KAP PI E m VOOR*LENS De negentiende Ralleye Het is een goede gewoonte van vele 1 mensen om aan vrienden en bekenden ter gelegenheid van de jaarwisseling n kaartje te zenden. Zo'n simpel vis.te- kaartje, desnoods een ansicht. Het doet zo plezierig aan. als je op de eerste dag van het jaar een massa kaartjes ontvangt. Naar alle waarschijn lijkheid zullen er wel zulke mensen xijn. Hoewel ik in een stadium kom. Om dit te betwijfelen. Want nog deze week heb ik een aantal mensen ge sproken, die helemaal niet tevreden wa ren over de gang van zaken met het Nieuwe jaar. Zonder Uitzondering had den ze een vijf en twintig a dertig kaartjes verstuurd en ze hadden er m-ai enkele teruegehad. En dan in de regel nog een dag of wat later. Ik ben er eens op gaan letten, maar zonder uitzondering hebben alle mensen min. der kaartjes ontvangen, dan ze verzon den hebben. Het is trouwens bij ons hetzelfde geweest Eigenlijk nog erger. Want er waren er by ons dertig ver stuurd en op de eerste dag van het Nieuwe jaar ontvingen we er maar twee terug. Het gevolg was Ontstem ming bij verschillende mijner huisgeno. ten, die na de eerste dag elke keer de post met hernieuwde belangstelling te gemoet zagen. Dat is al enkele jaren zo. Maar hei is nu voor het Idktst geweest. In hei vervolg stuurt er geen mijner huisgeno_ ten een kaartje meer weg. Een adver tentie is veel gemakkelijker. Dan ver geet je tenminste niemand en je maakt je ook niet nijdig op de rwnsen, die jou vergeten hebben. XXX De Belgische kamerleden Borremans en Jaquemotte hebben het met de po litie te kwaad gehad ter gelegenheio van de vertoning van de film „Hei IJzeren gordijn". Ze raakten zelfs mei de politie aan het vechten en een Pro ces verbaal volgde, wegens verstoi, van de openbare orae. Toen bemoei"- de Belgische Kamer zich er mee- Wan: Kamerleden zijn zogenaamd onscnend- baar. En .de Kamerleden verklaarden in de Kamer, dat het slechts een pro. testbetoging zonder meer was geweest en de openbare orde in het geheel niei in het gedrang was geweest. En Ziet. ten opzichte van de Heer Jaquomotce werd de onschenabaarheid van toepas sing verklaard, maar de heer Borremans kon het niet zo ver brengen. Er is dus in Beigië met twee maten gemeten. Enfin, daar zullen we nog wel meer van horen. XXX De bedevaart naar de heilige plaats Mekka in Arabië heeft voor de Mo hammedanen altijd grote aantrekking* kracht gehad. Tienduizenden uit de hele Arabiscne, juister gezegd Mohamme daanse wereld trokicen er heen om op de heilige plaatsen hun gebeaen te hou den. Uit Batavia wordt gemeld, dat het aantal in vergeiyking met vorig jaai verdubbeld was en er door 33 scnepen meer dan dertigduizend personen wer den vervoerd. Ze behoeven in Mekka geen vereniging voor vreemdelingenver keer op te richten. XXX De heie wereld staat op zijn kop. We hadden aityd geaaent, dat kleigrond de beste en waardevolste grond was en dat zanagrouo en met name woes- tijngrond waardeloos was. Maar nu be glnnen de mensen de boei onder de grond weg te haien en nu blijkt, dat er onder het zand veel meer goeds zit dan onder de klei. In de Negeb woestijn schijnt olie gevonden te worden en m de woestijn van Sinaï is een bron aan_ geroerd, die niet minder dan veertig duizend barrels per dag kan leveren. Voorlopig zal de bron echter niet op volle capaciteit benut worden. Wie weet, wat er in de Sahara nog niet te vinden is. Oorlog is er om die zandzee nog nooit geweest, maar wat niet kan komen. XXX In Suriname wordt goud gevonden. Al sinds jaren. Er zijn honderden men sen onder ongunstige omstandigheden aan het werk om het goud uit de grond te halen. Veel resultaat hebben ze ech. ter niet. Van het goudzoeken worden Ze niet direct rijk. Die honderden men sen hebben in het afgelopen jaar 129 kilogram goud uit de aarde geseiiu.#eld Daar heooen ze duizenaen tonnen gronds voor moeten uitwassen. Nee", ae goudzoekers van Suriname vinden geen grote kiompen. Misschien dat ze een daguurtje haien. Maar meer ook niet Het klinkt wel aardig, gouazoeker maar het is niet zo erg romantisch meer. XXX In Amerika heeft professor Campbell een lezing gehouden aan de een of an„ dere universiteit, waarin hij een en an der mededeelde over de atoombom. De bom zelf was mischien zo groot als 'n flinke voetbal, maar de eigenlijke in wendige ontplofbare inhoud had maar een omvang van een klein kinderballe tje van 10 cm doorsnee. Het gewicht van de ontplofbare stof was hoogstens 13 kilogram. Als de wetenchap dus nog iets verder komt en, dat zal wel, want de geleerde heren staan voor niets, dan nemen we binnenkort een atoombom, die een hele stad kan verwoesten in onze zak mee. Wat een tijd voor anar_ chisten, die nog eens een bomaanslag willen doen! Er schijnt steeds meer uranium en thorium te komen, want de professor verklaarde, dat er iedere maand nieuwe mijnen worden ontdekt. Er is op het ogenblik al een voorraad voldoende om tienduizend bommen te maken. Dat is een hele geruststelling voor Ons. Dan is er tenminste kans dat we ter zijner tijd van het bevolkingsvraagstuk afko men. Iedere bom een stad en elke stad een vijftig- a honderdduizend slachtof fers, dan ruimt het al aardig op. We houden ons hart vast voor de weten schap, zolang de beschaving nog op zo'n laag niveau blijft. Wie is wereldburger III De volgelingen van de Amerikaan «iarry Davis, „wereldburger, nummer strijden te Wenen om de eer zich als „wereldburgers" aan de zijde van l)avis te scharen. Davis zelf, die te Parijs zijn Hoofd kwartier heeft, benoemde Gisela Schleu ter. een toneelspeelster uit Keulen, tot „wereldburgeres 2". Gustav Krisch maakt aanspraak op de titei van „wereldburger 3". Zijn „hoofdkwartier" in de Mariahilfestrasse te Wenen wordt bestormd door verslag gevers en fotografen, vergezeld van Pe ter Hinterhof er, Oostenrijks schrijver componist, die hem deze titel be twist. Hmterhofer heeft verleden week zijn Oostenrijks geboortebewijs in het stadhuis te Wenen verscheurd. De geldigheid der aanspraken is ge daald, sinds bericht is, dat Davis zelf deze titel heeft gegeven aan een Duitse emigrant. Weense studenten hebben trofoir voor het caf' bezet om het pu bliek in redevoeringen het voor en te gen van wereldburgerschap als middel tot wereldvrede voor te houden. Uitvinding voor blinden Een blinde geleerde in Canada maakt van de nationale raad voor on. heeft een „uiterst gevoelig ap paraat" voor het opvangen van gelui, den uitgevonden, dat zeer geschikt om blinden de weg te wijzen. De uitvinder, Jön Swajl, beweert, dat zijn apparaat hem in staat stelt alle hinderpalen te ontdekken, die zich bin nen een straal van vijf meter bevinden. Hij wordt voor hun nabijheid gewaar schuwd door electrische trillingen, die door zijn vingers worden opgevangén, elke vinger stemt overeen met een be paalde afstand. Dit apparaat bevat een voor het geluid uiterst gevoelige zen der en ontvanger, die de trillingen op, vangt. Het apparaat weegt 12 kg. maar de uitvinder hoopt dit gewicht te kun nen verminderen. en de Chinese Mandarijn 11, De fakir holde over de kade en verdween toen in een nauw, rommelig straatje met vele winkeltjes aan weerszijden. De verkopers, die bijna allemaal ongunstige gezichten hadden, prezen op luide toon hun waren aan en de fakir keek van links naar rechts, totdat hij eindelijk iets in het oog kree. Hij ging naar het winkeltje toe, dat een uitstalling had van goedkope artikelen. „Mooie juwelen.... diamanten, robijnen en saffierenzestig karaats I" ,Ik weet er alles van", zei de fakir. „Die steen daar; hoeveel kost die?" „Ach! Deze!" zei de verkoper. „Dit is de mooiste steen van mijn verzameling. Een echte diamant.... zestig karaats!" „Je hoeft mij niks wijs te maken!" zei de fakir. „Het is een stukje geslepen glas.... zestig karaats glas!" Na lang over en weer praten werden ze het over de prijs eens. Intussen stond de Mandarijn de komst van de fakir af te wachten. „Hoe lang zal het nu nog duren, voordat ik eindelijk zal weten, wat een Mandarijn moet doendacht hij. van ÏÏlottU Goa£o ER STARTEN 27 NEDERLANDERS DE NEGENTIENDE RAILLYE De vermaard geworden Rallye van Monte Carld staat weer voor de deur. De meeste deelnemers zijn reeds ver trokken naar hun startplaatsen; de drie daagse rit zelf begint op de 25ste van deze maand. Het is voor de automobielwereld een sensatie geweest na zovele oorlogsjaren weer te kunnen meedoen aan deze grootste sportieve krachttoer, die EurO- pa kent voor zijn sportieve rijders. Het vooroorlogse programma was in menig opzicht ongetwijfeld zwaarder; er wa- Glasgouw, 3 uit Stockholm, 1 uit Praag en tenslotte nog een zeldzame uit Oslo. Onder de namen van de equipes treffen we nog bekenden ulf de vooroorlogse Railyes aan, zoals Van Beeck Calcoen, Van Cleef uit Was senaar. mevrouw Van Limburg Stirum, Van'Strien e.a. De verwachting is, dat het dit jaar een niet zo moeilijke Rallye wordt, aan gezien het vrijwel nergfens In Europa hard „wintert"; in stede daarvan re geert de griep over vrijwel het gehele terrein van deze Rallye. DE 19? RALLYE VAN MONTE-CARLO Ondergrondse fabriek in Sowjet-Armemë? Volgens de „New York Times", heeft de Sowjet Unie in Sowjet Armenië een grote ondergrondse fabriek voor her vervaardigen van splijtbare stoffen uit uranium gebouwd. Sulzberger, die zich beroept op „een gedetailleerd bericht uit een bron, die tot nog toe betrouwbaar is gebleken", deelt mee, dat de fabriek aan de rivier de Sanga ligt, enkele kilometers ten Noorden van Erivan (50 km. ten Noor den van de Perzische grens en 230 km verwijderd van de Turkse grens). De fabriek zou zijn opgericht door Lavren- tie Beria, plaatsvervangend minister president, die „naar men aanneemt voorzitter is van de Sowjet Russische commissie voor de atoomenergie". Volgens de ontvangen inlichtingen zijn zes grote onderaardse holen in de heuvels uitgegraven om plaats te ma ken voor de fabriek. Naar verluidt zijn andere uraniumlagen door Sowjet Rus sische mineralogen ontdekt in het ge bied van Ossetia, ten Noorden van Tif- lis, en in Svanetia in het Noord Westen van de republiek Georgië. STOF TEGEN VERMENIGVULDIGING VAN KANKERCELLEN Een stof, die de vermenigvuldiging van de kankercellen vertraagt, werd in de menselijke urine ontdekt door twee Amerikaanse biologen, namelijk Norris en John Majnarich van de universiteit van Seattle in de staat van Washington Deze stof werd genoemd vitamine B 14, maar vertoont veeleer de aspecten en eigenschappen van een hormoon dan van een vitamine. Zoals bekend, wordt het hormoon voortgebracht door het menselijk lichaam. De vitaminen zijn echter in het voedsel voorhanden. Be vonden werd dat de vitamine B 14 een tegengift is voor het sulfathiazo], dat. na bij een rat te zijn ingespoten Snel bloedarmoede veroorzaakt. poneerde. Als vingerwijzing was nog op de enveloppe geschreven „For the little girl, that got the big reward of two biscuits". Ria van de Broek heeft de cheque intussen ontvangen. Zo le verde zelfs een koekje nog rente op. ren immers de roemruchte startplaatsen Athene, Talinn, St. John o'Groats, Pa- lermo, die thans buiten de organisatie blyven moesten. Nu zijn de trajecten gelijk gesteld op 3100 kilometer, terwijl de verste punten Lissabon, Glasgow, Oslo en Stockholm werden. De Nederlandse deelneming is buiten verwachting groot geworden. Van de 28 deelnemende auto's van Nederlandse nationaliteit is er ten leste slechts één fgeval'. -n. z 27 ten, waarvan 18 uit Monte Carlo, 4 uit 80.000 FRCS VOOR EEN BOEK Een exemplaar van de eerste uitgave van „En route", de bekende roman van Huysmans, werd bij 'n boekhandel in Parijs voor 80.000 Franse francs ver kocht. In 1922 ging het manuscript van „En route" op een verlcooP voor 6000 francs. TOUR DE FRANCE TE VOET. René Nouailetas kwam op 1 Januari terug in Saint Jean d' Ang'ly, een stadje in het westen van Frankrijk en had de 7500 K.M. van de Tour de France te voet afgelegd. Hij was hier gestart op 9 Mei 1948 en heeft dit dus binnen acht maanden gepresteerd. DE SCHATTEN VAN DE ESTERHAZY'S Gemeld wordt, dat de historische schatten, die het bezit zijn van de fa milie Esterhazy, in het familieslot te Boeda zijn ondekt en in beslag geno men. Het gebouw was tijdens de oorlog door bombardementen vernield en on der het puin heeft men, naar men zegt, waardevolle mantels, die aan de Hon gaarse koningen van de 15de eeuw heb ben behoord, evenals de beker en de ring van koning Mathias, ontdekt. Volgens de bladen geldt het hier sa botage door de huidige Prins Paul Es- terdazy, die, zoals bekend, onlangs als medeplichtige van mgr Mindszenty is aangehouden, daar hij geweigerd heeft de schatten in veiligheid te brengen. EUROPESE EENHEID. De Commissie voor Europese een heid van de Westerse Unie is vandaag te Parijs bijeengekomen om besprekin gen te voeren over een handvest voor een Europese Unie. De afgevaardigden zetten het standpunt van hun regeringen uiteen. Dez eeerste vergadering duurde anderhalf uur. Een vreemde club De Venlose politie stond gedurende de laatste weken voor een raadselach tige serie inbraken, waaroij vooral scho len en werkplaatsen het doelwit waren Behalve kleine geldbedragen werden de meest uiteenlopende zaken als pot loden, stoelen en flessen slaolie ont vreemd, alsmede gereedschappen e.d. Het gelukte de politie een spoor te vin den, dat tot de ontdekking van een jeugdige dievenbende leidde, waarvan de oudste jongen 17, de jongste 12 jaar was. De club bestond uit vijf man en hield er in de bossen in de omgeving van Venlo een hol op na, dat gestof feerd was met gestolen stoelen en bij len. Het geld was grotendeels aap-no^p goed besteed. Drie der jongelieden \*e> den te Roermond ingesloten. Bij de duivel te biecht Een zekere H. uit Velden had wel buitengewoon pech, toen hij met een partij zilveren lepels en vorken, die hy volgens zijn zeggen van een Duits militair in Straelen gekocht had voor 10 kilo vlees, terecht kwam bij de ju welier N. te Venlo, wien hij het zilver te koop aanbood. De juwelier zette grote ogen op, toen hij aan het monogram ontdekte, dat 't zijn eigen bestek was, dat hij bij terug keer van de evacuatie uit Venlo had vermist. De politie werd gealarmeerd, welke de Veldenaar aan de tand voelde en als resultaat hiervan de verdwenen eigendom van de juwelier in Venlo, Tegelen en Velden kon opsporen. H. werd naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Rentegevende koekjes Toen een maand geleden een zesjarig meisje uit een dorpje in de omgeving van Helmond een portefeuille vond met een inhoud van 1100 gld kreeg zij als eerlijke vindster van de eigenaar twee koekjes als dank. Dit bericht kwam in de internationale pers en eind November verscheen in talrijke Engelse bladen het volgende bericht: „Reward two biscuits". Helmond, Holland- „An eight year old Dutch girl, Jean van Deal, found a purse. containing 1100 guilders. Re_ turned it after spending two days tra- cing the owner, and received as a re ward two biscuits". Hoe men aan de naam „Van Deal" kwam is niet duidelijk, want het kind heette Rla v. d. Broek, maar dit doet weinig ter zake. In Dublin las een con ducteur, Joseph McManus- het bericht en hij 'stuurde promt een cheque van 10 shilling aan het meisje om er iets voor te kopen. De brief werd door de post bij een zekere heer Van Daal be zorgd, die uit de krant van het geval vernomen had en brief met inhoud bij het plaatselijke blad in Helmond de DONDERDAG 20 JANUARI 1949 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.platen; 9.05 Koorzang; 9.40 Schoolradio; 12.03 Piano recital; 12.33 KRO-amusementsorkest; 13.00 Nieuws; 13.25 Operamuziek; 14.00 Orkest André Kostelanetz; 14.40 Voor de vrouw; 15.15 Omroeporkest; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Vocaal Kwartet; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Studio steravond; 21.30 Familiecompetitie; 22.00 Gram.muziek; 22.25 Ned. Kamerkoor: 23.00 Nieuws. Hilversum II, «5 m. 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram muziek; 9.00 Pianorecital; 10.15 Arbeidsvitaminen; 11.00 Symphonisch concert; 12.00 En semble Jo Bo_; 12.33 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13-20 Argentijns gr.platenprogr. 14.20 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.35 Gram.muz.; 18.00 Nieuws; 18.30 Gram.platen; 19.10 Avondschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Om- roep-kamerorkest; 21.00 Liefde en mis verstand, hoorspel; 21.15 Promenade- orkest; 22.05 BBC symphonie-Orkest; 23.00 Nieuws. FEUirXETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door KAVItR Ob MONIbHIN 89). Dit geld was voor het ogenblik een werkelijke •chat voor Paul, die niets meer bezat. Paul gebruikte haastig een versterkend maal, dat hij wel nodig had; daarop ging hij naar de paardenposterij om inlichtingen te bekomen. Hij verkreeg weldra de zekerheid, dat op vertoon van een behoorlijk paspoort tegen twee uur in de namiddag postpaarden verstrekt waren. Hij ondervroeg daarop de postiljons en hoorde van een van hun, dat hij na een kort oponthoud in de rue des Amandiers een rijtuig met drie personen naar de wis selplaats te Sèvres had gebracht. Die drie personen waren twee lieren en een jong meisje en zijn ambtgenoot te Sèvres was met hen naar Versailles gereden. Er bleef voor Paul geen twijfel meer over, dat Blanche zich niet vergist had, toén zij Bretagne als het doel der reis opgaf; de stations Sèvres en Ver- ■ailles waren de eerste op de weg naar Quimper. Maar welke reden konden Rodille en de magnetiseur hebben, om zich daarheen te begeven? En waarom namen zy Blanche mee? Op de grote weg van Parijs naar Quimper, ongeveer zes of zeven mijlen van Ploërmel reed een wagen met een klein mager paard er voor. Een armoedig gekleed man, met een lange grijze baard en een grote strohoed op het hoofd, leidt het paard bij de teugel. I11 zijn rechterhand houdt hij een knoestige met ijzer beslagen stok. Een grote schone grijze hond loopt vrolijk nu eens voor dan weder achter de wagen en komt van tijo tot tijd op zijde van zijn meester, om een liefkozing te ontvangen. Die man is Jean Vaubaron, vergezeld van zijn getrou wen Tristan. Jean Vaubaron, of liever de Man met de wassenbeel den, want zo werd hij overal genoemd, reisde heel Frankrijk door met zijn wagen, waarin zich een twaalf tal wassenbeelden bevonden, die door hem waren ver vaardigd en die hij door de vernuftige vinding, waar van hij zich vroeger zoveel voorstelde, beweegbaar ge maakt had. Aan de eerste herberg hielden zij stil om de nacht door te brengen. Midden in nacht begon Tristan ge weldig te brommen. Dat is niet natuurlijk, dacht Vaubaron. Wat mag het toch te betekenen hebben? Ik begrijp er niets van, maar ik zal er onderzoek naar doen. Hij sprong uit zijn bed, kleedde zich haastig aan, deed zyn zakdoek als een halsband om de nek van de hond, om hem in bedwang te kunnen houden en opende de deur. Tristan deed, zodra de deur open was. zulk een woe dende sprong om naar buiten te komen, dat hij bijna ontsnapt was, maar Vaubaron was op zija hoede en hield hem stevig vast. Op de plaats liepen stalknechts met lantaarns heen en weer. In de straat stond een postsjess met een vers span te wachten. Vaubaron, geleid, of liever voortgesleept door zijn hond, ging naar het rijtuig. Hy had echter de tijd niet meer, om het te bereiken. De nieuwe postiljon sprong in het zadel, klapte met de zweep, gaf liet paard, dat hij bereed, de sporen en liet rijtuig reed in vliegende vaart weg. De hond liet een klagend gehuil horen en wrong zich onder de hand van zijn meester om weg te komen. Het was duidelijk, dat zijn instinkt hem ingaf het rijtuig te volgen, en dat hij aan een hevig verdriet ten prooi was, dat hij 0^ zijn wijze te kennen gaf, omdat hij gedwongen werd te blijven. De postiljon van het vorige station, die het rijtuig liad gebracht, maake zich gereed om weer terug t« keren. Vriend, vroeg Vaubaron, welke zijn de personen, die gij hier hebt gebracht? Ik weet het r.iet. antwoordde de postiljon. Al wat ik van hen weet is, dat zy liefhebbers zijn van hard rijden en dat zij royaal betalen. Zijn het enkel mannen? Het zijn twee mannen, die een jong meisje bij zien hebben, dat, met eerbied gezegd, zo schoon zou zijn als Onze Lieve Vrouw, wanneer zij er niet zo bleek uitzag. En, hernam Vaubaron, waarheen gaan zy? Wel, zij gaan naar Josselin, dat is zeker, want dat is de eerstvolgende wisselplaats, doch verder weet ik er niets van. Gij begrijpt wel, dat ik niet weet wat zfj in hun schild voeren. Twee mannen en een jong meisje, wat gaat dat my aan? Maar waarom treft mij die gedachte zo zeer aan dat jonge meisje, dat hier in gezelschap van die twee mannen is doorgereisd?.... De afstand tussen Ploërmel en Quimper bedraagt v'-r en dertig mijlen. De postsjees legde die atstar.d in twaalf uur af en kwam in de morgen van de volgende dag te Quimper aan. Blanche, die gedurende haar gevangenschap in het huis van P.odille zeer zwak geworden was, bezweek bijna van vermoeidheid. Horner verklaarde Rodille ten stelligste, dat hetmr-isj® enige uren ru5t moest genieten, daar zij anders ojiv«£* mijdelijk ziek sou worden, hetgeen hun voor het .igeubük beletten zou, van haar gave van ntlderzien het zo :io3itff gebruik te kunnen maken.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3