit met assistentie van sleepboten. O DURE VIS? Naar in betrokken kringen te Umul den verluidt zal op 1 Februari de Prijs stop voor alle «oorten vi« vervallen. RUSTIG WEER Pjaatselijk nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met enkele opklaringen Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest Weinig verandering in temperatuur. Uit Amerika is een grote z.g. mist brandspuit geimporteerd, de eerste in ons land- De Zaanse brandweerdeskun digen, de heren van Heyns-bergen, heb ben het verzoek gekregen met dit nieuwe apparaat te experimenteren en te demonstreren. Gisteren arriveerde deze bijzondere blusser in Zaandam. Het uiterlijk ver schilt niet veel van een flinke baby spuit op twee wielen, die achter een auto kan worden gekoppeld. Alleen wordt gewerkt met een speciaal soort slangen en straalpijpen. Met een maxi mum druk van 60 atmosfeer wordt het water omgezet in damp. Deze damp absorbeert de hitte van het vuur vijf maal zo snel als water. Het belangrijke voordeel is. dat een „mistbiussing" geen waterschade oplevert. ITALIAANSE MIJNWERKERS Het eerste contingent Italiaanse mijn werkers, bestemd voor de Nederlandse steenkolenmijnen, is Woensdag in de mijnstreek gearriveerd. Dit contingent bestaat ui 66 ongehuwde arbeiders van 19 ot 30 jaar. Zij 'zijn afkomstig uit de omgeving van van Venetië. SCHIP AAN DE GROND. Het 200 ton metende Nederlandse schip „Eemshorn" is heden bij hoge zee in het Kattegat bij Halsfoarre (Nd. Jutland) aan de grond gelopen. Hoge golven sloegen over het dek en be moeilijkten het reddingswerk. De ..Eemshorn" is op weg van Aalborg r.aar Nederland. JAPI VAN KWADE HUIZE. Het komt de laatste tijd herhaalde malen voor dat Amsterdamse kinderen huizen en winkels langs gaan om oud papier op te halen, waarbij zy dan van de gelegenheid die hun geboden wordt, wanneer men papier bijeengaart om kleine diefstallen te plegen. De politie waarschuwt hiertegen. BELEEFDE GASTEN. In de afgelopen nacht zijn ongewenste bezoekers binnengedrongen bij een han delsonderneming aan de Nassaukade. Zij slaagden erin met een sleutel de brandkast in de kelder te openen en uit een geldkistje f 4600 te stelen. De sleutel, die zij daarvoor gebruikten legden zy daarna op het bureau van de procuratiehouder. Voorlopig tast de politie nog in het duister. IN ZWEMBAD VERDRONKEN. In het Helperzwembad te Groningen is de elf-jarige Alex van Dam uit Gro ningen verdronken. Het knaapje, dat niet kon zwemmen was een geregelde bezoeker van het bad en speelde vaak met vriendjes in het ondiepe gedeelte van het bassin. Het ongeval werd ont dekt, toen het publiek op de tribune het lichaam van het jongetje op de bo dem zag liggen. EXTRA VLEES. Bij een drijfjacht onder de gemeente Rogge] zijn twee wilde varkens gescho ten. Een der dieren woog 130 kg. Het was een groot everzwijn, dat eerst drie salvo'g hagel van de opzichter Verken nis en daarna van de jager Steegs het genadeschot kreeg. Vijf andere wilde zwijnen Ontsnapten. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN J. BREYER GEVONDEN. Niet ver van de plaats waar op de Kortenhoefse plas de omgeslagen boot is gevonden, heeft men vanmiddag het lijk gevonden van de 44jarige J. Bleyer uit Kortenhoef. Een der jagers, die Dinsdagavond bij de eendenjacht op de Kortenhoefse plas om het leven kwam. Het stoffelijk overschot vertoon de geen sporen van geweld, als doods oor zaak kon men verdrinking vast 9tellen, Naar het stoffelijk overschot van de heer O. van Dijk uit Den Haag wordt nog gezocht. PER AUTO NAAR NEDERLAND BELG IE De minister van verkeer en Water staat deelt mede dat desgevraagd door dc RVI ontheffing van het Zondagsrij verfood kan worden verleend op Zon dag 13 Maart a.s. aan houders van plaatsbewijzen voor de Interland voet balwedstrijd Nederland—België van en naar het Olympisch Stadion te Am sterdam. Bij uitreiking van een onthef fingsbewijs wordt het entree-bewijs van de aanvrager aan de achterzijde van een stempel van de betreffende RVI voorzien. HOE EEN HONGAARS VLIEGTUIG ONTSNAPTE Een twintig Jarige Hongaarse, Erz- sebet Matyas, hield een revolver on der de neuzen van twee onwillige le den van de bemanning van het vlieg tuig, terwijl een in het complot betrok ken en eveneens gewapende vlieger de contröle over de stuurinrichting van het Hongaarse lijnvliegtuig. dat Dinsdag jl. te München met 25 inzit tenden is geland, overnam. Dit werd door de inzittenden van het toestel onthuld, voorbereidingen voor de ont snapping waren sedert April 1948 ge troffen. De leider van de gevluchten. Jakos Majoros, verklaarde: „Wij zijn ge vlucht voor de communistische terreur niets dan Onze levens en onze Vrijheid medenemend." OORLOGSSCHEPEN NAAR ENGELAND TERUG. De Britse Admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de Sowjet Unie een slag schip, 8 torpedobootjagers en drie duik boten, die Engeland haar in 1944 heeft Uitgeleend, zal teruggeven. De terug gave zal in drie groepen geschieden en deze maand beginnen. Naar ver klaard werd, „moeten volgens de be palingen van de overeenkomst deze schepen aan Engeland worden terugge geven worden, daar de Sowjet Unie thans haar aandeel van de Italiaanse vloot ontvangt-" Chaos Slechts een simpel berichtje, ergetif op een plaatsje achteraf, met een niety betekend opschrift is de aanleiding tot het artikel, dat wij vandaag in Uw aandacht willen aanbevelen. De inter, nationale tarwe-overeenkomst zal ooi door Nederland niet bekrachtigd wo? den. Misschien dat U zich niet een# herinnert wat hiermee wordt bedoeld. We willen U helpen. In een tijd, dr* schijnbaar al weer ver achter ons lijfl hoewel het tijdsverloop slecht? eeB drietal jaren bedraagt, waren de vol ken der aard?, nog onder de indruk van de afschuwelijke verwoestingen, die overal in de wereld waren aange' richt. In de oorlog kwam er reeds ee» Atlantic Charter *.ot stand, waarin dé mensheid vrijheid van gebrek eil vrees werd aangekondigd. Na de oor* log is er een specirle poging g«. aarr, om het ideaal te verwezenlijken E'd van die pogingen was de oprient r van de wereIdvoed<e'raad. De wereldvoedseu-aad zt'g in. dat er orde moest komen in de •,o-:oren- ging en de verwe v-lng v?n g" me* en ze wist een tarwe-overeenkomsf tot stand te brengen, waarbij de aan gesloten landen zich verplichtten, op gave te doen van de verbouwde ho* veelheid tarwe, waarin prijsvoorschrii ten Werden gegeven, alsmedt aanwijJ zingen, hoe zowel een tekort als een teveel te voorkomen. Nog lang niet volmaakt was deze overeenkomt en de organisatie had nog slechts weinig macht om de overkomsten te doen na leven. Eji toch was het een bescheiden b»- gin van Ordening, dat we met Vreugd# begroetten. Slechts een donkere plek zat er in deze geschiedenis: Sowjet- Rusland wilde ook aan deze overeen komst niet deel nemen. Het gevolg van jleze houding was, dat niet alleen Sowjet Rusland maar ook de overige Oostelijke landen, die onder Ru#*: heerschappij staan. ae komst niet konden meedoen. Een overeenkomst tussen de landen der wereld om de voedselvoorraden onder internationale contrftle te zet ten heeft geen zin, als bijna een vier de deel der wereld er buiten blijft staan. Vooral niet. wanneer dat deel in de tarweproductie een belangrijke rol speelt. De gevolgen zijn niet uitge bleven. Twee van de voornaamste tarweproducerende landen, Amerika en Canada, hebben reeds enige tijd geleden de overeenkomst opgezegd en nu heeft ook Nederland zich terugge trokken. We kunnen ons voorstellen, dat het voor minister Mansholt. die vorig jaar veel werk verricht heeft om resultaten te bereiken door mid del van deze internationale overeen komst. een bittere pil is geweest. Erger nog is, dat, nu deze beschei den poging heeft gefaald, er in de tarwepolitiek en dit betreft niet alleen tarwe, maar iok andere granen zullen er de terugslag van ondervin den, weer een tijdperk van chaos dreigt in t« treden. Een chaos die in het ene land invoerpremies en in het andere invoerverboden tot gevolg zal hebben. Een chaos, die in een bepaald jaar de tarwe sch-eeuwend duur. in het andere waardeloos kan maken. Jammer, dat dit net moet gebeuren nu Truman in Amerika een politiek wil gaan invoeren, die juist een be paalde ordening tot doel heeft. v. X. onze kle;ne toven? -

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1