KAPPIE Nederland bezit schat aan statistische gegevens op alle gebieden Amerika voert andere koers [T0>h4t"R Verzameld door 50-jarig Ceniraal Bureau voor de statistiek Belangrijke wijziging in overbruggings- en Soc. bijstandsregeling Super-sadist Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld Van niet le bepalen waarde Vrijdag j.1. werd het Centraal Bureau voor de Statiestiek een halve geuw oud. Zij, die In het dagelijks leven weinig of niets met statistiek te maken hebben, sullen zich over dit feit niet kunnen opwinden, hoewel de meeste mensen toch vaak waardering hebben voor „zo'n handig lijstje of overzichtje", dat hen bij het zakendoen ten dienste staat of inzicht op enig gebied in het maatschappelijk leven geeft. Het C.BS. is tijdens de volks telling wel wat mear bekend geworden dan voorheen, doch zeer velen be teffen maar nauwelijks het algemene maatschappelijke nut van deze instel ling. Ter gelegenheid van het halve eeuwfeest belegde de directeur-gene raal van het C.B.S., dr. Ph. J. Id'enburg, een bijeenkomst voor de pers, waarbij hij de arbeid en het belang van de door hem geleide instelling uiteenzette. WIJ KUNNEN MEEKOMEN. Nederland is het enige land, waar de algemene statistiek centraal geor ganiseerd is. Overal in de wereld heeft men bewondering voor het CBS met zijn goede wetenschappelijke en technische uitrusting, zijn eenheid van methode 2en zijn degelijke arbeid. De onillkkende fun ctie van het CBS, die o.m. belangrijk is bij het voor bereiden van overheidsmaatregelen zowel als bij controle op de uitvoe ring daarvan, is een voorname factor geworden in het maatschappelijk le ven. De arbeid resulteert zowel in periodieke statistieken op verschillend gebied als in het omvangrijke „jaar- „Boekhouding van verschijnselen" Statistiek, zo zeide de heer Iden- burg, is methodische waarneming van massaverschijnselen, feiten in de sa menleving dus. en het weergeven daarvan in cijfers. Deze „boekhou ding van verschijnselen" vereist vol komen objectiviteit, dus onafhanke lijkheid van welke instantie dan ook. Bovendien is centrale verzameling en bewerking van gegevens op weten schappelijke basis een eerste vereiste. In 1899 werd met de stichting van bef C.B.S. de grondslag tot de ver- vulling van al deze wensen gelegd. In vijftig groeide het C.B.S. uit van ben instelling met vijf tot een met ongeveer 1000 medewerkers. Tot de medewerkers behoort een staf van we tenschapsmensen: ingenieurs, juristen, économen en landbouw-ingenieurs. In deze staf worden mogelijkheden voor statistisch onderzoek nauwkeurig na gegaan. Dan worden vragen opgesteld waarbij methodiek en zuivere begrips benaling belangrijke rollen spelen. Wat is bijvoorbeeld de juiste definitie van een woning en hoe defineert men huishouding en loon. Het zorgvuldig en deskundig uitkienen van vragen draagt in hoge mate bij tot exacte weergave van begrippen. Toch ont staan nog wel eens misverstanden. Zo werd eens aan intellectuelen een vra genlijst' voorgelegd, waarop men de „burgeliike staat" moest invullen.. Her haaldelijk kwamen antwoorden voor •ls: ..heel netje»", „middenstand,, enz. Bü de volkstelling bleek een groot 'gedeelte van de stedeiike bevolking Biet meer te weten, wat men onder „bedstede" verstond AL IN 1815 STATISTIEK Sedert 1815 heeft de statistische we tenschap z'ch godwig in stiigende liin ontwikkeld. On allerlei departemen ten en particuliere instellingen ont wikkelden zich afdelingen voor stati stiek, die doorgaans echter weinig methodisch en veelal verschillend werkten, zodat overzciht en vergelij kend materiaal meestentijds ontbra ken. Wel werd omstreeks 1850 een poging gedaan om tot meer eenheid in de overheidsstatisriek te komen, doch de liberale politici van die da gen zagen in een door de overheid ingesteld statistisch bed-ijf een ge vaar voor het vrije spel der maat schappelijke krachten. Dit zou dan volgens hen teveel overheidscontrole krijgen. Aan het einde van de 19e eeuw echter werd de toespitsing van Sociale vraaeshikken zó groot, dat men aan methodische waarneming van het matschappelijke ^leven moest beginnen om in staat te kunnen wor den gesteld ahhans ter oplossing der vraagstukken de weg naar verbete ring te zoeken. In 1892 kwam de tegenwoordige commissie voor de statistiek tot stand >n in 1899 werd het Centraal Bureau roor de Statistiek geboren, dat in de ilngen der overheid in zier opnam. De commissie is de waarborg voor de on afhankelijkheid van de waarnemingen ei de uitkomsten daarvan. cijfers" en het alom bekende en ge bruikte „statistisch zakboek". CIJFERFABRIEK De verwerking der binnengekomen gegevens geschied mechanisch mét be hulp van het „Holerithsysteem". Alle feien worden in cijfercode op kaar tjes aangebracht. Op deze kaartjes heeft ieder vakje zijn eigen betekenis en wordt als zodanig ook weergege ven. Hieruit kan men automatisch alle gewenste gegevens verkrijgen in dien men bijv. weten wil hoeveel paarden de Ned. boeren bezitten, dan worden vakjes „paarden" van de landbouwstatistiek* snel automatisch geteld en geregistreerd. Zo kan men b.v. ook het aantal mensen tellen, dat tot een bepaalde kerkelijke gezindte behoort Om een indruk te geven; per jaar worden vijftien millioen kaar ten geponst, driehonderd millioen ge sorteerd en vijfenzeventig millioen ge- tabelleerd. Het aantal beschikbare ge gevens is niet te schatten: een enorm, ultra-modern machinepark 'gonst in deze cijferfabriek, waarvoor de grond slagen in 1899 werden gelegd. Normen bijsiandsregeling verhoogd De minister van sociale zaken he eft met ingang van 17 Januari 1949 'n aantal wijzigingen aangebracht in de overbruggingsregeling en in de sociale bijstandsregeling. Zoals bekend zijn dez e regelingen bedoeld om te voorzien in het levensonderhoud van valide en bonafide Werknemers tijdens 'n periode van gedwongen werkloosheid. De uitkeringen van de overbruggings regeling zijn in beginsel gebaseerd op een percentage van het voor het beroep van betrokkenen geldende loon. De sociale bijstandsregeling daarentegen gaat van normen uit, die o.a. afgestemd zijn op de behoefte en de samenstel üng van het gezin. De overbruggings regeling heeft een beperkte uitkerings duur van 13 weken. Daarna kan even tueel de sociale bijstandsregeling toe passing vinden, welke regeling boven dien toegepast wordt ten aanzien van enkele bijzondere categoriën van werk lozen. De voornaamste met ingang van 17 Januari aangebrachte wijzigingen zijn de volgende: OVERBRUGGINGSREGELING a. Tot nu toe gold de bepaling, dat een werkloze, die 13 weken uitkering had genoten, niet opnieuw voor een zodanige uitkering in aanmerking kon komen, vooraleer hij tenminste 13 we ken achtereen door arbeid in het Vrije bedrijf in eigen onderhoud had kunnen voorzien. Thans is' deze bepaling zoda nig gewijzigd, dat genoemde 13 weken niet-aaneengesloten in een periode var. 26 weken mogen vallen. b. het uitkeringspercentage volgens deze regeling voor thuisinwoneuden bo ven 30 jaar wordt verhoogd van 40 tot 60% van het geldende loon. BIJSTANDSREGELING a. de normen, van deze regeling welke onlangs in verband met het weg vallen van bepaalde subsidies op de levensmiddelen reeds met f 1 werd verhoogd, ondergaan opnieuw een ver hoging van f 2 voor een echtpaar en van f 1.10 voor kostgangers en alleen wonenden. De gezinsledenbijslag, welke thans f 2,40 per gezinslid be draagt wordt van het 4e gezinslid af op f 3 gebracht. b. Teneinde aan de moeilijkheden in gezinnen met geringen inkomsten tegemoet te komen zal voortaan een bedrag van f 10,— per week Per verdie nend gezinslid buitenbeschouwing wor den gelaten. Dc Californische rechter moest haar wel gelijk geven. Mrs. Laykin te Los AngeJes vond, dat ze maar bitter slecht door haar echtgenoot werd be handeld en diende een eis tot echtschei ding wegens „verregaande wreedheid" in. Haar man gaf haar, aldus Time, bij ieder openbaar diner een cheque van honderd dollar waarvoor ze dan juwe len en dergelijke spullen mocht kopen. Maar mr Laykin was er thuis steeds als de kippen bij om de cheque weer op te eisen en haar voor de ogen van zijn woedende echtgenote te verscheu Humor in cijfers Een Duitse hoogleraar haalde tijdens een congres een grapje uit, dat bij alle statistiekmensen vermaard is geworden en dat bewijst, dat men zeer voorzichtig moet zijn met gevolgtrekkingen Hij vertoonde twee beeld- statistieken, die ongeveer de zelfde curven vertoonde. Ie dereen vroeg zich af, in welke betrekking deze sta tistieken tot elkaar stonden, Het bleek, dat de ene de ge boortecijfers van Bremen en Luebck weergaf en de an dere het.... verloop van de bewoning van ooievaarsnes ten in die streek. Verkoopsters wilden hun huwelijksuitzet bij elkaar stelen De Kinderpolitie te Amsterdam kreeg dezer dagen een anoniem schrijven, waarin stond, dat een 17 jarig meisje dat als verkoopster werkte in een ma nufacturenzaak in Amsterdam Zuid. zich reeds langer dan 2 jaar aan dief stal van textielgoederen had schuldig gemaakt. Het meisje, door de politie gehoord, bekende onmiddellijk in ver eniging met een 28 jarige collega al geruime tijd goederen te hebben ach tergehouden en Prijskaarten te hebben verwisseld om op die manier hogere Prijzen te kunnen vragen. Zij bekende ook de „extra winst" te hebben gesto len. Volgens schatting hebben deze twee meisjes in de loop der twee ja ren een bedrag van twee tot vijfdui zend gulden huwelijksuitzet te krijgen De brief bleek afkomstig van de 21 jarige ex verloofde van het 17 jarig meisje, die deze brief schreef toen de verloving verbroken was, maar omdat hij geruime tijd van de diefstal sad meegeprofiteerd nu ook is aangehou den. GROTE VELDTOCHT TEGEN DE TUBERCULOSE OP KOMST. Dr Hans Jacob Ustvedt, eerste ge ncesheer aan het stedelijk ziekenhuis „Ullevaal" te Oslo, is aangewezen om het commando op zich te nemen van de veldtocht tegen de tuberculose in Europa. Deze campagne gaat van de drie Scandinavische landen gezamenlijk uit én heeft tot doel om tuberculine_proe Vén op 50.000.000 personen heneden de 18 jaar te nemen en 15.000.000 mensen met B.C.G.vaccin in te enten. .y LEVEND VERBRAND. Vanmorgen omstreeks half elf is in een zolderkamer van het perceel Waal straat 127 een brandend petroleumstel omgevallen. De 69-jarige bewoonster van deze kamer, een gepensionneerde Onderwijzeres heeft bij de pogingen de ontstane brand tè blussen, zo ernstige brandwonden opgelopen aan armen en gezicht, dat zij gisteravond in het O.L. Vrouwegasthuis is overleden. Over de grens De bewering, die velen tijdeng de Amerikaansq Presidentsverkiezingen hebben geuit, dat het weinig uitmaakte wie er tot president zou worden verko zen, Truman of Dewey, met andere woorden, dat het lood om oud ijzer was, de Democraten of Republikeinen, is onjuist gebelken, Degenen, die zo spraken, zijn stil geworden, nu pres! dent Truman in zijn boodschap aan het Congres het Regeringsprogramma heeft ontvouwd. In links georiënteerde kringen werd Amerika tot dusverre min of meer be schouwd als een hopeloos geval. Een geval, waarin het kapitalisme vaster in de zadel zat dan waar ook ter wereld en waar het socialisme geen wortel scheen te kunnen schieten. Dat laatste is nog zo. Een socialisti sche beweging van enige omvang is er in Amerika niet. Maar aan de hand van Trumans boodschap menen wij toch te kunnen constateren, dat er in het land van de dollar ook geen sprake meer is van een ongebreideld kapitalisme. Terwijl de kleine man er geen poli tieke organisatie heeft» blijkt nu, dat de laatste verkiezing in Amerika de verkiezing van de kleine man is ge worden. De verkezing. waarin de demo craten slechts de overwinning hebben kunnen behalen, door de steun van de tientallen millioerien arbeiders, geor ganiseerd in CIO en AFL, de boeren- en een deel van de middenstand. Truman heeft dit begrepen. En de Democratische partij heeft dit begrepen Was het wellicht daarom, dat Truman zo zelfverzekerd was gedurende de ver kiezingsstrijd? Het is uiteraard moeilijk te voorspel len, welke gevolgen deze koerswijzi ging van de Democratische partij voor Amerika zelf zal hebben. We bedoelen niet in economisch opzicht, maar In politiek. Heeft de Democratische partij zich gespiegeld aan Engeland, waar de liberalen zijn vermorzeld in de strijd tussen Labour en de Conservatieven? Is de Democratische partij nu zodanig van karakter veranderd, dat ze in Ame rika de plaats zal gaan innemen, die de Labourparty in Engeland heeft? We menen dit voorshands te moeten ont kennen. Maar wel zien we het zo. dat door deze manoeuvre in Amerika een socialistische beweging met een eigen karakter in de eerste jaren weinig kan» heeft. Vooral niet omdat de Vakbeweging hier de machtige factor is. die de De mocratlsche partij zo stevig in de zadel heeft geholpen en haar, wellicht, on danks zich zelve in de richting heeft gestuwd. Valt het enerzijds te betreuren, dat Amerika geen socialistische beweging van betekenis naar voren weet te schui ven. welke In het belang van de we reldvrede wellicht een gunstige invloed zou kunnen uitoefenen, aan de andere kant is het verheugend, dat een zo ster k« groepering als de Democraten in Amerika vormen, zonder voorbehoud de koers hebben ingeslagen, welke men de weg der geleide economie pleegt te noemep. Het sprookje, dat Amerika door middel van de Marshallhulp deze geleide economie in Europa om half zou willen brengen, zal wel een taal leven blijken te hebben, maar bat heeft geen enkele grond meer. Het 1» niet anders dan een sprookje. Voor degenen, die ook In ons land, juist een andere koers wilden inslaan, moge de boodschap van Truman een waarschuwing Inhouden, dat het „vrije spel der maatschappelijke krachten" op zijn laatste benen loopt.* Zelfs „In Gods own country". Nieuw Zeelandse wetten Een bakker uit de Nieuw- zeelandse stad Wellington moest voor h t gerecht ver schijnen, nadat een klant de kop van een muis in een brood had gevonden. De rechter moest tot zijn spijt de bakker weer laten gaan omdat de voorschriften omtrent hygiëne in Nieuw Zeeland alleen zeggen, dat „brood geen toegevoegde minerale substantie mag be vatten". DINSDAG 11 JANUARI 1949 HILVERSUM I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muzjek; 9.00 Lichbaken; 9.30 Symphonisch concert; 10.15 Operamuziek; 1.00 Mu ziek soudt fit; 12.03 Cellocerital; 12.33 Metropole orkest; 13.00 Nieuws; 13.25 Om en om ;14.00 Zangrecital; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Schoolradio; 15.30 ueorge Gershwin programma; 16.00 Voor de zieken; 17.00 yoor de jeugd; 18.00 Orkest Otto Dobrindt; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.12 Radio Philharmonisch orkest: 22.00 Hongaars strijkkwartet; 2300 Nieuws. HILVERSUM II 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram muziek; 9.00 Pianomuziek; 10.00 Morgenwijding 10.15 Arbeidsvitaminen; 11.00 Soft and Sweet; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Lyra trio; 12.40 Orgelspel; 13.00 Nieuws 13.20 The Skymasters; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radio matinee; 16.40 Voor de jeugd; 17.30 50 jaar Statistiek 18.00 Nieuws; 18.30 Achter het voet licht; 19.15 Kamermuziek; 20.00 Nieuws 20.15 Bonte Trein met Frans du Mee: 21.45 Pierre Palla; 22.30 Paul Hinde- mith dirigeert; 23.00 Nieuws. en de Chinese Mandarijn 3. Alles zou goed gegaan zijn, wanneer Kappie niet toevallig op het dek van de Kraak was gekomen. Maar Kappie had zijn middag slaapje gedaan en hij wilde een luchtje gaan happen. Dus hij kwam aan dek, en zag plotseling tot zijn grote schrik dat de maat in een touw klom, dat nergens aan vast zat. Ben je gek geworden, klont van een kerel! riep Kappie. Laat je zakken! De fakir keerde zich vlug om en hij zag meteen daj daar de Kapitein van het schip stond. Daardoor vergat hij het touw en de fakir maakte een diepe buiging roet gekruiste armen. Hef gevolg was dat het touw slap naar bene den viel en de maat met een plof op de grond terecht kwam. De heer van het schip! zei de fakir. Zoudt ge'mij enige minuten van uwe kostelijke tijd kunnen schenken, opdat ik u enige belangrijke dingen kan vertellen? Wel, ja, zei Kappie. Kom maar aan boord! De fakir schreed de loopplank van de Kraak op, terwijl de maat steunend overeind krabbelde. Wat een ellende, mompelde hij. Ilc zei al, dat ik zou vallenik had het nooit moeten doen bedrog, ellendepijnau Feuilleton dooi KAVIBR DB VON1BPIN 61. Rodille las het geschrevene nog eens over. Ja, zo is het, zeide hij daarop. Wanneer deze Weinige regels, zoals ik vrees, tot geen uitkomst leiden, Bullen zij toch in geen geval kwaad kunnen doen. Hij schelde. Paul Mercier verscheen aan de deur en trad binnen. Rodille gaf hem het papier en gelastte hem het geschrevene zo spoedig mogelijk in de vier voor naamste dagbladen te laten plaatsen. Ja, mijnheer, zei Paul, zonder zijn ogen op het pa pier te slaan. Na enige ogenblikken kwam hij glimlachend binnen. Welnu, vroeg Rodille, waarom doet gij niet, wat ik lil heb gezegd? Omdat ik dacht, mijnheer, dat gij wellicht niet ver hangen zoudt, de aardigheid nog verder te drijven. Van welke aardigheid spreekt gij? Wel van deze- En Paul wees op het papier, dat hij in de hand hield. —Bij alle duivels, spreek dan toch duidelijk! riep Rodille ongeduldig uit; ik begrijp u niet. Mijn hemel, mijnheer, het kan u toch geen ernst zün. om deze advertentie te laten plaatsen met de enige bedoeling van u te mijne koste te vermaken? Rodille vroeg zichzelf af, of zijn bediende ook gek geworden was. Mij te uwe koste vermaken! herhaalde hij; wat be tekent dat? Waarom zou ik die advertentie niet in ernst willen laten plaatsen? Wel, mijnheer, omdat het jonge mens, omtrent wit gij inlichtingen vraagt.... Welnu? Welnu, dat ben ik. Rodille was ten hoogste verbaasd, maar toen de jonge man hem alle vereiste papieren had laten zien moest hij hem natuurlijk wel geloven. Het viel de schurk niet moeilijk de arme Paul voor een zekere som te bewegen een contract te tekenen, waarin hij afstand deed van al zijn rechten op een na latenschap, welke hem misschien ten deel mocht vallen. Hij beloofde hem honderd duizend francs, wat voor de kantoorbediende een hemel op aarde beduidde, daar hij nu naar Blanche zou kunnen gaan en haar vragen zijn vrouw te worden. Dit gesprek en deze overeenkomst hadden plaats een paar dagen nadat Blanche en Horner waren vertrokken. Rodille had het nieuwe adres van die twee echter aan Paul meegedeeld, doch onder het zegel van geheimhouding. Toen hij Blanche van zijn geluk in kennis stelde en haar vroeg of zij zijn vrouw zou willen worden, was er geen gelukkiger meisje dan zij. Zij zelf had hem echter iets minder aangenaams mede te delen. Horner had haar in de tuin aangetroffen, lezende in haar bijbel en dit had hem zo In woede doen ontsteken, dat hij het boek uit haar handen had gegrepen en op de grond ge worpen. Ik durf het boek niet bij mij behouden, zei ze, neem gij het mee, Paul en bewaar het voor me. Natuurlijk deed Paul deze belofte gaarne en zo nam hij het boek mee. Zodra de jongeling op zijn zolderkamertje was ge komen, stak hij de koperen lamp aan, die in de avond uren zijn kamer verlichtte, en begon met eerbied de verkleurde band te beschouwen van het oude boek, waarin de tengere vingers van Blanche zo dikwijls had den gebladerd. Daar hij in de wapenkunde geheel onbedreven was, schonk hij, zoals gemakkelijk te begrijpen is, weinig aandacht aan het wapenschild op de band, dat voor hem geen betekenis had. Na eerst het uitwendige bezien te hebben, begon hij spoedig het inwendige te onderzoeken. Hij maakte de sloten los, opende het boek en zijn oog viel dadelijk op het witte blad, waarop de datums van de geboorte, de huwelijken' en het overlijden der Vau- barons geschreven stonden. Dez« soort van geslachtsboom verkreeg niet weinig belang voor hem, toen hij zag. dat de laatst ingeschre ven naam die van Blanche was en dat de datum van haar geboorte met juistheid stond opgetekend. Meer dan eens had hij zich in dc laatste dagen met een zeker» ongerustheid afgevraagd, hoe hij bij het ontbreken van elke Juiste aanwijzing, de vereiste papieren zou kun nen verkrijgen, die tot de voltrekking van zijn huwelijk met het joge meisje nodig waren. Het eerste blad van die bijbel hief juist van pas deze bezwaren op en ver schafte hem de nodige inlichtingen. Onder de namen der voorouders van Blanche was er een, die bijzonder Pauls aandacht trok. Het was die der ongelukkige vrouw, wier noodlottig uiteinde wij ken nen: Martha Besnard, de moeder van Blanche. Paul herinnerde zich de advertentie van Rodille in de dagbladen, waarbij deze de onbekende nakomelingen van Simon Besnard had opgeroepen. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3