STllJ\(ilMII KAPPIE Ondergang van 6e Duitse leger, in Duitsland meest gelezen boek Vandaag is het groot (eest in Washington! Jean Vaub' on bewijst zijn onschuld DE VERENIGDE STATEN VAN INDONESIË IN WORDING Theodor Plievier in Amsierdani De schrijver van „Stalingrad", Theodor PlieVier, vertoeft enkele dagen in Ons land en heeft in het American-hotel te Amsterdam de hoofdstedelijke pers ontvangen. Na een korte inleiding van Jef Last en na nadrukkelijk verklaard te hebben geen politieke Vragen te willen beantwoorden, heeft de auteur gedurende bijna een uur voorzichtig en weloverwogen geant woord op de vragen, die hem zijn gesteld. Uiteraard betroffen de eerste Vragen het boek. dat hem een wereldfaam heeft gegeven. „Stalingrad", waarin hij aan de hand van gegev ens, verkregen uk gesprekken met Duitse krijgsgevangenen en uit brieven en dagboeken verzameld een zeer realistisch beeld geeft van de verschrikkingen, welke het zesde Duitse leger onder veldmaarschalk Von Paulus heeft doorgemaakt als verliezer in de filag om Stalingrad. nabij mede te maken. Volgens zijn mededelingen berusten de geruchten omtrent het bestaan van een „Paulus- Armee" in de Oostelijke zone van Duitsland, welke hij korte tijd gele, den verliet, op pure fantasie. Het co mité „Vrij Duitsland" was voortgeko men uit het zesde leger, omdat de of ficieren en manschappen van du le ger na de nederlaag bij Stallingrad de overtuiging hadden, dat de oorlog verloren was en het dus zaak was zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de gevechten .opdat Duitsland niet tot chaos zou vervullen: een zuiver nationalistisch streven dus. dat zyn doel trachtte te bereiken door het ma ken van propaganda in het Duitse le ger door middel van luidsprekers aan het front, radiouitzendingen en uit vliegtuigen afgeworpen vlugschriften. „Mogelijk zo zei Plievier heeft dit comité politieke aspiraties gehad, doch het is enkele weken na de be ëindiging van de oorlog opgeheven. Dat figuren, die in dat comité een rol hebben gespeeld. thans leidende func. Duitse jeugd minder spathisch dan in 18 PlieVier vertelde hoe zijn boek het tneest gelezen boek is, dat sedert 1945 in Duitsland werd gedrukt. Hij ver vaardigde het in Russische opdracht, maar het is nimmer in het Russisch vertaald. Daarna kwam het gesprek op de Duitse jeugd, waarmede Ple vier in nauw contact stond door de vele brieven, die hij na het verschij nen van „Stalingrad" Ontving. De au teur zeide, dat naar zijn mening het geestelijk niveau van de Duitse jeugd aanmerkelijk hoger ligt dan na 1918: er is veel interesse, ook in politieke vraagstukken, hoewel de animo om Bich bij een pat tij aan te sluiten gering Is. „De Duitse jeugd zo zeide Plievier en vooral dat deel, dat in Hitier ge loofde, heeft een geweldige morele llap gekregen door het verloop van de oorlog, een klap, die aanvankelijk Verdoofde, maar daarna het besef deed ontstaan, dat het begrip hegomonie voor Duitsland definitief begraven is. Nu is het zoeken naar een goede weg, naar een toekomst en een plaats tussen plaats tusen de andere volken de over, hee.rsende gedachte, die de Duitse jeugd bezig houd". De periode der •pathie achtte Plievier definitief over wonnen. GEEN „PAULUS_ARMEE" Het gesprek kwam natuurlijk ook op 'de „Paulus-armee", omdat de schrij ver, dank zij zijn opdracht, in de ge legenheid was het werk van het co mite „Vrij Duitsland" in Rusland van LUTHERSE KERK THANS OOK CONTRA K.VRDINZ AL MINDSZENTY De Lutherse bisschoppen in Honga rije hebben zich aan de zijde der Hon gaarse regering geschaard en het op treden van kardinaal Mindszenty ver oordeeld. Alle protestantse kerken in Hongarije hebben thans in deze zaak bun steun aan de regering gegeven. De Lutherse bisschoppen verklaren „Vrijwillig in het belang van de waar. ïieid, dat de priesters in HongarÜe niet gehinderd worden in het uitoefenen van hun religieuze functies". Geen re gering. waar ook, kan „dergelijk optre. den als dat van de kardinaal, dat op generlei wijze als religieus optreden beschouwd kan worden" dulden, aldus deze verklaring. Uit Amsterdam afkomstig Het leven van Theodor Plie vier is bewogen geweest. Hij werd te Amsterdam geboren als zoon van een rasechte Amster dammer, zoals hy zelf zeide. maar liep op tamelijk jeugdige leeftijd van huis weg en werd zeeman. In 1914 trad hij in dienst van de Duitse Kriegsmarine en na de revolutie voerde hij de redactie van een blad van Wi- datenraden en werd communist. Hij verdiende later zijn levenson derhoud met het uitgeven van vlugschriften en schreef o.m. de boeken „De koelie van de kei zer" en „De keizer ging, maar generaals bleven". Na het aan de macht komen van Hitier emi greerde Plievier naar Rusland. In 1948 verliet hij de Russische zone en vestigde zich te Mun- chen. ties vervullen in Oost Duitsland vindt zijn oorzaak zo vervolgde hij in het feit, dat zij in Rusland bij de Rus sische autoriteiten een zekere mate van vertrouwen hebben verworven", „Een nauwe samenwerking, zowel op economisch als op culureel gebied, van alle Europese volkeren acht ik drin gend noodzakelijk. Ik geloof, dat het een kwestie is van ,.To be Or not to be" voor Europa": met deze woor den besloot Plievier bet gesprek- Sinaasappelen nu spoedig in alle winkels Nadat reeds een tweetal boten met Spaanse sinaasappelen zijn binnenge lopen komen er deze week nog twee schepen met appeltjes van oranje in Nederland aan. Totaal zal dan 4700 ton uit Spanje zijn aangevoerd en 1600 ton Palestijnse Jaffa's. Ook volgende week is een belangrijke aanvoer te wachten, waardoor niet alleen de reeds aangewezen twee bonnen kun nen worden afgeleverd, maar ook een derde bonaanwyzing mogelijk is. Ook uit Italië zijn sinaasappelen onderweg De kostbare vruchten zijn voor een groot deel betaald met poot- en con sumptie-aardappelen. Palestina krijgt Philipsproducten als betaling. Binnen een week zullen alle Ned. groentenwinkels bevoorraad zijn, ter wijl in totaal (dus met inbegrip van de reeds aangewezen bonnen) vermoe delijk vijf bonnen worden aangewe zen.. De Ned. industrie krijgt een mil lioen kg. ter beschikking. Er zijn ook nog wat citroenen te verwachten. Endadels zullen we misschien ook zien. Een kleine hoe veelheid zal, evenals de citroenen, tegen vaste prijzen in de vrije handel worden verkocsht. HET SALARIS VAN TRUMAN. Het congres heeft gister het wets ontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk Truman's salaris van - dollar per jaar wordt verhoogd en het bedrag voor onkosten van 40000 tot 90000 dollar. Dit laatste bedrag is be lastingvrij. KINDERLEVEN Ons 4-jarig zoontje Igor onderbreekt zijn toch al traag uitgevoerde maalijd en houdt een beschouwing. Papa, als het oorlog wordt.. Maar kereltje, wat is dat.... schrik ik. Als het oorlog wordt, schieten ze ons dan dood? Welnee jongen, eet nu eens rustig verder, zeg ik en heb meteen zélf geen trek in eten meer. Nou dan, en als ze dan Atie wél doodschieten. Het is niet meer te stuiten. Het meevoelende jongetje betrekt z'n vriendje er ook al in.. In wat voor tijden leven wU, denk ik verbitterd, dat je je kinderen vertrouwd moet ma ken met begrippen als Oorlog en Dood En ook Atie's Moeder, gaat het onverbiddelijk verder en Atie's Vader en zusjes en broerjes. allemaal dood Mijn vrouw en ik wisselen wanho pige blikken en we zijn ook wel be nieuwd, waar het op uit zal draaien. Wi» weet. heeft zo'n kind in alle arge loosheid een betere kijk op de zaak dan wii. Een kind is vaak zo radicaal en heeft opios-i^gen, die wij, volwasse nen nooit vinden Nu Igor, zeg het dan maar? Dan Ba IK naar Atie's huis en pak al zijn speelgoedAaaal z'n speelgoed.... herhaalt hij, pein zend.... Ik leg myn vork neer, met een tik. Kauwgom noodlottig voor inbrekers Vorige week werd ingebroken in 'n garage in Naarden, in vier garages in Bussum en in een gereedschappenfa- briek. waar voor duizenden guldens meetinstrumenten en draadsnij-appara- ten werden ontvreemd. De buit werd per gestolen taxi naar Amsterdam ver voerd en de taxi werd in de hoofd stad teruggevonden. Bij deze laatste in braak werd een belangrijk spoor ge vonden: het viel de politie namelijk op, dat op elke plaats, waar de dieven hun slag hadden geslagen, stukjes kauw, gom werden gevonden. Bij óe fa briek werd een jas aangetroffen met een stukje kauwgom in een .der zak ken, terwijl in die zak een gaatje was Een der inbraken was die nacht ge pleegd in een consumptietent op het sportpark, waar koeken en kauwgom werden gestolen, zodat vaststonc, dat dezelfde inbrekers die nacht op stroop tocht in Bussum en Naarden waren geweest. Toen dan ook de Ams- - e rn cherche overging tot de arrestatie van eè^ .^er daders, de 22 jarige T. uit Wmsiêrdam, kon deze door het over stelpend bewijsmateriaal niets anders doen dan een volledige bekentenis af. leggen. In zijn woning te Amsterdam werd een gedeelte van de buit terug gevonden. T. was in Octtober uit de gevangenis ontslagen, waar hij 22 maan den had doorgebracht wegens het Ple. gen van een serie inbraken. Door zijn bekentenis kon ook de heler gearre steerd en het grootste gedeelte van de gestolen goederen achterhaald worden. De tweede dader bleek een uit de ge vangenis ontvluchte inbreker te zijn- Hij is nog voortvluchtig. Truman wordt ingehaald Men verwacht, dat de plechtigheden vandaag ter gelegenheid van het ia- gaan van Truman's nieuwe ambtsperiode ongewoon luisterrijk zullen zijn. Ver moedelijk zaj met de 100.000 dollar, die het Congres voor dit doel heeft toe» gewezen, enkel een klein gedeelte van de onkosten kunnen worden gedekt. Met een triomftocht zonder weerga zal de Amerikaanse hoofdstad de evea sensationele als onverwachte overwinning van Truman vieren. Op een paar dollar wordt niet gekeken Na de plechtigheid, waarbij president Truman beëdigd zal worden, zullen in de gehele stad de feestelijkheden be ginnen: in een open wagen zal de pre sident een défilé van 50.000 personen openen. Ieder der 48 staten zal een bloemenwagen zenden. Van het Kapi. tooi zal men naar het Witte Huis gaan, waar een reusachtige tribune werd ge bouwd. Deze tribune alleen al heeft 80.000 dollar gekost. Naast de 100.000 dollar, die door het vorige republikeinse Congres zyn toe gewezen, hebben de zakenmensen in Washington 225.000 dollar betaald om de onkosten te dekken. Ongetwijfeld zal de toeloop van 75000 bezoekers deze uitgave goedmaken. Het organisatiecomité rekent boven dien op de 10 pet. belasting, die op de bruto_inkomsten van koffie- en sand wichventers zal worden geheven. Voor het presidentiële bal 2ijn alle loges voor 250 dollar verhuurd. De plaatsen voo» het défilé werden verkocht voor twee tot tien dollar en de bronzen medaille van Truman zal voor 2 dollar worden verkpeht. Bij een circus werden 5000 vouwstoelen geleend, terwijl een ander circus zijn stoomsirene heeft afgestaan, v arvan het geloei 30 orkesten kan overtroeven. In het station te Washingon zullen slaapwagens worden geplaast om ieder een logies te verschaffen. In honderden stands zullen verloren voorwerpen en kinderen kunnen worden afgehaald. Extra vet op de bon Eind deze maand zal een extra rant soen voedingsvetten beschikbaar wor den gesteld, t.w. 250 gram voor de leeftijdsgroepen A, B en C en 125 gram voor de groepen D en E. De verbeterde vetgrondstoffen posi tie heeft he» reeds in 1948 mogelijk ge maakt de basisrantsoenen te verhogen met de beschikbaarstelling van een extra rantsoen met Pasen. Voorts op 2 September, op 21 October en op 2 December en bovendien door het ver strekken van spijsolie. Verder is se dert 30 December 1948 de rantsoen- waarde van pijsvet verhoogd. GRIEP IN PARIJS NEEMT AF. Het Franse Ministerie van gezondheid heeft heden medegedeeld, dat de influ. enza-epidemie in Frankrijk, althans in het Parijse gebied, aan het afnemen is. In de eerste elf dagen van Januari zijn in de Parijse ziekenhuizen 3.296 influenzapatiënten opgenomen en 124 gevallen met dodelijke afloop geregis treerd. VRIJDAG 21 JANUARI 1949 HILVERSUM I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Grammuziek; 9.35 Schoolradio; 10.30 Ope>-etteklanken; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Schoolra dio; 12.03 Kamerziek; 12.33 en 13.25 Promenade-orkest: 13.00 Nieuws; 14.00 Strijktrio; 14.30 Operamuziek; 15.25 Strauss-concert; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kamermu ziek; 18.00 Vaudevilleorkest; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.30 Brabants halfuurtje; 20.12 „Die erste WalpurgiSnacht" van Mendel- ssohn; 20.45 De tien geboden; 21.30 Omroeporkest: 23 00 Nieuws. HILVERSUM n 415 m - 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.platen; 9.00 Mozart concert; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de Vrouw; 10.45 Pianoreci tal; 11 35 Orkest Jan Vogel; 12.00 Pier- re Palla; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole orkest; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kwjn. tetspelers; 15.00 Praatje over poezie; 15.20 Film- en revuemuziek; 16.00 Ka. merorkest; 16.30 Voor de jeugd; 17.20 Wij en de muziek: 18.00 Nieuws 18.15 Orgelspel; 18,45 Silvestri-kwartet; 19.30 Nederland en zijn gewesten; 20.00 Nieuws; 20.05 Pianospel; 20.30 "Ctfrsus Verdraagzaamhe»d; 21.00 Men Vraagt en wij draaien; 21.30 Het mysterie van de Prinser-grai-V hoorspel; 22.15 Swing as^-Swe»*: .23.00 Nieuws en de Chinese Mandarijn 12. De fakir had het doosje met het stuk in zijn zak gestoken en toen zocht hij zijn vrienden op, die uit een drom bedelaar^ en man nen, zoals hij zelf was, bestond. Ze begroetten hem allemaal hartelijk, want ze hadden hem in lang niet gezien en ze vroegen hem wat hij op zijn reis naar China had meegemaakt. De falcir lachte sluw en vertelde hen het een en ander. Daarna maakte hij enige plannen met hen en toen lachten ze allemaal heel sluw. Toen holde Hij weer terug naar_ae ..Kraak W*Si de Iviandaryu L.an Tie Pang hem stond op te wachten. „Gij troost myner geteisterde ziel, welk bericht brengt gij mede?" vroeg Lah Tje Pang. De fakir zei niets, maar hij haalde uit zyn zak het doosje. Met geheimzinnige bewegingen deed hij het deksel open en hij hield het zo dat de zon net op het stukje glas scheen, zodat het schitterde alsof het werkelijk diamant was. „De grote wonder- steen!" zei hij. FEUILLETON doot XAVIER DÉ MONTÉPIN 90). Rodille was daardoor wel genoodzaakt, hoewel legen zijn zin toe te geven. Hy won inlichtingen in en Vernam, dat het dorp.» of liever het gehucht, Vaubaron op drie en een halve mijl afstands van Quimper in de nabijheid der beruchte zeekust van Penmarch lag, Hij vernam ook, dat terzijde van het dorp de ruïne van een oud kasteel stond, dat eertijds aan een aan zienlijke familie, die nu geheel was verdwenen, had toebehoord. Toen hij hiervan de zekerheid hC.d gekregen, liet hy een rijpaard zadelen en begaf zich naar het gehucht dat hem aantrok. Waar duivel zullen wy hier logeren? vroeg hy Zichzelf af. Hij vervolgde echter zijn weg naar de heuvel en was .Weldra uit zyn verlegenheid gered. Aan de voet der heil ding lag het huis, waarvan Blanche gesproken had en dat, hoe ellendig van uitzicht ook, toch een paleis was in vergelijking met de andere woningen. Dit huisje maak te blijkbaar aanspraak op de naam van herenhuis en werkelijk had een inwoner van Quimper het doen bou wen, met het doel er een buitenverblijf van te maken. Hij had Mt plan echter opgegeven, daar hij niet zonder reden de plaats dodelijk vervelend en geheel onbewoon baar vond. Daar het er zeer bouwvallig uitzag, twyfelde Rodille niet, of de eigenaar zou wel genegen zijn, het hem te gen betaling van een redelijke huurprijs voor enige weken af te staan. Hieromrent gerustgesteld, beklom hij de heuvel en be vond zich spoedig te midden der ruïnes. Hij had de grootste moeite zich tussen de puihopen en de dicht in elkander gegroeide doornen en sruiken een weg te banen en hy kwam al meer tot de overtuiging, dat elke poging zonder de hulp van Blanche nutteloos moest zijn. Het onnodig rekenende, langer op de plek te ver toeven, waar eenmaal het kasteel der Vaubarons gestaan had, daalde Rodille de heuvel weder af. Zodra hy in de stad teruggekeerd was, begaf hy zich naar de eigenaar van het huis, die niet weinig verbaasd was, dat zich een huurder kwam melden. Zijn eisen waren zo laag gesteld, dat Rodille ze terstond aannam. De volgende morgen zette Rodille zich met Fritz Hor- ner en Blanche in een rijtuig en reed daarmee over een bijna onbegaanbare weg, die langs de rand van het bos liep, naar het gehucht Vaubaron. Toen Paul eenmaal de zekerheid had, dat de postsjees waarin Blanche zich bevond de weg naar Bretagne over Alencon had ingeslagen, wilde hij geen uur langer wachten met haar te volgen. Hij liep naar het kantoor van de koninklijke postwa- gendienst, waar hij met veel moeite en cok veel geld, nog een plaats kreeg in een diligence, die op het punt Stond naar Brest te gaan verrekken. Op elke pleisterplaats steeg hij af en ondervroeg de postiljons, terwijl men van paarden verwisselde. Zo reed men door tot Rennes. Langzamerhand waren de inichtinfcn onzekerder ge worden. Te Rennes verdeelde zich de weg in tweeën, het ene gedeelte liep naar Brest het andere naar Quimper. Welke van die twee wegen moest hij volgen? Paul wist het niet en zijn onzekerheid werd onrustba rend, toen hij ho'orde, dat twee geheel aan elkaar gelijke postry tuigen te Rennes van paarden hadden verwisseld waarvan het ene zich naar Brest en het andere zich naar Quimper had begeven. Wat moest hy doen? W§lk rytuig moest hy volgen? Tot zyn ongeluk koos hü het verkeerde en bemerkte dit eerst op een en twintig mylen afstands van Rennes. Wat een geld en tijd was al dus-nutteloos verloren! De diligence van Brest naar Parijs zou eerst de Vol gende avond voorbij komen. Zolang kon hy niet wachten Hy telde het geld dat hem nog overbleef en hoewel lrij nog slechts weinig over had aarzelde hij niet een ry tuig te nemen, waarmede hy de volgende morgen te Rennes aankwam. Het was nu dringend nodig onmiddel- lyk naar Quimper te vertrekken, maar zijn middelen lje- ten hem niet meer toe een rüuig te nemen, of zelfs een plaats in de diligence te betalen. Hy liep twaalf uur achtereen door en legde in die tyd ruim vyfien mijl af. Uitgeput van moeheid was hy ge noodzaakt te Ploërmel stil te houden en de herberg bin nen te treden om door de slaap nieuwe krachten te verkrygen. Men gaf hem hetzelfde kamertje waarin Jean Vaubaron drie dagen vroeger gelogeerd had. Na een onrustige nacht te hebben doorgebracht, be gaf hij zich by het aanbreken van de dag weer op weg niet uitgerust, maar integendeel meer afgemat dan de vorige avond. Een onoverwinnelyke loomheid vertraagde zyn schreden, zijn hoofd gloeide en al zijn gewrichten deden hem pijn. Hij verzette zich daartegen en overwon deze toenemende machteloosheid. Hy legde nog zeven mylen af. kwam Joselin voorby en naderde Lacminé, toen het hem plotseling werd, als werd het nacht om hem heen en als ontzonk de aarde aan zijn voeten. Moed! moed gehouden! sprak hy, het zal niets te betekenen hebben. En daar hy voelde, dat hy zou vallen steunde hy op ziin stok, doch eensklaps scheen het hem als boog die ais oen rietje onder zyn handen; hy draaide rond, sloeg met zijn armen in de lucht en viel bewusteloos in de odiepe droge sloot die langs de weg liep. Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3