Het wonder van de Radar KAPPIE Op geheimzinnige wijze worden vliegtuigen binnengeloodst Ergens naast de landingsbaan van •en Engels vliegveld staat een zware legertruck met er achter een grote, rood.wit geblokte aanhangwagen; op het dak van deze aanhangwagen staat «en tweetal torens en twee korte an tennes priemen loodrecht de lucht in. Binnen in de wagen is het donker en temidden van een wirwar van draden, knoppen en schakelaars zitten er vijf mannen ingespannen te turen op een aantal schermen, waarop een helgroen lichtpuntje zich langzaam verplaatst. Elk van hen heeft een koptelefoon op_ gezet waaroor hij van tijd tot tijd in structies geeft, die voor een onzicht bare ontvanger bestemd zijn. De scher men metgroene lichtpuntjes hebben waarschijnlijk iets te maken met die nieuwe uitvinding, die in de oorlogs jaren naar voren is gekomen en toen zo buitengewoon van zich heeft doen spreken: Radar. De loods oo hei vlieqveld Inderdaad, wat hier in die wagen gebeurt, heeft iets met Radar te ma ken. Het groene lichtende puntje, dat zich over de schermen beweegt, is de echo van een vliegtuig, dat buiten, ergens in de wattlge wolkenmassa rondvliegt en door de golvenbundel van de ronddraaiende Radar.antenne is opgespoord; het zal nu door middel van Radar van de grond af veilig worden binnengeloodsd, ondanks het feit, dat de vlieger in de cockpit geen grondzicht heeft. De viif mannen in de wagen s*aan in verbinding met de vlieger en door het geven van instruc ties la'en zij hem een volkomen veili ge landing uitvoeren. Deze viif mannen bedienen een systeem, dat bekend staat als Ground Controlled Aoproach (van de grond af gecontroleerde landing) kortweg GCA genoemd; het is tijdens de oorlog ont wikkeld door de Amerikaanse lucht, macht om de bommenwerpers en trarnrKv-tvlicffmigen bii elke weersge steldheid veilig te kunnen binnen loodsen; tegen het einde van de oor log waren ongeveer 30 van d»ze in. Stallanes in g°bmik op -de diverse Amerikaanse vliogbascs en na de gro te strijd werd het systeem ook voor de burgerluchtvaart beschikbaar ge steld. F-kele grote Engelse vliegvelden, zoals bv. London Alrport, zlln met dit systeem "i^nrust en rpgelmatig gaaf er een KDM.vliegtuig heen om de vliegers met dit nieuwe systeem bekend te maken. Onz'rhtbarf* vannarnv*n De KLM lesmaehine hangt ergens tussen de wokken en de antenne on de wagen raast de startbaan van het En gelse vliegveld draait rond en zoekt tastend de horizon af; plotseling zien een van de twee buitenste mannen, die samen ..GCA.Approach'' vormen, op het scherm voor zich een lichtend «tipje verschijnen; de machine bevindt tich binnen de straal van de zoekende radarbundel, die een reikwijdtje van 50 kilometer heeft, en nu hoort de man van de „GCA-Ap'proach" in zijn microfoon de stem van de KLM.vlie ger: ..Hallo GCA. hier KLM Baker King, Wilt u mij binnenbrengen? Over". „Hallo Baker King. hier GCA. Be grepen. Geef my uw hoogte, koers en positie. Over". „Hier Baker King, hoogte 1200 m.. koers 190. ten NW van het vliegveld" „Hier GCA, daal tof 900 m en zet hoogtemeter op 761 mm." De vlieger is inmiddels gedaald tot 000 m. en heeft zijn hoogtemeter bij gesteld, zodat die de hoogte boven het Vliegveld aangeeft. „Hier GCA, welk type vliegt u?" „Hier Baker King, type DC-3. Over" „Hallo Baker King, daal tot 450 m, koers 115" VEILIGHEID De affaire met de „Nijme gen" heeft aangetoond, dat het op het vliegveld Prest- wick niet al te best was met de outillage. Dat op andere Engelse vliegvelden andere toestanden heersen bewijst bijgaande reportage van een landing door middel van Ra dar. Moge het binnenkort overal zo zijn. „Koers 115, gedaald tot 450 meter" „Hier GCA, ik zie u nu op 6 km NO van het vliegveld met wind achter" „Hier Baker King, op 6 km NO van het vliegveld met wind achter" „Hallo Baker King, uw landings baan is 29, maak u gereed voor de landing. Over" „Landingsbaan 29, gereed om te da len". Bij deze woorden laat de vlieger zijn wielen neer en zijn landingsklappen half uit. „Hallo Baker King, wacht u even, ik geef u over aan no. 2" Op dit moment geeft de eerste man van „GCA_Approach" het KLM-vlieg tuig over aan zijn collega om zelf naar een volgend vliegtuig te gaan speuren. Hij doet dit als volgt: „Baker King op 10 km, rechts be neden op het scherm, hoogte 800, koers 110". No. 2 neemt dan de Baker King over en meldt zich: „Hallo Baker King, hier „GCA.Ap proach" no. 2. Ontvangt u mij goed? Over". „Hier Baker King. ik Ontvang u op stérkte 5. Over" „Hallo Baker King, u hebt nu zij wind en zit op 11 km van het vlieg veld. daal naar 350 meter" „Zijwind. 350 meter. Over" „Stuur nu naar rechts, koers 200" „Naar rechts, koers 200" ¥lk praai U binnen" Nu is de KLM-machine gekomen binnen de gerichte golven van de tweede radarzender; deze zendt twee NATURALISATIE WET IN ARGENTINÏë Elke vreemdging, dl? sedert meer dan twee jaar in het land verblijft, zal vernlicht zijn een aanvraag tot natu ralisatie in te dienen of het land te ver laten, aldus een der clausules van de nieuwe ontwerp-grondwet. Die clausule beantwoordt aan de noodzakelijkheid de bevolking die we gens de talrijke immigratie aanzienlijk is toegenomen, een homogener karak ter te geven. In de buitenlandse ko lonies van de hoofdstad, die ongeveer een derde van de totale bevolking van drie millioen inwoners vertegenwoor digt, heeft dit bericht heej wat beroe ring verwekt. HET FOKKEN VAN NEÜSHOORNDIEREN De Taronga Park Dierentuin zal be gin van dit jaar me't een zeldzaam ex periment beginnen, namelijk het fok ken van neushoordieren, die zich in gevangenschap bevinden. Zegslieden van bovengenoer r die rentuin hebben meegedeeld, dat naar hun weten, dit experiment enig is voor een dierentuin. Een terrein van 4047 m2, grenzende aan de dierentuin en omringd door een stenen muur zal voor deze proefneming worden gebe. zig. Er zullen daar verschillende stal len gebouwd worden. Het experiment zal worden uitge voerd met zeven zwarte neushoorndie., ren, vijf vrouwtjes en twee mannetjes die in Centraal Afrika werden gevan gen. bundels uit, een horizontale en een verticale. Op de schermen in de wa gen, zien de drie mannen in het mid den het beeld van het vliegtuig als een groen lichtpuntje verschijnen en de twee buitenste mannen meten re. gelmatig de afstand die het groene puntje verwijderd is van de lijn, die de juiste landingsbaan aangeeft. Wan neer de vlieger goed binnenkomt moet het precies op de op het scherm aan. gegeven lijn zitten. De ene man con troleert de horizontale richting en de andere de verticale; beiden geven re. gelmatig hun bevindingen door aan de middelste man, die in verbinding staat met de, vlieger in de cockpit. Hij „praat" de machine binnen. „Hallo Baker King. hier GCA-Talk. Down. Ik praat u binnen. Stuurt u naar rechts, koers 290" „Naar rechts, koers 290. Over" „Hallo Baker King. blijf nu op deze hoogte". „OK, ik blijf op deze hoogte". „Antwoordt u mij nu niet meer, al. leen maar luisteren. U bent nu in de richting van de landingsbaanstuur naar links 285u bent op 10 km van de landingsbaankoers is in ordedaal nu met 2 metc- per mi nuutstuur naar rechts 2908 km van de landingsbaan20 meter te hoogdaal sneller.... 10 meter I te hoog.... koers in orde.... 6 km van de landingsbaan.... wind noord. west. 15 km per uur5 meter te laaglangzamer dalen.... zijn uw wielen uit en gezekerd.... koers in ordenog 3 kmnog ll/2 km. een beetje naar rechts.... 15 meter te hoog..,, sneller dalennu nog 800 meteru bent vlak bij de baan. hoogte goed.... u moet de baan nu kunnen zien.... u kunt landen" Uit de dikke wolkenbrei schiet de KLM-Douglas te voorschijn, precies op de baan. Dank zij GCA heeft de vlie ger zijn machine volkomen veilig bin nengeloodsd. Communisten stellen 8 vredesvoorwaarden COMMUNISTEN STELLEN ACHT VREDESEISEN Volgens een communistisch radiobe richt heeft de leider van de communis tische partij, Mao Tse Toeng, de vol gende voorwaarden geste'd voor 't be ginnen van vredesonderhandelingen: 1. Berechting van de „oorlogsmis dadigers. 2. Afschaffing van de huidi ge grondwet. 3. Aftreden van de Kwo Min Tang. 4. Reorganisatie van de Na tionalistische legers. 5. Verbeurdverkla ring van het „bureaucratische kapi taal". 6. Agrarische hervormingen. 7. Opzeggen van de „misdadige verdra gen". 8. Bijeenroepen van een politie ke adviserende raad zonder deelne ming van de reactionnaire elementen ten einde een democratische coalitie regering te vormen. De geschiedenis herhaalt zich Oplevend nationalisme en verzet feqen de verminking van Duitsland Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland, heeft heden in zijn rapport over November gewaarschuwd, dat Nazi-gezinde na tionalistische groepen opnieuw in Duitsland de kop opsteken. Hij zei. dat de democratische Duitse leiders ongerust werden over de herleving van de nationalistische groepen. „Hoewel deze groepen nog klein zijn. herinne ren democratische Duitse leiders zich met ongerustheid, dat het nationaal- socialisme tot 1929 zelf een onbedui dende* beweging was", aldus Clay. Otto Strasser's beruchte „Zwart Front" onder de schijnbaar Onschuldi ge naam van „Liga voor de herleving van Duitsland" is een van deze bewe gingen, de nationale democratische partij, welke op 20 November te Stuttgart een bijeenkomst hield, is 'n andere, zo zegt generaal Clay. Strasser's „Zwart Front" was een rechtse tadicale ^beweging. Strasser die thans in Canada woont. is. naar wordt gemeld, van plan in Maart as. r.aar Duitsland terug te keren. Hij g'ng in 1933 naar het buitenland- In 1930 was hij uit de nazi-partij gesto ten, daar hij de socialistische plannen van de nazi-partij te ernstig had op. en de Chinese Mandarijn 9. Nadaf Kappie de fakir had gezegd, dat hy de brug moest ver iaën, liep hij naar de kajuit en hij vond daar de Mandarijn Lah Tie Pang zitten, die hem breed glimlachend aankeek. Verheven bestuurder van dit vaartuig mag ik zo onbeschaamd' zijn U een luttele vraag te stellen? vroeg de Mandarijn, Eh.... natuurlijk! zei Kappie verbaasd. Zoudt U weten wat U doen moest indien gij een nietige Mandarijn was? vroeg Lah Tie Pang. Doen moest? vroeg Kappie. Nee..., dat weet ik niet.... ik ben het nooit geweest.... U had het niet behoeven te zijn, om het te weten, zei de Mandarijn, want ik ben het wel en ik weet het ook niet. Eh.... hoe bedoelt U? vroeg Kappie nog verbaasder. Mijn waardige voorvaderen in de gevat, aldus het rapport. Hij zal ech ter in de Britse zóne niet worden toe gelaten. In het Program van de ..Liga voor de herleving van Duitsland" worden zo we) kapitalisme als communisme verworpen en wordt „solidariteit" voor gestaan. Het verzoek om erkenning afs politieke beweging werd door het Amerikaanse militaire bestuur van de hand gewezen. Over de nationaal democratische partij zegt het rapport: ..hoewei het Program van deze partij alleen con servatief leek. worden haar nationa- Lstische tendenties duidelijk, toen dr. Heinrich Leuchtgens. haar voorzitter in de staat Hessen. de bijeenkomst op 2Q November te Stuttgart mededeelde, dat zij het hersteï van (het Duitse ^.Reich" binnen zijn voormalige gren en* eiste, de Oder-Neisce.grens noch het afstaan van Oost-Duitsland aan Polen en de Sowi»t-Unie kon erken nen. en protesteerde teg*n de afschel- ding van het Saargebied. Het echtpaar Boele—Markesteijn te Kinderdijk hoopt 23 Januari zijn 65- jarjge echtvereniging te herdenken. Nieuw Stadionspel Een nieuw stadionspel, zoals er zijn opgevoerd tijdens de jubileumfeesten is in voorbereiding voor de nieuwe Koninginnedag: Zaterdag 30 April a.s. Carel Briels zal er de leiding van hebben. Het ligt in de bedoeling een levend ganzebordspel op te voeren met mede werking van talloze figuranten ln na tionale klederdrachten en van het cir cus Strassburger. Bovendien zal aan het spel een grote nationale loterij wor den verbonden met belangrijke prij zen. De berichten, volgens welke de drie oudste prinsesjes een actief aandeel in dit stadionspel zouden hebben, moe ten naar van de zijde van paleis Soest dijk, zowel als door Caler Briels wordt medegedeeld op zijn minst voorbarig worden geacht, aang-zien het officieële verzoek daartoe H. M. de Koningin nog niet heeft bereikt. Concessies Autobusver voer Donderdag 10 Februari zal de com missie vergunningen personenvervoer (de zg*. commissie Van Breen) ver gaderen te Haarlem, om aanvragen tot een beslissing aangaande bij haar in gediende concessie-aanvragen voor de exploitatie van autobuslijnen in de pro vincie Noord-Holland. Op deze verga dering zullen de grieven van particu liere ondernemers tegen de streekver voermaatschappij tot uiting komen. De particuliere ondernemers, die -tijdens de oorlog hun concessies verkochten aan de streekvervoermaatschanpijen. hebben zich thans verenigd in de Coöperatieve landelijke bond van auto busondernemers (L B.A.) en vragen in iedere Provincie concessies aan voor nog te stichten provinciale vereni gingen voor autobusvervoer. Wat de provincie Noord-Holland betreft, waar voor de commisie Van Breen op 10 Februari gaat vergaderen: de Coöp. Ver. Autobusvervoer Noord-_Holland Zuid", in oprichting, vroeg concessies voor practisch alle NACO-lijnen. Het valt te verwachten dat de com miss-e van Breen zich bepalen zal tot het horen van belanghebbenden en zal wachten met een uitspraak tot de richtlijnen van de Minister zijn afge komen. Het Turkse kabinet is gister afge treden. President Ineunu is onmiddel lijk besprekingen begonnen met poli tieke leiders om een nieuwe ministei president te kiezen. bestuur van advies te kunnen dienen bij de beleidsrichting. Ook wordt van de door de gewes telijke arbeidsbureaux ovr- het ge hele land in te stellen jeugd-enquête gebruik gemaakt, om inlichtingen t« verkrijgen over de situatie onder de schoolvrije jeugd. HUISNUMMERING WORDT VER BETERD. HEER-HUGOWAARD De huisnum mering te Heer.Hugowaard was op zodanige wijze ingericht, dat men met hef juiste adres in de hand steeds zeer moeilijk terecht kon kdmen. Hier» in zal in 1949 verandering worden gebracht. Op papier is een en ander reeds herzien. Dit werk zal echter in de looft van dit jaar zijn beslag krij gen. Ei met verrassing Een kip van de pluimvee houder Ten Kate te De Haar bij Balkbrug legde een ei met een gewicht van 200 gram (gewicht van een nor maal ei is plm. 60 gram). Het bevatte behalve eiwit en een dooier nog een geheel compleet ei, dus met eiwit, een dooier en een normale schaal. De Rhode Islander, die dit zeldzame ei produ ceerde, zal zich hierdoor wel gedegradeerd 3} bben tot soep.kip. De praktijk heeft namelijk volgens deskundi gen uitgewezen, dat derge lijke dieren niet in leven kunnen blijven. TIET OOG OP T»E TOEKOMST, FEF.R.HUGOWAARD Teneinde. to worden ingelicht omtrent de moge lijkheden. die voor de groei en ont wikkeling van de gemeente open lig gen. zal in opdracht van het gemeente bestuur van Heer.Hügowaard door het economirch-teehnologisch instituut voor Noord-Holland een onderzoek worden ingesteld, om het gemeente. snjnaj DINSDAG 18 JANUARI 1949. Hilversum I, 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws. 7.30 en 8.15 Gramofoonmuziek 9.00 Lichtbaken; 9.30 Koorzang; 10.15 Hongaars concert; 10.40 Schoolradio; 1100 Muziek houdt fit; 12,00, Fluitreci- tal; 12.33 Filmmuziek; 13.00 Nieuws; 13.25 Gramofoonmuziek; 13.50 Zang recital; 14.30 de vrouw; 15.00 Schoolradio; 15.30 Gramofoonmuziek; 16.00 De Zonnebloem; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Amusementsorkest; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.12 Programma, gewijd aan Marie Koenen, t.g.v. haar 70e verjaar dag; 23.00 Nieuws. Hilversum n, 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8 15 Gram.mu7>'-; 9,00 S; rauss-concej^; 10 15 Arbeidsvitaminen 11.00 Soft and Sweet; 11.30 Voor de zieekeni 12.00 OrzaZ^p^i; 12.4? ."Sieei^ nerQfkest; 13J1Q Nieuws: 13.20 Melodie en rhyjhms; J.4 00 Met r?aid en sehaa-; 14.30 Radio-matinee; 16.4U Voor de jeugd: 17,30 Skyma&te^s; Tg.QO Nieuws; 18 3Q Muzi^k-jouc-aai 10.30 Gfwso.al. 2«oo Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdag avond ti-ein; 21.45 Mahrenkoor: 22.30 Pianorecital; 23.00 Nieuws. drie honderd en veertigste graad waren reeds allen Mandarijnen, en zij wisten het ook niet. Dit nu is een doorn in. het verheven oog van de Keizer en hij dreigde mij opperdrager van zijn draagstoel te laten worden, indien ik mij niet tot een Goede Mandarijn zou verheffen.... een Mandarijn met de Pauwen veer, terwijl ik nu slechts een onwaardige Mandarijn met de glazen Knoop benDe fakir beloof de mij nu een machtige steen te kunnen verschaffen, opdat ik de wijsheid zou verkrijgen! Terwijl Lah Tie Pang dit alles aan Kappie vertelde, verliet de fakir voor de ontstelde ogen van de maat op zijn handen de brug. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVIER Dè MON1EPIN 87». Zeer ver van hier. De zee is nabij; ik zie baar niet, maar ik hoor de golven tegen de rotsen der kust bruisen. Welke zee is het? De Oceaan. Waar zijt gij? In Bretagne. Zie rondom u en zeg, wat gij ziet. Ik ben aan de voet van een heuvel, te midden van Uitgestrekte weilanden. Aan mijn rechterzijde, aan de kant van de zee is een eindeloos verschiet. Aan mijn linkerzijde vormen ver verwijderde bossen een halve corkel van donker groen. Hier en daar verheffen zich op het afgemaaide land rotsen van de grilligste vormen. Sommige daarvan staan op zichzelf, andere vormen *an de onderzijde vreemdsoortige openingen, gelijk poor- ^n, die tot de ledige ruimte daarachter toegang ver lenen; er zijn weinig bebouwde streken en veel zand gronden. Een armoedig dorp verbergt zich achter een verhevenheid en een met klimop begroeide ruïne bedekt het bovengedeelte van de heuvel. Zeer dicht bij mij. achter enige bomen, staat een bouwvallig huisje, waar van de deur en de vensters gesloten zijn. Rodille's lippen plooiden zich tot een glimlach. Hij bracht geen stoornis in de reeks vragen, die Horner aan de somnambule deed, maar hy' dacht: Zo is het! zo is het! Die puinhopen op de top van een heuvel, in het hartje van Bretagne, zijn de ruïnen van het kasteel Vaubaron; dat is het nest van de oude Hugenoot. De magnetiseur zette zijne vragen voort. Beklim de hoogte, aan welks voet - gij zijt blijven staan. Wat ziet gij? Niets dan puinhopen om my heen, antwoordde de somnambule; stukken van bogen en gewelven, een toren zonder spits, waarin kraaien en katuilen hun verblijf houden, trappen met uitgesleten treden. En is er in die ruïne niemand,'geen enkel levend wezen? Ja, een jonge herder. Hij zit op een grote steen en kijkt naar zijn schapen, die langs de helling van de heuvel grazen. Horner bedacht zich enige ogenblikken, om de vraag, die hem voor de geest kwam, duidelijk in woorden te brengen; daarop vervolgde hij: Zijn er onder die ineengestorte steenmassa's in de heuvel zelf geen onderaardse geweiven? Ik zie niets. Ik beveel u te zien. Alles is duister. Dat er licht kome; ik wil het. Blanche, gedwongen aan dit bevel te gehoorzamen, begon te beven en deèd nieuwe pogingen om te zien. Haar gemoedsbeweging was buitengewoon, het bloed vloog bij tussenpozen naar haar gelaat en met zeer zwakke, ternauwernood hoorbare stem sprak zij de vol- gende woorden uit; O; hoeveel hindernissen.... een muur.... nog een muur.... weer een.... nog een.... altijd.... altijd muren. Die muren rijzen voor u uit de grond op en belet ten u door te dringen, niet waar? Ja. Schijnen zij niet opzettelijk gemaakt, om op ver schillende plaatsen een geheime doorgang dicht te slui ten en onvindbaar te maken? Ja. Is er geen enkel teken op die muren te zien, dat kan doen vermoeden, dat zij afgebroken en later weer opgebouwd zouden zijn? Nee. Is nog niemand hier geweest sinds die muren ge metseld zijn? Niemand. Zeer goed; ga voort Ik kan niet meer.... De vermoeidheid overstelpt mijeen nevel komt voor mij ogenik zal sterven. Frits Horner omringde Blanche met nieuwe krachtige magnetische golven. Gij hebt bijna het doel bereikt, sprak hij, maar ik verbied u stil te houden; ga tot het einde toe; ik wil het! Het lichaam van het meisje rekte zich uit, haar ge wrichten kraakten. Dit duurde enige ogenblikken; kalmte volgde op deze crisis en Blance scheen een gewone slaap te slapen. Plotseling maakte zij een driftige beweging en een kreet van verwondering ontsnapte aan haar half ge opende lippen. Rodille en Horer durfden nauwelijks ademhalen. In de grootste spanning wachtten zij de eerste woorden, die de somnambule uitspreken zou. Daar zij te lang voor hun ongeduld talmde, begon de magnetiseur haar opnieuw te ondervragen. Wat ziet gij toch? vroeg hij; spreek! gauw! Goud! antwoordde zij. Bergen goud. Dat goud heeft daar lang gelegen. De zakken door de vochtigheid ver teerd, zijn opengebarsten en hun inhoud ligt op de ste nen vloer uitgespreid. Wanneer ik tussen die schatten doordring, zou het goud mij tot aan de knieën komen. Ziet gij geen edelgesteenten daaronder? vroeg Frlt* Horner. wiens stem van hebzucht beefde. Ja, er staat een grote koffer vol diamanten en andere edelgesteenten. De magneiseur wendde zich tot Rodille. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3