Dichikunsi is des duivels Sinaasappelen tegen klinkende munt Vijftien jaar speelt thans het Duo Wi-Jo Grote Bonnenzwendels berecht 15 Verdachten kwamen voor Prachtig spel van Noske en Te Strake Een vraa jsfuk voor grossier, groenten- handelaar en huismoeder Binnen afzienbare tijd zal Uw groentenman aan de deur komen, om U de sinaasappelen te leveren, waarvoor U reeds enige tijd geleden een voor- inleveringsbon hebt afgegeten. Het is ditmaal een Spaanse sinaasappel, die 'U zult kunnen kopen en wij zijn er van overtuigd, dat U naar deze gele genheid reeds lang hebt uitgezien. Waarvan U hoogstwaarschijnlijk niet op de -hoogte bent is het feit, dat er om deze zending sinaasappelen een hele kwestie is ontstaan, die voor de groentenboeren niet in alle opzichten even aangenaam is, en waarin U zelve ook in zekere zin betrokken zult worden. Het zal namelijk kunnen gebeuren, dat Uw groentenman voor Uw be stelling sinaasappelen een contante be faling eist, voor hij ze aflevert. Wijt dit dan niet aan Uw groentenboer: de zaak zit veel dieper. VERKLARING HEER V. D. POL Nadat wij over enige moeilijkheden inzake de nieuwe zending sinaasappe len het een en ander bij geruchte had den vernomen, hebben wij ons in verbinding gesteld met de heer J. van der Pol, bestuurslid van de neu trale bond voor groenten en fruithan delaren. De heer van der Pol heeft deze geruchten inderdaad als juist er kend en hij deelde ons het volgende mede. Maandag vernamen de betrokken fruithandelaren, dat de sinaasappelen die zij op de voor-inleveringsbon van hun grossiers zouden betrekken, con fant moeten worden betaald. De heer van der Pol stelde zich daarop onmid dellijk in verb'nding met de grossiers bond. Een der bestuurders daarvan vroeg hem, of hij deze maatregel tij dens de veilipg aan de betrokkenen bekend wilde maken De heer van der Pol voldeed aan dit verzoek, hoewel het naar zijn mening meer op de weg der grossiers bad gelegen, dit zelve te doen. De heer van der Pol was van me ning, dat 'n dergelijke maatregel voor contante betaling een teer punt is, voor de kleinere handelaars. Tot nog toe waren er van deze kleine hande laars echter geen geweest, die zich hierover in verbinding met bet be stuur hadden gesteld. TWEE MOGELIJKHEDEN Op onze vraag, hoe hij verwachtte, dat deze zaak zich op zou laten los sen, meende de beer van der Pol. dat er twee mogelijkheden waren. De eerste was deze. dat een aantal han delaars door deze plotselinge extra uitgave, waar geen zicht op bestaa». de wissels op andere van de veiling betrokken waren later zouden betalen hetgeen van bepaalde grossiers, met name van diegenen, die geen sinaas appelen afleveren, wel eens protesten zou kunnen opleveren. De tweede mo gelijkheid is liet tegen contante be taling afleveren van de Spaanse waar aan de klanten: dit kan echter met hen, die gewend zijn, wekelijks nf maandelijks te behalen, eveneens moei lijkheden opleveren. De heer van der Pol achtte de „si naasappel-kwestie" zeer erstig. Er was z.i. ernstige reden tot bezorgdheid speciaal ten aanzien van de kleinere handelaars. GROSSIER VERKLAART Hierop hebben wij ons in verbieding gesteld met de heer Zandbergen, be stuurslid en rayon.eider van de B'»:d voor Grossiers. De heer Zandbergen verklaarde, dat de sinaasappelen-kwestie z.i. een lan delijke zaak was geworden. Het was noodzakelijk, zo verklaarde hij, dat de groentenhandelaren de grossiers con tant betaalden, daar de grossiers op hun beurt weer de waar. die zij be trekken contant moeten betalen Het ga%t hier immers om zeer grote bedra gen, welke voor te schieten vrijwel ondoenlijk is. De heer Zandbergen meende, dat het bezwaar hiervan voor de kleinere groentenhandelaar juist ge ringer isi»daar deze met veel kleinere bedragen heeft te werken. Over het algemeen, zo meende de heer Zand bergen, zouden de bezwaren wel mee vallen, daar het vorige jaar, toen 'n regeling van contante betaling niet be stond, ondanks dat drie-vierde van de afgenomen sinaasappelen contant was betaald. Opbrengst K'nderzegels Het Comité voor de Verkoop der Weldadigheidszegels „.Voor het Kind" deelt mede dat te Alkmaar e.o. in totaai werden verkocht: 62237 zegels van 2 ct. (4 ct.), 12776 ze. gels van 5 ct. (8 ct.); 12991 zegels van 6 ct. (10 ct.); 67814 zegels van 10 ct. (15 ct.), U095 zegels van 20 (28 ct.), tot een bedrag van f 18089,36, waarvan door de plaatselijke comité's tot een bedrag van f 14.500, DE FAAM DER POLITIE. Dinsdag kwam er op het Alkmaarse Politiebureau een dame uit Heiloo, 'die in haar woonplaats was gevallen, en daar een Vrij ernstige wonde aan haar gelaat had opgelopen Kennissen hadden haar aangeraden, zich door de Alkmaar se politie te laten verbinden. Deze oor deelde het echter noodzakelijk, haar naar het Centraal ziekenhuis te doen overbrengen. Daar is de wonde ge kramd, waarna de dame naar huis kon gaan. agenda (Vanaf 21 Januari) HARMONIE: „Ditte een mensen kind". 18 jaar, naar het boek van de Deense schrijver Martin Andersen Nexö. Dagelijks 8 uur, Zaterdag 7 u en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 930 uur. Woensdag 2.30 en 8 uur. CINEMA AMERICAIN: „Vliegende Tijgers", 18 jaar, met John Wayne, Anna Lee, John Carroll. Dagelijks 8 uur. Zaterdagavond 7 en 9.30 uur. Zon dag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 en 8 uur. VICTORIA: „Een perfect alibi". 18 jaar, met Joan Caulfield, Claude Rains en Constance Be-nett. Dagelijks 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4 30, 7 en 930 uur. Woensdag 2.30 en 8 uur. A.B.T.: „In misdaad getrouw". 18 jr, met Clark Gable en Lana Turner Dagelijks 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 u. DONDERDAG GULDEN VLIES: 8 uur, Odeon met „De klokken van Corneville". WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur G.B.-cabaret. VRIJDAG GULDEN VLIES: 8 uur, Schola Publica. TERUG NAAR DORDRECHT. Dinsdag is er op het Stationsplein 'n man aangehouden, die zich te Dordt schuldig had gemaakt aan diefstal. Door de politie werd hij naa* die stad op transport gesteld. DIERENBESCHERMING Zwervend is te Alkmaar aangetroffen een middelgrote hond. Kehteekenen: langharig, zwartwit, teef, witte pluim staart en witte streep over de kop tus sen de oren. Het dier komt vermoede lijk uit Schei-merhorn, is door school jongens meegenomen. Van wie is een. 3 mnd. oud driekleurig poesje? Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat .Alk maar. Grote populariteit hier en;., elders „Onze Stad" van Thomton Wilder Uitvoering voor Covoto Als de^de abonnementsvoorstelling hi de Covoto-serie wordt Maandag 24 Jan. 8 uur (in plaats van 25 Januari) door de Haagse Comedie (Cees Laseur) in 't Gulden Vlies de bijzonder belang wekkende voorstelling van „Onze stad'' (Our Town) van Thomton Wilder ten tonele gebracht. Zoals bekend veronder t steld mag worden is dit dezelfde schrij ver van „Met de hakken over de sloot De toneelliefhebbers van Alkmaar en omgeving mogen zich gelukkig prijzen, dat zij ae geiegenheid krijgen deze „to neelaaad'' in hun eigen stad te aanschou Wen. In „Onze JStad" werken niet min der dan 25 personen mee, waarönder de hier zo geliefde actrice Fie Carelsen Over de premiere in Den Haag (.Am sterdam beieetde gisteren zijn primiére) schreef de Haagse (M. o.m.: De pre mière van Tnornton Wilder's „Our Town" mag als een toneeldaad van de eerste rang worden bescaouwd: deze op voering werd meer dan een gebeurtenis, tij werd het geDeuren van dit seizoen. Ik geloof dat de auteur zich geen betere vertolkers v°0r die moeilijke op gave zou kunnen wensen dan hij in de spelers van „De Haagsche Comedie'' heeft getroffen: het was een ideale op voering. Het Binnenhof: Paul Steenber gen heeft gezorgd voor een regie, die bewondering afdwingt, er was verras send goed samenspel en tal van uit zonderlijke momenten. Inwoners van Alkmaar en omgeving, er zijn voor deze Covoto-voorstelling nog kaarten over. Verzuimt deze gele genheid om een zeer opmerkelijk stuk tzicn niet. Vijftien jaar geleden op de dag van vandaag af, stonden op een klein to neeltje twee jongens, die hun debuut als professionals maakten. Als bet Duo WiJo hebben zij een grote be kendheid gekregen in heel Noord Holland en ver daarbuiten. Vanavond als zij op de planken staan in Assen- delft, zullen zij nog wel eens een moment terugdenken aan de tijd, die zij hebben gevuld met hun nummers. Wim Lakeman en Jo de Leeuw zijn de namen .waaronder zij in het ge wone leven békend staan. Deze beide artisten, die vooral in onze streek zeer geliefd zijn door hun specifieke Wetstfriese nummers, hebben vele herinneringen en zij zijn gaarne bereid deze te vertellen. Zo horen wij, dat zij eens op Schiermonnikoog drie da gen hebben ingesneeuwd gezeten. Dat was in 1938. In Friesland is op een klein toneeltje, dat uit schragen was opgebouwd, eens hun triplex-auto plotseling weggezakt. In de oorlog hebben zij verscheidene razzia's op zalen meegemaakt. Zelf zijn zij ge lukkig uit handen van onze belagers weten te blijven, hoewel hun dat ge noeg moeite heeft gekost. Van de cul tuurkamer zijn zij nimmer lid ge weest. De formulieren, die zij daartoe invulden, waren' altijd onvolledig of slecht leesbaar of er mankeerde weer wat anders aan, zodat zij ze weer terugkregen om het nog eens te pro berenHet gelukte hun echter nooit een formulier goed in te vul lenDaardoor bleven zij verre van het moffeninstituut dat de cultuur kamer was. Zo bleven.zfj dan maar onder het mom van amateurisme op treden tot 1944, waarna een forse (onder) duik volgde. EENVOUD Hun populariteit hebben zij onge twijfeld te danken aan de eenvoud, waarmee zij de zaal tegemoet weten te treden. Hun streven is er altoos op gericht de meerderheid van de mensen te pakken en dat lukt hun ook zeer wel. Vooral in Noord Hol land hebben zij altijd goed contact gehad met de bevolking door hun Westfriese nummers, maar ook in de Zaan hebben zij een enorme popu lariteit, terwijl zij zelfs in de hood- stad voortreffelijke successen boekten. Inmiddels zijn zij niet minder dan 35 keer voor de radio geweest, ook voor uitzendingen naar Indonesië. In andere provincies, zoals Utrecht en Zuid Holland is het Westfries zeer intrek. Voor andere provincies ,als zij daar optreden, vereenvoudigen zij hun taal wat. Echter niet in Sint Jacobi- Parochie in Friesland, want daar ver staan de mensen het Westfries best. Dat komt, doordat het dorp oorspron kelijk bestaat uit „emigranten" uit on ze streek.... HARD „PEZEN" In het begin ,dat was de eerste ze ven jaar van het optreden, waren zij slechts met zijn tweeën. Dat was hard „pezen". Zij hadden vaak wel een twintig nummers en dan stonden ze met drie costuums over elkaar aan op het toneel om het programma maar non-stop af te kunnen werken. Zij hebben direct voor goede décors ge zorgd. Inmiddels is het gezelschap tot vijf man uitgebreid. Maar het Duo WiJo blijft het Duo WiJo, samen geklonken als voor vijftien jaar. ERNSTIGE ARBEID Zij vatten hun taak ernstig op. Be slist laten zij er zich niet toe verlei den op het platteland zich er af te ma ken met een Jantje van Leiden, zoais sommige „grote" arti'sten dat welééni15 tot hun eigen schade hebben trach%#$° te doen. Zij slaan juist de intelligentie van het platteland en de kleinere ste den hoog aan. Dat is natuurlijk ook een reden van hun succes, omdat ër uit blijkt dat zij de juiste kennis hebben van de mentaliteit van de be volking. Het feit, dat zij zelf jongens uit de gemeenten Stompetoren en Schoorldam zijn en daar gewerkt heb ben als kapper, schilder of tuinder, verschaft hun een zeer gedegen ken nis van het leven in deze streek. Zij weten daardoor precies, wat zij doen moeten en wat niet. Hun trots is het intussen, dat zij ge durende deze vijftien jaar avond aan avond optreden, slechts eenmaal te laat voor een voorstelling waren. En dat kwam, doordat zij ingesneeuwd waren. Wij voegen onze gelukwensen gaarne bij de velen, die zij zullen ontvangen. W ARMENHUIZEN, 1.9 JANUARI. 1200 kg gele koo] 7.90—8.10; 32000 kg rode kool 9.4011.60; 5000 kg witte kool 6.90; 7200 kg bieten I 6.30; II 4.70. Zondag a s. RKAFC-R ANDERS Er staat de voetballiefhebbers a.s. Zondag een zeer belangrijke wedstrijd te wachten op het RKAFC-terrejn aan de Westerweg. De leider-Randers komt n.1, op bezoek bij de voor het kam pioenschap geenszins kansloze RKAFC Hoe zal uitslag zijn? Wij durven ons bijna aan geen voorspelling te wa gen. De eerste wedstrijd eindigde in 'n kleine zege voor de Randers. De uitslag zal niet ver van een gelijk spel afliggen Ongetwijfeld zal de strijd een uiterst spannend karakter dragen en zullen ve len zich a.s. Zondag naar de Westerweg begeven. Bij de heer Smit sigarenma gazijn „Sport", Nieuwesloot 30 wo^t voorverkoop gehouden. Wij hopen dat het een faire en sportieve wedstrijd mag worden. WORDT POLITIE KAMPIOEN? Het eerste elftal van" de Alkmaarse politie doet het goed. Versloeg het vorige week Haarlem I met 8—1, een waarlijk verplettrende nederlaag voor de Haarlemmers, Dinsdag gelukte het, de Rijkspolitie van Purme--end met 2-0 er onder te krijgen. Zo maakt het Alk. maarse politieelftal een goede kans op het kampioenschap. De grootste concur rent is het elftal van de Rijkspolitie te te Alkmaar. KOSTELOZE INENTING. SINT-PANCRAS. Naar men ons mededeelt bestaat er a.s. Woensdag ge„ legenheid om zich kosteloos te laten inenten tegen pokken des namiddags om 3 uur in het lokaal van de Bijz. School. De vaccinatie geschiedt door dr A. V. H. Destrèe. Vooral van ge meentewege wordt er op aan gedron gen, om toch de wettelijke wegen te bewandelen. Als ouders hun kinderen niet willen laten inenten kunnen zij zich 's morgens altijd ten gemeentehuize ver voegen ter verkrijging van formulieren, die nodig zijn. Ouders of voogden, die al deze waarschuwingen niet ter harte willen nemen, kunnen, en zullen ook binnenkort worden gestraft met f 100 boete of 6 dagen hechtenis. BENOEMD. SINT PANCRAS Onze plaatsgenoot, de wachtmeester le klas der Rijkspo litie Veenstra is met ingang van 15 Februari a.s. benoemd tot hoofdagent van Gemeente-Politie in de gemeente Opsterland. In 1947 kwam de heer Veenstra voornoemd in onze g^neente en nadat hij 2 jaar lang hier lief en leed met de burgerij heeft gedeeld, gaat hij wederom naar het land terug wat hem toch het meeste trekt.Hij is een rasechte Fries en dan voelt hij zich vanzelfsprekend alijd het beste thuis op zijn geboortegrond. Wij wensen de heer E. Veenstra van ^harte geluk met zijn benoeming. BONNEN AFHALEN. EGMOND BINNEN ZelfverzOrgers moeten Vrijdag a.s. de nieuwe bon kaart afhalen. EGMOND AAN ZEE Alle inwoners moeten Vrijdag a.s. de nieuwe bonnen afhalen. Eerste verdachte was Pieter S. hij heeft in September twee en een half kilo schapenvlees geleverd aan zekere v, d. L. te Den Helder. De officier Mr. Vellinga noemt verdachte een re cidivist eist 1 dag en 6 maanden RWI vonnis conform. Genoemde Karel v d L, was niet verschenen, 't Was geen bezwaar om f 40 of 14 dg te vorderen, waartoe hij werd veroordeeld. Wilh. E, vrouw van zekere Z heeft op 7 December twee en een half kg schapenvlees geleveid op verzoek van S aan Karei v d L. Alles geschiedde te Den Helder. De officier geloofde niets van de onwetendheid van ver dachte. Hier is opzet in het spel. Spre ker vraagt 1 week. De rechter wil nog geen gevangenisstraf opleggen, vonnis f 50 of 30 dagen en 1 maand voorw. met 2 proefjaren. Nicolaas K, slager te Hoogkarspel en Petrus S, slagersknecht aldaar hebben In 1947 en 1948 in strijd met art. 8 vleesbonnen verkocht te Amsterdam. De tweede verdachte heeft bovendien aan verschillende slagers bonnen gele_ verd. Er werd gesproken van 40000 st Verdachte K. schatte het aantal op 15000. Hij heeft ze geleverd aan slager N te Amsterdam. De rechter onderhoudt verdachte over zijn handel wijze. S. heeft reeds f 75 betaald voor het slachten van een varken. Het O.M. zegt, dat een kleine hoeveel, heid vet de CCD op het spoor heeft gebracht van deze clandestiene handel Door de clandestiene slachting kwamen bonnen vrij. Spreker acht de beschuldiging bewe zen en K de grootste dader. De offi cier vordert voor K 5 maanden met af trek, Mr. Berkhouwer is de verdediger van de beide verdachten. Pleiter vraagt een deel van de straf voorw. op te leggen en epn van de beide personen Vrij te laten om de slagerij weer op gang te helpen. De rechter acht de feiten bewezen; ze verdienen een ernstige straf. /K wordt veroordeeld tot 5 maanden met aftrek volgens eis. S krijgt 2 maanden met af trek en opheffing van de voorlopige hechtenis Jacob de B (ged.) heeft te Enkhui zen in 1947 en 1948 in strijd met de distr. reg. '47 ongeveer 15000 vleesbon- nen gekocht van verschillende slagers. De bonnen werden door zekere K in Amsterdam op de zwarte markt ver kocht. Verdachte deed het, omdat er in de handel niets te verdienen viel. Verdachte was meermalen veroor deeld. De officier kan kort zijn, wijst op de lange tijd, dat verdachte zwart handelde en vordert 4 maanden met aftrek. Ook hier verdaVigf^ Mr. Berkhnuwer verd. Spreker vraagt clementie. Het vonnis luidde: 4 mnd met aftrek. Nu kwam de compagnon Johan K Het was een fraai programma, dat Wim Noske en Henk te Strake gis, teravónd in het Gulden Vlies voor de Alkmaarse Kamermuziekvereniging ten gehore brachten. Zij openden met een weinig bekend doch zeer boeiend en melodieus stuk van een onbekend 18e eeuws Nederlands componist „Prélude en allegro". Het was vooral in het allegro, dat wy onmiddellijk konden kennis maken met Noskes voortreffe lijke techniek. Toch was dit slechts een kleine voorproef voor hetgeen bij in Bach's meer dan bekende Chaconne gaf. Te dikwijls immers hoort men de ze vioolsolo te veel geromantiseerd. Men vraagt zich dikwijls met ver wondering af, of de satanische lusten, die sommige onzer medemensen ge vangen houden, zich waarlijk slechts kunnen uiten in hetgeen de rechter lijke macht pleegt te noemen „buren gerucht". Onlangs deed zich in onze goede stad daarvan weer een frapperend voorbeeld voor. Daar was de heer Van Rommelen. Wanneer U hem des morgens de deur uit zag gaan met zijn actetas, zijn bolhoedje en zijn enigzis bleek en strak gelaat, zoudt U hem versleten hebben voor een n'et manspersoon, die als klerk bij'de be lastingen w.erkte. Inderdaad, dit was zijn functie. Doch deze man, hoe zon derling en weinig strokend met het al gemeen fatsoen dit ook moge klinken, deze man leidde een dubbel leven. Des avonds immers, thuis gekomen van zijn kantoor, trok hij zijn stofjas'c uit en deed de deur van zijn pension kamer zorgvuldig in het slot. Want de heer Van Rommelen was ongnhuwd ondanks zijn vijftig jaren en een adver tentie om een levensgezellin schoen hem een onsympathieke weg om in het huwelijk te treden. Wanneer óe deur dan was gesloten en hij het ka- zig avondmaal, dat zijn hospita hem verstrekte, naar binnen had gewerkt, dan sloot hij de gordijnen en opende zijn schrijfbureau, fittende in een ge makkelijke stoel schonk hij zich het ene glas Schiedam na het andere en door dit vocht -werd hij dermate ge ïnspireerd, dat hij al zijn tedere en melancholieke gevoelens in welgeko zen sonnetten* aan het papier toever trouwde. De hr. Van Rommelen rustte niet .alvorens de halve liter was ge consumeerd. Dan was ook de sonnet tenkrans gereed; een sonnettenkrans bestaat uit veertien plus een verzen. Met bewegingen, trillende van emo tie en kunst-ontroering schreef hij in dichterlijke onregelmatige letters een titel op het kaft van het schoolschrift. Dan echter stond hij op, en hoewel het reeds in hét holst van de nacht was, declameerde hij met zware, snikkende stemverheffingen zijn juist voltooide arbeid. Met een gebaar van uiterste tevredenheid wierp hij zich daarna geheel gekleed te bed en lette nimmer op de verstoorde uitroepen van de huurder naast hem. Toen dit echter geruime tijd had ge duurd meende de huuder naastaan een zenuw-overspanning nabij te zijn en snelde dies naar de rechter. „Waarom", zo vroeg deze de heer Van Rommelen, „maakt U het Uw bu ren onmogelijk hun nachtrust te genie ten?" De heer Van Rommelen staarde geruime tijd op zijn schoenen. Toen verklaarde hij stamelend: „Ik ben dichter". Het is bekend ,dat dichters over het algemeen weinig waarde hechten aan nachtrust. Derhalve meende de offi cier, dat men dit probleem van erger lijk a—sociaal gedrag in de wortel moest aantasten, en eiste 50Waar mede de rechter accoord ging. Wij hebben echter de indruk, dat de heer Van Rommelen zijn poëtische arbeid voort zal zetten. Het gelukte Noske echter, er een stren ge en waardige, doch daarbij tevens zeer doorvoelde uitvoering van te ge ven, waarop misschien op enkele dé- tailpunten een kleine onzuiverheid in het begin, een iets te forse streek tegen het slot iets aan te merken viel, doch die over het algeheel bij- zondef boeide. Minder konden' wij de sonate voor viool en Piano in Ggroot van Beet hoven waarderen. Na een enigszins schools gespeeld allegro Wisten zowel Noske als Te Strake een fraaie uitvoe_ ring van het menuetto te geven, doch aan liet samenspel in het allegro vi vace haperde het nogal eens. In het bijzonder scheen de pianist het werk niet geheei in bedwang te hebben, met het gevolg dat hij een enkele maal te laat inviel. Dit laatste gedeelte, dat op een -wel zeer simpel thema is gebouwd eist toch reeds een volkomen beheerste uitvoering, en die vonden wjj hierin gisteravond niet. Had men voor de pau ze klassiek werk gespeeld, na de pauze was de beurt aan de tijdgenoten. Het tweede vioolconcert van Wieniawsky is een zeer dankbaar werk, doch het deed in dit iprogramma enigszins goedkoop aan; Het werd echter voor treffelijk uitgevoerd, en oogstte een groot succes. Genoten hebben wij van de vertolking van de Zes Roemeense Dansen van Bartók. Deze gestyleerde volksmuziek, nu eens zeer hartstochte lijk, dan weer zwaar en klagend, laat niet na een diepe indruk te maken; men zou ze liefst onmiddellijk weer horen. Slechts de geheel in flagiolettonen ge„ speelde vierde dans kwam niet geheel gaaf over. In plaats van de Suite Es- pagnple van Nin hoorden wijtenslotte vier dansen. Daar was eerst de ^mee slepende Danza Andaluse van De Sara sate die, met de melodieuse vioolpartij en de scherp rhythmisch afgebeten be geleiding gemakkelijk aansprak. De uitvoering hiervan was prachtig even als trouwens die van de 8ste Hongaar se dans van Brahms en de beide op zwepende Slavische dansen van Dvo rak. Men was niet tevreden, aleer de beide solisten vermurwd waren LPt een toegift: zij speelden het Rondo Bra_ silien van Lily, een interessant, doch niet geheel origineel werk van een he dendaags Nederlands componist. Waarlijk een bijzonder geslaagd con. eert van de Kamermuziekvereniging. 'uit Enkhuizen op het matje. Hij had in strijd met art. 8 een grote hoe veelheid vleesbonnen van slagers ge kocht en ze weer in A'dam aan an deren verhandeld gedurende '47 en '48 Verdachte wist, dat het verboden was. De rechter veronderstelde, dat verdach te er meer van weet dan hij loslaat. Het is nodig getuigen te horen. Daartoe komt Jacob W uit Grootebroek als getuige voor het hekje. Deze zegt dat 't alles in 1947 is geweest. De officier wil aan het verlangen van de raadsman mr. Winkel wel voldoen, maar dan vordert hij gevangenneming van K. Spreker acht de tenlastelegging juist. De verdachte was koper en ver koper van de vleesbonnen. Hij heeft niet uit nood gehandeld. Hier past een flinke straf en boete. Spreker vordert «pn boete en 4 maanden. Mr. Winkel treedt als verdediger op en verzet zich itegen de gevangenneming. De uit spraak was t maanden en 1' 'IjJ ujete. Anton G. slager te Lutjebroek heeft vleesbonnen verkocht aan de B. en K en 1000 stuks aan K. Al deze personen zijn reeds veroordeeld. Verdachte had deze bonnen over, omdat hij flinke toewijzingen had. Hij had er f 500 voor gehad. De officier acht de twee zaken bewezen en hier een flinke-straf gepast. Spreker vordert f 750 of 3 maanden en 1 maand vn' et 3 Proefjaren. Mr. Buiskool uit Hoorn is de verdediger van verdachte en twij felt of de zaak bewezen is wat de B betreft. De geëiste straf vindt pleiter veel te zwaar. De rechter vonnist f 600 of 3 maan den en 1 maand voorw. •Mathijs S, slager te Grootebroek heeft in '47 en '48 500 vleesbonnen verkocht aan de B en 1000 bonnen aan K. De Prijs was 35 ct per stuk. De officier zegt: verdachte heeft winst gemaakt. Daarom vordert spreker f 750 of 3 mnd. Het vonnis was f 600 of 3 mnd. Hendrik de H slager te Grootebroek heeft bonnen verkocht aan zekere de W. Het was in 1947 en 1948. Samen ongeveer 500 stuks. Verdachte was reeds door de tuchtrechter veroordeeld De officier acht de bonnenverkoop be wezen. Spreker eist f 250 of 1 mnd hechtenis. Mr. Buiskool pleit clementie Uitspraak f 200 of 1 maand. Martinus O, slager te Grootebroek heeft bonnen aan de W en K ver kocht in '47 en '48. Verdachte heeft zo gehandeld uit armoede. De officier heeft geen vertrouwen in verdachte. Hij moet een flinke straf hebben. Spreker vordert 2 maanden. De rechter is ook niet over hem te spreken en vonnist 1 maand. Uit Hoogkarspel arriveerde de slager Pieter S,. Ook hij heeft ongeveer 600 bonnen aan de W en K verkocht. Ook deze verdachte had het. niet breed. De officier vordert f 400 of 2 mnd. Mr. Buiskool pleit voor verdachte clemen tie. Het vonnis was f 300 of 50 dagen. Joh. G, slager te Zwaagdijk heeft aan de B, de W en anderen in '47 en '48 vleesbonnen verkocht. Verdachte had er 1000 aan de B geleverd. Ook de bekende K had van hem gekocht. De zaak wordt aangehouden tot, over 14 dagen. De slager Jan B te Venhuizen was oêic leverancier van vleesbonnen aan de B en anderen, waaronder S. Het wag gebeurt in en '48. Verdachte had al een vonnis gehad. De officier vor dert in verband met het verleden van verdachte f 350 of 2 maanden. Na eenx pleidooi van mr. Buiskool vonnist de rechter f 275 of 50 dagen. Jan van der P, eveneensuit Ven huizen heeft hetzelfde gedaan n.1. bon nen verkocht aan de B, de W en ande ren. Verdachte is slager en had ze overgegaard-. De officier stelt vast, dat de aantallen bonnen in het proces ver baal juist zijn. Verdachte geeft veel lagere getallen. Hij is ook noodslager en heeft natuurlijk geknoeid. Daarom vordert spreker f 400 of 2 mnd. Mr. Buiskool oppert de mogelijkheid van vergissingen en vraagt vermindering Uitspraak f 350 of 2 maanden. Nog een Venhuizer slager, Pieter O was bonnenverkoper. Hij leverde ze aan K voor 30 a 35 ct per stuk. De officier vraagt hier 200 of 1 mnd. Mr. Buiskool zegt, dat verdachte wel vertrouwen verdient. Hij heeft het ge daan omdat K wel eens een dienst be wees. Vonnis f 125 of 30 dagen. De Andijker slager B was niet ver schenen. Hij had bonnen verkocht aan de W. De officier vraagt f 350 of 2 maanden. Uitspraak f 275 of 50 dagen. De slager Jacobus W te Grootebroek heeft aan de W en de B alleen in '47 vleesbonnen verkocht. Volgens ver dachte waren het er 300. De prijs was 40 ct per stuk. Ook S was een afne- mer. De rechter twijfelt aan de waar heid. De officier zegt, dat verdachte noodslager is en dus gelegenheid heeft te knoeien. Spreker vordert f 450 of 2 maande". Mr. Buiskool vraagt cle mentie. De rechter 350 of 2 maanden, WIM KAN E*N CORRY VONK NAAR ALKMAAR Nederlands beste cabaret, het ABC- cabaret met Wim Kan en Corry Vonk zal Dinsdag 1 Februari a s. in het Gul- den Vlies een uitvoering geven van hun reeds* met veel succes in ander* 1 steden opgevoerde programma ,Het begon met Ot en Siert". -

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2