Stichting Geestelijke Volksgezondheid voor Noord-Holland Er wordt te Alkmaar een psychotechnisch bureau gesticht Slagvaardige Bergense vrouwen voor het hekje Zitting der Meervoudige Kame' Grollemans en de grassen Per 1 Januari opgericht: Zijn Uw kinderen geschikt voor hun school of hun werk? ..Hoeveel kinderleed, doch ook hoeveel ouderleed kan door de hulp van «en medisch-opvoedkundig bureau worden weggenomen én voorkomen. Welk een zegen, dat er tegenwoordig mogelijkheden bestaan, die er vroe ger niet waren, om fouten in de opvoeding te corrigeren, voordat zij tot ongelukken hebben geleid...." Dat was, hetgeen de voorzitter van de Nederlandse Bond tot Kinderbe scherming, Mr. H. de B:e, ergens schreef, en het geldt nu nog. Alleen zul len wij binnenkort voor ..medisch-opvoedkundig „Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid". bureau" kunnen lezen HET DOEL Wij zijn niet van zins, hier uit te wijden over de moeilijkheden, die er In gezinnen kunnen rijzen. U kent ze en U weet, dat ze van zeer uiteen lopende aard kunnen zijn. Tot nog toe kon men, wan neer deze moeilijkheden niet meer in de kring van het gezin zelve waren op te lossen, te rade gaan bij een Medisch Opvoedkundig Bu reau voor moeilijk opvoedbare kinde ren of een psychotechnisch bureau voor school- of beroepskeuze zo het om kinderen ging of bij een Consultatiebureau voor Voor- en Na zorg. Ook in Noord Holland waren er uiteraard van deze instellingen te vin den. Er is thans opgericht 'n Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord Holland, die op 1 Januari j.l met haar werkzaamheden is aange vangen. „Haar doel is", zo vermeldt de verklaring, die door het bestuur werd uitgegeven, „de behartiging en de uitvoering van alle taken op het terrein van de geestelijke volksgezond beid bu:ten de gestichten". In deze simpele uitspraak ligt een zeer veel omvattende taak besloten, ee« taak waaraan gewerkt zal moeten worden met de inzet van een grote staf personeel, een taak aan de an dere kant, die tot mislukking ge doemd is. wanneer een ieder niet met alle kracht bijdraagt, haar te steunen In welk opzicht dan ook. En het is Iets waard, deze Süchting te steunen, omdat zij een doel nastreeft, dat ie dereen zal kunnen toejuichen: het be houden en verbeteren der geestelijke volksgezondheid in Noord Holland, niet alleen, doch daarmee tevens in geheel ons land. VERSCHILLENDE BUREAUX Wat immers stelt deze Stichting zich ten doel? Er zijn voor de nabije toekomst vier projecten gemaakt, die de volle aandacht odig zullen heb ben. Daar is de oprichting van Consul tatie-bureaux voor Voor- en Nazorg. Dat deze bureaux van groot nut zijn bewijst ^e! de cijfers, die wij hier over hoorden van een dergelijk bu- •eau te Rotterdam, dat in 1947 136 mensen uit een gesticht had weten te houden door een goede voorzorg, naatregel. Uit Maasoord. werden 63 mensen vervroegd Ontslagen, omdat liet de Nazorg gelukt was, hen een DAMMEN. Dezer dagen speelde het 2e tiental van Onze plaatselijke damclub „DDD" welke ingedeeld is in de 2e klasse van de Prov. Nrd. Holl. Dambond haar der de competitiewedstrijd t egen een wel erg door invallers gehandicapt Hel der IV. Ook deze wedstrijd werd gewonnen en nog wel met 1&—2. Na eerst Winkel II met 17—3 en Excelsior II met 12-8 geklopt te hebben, gaat dit productieve tiental fraai aan kop met Zijpe II als grootste en tevens ongeslagen concur- rent. Alhoewel de helft der competitie pas achter de rug is en er nog drie ..keien" nl. Zijpe H, Schagen I en Helder Hl ontmoet zullen worden, wettigen de eerste uitslagen wel de verwachting dat er een redelijke kans is een goede gooi naar promotie te doen. Het succesvolle tiental bestaat uit de heren: 1. Oud; 2. Toepoel; 3. Jorna; 4. Helder; 5. Peerdeman; 6. Stam; 7. Lang ras Jr. 8. v. Leeuwen; 9. Bijwaard en 10 Langras Sr. en de reserves: de Wijn. Miedema en Veen. Good luck! HET LEVEN DER BIJEN. In een bijeenkomst van het I. v. A.O. heefc onze stadgenoot dr M. J. Adriani, «en lezing gehouden over het leven dei- bijen. Hoewel het programma vermeld de mieren en bijen, moest hij zich, we gens tijdgebrek, tot de bijen beperken- Op zichzelf in 't geheel geen bezwaar, want èn de belangrijkheid van de stol èn de bizonder klare en Prettige wijze waarop een en ander werd voorgedra. gen, waren oorzaak dat men de avond eigenlijk veel te vlug voorbij vond gaan Hoewel de belangstelling vrij behoor lijk was, is het toch wel heel erg jam„ mer, dat niet een veel groter aanta! leden of belangstellenden, aanwezig was. Niet alleen dat het zeer leerzaam is, maar het is ook zo goed, in deze bezeten wereld, eens een ogenblik aan dacht te hebben voor Gods wondere schepping, eens even opgetrokken te worden uit de alledaagse dingen. Dar dr. Adriani hier volledig in is geslaagd behoeft geen betoog en wij hopen van harte, dat het bij deze ene keer nietzai bUjvcn. goede werkkring of anderszins te be zorgen Uit andere inrichtingen kon men op deze wijze 145 personen ver vroegd uitzenden. Daarnaast zal er gekomen moeten worden tot de oprichting van een groot aantal Medisch Opvoedkundige Bureaux voor moeilijk opvoedbare kin deren, terwijl men reeds begonnen is het werk voor de inrichting van een psychotechnisch bureau voor schooi en beroepskeuze ter hand te nemen. Tenslotte zal men streven naar de be vordering van Nazorg voor gewezen leerlingen van scholen voor Buiten gewoon Lager Onderwijs en daarmede gelijk te stellen kinderen. Al schijnt het ons vrijwel overbodig hier nogmaals de betekenis van deze instellingen te bespreken, toch willen wij tracht;en U in korte trekken het werk dat hier verricht zal worden te schetsen. WAT DOET MEN? In onze provincie wordt reeds sinds 1936 het Voor- en Nazorgwerk gedaan, waarvan het hoofddoel is, deskundige hulp te verlenen aan zenuw- en geesteszieken, die uit een inrichting van verpleging worden ontslagen en wederom in de maatschappij moeten worden opgenomen. Het grote gevaar bestaat immers, dat bij een ontbreken van een dergelijke deskundige hulp, vele patiënten op een verkeerde weg terecht zullen komen, met de grote kans, dat men hen binnen korte tijd wederom in een zenuwinrichting te rug ziet. Het Voorzorgswerk bestaat eveneens in hulpverlening, maar dan aan hen, die nog niet in gestichten zijn opgenomen geweest. De medisch opvoedkundige bureaux werken op een geheel ander terrein en wel daar. waar er aanleiding be staat te vermoeden, dat kinderen, niet tot onevenwichtige of zelfs misdadige elementen worden omgevormd Djk- wijls immers is er een grote kans, hen op de goede weg te houden wanneer die kans slechts wordt uit gebuit En dan de „normale" kinderen. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat een kind. na de schooltijd, niet weet, welk beroep het zou kunnen kiezen. Hoe dikwijls ook komt het niet voor, dat ouders menen, dat hun jongen abso luut naar de HBS moet, terwijl de jongen daar later in het geheel niet geschikt voor blijkt te zijn. Dat zijn de moeilijkheden .waarme de elk gezin welhaast te kampen kriigt en die voor hen, die er onmid dellijk mede te maken hebben soms ingrijpende problemen vormen. Om thans ook in deze gevallen de helpen de hand te kunnen bieden heeft de Stichting voor de Volksgezondheid het prachtig initiatief genomen, een tweetal psychotechnische bureaux op te richten, n.1. te Hilversum en te Alk_ maar. Aan dit psychotechnisch bu reau zullen slechts \Alledig bevoegde krachten en dat zijn in dit geval enkel zij. die een academische oplei ding hebben genoten werkzaam zijn zodat men van de deugdelijkheid van de door dit bureau te verstrekken ad viezen volledig kan verzekerd zijn. BRUIKBARE MENSEN En dan is er tenslotte de Nazorg van die kinderen, wier geestesvermo- VECHTPARTIJ IN ONDERZOEK. De vechtpartij tussen een aantal mili tairen en een groenteman, die Maan dagmorgen op de Bergerweg plaats vond is in onderzoek bij de marechaus see. Te zyner tijd zullen de juiste feiten over dit voorvai aan het licht worden gebracht. Wij stellen vast, dat uit de nadere ge gevens, die ons ter beschikking kwa men, blijkt, dat de hoofdtrekken van het door ons gebrachte verslag juist zijn. Enkele detailpunten zullen wel licht een nadere opheldering behoeven. Zo is het zeer wel mogelijk, dat de groenteman om de een of andere reden een agressieve houding heeft aangeno men. Dat hij daarbij onparlementaire woorden heeft gebruikt, geloven wij tevens gaarne- Dat mede daardoor de verontwaardiging van de militairen op kookhitte was gekomen, lijkt ons ver klaarbaar. De schuldvraag hebben wy daarom bewust in het midden gelaten. Uit dit alles is voor ons echter nog niet te begrijpen, dat verscheidene soldaten zich tegen één man richten en hem be hoorlijk kwetsen. Inmiddels zal het ie dereen duidelijk moeten zijn, dat de in di» geval door beide partijen aangeno men houding ongeschikt is voor weder zijds begrip. gens van dien aard waren, dat zij slechts in staat waren, het BLO te doorlopen. Weet U echter, lezer, dat er uit dergelijke kinderen' soms per- fe$e vaklieden kunnen groeien, wan neer er aan hun maar de nodige aan dacht wordt besteed? Zij zijn de z.g. geestelijk misdeelden, maar wij kun nen van hen zeer goede en maatschap pelijk juist georiënteerde mensen ma ken. Ook hiervoor zal de Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid haar volle aandacht gaan wijden. TOONT VERTROUWEN Wij hebben U op deze wijze een nieuw orgaan geïntroduceerd, dai thans door een staf van enthousiaste hun roeping en verantwoordelijkheid bewuste mensen wordt georganiseerd. Het is van het grootste belang voor het geluk van ieder mens ,die hier door in de gelegenheid wordt gesteld, die gaven te ontplooien, die tot nu toe verborgen gebleven waren. Maar het allergrootste belang ligt toch Wel hierin, dat het werk ten goede koml aan de geeselijke volksgezondheid van ons gehele volk. Het is nu aan U, om, wanneer eenmaal de werkzaam heden dezer Stichting zijn aangevan gen, Uw vertrouwen daarin te tonen. Hij zwierf over de wereldzeeën Het zal niet van algemene bekend heid zijn, dat wij Alkmaarders in de heer P. Bossen, bewoner van „Wester- licht" een stadgenoot hebben die zich in zijn lange leven voor de gemeen schap zeer verdienstelijk heeft gemaakt De heer Bossen is oud-leraar aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Am. terdam en oüd—directeur van de Zee vaartscholen te Vlieland, Delfzijl en Texel in welke laatste functie hij werd gepensionneerd. Voortgekomen uit een eenvoudig dorps gezin, waarvan hij de oudste der kin-, deren was, kwam de heer Bossen al zeer vroeg op eigen benen te staan. Reeds als leerling van de lagere school te Aartswoud (gem. Hoogwou^ moet hij' zijn opgevallen door intejïj-7 gentie en ijver, daar het hoofd dier school met wiens dochter hij later huwde en de dominé zich zo voor hem interesseerden, dat zij hem be langeloos extra lessen gaven. Op dit zegenrijk fundament heeft Pieter Bos sen voortgebouwd, onverdroten, het geen rijke vrucht heeft afgeworpen. Zijn bijzondere karaktereigenschap- Pen en geestelijk vermogen voerden de heer Bossen als van zelf tot de zeer verantwoordelijke en eervolle posities successievelijk door hem ingenomen, eerst bij de Marine, later bij het Zee vaartkundig Onderwijs. In scheepvaartkringen is hy een zeer bekende en geachte persoonlijkheid, want haast ontelbaar zijn de Marine- ders ter koopvaardij van Kleine- en Grote Vaart die zich voor hun leven aan de heer Bossen verplicht weten; door zijn gedegen onderwijs, zijn tal rijke publicaties op zeevaartkundig ge bied en persoonlijke raadgevingen. Zijn leerlingen en oud—leerlingen dra gen hem een warm hart toeomdat agenda HARMONIEBambi, een tekenfilm van Walt Disney in technicolor. Toe gang tot 14 jaar alleen onder geleide. Dagelijks 8 uur, Zaterdag 7 en 9.30 iur. Zondag 2. 4,30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 en 8 uur. CINEMA AMERICAIN De avon turen van Rob-a Hood. Met Erroll Flynn, Oliva de Havüiand, Claude Rains en Basil Rathbone. Toegang bo ven 14 jaar. Dagelijks 8 uur, Zaterdag 7 en 9.30 uur, Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur, Woensdag 2.30 en 8 uur. VICTORIA Bloed en Zand. Met Tyronne Power. Rltta Hayworth, Lin- da Darnell. Toegang 18 jaar. Dagelijks 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur, Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 en 8 uur. A. B. T.— Judy in het Lunapark. Met Judy Canova. Dagelijks 8 uur. Zondag 2. 5 <-7 "'—gang 14 j WOENSDAG Gulden Vlies: Alkm. Kamermuziekver. 7.30 uur. DONDERDAG. Gulden Vlies: 8 uur, Operettevereniging Odeon „De klokken van Corneville'' Wapen van Heemskerk, uur: G. B.- cabaret. BONNEN AFHALEN. De letter W is Donderdag a.s. te Alk maar aan de beurt voor de nieuwe bon kaart 903. EGMOND BINNEN. De niet.zelfverZOr gers moeten Donderdag de nieuwe bon nen afhalen. Een inwoonster van Bergen H T, moest terecht staan voor zwaar licha melijk letsel door schuld. Zij heeft op 30 September ruzie gehad met haar buurvrouw Cathe an H. Het ging vooral om de kinderen! Toen verd. naar het dorp ging, kwam zij genoem de vrouw tegen, die haar vroeg of zij naar de politoie was geweest. Op haar bevestiging begon haar buurvrouw te slaan, althans volgens verd. Deze vrouw viel van de fiets en met haar de twee kinderen, welke er op zaten. Zij moesten in het ziekenhuis verbon den worden. Het jongetje had een hersenschudding. De ruzie heeft zich niet herhaald. .De mishandelde vrouw van zekere B was getuige. Zij verklaarde dat zij zelf van de fiets was gesprongen en de eerste klap van verd. ontving. De president dacht, dat getuige wel wat overdreef in haar verklaring. Wachtmeester Huyben uit Bergen had van het slaan niets gezien, hoewel hij er dichtbij was. Daar getuige de Wit niet verschenen was, wordt de zaak aangehouden. NOG MEER KLAPPEN Nu moet Cath. van H op het matje Zij had de vorige verd. mishandeld, door haar een klap te geven. Deze was nu getuige en vertelde op haar ma nier hoe het zaakje zich had afge- DE BERLIJNSE ZOO VERANDERT VAN VOORKOMEN. In de nabijheid van de Overwinningszuil in Berlijn zijn de arbeiders van de Dierentuin bezig met het omspitten van de grasvelden. Men is van plan hier uitgebreide boomaanplantingen te verrichten. LEZING OVER STIKVOORT TE UTRECHT Voor de Vrije Academie „Artibus" zal op Woensdagavond 26 Januari a.s. te Utrecht een lezing worden gehouden over de Alkmaarse schilder Koos Stik„ voort. De heer Diemei zal dit werk be spreken verlucht met lichtbeelden. IN INDONESIë GEVALLEN In de derde verfieslijst die door de regering is gepubliceerd en die 15 na men van gesneuvelden bevat, komt o.m ook voor de naam van onze plaatsge noot 2de Luitenant W. R. G. Henne- man. WARMENHUIZEN 18 JANUARI 1700 kg uien 8.40; grove 7.40; 2000 kg peen II 6.10; ni 5.60; 28500 kg gele kool 7A0—8.10; 65000 kg rode kool 9.40—10.20; 25000 kg witte kool 6.90. hij alles voor hen over had en heeft Het kan dan ook niet anders of op 25 Januari a.s. zal de persoon'van de heer Bossen en zijn werk niet alleen in „Westerlieht" maar ook op tal van andere plaatsen ter wereld, aan de vas„ te wal en op zee, met erkentelijkheid en eerbied worden herdacht. De journalistiek is een nobel, doch vreemd ambacht. Neem nu eens dat geval van Grollemans. Beroeps matig had ik hem leren kennen tij dens een bijeenkomst waar hij des kundig en droog het nut van de ver edeling van grassen bepleitte. Zo kreeg ik dus een bepaaldelijk hoge dunk van deze heer. Aangezien het nut van grasveredeling slechts zelden op vergaderingen wordt verdedigd, verloor ik Grollemans uit het oog. Verleden week liep ik echter het gebouw binnen, waar onaantastbare mannen doorgaans recht doen en ik zag Grollemans. „Hé, dat is aardig", dacht ik, „hij moet hier zeker wezen voor zijn werk". Wel was my het verband tussen jus titie en Grollemans grassen Onduide lijk. Toch moest hij er zijn.... „Hoe gaat het met het gras. meneer Grollemans?" vroeg ik onderhoudend. Hij antwoordde wat vaag, net alsof zijn kop niet naar zijn wetenschap stond. „Wat nu?" dacht ik verschrikt, „zou hij opgehouden hebben de mensheid te dienen met zijn veredelingsmetho- de?" Nu, lezer, laat ik u meteen gerust stellen zulks is niet het geval. Maar het had niet zo veel gescheeld, of hij wasnu ja, daf merkt u nog wel. U en ik, wij weten, dat de drank de pest is voor het lijf. Het sloopt! Dat weet Grollemans thans ook. Dat bleek tijdens de terechtzitting. Ja, daar kyk u van op hé? Grollemans was daar inderdaad als verdachte! Op een avond was hij weer eens tot tien uur bezig geweest in zijn privé-labo- ratorium, toen hij plotseling een krie bel voelde, die na zijn studietijd niet weer was gekeerd. Wel, Grollemans kroop in een drankhuis en liet zich enkele glaasje met oud-vaderlandse drank inschenken. Hij voelde zich op gewekt en jeugdig. De pret nam nog toe op het moment, dat hy êen oude kennis de heer Bas, een man van vage afkomst, ontmoette. Grollemans was jolig, toen hij ver na half twee huiswaarts liep. En overmoedig! Die overmoedigheid werd hem noodlottig» want het is een gesel ,als hü een man eenmaal bezielt. In een nette straat trachtte Grollemans met veel volhar ding een steen uit een burgerwoning te bijten. Dat lukte niet. Dat was maar goed ook, want anders had hij ook nog moeten terechtstaan wegens moedwil lige vernieling toegebracht aan ander mans eigendommen. „Wat doet u daar?" vroeg een agent weetgierig. „Gaat je nix an. schobbejak", kraai de Grollemans. Dat mocht hü niet zeg gen. want dat is belediging van een ambtenaar in functie, weet u wel. Hij kreeg een boete. De politierechter zei, dat hij het nimmer weer moest doen. Grollemans beloofde hel; grif. Voor my is hy niet meer de deskun dige Grollemans van de grassen. Hij is gedegradeerd tot gewoon Grolle mans. Eigen schuld! G.B. CABARET IN WAPEN VAN HEEMSKERK. Donderdagavond a.s. zal in het Wa pen van Heemskerk een cabaretavond worden gegeven door het cabaret Ge mengde Berichten. Hieraan werken o.a. mede de bekende liedjeszangers Uut en Ber Huising, die door hun optreden v. de radio een grote bekendheid genieten Cor Zwart zal ten tonele verschijnen in zijn Creatie van „Sijmen met zijn kreu Pele rijmen en zijn manke vergelijkin gen". Verder treedt de bekende accor- deonspeler Jan van Oort op. Deze avond wordt georganiseerd door de Eenheidsvakcentrale. Kunst naar Kracht OTERLEEK Dat het werk van „Kunst naar Kracht" steeds op grote belangstelling mag rekenen, is Zon dag j.l. weer duidelijk gebleken. Voor een uitverkocht huis werd door de heer D. Bockweg het welkomstwoord gesproken, speciaal werden genoemd burgemeester Posch en zijn Vrouw, alsmede de zustervereniging uit de Schermer (Zuidervaart>. Opgevoerd werd „De Vrouwe Maria", vissersspel in drie bedrijven door A. v. d. Lugt. Waren de verwachtingen hoogge spannen; we zijn niet teleurgesteld. Stuk voor stuk gaven de leden van Kunst naar Kracht een sublieme ver tolking van de uit te beelden per sonen. Mooie en minder mooie karak ters traden voor het voetlicht. We denken hierbij aan de sympathieke re_ der van de Vrouwe Maria, de heer J. Schuurman en zijn on-sympathieke boekhouder. D. Bockweg. De eerste durft de verantwoording niet op zich te nemen, om de „Vrouwe Maria", die als „rot" wordt gekwalificeerd, nog maals in zee te laten gaan, terwijl de laatste alles in het werk stelt dit wel te doen. Wij hebben door het spel van allen een goede kijk gekregen in het harde leven der vissersbevolking om streeks de jaren 1920. Het geheel was een toneelavond, die we niet licht zullen vergeten. Na af loop sprak de burgemeester de leden van Kunst naar Kracht toe. Spr. zeide dat het hem een bijzonder genoegen was geweest deze avond bij te wonen, bewondering had hij voor de wijze waarop er gespeeld was en roemde de mooie décors. Het stuk lag Kunst naar Kracht bijzonder goed en met be langstelling zag spr. u.i Uitvoering dit voorjaar. Opmerkelijk vond spr. het dat er 4 leden van de fam. Schuurman mee speelden, ver tegenwoordigd door drie geslachten, de wens er aan toe voegende dat het niet de laatste maai zou zijn dat Schuurman Sr. optreedt. De heer Loe- vens uit Alkmaar droeg ook bij tot het succes. Een gezellig bal na afloop duurde tot diep in de nacht. speeld. Zij had niet gezien, dat het kind gevallen was. Ook deze zaak werd geschorst tot over 14 dagen. TE DIEP IN HET GLAASJB Gijsbert S, koopman, nu gedetineerd werd beschuldigd van diefstal subs. heling. Hij heeft op 8 Dec. 1948 uit een auto enige dozen met inhoud ontvreemd. Verd. had te diep in het glaasje ge* keken en wis* zich weinig te herinne ren. De politie vond een koffer en een doos oo de kamer van verd. De ze beweerde, dat hij de kluts was kwijtgeraakt. De goederen hadden een waarde van f 600.. Verd. was meer malen veroordeeld De officier acht het bewijs van de diefstal geleverd. 11 Veroordelingen heeft hij achter de rug. Spr. vordert 1 iaar. Mr. Buiskool treedt als verdediger op en betwijfelt of de diefstal bewe zen is. wel stond de heling vast. Plei ter vindt de geëiste straf te hoog en verzocht clementie. AANRIJDING Sieger S te Beemster had een aan* ryding veroorzaakt op de Purmeren- derweg op 12 Aug. 1948. Verd. reed op een motor. Het was avond en zeer donker. Plotseling botste hij tegen een vrouw aan, die met een ander langs de weg liep. Verd. reed met een'snelheid van 35 k 40 km. De getuige Westerbeek kwam hin* kende de zaal binnen, zij was door verd. aangereden, terwijl zij met haar man op de weg was. De vrouw ver klaarde geen licht gezien te hebben. Zij is 12 weken in het ziekenhuis ge* weest. Verd. heeft op verzoek van de politie het slachtoffer 3 weken gele den bezocht! Getuige Brouwer, echtgenoot van hef slachtoffer gaf verslag van het ge beurde. Ook hij verklaarde, dat zij in de berm van de weg liepen. Ook hij had geen licht gezien. Wachtmeester Bakker hacT de mo tor in de sloot gevonden en gecon stateerd dat het been van de vrouw gebroken was. Ook de Timmler gaf een verklaring' ne* twistte, dat er voor- of achterlicht had gebrand. Verd. maakte geen gun stige indruk. Hef OM acht de schuld van verd. bewezen, ondanks zijn be wering dat het slachtoffer onvoorz:ch-- rig is geweest. Van de motor deugde bijna niets. Hij heeft roekeloos gere den en geen belangstelling getoond. Spr. vordert 6 weken hechtenis en in trekking rijbewijs voor 1 jaar. UITSPRAKEN. Wilh. L., Heiloo, verkeer in gevaar brengen, niet bewezen. Vrijgesproken- Pieter H., Zaandijk, diefstal, Vrijge sproken. Jan G., Amsterdam, scliuldheling. vrij gesproken. Dirk S„ schuldheling, 6 maanden. Adriaan den H., Alkmaar, schuldhe ling. niet bewezen. Vrijgesproken. Peter V, Noordscharwoude, overtre ding vuurwapenwet 1919; f 500 of 50 dg. met verbeurdverklaring. Cornelis R., zedendelict, f 40 of 20 dg Johannes G., zedendelict, 6 mnd. met aftrek. Willem R.. zeden-' Vlag rechts vervolging. 1 jaar -verpleging. Jubileum OTERLEEK Lazen we dè vorige week van het 40 jarig bestuur van het schildersbedrijf van Dirkmaat in Heerhugowaard, ook bij Ons was dit het geval met de heer C. Moeijes. Aan vankelijk was Moeijes, na een drietal jaren alhier werkzaam te zijn geweest bij een groot schildersbedrijf in Zaan- dan; hier was winter en zomer vololp werk. Toen hij echter in Dec. 1918 een tip kreeg van wijlen burgemeester Brak te Oterleek, dat zijn oude patroon, de heer W. v .d. Llppe, die hier bijna 50 jaar kantoorhouder PTT en schilder was, het bijltje er bij neer ging liggen, huurde hij een klein huisje met een nog kleiner schuurtje waar zelfs geen rijtuig in kon staan of men moest eerst de wielen er af halen. Begin Jan-1909 was het bedrijf in werking, na enige jaren kwam er al een flinke werkplaats en later werd het woonhuis flink uit gebreid. Veel had hij te danken aan burgemeester Brak die hem moreel en ook financieel steunde. Bij het ver scheiden van zijn oude patroon kocht hij huis en werkplaats en nu zit hü daar alweer een reeks van jaren. Moeijes is een man met grote vitali- teiten. Naast het schildersbedrijf bezit hy ook nog schapen en koeien en van een achurige werkdag is dan ook geen sprake, veelal is het 14 a 15 uur. Mocht de heer Moeijes er toe besluiten de verfkwast vaarwel te zeggen, zijn oudste zoon die ook in de zaak is. zal de zaak wel voortzetten. Wij wen. sen de heer Moeijes een goede oude dag! OMZET VEILING LANGEDIJK De omzet van de veiling van de Langedijker Groenten centrale heeft over het afgelopen jaar bedragen f 78.300.44 aan bloembollen en f 5.953.461.17 aan groenten. De eerste, maanden van het jaar zijn aanmerkelijk gunstiger ge-veest dan de laatste: toen was de vraag groot, doch de laatste maanden bleven de prijzen beneden hot middelmatige.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2