Hutiaader Weigert 2 mill. van Amsterdam Aanvaring op de Wester Schelde 16 jarige jongen pleegt moord aanslag op j63 jarige vrouw Inbrekers speelden „Klein Duimpje" Woningnood 5' JAARGANG N° 1443 WOENSDAG 26 JAN. 1949 Uitgave Stichting „De Vrye Alkmaarder"; Exploitatie N V Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudearaeht Tel K 2200 3971 <j Waterstaat De minister van Y.erkeer en Water staat, de heer Spitzen voerde bij de voortgezette behandeling van de be groting het woord en verklaarde o.m. dat het nog niet zeker »s dat de ben zineprijs zal worden verhoogd. Veel zal hier afhangen van het onderzoek welke gevolgen deze prijsverhoging voor het bedrijfsleven heeft. De minister ontkende dat de Spoor wegen een te groot deel van het vrachtgoederenvervoer op de weg had den opgeslokt. Het wegvervoer is zee.r sterk toegenomen in tegenstelling met het verkeer te water, dat bene den de verwachting is gebleven. Het aanbod van dc gemeente Am sterdam om twee millioen gulden be schikbaar te stellen voor versnelde uitvoering van het Amsterdam Rijn kanaal kon de minister om principi ele redenen niet aanvaarden. Het Rijk wil zich te dien aanzien niet vast leggen. Het Zondagsrijverbod «al worden af geschaft, zodra de economische om standigheden dit toelaten. Ook in de toekomst moet liet uitge sloten worden geacht. dat kleine spoor •webstations weer worden opengesteld, daar de taak van d? spoorwegen in dit opzicht volledig door de au-obussen is overgenomen en deze uitstekend Tiidelijk minder vlees De levering van slachtvee op de bin nenlandse markten alsmede de invoer (met name uit Argentinië en Dene marken) blijven nog steeds beneden de gestelde verwachtingen Aangezien onder deze omstandighe den het handhaven van het tegenwoor dige rantsoen vlees een te sterke aantasting zou betekenen van de voor raden wordt met ingang van 28 Jan. as. het vleesrantsoen uitsluitend voor de A, B en C groepen tijdelijk ver laagd tot 300 gram per veertien dagen Ter compensatie zal aan dezelfde g-oepen een extra kaasrantsoen van 200 gram per veertien dagen worden verstrekt ïn verband met de bevoorrading van de detailhandel dient het publiek er op bedacht te zijn. Dat zij niet overal deze extra bon aanstonds volledig ge honoreerd zal kunnen worden. De Veiligheidsraad spreekt weer over ons De Veiligheidsraad is gisteravond wederom begonnen met de besprekin gen over Indonesje. De afgevaardigde van India, Rama Ran drong er op aan dat de Raad zou bevelen, dat de Nederlandse troepen tegen half Maart het Republikeinse gebied zouden ver laten. ,Hij wenste dat de resolutie van Amerika in overeenstemming zou wor den gebracht met die van de confe rentie van New Delhi. De Nederlanders zullen met een im perialistische politiek slechts weinig succes hebben daar zy geheel Azië en de openbare mening van Amerika te genover zich vinden. Noorwegen beval de aanneming -dei Amerikaanse resolutie aanzet is ech ter noodzakelijk, dat beide partijen con cessies doen. Indien de Veiligheidsraad niet bij machte is voor de situatie in Indonesië een oplossing te vjnden kan een ernstige internationale situatie ont staan. Het is volgens deze afgevaardigde een onmogelijkheid de Nederlandse troepen thans terug te trekken. Dan zou een chaos ontstaan. De vertegenwoordiger van Egypte daar en tegen eiste ogenblikkelijke te rugtrekking en vond de Amerikaanse resolutie te slap. De Veiligheidsraad moet de Nederlanders dw.ngen Djokja te verlaten. De zitting wordt verdaagd tot Don derdag a.s. PRINSES ELISABETH HEEFT MAZELEN Prinses Elisabe.li vjh Engeland lijdt aar, mazelen. .De z.ekje neemt volgens de mededeling een normaal verloop. De Prinses verblijf „iet de kleine Prins Charles in Sandringham Castle. functionnei'en. Er is gedurende de bezetting periode aan' de stakende spoorwegarbeiders te veel uitbetaald. Dit zal in termijnen worden teruggevorderd. Bij de replieken werd teleurstelling uitgesproken over de vertragig bij de uitvoering van de plannen Amsterdam Rijnkanaal en de minister zegde toe te overwegen of er een vlugger tempo kan worden ingezet indien de DUW arbeiders naar dit werk worden over geheveld. Sukamo stelt eisen Volgens een rapport van de Com missie van Goede Diensten, uit gebracht aan de Veihgheidsraad, hebben Sukamo en Hatta gewei gerd besprekingen te voeden met het BFO. alvorens de Republi keinse leiders zijn vrijgelaten en de Republikeinse regering gele genheid heeft gehad om overleg met elkaar te plegen. TELEGRAM ZOEKGERAAKT Het rapport zog*. da» d<> Nederlandse regering nog geen beslissing nam in zake toestemming en facileiten voor de Repulikeinse vertegenwoordigers om naar Lf»v- ^-tccers te reizen. In h* "VO-f wordt een brief van Sukamo aan de commiss'e geciteerd waarin gezegd wordt dat Sudiono c.s. bii hun bezoek aan Baneka hoorden, dat Sukarno een telegram naar Hatta zond met het voor«tel om Siahrir en Rum naar Lake Suceesc te zenden, welk telegram aldus Sudio^o nie» af geleverd werd. Intussen is dit achter haald door het besluit om Siahrir en L«imena naar Lake Surce*<! t« zenden aldus de brief De nederlandse dele gatie zond een brief naar de commissie waarin gezegd werd. dat genoemd te legram door dr. Koets aan het huis van Siahrir was afgegeven met de vermelding, dat het zou worden door gezonden, indien Siahrir di* nodig oordeelde .aangezien er sprpke van was dat Sukamo naar Bangka zou reizen. Aangezien een zodanig verzoek "iet werd omvangen, werd niets ge daan. aldus de brief van d« Neder landse delegatie. Oostelijk Marshallplan In Moskou is een conferentie gehou den tussen de vertegenwoordigers van Rusland. Bulgarije, Hongarije, Polen. Roemenie en Tsjecho Slowakije om te menwerking. In een uitgegeven verkla ring werd gezegd, dat deze aaneenslui ting noodzakelijk was omdat de volks democratieën door de Westerse mo gendheden werden geboycot. De besprekingen hadden een bevredi Z".~ -» .-joop. Het doel is elkaar we de- kerig economische hulp te ver schaffen. Er 's p«t economische raad gevormd J:- hij toerbeurt in elk der hoofdsteden van een uit dat land afkomstig presi dent. Joego Slavië was niet aanwezig. Waar schijnlijk zal dit lar.d ..geboyco;" \vo den. DE TAAK VAN GROOTMOEDER In verband met de reis van het Ko ninklijk gezin in Februari naar de win tersport in Oostenrijk, ligt het in het vooremen van Prinses Wilhelmina ge durende die tüd verblijf te houden op paleis Soestdijk. Zij zal daar op ver zoek van Koningin Juliana tijdens af wezigheid van de ouders de zorg voor het jongste prinsesje op zich nemen. KrdVchenko windt zich op Het merendeel van de tijd, die be steed werd aan het getuigenverhoor bij de hervatting van het proces, werd in beslag genomen door een woorden wisseling tussen de Franse communis tische afgevaardigde en-voormalig mi nister van luchtvaart Fernand Greniei" en Kravchenko. Granier zeide, dat op pagina 70 van de Franse, edije van Kravchenko's boek ,.-Ik verkoos de vrijhe.id", een passage voorkwam, die een beschrijving gaf yan- de plaats Asjchabad, welke plaats omgedoopt zou zijn tot Stalinabad. De verdediging toonde een kaart van de Sowjet— Unie en verklaarde, datt Asjchabad nog nooit een andere naamhad be- kregen. Men, verzocht Kravchenko de twee plaatsen op de kaart aan te wijzen Hij schoof de kaart terzijde en antwoordde: Dit berekent allemaal niets. Namen van Sowjeeplaatsen worden steeds veranderd". Toen Gre- nier een zin uit hef boek van Krav chenko over de industriële capaciteit van de Sowjet-Unie tijdens de oorlog citeerde en naar aanleiding daarvan zei. dat hef Rode Leger de strijd te gen Hitier had gewonnen met slechts 5 procent van de geallieerde hulp in uitrusting, riep Kravchenko woe dend: .Leugenaar, -errader, jij «telt het voor, alsof de overwinnig op he» Fascisme een wonder is, dat Sfalin heeft verricht". Een opmerking over de betrekkin gen met een meisje was voor Kravchenko aanleiding om het hof te verzoeken, verschoond te blijven van „vragen die zijn menselijke ge voelens kwetsen" De zitting werd tot morgen verdaargd. H/L*R DE VEILIGHEID De militaire autoriteiten achtten het niet veranwoord de Chinese bevolking van Pragan, ongeveer 26 km. van Solo achér te laten en zo werden 2000 Chinezen naar Solo overgebracht. Even voor het transport naar Solo. Een dode, twee qewonden I de PoolM gewonden s waarvan er een stervende is, die naar Gistermorgen omstreeks 9 uur zijn het Poolse schip „Pulaski" en het Ne derlandse schip Lissekerk met elkaar op de Westerschelde in aanvaring ge komen. „Pulaski" heert ten groot gat aan de boeg en aan stuurboordzijde en is omdat het in zinkende toestand ver keerde. op de plaat van Ossenisse <by Hansweerl) omhooggezet door een sleepboot. De botsing kostte aan een der leden van de bemanning van het Poolse schip het leven. Verder zijn bij Drama te Amsterdam Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft zich een drama voltrokken in het percee] Grote Wittenburgerstraat 2 te Amsterdam, waarvan het verloop op he ogenblik nog niet aan de politie bekend is. Toen de bewoonster van het huis omstreeks tien over vijf thuis kwam vond zij in de huiskamer een haar onbekende vrouw badend in haar bloed op de grond liggen. Alles wees er op, dat er in deze kamer een hevige worsteling wes geweest. Tevens vond zij er een hamer waarvan de houten steel was gebroken. Zij waarschuwde Onmiddellijk de politie, die begon met het slachtoffer, dat nog tekenen van leven vertoonde, over te brengen naar het Or.zc- Lieve V;cuwe de keuken op de benedenverdieping trtmen een bebloede broek en een colbertjasje aan van de 16 jarige zoOn des huizes, Johannes Paujjdes. Deze jongeman was. naar ~ijn moeder aan de politie verklaarde, wegens ziekte thuis gebleven. Alles wees er op, dat hij zich verkleed had en daarna per rijwiel met onbekende bestemming is vertrokken. De politie heeft zijn oj> :porinrr verzdcht en het Onderzoek jis in handen gtsteld van de hoofdinspec teur chef van de kinderpolitie D. Smjt, Nader vernemen wij van de politie, dat het slachtoffer van de poging tPt doodslag in het huis in de Grote Wit tenburgerstraat te Amsterdam de 03 jarige mevr. B is. Haar toestand is heel ernstig, maar op het ogenblik niet le vensgevaarlijk. Lij heeft verscheidene ernstige hoofdwonden. De poljtje neemt aan, dat de jongeman pogingen doet zich naar het buitenland te bege ven en vermoedelijk zal trachten bij boeren onderdak te vinden. Alle politie en grensposten zijn gewaarschuwd. Erkent Nederland Israël? De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. D. Stikker, zal morgenavond naar Londen vertrekken om deel te nemen aan de vijf mogend hedenconferentie op Vrijdag en Zater dag. De erkenning van Israël zal een der voornaamste punten van bespre king uitmaken. Er schijnt een neiging te bestaan onder de vijf betrokken .ministers om tot deze erkenning even- tueel gezamenlijk over te gaan. Het Nederlandse standpunt in deze is, zo schijnt het, nog niet bepaald, hoewel het waarschijnlijk lijkt, dat Nederland zich zal aansluiten bij elk voorstel, dat door de gezamenlijke overige leden der Westerse Unie zal worden gedaan. Een van de moeilijkheden waarmede Nederland in deze materie heeft te kampen Is het grote aantal Mohamme danen in het Indonesische deel van het Nederlandse rijk- Men gelooft, dat zij te verstaan hebb genegeven, dat ze geen erkenning van Israël voorstaan, zolang de besprekingen tussen Israël en de Arabische staten voortduren. Inmiddels heeft Italië als 24ste land Israël de facto erkend, terwijl de Is raëlische regering in Griekenland een consulaa zal openen. de wal is gebracht in Hansweerd. De .Xissekerk" liep aan stuurboordzijde en onder de ankerkluis schade op. Dit schip is naar de rede van Vlis singen gevaren om daar ligplaats te kiezen in afwachting va» de toestem ming om door te varen naar Rotter dam. Een Poolse schepeling vertelde, dat hij in zijn hut was toen plotseling een hevig gekraak weerklonk. De wanden bogen naar binnen en de vloer schoof onder zijn voeten weg. Op het nipper tje wist de man zich vrij te maken en op het dak te komen. Het schip werd geraakt op de plaats, waar verf, stoffen bewaard worden en waar de scheepswerkzaamheden worden ver richt Het schip vervoerde 3500 koeien die t' s overgeladen worden op klei nere schepen. Deze koeien waren be stemd voor Zwitserland en kwamen uit Argentinië. CHINESE COMMUNISTEN WILLEN ONDERHANDELEN De radio van de Chinese communis ten in Noord-Sjensi heeft vandaag me degedeeld, dat de communisten bereid zijn met de nationalisten vredesonder handelingen te beginnen. Volgens de radio zal over de plaats voor de te voeren onderhandelingen pas besloten worden na de „algehele bevrijding van Peiping". Waarschijnlijk zullen de onderhan delingen dan in Peiping worden ge voerd. De radio deelde voorts mede, dat een van de door de nationalisten aan gewezen vredesonaerhandelaars, Peng Tsjao Hsien, niet aanvaardbaar was omdat ..bij te nauw verbonden is met de extreem rechtse clique in de Kwo Min Tang". DE AMSTERDAMSE HAVENSTAKING De samenwerkende vakcentrales heb ben heden een publicatie laten verschij uen, waarin ze de arbeiders me* klem aanraden niet deel t« nemen aan de door de EVC uitgeroepen staking in de haven. Zij verklaren dat de sta king de besprekingen die tussen de vakorganisaties en. de werkgevers wor den gevoerd over de bestaanszekerheid, alsmede de uitbetaling van nachtar beid door de staking alleen maar in ongunstige zin kunnen worden beïn vloed. WEINIG VERANDERING #Aanvankelijk zwakke later toenemen de Zuiloostelijke wind. Enkele over drijven de wolkenvelden met hier en •daar tijdelijk ochtendnevel of mist, maar overwegend droog weer. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren In de afgelopen nach heeft de Haar lemse politie omstreeks middernacht twee jonge inbrekers op heterdaad be trapt, toen zij in e enwinkel bezig wa ren buit te verzamelen. Zij probeerden zich by nadering van de agenten uit de voeten te maken, doch hun spoor was gemakkelijk te volgen doordat zij hun weg tekenden met sigarenaanstekers, broches en andere kleine snuisterijen die zij op hun vlucht verloren. Met de hulp van een burger gelukte het de agenten de twee boefjes, die beide vijf tien jaar oud bleken, te arresteren. Bij hun verhoor bekenden zij enige tüd geleden een tot nu toe Onopge helderde inbraak te Haarlem gepleegd te hebben. De politie verwacht dat de twee jongens nog over meer inbraken dier de laatste tüd in Haarlem en om geving zün gepleegd, inlichtingen zul len kunnen verschaffen. DAT IS TE LANG De haven van Londen begint thans in sterke mate de gevolgen te Onder vinden van de voortgezette staking van het sleepbootpersoneeL Meer en meer aankomende schepen moeten ligplaats op de rivier de Theems kie zen. Het sleepbootpersoneel is in sta king gegaan omdat het, naar zijn zeg gen, onder de huidige omstandigheden dikwüls 80 a 90 uren per week moet werken. EDEN OP HET OORLOGSPAD Anthony Eden, plaatsvervangend lei der van de Britse oppositie, maakt 'n rondreis door Canada. Hü hield Maan dagavond in Toronto zün eerste rede, waarin hen de „Vrüe volkeren van het Britse gemenebest" opriep samen t« werken om het communisme te ver slaan. IETS RUIMER LUCHTPOSTVERVOER Nu blükens mededeling van de KLM aan de PTT, het haar weer mogelijk Is geworden enkele vluchten naar Indo nesië uit te voeren, kan het luchtpost- vervoer een kleine verruiming onder gaan. In verband daarmede maakt de PTT bekend dat de aan het publiek gevraagde beperking, om niet meer dan een brief per week te posten voor lopig kan vervallen. ONGEWENSTE VREEMDELING De Duitse pianist Walter Gieseking is gistermiddag te New York door im migratiebeambten gedetineerd. Hü heeft zich bereid verklaard de VS „zonder verwül" te verlaten. Giese king zou gisteravond in Carnegie Hall een concert gegeven hebben. Dit con cert evenals een verdere tournee door de VS is afgelast, nadat de organisa tie van Joodse oorlogsveteranen van de staat New York verklaard had voor Carnegit Hall te zullen posten. HOE LANGER HOE GEKKER De grenskommiezen bij Barger Com- pascum arresteerden in samenwerking met de politie drie smokkelaars, toen deze bezig waren twee kisten te ver voeren. Bü onderzoek bleek, dat de beide kisten acht levende bevers be vatten, waarvan de waarde geschat wordt op f 3000. De smokkelaars 2ün gearresteerd. De bevers vonden voor lopig Onderdak in het dierenpark te Emmen. ZE KONDEN .ALLES GEBRUIKEN Gedurende de bezetting hebben de Duitsers in België meer dan 36 gram radium ontvreemd, hetgeen een gevoe lig verlies was, zowel uit wetenschap pelijk als maatschappelük oogpunt. Naar het Belgische ministerie van eco nomische zaken thans mededeelt, is de „dienst voor economische recuperatie" er in geslaagd 16 gram van deze radium terug te vinden. Het kostbare metaal, dat Maandagavond uit Bremen js ver zonden, zou gistermiddag te Brussel aankomen. De circulaire van Gedeputeerde Sta* ten aan de verschillende gemeentebe sturen, waarin het woningcontigent werd bekend gemaakt, heeft slechts aan weinig gemeenten bevrediging ge schonken en de gemeenten die er nog over tevreden zijn houden hun mond omdat ze vrezen dat de aandacht van minder gelukkigen op hen zal wor den gevestigd- Over het algemeen is er echter en vooral in de plattelandsgeme in- tevredenheid in alle kringen over de wel zeer geringe toewyzingen, die deze voor 1949 krijgen. We hoorden van ge meenten, welke één, van andere welke twee woningen toegewezen krijgen, vorwyl er toch werkelyk ook in die i plaatsen woningnood heerst. Het regent dan ook protesten bij Ge- deputeerde Staten en deze bevinden lich in e enzeer moeilüke positie. Ér nu eenmaal slechts een gering aan tal woningen te verdelen, Het zal er voor de hele provincie Noordholland in het gunstigste geval een vierduizend worden. Bij het verdelingsplan zün Gedeputeerde Staten er van uitgegaan dat die gemeenten de grootste toewü- zingen krijgen, welke het meest gele den hebben van het oorlogsgeweld. Niemand zal daartegen redelyke be zwaren kunnen inbrengen. Als verde re maatstaven hebben Ged. Staten aangenomen de werkgelegenheid, wel ke een zekere streek biedt alsmede bet aantal woningen, dat in een be paalde gemeente in de jaren voor de oorlog werd gebouwd. De nood maakt de mensen, maakt ook de gemeente besturen onredelijk. Wa: magen dan enkele uitzondering, i zo- ar het algemeen moet men toegeven, dat deze maatstaven niet onbillijk zün. He was voor Ged. Staten veel cema e!ij ker geweest, als ze hadden naar gelang van het aantal inwoners. Maar dan zou er veel meer reden tot klagen zijn geweest voor de gemeenten, die reeds sinds jaren sterk in inwonertal toenemen, dan nu voor de gemeenten, die in tientalier, "h slechts enkele honderden inwoners vooruitgaan. Bovendien wil het ons toeschijnen, dat het de plicht is van elk gemeen tebestuur, eer ze aan de uitvoering van een bouw vragen, of er voor de arbeiders waar de huizen voor gebouwd worden, ook m da ib-'mms- w.ri afbei--'1-"'relegerV bestaat. Niet alleen, dat de arber.derS recht hebben op een behoorlijke wo ning het is in het belang var, hen zelf en van hun gezinnen, dat deze woning niet op te g-nre* afstand v-.n ge legenheid staat, waar ze bei g re deel van het jaar hun werk vinden. Zo moeten we de toewijzing van Gedepu teerde Staten bezien. Er is een tekort aan bouwvolume. Juist daarom is het noodzakelyk. dat ten aanzien van de aanwezige mogelijkheden ..planning1' wordt toegepast. We zouden er trou* wens op willen wijzen, dat dit Prin cipe niet alleen geldt voor de tyd van nu. In de toekomst zal het econo* misch evenmin verantwoord zyn hon derd woningen voor landarbeiders (O bouwen, waar er mar arbeid is. Houdt men daar geen reke ning mee dan komen die gemeenten later weer met andere problemen te zitten, welke byna onoplosbaar zijn. v.Z.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1