Ikmaaftkr Dr. Drees had eerste bespreking met lid van Republikeinse delegatie ^7ï\v EEHZONHKCWJ „Eindhoven" en „Delft" behouden uit Batavia terug Vierde zittingsdag bracht weinig licht over „Nijmegen" - ramp Hokus - ^okus 5e JAARGANG N° 1433 VRIJDAG 14 JAN. 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., ramilieberich_ ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke kortimr Verante redacteur-, J, v Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Ouderjraeht Tel R 2200 3971 IN BATAVIA is bet gister een dag geweest van zeer druk diplomatiek ver keer en van vele besprekingen. Zo meldt Aneta, dat dr. Drees een infor mele bespreking heeft gehad met Prof. Supomo, lid van de Republikeinse delegatie. De federale interim-regering is bijeen geweest en op een bij eenkomst voor federaal overleg is een resolutie aangenomen, waarin uit gesproken wordt, dat de vorming van een nationale federale regering noodzakelijk is als uitgangspunt voor de vorming van de vrije en sou- vereine Ver. Staten van Indonesië. Verder wtrd vastgesteld, dat vóór de vorming van deze regering overleg dient te worden gepleegd met voor aanstaande personen uit die gebieden, die rog niet georganiseerd zijn volgens de bepalingen van het BIO-besluit Dr Drees en dr. Beel betuig den hun instemming met de resolutie en zegden toe er aan te zullen medewerken, dat het vereiste conlact me de bedoelde personen kan worden verkregen. Vandaaq weer in Veiligheidsraad De Cubaanse gedelegeerde in de Veili gheidsraad, dr. Alberton Alvarez is Woensdagmiddag begonnen met het ontwerpen van een vandaag in te die nen resolutie, welke naar verluidt ge baseerd is op het Amerikaanse stand punt. De resolutie van Alvarez zal in houden de rijlating van Sukarno en de andere Indonesische leiders en voorts dat deze vrijlating onontbeerlijk is voor het herstel van ..recht en orde" Verder zal de resolutie voor.stellen, dat het beginsel van het zelfbeschik I'-gsrecht der volkeren wordt toege past op Indonesië. Waarnemers in Lake Success verkla ren. dat er Woensdn®°vond een grr end gevoelen was. dat slechts een ui terst zwakke resolutie door de Veilig heidsraad heen zou komen, ondanks dë krachige verklaringen van de Ame rikaanse gedelegeerde Jessup Het gro te struikelblok voor de Veiligheids raad zal zijn de kwestie van hef terug trekken der troepen. De Cubaanse resolutie zal vermoede lijk dan ook alleen in algemene ter men daarvan spreken. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat deze resolutie ral worden aangenomen, Indien deze niet met zoveel woorden het terug trekken van de Ned. troepen tof de bestandslijn van 18 December eist. Het wordf als vaststaand aangeno men. dat de Sowjet—Unie en de Oe- k- n;-ie zich van stemming zullen ont 74.600 TEXTIELPUNTEN VERBRAND Bi, de NV Stoomweverij ..Nijverheid'' te E ischede werd dezer dagen een en veloppe vermist, waarin zich een groot aantaj textielpunten bevonden. Men ging op zoek. doch de enveloppe was niet te vinden, totdat men zich herinner de. dat er kort tevoren een aantal pa. Pbren was verbrand. Het bleek, dat de enveloppe zich tussen deze papie ren bevond: 74.000 textielpunten- zijn in vlammen opgegaan. Consumentencrediet weldra verleden tijd In de Staatscourant is gister een beschikking inzake de afwikkeling van het consumentencrediet gepubliceerd. Aan de Credietnemers, die geduren de twee jaar regelmatig aa>j de hun opgelegde afbetalingsverplichtingen heb ben voldaan, zal kwijtschelding worden verleend van het nog niet terugbetaal, de deel van het crediet. Voor de in de zömer van 1947 verleende credieten moet de regelmatige afbetaling over anderhalf jaar hebben plaatsgevonden De kwijtschelding zal ook worden ver leend aan de credietnemers. die wegens gemis aan d-aagkracht van de afbeta. lingspücht werden vrijgesteld. Alle waardebonhen van het consu mentencrediet zijn na 28 Februari a.s Ongeldig. Over de verzilvering van de ■waardebonnen door de winkeliers zul len nog nadere Instructies volgen. RANTSOENBONNEN TEXTIEL WORDEN ONGELDIG Het CDK deelt mede. dat de rant soenbonnen voor textiel, voorzien van de opdruk ,.D 81" na 27 Februari a.s met meer geldig zijn. De rantsoenbon. nen voor textiel met de opdruk „E 81" bhjven to* rader order geldig. GELDIG TOT HEDENAVOND VRIJ ZACHT Matige in de kuststreken vrij krach tige Zuid Westelijke wind. Hier en daar nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opkla fingen. Overwegend droog. Vrij zacht houden over elke resolutie, die door een der Westerse mogendheden inge diend zal worden. De Amerikaanse mening schijnt in principe te zijn, dat de Nederlanders zich uit Republikeins gebied moeten terugtrekken, zodra de handhaving van orde en rust verzekerd zijn en dat zij zich uiteindelijk uit geheel Indone sië moet terugtrekken, nadat de voor gestelde Verenigde Staten van Indone sië het bestuur van de Nederlandse regering hebben overgenomen. Ter geruststelling Omdat door geheel Nederland be richten worden verspreid, dat griep in Ons land epidemisch zou heersen, heeft de geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid meegedeeld dat de griep in he» Zuiden des lands een epi demisch karakter heeft aangenomen Tot nog toe kan de aard der ziekte niet kwaadaardig genoemd worden, zo. dat er dus op het ogenblik geen reden tot angst is Nog geen sprake van vrede in China Volgens regeringberichten hebben bommenwerpers der Chinese regering een ongekende activiteit aan de dag gelegd om communistische troepenbe wegingen te ontwrichten. Hierbij zou. den zij China's grootste stalen brug over de Gele Rivier verwoest hebben. Een grote formatie Mitchells deed een aanval op de brug, die ten Noorden van Tsinan is gelegen. De garnizoens commandant van Nanking, heeft op dracht gegeven iedereen, die de vrede in het centrum van de stad zou ver storen. onmiddellijk te laten neerschie ten. De militaire politie is, na de wan ordelijkheden, welke Dinsdag j.1. wa ren veroorzaakt door naar Nanking uit geweken studenten, versterkt en pa trouilleer' de straten der Chinese hc ofdsad In door particulieren te Sjanghai ontvangen berichten, welke ondanks de strenge censuur, toch zijn doorgekomen, wordt verklaard dat de communistische troepen, die Peiping belegeren de stelingen der verdedigers in de buitenwijken der stad begonnen te beschieten, nadat er een langdurige stilstand in de operaties was geweest. Beweerd wordt, dat dit de eerste maal i.s, dat de communisten verdragende ar- Ier ie tegen de oude Keizerlijke hoofd s-ad hebben gebruikt, sinds zij nu een maand geleden, de stad omsingelden Eén van de Noordelijke wijken van Sia-ighai is door brand verwoest. Drie duizend menden werden dakloos, Met ruim A ton Dost! Gisterochtend om even over vieren is ride KLM Constellation ..Eindho ven" op Schiphol geland. Het was de eerste machine van de KLM, die na het la-.dingsverbod van diverse staten langs de Tndië-roüte uit Batavia in Amsterdam is aangekomen De ..Eindhoven" had zes passagiers, 2 baby's en een grote zending NIWINpakketten en ruim 1000 kg. post aan boord. Het vliegtuig werd gevolgd door de Constellation „Delft" die een uur later uit Batavia was gestart en gisteravond half zeven met 3 ton post aan boord Schiphol bereikte. Nadat de ..Eindhoven'' geland was heeft gezagvoerder. Hans Schultz, de in grote getale aanwezige journalisten mededelingen gedaan over het verloop van de reis De reis was in 42 uur volbracht, waarvan 36 vlieguren en gezagvoerder Schulz meent, dat hiermede een re cord is gevestigd .ondanks de vrij ster ke tegenwind op de gehele reis. De reis had een vlot verloop gehad! Overal werd prettige medewerking ondervonden. Welke route gevolgd is. zei de gezagvoerder echter niet. De post werd onmiddellijk ver voerd en heeft de geadresseerden reeds voor een deel gister bereikt. De gezagvoerder zei, dat hij veel extra benzine aan boord had en daar om minder passagiers kon meenemen. Hij heeft als laatste stopplaats voor Schiphol Malta moeten aandoen we-» Boerderij in Zunderdorp afgebrand Twee families, tezamen bestaande uit 11 personen, zijn gistermorgen dak loos geworden en van bijna al hun aardse bezittingen beroofd als gevolg van een hevige brand, die in twee uur tijds de kapitale gemoderniseerde oude boerderij van de landbouwer D. Ub- bels te Zunderdorp vrijwel tot de grond toe vernielde. Het vee, 37 stuks koeien paarden, stieren en schapen, kon tij dig uit de brandende stallen worden geliid. van de inboedel Is echter niets geied TeiwÜl het vuur aagewakkerd door de wind, de aan de stallen gebouwde hooischuur aantastte, verscheen het 2- wielige brandweerspuitje, dat de Am sterdamse brandweer in Zunderdorp beeft gestationneerd en 'dat bediend wordt door vrijwillige brandweerlieden uit let dorpje. Tegen de zich steeds uitbr idende vuurzee kon deze kleine spuit weinig uitrichten en toen de tele fonische verbinding met Amsterdam door roodlottige reparatie aan de fele foonlijpen stagneerde, was het lot van de botrderü bezegeld. Een vrij lage verzekering (f 15.000 voor de boerderij en f 2.000 voor de inboedel) dekt de schade slechts zeer gedeeltelijk. gens benzinegebrek. De vlucht had geen enkel bijzonder risico opgeleverd Op een vraag zei de heer Schultz niet te geloven, dat de route, die hij thans gevlogen heeft, geschikt is voor een nieuwe regelmatige dienst Am- sterdam-Batavia v.v. Het vervoer van veel passagiers is een volledige onmogelijkheid met het oog op de grote hoeveelheid benzine, die meegenomen moet worden. Deze reis was een extra piloot niee. in verband met de geringe rust, die de bemanning onderweg kon nemen Republikeinse documenten gepubliceerd Te Batavia zijn gister een tweetal documenten gepubliceerd, die begin Juni 1948 door Republikeinse mi litaire instanties zijn uitgegeven en die betrekking hebben op de financiering van de infiltraties in Nederlandse ge bieden. De documenten werden te Djogja in beslag genomen. Een der brieven is gericht aan ver schillende Republikeinse ministeries en behelst een verzoek om een bedrag van f 4.320 000 in N. I geld of 200 of 10*1 •---■• na lezing verbrand moeten worden. Een tweede brief was afkomstig van de chef-staf van het Republikeinse le ger en verzocht voor hetzelfde doel als voorschot 50.000 tubes opium, omdat een bedrag van 2*/z millioen N.I. gul dens moeilijk ineens te verkrijgen was In de brief was voorts aangegeven hoe de tubes opium verkocht moesten worden. Staking in Amsterdam breidt zich uit Het aantal arbeiders betrokken bij de staking in de Amsterdamse haven heeft zich gister uitgebreid. Ongeveer 150 man van de SHB, die zich gister morgen naar hun werk wilde begeven zijn onderweg door de stakingsleiding bedreigd met het gevolg dat zij niet aan het werk durfden gaan zo deel de de directie van SHB mee. Daarmee is het aantal bij dit conflict betrokkenen gestegen tot ca. 330. ACHESON IN HET SPOOR VAN MARSHALL Dean Acheson, die tot nieuwe minister van buitenlandse zaken der V.S. is be noend, heeft verkiaard, dat hij vast besloten is „de standvastigheid en con tinuiteit" in de Amerikaanse buiten landse politiek voort te zetten en het voorbeeld van George Marshall ten aanzien van de betrekkingen van het land met de SowjetUnie te volgen. Wel nieuwe bewijzen, dat het op Prestwick niet helemaal klopte Gister, bij de aanvang van de vierde zittingsdag van het onderzoek naar de ramp met de „Nijmegen" bij Prestwick. werd begonnen met het getui ge verhoor van de KLM-werktuigkundige J. de Jong, de twintigste van de 79 personen, die gehoord zullen worden. Hedenmiddag zaj de zitting voort gezet worden, waarna verdaging tot Maandag zal volgen. „T oenemend verzet" zegt Rep. bureau te Londen „In het kader van de politiek der verschroeide aarde hebben guerilla's op Zuid Sumatra 14 plantages en 9 oliebronnen alsmede fabrieken en in stallaties vernield", zo heeft het bu reau van de Republiek Indonesia te Londen meegedeeld. Van het Repu blikeinse bestuur van Zuid Sumatra was vernomen, dat de guerilla's tevens meer dan duizend gebouwen hadden vernield, spoorlijnen en wegen had den opgebroken en alle bruggen en electrische installaties onklaar haddon gemaakt. In de verklaring werden al le vernielde plantages met name ge noemd. Het Republikeinse bestuur op Oost Java meldde, dat bet militaire hoofd kwartier geheel intact was en nog steeds werkte. „Uit berichten uit alle Republikeinse bronnen viel op te ma ken. dat op geheel Sumatra en op vele Plaatsen op Java de gevechten onver minderd ViOrtduren. Het gewapende verzet tegen de Nederlandse politiek nam geleidelijk toe". De loop der bevolking te Rotter dam bewoog zich In 1948 in stijgende lijn. Bedroeg het aantal inwoners op 1 Januari 1948 653.071, op I Januari '40 was dit cijfer gestegen tot 665.900. Het troepenschip „Zuiderkruis" is vandaag met detachementen van het Kon. Ned. Ind. Leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken. De heer de Jong. de man, die de „Nijmegen" na landing op Prestwick zou hebben moeten nazien, verklaarde, dat hij niets verdachts had opgemerkt, toen het vli-gtuig laag over landings baan 32 was gevlogen. Hij had niet kun nen Ontdekken, of het toestel werke lijk de „Nijmegen" was. want de regi stratietekens waren niet te herkennen. Na vijf of zes minuten had de werk tuigkundige een lichtflikkering waar genomen, later had hij van het onge mak vernomen. Hij begaf zich direct naar de plaats van het ongeval en liep om het toestel heen omdat het nog brandde. Later in de morgen vond hü een lichaam Jn de cockpit en slaagde erin gezagvoerder Parmentier aan de hand van half verbrande visitekaartjes te identificeren. Papieren of logboeken had hij niet gevonden. Vóór hem wa ren brandweerlieden en burgers bij het toestel geweest, doch het was niet aan te nemen, dat zij in de cockpit waren geweest. Op een vraag van de president zei de heer de Jong, dat hij naast de visitekaartjes slechts koffers met bagage van passagiers had aan getroffen en een dag later bij het staartstuk een half verbrand Noord Atlantisch handboek. LOGBOEKEN ZOEK Daarna was er geruime tijd sprake van signaai logboeken over de commu nicatie tussen Prestwick en de „Nijme gen". die niet aanwezig waren. Mr. Cameron, advocaat van de KLM, pro testeerde tegen het niet aanwezig zijn van bepaalde bewijsstukken en over handigde het Hof een document, dat naar hü zeide voorgelegd had moeten worden aan de 18 jarige SimpsOn. weerkundig assistent, die reeds getui genis had afgelegd. Het document was door Simpson naar de controle toren gezonden en droeg als tljdmerk 23.30. Het was door Simpson geparafeerd- Daarna werd besloten Simpson nog maals te verhoren, nadat de heer Les- lie van het Britse ministerie van bur gerluchtvaart had toegegeven, dat dit document aan zijn aandacht ontsnapt was. Hierna werden verhoord de lucht vaartcontroleur van Prestwick, Bul- strode, en Boyden. hoofdfunctionnaris van het meteorologisch bureau op Prest wiek. BulstrOde verklaarde, dat er op Prestwick by slechter weer dan op 20 October toestellen geland waren op haan 32. De luchtverkeersambtenaar Ecwin Leek vertelde, dat men niet di rect gemerkt had. dat het toestel neer gestort was. Hy had zelfs via een beambte van de RAF het verzoek ge. daan om andere luchthavens te verlich ten, menende dat het toestel zich nog in de lucht bevond. Om 23.33 had zich de lichtflikkering voorgedaan, aldus Leek, daama was een onleesbaar be richt van het toestel gekomen, om 23.36 was het toestel over baan 32 gescho ten en om 23.37 meldde het toestel, dat men iets geraakt had. De heer Boyden verklaarde, dat er Iets aan de hand was geweest met een weerkundig rapport. Dit was niet vol ledig geweest, omdat men op Prestwick de code niet kende. Er had in dit be richt echter niets gestaan over ver slechtering van het weer en het wol kendek. Om 23.12 was een radiobe richt omgeroepen aan alle luisterende toestellen, waarin gewaarschuwd werd tegen enige verslechtering van -het weer. Een verslechtering, die echter niet zodanig was, dat een noodmelding aan Prestwick moest volgen Tenslot te werden aan Simpson enkele vragen gesteld waarop de 18 jarige jongeman geen antwoord kon geven Truman accoord met militaire hulp aan West-Europa President Truman heeft een program voor militaire hulp aan landen van West Europa goedgekeurd, aldus een verklaring van James Forrestal. Ame rikaans minister van defensie. Forrestal zei, dat het program ook was goedgekeurd door de nationale veiligheidsraad, het orgaan, dat de militaire en buitenlandse politiek coör dineert Truman heeft tijdens zijn wekelykse persconferentie vérklaard, dat er geen wüzigingen in zijn kabinet zouden plaats hebben voor het ingaan van zijn tweede ambtsperiode op 20 Janu- ri a.s. Op een vraag, of er wijzigingen zou. den plaats vinden na deze datum ant woordde de president lachend: „Wacht maar af .Men kan nooit weten". Tru. man verklaarde opnieuw, dat hü gaar ne een onderhoud met Stalin zou heb ben, indien deze naar Washington kwam en ontkende, dat de betrekkingen tus sen de VS en Engeland gespannen wa ren tengevolge van de Ontwikkelingen in Palestina. Ned. en Republikeins Rode Kruis gaan samenwerken Het Nederlandse Rode KrUis, afde ling Indonesië, en het hoofdbestuur van het Republikeinse Rode Kruis hebben tüdens besprekingen te Djogja overeenstemming tot samenwerking be reikt Onder leiding van een coördina tie commissie zullen alle Rode Kruis_ werkers in Midden Java samenwerken voor het verschaffen van de noodzake lüke hulp aan de bevolking. Gisterochtend steeg van Schiphol een Skymaster van een Noorse charter maatschappij op met bestemming Hongkong. Met dit vliegtuig vertrok ook een uit veertien dames en heren bestaand Ned. Rode Kruis team, dat op weg is naar Indonesië. Het team dat dienst zal doen als mobiele een heid, zal zich in de gebieden, die by de Jongste actie door de Ned. troepen werden bezet, bezig houden met de verzorging van de Indonesische bur gerbevolking. In Nederland wachten op het ogenblik nog 73 leden van het Rode Kruis, die met de eerste vliegge, legenheid zich eveneens naar Indone sië zullen begeven. De socialistische partü van India heeft besloten een conferentie van socialistische partijen in Azië bijeen te roepen „teneinde een sterk soci alistisch front tegen het imperialisme op te bouwen". Het te Batavia verjcbynende dag blad „De Nieuwsgier", eigenaardige woordspeling, waarvan het Ons nog steeds niet duide'ük is of het met de onsympathieke vogel de giet of m«t nieuwgierigheid te makv.. heeft een ontdekking gedaan. Het blad heeft ontdekt, dat ae Re publiek Indonesia verdwenen is. Spoor loos verdwenen. Van de kaart wegge vaagd. Het blad redeneert zo: Met de verdwijning van Sukarr.o is ook de Republiek verdwenen. Daar hebben we ons geen zorgen meer over te maken. Welnu, dan hebben we in Indonesië niet veel meer te doen. Doorredeneren, de in de simpele tr«nt van „De Nieuws gier" hebben we er slechts voor te tot» gen. dat Sukarno nooit mee op Java terugkomt en de caa< u W« krijgen de neiging om te xuditf»: „Hadden we Sukarno dan maar wat eerder een keurig verblijf op een villa aan het Tobameer bezorgd, dan had den we ons een hoop narigheid kun nen besparen. Wie lacht daar? Wie maakt zich vrolijk over deze dwaze bewering van „De Nieuwsgier"? Er is geen reden om zich vrolijk te maken over deze uitlating, die blijk geeft van een zeer büzondere geestesgecteldheid en van een volkomen gemis aan begrip voor het Indonesisch nationalisme. Het is al erg genoeg, dat er In ons land zo veel mensen zijn. die blük geven niet te begrijpen, wat er in Azië gebeurt. Hoe veel te bedenkelijker is het niet als het zelfde wanbegrip aan de dag ge legd wordt in dagbladen, die in Batavia de foon aangeven, daar een deel van Nederland vertegenwoordigen en had den moeten trachten met diezelfde Re_ publiek, die ze nu zo maar wegge vaagd achten, tot overeenstemming te komen. Is het een wonder, dat het niet boter, de tussen Batavia en de Republiek, als Batavia zfllke kapitale denkfou ten maakt, waaruit een minachting voor öe Repdbliek spreekt, die na tuurlijk met van vandaag of gisteren dateert? Hier is met ontstellence zekerheid aan het licht getreden, waarvoor In de vooruitstrevende pers zo dikwijls gewaarschuwd is, n.L dat Batavia en de daar heersende kringen het zeer moeilijk, zo niet onmogelijk maakten om in Indonesië tot een vergelijk te komen. Gelooft men werkelijk, da? de Republiek heeft opgehouden te be staan, nu Sukarno niet meer in Djokja verkeert? Gelooft mer.. dat de gedachte aan nationale zelfstandigheid beli chaamd is in één persoon? Ge]oo*t men. dat het nationale gevoel van de Nederlanders vernietigd was geworden en Nederland a!s staat zou hebben af gedaan, wanneer in de Meidagen van 1940 de Koningin gevangen was geno men, waartoch een kans op is ge weest?. Wij maken ons sterk, da» de Repu bliek Indonesië zal bestaan, zo moge- noods ook zonder omdat het niet moge lijk met onze medewerking, maar des. lijk zal blijken, het 'ontwakend na tionale gevoel van een eeuwen lang onderdrukt volk te doen inslapen, wan wanneer het eenmaal gewekt is. Het zal voor de heer Drees een zware taak zijn, om dit de heren van ..De Nieuws gier" as-> hst kerstand te brengen. v.Z. onze k2e ne tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1