KAPPIE De Alkmaarse Schutterij trekt uit Revue „Zeg het met een lach Weinig belangrijks weinig woorden Uit Alkmaars Verleden Ouderen onder ons zullen z.ch nog wel herinneren; welk een grwichtige rol de schutterij In 't leven van onze »tad vervulde. Ja. als wij met onze gvdachten in 't verleden teruggaan, zien wij ze nog marcheren, die kranige troep. Wat een gebeurtenis was die Maandagmiddag, als van alle kanten d<? dappere mannen zich naar de ..Oude Doele" begaven, gekleed in fraai Uni form, om vervolgens op 't Dorlenveld zich in gelM te scharen. Dan zag het in de Ramen en de Lombardstee g zwart van 't volk en, niet te vergeten y\ broertjes en zusjes, zij allen verdron gen zich voor het hek om een glimp op te vangen van hun echtgenoot of vader. Het was een geschreeuw, een gedrang van je welste en toch volop gezelligheid. Hoor! daar roffelt de trom! Aan- «tonrts zullen de schuiers uitrukken om door de Lombardsteeg. de Nieuwe Slco- en verder z'ch naar de Kroft te bege ven. Eindelijk gaat het hek open en treed de dappere schaar naar buiten. Com mando's klinken, de officieren gaan met gevelde sabels, de sergeants tre den naast hun compagnie. Zij allen trekken in flinke pas voorwaarts. Wat een g°rOpn en g°lach! K;ik daar gaat vader!" ..Wat ziet hU er flink uit!" Hij lach* tegen vrouw en kinderen. Som* is de muziek er bij en dan is 't een leven, dat horen en zien u vergaat. Nauwelijks zijn de schutters voorbij omstuwd door een troep kinderen, of de moed»rs met de kinderwagens hol len er achteraan. Zij willen getuige zijn van hetgeen zich oo de Kroft gaat af spelen. 't Is een gebeurtenis in de stad! Van alle kanten komen mensen aan gehold om de schutters te z=en en hun een g-oet te b-engen. Schilders, die op de ladder s+aan. staken een ogenblik hun arbe'd om 't bonte tafereel te aan schouwen. Voor de ramen staa-. volwas senen en kinderen te kijken. Zij speu ren met arendsogen of zij soms een bekende onder de schutters bemerken Onda-kc de m«lithlre discroline. lachen de schutters tegen hun bekenden. Uit Aikmaacs ver leden Het is ons een groot ge noegen U hierbij het eerste deel van de serie artikelen „Uit Alkmaars Verleden" aan te kun-,en bieden. Wij heb ben de heer P. M. van de Dam, een geboren en geto gen Alkmaarder. die in onze stad ruim twee en veertig jaar als onderwijzer werk zaam was. bereid gevonden, deze serie te schrijven. In zijn eerste reeks spreekt de heer Van de Dam over de uiteraard bijzonder aa-dige herinner!-gen, die hij aan de reeds lang opge heven Alkmaarse Schutterij overgehouden heeft. Sinds men wekelijks de trommen van de schutterij hoorde roffelen, zijn er vele dingen veranderd, en Alkmaar is intussen wat het inwoneral betreft meer dan verdub beld. Maar de kleurigheid van de schutterij mist men tegenwoordig. En daarom is het goed, aan die oude tijd af en toe nog eens herinnerd te worden. Maar niet alleen moeders en kinde ren vergezellen de troep, nee, talrijke wagens met bier en limonade, koek en snoep nemen de richting naar de Hout. want daar op de Kroft zullen er goede zaken gedaan kunnen worden. (Wordt vervolgd). en de Chinese Mandarijn 14. De mandarijn Lah Tie Pang kon nog steeds niet geloven, dat hij nu werkelijk een mandarijn met de pauweveer was. Daarom zei de fakir: Overtuigt U van Uw macht! Volg slechts mij!" Dus verlieten ze samen de „Kraak", liepen langs de kade en toen ze de hoek van een straatje omsloegen, kwamen ze ineens de stoet bedelaars tegen, waar de fakir mee gepraat had. Meteen bogen zij allen diep en vol eerbied. „Zié slechts"! zei de fakir tegen Lah Tie Pang. „Dit is het bewijs van Uw macht! Behoef ik U meer te vertellen?" „Het leven dat voor mij als een modderige rivier was, is nu een klaterende beek voor mij geworden!" zei Lah Tie Pang blij „Het ge lijkt op een droom, maar ik weet dat het nu werkelijkheid is!" ZEEPOST Met de hieronder volgende schepen kan zeepost naar de Overzeese Ge biedsdelen worden verzonden. De da tum, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar INDONESIË 2 Febr. ss „Grote Beer" (27—1—49). Naar SURINAME 25 Jan. a.s. ss „Cot tica" (22— 1—'49). Naar NED. ANTILLEN 3 Febr. a.s. ms „Haarlem" (31 Jan-). OVERZEESE PLICHT GEDAAN KOEDIJK Op 29 Jan. a.s. hoopt het troepentransportsch:p „Waterman" we derom, velen van onze dierbaren thuis te brengen. Ook voor onze burgerij is de aankomst van dit schip verheugend nieuws, want onze plaatsgenoot, de heer P. J. v. d. Gragt komt wederom (huis. Deze marinier 1ste klas was een van de eerste uit ons dorP, die als dienstplichtige moest vertrekken naar de Oost. maar staat hij aanstonds weer als eerste in ons midden. SOLDATEN STUREN GESCHENKEN Met de KLM-vlieg tuigen die in de afgelopen week uit Indonesië in Ne derland zijn aangekomen, arriveerden 3.514 kg NIWIN-KLM geschenkpakkej ten. In totaal zijn thans reeds meer dan tienduizend geschenkpakketten van mi litairen in Indonesië in Nederland aan gekomen. In Batavia liggen thans nog Ongeveer 1000 kg geschenkpakketten opgeslagen. Getracht zaj worden, deze pakketten zo spoedig mogelijk naar Nederland te vervoeren. Te Sint Pancras won de Bond van Staatspensionneiing 57 nieuwe leden dige nummertjes naar voren. „De pes simisten", bestaande uit B. Mulders en Aan het einde van de Iriedaagse kel ims in liet Noord Limburgse dorpje Broekhuizervorst trekken de vrijgezel len van het 360 zielen tellende plaatsje langs hun vijf café's en voeren een pop op een wagen mede, die later ter ere van St Teunis wordt verbrand als teken, dat de kermis ten einde is. Na afloop konen de vrijgezellen samen voor het zga. „geitcten", waarbij zij zich te goed doen aan borden dampen de aardappelen en kommen vet geiten vlees. OVER DIERENLIEFHEBBERS Een patiënt uit de serre van hetCen traal Ziekenhuis schrijft Ons het vol gende: Gedurende maanden komt er elke dag bij ons en voor de seye een grote zwarte hond. Zouden de eigenaars van deze hond zo goed willen zijn het beest vast te houden en dat dier goed te ver zorgen, want dat laat veel te wensen over. Ik geloof; dat het dier ziek is. want hij zaktbijna van vermagering door zijn poten. Er zijn toch dierenart sen. De hond kan ook een gevaar zijn voor de kinderen. F. Hom Centr. Ziekenhuis Zeer juist opgemerkt! (Red V SINT PANCRAS Woensdagavond j.1- organiseerde de Bond van Staats- pensionnering afd. St. Pancras een op richtingsavond in de grote zaal van ..Het Wapen van VrOne". De belang stelling Yas £Oed en nadat de voorzit ter van de thans nog kleine afdeling deze avond met een hartelijk woord geopend had,, werd het woord aan de spreker van deze avond, de heer Greeuw, gegeven. Hij zeide; „De bond was gedurende de oorlog geliquideerd, maar na de oorlog was men in contact getreden met minister Drees, Deze had zich in die geest uitgelaten, dat men niet moest stoppen met voornoemde bond, maar doorzetten, zodat men in 1951 het gehele volk achter zich heeft In 1951 zal er n.1. wederom door het pa.-lement over de Noodwet-Drees ge stemd moeten worden. Het zal zeer de vraag zijn, of onze parlementsleden we derom wjlltn toestemmen in deze be grotingspost. Het doel van de Bond van Staatspensionnering is nu, omdat de te genwoordige Noodwet nog lang niet in ment een ontwerp-wet voor te leggen. En dat zal dan in de toekomst zijn een premievrij staatspensioen, waarop iede re burger recht heeft Wie garandeerd momenteel de kleine zelfstandigen dat hun bedrijf over 30 jaar nog rendabel is? Ook de bedrijfspensioenen kunnen hierin niet voorzien, daar dit Ontstaat uit een premie welke op de producten moet worden verhaald. Het enige doel van de staatspensionnering is, om de oude dag veilig te stellen. Door deze rede bracht de heer Greeuw een diepe indruk op het aan wezige publiek en hij oogstte ook een lang en dankbaar applaus. De bond van St. Pancras bestond uit 46 leden. Na deze rede meldden zich spontaan 57 nieuwe leden aan, zodat de afdeling St. Pancras thans bestaat uit 103 leden. HET REVUE-PROGRAMMA Hierna trad het cabaretgezelschap Onder eigen vlag" op. Deze cabaret avond was getiteld „Zeg het met een lach". Z;i b-aehten verschillende aar- Kl. Koomen. brachten enkele heel aar dige liedjes naar voren. Wij hebben ons persoonlijk overtuigd van de goo chelkunst van mr. Arts. Deze jonge artist, ja want hij was tevens leider van dit cabaret, is zo verbazend snel in zijn bewegingen, dat een ieder hierover verbluft staat. Door de dames N. Mul ders—Schinkel en P. Dokter werden en kele amusante dansjes uitgevoerd, waar bij zij werden begeleid door de begaat de Pianist Tonny Willemseh. Ook hij bracht nog enkele mooi meesterstukjes op de piano naar voren, wat absoluut, de moeite waard was, maar de meeste aanwezigen interesseerden zich jammer lijk weinig voor zijn kunst, omdat zij deze mooie klassieke muziek niet ver staan. Een bravo voor Tonny Willem- sen, de meester op de piano! Na enkele vrolijke Originele sketches zagen we wederom KI. Koomen op het toneel, maar nu als cabarettier en imitator, wat hem bijzonder goed afging. Vooral de bewegingen met zijn benen, deden de zaal bulderen. De Bond van Staatspensionnering mag op een zeer geslaagde avond te rug zien en wij feliciteren haar met de mooie aanwinst in leden. Soldaten keren terug Op ons bureau ligt ter inzage de pas sagierslijst van het troepentransport- schip „Waterman", welke met repa triërende militairen aan boord, op weg is naar ons land. Het schip zal ver moedelijk 29 Januari a.s. te Rotterdam, arriveren. Uit onze omgeving zijn. de volgende jongens aan boord; Marinier II ZM D. de Graaf, Nieuw- straat A 111, Schagen; Marinier II ZM K. Petter, Midden weg 20, Anna Paulowna; Marinier I ZM P. J. v. d- Gragt, Bo- venweg 44, St Pancras. Raad Obdam Opnieuw hebben we enige genot volle ogenblikken gehad. Dat was toen we „De Speelwagen" het officieel Or gaan van de Historische Genootschap- Pen in Noord Holland doorlazen. Won derlijk. zo goed als de redactie van dit tijdschrift er in slaagt elke maand met zulk een aantrekkelijk tijdschrift te voorschijn te komen. Het is dikwijls een onontkoombaarheid dat deze uit gaven op de duur in frisheid achteruit gaan. De Speelwagen van Januari is echter weer een lust voor ogen. Daar zijn artikelen van Gerrit de Beurs en Jan Mens, van Zwaagdijk en Kroeskop die zich niet alleen prettig laten lezen, maar die tal van wetenswaardigheden bevatten. Daarnaast tal van korte bij dragen. En dan de foto's en tekeningen. Hoe kostelijk! Hoe prachtig verzorgd. Foto's om van te watertanden, die op elke fototentoonstelling een goed figuur zouden slaan. Het is zeker wel niet nodig, dat wij dit tijdschrift van ganser harte bij u aanbevelen. EN DE POLITIE JEEP Wilhelmus L. stond 4 Januari terecht De tenlastelegging luidde: Het verkeer in gevaar gebracht. Gebleken is, dat de directe aanleiding tot de botsing een politiejeep was. Deze werd niet in het procesverbaal genoemd, noch in de ten lastelegging. W. S. Wilhelmus L. werd Vrijgesproken van het hem tenlaste gelegde! De bedoelde aanklacht werd dus niet bewezen ge acht. ..BAMBI" EN HET BIOSCOOPBEZOEK M.i. is de film Bambi, evenmin als Sneeuwwitje, geschikt voor kinderen. Sommige taferelen zün bepaald grieze lig. Houdt de keuringscommissie voor films daarmee wel voldoende rekening, want toen ik in de bioscoop zat, be stond het merendeel der toeschouwers Uit kinderen. Zouden de bioscoopexploi tanten niet een pauze in kunnen lassen juist voor de kinderen in verband met bij hen opgetreden spanningen? R. Polk, Houtweg 5. Technisch zal het voorstel van de geachte briefzender om een pauze in te lassen in het algemeen voor de bioscoopdirecteuren ondoenlijk blijken. Wat de opmerking betreft over de film „Bambi" zijn wij van mening, na de film te hebben gezien, dat deze beslist voor kinderen geschikt is. De critiek op de keuringscommissie lijkt ons in dit geval onjuist, hoewel wij in het alge meen van mening zijn. dat er heel wat op deze commissie valt aan aan te merken. (Red.). De raad der gemeente Obdam kwam dezer dagen in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer De Boer. Ged. Staten berichtten dat de verho ging van Presentiegelden voor leden van de raad geen voortgang kan vin den. In 1949 mogen 2 woningen worden gebouwd van 270 m3 ieder. Voor de 2 in dit jaar te bouwen wo ningen hebben zich twee gegadigden gemeld. Zij vroegen een le hypotheek ter grootte van 60 pet. der bouwkosten. Een en ander werd door de raad inge willigd. De afd. Hoogwoud van de Ned. On- derwijzersver. verzocht om adhaesie betuiging met betre kking tot het invoe ren van esperanto als verplicht leervak in het onderwijsprogramma van alle kweekscholen. Het stuk werd voor ken nisgeving aangenomen. De kleuterschool te Hensbroek ont ving voor elke leerling uit de gemeente f 3 subsidie voor 1949. Besloten werd een lichtpunt aan te brengen by de Aris-Witbrug waarvan de vaste jaarlijkse kosten büiten de stroomlevering plm. f 30 zullen bedra gen. De plannen om te komen tot aanleg van waterleiding aan de Lutkedijk wer den tot een volgende raadsvergadering aangehouden. Er zal getracht worden om de geld lening groot f 70.000 en aangegaan bij het Rijk tegen 4 pet. t.b.v. woningbouw tegen een lager percentage elders on der te brengen. De bioscoopbond vroeg een verlaging van belasting op de voorstellingen van films. Het verzoek werd voor kennis geving aangenomen. De wederinstelling van de commissie woonruimtewet werd tot een volgende vergadering aangehouden. OPROEPING TER KEURING LICHTING 1950 SINT PANCRAS Dezer dagen is de lichting 1950 opgeroepen om ter keu ring te verschijnen. Voor deze lichting zal onze gemeente 14 jongemannen op leveren. De keuringsdagen zijn voor de le groep op 22 Febr- a.s. en de volgende dag. de andere groep op 23 Febr. a.s. en de volgende dag. Betrok kenen zijn reeds schriftelijk, by aange tekend schrijven op de hoogte gesteld. De heer Henselmans SPrak namen» de raad de beste wensen uit voor a« burgemeester, nu deze weer hersteld na een ve-blijf in het ziekenhuis. ZONDAG 23 JANUARI 1949 Hilversum I 301 m. 8.00 Nieuws, 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 Mor genwijding; 11.30 Gewijde muziek; 12.4o en 13.25 Orkest zonder naam; 13.00 Nieuws; 14.05 De Gooise kring bijeen, 15.40 OmrOepkamerOrkest; 16.10 Sport, 16.25 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18 10 Ned. Strijdkrachten; 19.50 In 't Boe.-i huys; 20.12 Uit en Thuis; 23 Hilversum II 415 m. 8.Ui» Niei-ws; 8 40 Intermezzo; 9 15 Gram.plar.en; 10 00 Meester-trio; 10.30 Briefgeheim; 11.15 Triangel 12.00 Strijkorkest 13 00 Nieuws 13.20 Bandi Balogh's orkest; 14.05 Boe kenhalfuur; 14.30 Symphonisch concert 16.35 Sport; 17.00 Voor de ieug-': 18'«» Nieuws; 18.30 Ontmoetingen; 19.00 Vor> de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.15 Walt* time; 20.45 Beau Geste, hoorspel; 21.21 Salon des variétés anno 1900; 2?.C Hersengymnastiek; 23 00 Nieuws. MAANDAG 24 JANUARI 1949 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 10 eg Pianospel; 10.30 Morgendienst; 11-00 Gram.platën; 11.40 Zangrecital; 12 3> NCRV-koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Ma,, dolinata; 14.00 Schoolradio: 14.35 Nel- son Messe van Haydn; 15.30 Trio;. 1600 Bijbellezing; 17.00 Voor de kleu'e.-s; 17.15 Orgelspel; 18.00 Pjanoduo; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 en 2000 Nieuws; 20.15 Gram.platen verzoekjpr.; 20.45 „Ferdinand Huyck", hoorspel; 22.00 Strijkorkest; 23 00 Nieuws. Hilversum II 415 m, ï.00 en 3.CU Nieuwst TT* en -•■•ten- ro Werken van Brahms en Mozart; 10.00 Morgenwijding; 10.45 De Regenboog; 11.25 Clarinetrecital; 12.00 Promenade- Orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Accordeola, 14 00 Kamermuziek; 14.45 Operaklah- ken; 15.35 Hoorspel; 16.35 Dansmuziek 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Dansmuziek. 18:00 Nieuws; 18.20 Frans cabaret: 19.00 Circus; 19.30 Pianorecital; 20.00 Nieuws 20.15 Pennies from heaven; 21.10 Volk, concert: 22 25 De Nieuwe Notenkraker 23.00 Nieuws. PENICILLINE Het wondere geneesmiddel, waar zo veel vraag naar is. maar dat nog akijd niet in grote hoeveelheden vervaardigd kan worden. Wij zien hier een kijkje in een laboratorium in Liverpool, waar onder hoogspan ning wordt gewerkt, om de wereld zoveel mogelijk ervan te kunnen voorzien. f^uALLBTON Jean Vaubaron bewiiW, zijn onschul J tJoo» AA vit ft Ob MONTtPIN 92) Zij ging met een 'langzame, geregelde stap, die haai- gewone tred niet was, maar eerder aan de bewe gingen van een automaat deed denken. Haar gesloten oogleden beletten haar niet met even. veel zekerheid en overleg haar weg te vervolgen, als was zij klaar wakker geweest. Wanneer een of ander voorwerp haar in de wegkwam ging zij er voorzichtig langs heen; wanneer het integen- deel slechts doornen of distelen gold, of een hoopje puin, dat met klimop begroeid was, liep zij er vastberaden door heen of klom over de stenen. Rodille en Horner hadden moeite haar te volgen; hun stap was minder zeker, hun blik minder juist. Op deze wijze ging zij het plateau dwars over en kwam aan de voet van een vierkante toren, waarvan de muren tot op de helft der oorspronkelijke hoogte nog staan gebleven waren. Een weelderiger plantengroei dan ergens «Iders in de ruïne verstopte de ingang. Nergens waren de struiken zo dicht in elkander gegroeid. Blanche duwde de takken ter zijde, zonder dat h*aar handen enig gevoel van de scherpe doornen schenen te hebben, en ging de toren binnen. Achter haar sloot zich de opening weer. Rodille en Horner, die op dezelfde wijze als het meisje wilden binnendringen, slaagden daarin slechts met veel moeite en niet zonder zich het aangezicht en de handen open te scheuren. Toen zij Blanche weder bereik hadden stond deze aan de rand van een diepe put, in het midden van de toren. Nog één stap en ze zou in de gapende afgrond gevallen zijn. Daar is het, zei zij met doffe stem. Rodille nam een steen op, boog zich voorover en liet die in de put vallen. Verscheidene seconden verliepen. Eindelijk liet zich lauw en onduidelijk het geplas horen van het water, welks oppervlakte de steen bereikt had. De beide mannen keken elkander ongerust aan. Drommels, sprak Rodille, die put schijnt mij toe zeer diep te zijn. Dat laat zich horen, antwoordde Horner, die. put is kennelijk in de rots uitgehouwen en wij zijn hier op een aanmerkelijke hoogte boven de zee. Het is onmogelijk om een schat op de bodem van deze onpeilbareafgrond te gaan zoeken, ging Rodille voort; Blanche moet zich vergist hebben. Dat zullen wij dadelijk zien, sprak Horner. Hy wendde zich tot Blanche en vroeg: Waarom brengt gij ons aan de rand van deze put? Omdat de geheime gang, die gij .zoekt geen andere ingang heeft. Vergist gij u niet? Gij weet wel, dat ik mij niet vergissen kan, wan neer mijn ziel van mijn lichaam losgemaakt is. Maar hoe kan men dan levend op de bodem van die diepte komen? Twintig ladders aan elkander ge bonden. zouden nog niet vldoende zijn. Gy hebt geen ladders nodig. Wij moeten toch neerdalen, niét waar? Ja. Maar hoe dan? Buig u voorover en zie! Fritz Horner boog zich over de rand van de put heen en was op het punt duizelig te worden. Ik zie niets dan duisternis, zei hij. Welnu, hernam de somnambule, voor my bestaat er geen duisternis. Ik zie ijzeren treden, die op gelyke afstanden in de rotswand gemetseld en bestemd zijn om tot steunpunt te dienen aan de handen en voeten van hem, die het wagen durft in de diepte af te dalen. Fritz Horner fronste de wenkbrauwen. Moeten wy tot onder toe neerdalen? vroeg hij. Nee. Op een diepte van meer dan twintig voet opent zich een verwelfde galery, die naar de gewelven voert. Kunt gij vooruitgaan en ons de weg wijzen? Ja. Welnu, ga dan! Nauwelyks had de magnetiseur dit bevel gegeven, of Blanche knielde aan de rand van de put neer en met haar rechterhand een onzichtbaar voorwerp grijpende, liet zij zich in de gapende opening neerzakken, waarin zij weldra verdwenen was. Wij moeten haar volgen, zei Rodille. Ongetwijfeld,', antwoordde Fritz Homer, maar d® duisternis maakt onze onderneming honderdmaal moei lijker, eigenlijk gezegd nutteloos, Ik ben daarop verdacht geweest en heb licht mee gebracht. Rodille haalde een paar waskaarsen uit zija zak. Twee van die waskaarsen stak hij aan; hij gaf er een aan de magnetiseur en behield de andere voor zichzelf. Ik waag het, sprak hij daarna. Daarop daalde hij me» behulp der ijzeren treden vlug neer. Ik ben er! riep hij na enige ogenbi'kken, en zon der veel moeite, dat verzeker ik u. Horner door dit voorbeeld aangemengd, klom op zijn beurt af en bevond zich spoedig met Blanche en Rodille onder het gewelf van een galerij, die in een der zijwanden van de put uitkwam en zien over een groto uitgestrektheid onder de grond scheen uit te strekken. Alles wel beschouwd, sprak hij. gaat het gemakke lijker dan ik dacht. De hoofdzaak is zich goed vast te houden, 11..mis te stappen en niet duizelig te worden, antwoordde Ho- dille. Nu ik de weg ken, zcu ik het wel blindel»a;s kunnen doen. (Wordt varvnlgu.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 5