KAPPIE Hoe de Fransman zijn Zondag doorbrengt Een Braziliaanse in Nederland Abonneert U op dit blad Parijs trekt leeg en de buitenman, gemakke ijk gezeten in een luie stoel, ziet het glimlachend aan Dk is inderdaad voor de echte Pa- rijzenaar het idee van „Zondag", de dag waarop hij 's middags gezellig 'n tochtje in de omstreken gaat maken om van buitenlucht en natuur te kun~ oen genieten. De Fransman besteedt Sijn vrije tijd liever aan pleizierige ontspanning dan alleen aan rust Al heel vroeg s morgens is er al oen druk verkeer op de wegen van allerlei troepjes fietsers die de stad ontvluchten. Overal worden de krui deniers, fruitwinkels en koekebakkers als het ware bestormd om tijdig de Inkopen voor het middagmaal te doen. In de buurt van de kerken luiden de klokken zo hard zij kunnen, en het is een kostelijk gezicht om bij het uit_ gaan van de kerk, zo tegen twaalf uur de elegante en goedgeklede Parijze- naars naar buiten te zien komen. •s Middags of 's avonds gaat men graag naar schouwburg, bioscoop, een eafé of wat aan de wandel De Frans man, en wel speciaal de Parijzen aar, die alle dagen van de week op een kantoor, in een winkel of op een ate lier moet doorbrengen, heeft instinct matig het gevoel, dat bij 's Zondags „vrij" moet zijn. dus.... vooral niet in huis blijven zitten op de enige dag van de week, dat hij gezellig in zijn eigen huls zou kunnen zijn. Vandaar die drommen mensen op de grote boulevards, de talrijke „wande lende gezinnen", de van de waterpartij en van de Concorde naar de beren en Steunen Sowlets de Chinese communisten Volgens een bericht uit Nanking in de „News Chronlcle" zijn buitenlandse militaire waarnemers de mening toege daan, dat de Sowjet-Russische maar schalk Zjoekof van Mongolië uit de militaire campagne tegen de nationa listische Chinese strijdkrachten leidt Het bericht is afkomstig van de cor respondent van het blad, Jack Percl- val, volgens wie de waarnemers ver der van mening zijn, dat de volgende ontwikkeling plaats vindt: „Sowjet-Russische technici verstrek ken adv'es aan de Chinese communis, ten. Er is een geheime regeling tussen Mao Tse-Toengs communistische rege. ring in Noord_China en het Kremlin. De Sowjet-Unie heeft speciaal uitgeko zen Japanse ex-officieren (die nog krijgsgevangen zijn) en Koreanen uit Noord-Korea toegestaan diensten te verrichten voor de door commmunis ten geleide troepen bij Peiping en Tientsin. Volgens „The China-press", die pu blicatie doet van piloten, zou een nach teiijke luchtdienst Onder vermoedelijk Sowjet-Russische leiding onderhouden worden tussen Tsinan. dat zich in com munistische handen bevindt, en het door de Sowjets bezette Port-Arthur. KRIJGT ENGELAND VLIEGENDE FORTEN UIT DE V.S. Volgens de „New York Herald Tri, bune" zouden de V.S. met de regering va» Groot-Brittannië onderhandelen •ver de levering van 150 tot 200 vlie gende forten van het type B 29. De Amerikaanse luchtmacht, die over ongeveer 1500 reserve-toestellen beschikt, zou bereid zijn deze 1500 af te staan. BRIEF VAN AMUNDSEN IN NOORWEGEN TERUG Een brief, die SS jaar geleden door de Noorse poolonderzoeker Amundsen ja een bus aan de Zuidpool is achter gelaten, is door de Amerikaanse pool, onderzoeker dr. Gould aan het Noorse aardrijkskundige genootschap aange boden. Dr. Gould vond de brief toen hij in December 1911 de Zuidpool Ontdekte tUdens de expeditie van admiraal Byrd EERSTE PROVINCIALE BOOT MET RADAR Gisteren heeft het motorschip ..Oos- ferschelde" van de provinciale stoom, bootdiens*en in Zeeland de werf van de Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissin- gen verlaten, waar het met radar is uitgerust als eerste schip der provin ciale vloot De „Oo^terschelde" zal de dienst Zierikzee—Katsche Veer uit voeren. HANS KAART C.S. NOG IN SAHARA Hans Kaart en de zijnen hebben thans Adrar bereikt, de grootste oase van de Sahara. Do tocht van Colomb- Bechar naar deze nederzetting werd met een kleine karavaan gemaakt. Onderweg heeft men nogal moeilijk heden gehad, toen de auto van een Belg. die deel van de karavaan uit maakte, halverwege onklaar raakte en gesleept moest worden., Hoewel er «liet veel Europeanen in deze streek wonen is het gezelschap toch nog twee keer tijdens de reis opgetreden. Door de vermoeienissen en het klimaat zijn de reizigers erg moe: alleen Gerrit de Kra? volkomen fit! de rode ballonnetjes in de Jardin es Plantes slenteren. Meer actieve lieden trekken naar buiten naar de bossen, waar zij als echte natuurliefhebbers aan een op vouwbaar tafeltje koffiedrinken, wat kaartspelen onder het genot van een meegebrachte gramofoon.. Misschien voelen zij zich dan wel echte buiten mensen.... Voor de echte buitenman is echter wandelen in de bossen en plcnicken op het gras geen speciaal genoegen, tenzij hü gaat jagen of stropen. Want voor hem is de Zondag voor alles de rustdag. Wat een genot om zich des morgens op zijn dooie gemak te kun nen aankleden en te scheren, schoon goed aan te trekken, zo lang aan tafel te blijven zitten als men wil en dan tenslotte als toppunt van genoegen voor zijn deur een pijpje te roken. Wat sport betreft, hebben de platte landers andere voorkeuren dan de be woners van grote of kleinere steden, waar het meer en meer „voetbal" is, wat de klok slaat Plattelanders blij ven trouw aan de spelen die hun voor ouders ook speelden en dat is voor het Basken-and bij de Pyreneeën bijv. het kaatsspel, het koeien-rennen in e Landes ten Zuiden van Bordeaux, het hanengevecht in 't Vlaanderenland en zo hier en daar en overal, het zo be kende kegelspeL Dit laatste, een oud spel, dat meer behendigheid dan kracht vereist, wort nu nog even graag gespeel als vroeger en is- bij uitstek „het Zon dagse genoegen" van de Fransman. BEPERKENDE BEPALINGEN OPGEHEVEN Nu de dagen langer worden bestaat er geen direct gevaar voor overbelas ting van de electrische centrale. Der halve is besloten met ingang van 1 Februari as. de beperkende bepalin gen op te heffen. Dit betekent, dat met ingang van diezelfde datum de étalageverlichting, de verwarming en verlichting in electrische treinen en trams en de buitenverlichting geheel is vrijgegeven. Er wordt nogmaals op gewezen, dat de kolenpositie thans nog moeilijk is, hetgeen met name bij de huisbrand voorziening tot ultdrukkig komt. Zuu igheid met electriciteit. voor de opwek king waarvan immers kolen nodig zijn blijft dus geboden In verband hier mede is het noodzakelijk het verbod t.a.v. reclameverlichting voorlopig te ha-idhaven. Er moet rekening mede worden ge houden, dat in het winterseizoen 1949 —1950 wederom beperkende maatre gelen t.a.v. hef electriciteitsverbruik in de spitsuren nodig zullen zijn. Hierover zullen t.'.t, nadere mede delingen volgen. en de Chinese Mandarijn 21. Het duurde wel wat lang voordat Kappie alle schroeven ve:_ wijderd had, omdat ze misschien al eeuwen vast hadden gezeten, maar tenslotte was hij klaar. Nu kon hü makkelijker door het open raam in de kelder kruipen. „Dank, edele heer, dankl" riep de paleiswachter. „Uw goede daad zal vergolden worden!" „Goed, jong!" zei Kappie, „maar eerst zullen we eens even die doek voor je mond weg doen! Je hebt een stem als een gebarsten pot!" Kappie deed hem de doek en de touwen af en de oude man begon iwm w^er opnieuw te Dedantcen, terwijl de tranen over zij;. v. - ,gen rolden. Voordat ae namaak Maharadja met Lah Tie Pang naar de eetzaal liep, liet hij hem alle kostbaarheden in het Palei3 zien. „Gij moogt meenemen naar China, wat gij slechts wenst!" zei do Maharadja met een sluwe glimlach op zijn gezicht. „Slechts dan, wanneer gij enige kisten vol onwaardige goederen van mij wilt aanvaarden!" zei de arme Lah Tie Pang. „Zij bevatten wat lakwerk, simpele edelstenen en eenvoudige stoffen...." SCHOENEN VAN PLASTIC EN EEN NIEUWE VRUCHT Het weekblad „Groothandel" een periodiek gewijd aan de belangen van binnen, en buitenlandse groothandel, bevat deze week bijzonderheden over een uitvinüng van dr. Weber uit Duits land. waardoor het mogelijk is van plastics schoenen te maken; deze schoenen zouden volkomen buigzaam soepel en duurzaam zijn. Zij gelijken sterk op rubberschoenen. De levens duur zou ongeveer twee jaar zijn. Zijn ze versleten dan kunnen ze terugge stuurd worden naar de fabriek, die ze *egen bijbetaling vervangt voor nieu we. De productie in de fabriek te Weinbeim is 20000 per maand. Bovendien bericht hef weekblad, dat de conservenfabriek „Helvetia* te Gross-Grau (Bizone) 'n nieuwe vrucht In de handel heeft gebracht die een kruizing is tussen een pompoen en een ananas. De smaak zou weinig van ana_ nas verschillen. De aanplant is nog gering, maar zal komende jaar san- zienlijk uitgebreid worden. DE „WILLEM RUYS" IN HET DOK Er was heel wat belangstelling voor de ..Willem Ruys" die hedenmiddag in het grote dok is gesleept, dat de Rotterdamse Droogdok Mij. in Enge land heeft aangekocht. Zowel aan de voor- als aan de achterzijde getrokken door een drietal sleepboten, die. in stervorm varend, het kolossale schip in bedwang hielden, werd om kw^-t voor elf van de Lloydkade vertrokken Deze gigant was nu willoos aan een zestal babyscheepjes overgeleverd, wier dikke zwarte rookpluimen scherp contrasteerden met de lichtblauwe he„ mel. Deze rook hulde het zeekasteel bU tijd en wijle schier geheel In ^fch rookgordijn. Eerst om half een laifae Willem Ruys' in het 208 m lange cTölf Het kon dc Indiëvaarder met zijn 193 m. lengte uitstekend bergen. Het dék zal nu langazam omhoog worden ge- nompt, tot het Lloydschip droog staat. Het zal dan een zwaarte van 22,500 ton torsen. Maandagmiddag zal de nieuwe schroef worden aangebracht, die enige tijd geleden zoveel ophef verwekte tijdens het vervoer van Bra_ bant naar Rotterdam. Steunt Het Rode Kruis'' Het Indonesische volk heeft het nodig eu dankbaarheid ontvangen. Zo gaat het overal waar het Rode Kruis gaat w< rken. Wie wil zijn steentje bijdragen voor dcZi prachtige arbeid? Het gironummer van het Hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis voor dit doel is 8540. U kunt Uw bij drage ook zenden door op een brief kaart een zegelbedrag tot één gulden te plakken. De P.T.T. betaalt het be drag boven de porto dan aan het Neder landse Rode Kruis terug wanneer op het adres vermeld is: Rode Kruis hulp in Indonesië. „We hebben tien en een halve maand gewerkt op Madoera" vertelde dr Beek huis, de leider van het Tweede Friese Mobiele Rode Kruis team, die onlangs met de Franeker uit Indonesië terug keerde. „In die tijd hebben we 270080 behandelingen verricht en 199.000 maal injecties gegeven". Op een enkele uit zondering na waren dit allemaal injec ties tegen framboesia, een van de erg ste besmettelijke volksziekten die Indo r.esië teistert. We hebben hard gewerkt en'er zijn dagen geweest, waarop we meer <jan 3000 patiënten per dag hielpen. Dagen van meer dan 2000 waren normaal en ons record is 3506 geweest. Dan werkte het' team gesplitst in twee of drie groepen. Het was mij om verschillende rede nen helaas onmogelijk gm langer te blijven. Dat spijt me heel erg want Indonesië heeft een dringende behoefte aan artsen en aan medische hulp. Alle andere leden van het tweede Friese team konden gelukkig in Indonesië blijven. Zij zijn bij andere teams inge deeld". NOOD IN INDONESIË GROOT. Ook vertelde dr Beekhuis dat hij met zijn team voor ongeveer f 45000 „obat heeft gebruikt bij zijn medische arbeid Als men alle kosten die aan uitzending uitrusting, voeding, huisvesting, etc. v. een mobiel Rode Kruis team verbonden zijn plus de uitgaven voor inspectie en administratie in Nedep^nu zowel als in Indonesië bij dit bedrag optelt, dan komt de behandeling van één geval op één gulden. Dat is niet veel; de talloze zieken in Indonesië maken dat het Rode Kruis vele duizenden malen één gulden nodig heeft om zijn arbeid te kunnen voortzetten. En niet alleen dat: door de grote nood in de nu ontsloten gebieden moet die arbeid worden uitge breid. Het team van dr Moolhuyzen dat direct naar Assahan op Sumatra's Oostkust is uitgezonden, werd daar door de bevolking met grote vreugde Gevierde Weense Nora Gregor, voormalig echtgenote van prins Starhemberg, eertijds een gevierde Weense toneelspeelster en filmster en één van de mooiste Vrou- wen van Wenen, is op 49 jarige leef tijd te Chili in armoedige omstandig heden overleden. Nora Gregor trouw, de in '37 met prins Starhemberg, die enige tijd daarvoor zijn eerste huwe lijk had doen ontbinden. Zij vergezel de hem naar Zwitserland en naar Z. Amerika, waar zij hem verliet. Prins Starhemberg, destijds leider van de semifascistische „Heimwehr" was vice kanelier in 't kabinet van dr. Schusch nigg in 1935—1936. Sinde Juni 1942 leeft hij te Buenos Aires in balling- schep. JODEN VERLATEN NU CYPRUS Woensdag hebben 1503 Joden uit de kampen op Cyprus, voor het meren deel van weerbare leeftijd, zich inge scheept aan boord van een Joods stoomschip naar Haifa. Dit is het 2de contingent Joden, dat uit Cyprus af vaart sedert de Britse autoriteiten hebben besloten hun vertrek niet te gen te houden. DINSDAG 1 FEBRUARI 1949 Hilversum I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 730 en 8.15 Gram.platen; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Ochtendconcert; 10.15 Kamermuziek; 11.00 Muziek houdt fit! 12.00 Vioolrecital; 12.33 Zangplaatjes; 13.00 Nieuws; 1325 KaréoLseptet 13.45 Pianokwartet; 1430 Voor de vrouw; 15.00 Schoolradio; 15.30 Middagklan ken; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 18DO Zangrecital; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.12 „Mannen in dc achterhoede", 'n hoorspel; 23.00 Nieuws Hilversum II 415 m 7.00 en 8 DO Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 10.15 Arbeidsvitaminen; 11.00 Kamer muziek; 1130 Voor de zieken; 12 09 Hawaiianmuziek: 12.40 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.20 The Avrolians; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Kamer- Orkest; 1615 Gram muziek; 16.40 Voor de jeugd; 17.30 John RAova and hls music; 18.00 Nieuws; 18.30 Hongaars Roemeens programma; 1930 Kamer muziek; 20.00 Nieuws; 20J5 Bonte Trein met Daan Hooykaas: 22.00 Pier- re Palla; 22.30 Duetten; 23.00 Nieuws. Vreselijk koud, maar ioch leuk f 20 000 verduisterd In ruim een jaar rijd heeft een 42. Jarige boekhouder, M. J. van B, die bij een firma in Kralingseveer werk zaam was, kans gezien door geknoei in de boeken f 20.000 in eigen zak te la /i verdwijnen. Vrijdagavond j.1. is hij gearresteerd. Van B. was door zijn firma speciaal belast met het beheer van ruim 100 huizen in Lobith. Regelmatig ging hij daar heen om de huren te incasseren en ook betaalde hij de rekeningen voor reparaties aan huizen, die door beschietingen beschadigd waren. In de boeken verantwoordde hij echter veel meer dan werkelijk was uitgegeven. De fraude kwam qan het licht toen de zoon van de eigenaar naai Lobith ging, omdat de boekhouder reeds eni. ge tijd ziek was. Daar hoorde hij ech ter, dat Van B. naar Lobith zou ko men om de huren te Incasseren en toen hij, thuiskomend, bemerkte, dat de postzegelkas, waarin zich nog voor een waarde van f 100 moest bevinden leeg was, vertrouwde hij de zaak niet meer en liep naar de politie. Van B. bekende dadelijk. Van het geld zou niets meer over zijn. Vergezeld van een trots ouderpaar arriveerde gisteravond de 17 jarige se nora Alenir Furtao di Oliviera, een donkerogige, tengere Braziliaanse die enige maanden geleden de eerste prijs won in en opstelwedstrijd over Neder land, uitgeschreven door het instituut Brasil-Holanda en het Ned. informatie bureau te Rio de Janeiro, met de „AL dabi" te Rotterdam. De prijs bestond uit een retourbiljet voor een reis naar Nederland met de „Aldabi". Als jury hebben enige prominente leden van de Nederlandse kolonie te Rio de Ja neiro gefungeerd. Hedenmorgen debarkeerde de fa milie di Oliviera te Amsterdam. Daar de familie di Oliviera alleen Portu gees sprak konden wij slechts door middel van een der heren van de maatschappij, die als tolk optrad, een gesprek met senora Alenir voeren. Zij is leerlinge van de hoogste klasse vin het college San José te Santos. Achttien leerlingen van verschillende colleges in deze plaats hebben aan de wedstrijd deelgenomen. Boeken over Nederland hadden Alenir een beeld gegeven van ons land. Zij had geschre ven over het Nederlandse volk, over de handel en industrie, het boeren leven, de typische Hollandse produc ten als boter en kaas en natuurlijk had ze ook de bloembollen niet ver geten. Als titel had ze gekozen „Een reis naar Holland". „Had u een speciale belangstelling voor Nederland?" zo vroegen wij. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Vooral de bloembollen velden de sneeuw die zij stellig hier dacht te vinden hadden haar interesse op gewekt. „Het is' hier vreselijk koud", vond senora Alenir. Maar dit vermocht de. vreugde over haar aankomst in Ne derland niet te bederven. Ruim veer tien dagen zal de familie hier verblij. ven en de gast zijn van particulieren. De Braziliaanse consul te Amsterdam zal er voor zorgen, dat zij zo vee! mo gelijk van Nederland ziet. Marshallplan op voorjaarsbeurs Tijdens de 52ste Koninklijke Neder, landse Jaarbeurs, welke van 29 Maart 7 April te Utrecht zal worden ge houden, zal in de parterre van het derde gebouw van het Vrcdenburg- complex een beeld worden gegeven van de betekenis van de Marshallhulp voor de economische situatie van Ne derland en West-Europa. De daarvoor bënodigde ruimte is ter beschikking gesteld door de Vereniging „De Am sterdamse Haven", die in verband hiermede ditmaal niet aan de Jaar beurs zal deelnemen. De Raad van Beheer der Jaarbeurs zal voorts op Maandag 4 April, de dag, waarop het nieuwe Marshalljaar een aanvang zal nemen, een grote bij eenkomst beleggen in de Stadsschouw burg te Utrecht. waar vooraanstaande sprekers de invloed van het ER.P. op de economische ontwikkeling van Ne derland, Benelux en West-Europa na der zullen belichten. Ongetwijfeld zal deze Marshalldag door de tegenwoor digheid van tal van leidende figuren uit overheids-. industriële- en handels kringen uit binnen en buitenland één der hoogtijdagen der a.3. Voorjaars beurs uitmaken. Luidsprekers in vliegtuigen In alle Douglas DC 6_machines van de American Airlines, 50 in totaal, zijn luidspreker-installaties aangebracht, door middel waarvan de bemanning zich rechtstreeks tot alle passagier» kan wenden. Tot nu toe werden alle mededelin gen mondeling of schriftelijk gedaan voornamelijk door de stewardessen. Dit systeem bracht gezien de grootte van de toestellen, hun snelheid en he» aantal passagiers, dat zij vervoeren veelal bezwaren met zich mede. Door de luidsprekers, die worden gebruikt door de vliegers en de ste wardessen, worden de reiziger* r-n da hoogte gehouden van de snelheid. da windsterk'te, .plaats waarover meu vliegt, temperatuur in en buiten da cabine, rijd van aankomst, enzovoort Bovendien kan de stewardess zich ver, diengfelijk maken als „gids" door iets te vertellen over het terrein, de ste den en de bezienswaard:gheden. dia men vanuit de lucht kan aanschouwen En verder natuurlijk door het geven van het bekende bevel: „sigaretten doven, gordels vastmaken". Enige dagen voor Kerstmis maakt* een gezagvoerder zich buitengewoon populair door, hoog boven de wolken, een aardig kerstve»-v— om *6 roow pen" voor zijn p-ssagieis- HOENDER STAPEL OP DE WEG NAAR HERSTEL Toch nog maar de helft van de voor oorlogse stapel. Blijkens de uitkomsten van de win- tertelling 1948 vond het herstel van d» Nederlandse hoenderstapel in het af gelopen jaar geleidelijk voortgang. Het totale aantal hoenders bedroeg in De cember j.1. büna 10 millioen. tegen over ca. 3 milioen in December 1945. Hiermede is thans ongeveer de helft van de vooroorlogse stapel bereikt. Ook bij de eendenstapel kwam het vorig jaar een streven naar herstel tot uiting. In vergelijking met December 1945 »am het totaal aantal eenden ir Nederland toe met ca. 190 oen gurt-® Hierna volgt een overzicht var de aantallen kippen en eenden, die ach tereenvolgens in December 1945, De. cember 1946 en December 1948 in Ne derland aanwezig waren. Deze opgave is ontleend aan het Statistisch Bulletin nr. 7. jaargang 1948. van he? Centraal Bureau voor de Statistiek Oudjes waren de gast van de politie Oudjes uit Kattenburg, Wittenburg en de overige delen van Amsterdam, die men pleegt aan te duiden met de „Eilanden" waren op uitnodiging van hoofdinspecteur Van Kleef van het po litiebureau Kattenburg bijeen in Belle vue te Am \vdam. De Amsterl politie-toneelvereniging „Kunst v i- heft" bood hen een toneelvoorstelling aan getiteld „Een partijtje poker". Het is een klucht in drie bedrijven welke bijzonder insloeg. Het klein Or kest van de Amsterdamse politiekapel zorgde voor het begin van de voor stelling en tussen de bedrijven door voor populaire muziek, welke zeer in de smaak vieL De samenwerkende autobedrijven „Cotoer' hadden voor gezorgd, dat grote autobussen klaar stonden om de gasten van huis naar Bellevue en terug te brengen. Hoofdinspecteur Van Kleef maakt» voor de aanvang der voorstelling van de gelegenheid gebruik om het echt paar Schusler, dat vorig jaar 60 jaar gehuwd was, opoe Woningen en opa Antonissen, die beiden 88 Jaar waren geworden met sigaren en bloemen t» huldigen. Hij hield een geestig toe spraakje, waarin hü ook dank bracht aan de onbekende oud-Wittenburger, die thans als zakenman in goede doen is en die gelden gefourneerd had om deze gezellige, goed geslaagde avond mogelijk te maken. De uitbundig» vreugde van de gasten wa» wel hot beste bewüs hoezeer deze geste van de „dienders" geaprecieerl wordt.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3