KAPPIE r?€f'HcWmH De kiemen voor nieu ve oorlog De strijd om Koning Leopold Abonneert U op dit blad OVER DE GRENS Denke ich am Deutslaod ia der Nacht Dann bin ich um der Schlaff gebracht (Heine) In deze wilde bewogen wereld zyn we te licht geneigd om onze blikken te wenden naar de plekken, waar de meeste sensatie is. Is de toestand in Indonesië op een bepaald ogenblik zeer gespannen, dan vergeten we alles om ons heen. We letten uitsluitend op Indonesië. Gebeurt er iets in Palestina dat de wereld in beroering brengt, dan verengt onze horizon zich tot het Pa lestijnse probleem. Al was niet bepaalt schokkend is. zijn we ras vergeten. We denken er niet eens aan, dat er ook nog zo iets in de wereld is als een Duits probleem. Een probleem, dat in belangrijkheid en Indonesië en Pale stina en China en Griekenland verre overtreft. Een probleem, dat zo belang rijk is, dat de Veiligheidsraad er in het geheel geen weg mee zou weten en dat in de Ver. Naties niet tot een oplos sing kan worden gebracht. Een pro bleem, waar ook de overwinnaars mee In hun maag zitten. BELANGENTEGENSTELLINGEN Het vredesverdrag met Italië leverde nog geen onoverkomelijke moeilijkhe den op, maar ten aanzien van Oosten rijk lag de situatie al anders. Hier raakten het Westen en het Oosten el kaar. In nog veej sterker mate is dit het geval in Duitsland. Er wordt niet aan het belang van het Duitse volk ge aach'. D;t belang wordt verwaarloosd oi behartigd al naar belang de bezetters geloven, dat ze er zelf van kunnen pro fiteren. Het Duitse volk is speelbal gé worden en het Duitse Rijk dreigt te zullen worden ingekrompen op een wijze, waarbij Versailles nog maar kin derspel was. W.e de kaart ziet, waarop de vermoedelijke Duitse grens is af gebakend en nog steeds bezield is van een grimmige haat tegen al wat Duits is, kan een glimlach van voldoening niet onderdrukken. Het zal een hele poo, duren, voor Europa weer vrees vo.or. .ja. zal behoeven te hebben En zo zweert het Duitse gezwel in het midden van Europa verder. Een onoplosbaar Berlijns conflict. Een grens met Polen, die nimmer be vrediging zal kunnen schenken. Het Rührgebied onder controle, het Saarge- bied verloren. Een machteloos gemaakt Duitsland, overheerst door even mach teloos verdeel-"e overwinnaars. In de bijna vierjarige periode na de oorlog is er door deze overwinnaars nog niets constructiefs tot stand gebracht, in hoofdzaak doordat de Russische vrees voor het Westen aan de Russen een politiek heef ingegeven, gebaseerd qp wantrouwen, die elke overeenstem miji3_tot de onmogelijkheden doet be horen. Een geslagen Duitsland. Een vernie tigd Duit.Een verminkt Duitsland Een Duitsland dat volkomen machte loos is. Behoeven we ons daarover be- -e.SJ te maken? Behoeft Duitsland zo als we dat hierboven schetsten, ons slapeloze nachten bezorgen? We horen het u zeggen. Ja, waarde lezer. Juist omdat Duitsland maken we ons zorgen. Niet alleen omdat slechts een Duitsland in een gezond Europa het oude Werelddeel van ontzaglijk veel nut kan zijn. Vooral echter omdat er reeds weer 't gevaar dreigt. Wie het maandrapport van generaal Clay leest, hoe de Nazi idee weer opleeit, wie het toenemende verzet aanscnouwt tegen de ontmanteling der Duitse fabrieken, wie het sterke verzet waarneemt tegen hoe de Nazi idee weer opleeft, wie het onhoudbare Duits—Poolse grens, wie met angst in het hart constateert, hoe er steeds meer door de doorsnee Duit ser gefuisterd wordt, over het trium- phale tijdperk, dat Hitier en zijn tra wanten enkele jaren hebben gekend, maakt zich zorgen. Men zal het Duitse Rijk kunnen verminken. De Duitsers en de Duitse geest blijven echter. Is hef niet in de richting van het extre misme gdreven, zo gebeurt het ook thans weer. maar nu reeds voor er een vredesverdrag is gesloten. Alle ver kiezingsuitslagen ten spijt. De Duitser zaj weer een bron van onrust worden in Europa. Tot schade van zich zelf. Maar evenzeer tot schade van ons. Misschien is dit alles onontkoombaar- Elke oorlog draagt immers de kiem tot een nieuwe oorlog in zich. Vooral als die kiemen worden gekoesterd en opgekweekt, als nu het geval is. Wil Europa, wil de wereld echter tot rust komen, dan zal een politiek van begrip en verstand ten opzichte van Duitsland noodzakelijk zijn. Overwinning De menst icfiercontacten meldt heden dat ia to.aal 330 TNI officieren zich sinds 19 December j.1. in de verschil lende gebieden hebben gemeld. Hier- onoer bevinden ^ch 4 generaals en een aantal hoofdofficieren. Van dit aantal ANi officieren hebben zich alleen al ia. Djogja 372 bij de Nederlandse au toriteiten gemeld. Uit de tot dusver ont vangen gegevens blijkt, dat reeds de eerste dagen van de actie grote hoe veelheden oorlogsmateriaal door de Nederlandse troepen in beslag zijn ge nomen. Deze omvatten ondermeer: 318 -mortieren,- 157 mitrailleurs, 1427 gewe ren, 303 stenguns, 8 stuks veldgeschut, 20 stuks luchtdoel- en pantserafweei- geschut, 563 pistolen, 317'/^ ton muni tie, 1472 vliegtuigbommen en land mijnen, 1300 handgranaten en een gro te hoeveelheid uitrusting stukken. De opsomming is niet volledig, daar nog niet alle gegevens zijn binnengekomen en bovendien de hoeveelheden elke dag aangroeien. De wapenen en de munitie waren van Japanse en diverse andere makelij. en de Chinese Mandarijn 10.) De reis verliep verder rustig, ondanks de stekende eksteroog en de jeukende neus van de maat en de kunsten die de fakir met hem uithaalde en zo bereikten ze tenslotte de haven van bestem» ming. De Mandarijn Lah Tie Pang stond met de fakir aan de ver schansing, toen ze binnen voeren. „Ziet gij deze ring, Uwe Hoge Doorluchtigheid?" zei de fakir. „Deze ring bevat een kleine scherf van de steen, dewelke ik voor U zal gaan halen bij de Opperste der Fakirs. Met behulp van die steen zult ge alle macht kunnen krijgen, die gij wenst" „Zouden de kisten met al die onwaardige rommel genoeg zijn om daarmee de Opperste der Fakirs voor zijn edele hulpvaardigheid te kunnen vergelden?" vroeg de Mandarijn. „Zonder enige twijfel" stelde de fakir hem gerust. De „Kraak" was intussen vastgemeerd en de maat was bezig de loopplank uit te leggen. Terwijl hij dit werkje ingespannen en nauw. keurig deed .voelde hij ineens iets over zijn hoofd heen suizen en toen hij met een kloppend hart opkeek, zag hij dat het de fakir was. „Ik weet het niet", dacht Kappie bij zichzelf „maar ik vertrouw die kerel niet-... en ik geloof dit bult Praatjes die hij heeft, ook niet". Katholieke peis doet onthullingen NEDERLAND—FRANKRIJK IN ROTTERDAM Naar gemeld wordt zal de landen- wedstrijd tussen Nederland en Frank rijk, waarvoor als datum 23 April was vastgesteld, in het Feyenoord-Stadion te Rotterdam worden gespeeld. Van de zijde van het bestuur van de KNVB kon men Zondagavond geen bevestiging van dit bericht geven. Wereldvakverbond wankelt De B.-itse voorzitter van het Wereld Vakverbond. Dedhin heeft verklaard dat hij aan het Britse voorstel om het werk van het Verbond voor een jaar op te schorten zal vasthouden. De Russische afgevaardigde Koeznet- sof heeft om verzoeningsbesprekingen gevraagd, maar de Engelsen en Ame rikanen zien hierin slechts een aflei- dingsmanouvrC, waarop ze niet willen ingaan. De Tsjecho Slowaakse vakvereni gingen hebben tegen het Britse voor nemens geprotesteerd, daar de „een heid van de werkende klasse" in de ge hele wereld er door zou worden ver nietigd. ZO ALS MEN HET BEKIJKT De uitlatingen van twee buitenland, se staatslieden te Washington typeren de verschillende meningen ten aan zien van de Indonesische kwestie. Toen aan de eerste minister van Nieuw Zeeland, Fraser, na een confe rentie met president Truman door pers vertegenwoordigers werd gevraagd of hij de Inonesische kwestie met de president had opgenomen, antwoordde hij: Er zijn belangrijker zaken dan Indonesië. Kort voor het bezoek van Fraser ontving president Truman de voormalige premier van Transjordanië Samir Refai Pasha. Toen hem ge vraagd werd of hij de Palestijnse kwestie met Truman had besproken, zeide Refai: „Er zijn belangrijker za ken dan Palestina.».. Indonesië by- voorbeeld". Een telegram van Churehill, waarin deze na de Duitse inval van Mei 1940 Koning Leopold van België dringend uitnodigt met zijn gezin naar Enge land te komen, heeft de Koning nooit bereikt, aldus meldt het Belgische R.K. blad "La Libre Belgique". Churehill had admiraal Keyes ver zocht alles te doen, wat In zijn ver mogen lag, om koning Leopold te over reden naar Engeland te komen, doch admiraal Keyes ontving het telegram niet, voordat hij zelf reeds enkele dagen in Engeland terug was. „Toen ik de minister president en het kabinet onmiddellijk na mijn terugkeer te Londen ontmoette, was er geen sPra ke van, dat koning Leopold gelaakt aldus schreef admiraal Keyes „Hoe kan men hem laken, daar het laatste telegram van de minister president, dat koning Leopold 36 uur, voordat hij een besluit nam, had moeten bereiken, dui delijk vaststelde, dat wij op het punt stonden, de Belgen in de steek te la ten. Koning Leopold gaf zijn leger be vel de linie aan de Leye tot de laatste man te verdedigen. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat van het ogenblik af. dat het duidelijk werd, dat de Britse expeditionaire macht niet van plan was het Belgische leger te hulp te komen, dit laatste de moed verloor. Het schijnt mij afkeurenswaardig oneerlijk, alle schuld op de Belgen te "schuiven en te trachten hun Koning tot een zonde bok voor de Fransen en Éngelsen te maken", aldus Keyes in een schrijven, dat tot dusver geheim gehouden werd. 26 Mei stelde koning Leopold voor. dat de Britse expeditionaire macht een tegenaanval zou verrichten tussen de Scheldemond en de Leye. Het voor stel werd bij verschillende gelegenhe den aan Lord Gort doorgegeven, doch geen antwoord werd ontvangen. In een telefoongesprek met Churehill toonde admiraal Keyes zich „verbaasd", dat Lord Gort hem koning Leopold niet direct van dit besluit In kennis had ge steld. „Wanneer de wereld al de feiten kent, zal de verantwoordelijkheid voor het lijden, dat uw leger moet doorstaan en voor de nederlaag van het Belgi sche leger zeker op andere schouders gelegd worden dan op die vna Koning Leopold", aldus Keyes in zijn brief Gort. AMERIKAANS—RUSSISCHE BESPREKINGEN TE BERLIJN Het blad „People" meldt, dat een vooraanstaand Amerikaans diplomaat wiens naam niet wordt genoemd, op het ogenblik te Berlijn met een verte genwoordiger van Molotof, van wie de naam eveneens wordt verzwegen, geheime besprekingen zou voeren om de instructies uit te voeren, die door president Truman aan het Amerikaan se departement van Buitenlandse Za ken zijn gegeven, teneinde te trachten met Stalin tot een accoord te komen waardoor de vrede tot in 1959 zou worden gewaarborgd. BLOKKADEBREKERS De „Telegraf" het met Britse ver guning verschijnende Berlijnse blad, meldt, dat gisteravond vijftien vracht auto's met steenkolen de Sowjet-blok- kade van de Westerse sectoren van Berlijn hebben verbroken. De auto's begaven zich van de Sow- jet-sector van Berlijn naar het district NeuKoln in de Amerikaanse- sector. Zij werden voorafgegaan door een auto, waarvan de inzittenden de beide Duitse politiemannen van de Russische sector, die het verkeer uit de Oostely ke sector controleerden, gevangen hebben genomen. De beide politieman nen zo voegt de „Telegraf" er aan toe zijn ontwapend en aan een boom ge bonden. SCHUMAN IN ZIJN KNOLLENTUIN Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse zaken, die gedurende de twee dagen met zijn Engelse ambts genoot Emest Bevin te Londen bespre kingen heeft gevoerd, is naar Parijs te ruggekeerd. Bevin Ik ben dankbaar dat hij gekomen is. Wij hebben een zeer opmerkelijke conferentie gehou den en veel bereikt, hetgeen niet al leen voor Frankrijk en Engeland doch ook voor Europa en de gehele wereld veel goeds voorspelt". Schuman verklaarde „Bij mijn komst was ik zeer optimistisch en ik ben tevredener dan ik had kunnen ver wachten". HET GROOTSTE ARCHIEF Een oude wet verplichtte de Franse notarissen alle Originele acten te be waren. Daar het tenslotte de notarissen niet langer mogelijk was om deze ber gen papier in hun kantoren, zolders of kelders te bewaren, werd door een wet in 1928 beslist, dat de alleroudste docu menten in de nationale archieven zou den worden geplaatst. In de afgelopen twintig jaar zijn nu 75 millioen Origine le acten in dit minutenarchief Onderge bracht. WOENSDAG 19 JANUARI 1949 HILVERSUM I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Symphonisch con oert; 10.30 Morgendienst; 11.15 Het Huis op de Muur, hoorspel; 12.05 Trio Fantasia; 12.33 NCRV koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade Orkest; 13.45 Werken van Bach; 14.15 Selecta; 14.40 Plantenpraatje; 15.00 Jeugdconcert; 18.00 Voor de jeugd; 17.30 Orgelspel; 18.00 Harmoniemuziek; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philh. orkest; 21.40 Busch-strÜk Orkest; 22.15 Orgelconcert; 23.00 Nieuws HILVERSUM H 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 9.00 Werken van Tschaikows* ky en Beethoven; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Populair non-stop; 12.00 Accordeola; 12.38 K&l* ma Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.29 The Ramblers; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kermis der ijdelheid, hoorspel; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Gram.muziek; 18.00 Nieuws; 18.30 RVU uitzending; 19.30 Voor de jeugd! 20.00 Nieuws; 20.20 Omroeporkest? 21.00 George and Margaret, hoorspel? 22.15 Metropole orkest; 23.00 Nieuws. De aanval van de Italiaanse griep Omstreeks de jaarwisseling begon de spreekt. Veertig procent van het Itall^ griepepidemie in Noord-Italië, vandaar aanse volk had of heeft nog griep. Dr. dat men over de „Italiaanse griep" Giovanni Cc-ape-ia van het ministerie DE CRIEP-EPIDEMIE RAAST OVER WEST-EUROPA van Volksgezondheid in Rome heeft zeven millioen van zijn volksgenoten, zelfs ernstige grieppatiënten genoemd Toch is nog nergens deze griep een kwaadaardig karakter toegeschreven, en z" is zekor niet zo gevaarlijk als de „ëpaafise griep", die direct na da eerste wereldoorlog zo ontzagwekkend veel slachtoffers gemaakt heeft. Wij zijn hiertegen op het ogenblik medisch ook belangrijk beter voorbereid en toe gerust. De World Healt Organisation van de UNO volgt vanuit het hoofd* da kwartier te Genève de opmars vaa griepbacil dan ook met een gerust gemoed. Toch is het spreidingsgebied van da griep al zeer groot geworden. Terwijl In Rome de epidemie ver* fauwt, bereikte zij juist haar hoogte* punt in Milaan en Turijn en de bacil len bleken de Zwitserse douaneposten al gepasseerd te zijn en niet alleen Zwitserland, doch ook in Oostenrijk, binnengevallen te zijn. In andere richting overschreden da bacillen de FransItaliaanse grens, richtten ravage aan in vele streken van Frankrijk (in de stad Dyon ligt van elke vier mensen één in bed) en trokken ook al door België heen en Nederland binnen. In Engeland en Scandinavië bereidt men zich than* ernstig op de verdediging voor. Da World Health Organisation heeft zo juist rapporten uit Scandinavië ont vangen, waaruit blijkt, dat de toestan® er. op dit ogenblik nog normaal is. Het aantal mensen, dat door de ïta^, liaanse griep aangetast Is, is zeker W>1 groot als dat van de beruchte Spaans® griep heeft geleden, doch het sterfte-; cijfer is nog zeer laag gebleven (ini| Frankrijk twee per duizend en daa> nog zeer jonge kinderen of ouden v dagen). rETOTXETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld KAVItR Ot MGNIEPIN L 88). Het komt my voor, zeidc hij, dat gij er thans genoeg van weet. O, ongetwijfeld, antwoordde de booswicht opgetogen Gij kunt Blanche doen ontwaken. Zij kan mij iui niets nieuws meer mededelen. Wat zullen wij nu gaan doen? Naar Bretagnc gaan. Wanneer? Vandaag nog. Op welke wijze? Wel met een postrijtuig natuurlijk, onze toekomsti ge schatten veroorloven ons deze weelde wel. Vreest ge niet de aandacht op ons te vestigen? Wat geven wij daarom? Wij hebben goede pas poorten. Wy zijn rijke lieden, die voor ons vermaak reizen. Houdt U verzekerd, dat, wanneer men zich met •ns bemoeid, het niet anders zal zijn dan met achting en eerbied. Blanche zal zeker met ons gaan? Dat spreekt van zelf; zij zal ons moeten geleiden. Vermoei haar dus niet langer en doe haar ontwaken. Ik verlaat u, om alles voor de reis in orde te brengen. Hoe laat komt ge terug? Om drie uur met de postkoets. Houdt u dus ge reed. Ik zal reiskleren voor Blanche meebrengen. Wij zullen u niet laten wachten. HOOFDSTUK VII. DE SCHATTEN VAN DE HUGENOOT Hoe de gemoedsstemming van Paul Mercier was. be hoeven wij niet te zeggen en dat hy niet op de conciërge lette die, toen hij uitging, hem een brief voorhield, spreekt van zelf. Toch behelsde die brief voor hem een geruststellende tijding. De inhoud luidde: Lieve Paul! Ik schrijf u in de grootste haast. Zal deze brief in uw handen komen? God geve het! Horner en Rodille voeren mij ver van Parijs weg, ik heb hen horen spreken van Bretagne; Die mannen jagen mij vrees aan. Ik gevoel wel, dat mij met hen ieder ogenblik een nieuw gevaar bedreigt. Volg mij, Paul! verdedig mij, wanneer gij kunt, als gij mij liefhebt Blanche. Blanche was dus niet voor hem verloren Van het ogenblik af. dat zij zich in de handen van de magnetiseur en Rodille bevond, was hij zeker haar te rug te zullen vinden. Uit de rue du Musée komende, haastte Paul zich door de doolhof van straten en stegen heen naar de wijk Popincourt, met de flauwe hoop, dat Blanche misschien nog niet vertrokken zou zijn en het hem gelukken zou haar vertrek te verhinderen. Op welke wijze, dat wist hij zelf niet en daarover bekommerde hij zich ook niet. Hij liep als een hollend paard. In zulk een overspannen toestand verkerende, sloeg hy niet de minste acht op hetgeen rondom hem voorviel. Hij liep tegen de voorbijgangers aan, zonder hun klachten te horen of naar hun scheldwoorden te luis teren. Elk ogenblik was hij in gevaar door een rijtuig ver pletterd te worden. Daar hoorde hij op de hoek van een straat eensklaps het geratel van wielen, paardengetrap pel en een geroep van zHeidaar! heidaar! Een vurig paard kwam recht op hem aan. Hij wilde opzij springen, maar het was al te laat, Hy hoorde de mensen schreeuwen, een vreemde ge waarwording maakte zich van hem meester; daarna zag hij, hoorde hij, gevoelde hij niets meer. Toen hij weer bijkwam, zat hij in de winkel van een apotheker in een armstoel; natte doeken waren om zijn hoofd gewonden. Een dokter die zich toevallig daar bevond, liet hem vlugzout opsnuiven en een jong, zeer rijk gekleed man' stond hem met de grootste belangstelling te beschouwen. Dit jonge mens, de onwillekeurige oorzaak van het ongeval, dat eigenlijk alleen aan Paul's eigen onvoor- zichtigheid kon worden geweten, was de eigenaar vatf het paard en rijtuig. Enige minuten waren voor de geneesheer voldoende, om zich te verzekeren, dat Paul niet ernstig was be zeerd. Hierop wendde de deftige jongeman zich tot Paul: Inderdaad mijn jongen, sprak hij, gij kunt vaa geluk spreken, dat gij Cr zo afkwam; ieder ander in uw plaats zou de nek of armen en benen gebroken hebben. Uw kleren zijn door de val gescheurd en bedorven en. het is niet meer dan billijk, dat gij mij toestaat de schade te herstellen. En zonder Pauls anwoord af te wachten, drukte hij hem tegelijk met zijn adreskaarjte een kleine beurs in d® hand, waama hij snel de winkel verliet. Paul Mercier verwijderde zich nu ook, rood vaa schaamte over hetgeen hij als een aalmoes beschouwd® nadat hij eerst de apotheker en geneesheer zijn dank baarheid had betuigd voor de zorgen, die zij aan hem besteed hadden. Toen hy een honderdtal schreden verder was, haalde hij het kaartje en de beurs uit zijn zak. (Wordt vervolgd)»

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3