KAPPIE De oorlog in China VOOR LENS Cultureel werk ten plattelande Jean Vaubaron bewijil zijn onschuld Revolutie reeds in 1912 begonnen la da Vren 1926, 1927 en 1928 bezetten de Chinese Nationalisten tot op dat ogenblik In Sjanghai, Nanking en Peking beschouwd als gevaarlijke „rode revolutionairen" grote delen van China. 't Zag er toen naar uit. dat Tsjiang Kal Sjek, onder wien» leiding de operatie» werden uitgevoerd, op het punt itond de grote Chinese revolutie, reeds begonnen in 1912 met het afzetten van de Mandsjoe-dynastie, tot een goed einde te brengen. lometers door 12 verschillende provin- Terwijl echter het succes voor het grijpen lag, maakte Tsjiang, waarschijn lijk onder Invloed van machtige Chi- nese financiële kringen, een algehele «waai naar rechts en in plaats van de Strijd om de hereniging van zijn vader land voort te zetten, keerde hij zich ln 1927 met zijn troepen tegen Hankou. waar door progressieve krachten van de Kwomintang onder invloed van de Russische adviseur Borodin een linkse, geen communistische, regering gevormd was. Tsjiang verjoeg deze regering uit Hap kou. waarop alles wat links was in het nationalistische China zich in de bergen van Kiangst verschanste. Daar werd Onder leiding van Mao Tse-Toeng en maarschalk Tsjoe Teh de eerste Chi. nese Sowjetstaat geformeerd, die Z'Ch zeven Jaren lang. tot October 1934 tegen de verwoede aanvallen van Tsjiang wist te verdedigen. Maar toen werd de grond de communisten te heet Onder de voeten en zij besloten met hun gehel» natie te ..verhuizen". De beroemde „Lange Mars", een van de eigenaardigste feiten in de annalen van xle moderne gegschiedenl. begon. Het beginpunt lag in Kiangsi, ten Zuid Westen van Sjanghai, het eindpunt, dat na 368 dagen b-reikt werd, in Yenan in Sjensi. ten Westen van Peking. De communisten vertrokken met 100.000 man; 50.000 man kwamen in Yenan aan. Afgelegd werden ruim 10.000 ki- cies, dat ig ongeveer de afstand van Constantlnopel naar Stockholm, vla Italië en Spanje. Bij Yenan voegden Mao en zijn volgelingen zich bij an dere communisten, die uit Honan ge komen waren en een onafhankelijke staat, die de oorlog aan Japan ver klaarde. maar tevens gedwongen werd tegen Tsjiang te strijden, werd gesticht. Aan de oorlog met Tsjiang kwam echter in 1937 een einde, nadat de genaralissimo iij December 1936 was ontvoerd door de „jonge maarschalk" Tsjang Tsoe-Liang, die in Sian resi deerde. Deze bracht Tsjiang samen met de communistische leider Tsjoe En-Laj en een overeenkomst tot sta. king van de broederstrijd en gemeen schappelijk verzet tegen Japan werd gesloten. De overeenkomst bleef iir stand tot na de volledige nederlaag der Japanners. In het bijzonder de Amerikanen hebben daarna gepro beerd een Chinese coalitie-regering, waarin nationalisten en communisten zouden samenwerken, in het zadel te helpen, maar de oude geschillen ble ken te strek en de burgeroorlog werd hervat. Met welk een succes voor communisten wordt door de hierbij afgedrukte kaart duidelijk getoond. DE VALSE NOOT Het behoort tot de liefhebberij van tallozen, om de muziek te beoefenen- Hetzij in zangverenigingen, hetzij in fanfarecorpsen. Het geval waarop we hieronder de lens op richten, speelde zich af in een onzer onvolprezen West friese dorpen, met een opgewekt mu ziek leven. Een van de medespelenden was een verwoed liefhebber. En om U de waarheid te zeggen, bracht hij er aardig wat van terecht. Onlangs had de vereniging echter een stuk in studie genomen, waarmee enkele moei lijkheden dreigden te ontstaan. Keer op keer kwam er een djsso. Dorpsgemeenschap in gevaar II Hebben wij ons in het vorige artikel verdiept in de bindende krachten, thans moeten wij de krachten, die de dorpsgemeenschap aantasten nader be- •chouwen. ONTBINDENDE KRACHTEN 1. De agrarische bedrijven produ ceren niet meer voor een gesloten dorpshuishouding, maar voor een we reldmarkt en- worden afhankelijk van de schomtaeitngen op de wereldmarkt De geldhuishouding brengt een sterk op de handel Ingestelde inslag mee. die zich hier eerder, daar later doet gelden. De hoge zandgronden hebben hiervan misschien pas het laatst de Invloed ondervonden. 2. Er Ontstaat een grotere verschel- denheid in beroeoen onder de bevol king. De greep middenstanders vooral neemt toe. 3. De concurrentie, die ontstaat ten gevolge var -de wijziging in de eco nomische opbouw en de grotere ver- Icheidenheid werkt individualisering in de hand. voert «Is de gemeenschap af. Ook op geestelijk terrein en op ver- enigmgsgeb-e* ziet men deze concur rent^ ontstaan. 4. De materialistische geest, die al lerlei vroege: n»et zo gevoelde tegen. «tellingen toespitste. 5. Welstancisverschillen, die door de grotere welvaart na 1880 ontstaan. 6. Klassen worden gevormd en de klassenstriid doet soms onoverkome lijke kloven ontstaan. 1. Het standsverschil in de dorpen, gevolg vaak van een verburgerlijkt denken en daardoor liggend op psy chologisch terrein. 8. Partijwezen. 9. De gezindten8trijd: de school strijd: het doortrekken van confessio. nele verschillen op alle terreinen werkt Ontbindend. 10. De vervlakking o,m. door pers, Itdlo en film doet veel eigens van het platteland verdwijnen. Taal en dialect slijten, de levensstijl verandert. 11. Op het platteland is een gene- ratie-Probleem merkbaar. Vroeger was het overwicht van de oudere genera tie op de jongere groter dan thans. De eenheid van denken is verbroken. Bij de jongeren is een zekere opstandig heid; er is een spanning Ontstaan. Een andere mentaliteit vormt zich. Is hieraan vooral niet schuldig het sterk versnelde tempo der maatschap pelijke en geestelijke veranderingen, zodat er nog geen traditie-vorming mogelijk i9 gebleken? 12. De jongeren hebben hun inner lijke houding nog niet kunnen vinden zij „slaan door" en dit versterkt het generatieprobleem. 13. Het moderne verkeer fiets en autobus heeft het Platteland opengelegd. Het brengt de versteed- sing van het dorp en haalt de jonge ren naar de stad. 14. In het vermaaksleven, in het winkelbedrijf, in woninginrichting treedt een sterke ver3teedsing op. 15. Er is een toegenomen trek naar de stad. waardoor de band met de traditie losser wordt en in de volgende generatie vaak geheel afbreekt 16. De industralisatie bracht en brengt allerlei elementen binnen de dorpsgemeenschap. die ontbindend gaan werken. Bekijkt men deze punten en die in ons vorig artikel dan kan men op merken, dat zij bijna alle in het gees telijke vlak liggen: een aantal zal moe ten worden aanvaard zonder dat er veel aan kan worden gedaan an dere punten zij echter wel degelijk te beïnvloeden; hetzij dat men de bin dende krachten versterkt, hetzij dat men probeert allerlei tegenwerkende krachten te verzwakken. En al stelt men de dorpsgemeenschap niet abso luut, al weet men, dat er voor een mens persoonlijk belangrijker gemeen schappen kunnen zijn, toch moet het feit, dat er factoren zijn die beïnvloed kunnen worden, zodat het leven in de dorpsgemeenschap sterker en voller kan worden, dat het culturele leven op het platteland zinvoller en belang rijker kan worden, de plattelander sterken ln zijn arbeid op dit terrein. De activiteit, die hiervoor nodig is, de mogelijkheden, die hiervoor be staan, de moeilijkheden, die liggen op velerlei gebied, worden besproken aan de hand van inleidingen door deskun digen op de Volkshogeschoolcursus van 24 Januari—5 Februari 1949. Deze cursus op de volkshogeschool te Bergen is een zuivere plattelands cursus. De enige 14 daagse cursus die op dit gebied deze winter wordt ge houden. Voor de jongeren uit onze dorpen, een gelegenheid, die zy niet voorbij mogen laten gaan, omdat zij in 't ver- eniglngs- en organisatieleven later veel profijt van deze cursus kunnen hebben. Inlichtingen bij de Volkshogeschool te Bergen en bU de besturen van de plattelandsorganisaties, die ln bepaal de gevallen voor deze cursus beurzen beschikbaar hebben. Met Pasen naar Matokko? Jongens en meisjes, die graag naar Frankrijk zouden gaan, weet jullie, dat er een organisatie bestaat, erkend door het Commissariaat-Generaal voor het Toerisme, n.1- het „Bureau des Voya- ges de la Jeunesse" (Reisbureau voor de Jeugd), hetwelk tot jullie beschik, king staat om je op zo voordelig mo gelijke wijze verblijf aan te bieden? Gezien de plannen voor 1949 staat er voor Pasen een studiereis naar Ma, rokko op het programma en voor de zomer verblijven in Parijs, Bourgogne de Rivièra, de Alpen en de Pyraneeën en wel voor jonge mensen van elke nationaliteit Behalve voor logies en Voedsel, zorgt het Bureau er ook voor om d® deelnemers (-neemsters) met hj&p overeenkomstig milieu in contact te brengen: arbeiders-, studenten- of artistieke milieu». De jonge Belgen of Nederlanders, die voor dit plan voelen, kunnen zich wenden tot het Ministère de 1'Educa- tion Nationale, Service de Monsieur THALER. 34 rue de Chateaudun. ln Parijs. nant te voorschijn en o wonder, deze dissonant werd voortgebracht door bo venbedoeld. toch zeer actief eu serieus persoon. Twisten dreigden- Onvrucht bare discussies brachten geen oplos- siug. Elke keer dat het stuk gerepe teerd werd, kwam de dissonant met Onverminderde kracht naar voren. Ten slotte werd een commissie van onder zoek ingesteld en deze deed een merk. waardige ontdekking. Op het blad mu ziek had een vlieg, of was het een vlo van abnormale afmetingen, iets zeer onbehocrliiks verricht. Precies op de lijn en in de grootte van een noot- Er kwam een pennemesje aan te pas. Voorzichtig werd de wandaad wegge sneden en toen het stuk opnieuw ge speeld werd. bleek het euvel verhol pen te zijn. Doen zich de dingeu onverarde-d voor, al naar de wand waarin ze we- derblinken. Dat is wel heel duidelyk uitgekomen in de verschillende pers commentaren op de rede van Trumaa voor het Amerikaanse congres. Ter- wijl de behoudende pers moord en brand schreeuwt, en hem verwijt, dat l»y het socialisme in Amerika wil ves tigen, schrijven de communistische bladen in even hartstochtelijke be woordingen, dat het hem er om te doen is het kapitalisme in de United Stateg vaster in de zadel te helpen. Knoop er nu maar een touw aan vast. ging worden. En wie heeft «r nu niet het land aan verveling. Enfin, daar is nu de komende periode wel geen gevaar op. Integendeel. We kunnen wel enkele avonden gaan debatteren over de vraag, of ook ander«denkea. den lid van deze Vrijzinnige Vakto#* weging mogen worden. En ook komt de kwestie van Ja erkenning natuurlijk ter sPrake. voor lopig hebben we dus weer stof toe *»aten. Misschien dat de Vrouwen van de leden van die nieuw opgerichte vakbeweging wel kransjes beiegven. waarop ze ku3sens gaan borduren. B.v. met de sn-*uk er op. „Eendracht maakt macht". Een kantoorbediende uit Delft ging op Oudejaarsavond met f 3000 van zijn baa3 naar Amsterdam. Hij vond. dat hij van die gelegenheid wel eens ge bruik kon maken om het een en an der te gebruiken en dus deed hy ver schillende café'g aan. En tenslotte kwamen er nog dames aan te pas. met alle nare gevolgen van dien. De vol gende morgen, de eerste dag van het nieuwe jaar dus. kwam hij op het Centraal Station tot bezinning. Maar de drieduizend gulden waren verdwe nen. Hij heeft nog enkele dagen rond gezwalkt en Is toch eindelijk met han gende pootjes naar Delft teruggekeerd. Toen kwam fclj natuurlijk met de po litie In aanraking. Wat is het toch ei genlijk zielig, zo'n geval. Een avond van Onbedachtzaamheid en een ver loren leven is het gevolg, Drie Koningendag is voor ons hier in het Noorden Vrijwel Ongemerkt voorbijgegaan. Maar we zullen er wel eens meer van horen. Want er is op die dag weer een nieuw vakverbond opgericht. Een vakverbond op Vrijzin nige grondslag. Ziet U, dat was nou net precie3, waar we in Nederland op zeten te wachten. De eensgezindheid in het Nederlandse volk dreigde zo groot te worden, dat het vervelend Toen we het be-icht lazen, dat 'óe «Omnmoordenaars Polak en Stop ln de Beemster de 50-jarige veehouder Ubbels hadden vermoord in de bezet tingstijd. terwijl diens vie-jar|g zoon* tje er bij stond, zijn we even beduusd geweest Onze lens was zo beslagen, ^at we niet meer konden werken. Het duurde wel niet lang, maar toch lang genoeg, om even te denken over de onmenselijkheid, d'^ de*e lieétn ta» toOn hebben gespreid. Och nee, we willen geen toomig vertoog houden over hun verdorven heid. Laten we On» alleen bewust worden, dat^ elke oorlog deze mens onterende toestanden meebreng* Zo was het reeds ou*ihej zo is het nu er f0 imi b':>ven. Praatjes over de humanisering van de oorlog ten spijt. Oorlog is nu eenmaal een uiting van barbarisme.. rjimfnaj DONDERDAG 13 JANUARI 1949 Hi/versum I 301 Én. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 9.05 Mozari-concert; 9.45 Schoolradio; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonne bloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Piano recital; 12.33 KRO-amusementsork.1 13.00 Nieuws; 13.25 Orkest Joseph Littau; 14.00 Marinierskapel; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Werken vaa Tschaikowsky; 15.30 NCRV.koor; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Vocaal-kwartet: 18.30 Ned. Strtiakr.; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.15 Orgelspel; 20.15 Studio-steravond in Scandinavi sche stijl; 21.30 Familiecompetitie; 22.05 Buijenl. overzicht; 22.25 Ned. Kamerkoor; 23.00 Nieuws H/Iversum II 415 m. 7.00 en 3.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. platen; 9.00 Gershwin-concertJ 10.13 Arbeids vitaminen; 11.00 Orgelconcert; 12,00 Men opole-orkest; 12.38 Pianoduo; 13 00 Nieuws; 13.20 Americana; 14.00 In en om de tuin; 14.30. Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Asspr- timento; 17.00 Kaleidoscoop; 1735 Kwintet Johnny Meyer; 13.00 Nieuws; 18 30 Cellorecital; 19.10 Avondschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Kamerorkest; 21.15 .Prive-secretaresse". hoorspel; 21.55 Negro-spirituals; 22.30 Praatje over levensverzekering; 23.00 Nieuws. en de Chinese Mandarijn 5. Na deze kleine scherts-wonderkunst, zal ik u de vraag stellen, die mij op het hart ligt, zei de fakir. Op dit moment toeft hier sinds enige dagen in het grootste hotel van de stad een zeer belangrijke persoonlijkheid, en wel een Chinese mandarijn, geheten Lah Tie Pang. Hij komt van ene verre provincie, die hij bestuurt.... En wat zou dat? vroeg Kappie. Wat heb ik daarmee te maken? Lah Tie Pang wil ene bootreis ondernemen naar mijn land en daar heeft hij zijne zéér speciale redenen voor. De zon zou in zijn hart gaan schijnen, indien gij hem daarheen zoudt willen brengen tegen ene mime ver goeding. Toevallig vaar ik die kant uit, want er is hier op het ogenblik geen sleep of lading te krijgen.... Gij behoeft slechts de goedheid te hebben mij te begeleiden! zei de fakir, en de maat zag toen met hevige ongerustheid in zijn hart toe, hoe Kappie en de fakir de Kraak verlieten. En nadat ze een eindje gewandeld haaaen betraden die beiden een groot wit hotel, waar een negerportie: uen bij de deur hvfgend toeliet. Wanneer daar geen narigheid van komt! dacht de maat. Die kerel heeft me uit een touw laten vallen en ineens had hij Kappie's pet opnee, ik durf er mijn prentebrlef- kaarten onder verwedden, dat daar ellende van komt! Waar zijn trouwens mijn prentbriefkaarten, die ik zostralcs zat te bekijken? Weg! Ze zijn weg!! Feuilleton door XAVItR DB MON1BP1N B3- Een kwartiet later kwam Paul met een verwron gen gezicht terug. De bijbel was gestolen. Hij was rade loos, maar Rodïtle stelde hem gerust. „We zullen hem terugvinden", zei hij. „Ik heb vrienden bij de politie, die alles na zullen zoeken." Nu Rodille het bewijs van Blanche's rechten had, kreeg hij ook nog" andere plannen. Blanche's rechten waren nader dan die van Paul en om zeker te zijn van .de ontzaglijke erfenis zou hij niets liever doen dan het Jonge meisje trouwen. In elk geval moest zij volkomen ln zijn macht zijn* Wilde zij dan niet in zijn voorstellen toestemmen, dan moest hij haar kunen doen ver- 'dwynen. Om dit doel te bereiken schreef hy aan Horner een briefje, ondertekend met een vreemde naam, en waarin bij hem uitnodigde op een bepaald uur in een café i»amen te komen, daar hij hem ernstige onthullingen had ;Se doen. I Toen Horner op hem zat te wachten, drong hy de tuin binnen, waar Blanche op Paul Mercier wachtte en vertelde hy het jonge meisje, dat Paul hem had gezon den om haar te verzoeken naar hem toe te komen, daar hij een ongeval had gekregen en nu in het gastehhu!» lag. Blanche, hevig ontsteld, was natuurlijk dadelijk bereid en volgde hem in het rijtuig, dat gereed stond. Inplaats van haar naar Paul Mercier te brengen, die even later tevergeefs op het afgesproken plekje kwam, bracht de schurk fiet meisje naar een der huisjes ln de Avenue de Neuilly. Hier begreep Blanche al heel spoe dig dat zij een gevangene was. Om de andere dag kwam Rodille haar opzoeken en telkens herhaalde hij zijn verzoek om zijn vrouw te willen worden, Blanche wei gerde echter standvastig en zei nog liever te willen sterven. Welnu, zei Rodille, dan zal zij sterven en zal het Paul Mercier zijn, die mij aan de millioenen helpt. Deze arme jongen was intussen radeloos, evenals Hor ner, die maar niet begreep waar -zijn somnambule was gebleven. VI. EEN ONTDEKKING. Ik zal haar terugvinden, had Paul tot zichzeiven ge zegd, doch na over de middelen daartoe lang te hebben gepeinsd, werd het hem luidelijk, dat alle hoop om haar terug te vinden, vervlogen was, daar hij niet •ns wist waar of hoe hij haar zoeken moest Zij was dus met geweld of door list ontvoerd en dat kon naar zijn mening alleen door een minnaar ge schied zijn. Toen Rodille zijn laatste bezoek aan Blanche had ge bracht en vist, dat .zij onherroepelijk weigerde aan zijn verzoek 'gehoor te geven, begaf hij zich weer naar huis. Hij sloot de deur van zijn kamer achter zich op het nachtslot en legde een groot vuur aan. ofschoon de warmte daarbuiten verstikkend was. De booswicht had zijn plan gevormd en wilde het zonder dralen uitvoeren. Zodra de vlammen helder op flikkerden, haalde hy de oude bijbel der Vaubarons te voorschijn en wierp het zware boek in het vuur. In een ogenblik zal alles verteerd zyn, dacht hij. Doch hij vergiste zich. Het was alsof het vuur het heilige boek wilde eer biedigen. Het zwarte, zeer dikke en stevige segrijnleder, waarin het gebonden was, vatte geen vuur, doch kromp slechts een weinig door de verschroeiende hitte ineen; het vernietigingswerk scheen dus voor het ongeduld van Rodille veel te langzaam te zullen gaan. Hij haalde het boek bijna ongeschonden weer uit de vlammen, opende het driftig en begon blad voor blad los te scheuren. Met onbeschrijfelijk genoegen zag hij dia bladen een voor een tot as verteren. Weldra bleef slecht» de band over. Rodille nam een pennemes en begon het leer en het bordpapier aan stukken te snijden, om het aldus gemak kelijker door het vuur te doen verteren. Terwijl hij zich met koortsachtige drift hiermede bezig hield, viel er een dun, geel geworden en opgevouwen papier uit een soort van geheime bewaarplaats, die in de band scheen te zijn aangebracht, in he*. vuur en vatte dadelijk vlam. Rodille zag het en zijn nieuwsgierigheid werd opge wekt door dit papier, dat sinds een eeuw onder geen menselijk oog gekomen was en welks bestaan in ba» oude boek niemand had kunnen vermoeden. Hij haastte zich, het half verbrande papier uit de haard te nemen en het uit t« blussen, waarna hij het openvouwde en de' weinige regels, die door het vuur gespaard waren, begon te lezen. Die regels stoncfen boven aan het blad; het onderste gedeelte was geheel verteerd. Rodille las, zeiden wij, en naarmate hij met het lezen voortging, begon zijn hoofd te duizelen; hij vroeg zich af, of hij wel bij zijn zinnen was; hij kon niet geloven aan de werkelijkheid der wonderbare ontdekking, die zijn verstand verbijsterde, als in een droom uit de Dui zend en een Nacht. Onze lezer» zullen gemakkelijk de verbazing van Rodille begrijpen, wanneer wij hun gezegd zullen hebben, dat het niets meer of minder was dan een geschrift tijdens de herroeping van het Edikt van Nante?, door de vervolgde en vluchtende edelman geschreven, wiens droevig lot wij ln het begin van dit verbaal hebben vermeld. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3