Skmaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Stalin wil Truman ontmoeten in 5' JAARGANG N° 1450 DONDERDAG 3 FEBR. 1949 Sowjet Unie, Polen of Tsjecho Slowakije „Artsen raadden reis naar Washington af" Wet op bestrijding Stalins aanbod bespreking vredespact door V.S. verworpen PTT-bestellers dekten uitgebreid smokkelcomplot in textiel Mauritius wordt opgenomen in geregelde dienst Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart. bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., famil'eberich. ten 18 ct. By contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudearacht Tel K 5200 397t Tweede uitnodiging In 3 dagen Kingsbury Smith, Europees directeur van het Amerikaanse nieuws bureau „International News Service"de man, die de Vragen opstelde, waarop Radio Moskou Zondag uitvoerig antwoordde, heeft gistermiddag een telegram van Maarschalk Stalin Ontvangen, waarin een uitnodiging wordt gericht tot President Truman voor een conferentie te Moskou. Leningrad, Kaliningrad, Odessa of Yalta. of desgewenst, in Polen of Tsjecho Slowakije Stalin verklaart in het telegram het te betreuren, dat hij President Tru man niet te Washington kan ontmoeten; zijn artsen echter hebben hem afgeraden een lange zee- of luchtreis te maken. te zijn Stalin te ontmoeten; dit moest Kingsbury Smith had Dinsdag per telegram aan Maarschalk Stalin ge vraagd of Stalin bereid was naar Washington te reizen en zo niet, waar Stalin dan de president der V.S. zou willen ontmoeten. Stalin verklaart verder in zijn ant woord al lang de wens te hebben gekoesterd naar Washington te reizen. Dit was reeds aan president Roosevelt te Yalta en aan president Truman te Potsdam medegedeeld. „De regering van de Sowjet Unie zou een bezoek van p.-esident Truman aan de Sowjet Unie toejuichen", heet het verder. „Indien echter deze voorstellen op bezwaren zouden stuiten, dan zou een ontmoeting kunnen wor den gearrangeerd in Polen of Tsjecho Slowakye zoals de presi dent het wenst." AMERIKAANSE REACTIE Staiin's nieuwe uitnodiging bereikte Washingfon vóór kantoortijd. Het Witte Huis kon niet onmiddellijk com mentaar geven, doch Charles Ross, perssecretaris van de president, ver klaarde, dat er geen officiële uitnodi ging van het Krcmlin was ontvangen noch dat er enige rechtstreekse bood schap was gekomen behalve de ver klaring van Stalin tegenover de pers- Ross herhaalde nogmaals, dat Tru man herhaaldelijk gezegd had bereid van Aardappelmoeheid in 1949 nog niet van kracht De behandeling in de Staten-Ge_ neraal van *'t voor onze aardappel teelt zo belarfg ijke wetsontwe.-p ter bestrijding van de aa dappelmoeheid kan niet meer zó tijdig worden ver wacht. dat het opleggen van een ver plichting tot wisselbouw in 1949 moge lijk zal zijn. Volgens het ministerie van Land. bouw zal het echter op terreinen, die een gevaar vormen voor de versprei ding van aardappelmoeheid, in ifeder geval verboden zijn in 1949 aardap pelen te telen op grond van het gel dende „besluit bestrijding aardappel moeheid 1943". De desbetreffende percelen zijn geregistreerd en worden omschreven in door de burgemeesters uit te geven officiële bekendmakin gen Zullen ten aanzien van de vrucht wisse'ing voor 1949 dus nog geen dwingende voo schriften op grond van de wet van kracht zijn, voor de be drijven met veel aardappelteelt wordt aangeraden 1949 als 'n overgangsjaar te beschouwen en thans reeds reke ning te houden met een cvejitueel ver plichte vruchtwisseling, die aardap- pelvcrbouw slechts eens in de drie jaar op dezelfde grond toestaat. dan echter te Washington geschieden. Op de Vraag of de president bereid zou zijn Stalin in Polen of Tsjecho Slowakije te ontmoeten, antwoordde Ross: „Geen commentaar". IN ENGELAND Het nieuws had op het Foreign Office de uitwerking van een donderslag bij heldere hemel. Eerst twijfelde men. dat het bericht echt was .Alles schijnt goed te klop pen, zelfs de plaats van een mogelijke bijeenkomst, om te kunnen aannemen, dat het bericht onjuist is en dat het hier slechts om een grap gaat", heeft een woordvoerder verklaard. Com mentaar bleef echter nog achterwege. In niet-offici6ële kringen', die niet zoveel gereserveerdheid in acht nemen werd reeds verklaard, daf Groot Brit- tannië een onderhoud tussen Stalin en Truman, met uitsluiting van Groot Brittannië en Frankrijk, met weinig geestdrift zou begroeten. De Franse premier, Henri Queille heeft, naar aanleiding van het nieuwe aanbod van Stalin verklaard, daden en niet woorden nodig zijn om de we reldvrede te verzekeren en alle con flicten te regelen. „Maarschalk Stalin zegt, dat zijn dok ters hem een lange reis verbieden. Misschien zal president Truman zeg gen. dat zijn gezondheid geen reis naar Oost-Europa toelaat." De premier zei verder, dat hy Tru man en Stalin gaarne in gelegenheid zou stellen elkaar te Parijs te ontmoe ten. Eisen t.a.v. Berlijn blijven van kracht Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteravond het aanbod van Maar-schalk Stalin ter bespreking van een vre despact met president Truman van de hand gewezen Iedere recruut, die dienst neemt bij de Royal Air Force, kent slechts één groot verlangen: vliegen! Hier ziet men een formatie Percivals, be mand met luchtcadetten, tijdens een instructievlucht met deze lesvliegtui gen. - De Commissie van de Ver. Na ties voor Indonesië heeft gister op nieuw aangedrongen op bekendmaking van het Ned. standpunt t.a.v. de laat ste resolutie va de Veiligheidsraad. De commissie is hiervan officieel nog niet op de hoogte gesteld. GELDIG TOT HEDENAVOND RUSTIG HELDER WEER Weinig bewolking, droeg weer. zwakke wie d. In de vroege ochtend matige, doeh op vele plaatsen in het Noord-Westen van het land lichte Vorst en in de namiddag temperatuur iets boven het vriespunt. Zijn zienswijze, die naar hij zeide niet in strijd was met die van presi dent Truman, uiteenzettend, gaf Ache son een puntsgewijs antwoord op de suggestie van Maarschalk Stalin t.a.v. een vredepact, een regeling van het Berlijnse geschil en een ontmoeting met president Truman. De punten van zijn antwoord zijn: 1. „De regering van de V.S zou met geen enkel land welke aangele genheid ook bespreken van direct be lang voor andere landen, zonder de rechtstreekse deelneming van die an dere landen." 2. De V.S. zouden tezamen met de andere Westelijke bezetingsmogend- heden zorgvuldig ieder voorstel over wegen ter oplossing van het Berlijnse vraagstuk, in overeenstemming met hun verplichtingen en hun rechten als bezettende mogendheden", 3. Zodra de kwestie Berlijn is opge los cn de Sowjet-blokkade opgehe ven zyn de drie Westelijke mogend heden bereid en gereed een Dijeen- kemst te houden ter bespreking van de Duitse en iedere andere kwestie Als het verlangen 'bestaat om deze vraagstukken op te lossen is ar ook gi-en moeilijkheid meer". VREDES VERKLARING OVERBODIG „Acheson las later langzaam de vragen op. die door de International News Service aa» Stalin waren ge steld en de antwoorden van Staan hierop. De eerste vraag betrof de be reidheid van Stalin om het uitgeven van een gemeenschappelijke verkla ring in overweging te nemen, dat *e regering der Sowjet-Unie en die der V.S. niet het plan koesterden haar toevlucht te nemen tot oorlog tegen elkander. Acheson zeide, dat het ant woord van Maarschalk Stalin op deze vraag niet gemakkelijk te begrijpen was, daar zowel de Sowjet-Unie als de VS. en de andere leden van ae V.N., zoals in het handvest was vast gelegd, plechtig hadden beloofd geen oorlog tegen elkander te voeren. Doden temidden van kunstschatten:... In Newark (New Jersey) heeft de politie zich toegang verschaft tot een huis, waar sinds 1918 geen bezoekers zijn toegelaten en de gordijnen al die Jaren gesloten werden gehouden. Het huis van drie verdiepingen was van onder tot boven volgepakt met dozen, koffers, beelden, enorme vazen en kleding uit voorbije tijden. Kris kras tussen waardevolle antiquiteiten la gen stoffige stapels brieven, verlopen chequ waarvan de oudste 1890 ge dateerd was en vergeelde couranten. Beneden vond men Rosa K. Diffany, de ongeveer 85-jarige blinde echtge note van de bewoner V&n het pand, gekleed in een japon anno 1900 dood in een keukenstoel zitten. In de bad kamer boven lag het lichaam van de „kluizenaar", eveneens 85 jaar oud, gehuld in een versleten badmantel, joptode vloer uitgestrekt. Naar schat ting zijn beiden drie weken gele 'en gestorven, vermoedelijk een natuur LUke dood. De in het huis gevonden antiqui teiten en kunstschatten vertegenwoor digen 'n waarde van Ongeveer 200.000 dollar. En de politie vermoedt, dat het echtpaar nog grote sommen gelds verborgen 'heeft Nieuwe smokkelstunt Indonesische politiek ongewijzigd Van officiële zijde werd gister mee gedeeld, dat de inhoud van berichten, afkomstig van buitenlandse persbu- reaux over ingrijpende wijzigingen in de Nederlandse politiek ten aanzien van Indonesië ten ener.male onjuist is. Er is nimmer sprake geweest van een door de Ned. regering gevoerde „ste riele politiek van passieve weerstand ten aanzien van de Veiligheidsraad", zoals men uit een van kieze buiten landse berichten zou kunnen lezen- Verwezen werd naar de duidelijke verklaringen van dr. van Royen in de Veiligheidsraad tijdens het debat over de inmiddels door de Raad aangeno men en voor Nederland op bepaalde punten onaanvaardbare en onuitvoer bare resolutie. Vierde sinaasappelbon De aanvoer van sinaasappelen van overzee geschiedt thans in een zoda nig snel tempo, dat een vierde bon aangewezen kan worden. Ui.erlijk 12 Februari moet het publiek de bonnen 614 en 619 Algemeen bij een hande laar in groenten en/of fruit Inleveren. Bon 614 Algemeen (voorkomende op de A, B en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 619 Algemeen (voor- kor -de op de D en E-kaarten) op 1 kg sinaasapDelen. Een uitgebreid smokkelcomplet. dat zich over een groot gedeelte van het land uitstrekt, is ontdekt nadat men door een toeval de verzending van contrabande bemerkte. In bet Noor den van het land vond men al spoedig een van de draden, die leidden tot de ontdekking, dat de posterijen mis bruikt werden om het smokkelfront te dekken. PTT-bes,ellers nl. we #.-n door aanlokkelijke aanbiedingen ver leid handlangers van de smokkelaars te worden, die zelf achter de scher men bleven. Het uitgebreide onder zoek, dat nog steeds gaande is en waar in de politie samenwerkt met de post recherche, dwingt tot soberheid in de berichtgeving. De smokkelwaar, voornamelijk be staande uit frauduleus uit België in gevoerde textiel, meestal vitrage, werd door de smokkelaars in pakjes gestopt. Deze pakketjes werden door de inge schakelde postambtenaren afgehaald ten postkantore van adreskaarten voor STAKINGEN IN AMSTERDAM NU HARD TEGEN HARD. De fabrieken van de British Ameri can Tobacco Cy. te Amsterdam zijn door de directie gesloten uit veilig heidsoverwegingen voor de werkwil lige arbeiders. In Amsterdam N. zijn Dinsdagavond de ruiten ingegooid van de woningen van vier werkwillige meisjes, werkzaam bij de Hollandia- fabrjeken te Buiksloot. Gisteravond herhaalde deze actie zich op andere plaatsen in Noord, waarna de politie is overgegaan tot maatregelen om molestaties te voorkomen. In het ge hele stadsgedeelte wordt gesurveilleerd Tot 23 Januari had de „Willem Barends" geproduceerd 41.685 barrels (6.947 ton) traan, tegen 24.795 barrels <4.153 ton in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De pro ductie van spermolie is met 639 ton ongewijzigd gebleven. zien met een gefingeerd afzendadres, alsmede van door smokkelaars aan gegeven adressen ergens in Neder land. Ook gebeurde het, dat bestellers de smokkelwaar thuis ontvingen, ze zelf verpakten en in postauto's ver voerden. Wanneer men bedenkt, dat in een pakketje van ongeveer 5 kg 1000 m vitrage verpakt kan worden en naar schatting bij de duizend van deze pakketjes zijn verzonden, krijgt men enigszins een beeld van de omvang van deze zaak. Uiteraard was hef voor de politie zeer moeilijk deze „stunt" van het smokkelgilde te achterhalen. Een toeval, het openscheuren by het overladen van een zending, bracht dit alles aan het licht. PROCES KARD. MINDSZENTY BEGINT VANDAAG. Van Vaticaanse zijde is het proces tegen kardinaal Mindszenty. dat van daag te Boedapest wordt begonnen, bestempeld als „de grootste belediging van de Rooms Katholieke kerk sedert de deportatie van Paus Pius VII 'door Napoleon Bonaporte)". „Dit Proces doet denken aan de haat van het Sanhedrin, de spot van Herodes en de onrechtvaardigheid v. Pilatus". aldus de verklaring. De r.Os- servatore Romana" chrijft. dat ntet Mindszenty. doch zijn rechters te recht zullen staan. Uit goed;ngelichte bron werd door AFP te Boedapest vernomen, dat kar (finaal Mindszenty de regering heeft voorgesteld af te treden als primaat van Hongarije in ruil voor zijn invrij heidstelling. Broekman gewond Kees Broekman, die enkele dagen wegens het minder goede weer Davos weinig kon trainen, is gister tijdens een oefenronde in volle vaart tegen de Engelsman Johnie Cronshey opgereden. Broekmans schaatsen wer den beschadigd, terwijl hij een flinke zwelling aan z'n kaak opliep. Nader hand bleken de gevolgen van de bot sing echter nogal mee te vallen en Dr. Ir. van der Scheer is vol goede moed, dat het met een siser afloopt Broekman is de laatste dagen op de 500 m goed vooruitgegaan, terwijl ook Jan Langedijk en Huiskes en van der Voort behoorlijk in vorm zijn. In de Amsterdamse Raad was het gisteravond opnieuw zeer rumoerig- Wegens interrupties moesten een groot aantal ANJV-leden van de publieke tribune verwijderd worden. Mw. BlankersKoen- heeft gister te Brisbane bij de 80 m horden op nieuw pech gehad. Haar man heeft verklaard, dat zij vermoedelijk niet verder aap wedstrijden zal deelnemen! Volgens de in de Staatscourant gepubliceerde stand van besmettelijkp veeziekten. was gedurende de maand Deeeirtber 1948 in ons land het aantal besmette boerderijen zevenhonderd. Daarvan waren 414 nieuw besmette boerderijen. In Noordholland bedroe gen deze cijfers resp. 54 en 32. Denemarken en Columbia heb ben gisteren Israël volledig erkend. KLM besluit: Belastingen (II) In ons artikel van gisteren hebbeq we aangetoond, dat in enkele Wester- se landen de inkomstenbelasting een corrigerende taak heeft gekregen. Dat ze er voor behoort te zorgen, dat er een bepaalde nivellering komt in de verdiensten van de verschillende staatsburgers. We hebben gezien, dat we in ons land nog niet tot het peil zijn aangeland, dat in Engeland en West-Duitsland is bereikt. We willen er echter voor waar schuwen, dat de mening zou postvat ten, dat men door middel van belas tingheffing een algehele gelijkstelling van inkomens zou kunnen verkrijgen. Wanneer op een bepaald moment de belastingheffing zo groot wordt, dat ze de hogere verdienste .evenaart is de priklccl tot meer verdienen weg genomen. In hetzelfde nummer van Econo mische Voorlichting werd gedemon streerd, dat men de belastingheffing ook nog voor iets anders kan gebrui ken dan voor inkomstennivellering. In de Oostelijke zóne v Duitsland is de loonbelasting met ingang van 1 Januari sterk gewijzigd. Het tarief is verlaagd, wat o.i. echter niet het belangrijkste is. Het tarief kan im^ mers wel zeer hoog zijn geweest Maar daarnaast is bepaald, dat voor overwerk, voor extraprestaties ande re tarieven in de loonbelasting zullen gelden. Des te meer extra verdienste, welke uitslui.end kan worden verkre gen door harder en langer te werken, des te minder belasting er moet wor den betaald. Er schuilt een zókcie au„ elijk. heid in het stelsel. Hoeveel malen hebben we Jn Nederland niet gehoord, dat men b.v. vrijgezellen bijna niet tot overwerk kan krijgen, omdat een veel te. groot deel van hun verdienste door de belasting worden ingepikt. Uit economisch standpunt bekeken kunnen we ons wel verklaren dat ge zocht wordt naar een stelsel, dat de bezwaren van de mensen tegen de be_ lasting van overwerk ondervangt Wat hier echter gedaan wordt, gaat o >- veel te ver en is een bewijs, dat van geregelde arbeidstoestanden niet meer kan worden gesproken. Hier wordt het invoeren van eeo bepaald belasiiugsysteem misbruikt om de arbeiders tot zo hoog moge lijke prestaties te brengen. Een perfec tionnering van dit systeem houdt on getwijfeld grote mogelijkheden in zich om van de arbeiders de grootst mogelijke prestaties te verkrijgen. Met democratische en progressieve belastingheffing heeft een dergelijk telsel echter niets meer te maken. Wellicht dat het door de nood der tijden is geïnspireerd En nood breekt wel eens wet. Als stelsel schijnt het ons echter volstrekt onaanvaardbaar. Want het komt hierop neer, dat het in hand werkt, dat de arbeidsdag weer zo lang mogelijk wordt en dat de Staat de arbeider door mfddel van lage belastingheffing tot deze verlen ging van de arbeidsdag animeert. Zo z:et men dat belastingheffing, zelfs ge. bruikt kan worden om *e arbeidspre staties te beïnvloeden. H 7 onze kfe:ne tovenaar Naar het ANP van de KLM ver' neemt ligt het, naar aanleiding van opgedane ervaringen, in de bedoeling via Mauritius «en geregelde dientst van Amsterdam naar Batavia op te bouwen. Woensdagavond is de „Franeker", met gezagvoerder de Haas en 2de Pi loot Griffith, uit Kemojaren naar Mauritius vertrokken. Het vliegtuig heeft geen passagiers aan boord, doch wel twee ton post en twee ton goederen. ENGELANDS HOUDING. De Engelse minister van buitenland se zaken, Bevin, heeft gister in het Lagerhuis een plan verworpen, om de KLM t« verbieden het eiland Mauri tius te gebruiken, nu het overvliegen van India op de Indonesië-route ver boden is. Bevin zeide o.m. „Internationale overeenkomsten zijn internationale overeenkomsten. De Engelse regering zou volgïns de overeenkomst van Chicago niet de Nederlanders deze route kunnen verbieden, tenzij Enge land eveneens zichzelf en Frankrijk dit verbod oplegde. JOEGOSLAVIë PROTESTEERT TE MOSKOU De Joegoslavische regering heeft bij de regering van Rusland en van de andere landen, die vertegenwoordigd waren op de conferentie voor samen werking en onderlinge bijstand te Moskou protest aangetekend, omdat verzuimd werd Joegoslavië op die conferentie uit te nodigen, „Dit was in stryd met de tussen Joegoslavië en elk van die landen geslo.en verdra gen" verklaarde Edward Kardelj, mi nister van Buitenlandse Zaken van Joegoslavië.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1