V De Halter bereidt een grootse revue voor Turnlust trekt 2 maal een volle zaal Fraaie muziekavond Haakon Stotijn-Eberhard Rebling Fa. F. Erich en Zonen Herm. du Crocq 100 Adverteert in dit blad Een vereniging mei voortreffelijke krachien en een bijzondere leider I U heeft het van de aanplakbiljetten, die overal in de stad zijn aange plakt, al kunnen lezen, en U heeft het in een étalage in de Langestraat al kunnen zien: de turnvereniging de Halter zal te beginnen met 8 Februari a,s. een grootse revue opvoeren onder de pakkende en veelbelovende naam van „De gouden Halterrevue". En natuurlijk bent U, toen U deze aankon digingen zag, even nieuwsgierig geworden als wij en U hebt U afgevraagd: zou het weer een even goede revue worden zoals de Halter ze steeds Pleegt te 'geven? U bent even nieuwsgierig geworden als wij, maar U hebt de vrijmoedigheid niet genomen, gistermiddag een kijkje te gaan nemen in het grote gymna stieklokaal aan de Schoolstraat, waar een der laatste grote repetities voor dit i'ecst plaats vond. Wij hebben dat wel gedaan en laten wij U meteen zeg gen, dat wij daar hoegenaamd geen spijt van hebben. Daar was de heer K. Boot, de man die reeds meet dan 25 jaar directeur van dè Halter is en onder wiens lei ding reeds zovele turners góéde turners zijn geworden. Hij is, ondanks zijn wit te haar een leider met vitaliteit, die menige jonge man hem zou benijden. Hij immers zorgde voor de training van de turners. Hij Ontwierp zelve de zes tot zeven balletten, die in deze revue worden opgevoerd. Maar boven »1 is hij belast met de algehele leiding en dat is waarlijk geen kleine taakl Maar ondanks zijn enorme capacitei ten zou hij niets kunnen beginnen zon der zijn vele energieke leden. Van de 675 leden die de Halter er op 't ogen blik telt, konden er natuurlijk slechts weinigen, en dus de allerbesten me; deze revue meewerken. Sinds October heeft men er voor geoefend. Er zijn vlotte en soms bijzonder humoristische scénês geschreven, en ze worden met groot élan opgevoerd. Want ook dit - doen de Halterleden zelve. Er is vrij wel niets, dat zij niet zelf doen: de iécórs werden door, hen zelf ontwor pen en goeddeels uitgevoerd: alleen het grote werk daaraan ging naar Groothuizen. Zij verzorgden hun ei- Hollandse Maatschappij van Landbouw bijeen Op Zaterdag 12 Februari a.s, zal te Alkmaar in Paviljoen Kinheim de Ho landse Maatschappij v?n Landbouw bijeenkomen in een Provinciale Jaar vergadering. Op de agenda treffen wij o.m. aan de verkiezing van het Prov. Bestuur (de heer T. Bouter uit Amstel veen treedt af, terwijl in de vacature van de heer L. Kalverdijk uit Oudkars pel, die zich niet herkiesbaar stelt, de neren P. K. Volkers te Oudkarspel en G. Tabak te Beverwijk de voordracht vormen). Tevens zal er, wederom in 4e vacature Kalverdijk, een plaatsver vangend lid van het hoofdbestuur moe ten worden gekozen. Het bestuur stelt daartoe het volgende drietal voor: Joh. Langereis te Hensbroek, P. K. Volkers t, Oudkarpel en D. Rus te Beemster. BIJTIJDS GERED Zaterdagmiddag te ongeveer kwart over drie raakte een zoontje van de familie Meyer spelenderwijs in de Lin 4engracht. Op het hulpgeroep snelden enige buurtbewoners onmiddellijk toe. Dank zij het kordate optreden van de heer G. P. Hemels, kon het kind bij lijds worden gered, waarna de ontlmt ste moeder dankbaar haar zoontje overnam. GEVONDEN Naar de politie thans bericht is het stoffelijk! overschot van de heer De Jong, die naar men zich zal herinneren op 5 December j.1. te Culemborg bij het verrichten *ran herstelwerkzaam heden van de spoorbrug werd geslin gerd, nabij Vreeswijk uit de rivier op gehaald. Fnese bus ontsnapte aan groot gevaar Gistermiddag omstreeks, half een is een NACO-bus van de Friese lijn op de Proincialeweg nabij de boerderij v. dhr. S. Jimmink onder Schagen ternau wernood aan een ernstig ongeluk ont komen. Bij 't passeren van een melk- auto raakte de bus door tot nog toe onopgehelderde oorzaak van de weg, reed een eind door de berm, „nam"' een daar ter plaatse aanwezige puin hoop om vervolgens tegen een 2e puin hoop. met een flinke schok tot stilstand te komen. Daarbij werden enkele passa giers licht gewond. Eén van hen liep een wond boven oog en onderlip op, een meisje kreeg een beenwonde. Door een andere inzittende werden de gewon den direct geholpen (met verbandmid delen. die in de bus aanwezig waren) en de geschrokken passagiers tot be daren gebracht. Dr. van der Sluys was spoedig ter plaatse, terwijl de politie de situatie opnam. Later verzamelde de Rijksverkeerspolitie uit Alkmaar gege vens. De melkauto stopte enkele tientallen meters verder toen de chauffeur het Ongeluk bemerkte, doch hoe het Onge luk kon gebeuren is voor ons voorlopig nog een raadsel' Intussen is het buitengewoon goed afgelopen. De puinhopen hebben ver moedelijk voorkomen, dat de bus in het kanaal terecht kwam. Omstreeks 4 uur kon de kraan wagen van de NACO zich over de van voren timelijk door het puin beschadigde bus ontfermen. gen attributen en spelen zelf hun ei gen stukjes. Zij dansen en zingen, en ook de zang—ster van deze avond is een Halterlid: Truus Schot, Wij hebben lange tijd de gracieuze danseresjes en de waaghalzende acro baten gade geslagen en we hebben zin gekregen in de avond van de achtste Februari. En we hopen, dat ook U i gelegenheid zult zijn, dit grootste Haler feest mede te maken, want het is waar lijk méér dan de moeite waard. GEVALLEN. ZUIDSCHARWOUDE Mejuffrouw Sch. kwam onlangs Per ongeluk te vai leri, eh brak daarbij een enkel. WARMENHUIZEN 29 JAN 470Ö kg gele kool 8.60—8.80; 10.000 kg groene kool2.5019; 34000 kg. rode kool 10—lf.60; 4700 kg bieten 6—6.40 VERBALISERINGEN De politie heeft alhier een drietal personen afkomstig uit Den Haag aan gehouden, die langs de deur kleden verkochten. Terwijl de vastgestelde prijs f 69 was, maakten de heren er zo'n f 200 f 300 voor. Tegen hen werd proces verbaal op gemaakt, evenals tegen de kopers, we gens het overtreden van de prijs voorschriften. De kleden, die zü nog jr hun bezit hadden werden in beslag genomen. INBREKER GESNAPT Te Akkrum is door de Rijkspolitie onlangs een bsruch'e inbreker, die af komstig was uit Bergum (Fr) aange houden. De man was in het bezit van een geheel arsenaal van inbrekers werktuigen. Ook de Leeuwardense, de Wassenaarse en de Alkmaare politie hebben nog een appeltje met hem te schillen. OP STRAAT OVERLEDEN Vrijdag kreeg de politie de waar schuwing, dat er op de Schelphoek een 74 jarige vrouw was gevallen. Men vermoedde dat zij een toeval had. Bij aankomst bleek het de politie, dat de levensgeesen reeds geweken waren hetgeen na overbrenging naar het Cen traal Ziekenhuis inderdaad juist bleek. Propaganda-middag van d? Ver. van „Gitai isten" „Zondag j.1. hield de Ver. v. Gita risten „Constantijn Huygens'' in studio Cornefoon een propaganda middag. In zijn openingswoord lichtte de voorzit ter Ries de Hilster o.a. het doel van de Ver. toe, n.1. bevordering van het spel peil van gitaarbeoefenaars in het gehe le land, door middel van bijeenkomsten concerten e-d. Tevens werden de aan wezigen tot lidmaatschap opgewekt Hierna werd door de Secr een zeer interessante van een zusterorganisatie uit Zuid Afrika ontvangen brief voor gelezen. Vervolgens hield de vice voor zitter Maarten Komster een causerie over ontstaan, Ontwikkeling van de gitaar en gitaar literatuur, hetgeen hij tezamen met Ries de Hilster verdui delijkte door het geven van soli, duet ten voor 2 gitaren, alsmede een duet voor fluit en gitaar. Na de pauze vloeide uit de gelegenheid tot vragen stellen een vlotte discussie over on derwerpen van technische en andere aard voort. Tot slot gaven verscheidene van de aanwezigen ieder voor zich een kleine demonstratie van hetgeen zij reeds in het gitaarspel bereikt heb ben''. „WILLEM RUYS" KRIJGT EEN NIEUWE SCHROEF Bij het binnenvaren van de haven van Singapore werd de schroef van de „Willem Ruys", het vlaggeschip van de Rott. Lloyd beschadigd. Deze beschadiging, voor het oog nauwelijks waarneembaar, veroorzaakte een enof me trilling, zodat het schip vaart moest minderen. Zaterdag is het schip dat 193 meter lang, 25 meter breed en 27i/2 meter hoog is, door 6 sleepboot jes naar het nieuwe 32.000 tons dok van de Rotterdamse Droogdok Mij ge sleept om in dit grootste dok van Nederland van schroef te verwisselen. Het dok is 208 rneter lang, 47 meter breed en 20 meter hoog -n kan de Willem Ruys" dus gemakkelijk op nemen. Piachtige voor di acht van mej. Groot De Zate. dag$ön Zondagavond sioii den in het teken van de gy:r...asiitU 'Op beide avonden was de zaai Uitver kocht en het pubiiek heef; kunnen ge nieten van uitstekend turnen, declama tie, zang enz. Kohier heeft ons wat teleui gesteld. Blijkbaar was dit zijn eciste optreden voor een microfoon, terwijl zijn lied jes iets van een te persoonlijk inZictiu toonden. Waarom niet een paar van die echt Hollandse liedjes inplaats van de swing en hot melodieën. Neen, dan deed het optredeir van Mej. Fred, Groot ons sympathieker aan. Uitste kend was haar liedje „Klaasje en Klaas". Haar mimiek was bu^enge- woon, evenals haar voordrachten „het Gouwen feisten „Trouwen is hou wen", in het West Fries. Een donderend applaus was een dankbare beloning voor haar optreden. Het turnen stond op efen behoorlijk peil en al werden er wel eens fouten' gemaakt, we zullen ze het gaarne ver geven. We vonwn het dames turnen op een hoger peil staan dan de heren. Wellicht komt het dat bij Turnlusi evenals trouwens dat bij andere ver enigingen het geval is enkele goede he ren krachten in militaire dienst zijn. Van de dames zal Turnlust in de toe komst plezier gaan beleven. Enkele uit Stekenae krachten zoals Mw. Weimar— Madderom en Mej. Wiese zullen bin nenkort van zich laten horen. Wat zij deze avonden lieten zien was werkelijk uitstekend. Doch ook de anderen willen we niet tekort doen. Zij hebben allen zich ten volle gegeven om deze avonden te doen slagen. De heer van Zoonen ,die deze avonden na een alleraardigste Proloog, opende, heette allen welkom. Hec speet spr. dat de voorzitter de heer G. de Rie wegers griep deze avonden zeif niet kon openen, en aangezien de 2e voorzitter de heer Besteman wegens werkzaamheden op het toneel ook niet deze plicht op ziclx kon nemen, was hem deze taak op de schouaers gelega ajt te doen. Hij wenste de heer de Rie spoedige beterschap toe. Een speciaat welkom riep spr- wethouder van Slin gerland namens net Gemeentebestuur, toe, terwijl ook twee ere leden en mr van Hilten deze eer te beurt vielen Het begin van het programma wem iets zenuwachtig afgewerkt, overigens konden we genieten van Biug, Paard door ae dames en vrije oefeningen door de heren. Uitstekend was de za..g van Mej. Peetoom die met enkele zangnummert- jes het publick in extase bracht. Zy heeft een prachtige siem en haar vooi dracht getuigde van een goed inzicht, De rhythrnische oefening van de da mes was uitstekend evenals het num mer Brug van de heren. Het nummer Rendez—vous bracht ons terug naai de Franse tijd. De liedjes van „de Ti nellies 'de dames mej. van Heugtc-n. van de Wardt en PrinS-) werden ui: stekend gezongen en uit volle borst door de zaal overgenomen. Een don derend applaus was hun deel. De Kijo Kijo's brachten ons naar het zon nige zuiden, naar Hawaiie. Het laatste nummer voor de pauze, Noord en Zuid pool vereend, was uitstekend opgezet en kan als één der beste geslaagde nummers worden aangemerkt. Uitstekend werk lieten de dames keur- afd. zich bij het nummer ringen. De hoepeloefening ging keurig gelijk, ter wijl de pers. vrije oefeningen getuig de van grote lenigheid van enkele Turn lustleden. Het nummer acrobatiek deed het uit stekend, alhoewel het iets te lang <luur de Keurig werk van de heren aan de rek en van de dames keurafd. aan de brug. De tapdance was aardig van op zet, doch o.i. had men dit nummer voor het proscenium.moeten laten en niét* voor het voordoek. De meisjes hadden hierdoor te weinig ruimte. Het ballet van een achttal dames was gra cieus, terwijl de Perzische dans een schitterend geheel vormde. De heer Budding sloot de avond met een kort woord. Hij dankte de verschil lende personen voor de medewerking en bood hen bloemen, bonbons of ei- garetteu aan. Tenslotte een compliment aan Ton- ny Willemse en zijn orkeSt d'e een gi-oot aandeel hebben in het succes van beide avonden. Een gezellig baj tot drie uur was het einde van beide uit stekend geslaagde Turnlustavonden. Schip mei een geschiedenis Naar het openluchtmuseum te Enkhuizen Een grote kraan van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij torste vanmorgen in het nevelig half., duister in de takels een oud scheepje. Het was de 63 jaar oude Friese boei er „Sperwer", destijds gebouwd op de beroemde scheepswerf van Holtrop v. d. Zee te Joure, die door de vereni ging- „Vrienden van het Zuiderzee museum" is gekocht om als .eerste schip een plaatsje te krijgen in het buitenmuseum van „het Zuiderzeemu- seuni" te Enkhuizen Uitvoering voor KC.B. ie Bergen te moeten verontschuldigen en te iro niseren.om het „vreemde" ervan iets te milderen) Men bedenke, dat, hoezeer men ook zijn. toevlucht.neemt tot illustratie en anecdote, de muziek uiteindelijk toch voor zich zelf sPreekt! BERGEN Met de geniale „TafeJmu- ziek" (sonate-voor hobo en piar.o in g) van Tellemann begon het concert dat onder auspiciën van het onvolprezen KCB wérd gegeven in „De Rustende Jager" Vooraf had men reeds de in teressante ontwikkelingsgang gevolgd van het instrument de Hobo. döor de solist meegedeeld. Ten besluite daar van gaf hij ons te horen twee beroem de motieven van Beethoven (uit ErO- ïca cu Pastorale) voor Hobo, en met de feilloze uitvoering daarvan had hij reeds aller harten gestolen, zijn groot meesterschap bewezen en liefde voor het schone instrument gewekt, „waar op men de meest uiteenlopende stem mingen kan vertolken". Via Scaj-lattt en M'oza.-t sprong men over op de 20e Eeuw, omdat krakter van 18e en 20e Eeuw in de muziek overeenkomen, en bovendien weinig voor het instrument is geschreven in de tussen liggende tijd. Een werk van Paul Hindemith uit 1938 luidde het moderne gedeelte in. De voorzichtige, meeslepende polyrhyth- miek, verbonden met de soms typisch „drogeharmonisatie, maar toch door een zuiver musiceer vreugde bezield- werd voortreffelijk weergegeven. Uit het hier en daar met zeer veel begrip gerealiseerde klankbeeld rees de ster ke muzikale persoonlijkheid op van Hindemith. Tussen twee haakjes: hoe duidelijk bleek vaak, waar onze HH. Badirigs a. zijn muzikale mosterd wel eens haalde! Een magnifiek werk van Marcel Mi- ualovid (sonatine) oper.de het tweede deel van de avond. Het was een ver rukkelijk stuk muziek, hartstochtelijk yagauistisch. Met nog de klank van een vorig werk in de oren, was men ineens geneigd, Hindemith schoohnecs" terachtig te vinden. Vooral de Nottur- no bezat grote klankschoonheidCkudc Debussy zou van deze muziek verrukt geweest zijn! Een Gabr. GrOiex, er na uitgevoerd, stak hier wel povertjes bij af. Toch werd alls zo buitengewoon meesle pend geblazen, dat men het haast niet merkte. Met werkjes van Debus< sy, Ravel (de bekende Habanera cliot hij al in zn jeugd maakte) en Röntgen: werd dit geslaagde Concert besloten. De begeleider Rebling hoorden wij. l;..ver clan de solist Rebling. In Sear-; latti en Mozart miste men ten enen male de lichte toets en de juiste pianis->< tische techniek. Na de pauze 3peelde hij muziek, die volstrekt niet bij de rest een Ho'co heeft au eenmaal een pastoraal karakter paste, en bovendien niet eens zo erg mooi was. Maar in samenwerking met Stotijn be leefde men sublieme^ momenten in Te-.,, lemann (Largo!)Hindemith (Lebhaft!,) en Mihalovici (Rondo!). Wat het „in- leiden" betreft van de stukken: het schijnt in de mode te zijn. Tenslotte worden de programma's ook vol ge commentarieerd in Schouwburg en Concertzaal. Een nadeel is, dat men wel eens vervalt in een goedkoop illu-' streren (In Hindemith meende de in leider zelfs, het eerste deel enigszins EEN HUWELIJKSREIS De „Sperwer" is jarenlang het snel ste schip der toenmalige jachtvlootge weest en is later naar het buitenland verkocht. De laatste grote tocht, die het scheepje op eigen kracht heeft g?„ maakt, was voor de huwelijksreis van een Engelsman, van Engeland dwars door Europa naar de Zwarte Zee. De ze Engelsman, die blijkbaar van com fort hield, liet o,a. een badkuip in de Sperwer bouwen, een luxe, die de b wers zich waarschijnlijk nooit in het schip gedacht zullen hebben. De laat ste eigenaar was een jachtclub in Ant_ werpen, die het aan vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseum" heeft verkocht, De Sperwer is in het ruim van een grotere broer, het bin nenschip „Amstel 6", naar Amsterdam gebracht en wordt vandaag naar de werf van de fa. De Vries Lentsch ver„ voerd op een dekschuit. Nadat het schip aldaar gedurende enige tijd ge observeerd is, zal het naar Enkhuizen gesleept worden, om zijn definitieve laatste ligplaats in te nemen. DE LAATSTE REIS Het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen werd op 1 Januari 1948 opgericht en zal waarschijnlijk op 1 Januari 1950 officieel worden geopend. De directeur van het museum, de heer S. J Bouma, vertelde, dat het in de "bedoeling ligt in dit museum alles wat op cultureel, economisch tuur historisch gebied bij de d. ging van de Zuiderzee verloren gaat, op aantrekkelijke wijze voor het na geslacht te bewaren in de vorm van een museumdorp. „Hiertoe behoort ook het aanleggen van een verzame ling schepen," zo zeide hij. „In tal van musea vindt men fraaie modellen op kleine schaal, doch in dit museum zullen echte schepen bewaard blijven. Wanneer het laatste fraaie oud-Neder- landse zeilschip van de binnenwateren zal zijn verdwenen, dat zal niet eens zo heel lang meer duren, dan zal men hier in. natura kunnen -»ien hoe een tjak, een aak. een botter, een boeier en alle andere karakteristieke vaartui gen er tut zagen". f- KANT TIE ERIKS hebben de eer u mede na mens wederzijdse ouders, kennis.te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Donder dag 10 Februari a.s., des namiddags 2.30 uur ten ge. meentehuize te St. Maarten Dirkshorn, B 84 Sint Maarten, B 274 29 Januari 1949. Receptie op de trouwdag in café Schrijver te Sint- Maarten van 3—5 uur en van 810 uur. Te koop aangeboden EEN PRIMA Excelsior stofzuiger voltage 125—220 volt- Prijs f 35. Kennemerstraatweg 159 Telefoon 3972. GAS BAKOVENS VRIESMAN en Zn. Verdronkenoord 85 Alkmaar, .Telefoon 2469 Heden ontsliep, rustig en kalm, nog vrij onver wacht, onze lieve Vader Behuwd, Grootvader, Zwager en Neef, de heer JAN N1COLAAS SMIT weduwn. van Johanna van der Wiele, in de ouderdom van 73 jaar. Zaandam: Nic. Smit T. Smit—May Niekjan en verdere familie Alkmaar, 30 Jan. 1949 Huize „Westerlicht" Condoleantieadres: Nic. Smit\ Zuiddijk 65, Zaan dam. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 2 Februari a.s, op de Gemeente Begraafplaats te Alk maar. Vertrek vanaf 'Huize „Westerlichf" na middags 2.30 uur. WIJ VER yEN IN ALLE KLEUREN ook Uw lederwaren Stomerij Chemische Wasserij Doelenstraat, Tel. 2353. RADIO-TECHN. BUREA U FAGEBR.KAAL ALKMAAR HOUTTIL52 TH.K2200 4374 mVIRSUM lAABDlRWeda T/LKlf50-7004 EEN SENSATIE DE NIEUWE MODELLEN HERENHOEDEN Ontworpen door -de béste Hoe denfabrikant. Prima Haarvilt f 21.75 25.75 28.50 LANGESTRAAT 80. ALKMAAR. Gevraagd door echtpaar WOONRUIMTE (kamer met gebr. van keuken o.i.d.) in Alk maar oi omgeving. Br. ond. nr. 770, bur. v.d. tol. KNIKKERS VOOR 25 CENT verkrijgbaar bij L. LINDEBOOM Huish. art. bij plein Uïtenboschstraat. GELD verkrijgbaar zon- der borg, voor alle doelein den, door ons spaarcrediet- ^ysteem Vraagt inlichtingen .SAMENWERKING" Verstolksfr. 31, Leeuwarden DR. J. RUTGERSHUIS, Metiusgracht 9. Alkmaar Stichting Consult.bureau v. Geslachtkunde Telefoon 2775 Postgiro 99709 Spreekuren: Dokfer, volgens afspraak. Gediplomeerd Medewerkster, le en 3e Dinsdag der maand, s avonds 7—9 2e en 4e Dinsdag der maand, 's middags 2—5 Privé, volgens afspraak. Beheerder: inlichtingen enz., Elke Maandag- en Vrijdagavond van 7—9 Elke Zaterdagmiddag van 3—5 uur. Bibliotheek, elke Vrijdagavond van 7 —9. H. O. 'T GULDEN VLIES ALKMAAR Vrijdag 4 Februari 8 uur Tweede Abonnements-concert serie B Dirigent: MARINUS ADAM Solisten: JAN HESMERG, viool le concertmeester H.O.V. EDUARD B1ELE cello solocellist H.O .V. Programma: o.a. Dubbelconcert voor viool, cello en orkest Brahms en Zevende Symph. Schubert. Entrée: f 2.50 inclusief belasting. Abonn. voor 2 concerten: f 4.inclusief belasting Reductie voor leden A.B.B, I.v.A.O. Nederlandse Reisvereniging, Huisvrouwen ver. en Vrouwen bond P.v.d.A, f 2.incl. belasting. Scholieren en leerlingen Muziekschool f 0.75, inclusief belasting Kaartverkoop bij 't Gulden Vlies var 11 3 irw Onze nieuxoe wagens Mijn verwarmd

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4