Ikmaaider 1 1 yl m tdï Ët l- N.-HOLL ANDSE 5' JAARGANG N° 1434 "»S.194 ZATERDAG 15 JAN. 1949 „Nederlandse troepen te gering om rust en orde te bewaren op Java Tientsin onder artillerievuur Nederland niet bereid aan verdere eisen tegemoet te komen Weerrapport blijft kernpunt in onderzoek „Nijmegen'-ramp 1 «I Uitgave Stichting „De Vrye Alkmaarder": Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar.' Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich_ ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudearacht Tel K 2200 3971 Geestelijk Leven Geestelijke vrijheid als opdracht „Waar de Geest des Heren is, daar is vrijheid". Moedig woord, van de apostel Paulus. Immers altijd weer zoeken mensen gebondenheid. Het Nieuwe Testament wordt niet moede te betogen, dat wij het niet de vrijheid zullen wagen. Maar, daarbij dienen we ons terdege er rekenschap van te geven, wat „vrijheid" inhoudt. Vrijheid is altijd een vraagstuk, dat velen niet aandurven. Veler, horen lie_ ver: ..zó en zó is het, houd je daar nu maar aan". P ecies omliind. Op Gods dienstig terrein, op politiek gebied. Men klampt zich vast aan de scherpe formulering, d® duidelijke leuze, of aan een mens, die men vertrouwt. Alsjeblieft niet zichzelf zijn (worden) Daar hebben velen eer. angst voor. Niet zelf verantwoordelijkheid dragen! Velen In onze kringen willen er niet aan. dat verschillende onvattin, gen gelijkwaardig kunnen zijn. En daarom: houd je nu aan dit of dat, on godsdienstia op sociaji. op politiek. .PP onderwijsgebied want zó „is" .het Maar daarbij is men in wezen Onver draagzaam jegens wie op al die gebie_ den een ander (mits rijp ove-wogen en doorleefd* inzicht hebben. Dit i3_ ook het gemakkelijkste! Echter: ..Waar öe geest des Heren is, daar is vrijheid" leert de Bijbel. Alweer: wat is vrijheid? Dat je niets ..moet", niets „hoeft" te doen? Ja, daar hebt u precies het misver, stand. Wat voor een avond v-fi ont- gne-n'ng ideaal is, geldt voor nlat- vloerse, tuchteloze, gemakzuchtige mensen als levensideaal! Vriiheid zon der ir.houd! voor karakterloze indi viduen. Werkelijke vrijheid houdt in: orde n-in? van het leven om een bepaald middelmuit heen (formulering van prof Van Holk). Dan gaat het al da- delük om een rangorde van waartjen. en. je daaraan houden Dit wil zegeen dat ir de.macht hebt. het hogere voor het lagere te laten gaan. Als je dus, na rijp beraad weet. dat het je taak is een goed (iets goeds) te verwerkelij ken. mo»» j* ook de krach* opbrengen da< ie h°i doet De weg naar de bel is geD'awid met goede voornmens. da' weien we allemaal. Een vrij mens is een mens, die va» hij ernstig wil. ook doet (kan doen*. Dus een vrij mens dw'net zichzelf? Precins Pas die men* is vrij die zich getraind he-ft tot z®if beheersing Of hii daarin wa^achtf? is. dat ïc een geheim tussen God en ziin ziel Wie je van binnen b°n» in je gedaclvenleven. als je je rekenseban geef?, daar komt het oo aan Vrijheid is h°* vermogen je leven-drjf. je la ten vehoorzamen aan de G^est Denk eens aan de vrijheidshelden! Wat hadden zii een sterk gevoel van gebondenheid aan hun volk. aan een hoöó geesteiiik beginsel, aan hun op dracht. welke zii voor niets ter we reld mochten zelfs konden nen! Juist in een land ond®r een volk v/aar d» vri.theïck in ere is 'zo he»f» men nippme'k»* zult u staats, lieden ambtenaren, arbeiders, geleer den kunstenaars .geestelijken aantref fen d?« in s'ren"e dienst" kunnen en wlPen léven en werken! 7.v le-cn wij leven in ontbondenheid allereerst aan dp dwang van eigen in s'ine'en (hïla }L~hu y»wig'ü- kunnen zichzelf aan?), dan aan de van menden of van hun oordeel. Want o! wat zitten we vast aan: wat een ander van on- denkt Terwijl het alleen eant om het volbrengen van d® dienste l®vemondracht Fu wie dat voelt, beliidt eieenliik God" Want. waar zó de opdracht beseft wordt, is d» Opdrach'gever. dip ons en aller heil bedoelt In dir weten ligt Onze „bevrijding". Niet 'tnger optornen te gen her moeten". maar mep willen met Hoge- Wil. deze aanvaarden Zelf willen, wat wij in geheiligde ogenblik ken erkennen als onze taak van Gods wege. daarin ligt het geheim van vrij hei-* En 'hier is ons Christus de weg. de waarheid en het leven. Zo vinden wij door alle moeite heen. ook: blij_ heid. Inrerliike bMjdschao. Dan pas kunnen wij in waarheid leven! FRED. W. RAPPOLD "EHdZONNKCH'jH GELDIG TOT HEDENAVOND aanhoudend zacht Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen en hier en daar enige fichte regen of motregen. Matige en later in de kust streken weer krachtige wind uit Wes telijke richtingen. Aanhoudend zacht. Rapport militaire waarnemers C.v.G.D. Guerilla's zouden onbelemmerd grote vernielingen aanrichten In een rapport van de militaire waarnemers van de CVGD. dat gister te Ba lavia werd gepubliceerd, wordt gezegd, dat Republikeinse guerilla troepen zich vrij in Oost Java bewegen en op grote schaal wegen, bruggen en ei gendommen vernielen. De Nederlandse troepen, zegt het rapport, zijn te ge ring in aantal om in de steden rust en orde te handhaven. De commissie zegt: „Daar ,dit het eerste rapport is uit het operatiegebied meent de commissie, dat de Veilig heidsraad belangstelling zal hebben voor de volgende punten van dat rap port, zelfs vóórdat een analyse van de gehele militaire situatie mogelijk is". De door de commissie genoemde pun ten zijn: a. Vernielingen van wegen, bruggen en bezittingen heeft plaatsgevonden en vindt nog plaats op veel grotere schaal dan door de Nederlandse militaire au toriteiten verwacht werd. Honderden bruggen zijn vernield, waaronder vele belangrijke. Alle spoorwegen zijn ge heel geblokkeerd wegens vernielingen van bruggen en spoorweginstallaties. Vele van de voornaamste wegen in midden Java zyn nog niet opengesteld en op die wegen, welke wel zijn open gesteld, is het verkeer alleen in con- vooien mogelijk". b. „De steden Lamongan en Bodjo- negoro "zijn naar gemeld hevig door brand en vernielingen beschadigd en zijn praktisch onbewoond. c. In de vroegere Ned. gedemilita riseerde zone kon worden waargeno men dat bijna alle bruggen zijn ver nield. Tevens zijn daar een aantal kampongs vermeld, voornamelijk door brand. De meeste kampongs in dit ge bied zijn geheel verlaten. Het aantal Ned. troepen in de pas bezette gebie den ie onvolüovtide om te voorkomen, dat rondtrekkende guerillabenden zich Vrijelijk bewegen en sabotagedaden uit voeren zoals vernielingen van pas ge repareerde bruggen. De Ned. troepen zijn ook onvoldoende om de rust en orde in de steden te handhaven en ve le Chinese kooplieden hebben ernstig van plunderingen geleden" Het rapport is ondertekend door Her- remans «België) en Critchley (Austra lië). Republikeinse berichten Reuter meldt nog de volgende bij zonderheden: „Volgeng de laatste Republikeinse be richten zou het gebied van 80 km. tus sen Semarang en Peka!ongan geheel beheerst worden door guerilla strijders Volgens deze berichten zou eveneens een vliegveld bij Semarang door gueril la's zijn aangevallen en zouden olie tanks zijn vernield. Verder deelden de Republikeinen mede, dat 60 man Ned. troepen werden gedood, toén Republikeinse strijdkrach ten Walikukun in het berggebied van midden Java weer bezetten. Djogjakarta, Su.-akarta en Madiün, -' -ie voornaamste steden van midden Java, waren voor de Nederlanders on veilig geworden wegens nachtelijke aanvallen door guerilla's zo melden de ze berichten. In een giste? uitgegeven communi qué. waarin van de zijde van het Ned. leger de mededelingen van een Japan- nees, die zich te Surakarta overgaf, werden geciteerd, werd gezegd dat in totaal ongeveer 600 Japanners, in drie groepen verdeeld. ondeF eigen offi cieren in Oost en Midden Java met de Republikeir.cn acties uitvoeren. Verlieslijst ,De regering heeft bekend gemaakt dat in de afgelopen week uit Indo nesië 56 verliezen zijn gerapporteerd. De Kon. Marine verloor drie man schappen ,de Kon. Landmacht veertig en het Kon. Ned. ïr.d. Leger dertien. Frankrijk en Engeland zijn het eens De Franse minister van buitenlandse zaken. Robert Schuman, heeft te Lon den tijdens een persconferentie ver klaard, dat er thans geen fundamentele meningsverschillen tussen Engeland en Frankrijk meer bestaan ten aanzien van Duitse problemen. posttoestellen komen vandaag De Constellations „Curacao" met ge zagvoerder .v d. Vaart en de „Bata via" met gezagvoerder Viruly worden vandaag in de vroege middag op Schip hol uit Batavia verwacht. Beide toe stellen brengen een hoeveelheid post mee. Haagse reactie Een woordvoerder van het ministerie van O.G. verklaar de aan het ANP, dat de mededelingen van de C. v. G. D. volkomen in tegen spraak zijn met in Den Haag ontvangen militaire berich ten. „Er wordt nog wel ac tiviteit van benden gemeld, en de verbindingen tussen de hoofdplaatsen zijn daar om nog niet geheel veilig. Er is, echter geen sprake van een uitgesproken onveilig heid", aldus de woordvoer, der. 2e$ Duitsers, die schuldig bevonden zijn aan moord op Amerikaanse krijgs gevangenen en gevangenen in concen tratiekampen, zijn gisterochtend in de gev ingenis van Laadberg opgehangen. INDIA EN AFRIKA slaags te Durban Donderdagavond onstonden ernstige relletjes in de Indische wijk van Dur ban, waarbij 4 Afrikaners en 58 In diërs werden gewond. Auto's en bus sen werden door stenen beschadigd en ruiten werden ingegooid. De wanordelijkheden begonnen op de standplaats van de Indische bus, ómdat een menigte Afrikaners aan stoot nam aan een beweerd optreden van een Indische winkelier tegenover een Afrikaner. Groepen Indiërs en Afrikaners begonnen te vechten, waar bij Afrikaners stenen en gebroken fles sen naar Indische bussen wierpen. Een hevig en verward gevecht volgde, waarbij de bussen temidden van een hagel van stenen wegreden en zich door de vechtende menigte heen moes ten manoeuvreren, totdat zij buiten het bereik van de projectielen waren. Gister braken nieuwe ongeregldheden uit: 2.000 Afrikaners kwamen in de middag op de Indische markt en vie len Indiërs aan, richtten schade aan en plunderden de Indische winkels. Speciale politiereserves, die zich snel naar het betrokken deel van de stad begaven, konden de woedende Afj-ika ners. die gewapend waren met zware stokken en puntige ijzeren voorwer pen, niet tegenhouden. Volgens de communistische radio is een proclamatie gericht tot het natio nalistisch garnizoen van Tientsin waar in verg!aard wordt dat een algemeen offensief zal worden ingezet, indien onvoorwaardelijke overgave niet on middellijk wordt aanvaard. De communistische strijdkrachten, die Tientsin belegeren, onderwierpen de stad gister aan een genadeloos en niet ia hevigheid afnemend artillerie- bombardement Gordon Hall, zetel van het stadsbestuur werd door granaten verwoest. Een Italiaanse club, di? als hospitaal wordt gebruikt, kreeg twee voltreffers en vele bekende gebouwen en karakteristieke punten werden ge troffen. Volgens een Reuterbrricb uit Sjanghai ontplofte een granaat in c«i* munitieopslagplaats in de buurt van het Amerikaanse consulaat, waardoor alle ruiten werden verbrijzeld en de lichtinstallatie buiten bedrijf werd *fe- steld. De telefoondienst van Tie- - rn functionneerde niet meer. De burgemeester van Tientsin heeft de regering in Nanking dringend om versterkingen verzocht. Hij zeidë de stad zonder versterkingen niet te kun nen houden: het moreel van de verde digingstroepen was nog steeds hoog. maar de toestand was ..wanhopig" Dr van Royen in Veiligheidsraad: DR. VAN ROYEN, de Nederlandse woordvoerder bij de behandeling van de Indoneische kwestie d<*or de Veiligheidsraad, heeft gisteravond allereerst verklaard, dat de Ned. Regering alles zal doen wat in haar macht ligt om in de loop van 1950 de souvereiniteit a an de Ver. Staten van Indonesië over te dragen. Nederland had per 1 Jan- 1950 deze overdracht tot stand geko men Willen zien, doch het is op het ogenblik zeer onwaarschijnlijk. dat dan het gehele programma kan zijn uitgevoerd. F.DERLAND HOOPT, dat binnen «n maand een federale interimrege ring 2al zijn ingesteld. Terstond daar na zullen voorbereidingen beginnen voor vrije en algemene verkiezingen. Het gekozen lichaam zal dan een grond wet voor de VSI opstellen en de ad ministratieve Organisatie van de nieuwe staat voorbereiden. Tenslotte zal een Rondetafelconferentie plaatsvinden waar vertegenwoordigers van Neder land en Indonesië een ontwerp—statuut zullen bespreken voor de Nederlands- Indonesische Unie. Over de verkiezingen zei Dr. van Ro yen, dat waarnemers van de VN uit genodigd zullen worden. Daar nog niet in alle gebieden algehele vrede en Or de is gevestigd zal het waarschijnlijk niet lukken de verkiezingen binnen zes maanden te h««de». De Ned. regering zal alles dóen om de verkiezingen in het derde kwartaal van dit jaar te hou den. EEN WAARSCHUWING Dr. van Royen ging uitvoerig in op de critiek op het Ned. optreden ten aanzien van de beëindiging van de vijandelijkheden, de vrijlating van de politieke gevangenen en het verle nen van faciliteiten aan de CcGD. Over de Vrijlating van gevangenen zei dr. van Royen o.a.: „Ik dring er bij alle leden van de Raad op aan zorgvuldig te bedenken wat de conse quenties zullen zijn, wanneer de Raad begint met zich te mengen in de vraag of enige lidstaat met of zonder goede redenen zekere maatregelen heeft ge- Onzekerheid over neerstorten van het toestel bleef lang bestaan De vijfde dag van de getuigeverhoren in verband met het onderzoek naar de ramp met de „Nijmegen" begon met een vrü uitgebreid debat tussen de KLM rechtskundige Mr. Cameron en de heer. Leslie v.an het Britse mini sterie van burgerluchtvaart, waardoor een aantal misvattingen werden recht gezet, die zich tijdens de loop van de verhoren had geopenbaard. Het ging hier om het kënnelijk onopzettelijke verzuim van de heer Leslie. waar door twee belangrijke documenten n iet aan een drietal getuigen waren voorgelegd. roepen tevergeefs. Aan de eerder verhoorde getuige Leek had Quayle gevraagd (met de mededeling, dat het vliegtuig in nood verkeerde) of er el ders vliegvelden beschikbaar waren, waarheen de „Nijmegen" gezonden zou kunnen worden. Hierop was geant woord. dat Aldergrove in N. Ierland beschikbaar was. Ook was door Quayle gezegd, dat het treffen van opsporings en reddingsmaatregelen noodzakelijk was. Daarna werd de beambte van de juchtverkeerscontrole Quayle gehoord. Hij was de man, die tijdens de avond van de ramp behulpzaam was bij het landen van vliegtuigen op Prestwick. Quayle verklaarde, dat hij de „Nij megen" op een hoogte van 32 tot 48 meter uit de wolken had zien komen waarna het toestel laag over de start baan vloog en vervolgens weer ver dween in de wolken. Hij had gehoord, dat het toestel een weerrapport had ont vangen, waarin een windkracht op de grond van 14 mijl werd opgegeven. Kort nadat het toestel was verdwenen had hij de lichtflikkering waargeno men en even waren de lichten uit ge weest. Quayle had ook de verschillen de berichten van dé Nijmegen ge hoord. Achtereenvolgens hoorde hij: „Ik denk iets te hebben geraakt", Ik heb brand aa-i boord", „stijgend' en tenslotte om 23.34 uur „Heeft U enig idee waar wij zijn?", Quayle verklaar de er zeker van te zijn, dat de berich ten door dezelfde persoon waren uit gezonden en vertelde op een desbetref fende vraag, dat hij de laatste bood schap „in zeer lichte mate" opgewon den had gevonden. Quayle had onmid dellijk getracht de „Nijmegen" op te grote verwarring Quayle verklaarde daarna, dat men besloot te trachten de positie van het toestel vast te stellen en daarna genees kundige hulp en zo nodig de brand weer te alarmeren. Hij, noch de andere aanwezigen, waren er zeker van, of het toestel neergestort was. De laatste bood schap van het vliegtuig herinnerend dacht men, dat het nog steeds in de lucht was. Kort daarop was een mededeling ont vangen van een zekere Mr. Kane uit Tarbolton, dat er zich een toestel in nood scheen te bevinden. Kane meen de, dat het neergestort was nabij Mauchline, 13 km. Oostelijk yan Prest Wiek. Een stroom van mensen was ver volgens de verkeerstoren binnengeko men. Zij schenen vertegenwoordigers van de KLM en mensen van de burger luchtvaart. Er kwamen ook een g-oot aantal inkomende telefoongesprekken: verzoeken om inlichtingen en in som mige gevallen informaties van de pers. Eerst om 1.15 uur was Quayle inge licht over de juiste plaats, waar de „Nijmegen" was gevallen. Om 5 over 12 had de politie van Ayr getracht hun collega's op Prestwick te alarmeren, doch deze poging was mislukt. WEER HET WEERBERICHT Mr. CamerOn onderwierp de heer Quayle vervolgens aan een kruisver hoor. waarbij Onmiddellijk weer de be langrijke kwestie van het weerbericht ter sprake kwam. Quayle zeide, dat hij een rapport had doorgegeven. Voorts verklaarde hij, dat het voor een piloot van belang was te weten als het wol kendek lager kwam te hangen en zei- de er zich niet van bewust te zijn ge weest. dat er in bet coderapport op merkingen voorkwamen, die niet in het uitgewerkte rapport waren opgenomen. Een KLMempolye, aanwezig in de verkeerstoren bij aankomst van de „Nij megen", verklaarde, dat de stem uit het vliegtuig afkomstig was geweest van de tweede piloot O'Brien, terwijl een ambtenaar van de controle dienst, de heer Harris, zeide ondracht te heb ben gegeven, dat de ongelukkenploeg 2ich gereed moest houden. Harris ver klaarde om ongeveer 22.32 een bood schap aan het toestel te hebben ge zonden, dat de .wind op de grond-een snelheid van 15 mijl per uur had, deed de startbaanïichten van baan 32 uit en die van 26 aan. Ook hij hoorde de laatste boodschap met „een zekere ma te van wanhoop" in de stem. Harris beweerde bovendien pertinent dat er drie lampen hadden gebrand en niet één, zoals eerder gezegd was. Een andere getuige, Lt. Jarvis van de RAF. had gemeend, dat het toestel ondanks de brand nog kon vliegen en had per soonlijk opdracht gegeven verscheide ne vliegvelden te verlichten. Vijf min. over twaalf kreeg hij definitieve be richten over het neerstorten via de politie te Ayr, waar echter geen hulp maatregelen waren getroffen omdat de plaats van de ramp binnen het po litiedistrict Prestwick was gelegen. Prestwick echter zeide na een telefoon gesprek me Lt. Jarvis te rekenen op Ayr en pas 22 min. na 12 uur had Lt. Jarvis van het ziekenhuis te Kilmar- nock de belofte gekregen, dat ambu lances, chauffeurs en artsen zouden worden uitgezonden. Uit verdere ge tuigenissen bleek, dat veel tijd verloren was gegaan. Er had onzekerheid be staan over de vraag. wie verantwoor delijkheid droeg voor het reddingswerk omdat het toestel verder dan drie of vier mijl buiten het gebie van het vliegveld was neergestort. Er zijn thans ongeveer 34 van de 78 getuigen gehoord. kostbare tijd Harris hield staande, dat de wind niet krachtiger was geweest dan 15 mül, een verklaring die later ook door getuige van Weegan werd bevestigd. dodelijk ongeval bij overschie op de Rijksweg ter hoogte van Over schie is de 49 jarige landbouwkundig ingenieur Loeff uif Den Haag, bij het inhalen van een voor hem uit rijdende wagen, met zijn auto tegen 'n verkeers paal gereden. Door de schok sloeg de auto enige malen over de kop, terwijl de heer Loeff, die zelf stuurde eruit werd geslingerd. Hij is een ziekenhuis aan de bekomen verwondingen over leden. De ministers van defensie van de vijf landen van het Pact van Brussel zijn gister voor geheime besprekingen te Brussel bijeengekomen. nomen om zijn binnenlandse veiligheid te waarborgen. Niet wij. doch de Raad ondermijnt aldus de gehele structuur van de VN door één van haar hoofd- zuilen, namelijk de stelling dat de VN zich zullen onthouden van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een lidstaat, weg te breken. Het resultaat van een dergelijk optreden zou rampzalig zijn. niet alleen voor de VN doch ook voor de veiligheid van haar leden'Tn dit verband noemde de Ned. woordvoerder o.a. de Sovjet Unie en zei, dat Syrië, één van de landen, die de heftigste aanvallen op Ned. heeft gedaan, er méér dan drie maanden voo- nam om na een resolutie van de Raad in Palestina het vuren te staken India kreeg van dr. van Royen een zelfde verwijt te horen: „Het valt ons moeilijk critiek te aanvaarden. En des te moeilijker wanneer wij Ons herinne ren. dat er een tijd van 14 maanden nodig was om tot een bestand in Kasj mir te komen". Dr. van Royen beschuldigde ook de Amerikaan Dr- Jessup van „kennelijk gebrek aan onpartijdigheid en billijke waardering van de feiten". ETHij zei: „Ik daag iedereen uit enig geval te noe men. dat voor de Raad is gebracht en waarin zo spoedig en in zulk een mate aan de verzoeken is gevolg te geven". Hü deelde voorts mede. dat Nederland niet zal aanvaarden, dat een tijdslimiet voor verkiezingen wordt gesteld. GEEN RFSOLUTIE Na dr. Van Royen hebben afge vaardigden \-an Engeland, Cuba, Birma en Australië gesproken. Er werd geen resolutie ingediend, doch Birma en Australië noemden het Ned/'standpur.t „teleurstellend". Maandag om 21 uur Ned. tijd komt de Raad weer bijeen. onze kie ne tovenaar ■?K Vfr^p" o M»

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1